DE AGRA-SCHAT. No. (>9. Bfegen en Megentigste Jaargang 1897. VRIJDAG 11 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. lo. den Achterweg bij het Noord-Hollandscli Kanaal, tusschen de Graanmarkt en de Vlotbrug 2o. het afgesneden kanaalvak, SHERLOCK HOLMES. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,S0; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ffelefoonnumc ler s 3. Openbare puin plaat sen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen tor openbare kennis dat voortaan op geene an dere plaatsen puin, grind, afbraak, takken of dergelijke voorwerpen mogen worden nedergelegd of geworpen dan op en wel daar, waar houten borden zijn geplaatst, waar op het woord „puinplaats" is geschilderd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACEAINE PONT, Voorzitter. 4 Juni 1897. C. D. DONATH, Secretaris. DUITSCH1LASID. Het proces Tausch—von Lützow is geëindigd met vrijspraak van den eersten, en veroor deeling tot eenige maanden gevangenisstraf van den tweeden beklaagde. De politieke politie is alzoo veroor deeld en de heer Von Marschall, die den strijd aanbond, komt als overwinnaar uit den strijd. De »Frankf. Ztg." schrijft: »Het proces heeft nogmaals een hel licht geworpen op het rotte stelsel der politieke politie, op de »Polize Unmoral," die zij vertegenwoordigt, die het mogelijk heeft gemaakt dat op bijkans onbegrijpelijke wijze jaren lang leugen en bedrog heeft geageerd zelfs tegen de hoogstgeplaatsten in het Rijk. Alleen door de meest volkomen openbaarheid heeft baron Von Marschall deze in het duister sluipende vijanden kunnen verontrusten. Het is hem gelukt en hij heeft de belasterde overheid van elke verdenking van perfide handelingen schitterend gezuiverd. Dat is een resultaat waarvan de beteekenis niet verminderd kan worden door den afloop van het proces." -EIVfcUKJliA-lVD. De Engelsche bladen houden zich ten zeerste bezig met de bespreking van het serum van professor Noch tegen de runder-pest. Terwijl een Engelsch vakblad gelooft, dat het serum wèl een voorbehouds- middel, doch geen geneesmiddel is gebleken, zijn de berichten uit Zuid-Afrika, waar prof. Koch sedert eenigen tijd vertoefd, en waar hij zijn proeven neemt, zeer uit eenloopend. De minister van landbouw der Kaapkolonie heeft ver klaard, dat men maar zal ophouden met afmaken van het verdachte vee »daar niets de uitbreiding der ziekte vermag tegen te houden" ook niet het serum van Koch. Minder ongunstig luiden echter betrouwbare berichten uit Zuid-Afrika. De »Express'' van Bloemfontein ver neemt uit Smithfield dat van 27 Februari tot 12 Maart voordat de runderpest daar uitbrak 304 stuks vee werden ingeënt. Van deze stierven slechts 28 aan de ziekte. Na het uitbreken van de pest werden nog 147 runderen ingeënt, waarvan er 114 omkwamen. Van 99 niet-inge- ente beesten bleef er slechts één behouden. 3) (Het teeken van vier.) Door A. C O N A N D O Y L E. »Dat leidt gij zeker af van de H. W. op de kast?" »Zeer juist. De W. doet uw eigen naam veronder stellen. De datum van het horloge klimt op tot omstreeks voor vijftig jaren terug, en de initialen zijn even oud als het horloge zelve. Kostbaarheden gaan gewoonlijk op den oudsten zoon over, en hij draagt in den regel den- zelfden naam als de vader. Uw vader is, indien ik mij goed herinner, reeds verscheiden jaren overleden. Dien tengevolge is het horloge in handen gekomon van uw oudsten broeder." »Zooverre zijt gij juist," zeide ik weet gij nog meer »Hij was een man van zeer ongestadige en zorgelooze levenswijze. Hij had eens goede vooruitzichten, maar hij verschopte zijn geluk lee'de gedurende eenigen tijd in armoede, mot korte tusschenpoozen van voorspoed, en nadat hjj eindelijk aan den drank verslaafd was geraakt, stierf hij. Dat is al wat ik kan afleiden." Ik sprong uit mijn stoel en hinkte, ten zeerste gekrenkt, de kamer op en neêr. »Dat is onwaardig van u, Holmes," zeide ik, »ik zou nooit hebben kunnen gelooven, dat gij u tot zoo iets zoudt verlagen. Gjj hebt onderzoek gedaan naar de ge schiedenis van mijn ongelnkkigen broeder, en beweert thans door gevolgtrekkingen tot deze wetenschap ge komen te zijn. Gij kunt toch niet van mij verwachten dat ik gelooven zal dat gij dit alles op dit oud horloge gelezen hebtHet is niet vriendschappelijk, en om do volle waarheid te zeggen, heeft het iets van charlatanisme Waarde dokter," zei hij vriendelijk, »ik bid u, neem mijne verontschuldiging aan. De zaak als een gewoon Maandag is te Londen het internationaal mijnwerkers congres geopend. Er waren 63 gedelegeerden aanwezig vertegenwoordigende 1.050.00 Britsche, Fransche en Duitsche mijnarbeiders. Nog wordt verwacht een Bel gische delegatie uit 100.000 w vklieden. FRiiMHIilJH. Zaterdag is in de Kamer een too- neeltje^ afgespeeld, dat de waardigheid der zitting zeker allerminst verhoogde, doch te kluchtig is om onvermeld te blijven. Bij een interpellatie over ontslag van werk lieden had de socialistische afgevaardigde Géiault Richard een zijner tegenstanders in de hitte van het debat nog al heftig uitgemaakt. Op voorstel van den president werd besloten den a.fge- vaardigde tijdelijk uit te sluiten. De heer Brisson noo- digde don veroordeelde uit do zaal te verlaten, maar (lérault-Richard weigerde. Daarop traden tachtig zee soldaten binnen onder aanvoering van den kolonel-com mandant van het »Palais Bourbon" en de questoren der Kamer. Nogmaals werd den afgevaardigde gevraagd of hij wilde heengaan, maar hij bleef bij zijn eerste antwoord. Toen legde de kolonel hem de hand op den schouder vragende »Zult gij voor gewold wijken Een bevesti gend antwoord volgde en onder de kreten»Leve de sociale republiek Gij zijt lafaardsverliet hij do zaal Nadat de zitting hervat was, wilde de heer Jaurèb interpelleeren over wat hij noemde »den aanslag op de vrijheid van een gevolmachtigde van het volk." Maar Brisson antwoordde, onder daverenden bijval van het Centrum: »Het is zeker te doen om den genomen lnaat regel te critiseeren. De zaak is niet aan de orde." De zitting werd daarop onder groot rumoer verdaagd. Dereis van president Faure naar Rusland schijnt uitgesteld te zijn. De president heeft in den minister raad medegedeeld, dat hij in de eerste week van Augustus naar Dauphiné en Savoye zal gaan. Hij kan dan niet den 25 Juli naar Petersburg vertrekken. "V olgens de >Gaulois" zal het bezoek eerst in het eind van Augustus plaats hebben. ttHISiKALVIiAAO. De w ---enstilstand is thans over de geheele linie afgekondigd, totdat de vredesonderhan delingen zullen geëindigd zijn. Donderdag zijn de voor waarden voor den wapenstilstand ter zee gesloten. Daar door zijn de blokkades opgeheven en keert de Grieksche vloot uit do lurksche wateren terng. Uit Athene wordt gemeld, dat daardoor de Grieksche regeering in nog on gunstiger positie gekomen is en aan de mogendheden verzocht heeft de Europeesche consuls in de Turksche havens met de zorg voor de Grieksche schepen te belasten. Het schijnt, dat de vrede niet zeer lang meer op zich zal lateu wachten, maar toch is de gewenschte eenstem migheid tusschen de gezanten nog niet verkregen. Reik halzend ziet de regeering naar het einde der°onderhan- delingen uit. Do grieksche minister van buitenlandscho zaken Skou- loudis heeft verklaard, dat elk van de 60,000 families, die uit Tbessalië gevlucht zijn, gemiddeld 3500 drach men heeft verloren, dat is te zamen 210,000,000 drach- vraagstuk beschouwende, had ik vergeten hoe persoonlijk en pijnlijk u de oplossing ervan zou wezen. Ik geef u echter de heilige vorzekering dat ik nimmer goweten heb dat gij een broeder hebt gehad, tot ge mij dit hor loge hebt ter hand gesteld." »Maar in naam van al wat onbegrijpelijk is, hoe kwaamt gij dan tot deze feiten Zij zijn in elk opzicht juist en waar 1" »Ah, dat is gelukkig. Ik voor mij kon ze slechts waarschijnlijkheden noemen. Ik verwachtte geenszins zoo accuraat te zullen zijn." »Maar het zijn toch niet enkel gissingen »Neen, noen, ik gis nimmer. Dat is een dwaze ge woonte en meestal schadelijk voor het logisch ver band. Wat u zoo vreemd toeschijnt is dit alleen, omdat gij miji gedachtengang niet volgt of geringe omstandig heden, die veelal de grootste opheldering verschaften, over het hoofd ziet. Bij voorbeeld ik begon te beweren dat uw broeder zorgeloos was. Wanneer gij het benedenge deelte van deze horlogekast gadeslaat, dan merkt gij op, dat zij niet slechts op twee plaatsen gedeukt is, maar zij is overal geschramd en bekrast, door de gewoonte die bij had, om in denzelfden vestzak ook andere harde voorwerpen, zooals geldstukken of sleutels te bergen. Er behoort gewis niet zooveel vernuft toe om de gevolg trekking te maken, aat hijdie zoo netjes met een hor loge van vijftig guinjes omspringt, een zorgeloos man is. En evenmin is het zoo wonderlijk te begrijpen, dat een man, die een voorwerp van zulke groote waarde erft, niet van middelen ontbloot is. Ik knikte, ten bewijze dat ik zijne redeneering volgde. »Het is bij pand-beleeners in Engeland algemeen ge bruikelijk om het nommer van het bewijs met een graveernaald op de binnenzijde dor kast te schrijven. Dit is een maatregel tegen het verloren gaan van het bewijs. Er zijn niet minder dan vier zulke nommers door mijn lens op de binnenzijde der kast zichtbaar. Gevolg trekking: dat uw broeder zeer dikwijls op zwart zaad zat. Tweede gevolgtrekking: dat hij van tijd tot tijd er beter bij zat, anders zou hij hot pand niet hebben kun- men. Het onderhoud der vluchtelingen kost 25,000 drachmen per dag, en deze moeten uit een leege schat kist komen. Van terugkeeren naar Thessalië is, volgens de grieksche regeering bij deze ongelnkkigen geen sprake, omdat de Turksche troepen alles plunderen en de grootste wreed heden begaan zelfs op bevel hunner officieren. De mi nister Skouloudis hoopte dat de mogendheden in aan merking zullen nemen, dat de Turken door hun plunde ringen do regels voor beschaafd oorlogvoeren hebben overschreden en daarmee zullen rekenen bij het bepalen der oorlogsschatting. Deze zou naar de laatste berichten vier millioen pond moeten zijn, het bedrag, dat Turkije werkelijk zou hebben uitgegeven. 1TALIB. Een nieuw schandaal trekt zeer de aandacht. De bestuurders van het weeshuis te Napels hebben de kinderen die aan hun zorgen waren toevertrouwd doen omkomen of weggestopt in verbeteringsgestichten. Uit een voorloopig onderzoek is geblekendat van 856 kinderen, die in 1895 aan het asyl werden toever trouwd, nog slechts drie in loven zijn. Van alle ver pleegden van de laatste zeven jaar, zijn er nog maar 20 over. Om geld uit te winnen lieten de weesvaders de kin deren, wanneer zij zoven jaar oud waren, in een rijks- verbeteringsgesticht opnemen. Waar het geld gebleven is, dat Napels aan het wees huis heeft geschonken, weet men niet. De minister van binnenlandsche zaken heeft een streng onderzoek bevolen. SPAAJJE. Het aanblijven van het kabinet Car.ovas maakt in Spanje een slechten indruk, temeer daar de Regentes, ondanks de raadgevingen van maarschalk Mar tinez Campos besloten heeft, generaal Weyler op Cuba te laten, omdat Canovas weigerde den generaal terug te roepen. Ook in de Vereenigde Staten geniet dit kabinet geen vertrouwen. Overstroomingen. Een zware ramp heeft het stadje Voiron bij Gre noble getroffen. Zondagmorgen is op het plaatsje een waterhoos neergekomen. De beek de Morge heeft haar dijken doorbroken en de stad overstroomd. In een kwar tier tijds steeg het water vijf tot zes meter. Het spoor wegverkeer is gestremd twee bruggen zijn weggeslagen, vele huizen ingestort. De kerk dreigt in puin te vallen, er is geen huis dat niet beschadigd is. Een huis aan het marktplein, dicht bij een brug is in tweeën gesneden een deel is door het water medegevoerd. De gasleidingen zijn vernield zoodat de stad des nachts in diepe duis ternis is gebuid. Er moeten ook persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Men spreekt met reden van vele mil- lioenen francs schade. Op St. Etienne is ook een waterhoos neergekomen, die groote schade heeft aangericht. Het dorp Lans, oveneens bij Grenoble is door een dergelijk onheil getroffen. nen lossen. En ten slotte verzoek ik n de binnenplaat te bezichtigen, waarin zich het sleutelgat bevindt. Let dan op de duizende krassen rondom die openingallen teekeneu vau het uitglijden van den sleutel. Welk nuch tere man kon die plaat zoo hebben toegetakeld Maar dat verzeker ik u, gij zult het horloge van een dronk aard nimmer zonder zien. Hij windt het des nachts op, en laat deze sporen van onvaste hand achter. Waar blijft nu de mysterie van dat alles »Het is zoo klaar als de dag," antwoordde ik; »ik betreur het onrecht dat ik u aandeed. Ik had meer vertrouwen moeten stellen in uw wonderbaarlijk vermo gen. Mag ik vragen of gij thans nog op een of ander onderzoek uit moet »Neen. Daarom gebruikte ik de cocaine. Ik kan niet leven zonder herseninspanning. Waartoe anders dient het leven Hier voor het raam gaan staan Was de wereld ooit zoo droevig vervelend en ongenietbaar Zie hoe de gele mist over de straat hangt en langs de zwart geblakerde huizen dwarrelt. Wat zou meer hopeloos prozaïsch en stoffelijk kunnen zijn Wat baat het ver mogens te bezitten, dokter, en geen arbeidsveld ervoor te vinden Misdaad is iets algemeens, bestaan is dit eveneens, en geene andere dan algemeene eigenschappen zijn op aarde werkzaam." Ik had mijn mond reeds geopend om op deze ont boezemingen te antwoorden, toen er bescheiden op de deur geklopt word en onze hospita binnentrad, terwijl zij een visitekaart op het koperen blad droeg. »Een jongo dame voor u, sir," zeide zij, zich tot mijn metgezel wendende. »Miss Mary Morstan," las hij«Hum ik herinner mij dien naam niet. Verzoek de jonge dame boven te komen, Mrs. Hudson. Neen, ga niet heen, dokter. Ik zou gaarne zien dat gij hier bleef't." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1