UI Nederland. t- A T J E H. Een officiëel telegram van Atjehgedagteekend den 4 InidtGisteren opmarscjh naar Lepong bende ver dreven nit benting nabij Eitieng, waarbij een officier gewond. Heerlmgowaard. Op nitnoodiging van de Pro- testantsche kiesvereeniging Burgerplicht" trad den 5 's avonds de heer mr. E. Fokker in «de Zwaan" als spreker op. De voorzitter der kiesvereenigingde heer S. Brugman stelde den heer Fokker bij de opening der vergadering aan de ruim 150 opgekomen kiezers voor en gaf het woord aan den spreker. Mr. Fokker oordeelde het noodig en eene behoefte, dat de kiezers zullen weten wat zij van hunnen vertegenwoordigers in de 2e Kamer hebben te verwachten daarom reist hij het district af en ontvouwde in breede trekken, ten le wat wij will n, ten 2e wat anderen willen en ten slotte om de kiezers te laten beslissen wat zij willen. Uw correspondent acht het onnoodig om de beschouwingen van deze stellingen neer te schrijven en verwijst de lezers naar het artikel »Mr. E. Fokker te Heiloo", in het vorig Nr. dezer courantals zijnde daar juist uitgedrukt wat hier ge sproken is. Aan het debat werd deelgenomen door den heer A. Bartdie van socialistisch standpunt eenige be- toogen hield doch niet in verband met het gesprokene. Mr. Fokker antwoorde dan ook in dien geest. De verga dering werd daarna gesloten. Schagen. Op nitnoodiging van den burgemeester hebben de heeren Berman, van Kluijve, van Stee, Boeije, Vlaming, Caarls, Asjes, Verhoeff, 0. Visser, P. Buis, 0. Bijpost en D. Smit zich tot eene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor een huldeblijk aan H.M. de Koningin-Regentes bij het eindigen van haar Regent- schap. Het aantal dooden van 1 Januari 1897 tot 1 Juni bedraagt in onze gemeente van pl.m. 3000 menschen niet minder dan 35. Aan het postkantoor dezer gemeente daartoe behoo- rendo hulpkantoren werd gedureudo de maand Mei inge legd f 8432.65sterugbetaald f' 6800,25®. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt, het nr. 3511. Den 6 gaf de Harmoniekapel een concert in den tuin van den heer Broorsma, welk concert door slechts weinig belangstellenden werd bijgewoond. Het programma was uit 9 der mooiste nummers van het repertoire der kapel samengesteld en werd op verdienstelijke wijze ten ge- hoore gebracht. Bfederlamlscli Paarcten-Stambock. De afdeeling Noord-Holland van bovengenoemd Stamboek vergaderde den 3 in het N.Hollandsch koffie huis te Schagen, onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz. te Winkel. Door 21 'eden werd de ver gadering bijgewoond. Na voorlezing en goedkeuring dor notulen werd door den voorzitter medegedeeld, dat de rijkssubsidie voor dit jaar voor de afdeeling bepaald was op f 3045. Dit bedrag is slechts f 500 meer dan het vorige jaar, terwijl de geheele subsidie met niet minder dan f 10000 verhoogd was en nu f 50000 bedraagt. De voorzitter schreef de lage subsidie voor Noordholland toe aan het feit, dat de opgave der gefokte veulens door de burgemeesters in onze provincie niet nauwkeurig genoeg, te laag, werd aangegeven. Juist naar het aantal gefokte veulens wordt de subsidie bepaald. In andere provinciën schijnt men betore opgaven in te zenden, hoewel men kan nagaan, dat Noordholland op dat gebied niet minder voortbrengt dan sommige andere provinciën met hooger subsidie. Betere opgaven zijn daarom gewenscht. Op voor stel van don heer K. Breebaart Jz. werd besloten, even als vroeger eens is geschied, een circulaire aan de bur gemeesters onzer provincie te zenden, waarin zij worden verzocht in het vervolg betere opneming van het aantal gefokte veulens in hunne gemeenten te willen bewerk stelligen. De heer Del Court wcnschte zich in deze tot den minister te wenden, wat bet meorendeel der leden niet den meest geschikten weg achtten. Nog werd door den voorzitter medegedeeld, dat een concept-reglement voor gedwongen keuring aan gedeputeerde staten ter goedkeuring was opgezonden. Op voorstel van de daartoe benoemde commissie tot het nazien der rekening en verantwoording over 1896 werd deze goedgekeurd. De Afdeelingsrekening bedroeg in ontvangst f 1107,04, in uitgaaf f 1096,51, batig saldo f 10,53, de rekening der provinciale subsidie in ontvangst f 7790, in uitgaaf f 5125, batig saldo f 2665. De aftredende bestuursleden, de heeren H. F. Bultman, G. C. Hulst en L. Visser Cz. werden allen als zoodanig herkozen. Het voorstel van den heer jhr. W. A. L. Mock om de algemeene vergade ring der afdeeling voortaan te Amsterdam te houden werd met 2 tegen 19 stemmen verworpen, omdat men dit niet in het belang der vereeniging achtte. Op voorstel van den heer D. L. 't Hooft te Haarlemmermeer werd echter wel besloten, dat het bestuur gewichtige vergade ringen in het vervolg zal uitschrijven op plaatsen meer in het midden van het afdeeliugsgebied gelegen, opdat die vergaderingen beter door de leden zouden kunnen worden bijgewoond. Na eene breede bespreking werd nog besloten de volgende vraag op den beschrijvings brief voor de Algemeene Vergadering der ereeniging te brengen «Is het niet wenschelijk, dat de bepalingen in de provinciale reglementen omtrent de gebreken waarop de afkeuring van hengsten moet geschieden zooveel mogelijk eensluidend zijn De heer 0. Schoen, te Beemster en de heer Ferf, van wien de redactie der vraag is, verdedigden dit punt met warmte, waarop het met algemeene stemmen werd aan genomen. Op den beschrijvingsbrief voor de volgende vergadering der Afdeeling zal naar aanleiding van een vraag van den heer Brands een punt van bespreking worden gebracht betreffende het uitkeeren van snbsidiën aan houders van bekroonde hengsten, die weiDg vrucht baar bleken te zijn. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Haarlem. De Commissaris der Koningin te Noord' Holland is voor korten tijd naar Engeland vertrokken. Amsterdam. Het onderzoek van de commissie van deskundigen heeft aangetoond dat gasontploffing niet de oorzaak van den brand in de Staalstraat geweest is Er is gebleken dat een groo'e hoeveelheid benzine aan' wezig geweest is, welke, zeer waarschijnlijk door van de D ooi die een affaire van drogerijen en verfwaren ui. oefende, verschaft is. Geconstateerd is dat hij kort voor I den brand een massa van deze gevaarlijke vloeistof ont vangen heeft, terwijl hij niet kan verklaren waar de voor- I raad gebleven is. Alles wijst er op dat het vooinemen geweest is, den brand zoo hevig te doen zijn, dat later niet zou kunnen worden nagegaan wat al of niet van den verzekerden inboedel aanwezig was. Hierop steunende, was dan ook zoo goed als alles van te voren op verschillende plaatsen in veiligheid gebracht. Dezer dagen zijn o. a. een paar vogels in kooien voor den dag gekomen, welke als het eigendom van te Boek horst herkend zijn. Dierenmishandeling. Een dierenkweller te Amsterdam, die zijn voor een ijswagen gespannen paard sloeg en mishandelde, is dooi de politie opgepakt. De man had in den laatsten tijd al meermalen door zijn noodelooze hardheid ergernis ge geven en was ook reeds meer dan eens door de politie gewaarschuwd. Verkiezingen. Akersloot. Den 2's avondshield de heer D. de Klerk uit .Botterdam een rede voor de kiezers in het district Beverwijk tot aanbeveling van de can- didatuur van deu heer mr. Tak van Poortvliet. Besproken werd het protectievraagstuktoegelicht het programma der Liberale Unie en met een opwekking om trouw ter stemming te komen werd door spreker besloten. Sclierincrhorn. De heer N. Oosterbaan, candi- daat van de Centrale antirevolutionaire kiesvereeniging te Purmerend, zal op Vrjjdag, 11 Juni, alhier voor de kiezers aftreden. De lezing, met vrij debat, wordt ge houden in het lokaal van C. Smit en zal 's avonds ten half 8 ure aanvangen. Het zomerweêr van den laatsten tijd heeft de lande rijen, alhier gelegen, eene groote verandering doen onder gaan. Enkele der weilanden worden reeds gemaaid, ter wijl het vee gras in overvloed heeft. De bouwlanden staan zeer goed, hoewel eenige der bouwers opnieuw hebben moeten zaaien. Gelukkig, dat het goede weer de slechte vooruitzichten heelwat heeft verbeterd. Den Helder. Door Gedep. Staten is goedge keurd het besluit van den Gemeenteraad van 4 Mei 1.1., tot hot instellen van eene weekmarkt op Woensdag, eene voorjaarskoemarkt op den laatsten Woensdag in April, eene najaarskoemarkt op den laatsten Woensdag in Oc tober en eene paarden;: arkt op den laatsten Woensdag in November. De opening der markten zal nader wor den aangekondigd. Haarlem. Mgr. Bottemanne, R.-K. Bisschop van Haarlem is den 1 van zijne reis naar Bome alhier teruggekeerd. Iiutjebroek. De achttienjarige C. S. alhier is bij het zwemmen verdronken. Pogingen om de levens geesten weder op te wekken mochten niet baten. üijbecarspel. Den 1 gebeurde alhier een treurig ongeluk. Het kind van den heer J. V. (een meisje van ongeveer vier maanden) geraakte met de kinderwagen in eene sloot en werd er weinige oogenblikken later leven loos uitgehaald. In de vergadering van Schoolverbond" den 3 te Benningbroek gehoudenis besloten om den 18 Juni met 68 leerlingen der hoogste klassen, die aanspraak op belooning hebben, een rijtoèh over Alkmaar naar Bergen te maken. Terug zal te Heiloo gepleisterd worden. Voor de lagere klassen wordt een feestje in de gemeente gehouden. Bovengenoemde vereeniging telt ongeveer 80 leden en werkt sedert 1877 met zooveel succes tegen het Bkeurig schoolverzuim dat het laatste in deze ook landbouwende streek van geene beteekenis is. Oude TSledorp. Begunstigd door zeldzaam schoon weder, werd op woensdag 2 Juni door «de vereeniging ter bevordering van getrouw schoolbezoek"alhier den leerlingen der openbare school een feest gegeven, bestaande uit een rijtoer over Oud-Karspel, Warmenhuizen, Schoori, Bergen naar Egmond aan Zee. De terugreis ging over Alkmaar en Heerhugowaard. Dat do kinderen voldaan waren bleek des avonds bij de prijsuitdoeling toen zij met een luid hoezee hunne dankbaarheid te kennen gaven aan allon, die hadden medegewerkt om dit feest zoo goed te doen slagen. De meergenoemde vereeniging heeft eer van haar werk hetgeen wel hieruit blijktdat van de 52 leerlingen er 51 waren zonder één enkelen en slechts 1 leerling met ééu schooltijd willekeurig verzuim. Monnikendam. Door de ijverige pogingen van 't Bestuur van «Vreemdelingenverkeer" zullen niet alleen de volgende week onze kaasmarkten wederom een aan vang nemen maar kan er op de komst van groote kaaskoopers gerekend worden. De boeren van Zuider- wonde Katwoude en Broek behoeven dus niet meer naar Purmerend te gaan. Kakhuizen. Den 3 is het kantoor der gasfa' briek geheel uitgebrand. Aan de woning van den diree- teurn werd boven veel braudschade, beneden veel water schade toegebracht. Even buiten Utrecht in een fortgracht heeft een man, die blijkbaar plotseling krankzinnig geworden was, zijn eigen driejarig dochtertje verdronken. Het kind werd drijvende gevonden de vader stond tot aan zijn borst in het water. Voorbijgangers die het zonderlinge geval hadden opgemerkthebben hem met veel moeite naar Utrecht vervoerd alwaar hij onmiddellijk in het Krank zinnigengesticht werd opgenomen. Hoe het geval zich heeft toegedragen, weet natuurlijk niemand daar de eenige die het geval bijwoonde geheel buiten staat is om nadere inlichtingen te geven. Vader en kind waren des ochtends samen uitgegaan. Provinciale Staten. De heer J. Koomen van Winkel is door de protec tionistische partij tot candidaat gesteld voor de Provin ciale Staten. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is aanbesteed lo. het maken van twee wachthuizen en twee zelfaanwijzende ijzeren peilschalen bij de nieuwe schut sluis te IJ m u i d e n, deel uitmakende van de sluis- en havenwerken aldaar. (Baming t 2500.) Minste inschrijver G. P. J. Beccari, voor f 2875. 2o. Het verbreedeu van het Noordzeekar.aal beoosten de Hembrng. (Earning f 53.000.) Minste inschrijvers A. V o 1 k e r Lz. te Slie drecht en P. A. Bos te Gorinchem voor f 44.800. Mond- en klauwzeer. De secretaris der Vereeniging «Hollands Noorder kwartier" ontving van minister van Houten op het ver zoek der Vereeniging om van Regeeringswege een be langrijke som beschikbaar te stellen tot ondersteuning van pogingen ter opsporing van eene deugdelijke entstof tegen het mond- en klauwzeer ten antwoord dat er vooralsnog geen termen zijn om aan het verzoek te vol doen. De minister beroept zich op een bericht van den districts-veearts te Haarlem. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat wegens de uitbreiding van het mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens in de provinciën Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht, Fries land, Overijsel, Groningen en Drente, geen voldoend nut meer is te verwachten van de handhaving van sommige maatregelen welke krachtens het Kon. besluit van 10 Jnli 1896 (Stbl. No. 104) bij het heerschen of bij het dreigen van die ziekte toegepast moeten worden Heeft goedgevonden: ingaande 10 Jnni 1897, met be trekking tot het mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens in de provinciën Gelderland, Zuid- Holland Noord-Holland UtrechtFriesland, Overijsel, Groningen en Drente, buiten toepassing te stellen de vol gende maatregelen: 1. merking van vee (artikel 2sub 2, van genoemd Kon. besluit). 2. afsluiting van hoeven enz. en vervoer nit en naar afgesloten kringen (artikel 2 sub 4o., en artikel 39) 3. ontsmetting (artikel 2 sub 5o. en artikel 37) 4. vervoer van vee naar besmette plaatsen (artikel 2, snb 6o., en artikel 38) 5. afzondering (artikel 34). (St. Ct.) Purmerend. Den 4 gehouden Raadszitting werd eene missive voorgelezen van de afdeeling Beemster, Pur merend en Omstreken" der Holl. Maatschappij van Land bouw, verzoekende subsidie voor eene dezen zomer alhier te houden tentoonstelling, en werd besloten hiervoor f 200 ,oe te staan. Door de gemeenteraad van de Deemster werd beslo ten voor hetzelfde doel de subsidie of f 75 te bepalen. Amsterdam. Tengevolge van het omvallen van een petroleumlamp heeft een hevige brand gewoed in de Lindenstraat. De bewoners moesten zieh over de daken redden maar aan twee mocht dit helaas niet gelnkken. Een vrouw van 51 jaar is door de rook gestikt, en haar 11-jarig dochtertje werd met brandwonden overdekt, bewusteloos gevonden en naar het gasthuis gebracht. Deze twee menschen waren evenals de anderen gewaar schuwd, doch hadden blijkbaar te lang getalmd voor zij naar zolder waren gegaan. Daar zijn zij naar een raam gegaan, dat zij niet open hebben knnnen krijgen en door den hevigen rook bewusteloos neergevallen. Volgens de brandweer waren de brandnitgangen in het perceel zeer voldoende en de vrouw en het kind zouden gered zijn geweest als zij naar het openstaande venster waren ge- loopen waardoor de andere bewoners in het hnis ont vluchtten. Arijenhan. Toen Zondagmorgen 8 nur de boot n de 's-Gravenhaagsche Stoomvaartmaatschappij van Rotterdam op 's-Hage de lijmfabriek van den heer van Marken alhier passeerdeontstond plotseling een ont steltenis onder de (alrijke passagiers. Door de groote drukking was een stop losgeschoten, zoodat de boot vol water liep. Door het personeel der fabriek werden de menschon met schuiten nit hun benarde positie aan wal gebracht. De gezonken boot veroorzaakt geen stremming in de Schie. Door den bliksem getroffen. In de Haarlemermmeer werden 3 mensehen door den bliksem getroffen één hunner is dood. Woststaan. Onder vele blijken van belangstelling herdacht den 3 de heer K. Derlagen alhier den dag, waarop hij vóór 25 jaren benoemd werd tot penningmeester van den polder. Zuivelfabrieken. De eerste aflevering is verschenen van een werk over dubbel boekhouden voor zuivelfabrieken, van de hand van een bekwaam deskundige. Het is samengesteld door den heer A. Minderhoud leeraar in wiskunde en boekhouden te Sneek. Belanghebbenden zullen er zeker gaarne mede kennis maken. «De Volksstem", het te Pretoria verschijnend hoofd orgaan, zegt omtrent het ontslag van Dr. H. J. Coster als Staatssecretaris der Zuid-Afrikaanscbe Republiek het volgende Met leedwezen bevestigen we bij dezen het gerucht dat onze bekwame en alom geachte Staatsproknreur, Dr. H. J. Coster, zich wegens verschillende redenen genoopt heeft gezien ontslag aan te vragen nit zijn gewichtige betrekking. Men zal zich herinneren dat, toen in het najaar van 1895 advokaat Coster van Regeeringswege genaderd werd om de plaats van den heer Esselen te vervullen, hij niet dan na vrij sterken aandrang bewogen kon worden om zijn privaten werkkring vaarwel te zeggen, en den wel eervollen, doeh tevens aan beslommeringen en zorgen rijken post van Staatsproknreur te aanvaarden. Nauwelijks irj zijn kantoor geïnstalleerd, werd hij, in verband met de Jobaunesburgsche troebelen en het daaruit voortvloeiend hoogverraadproces, met moeilijke en afmattende werk zaamheden overladen. Het is bekend hoe Dr. Coster met buitengewone takt en vastberadenheid de kluwen der «Reform" beweging wist te ontrafelen en het betreffende strafgeding met niet geringe technische rechtskennis beeft geleid. Zijn adviezen aan den Volksraad en de Regeering plachten steeds zorgvuldige overweging te ontmoeten omdat ze knap en helder waren en getuigden van scherp doorzicht, alsook van besliste neigingen bij den adviseur om te blijven staan boven motieven van partij-politiek. Bij het groote publiek vond de Staatsprocurenr steeds veel waardeering men prees het in hem dat hij beschei den was in zijn openbaar optreden en niet streefde om, gelijk onze Engelsche „ijdgenooten het zoo gaarne noemen, «popular" te worden. Hij heeft nooit getracht een allemansvriend te worden en stond des ondanks, bij lieden van meest niteeuloopende staatkundige richting in hoog aanzien. Bij de leden der juridische professie genoot hij onverdeelde hoogachting in zijn departement was hij bemind. Dr. Coster is voornemens om aanvang Juni in het ambtelooze leven terng te treden en zal waarschijnlijk weer bet advokaten-beroep ter hand nemen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2