Mr. E. FOKKER. No. 73 Eerste blad Wegen en Wegentigste jaargang. 1897. ZONDAG 20 JUNI. Herstemming. Buitenland. Nederland. 1LR1AARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en •Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,1 ft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. telefoonnummer: 3. Reeds in ons nummer van 16 Mei j.l., in het eerste begin der verkiezingscampagne, legden wij de belofte af dat wij ons zonder schroom zouden scharen aan den kant van den liberalen eandidaat, die in herstemming zou komen tegen den antirevolutionair en diens verkiezing zouden bevorderenmet alle ons ten dienste staande middelen »Want boven allesschreven wij, is de liberale zaak ons heilig." Toen 14 dagen later Mr. VAN DER KAAY zijne merk waardige rede hield te dezer stede, waren zijne slotwoorden «en nuliberale kiezers, blijft niet weg van de stembus «stemt! groote belangen staan op het spel, laat niet «door weg te blijven de overwinning aan de tegenpartij Stemt naar eigen overtuiging op Mr. FOKKER of »op mijmaar als het tot herstemming komt, tusschen »een van ons beiden en een anti-liberaal, laat dan uw «voorkeur voor den Unieman of voor hem, die heden »tot u spiak, verdwijnen, komt even trouw op en vergeet «niet, dat wij in hoofdzaak tot dezelfde familie behooren.' Thans staan wij voor de herstemming en de cijfers van de eerste verkiezing maken duidelijk, dat alleen dan dit district voor de liberale partij behouden kan blijven wanneer alle partijgenooten van Mr. VAN DER KA AY geen enkel uitgezonderdvolgens het eigen gebod van hun aanvoerder, in dichte gelederen optrekken ten strijde voor den liberalen eandidaat, die in herstemming komt Door de Centrale liberale Kiesvereeniging en de Kiesver- eeniging „Eensgezindheid" is met algemeene stemmen het besluit genomen de eandidatuur van Mr. FOKKER te steunen. Wij vereenigen ons van ganscher harte mot dat besluit. Laat de volgelingen van Mr. VAN DER KAAY niet vergeten dat plicht gebiedt persoonlijke sympathiën ter zijde te stellen en ter wille van de goede zaak te stemmen op Mr. FOKKER. En voorallaten zij gedach tig zijn, dat thuisblijven de overwinning bezorgt aan den antirevolutionair; dat onverschilligheid verraad wordt aan de liberale partij gepleegd, een verraad, te rampzaliger waar toch reeds meerdere districten in handen van het monsterverbond zijn gevallen en Rome en Dordt reeds hoogtijd vieren in het verrukkelijk vooruitzicht van de verdeeling der portefeuillesmet de schimmen van SCHAEPMAN en KUYPER op den achtergrond a de touwtjes trekkende achter de schermen. Op dan liberale kiezers, op, ter willle van de goede zaak! Stemt bij de herstemming als één man op EMGEEAIVD. Eene droevige tegenstelling met de toebereidsen voor de jubilé-feesten in Londen zijn de berichten uit Britsch-Indie. De aardbeving blijkt veel heviger te zijn geweest dan aanvankelijk gedacht werd en vele menschenlevens zijn te betreuren. De stad ShilJong is met den grond gelijk gemaakt. Gouhati ligt in puin. De wegen zijn gescheurdde spoorlijn is verdwenen. Te Goalpara ging de aardbeving vergezeld van een vloedgolf. De oever van de rivier is doorgebroken, groote uitgestrektheden zijn overstroomd. De oogst is verloren. Het is nog onmogelijk om zich een denkbeeld te vor men van den omvang der ramp. De bevolking dringt er op aan dat het geld bestemd voor de verlichtingen by gelegenheid van het jubilé van keizerin Victoria zal worden gebruikt om de ellende te stillen. Een zware storm heeft aan de westkust van Groot- Britannië gewoed. Een aantal schepen zijn vergaan. De driemaster «Suzannah Kelly'' is met man en muis in de Iersche zee gezonken. Tal van jachten en plezierbooten zijn op het strand geworpen en hebben veel schade ge leden. Persoonlijke ongelukken zijn tot dusver niet be kend geworden. Het oude vlaggeschip van Nelson de »Foudroyant", dat voor Blackpool voor anker lag is op de kust ge- loopen en wordt verloren geacht. De opvarenden zijn gered. FBANHBIJH. Woensdagavond is te Parijs weder een bom ontploft, nu op de Place de la Concorde, maar gelukkig is ook deze keer niemand gekwetst. De politie heeft onverwijld een onderzoek ingesteld. De overblijfselen der helsche machine zijn zorgvuldig bijeenvergaard. Er zijn stukjes glas en ijzer gevonden welke laatste af komstig schijnen te zijn van een granaat. Een projectiel is tegen de muur van de Tuileriën 23 meter ver ge slingerd. In verband met deze ontploffing is ten Belg, een zekere Hoeck gevangen genomen. In het departement Bouches-du-Rhöne zijn Fransche en Italiaansche werklieden weder slaags geweest. Een Italiaan kreeg twist met een Franschman en stak hem zijn dolk in de borst. Hierop vielen de Fransche arbei der op de vreemdelingen aan. Deze vluchtten en zochten een schuilplaats in de Basse Camarque. Er zijn troepen naar het tooneel van den strijd gezonden om de orde te handhaven. ®H.IEI£E]ïfIiAND. Euver-pachade Turksche gouverneur van Volo, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat de goederen van gevluchte Thessaliërs verbeurd verklaard worden. Dit heeft in Athene een zeer onamgenamen indruk gemaakt. Nadat Ralli hierover zijn beklag had ingediend bij de gezanten te Athene, is door de Turksche rogeering aan Enver- pacha last gegeven de proclamatie, die hij op zijn eigen gezag en zonder voorkennis dor Porte had uitgevaardigd, weder in te trekken. Uit Kanea wordt gemeld dat de admiralen hebben voorgesteld de Tnrksche troepen van Hierapetra te doen terugtrekken, doch Tewfik Pacha weigert op grond van de bevelen die hem uit Konstantinopel zijn gezonden. TURKIJE!, De Turksche regeering heeft aan haar gezanten in Europa een circulaire gezonden, waarin ver klaard wordt «De Porte ontkent beslist, dat de wapenstilstand in Thessalië door de Turksche troepen geschonden is. Alle bepalingen van den wapenstilstand zijn zorgvuldig door het Turksche leger opgevolgd". ^■EI^EEHriöDE STATEST. De annexatie van Hawaï wordt door president Mc Kinley aldus verklaard. «Dit is geen werkelijke annexatie, doch een nauwere voortzetting van de bestaande betrekkingen en een dichter aaneensluiting van twee volken, die verbonden zijn door banden des bloeds en der vriendschap. De V S. kunnen niet toestaan, dat eenige andere mogendheden zich mot de annexatie bemoeitdoor de eilanden tot een deel der Vereenigde Staten te maken, handelen deze in overeenstemming met hunne reeds lang vaststaande politiek". Japan schijnt er echter eenigszins anders over te denken, en liet officieels inlichtingen vragen. De «Voss. Ztg. meent dat Europa geen aanleiding heelt zich met de annexatie van Hawaï te bemoeien. ZUID-AFRIHA. De Volksraad van den Oranje- Vrijstaat is toegetreden tot een nieuw verdrag ter nau were aaneensluiting bij den Transvaal. Uit Kaapstad wordt gemelddat bevredigende proeven zijn genomen met een nieuwe wijze van inenting met ga' tegen de veepest waardoor zonder gevaar gezond vee verkregen is. Spoorwegongeluk. Be Engelsche bladen zijn vol bijzonderheden omtrent het schrikkelijk spoorwegongeluk in Wallis. Hot tooneel van den verongelukten trein met zijn dooden en gewonden, grillig verlicht door groote vuren, welke men zich haastte in den omtrek aan te leggen, moet ijzing wekkend geweest zijn. Eén der reizigers waren de beide beenen in het midden der schenen letterlijk afgesneden. Van een paar naast elkander gezeten verloofden werd de jonge man geheel verpletterd, het meisje deerlijk gekwetst. Zekere Chester bleef drie uur lang met de hand tusschen de tegen elkaar gedrukte banken gekiemd vóór men er in slaagde hem vrij te krijgen, Al dien tijd lichtte hij zijne redders zelf met een kaars bij, die hij in de andere hand hield. Zoodra hij vrij was viel hij in zwijm. Een meisjedat onder een zwaar stuk ijzer lag, zeide met een glimlach tot degenen die haar kwamen helpen «Zorgt voor de anderen. Ik heb geen nood. Ik heb maar een been gebroken." Maar het bleek later, dat ook haar dij gebroken was. De vijf middelste wagens waren in onbeschrijflijke ver warring op elkander gestapeld en het gegil en gekerm was schrikkelijk. Mot lange zagen moest men zich een weg banen tot do ouder de wagens opgehoopte gewonden. ETBrand te Aken. Te Aken zijn drie lakenfabrieken en een katoen spinnerij geheel afgebrand. Een andere spinnerij werd zwaar beschadigd door de vlammen. De schade is aan zienlijk en een groot aantal arbeiders is door den brand zonder werk. Schagen. Onze kermis belooft dit jaar niet zoo belangwekkend te worden, wat kramerijen en spellen betreft, als vorige jaren. Vincken's bekende stoomdraaimolen laat ons ook al in den steek, alles ten gevolge van de Dord- rechtsche kermis en tentoonstelling. In de plaats van den stoomdraaimolen komt echter een schaatschenbaan. Dit is een nieuwtje voor ons en zal daar om zeker wel trekkeu. Voor het overige zullen de gewone specialiteiten gezelschappen en tooneelvereenigingen weer hun best doen de avonden te korten en do menschen zoo veel mogelijk te doen genieten. Onze plaatsgenootde heer W. Ploeger, is tot on derwijzer benoemd aan een der lste klasse openbare scho len te Amsterdam. De afd. Z ij p e van de Centrale liberale kiesveree niging in het kiesdistrict Sehagen heeft met algemeene stemmen besloten de eandidatuur van den hearL, v. d Vijzel voor bet lidmaatschap der Prov. Staren te steunen Schermerhorn. In den nacht van Donderdag werd een der watermolens bij de Noorderwerf in de Schermer, door don bliksem getroffen. Hoewel er geen brand door ontstond, kwamen door den luchtdruk weder merkwaardige verschijnselen van verwarring voor. Nie mand bekwam eenig letsel. Donderdag hadden de schoolkinderen boven de 11 jaar een prettig reisje. Ouder leiding van het bestnnr van «Eendracht'' vertrokken zij van hier per rijtuig naar Alk maar, om per stoomtram Haarlem te bereiken. Bij Sand- poort stapten zij nit en maakten in eene prettige wan deling kennis met de fraaie omstreken van Noordhol- land's hoofdstad. Na zich te Haarlem vorfrischt te hebben, bezochten zij de Groote Kerk, waar juist een orgelcon cert werd gegevenen de hertenkamp. In opgewekte stemming en voldaan over hun prettig uitstapje kwamen zij omstreeks 8 uur weder thuis. StOHipetoren. De heer C. J. A. Bosch, predikant bij de Herv. Gemeente te Noord-Schermer heeft voor het beroep naar Oulemborg bedankt. Meerhngowaard. De leerlingen der 4 scholen hebben, op enkele uitzonderingen na wegens te veel ver zuim den 16 genoten van eene tocht naar de Schoorl- sche duinen, waar zij zich door heerlijk weder begunstigd, konden vermaken. De terugtocht over Alkmaar had onder hevige regenbuien plaats en haaste men zich om bij de stalhouders Hou ter en Droog onder dak te komen. Later vermaakten zij zieh, bij opgeklaard weder waardoor zij door de goede zorgen der politie in staat werden gesteld. Tentoonstelling te Dordrecht. De afdeeling «Oude Kunst on Nijverheid" der Dordt sche tentoonstelling is in gereedheid gekomen en omva" een verzameling schatten zooals zelden bijeen gezien is'' Onder leiding van den voorz, der commissie mr. J. C* O ver voorde archivaris der gemeente Dordrechtis het. Musenm gevestigd in het Oude Stadhuis op Ond Dordt verdeeld in de volgende groepen a. Godsdienstig leven. b. Openbaar leven. c. Haiselijk leven. d. Voorwerpen ter opluistering. In het geheel zijn ongeveer 2500 voorwerpen ingezonden. De opening van het musenm heeft heden plaats. Morgen zal de opening plaats hebben der tentoon stelling van photographische kunst. Wist naar Engeland. Naar aanleiding van de mededeeling door het Engelsche Gouvernement, dat op den invoer van gist in Engeland reeds den 17n Juni de heffing vau rechten in werking zou treden hebben do Gistvereonigiug te Schiedam en de heer J. 0. van Marken, nit Delft, pogingen aangewend bij de Nederlandsche Regeering om bij het Engelsche Gou vernement bezwaren in te dienen. Het inbrengen van die beiwaren heeft geleid tot een voorloopig uitstel van het in werkingtreden der bedoelde rechten. Benoemd tot bestuurslid der banne Sijbekarspel de heer Jb. Vriend. Deo Haag. Op het Zuidervelder hofje werd Dinsdag een 3!/2-jarig jongetje in een kelder opgesloten gevonden. De vader heeft werk buiten de stad en de moeder had des morgens het huis verlaten, voor het gemak het kind met hond en kat in den kelder opsluitende. De buren, die den kleine hoorden schreien, hadden de politie te hulp geroepen en deze verloste het kind, dat deerlijk mishan deld bleek te worden en erg verwaarloosd was. Een der buurvrouwen, die zelf elf kindoren heeft, nam voorloopig den jongen bij zich «om het dozijn vol te maken" en toen des avonds man en vrouw te zamen terugkwamen, werden zij door de buurt zoo warm ontvangen, dat do politie opnieuw tusschenbeide moest komen en hen, voor hun eigen veiligheid, mede moest nemen. Het kind, dat vol blauwe plekken zit, werd door oen dokter onderzocht terwijl tegen d9 moeder wegens mishandeling procesverbaal is opgemaakt. In het gebouw van het gerechtshof alhier had den 17 een treffend voorval plaats. De advocaat-generaal jhr. Van Panhuijs werd, zich tijdens de schorsing der zit ting in de raadkamer bevindendeplotseling ongesteld. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen ^en ver leend door verschillende doctoren die den lijder onder zochten en moesten consiateeren dat hij n i e t m e e r in leven was. Men kan zich de ontsteltenis voorstellen, door dit on verwachte sterfgeval onder de leden van het Gerechts hof, die nog weinige oogenblikken te voren met den over ledene in de zittiDg van het Hof tegenwoordig waren veroorzaakt. De overledene geboren in het jaar 1846 en in 1869 te Groningen gepromoveerd, vervolde zijne hooge betrek king eerst sedert 28 December 1895. Spaitbroeli. Aangenomen 't beroep naar de Ned. Herv. gem. te Hoogwoud Ds. Baart de la Faillde cand. te Leeuwarden. Gedurende het hevig onweder dat zich in des nacht van 17 en 18 dezer boven deze streken ontlastte sloeg de bliksem in de herberg van J. S. te Opmeer. De muur werd beechadigd doch de bewoners kwamen mot den schrik vrij.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1