Öp ter stembus. Mr. \Y. van der kaav. Mr. W. van der Kaay. No. 70 Kerstc blad IVTegen en Itiegentigste Jaargang 1897. ZONDAG 13 JUNI. Stadsberichten. LEES DIT! Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Een roepstem weerklinkt door het geheele landop ter stembus Op gij vreedzame burgers die uw dage- lijkschen arbeid in eentonige kalmte doorbrengtop gij arbeiders, voor wien de dagtaak gewoonlijk alle gedach ten in beslag neemtop gij ambtenaren die gewoon zijt op de klok af te werken en uit te rusten up gij magistraten voor wie de ure der stemming een tijd van ongeloofelijke inspanning zal zijn. Op gij allen om door uw stem getuigenis af te leggen van de gezindheid die in u woont. Op om te kiezen de landsbestuurders die de wetten zullen maken onder welker heerschappij gij voortaan leven zult. Op om door uwe keuze de groote staatsmacht in handen te geven van de leidslieden, die gij zult aanwijzen. Op ten strijde want de stemming is geen daad des vredes maar een daad van strijd. Een strijd om de zege, een strijd op leven en dood. Want er is geen andere uitkomst mogelijk dan overwinning of nederlaag. Laat dan schetteren de klaroenen te midden der partij- genooten hen samenroepende naar de kampplaats Op gij weifelaars en twijfelmoedigen de handen uit de mouwen gestoken het zwaard om de heupen gegord en plaats genomen in de gelederen van uwe vrienden. Voort, gij achterblijvers 1 verhaast uw pas sluit de rangen neemt in de ledige plaatsen, meng u in het krijgsgewoel, weest niet versaagd. Want het zijn groote en heilige belangen waarvoor gij strijden moethet is voor meer dan geld en goeddan have en huis. Het is voor de toekomst van uwe dierbaren van uwe kinderen het is voor het heil van het vaderland Gij weetkiezers wien gij stemmen moet. Het is u haihaaldelija betoogd en uiteengezet door de vele sprekers die ook dit district hebben afgereisd. Gij weet het uit de vele strooibiljetten en artikelen die voor den een of anderen candidaat u zijn thuis gezonden en die gij wel licht op een regenachtigen achtermiddag gelezen hebt. Gij weet het uit de artikelen van de couranten die gij gewoon zijt te lezen, en leest ge er meer dan een die gij het meest vertrouwt en het meest bevoegd acht om n den weg te wijzen. Maar gij weet het ook en wel licht wel het best omdat gij den persoon van uw candidaat zelf kent en weet wie hij is omdat gij hem hebt leeren hoogachten omdat gij zijn arbeid hebt be wonderd omdat gij zijn vriend zijt geworden en niet voornemens zijt oude, hechte en beproefde banden te verscheuren ter wille van de veelkleurige lintjes die anderen u daarvoor in ruil aanbieden. Op dangij vriendengeestverwanten en volgeliu gen van Tijg aan den arbeid, schud wakker hen die dommelen, neem de weifelaars onder den arm geef den wankel moedigen zelfvertrouwen schraag hen die zonder uw steun niet kunnen gaan. Op ter stembus! Want het is een groote strijd die gestreden wordt en zonder geweldige inspanning kan de zege niet bevochten worden. En hoe verschrikkelijk zou het zijn wanneer het district Alkmaar voor de liberale partij verloren ging Want wij mogen terecht spreken van verloren gaan een enkele stem te weinig uitgebracht levert het geheele district in handen van de tegenstanders. Het is alleen de meerderheid die regeert. Gijliberale kiezers hebt de meerderheid wanneer gij als één man opkomt. Het monsterverbond van cleri- ealen anti-revolutionairen en protectionisten kunt gij glorierijk vorslaan. Maar gjj moet u dan scharen om oude, beproefde vanen. Weg met verdeeldheid, weg met gekibbel in eigen partij over urgentie en niet-urgentie. De groote belangen zijn die van vrijheid van geweten van vrijheid van kerkelijke overheersching en priester dwang. Sta pal tegen Rome en Dordt. Stemt den libe ralen candidaat. En vóór alles stemt den afgevaardigde die ons district zoo lange jaren vertegenwoordigde den man dien wij allen kennen, Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER h ZOON. telefoonnummer Texel. Woensdag en Donderdag zijn van hier naar d.e Leidsche markt verscheept met 3 s'oombooten en 2 tjalken 3124 lammeren. In het geheel zijn nu verzonden 20521 lammeren. Met het maaien van de hooilanden is begonnen. Dit is een paar weken vroeger dan gewoonlijk. Overal op het eiland is het gras even weelderig opge schoten. In de weilanden vindt ook het vee overal overvloed. Iftoccht- Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat zich in den lommerrijken speeltuin van het Caté Groenzicht, Abstederdijk, een rozeboom bevindt, waaronder ongeveer tachtig personen kunnen plaats nemen. Joor de vele en uitmuntende zorgen van den eigenaar, den heer L. Tadeij, is deze boom zoodanig geleid, dat ®en 3ro°t priëel met duizenden rozen vormt. Honderden nieuwsgierigen begeven zich dan ook der waarts, om dezen prachtigen boom te aanschouwen. chagen. Den 10 werd de heer Meijer Drees door de aideeling behagen van het Nederl. Onderw. genootschap tot afgevaardigde gekozen naar de algemeene vergadering, die den 27, 28 en 29 Juli te Kampen zal worden ge houden. De heeren Van Albada en De Groot werden tot zijne plaatsvervangers gekozen. Barsingerhorn. In de polders Waard en Groet heeft- het karweizaad veel te lijden van de rups. Het bestrooien met stuifkalk, door vele landbouwers aan gewend, heeft niet het gewenschte resultaat. Heerhugowaard. Door den gemeenteraad zal aanvrage worden gedaan, de gemeente te verdeelen in 4 stemdiatricten, Voor de aanstaande verkiezingen zullen met den voorzitter stemopnemers zijn de heeren J. VV inkel en D. Appel, en plaatsvervangersde heeren J Zwaag en D. do Boer. De salarissen der postboden P. Slot, C. Slot en K. Kasper zijn verhoogd, respectievelijk mot 25, 30 en 50 gulden per jaar, en gebracht op 475, 450 en 425 gal den. Statenverkiezing. De Protestantsche Kiesvereeniging ^Burgerplicht" heeft als candidaat voor lid ...n do Prov. Staten gesteld: de heer L. van der Vijzel, bnrgemeestsr te St. Pankras. Herbenoemd als secretaris-penningmeester van het Waterschap Starnmeer en Kamerhop, de heer J P. Groot. Westgraftdijk. De heer J. W. van Stuijvenberg, prediKaut bij de doopsgez. gemeenten van Oost- en West graftdijk, heeft een beroep naar de doopsgez. gemeente te Blokzijl ontvangen. COBREISPOKDEKTIEl. Correspondent te S. Plaatsgebrek noopt ons eene keuze te doen. Wij moeten uw verslag laten liggen. Aan de lezers van dit blad wordt bekend gemaakt, dat het volgend nummer dezer conrant dinsdagavond niet verschijnen zal op den gewonen tijd, doch zooveel later als noodzakelijk is, om er in te kannen opnemen den uitslag der verkiezingen, voor zoover ons dien avond daarvan telegrammen bereiken. Van het al of niet vroeg inkomen van de berichten zal het aihangen of de conrant nog dinsdagavond of woensdagmorgen zal worden uit gegeven. Aan ons bureau zal voor belangstellenden ge legenheid bestaan, van de inkomende telegrammen inzage te nemen. Dr. H. Pk, DE Kt\TEU. Vrijdagavond hield Mr. H. Ph. de Kanter, aftredend lid der Tweede Kamer, daartoe uitgenoodigd door de po litieke vereeniging ^-Vooruitgang" in het lokaal »Har- monie" eene politieke rede. Te Alkmaar over politiek sprekende was het den heer de Kanter onmogelijk dit te doen, zonder vooraf een woord van hulde te hebben gebracht aan de nagedach tenis van Mr. A. P. de Lange, met wien hij nu 35 jaar geleden aan de Academie hechte vriendschapsbanden had aangeknoopt, en dien hij na dien tijd, ook toen hij met hem van politiek gevoelen verschilde, steeds had ge waardeerd, een woord van hulde aan den man, aan wien het district Alkmaar zeker veel te danken had. Zich niet verdiepende in de vraag, of hij, indien Mr. de Lange niet was overleden, hier thans zon zijn opge treden, een vraag, die bij den spr. was opgekomen, meende hij allereerst het standpunt uiteen te moeten zetten, waarop wij thans staan. Spr. is uitgenoodigd door de vereeniging die Mr. Fokker, aftredend lid, heeft ge- candideerd. Vooral het feit, dat genoemde candidaat af tredend lid is verdient de aandacht. Naast hem, en in zekere opzichten tegenover hem, staat Mr. van der Kaay. Wat beteekent die candidatuur Spr. weet nog niet wat hij er van zeggen moet. Is er principieel verschil dan is men in zijn recht. Somtijds denkt hij het, somtijds weer niet, nagaande wat Mr. van der Kaay heeft gezegd. Deze heeft echter niet nagelaten de voornitstrevenden te bestrijden op eene in de politiek niet ongebruikelijke manier, dat men halve waarheden vertelt. Zoo is er ge zegd, dat het de schuld der voornitstrevend-liberalen is dat de kieswet niet het getal kiezers heeft opgeleverd' dat ze zou kuunen opleveren, en dat dit een volgend jaar zou blijken. Spr. meent, dat door de nieuwe wet op het personeel, het aantal van belasting vrijgestelden zal vermeerderen, en daardoor zullen velen het kiesrecht missen, tenzij zij niet verzuimen, zich aan te geven, als vallende in de andere categoriën. Spr. heeft gedacht aan een principieel verschil doch aan het slot van zijn rede zegt Mr. van der Kaay »Stemt Fokker of mij, het is tamelijk hetzelfde!" Maar in de Alkmaarsche courant van 6 Juni is het verschil aangetoond, en ziet, het zijn dezelfde argumen ten, die men 25 of 30 jaar geleden ook al gebruikte. In beginsel is men het eens, in de praktijk niet. D e heer G. M. van der Linden heeft toen ook reeds gezegd: »de conservatieven zijn altijd de bagagewagen geweest." Daarom, spr. weet niet, waaraan hij zich in dit op zicht heeft te honden. Toen ds clericalen een verbond sloten, heeft men verzamelen geblazen en gezegd: »anti- clericaal asjeblieft!" en de N.R.Ct. beveelt daarom in Gouda Bijlandt, in Bodegraven Knijf aan, in Rotterdam de Klerk en flintzen, men zet de verschilpunten op zij. Dientengevolge acht spr. de candidatuur van der Kaay niet verdedigbaar. 20 April is de strijd tusschen de liberalen hier uitgevochten. Nu hadden de vrienden van Mr. van der Kaay moeten berusten, of wel hij zelf zich moeten terugtrekken. Waar hij heeft gozegd dat hij het ministerschap niet vereenigbaar acht met het lidmaat schap der Kamer, en men hem als minister niet gaarne wegzendt en als vertegenwoordiger wil, zou mei: beter doen, deze klippen te ontzeilen en den strijd moeten opgeven. Doch we hebben niet alleen met hem te doen, ook met twee andereu: den candidaat der an tire v. en'dien der soc. dem. Wat den laatsten betreft wijst spreker er op, dat het program der soc. dem. er aanlokkelijk uitziet, en overeenkomst heeft met dat der L. U., zoodat men van conservatieve zijde heeft gezegd De voornit- strovenden zijn zoo wat achteraankomende socialen, de socialen vooruitstrevende, vooruitstre vende liberalen. Maar er is een groote kloof en dat moet worden geconstateerd men moet niet vergeten, dat de soc. dem. ten doel hebben eene nieuwe gemeenschap in het leven te roepen, waarin bezit verboden zal zijn. Die heerlijke maatschappij is voor spr. eene nachtmerrie. Als wij den eersten stap in hun schuitje doen, gaan we met hnn luchtschip, dat niet te besturen is, mee omhoog, doch wij_ blijven liever op den bodem van de practijk. De antirevolutionaire candidaat zou niet gevaarlijk zijn indien hij niet door Rome werd gesteund. Waar spreker hier spreekt over de katholieke partij bedoelt hij de katholieke Staatspartij niet de kerkelijke. Nu heeft dr. Schaepmau gezegd »In de eerste plaats moet men zijn in hart en nieren katholiek gehouden de be velen der bisschoppen te gehoorzamen", en dus te vloeken wat zij vloekon. Daarom zou spr. willen vragen: Zult gij die partij steunen? Hij acht de R. O. partij een gevaar voor het land haar einddoel is het herstel van de wereldlijke macht van den Paus, en hij gelooft niet, dat het voor protestantsche Nederland daaraan zal willen medewerken. Gedurende de clericale regeering van '88—'91 is niet veel belangrijks tot stand gekomen en met, verpletterende meerderheid heeft het Nederlandsche volk zijn anathema over haar uitgesproken. Toen was het verbond gesloten op los accoord, men is met elkander in botsing gekomen door de afschaffing der plaatsvervanging en is met de hoogste rnzie uiteen gegaan doch nu heeft Schaepman tot Knijper gezegd»dat lap je me niet meer"; vandaar de vergadering te Utrecht op 5 Mei; en Knijper, hij heeft den nek gebogen, den rug gekromd hij heeft de plaatsvervanging opgegevendat is nu de groote man die de banier steeds omhoog hield, die tot devies had: in mijn isolement ligt mijn kracht. Diezelfde dr. Knijper gaat nu zelfs argumenten zoeken voor het behoud der dionstvervanging, die spreker ten sterkste afkeurt. Een schande acht hij hetdat het Nederlandsche leger voor een groot deel uit huurlingen bestaat. Met dat stelsel moet gebroken worden men moet slechts als Nederlan ders in dat leger naast elkander staan (Applaus). Wie zich op die manier verkoopt als dr. Knijper is geeu man van beginsel. Bovendien heult dr. Knijper met de protectionisten, en man van de taalals hij is zocht hij dit te ver bloemen door te spreken van premiesalsof het geld daarvoor ook niet nit de schatkist en dus uit de zakken der burgers zou moeten komen. Door de protectie zou het geld volgens spr. komen uit den verkeerden en in den verkeerden zak. Evenals de suikerbelasting, inplaats van aan den bie- tenboer, ten goede komt aan de suikerfabrikanten, even zoo zal, tengevolge der protectie, het voordeel zijn aan de zijde der grondeigenaren, de boeren zullen het geld wel eens mogen zien, maar ze blijven er koud van. Het is onwaar dat protectie in het voordeel is van den land bouw. Maar behalve den bouwboer is er ook nog de weiboer en van de 1 mill. H.A. land is er nog geen 500.000 H.A. bouwlaad, terwijl van die 500.000 H.A. nog geen 300.000 H.A. bebouwd worden met producten waarop die rechten zouden kannen worden geheven. De

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1