Ingezonden Stukken. Antwoord aan Mr. Fokker. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. In uwe courant van 6 van de rede door Mr. E. op j.l. donderdagavond. Verkiezing van v ij f leden voor den Gemeenteraad. BURGERLIJKE STAND. Ursem. Op de den 3 gehouden vergadering van de hier gevestigde afdeeling der Holl. Mij. v. landbonw, werd het voorstel gedaan en aangenomen, bij de bevoegde autoriteiten pogingen aan te wenden, om betore pad stieren aan te koopen dan de tegenwoordige, ten einde direct mede te werken tot verbetering en veredeling van den veestapel. De heer Jb. Houtkooper bracht een zaak rijk verslag nit over het behandelde op de voorjaars vergadering der Vereeniging Hollands Noorderkwartier. Hoorn. Den 5 werd de vergadering der geweste lijke onderwijzersvereeniging Noordholland gehonden. Nadat de voorzitter der ontvangende afd., de heer lelkers, de vergadering had verwelkomd, namen de werkzaam heden een aanvang. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de uitgaven 521.83 en de inkomsten f 460.095 bedroegen, zoodat de rekening sloot met een nadoelig saldo van f 61.73°. Tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering des genootschaps werd verkozen do voorzitter, de heer A. van Lamel. Als plaats voor de volgende gewestelijke vergadering werd aangewezen Wormerveer. De heer P. 1 eunissen, van Amsterdam, hield nn eene inleiding over: »Hoe zullen wij studeeren om met vrucht onderwijs in de natuurlijke historie te geven Deze inleiding werd met algemeene aandacht aangehoord en met onverdeelde in stemming begroet. Na een onbelangrijk debat werd de vergadering gesloten en bewaarde men de rest der agenda tot een volgende maal den afgevaardigde te- wachten Welken waarborg hebben de kiezers, dat mr. Fokker grooter werkkracht zal ont wikkelen en meer bekwaamheid zal toonen, dan tot nu toe gedurende meer dan 20 jaren door Mr. van der Kaay in onze Tweede Kamer is aan den dag gelegd In het parlement kan men niet volstaan mot te lezen in zijn vragenboekje. Mr. van der Kaay behoort tot de mannen, die het goede nemen waar zij het vinden. Ik voor mjj verkies die boven alle dogmatici. Schifters en ooguitwerpers kunnen wellicht goede critici zijn. Maar nooit zijn zij groote veldheeren, bekwaam groote legers aantevoeren en te leiden ter overwinning. Alkmaar, 6 Juni 1897. W. 0. BOSMAN. Mijnheer de Redacteur Fokker mij gevraagd »sta met de candidatuur-van der Kaay, iberoemd heeft in zijne dezer dareu gehouden on dat Juni j.l. komt een verslag voor Fokker, te ITeiloo gehonden Volgens dat verslag heeft M.r. ik citeer woordelijk »hoe ik die er zich op rede het .ontwerp op de verzekering tegen de gevolgen van .gelukken mee te hebben ingediend. Daarin staat .die verzekering moet zijn verplicht". En de spreker liet er op volgen »Be heer van der Kaay is een voor .stander van leerplicht, de heer Bosman is er tegen .Waarom ik dit zeg? Omdat men zegt dat de vooruit .strevend liberalen aan banden zijn gelegd. Van de .vooruitstrevend liberalen weet men wat ze willen, doch .wat weet mon van do denkbeelden der anderen. Tot mijn leedwezen was ik verhinderd de vergadering bij te wonen, waarin rnr. Fokker sprak, anders zon ik mondeling hebben geantwoord, wat ik nu, ter voorko ming van alle misverstand, schriftelijk doe. Eene vraag van Mr. Fokker mag ik reeds uit respect voor den vra,- ger niet onbeantwoord laton. Met de candidatuur van Mr. van dor Kaay sta ik zeer goed! Wanneer alle kiezers er over denken als ik zal hij met algemeene stemmen tot afgevaardigde worden gekozen. Maar al mocht dit zoo zijn, dan zal toch niemand daaruit de gevolgtrekking maken, dat al die stemmende kiezers onderling en met Mr. van der Kaay hetzelfde denken over alle punten van wetgeving en politiek De Liberale Unie werpt ieder uit, die niet hetzelfde denkt als de opstellers van baar program. Dit. is m.i. de groote fout van hare leidslieden; een fout die ik reeds bij de vorige verkiezingscampagne heb aangewezen. Er staat geschreven .als een oog u hindert, ruk het uit!" Het bestuur der Liberale Unie bestaat uit zulke oognit- rukkers. Alle oogen der groote liberale partij, die als heldere starren schitterden in het parlement, maar die het ongeluk hebbon te hinderen aan de groot-inquisiteurs der Liberale Unie, moeten worden uitgerukt. Aldus houdt men over een eenoogig en verminkt lichaam, dat krach teloos zal blijken in den grooten strijd voor vrijheid en beperkt van blik, omdat het met zijn ééne oog maar een kant uit kan zien. Een verminkt lichaamwant niet. alleen de oogen worden uitgerukt, maar ook deleden worden afgesneden, die do ergernis opwekken van wat ik zou kunnen noemen het liberale proefstation. Menschen als de ondergetoekende, die niet eenstemmig denken met de Centrale Unie-bestuurders over leerplicht en ver plichte verzekering tegen ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom worden weggeworpen als ergerlijke uitwassen. Men moet precies in alles denken zóó als de heeren in Amsterdam en gelijk zij hunne denkwijzen hebben gefor muleerd. Ieder die iu eenig deel afwijkt is onbruikbaar, ieder die eenige zelfstandigheid toont in zijn oordeel hoort in de partij niet thuis. Tegen dat exclusivisme heb ik gewaarschuwd en ik zie niet in dat ik daarin bob gedwaald. Zeker denk ik niet in alle opzichten eenstemmig met Mr. van der Kaay, Hoe zou dat mogelijk zijn En ook, waartoe zon dat dienen Wat heeft Mr. van der Kaay aan mijne vol ledige instemming mot al zijne opvattingen Zelfs in het huwelijk komt eene algeheele gelijkheid van oordeel en zienswijze niet voor, tenzij een der partijen haar zelf standigheid prijs goeft en eigen oordeel opoffert. Of ik dan niet evengoed op Mr. Fokker zou kunnen stemmen Zeer zeker, als ik Mr. Fokker een even goed afgevaardigde oordeelde voor dit district. Maar Mr Fokker is hier een volslagen vreemdeliug en mist de rijke parlementaire ervaring van Mr. van der Kaay. Ook heeft Mr. Fokker als president der Liberale Unie met zijne schifting en zuivering der liberale elementen naar de eenzijdige opvatting van hem on zijne vrienden mijns inziens een grooter ondienst bewozen aan do liberale partij dan de grootste tegenstanders der vrijzinnige be ginselen hadden kunnen doen. Een onhandig vriend is erger dan een vijand. Gaat het dan aan te zeggen, dat wij alles weten van de denkbeelden der voornitstre- venden" en niets van de denkbeelden van mannen als Mr. van der Kaay? Och, .woorden zijn genoeg gewis seld, laat ons nu eindelijk daden zien." Men zou zoo langzamerhand beginnen te vreezen, dat het alleen om de .denkbeelden" te doen was. Wat heeft men toch aan al die papieren leuzen, die niets anders ziju dan klater goud voor de oogen der nieuwsgierige kiezers, bol klin kende, leeg van binnen, vervloeiende tot ijdol lucht als de staart van een komeet In zijne belangrijke rede tot do kiezers heeft Mr. van der Kaay met groote klaarheid uiteengezet, dat alles op de uitwerking aankomt. Welke daden heeft men van Verkiezingen. Den 5 werd in het Café Central alhier eene vergadering gehouden van de besturen der afdeelingen Alkmaar en omstr., Schagen en Heerhugowaard van den Bond van Nederlandsche onderwijzers en de kiesvereeniging .Vooruit" aan den Langendijk ter bespreking van de candidatuur van den beer van Kuijkhofonderwijzer te Rotterdam. In die vprgadering hebben de Bondsafdeelingen gemeendhaar besluit om de candidatuur niet te steunen te moeten handhaven. De heer van Kuijkhofzooals men weet de candidaat der Arbeiderspartij'in dit district, zal "Woensdag, den 9, 's avonds, in bet lokaal Harmonie alhier, als spreker optreden. Ongeval tram Doordat de boom over den stoomtramweg nabij de Heiloo^rtol gesloten was is deze in den morgen van don 8 ten 5'/2 unr door de tram komende van Heiloo, omvergereden. De machinistdie door een bocht in den wog den tolboom niet ver genoeg voornit zien kaD, heeft door spoedig remmen grooter ongeluk voorkomen De passagiers kwamen met den schrik vrij. In de week van 30 Mei tot 5 Juni zijn in het bad huis van het Witte Mruis genomen 83 kuipbaden 12-3 regenbaden le kl. en 238 regen baden 2e klasse, tezamen 444 baden. „Alcmaria". De vereeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer en tot verfraaiing van Alkmaar en om streken zal eene algemeene vergadering honden op vrijdag, 11 Juni 1897 des avonds te 8 unr, in het hotel »de Toelast". De punten vau behandeling zijn mededeelin- gen onderzoek tram AlkmaarBergenEgmond aan.Zee; benoeming commissie van vijf leden ter voorbereiding eener cod cessie-aanvraag voor die lijnen. SSaadsverkiczingen Op 29 Juni zullen alhier verkiezingen worden ge honden ter vervulling der plaatsen van de heeren mr. H. Boelmans ter Spill, C. Janssen Cz., C. de Groot Jz., mr. J. P. Kraakman eu C. J. Canters, die met den len Dinsdag van September moeten aftreden als leden van den gemeenteraad, maar weder verkiesbaar zijn Die ve-kiezingen zullen, nu gemeentewet en kieswet zijn gewijzigdop geheel andere wijze dan vroeger plaats hebben. Deze gemeente is nn in 3 kiesdistricten verdeeld de wijze waarop die verdeeling plaats heeft, is aan ged. Staten voorgesteld en vermeld in het raadsverslag, op genomen in het bijblad der Alktnaarsche Courant van dezer. Door loting iu den Raad is bepaald, dat voor hel eerste kiesdistrict zitting hebben de heeren; mr. H. Boelmans ter Spill, om dit jaar aftetreden W. F. Stoel en J. de Lange CJz., in 1899 P. Rentmeester enJ. C. Witte, 1901 Voor bet tweede kiesdistrict de heeren: C. Janssen Cz. en G. de Groot Jz., om dit jaar aftetreden. J. M. de Sonnaville en J. de Wit Dz., om in 1899 H. J. Vonk en C. Bosman 1901 voor bet derde kiesdistrict de heeren: stemming's morgens 9 uur, weder eene zitting houden om den einduitslag der stemming te bepalen, welke n.b. reeds den vorigen avond is vastgesteld en waarin met geen mogelijkheid eenige wijziging kan worden gebracht Zijn wij goed ingelicht, dan is hieromtrent het gevoelen van den commissaris der koningin ingewonnen. Doopsgezind Zangkoor. Het unr, waarop het concert van deze vereeniging in het gebouw der doopsgezinde gemeente alhier gegeven werd, kwam ons zeer ongelegen. Door bezigheden buiten de stad was het ons niet mogelijk op tijd tegenwoordig te zijn wij hebben dan ook slechts het laatste van het uit 10 nummers bestaande programma gehoord. De uit gevoerde stukken waren alle eenvoudige liederen, waar onder van Praetorius, ds. Weiss, Verhulst, v. d. Wulp uit den doopsgezinden en remonstrantschen liederen bundel. Gedurende de nitvoering van het laatste num mer, .Houd moed" merkten wij op dat dit talrijk bezette koor zeer goede stemmen bezit. En dit niet alleen men zong ook met voordracht, met gevoel en duidelijke uitspraak. Ditzelfde verklaarden ook eenige personen die het geheele concert hadden bijgewoond. In het bijzonder sprak men met lof over de nitvoering van Ps. 42 van ds. Weiss eu van »Onze troost" nit het rem.-gezangboek. De wedergave van twee kwartetten, Boven de sterren," van Abt en »Bij 't nadren van den nacht" van Mozart, was volgens hen lang zoo goed niet. Alle nummers werden a capella (zonder instrumenten begeleiding) gezongen. Na adoop sprak de heer ds. H. de Boer directeur en leden hartelijk toe. Wij hopen dit gezelschap hier nog eens te hooren en dan in do gelegeneid te zijn de geheele nitvoering te knnnen bijwonen. Een zeer talrijk publiek was tegenwoordig. ïi natste Berichten. Si. r e t a. KANEA 7 Juni. De aanvoerder van een bende vrij willigers Manos is hierheen teruggekeerd om de Kre- tensers aan te sporen de vijandelijkheden voort te zetten en de autonomio te weigeren. Hij werd met veertien vrij willigere in hechtenis genomen voordat bij aan land kon gaan. ©e „Ystroom" vergaan. Een telegram van »Lloyds" nit Gravesend meldt dat het stoomschip s> Bittern", Amsterdam, Zondagmorgen omstreeks half drie op 24 mijlen afstand van bet Galloper lichtschip in aanvaring is gekomen met bet stoomschip j>Tstroom" (van de Hollandsche Stoombootmaatschappij) van en naar Amsterdam. De »Tstroom" zonk, twee van haar passagiers zijn verdronken, de overige passagiers en de bemanning ziju door de »Bittern' naar Depttord gebracht. Het laatstgenoemde schip heeft schade aan den boeg gekregen zijn tweede officier en zijn timmer man zijn verdronken. De BURGEMEESTER van ALKMAAR, brengt ter al gemeene kennis, dat de tot invulling bestemde formulieren voor de opgaven van Can didaten voor de verkiezing leden voor den Cemeenleraad, welke gehou den zal worden op Dinsdag den 29 Jnni a.s., ter secre tarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld af 15 Juni e.k. tot en met den dag der verkiezing alle werkdagen van 's morgens 9 tot de3 namiddags op 2 uren. Alkmaar, Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, A. MACLAINE PONT. en mr. J. F. Kraakman en O. J. Canters om dit jaar aftetreden. G. T. M. van den Bosch en C. W. Bruinvis, in 1899 aftr. B. Preijer en A. Goede Dz., 1901 Op 29 Jnni a.s., (den verkiezingsdag), tusschen 9 en 4 nur, zullen dus bij den burgemeester opgaven van candidaten behooren te worden ingeleverd, door kiezers woonachtig in het le district, voor de aftreding van den heer mr. H. Boelmans ter Spill; door kiezers woonach tig in het 2e district, voor de aftreding van de heeren C. Janssen Cz. en G. de Groot Jz.; en door kiezers woon achtig in het 3e district, voor de aftreding van de heeren mr, J. P. Kraakman en C. J. Canters. Om oen candidaat te stellen, zijn noodig minstens een getal haudteekeniugen, gelijkstaande met 1/50 gedeelte van het aantal kiezers van het district, een getal dat nog niet bekend is, omdat het even genoemde voorstel van den Raad nog niet door gedeputeerde staten is goed gekeurd of vastgesteld hot wordt evenwel vermeld aan den voet van het formulier der candidaatstelling voor ieder kiesdistrict. Wij weten dat er 1683 kiezers voor leden van den gemeenteraad zijnwanneer men nn kon aannemen dat elk district evenveel kiezers telt, (dit zal wol niet het geval wezen) dan zoude elk district 561 kiezers hebben en het getal gevorderde handteekeningen 11 bedragen. Is echter net getal kiezers in de verschil lende districten ongelijk, (wat stellig zoo zal ziju), dan is ook het getal der gevorderde bandteokeningen voor de districten verschillend. Op de ten stadhuize op nader aan te kondigen dagen verkrijgbaar gestelde formulieren moet rnimte zijn voor anderhall maal zooveel, dus minsteus 17 handteekeningen. De dag der stemming en herstemming wordt door Burgemeester en Wethouders bepaald. Er moeten 3 stembnreaux ziju do plaatsen worden door den raad aangewezen. In tegenstelling met hetgeen bij verkiezingen voor de 2e Kamer gebeurtwaar het hoofdstembureau den dag volgende op de stemming de uitkomsten der verschillende procesoonverbaal der kies- en stemdistricten samentelt en den uitslag constateert handelt bij de verkiezing voor den Raad (alhans in deze gemeente waar geen stemdis tricten behoeven te zijn zooals b.v. te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht) ieder stembureau zelfstandig en maakt zelf het verbaal van benoeming of herstemming op. Zal de wet letterlijk uitgevoerd worden, dan moet elk stembureau den dag volgende op dien der en Maartje van Augustz. van Maria Josephina GETROUWD 6 Jnni. Johannes Lonrens de Vries en Pietertje Kroon. Jan de Heer on Catbarina Wallaart. Willem Dirk Nicolaas Snooij en Maria Johanna Blank. GEBOREN: 5 Jnni. Johannes Franeiscus Antonius z. van Cornells Smit en Geertruida Helena Adriana Gielen. Agathad. van Andreas Poland en Trijn+je van Veen. 6 Janz. van Pieter Jonker Scheijen. Joseph Martin Pieter Bierman cd Helena Kosters. 7 Nicolaas, z. van Hendrik Bruin en Bartha Smit OVERLEDEN 7 Juni. Cornells Rijs 71 j. Willem Joban Bolhuis, 20 j. en 11 m., wonende te Amsterdam. Zitting van 4 Juni 1897. G. F., Alkmaar, politie-overtr. Alkmaar, f 2 boete of 1 dag hecht. A. V., als boven, overtreding prov. regl. op de wegen, f 1 boete of 1 dag hecht. A. G. K., C. D. en A. M. W., als boven, politie- overtr. Alkmaar, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht S. v. W. en D. Br., als boven, dronkenschap, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. K. Tj., Rijp, dronkenschap, 2 maal gepleegd, 2 maal f 2 boete of 2 maal 2 dagen hecht. J. K., Limmen, vee laten loopen op eens anders grond, f 1 boete of 1 dag hecht. H. Pr. en J. W., Zaandam, vischwetovertreding, ieder 2 maal gepleegd, ieder 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. S. E., Heerhugowaard, dronkenschap en de orde ver storen, i 3 boete of 2 dagen hecht. Allen te Egmond aau Zee. F. Kr. Hz., C. Kr. Jz. en L. K. Az., strooperij, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. C. K. Lz., A. V. Gz., L. S. Az., G. S. Az F. Sl„ J. Zw. Gz., G, V. Cz., C. V. Jz., J. V. Jz., G. D. Kz., H. v. d. P. Cz., W. K. Lz., A. Gl. Kz. on J. d. Gr. Kz., als boven, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. G. Z. Kz. en E. D. Cz., als boven, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3