No. 73 Tweede Itlad. Wegen en Megentigste Jaargang, 1897. ZONDAG 20 J U N I. Amsterdamsche Brieven. Nederland, Toelating Burger- en Meisjesschool. RMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt SïlBsdag-, Donderdag- cn Zaterdigavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; :va.neo dooi h-i gehoele rjjk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummbi *ta. Prijs der gewone AdverCentlën t Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsmimte. Brievan franeif aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. TelefoonnuB •SF 1 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wensehen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór lö Juli e. k. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren be reikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1896. Kinderen die vóór of op 31 December den zes jarigen leeftijd bereiken kunnen in bijzondere gevallen ter beoordeeling van burgemeester en wethouders het hoofd der betrokken school gehoord tot deze scholen worden toegelaten. Do gelegenheid tot aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot 15 Juli aan de woning van het hoofd dier school, aan de Oudegracht, iederen Dins dag van 34 uur 's namiddags en voor de openbare burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillesteeg tot en met 10 Juli iederen Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 12 3/4 13/4 uur 's namiddags. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 12 Juni 1897. O. D. DONATH Secr. XVI. 't Was Dinsdagavond in het centrum van Amsterdam gezellig druk. Alwat belang stelde in den uitslag der verkiezingen had zich naar de bureaux der groote dag bladen begeven die hadden aangekondigd dat zij door aanplakking zonden zorgen voor een geregelde publicatie der achtereenvolgens inkomende verkiezingstelegrammen. Voor het «Handelsblad'' was een houten stellage opge richt met electrische booglampen het «Nienws van den Dag" bad 'tovereenkomstig zijn dividend wat meer grootscheeps aangepakt en voor groote gedrukte plak katen gezorgdmaar het best was georganiseerd het bulletineeren van «de Telegraaf", dank zij de Tijdingzaal in de Kalverstraatwaarover dit blad beschikt. Met groote belangstelling werden de telegrafische berichten gelezen on elke nieuwe uitslag leverde weder meer stof tot beschouwingen. Geestdrift ontvonkte slechts een enkele maal wanneer een algemeen bekend candidaat als b. v. Dr. Kuyper als overwinnaar uit het strjjdperk trad dan ging een gejuich op of werd een nationaal lied aangeheven. Overigens heerschte een goedmoedige kalme stemming in de dichte gelederen en voor het bureau van het «Handelsblad" heerschte eigenlijk de meeste levendigheid wanneer zooals nog al eens ge- beurte het electrische licht uitging. De Tijdingzaal in de Kalverstraat bood een vermakelijk schouwspel van politiseeren burgershier was 't tot twaalf uur een voortdurend va-et-vientmaar van rumoerige tafereelen als in het buitenland was geen quaestie. Eigenlijk het meest gezonde politieke leven, dat men zich wensehen kan. Hetgeen bet meest besproken werdwas uitteraard de verrassende uitslag te Amsterdam. In alle districten herstemmingen mr. Kerdijk finaal uitgeworpendr. Schaapman in herstemming met mr. Pijnappel Hovy met Hartogh; mr. Z. van den Bergh met mr. Gleichman; mr. Pierson met Ketelaar en Heldt met Passtoors waarlijk de reeks van surprises was groot. En onze goede vriend Kouw heelemaal niet in aanmerking gekomen dat is al heel treurig afgeloopen. Ook mr. Levy aan stonds in de minderheid gebleven is dat de dank van het kiezersvolk voor zijne opofferingen om op snikheote avonden bet publiek politieke voorlichting te verschaffen Van het feitdat velen Dinsdagavond op de been waren werd door enkele firma's handig gebruik gemaakt. Zoo marcheerde door de Kalverstraat met statigen pas een man die een groot bord boven zich hield waarop bovenaan «Gekozen" met reusachtige letters. De wandelaars kwamen daardoor in de meeningdat de uitslag der verkiezing te Amsterdam werd rondgedragen; zij volgden en ontcijferden totdat zij tot de ontdekking kwamen dat door fijnproevers gekozen waren die-en die merken van Boele's sigaren. Ook voor een inrichting in buurt Y Y anders genaamd «de warme buurt" werd op deze wijze reclame gemaakthetgeen niet zonder bedenking was. Nu is dat alles weer voorbij en redeneeren wij over de herstemmingen. Merkwaardig hoe ieder de cijfers zóó weet te groepeerendat zij altijd ten voordeele van den eigen candidaat komen. Alleen is men 't hierover eensdat Heldt in district VII een harden dobber zal hebben hij was nn reeds candidaat van «Vooruitgang", de Liberale Unie en de Radicale Vereeniging zoodat eigenlijk al zijn mannetjes reeds in het vuur zijn geweest. Zjjn eenige kans is nog dat de Christelijk-Historischen hem de hand reiken; weigeren zij dit, dan gaat Passtoors naar alle waarschijnlijkheid naar het Haagscho Binnenhof. Zoozeer was Amsterdam met de kies-agitatie vervuld, dat in den gemeenteraad Woensdag al zeer weinig lust bestond om de op de agenda staande prostitutie- qnaestio te entameeren. Het punt werd dan ook 14 dagen aangehouden alsof de herstemmings-agitatie dan nog niet grooter zal zijn De heer Pijnappel had daardoor tijd eenige opmer kingen over de gebruikte stombiljetten te maken. Zij waren zoo grootdat zij dubbel gevouwen moesten wor den en van ongelijke diktewaardoor de telling zeer werd bemoeilijkt. Ook wees hij er opdat de oproe- pingskaarten niet allen vroeg genoeg aan de adressen der kiezers waren bezorgd. Na deze inttoductio kwam de heer Nolting zich tot tolk maken van de in de laatste dagen in arbeiderskringen veel gehoorde klacht, dat belasting- betalenden onder hen niet op de kiezerslijst waren ge plaatst en anderen twee biljetten hadden gekregen op donzeifden naam en onder verschillende nummers hij schreef dit hieraan toe dat de ambtenaren niet genoeg activiteit hadden betoond. Wanneer men bedenkt, welke zware 'dagen deze ambtenaren achter den rug hebben dan moet men er den heer Gerritsen en den burgemeester dankbaar voor zijn dat zij met klem deze bewering tegenspraken en integendeel hulde brachten aan de acti viteit ten stadhuize. Nolting begreep dat bij zich vor- praat had on was bereid zijn woorden in te trekken. De klacht over het niet-ontvangen van de stemkaart door de vele kiezers vatte de burgemeester nog al leuk op. Velen verklaarden volgens hem geen kaart ont vangen te hebben wanneer de kinderen die al spelende hadden vorknoeid of wanneer zij zelf hun pijp er mee hadden aangestoken. Do Raad vroeg niet naar argumenten voor deze bewering en wraakte 't nietdat verzuim der autoriteiten aldus wordt bedekt door het eonigszins be lachelijk maken van de slachtoffers daarvan. Drinkwater aan de stations. Door den Volksbond, vereeniging togen drankmis bruik is aan de direetiën der spoorwegmaatschappijen in Nederland het verzoek gericht bet daarheen te leiden, dat in het vervolg aan alle hoofdstations op de perrons in de oumiddeiijae nabijheid van de ponten van aankomst van alle treinen kosteloos aan pompen standpijpen of in glazen, zuiver water beschikbaar zij voor alle reizigers die dit behoeven, of, indien tegen kostelooze verstrekking vooralsnog bezwaren bestaan, dan althans in glazen tegen lagen prijs. Het hoofdbestuur verkreeg daarop van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen ten antwoord dat op de stations in de restanratiezalen steeds vorsch drink water kosteloos verkrijgbaar is en dat de directie niet, verder gaan kan. De directie der Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maat schappij, die mot het streven van don Bond is ingenomen, zal aan het verzoek voldoen. De directie der Spoorwegmaatschappij MecbolenTer Neuzen zal op de stations dezer Maatschappij in Neder land drinkwater beschikbaar stellen. Veehandel In Friesland. De handel in vette koeien was in deze week min der vlug dan in de vorige, maar de eerste qnaliteit werd meer gevraagd, zoodat deze goede prijzen opbracht. Dit is een gevolg van de omstandigheid dat de stalkoeien zoo goed als aan kant zijn en de tijd voor den verkoop van weidkoeien nog niet is aangebroken, zoodat er meer vraag dan aanbod is. Ook in melke- en kalve koeien vlugger, met eenigszins stijgende prijzen. In vette kalveren levendig door toenemende vraag. In stieren voortdurend traag, door meer aanbod dan vraag, daar de boeren, nu zij deze soort van vee niet meer noodig bobben, zooveel mogelijk afzetten. In vette schapen en lammeren iets beter in molk- schapen weinig handel. In vette varkens eenige verbetering zoo ook in biggen, door meer vraag uit Engelaud in magere varkens, opgewekt door vermeerderde vraag, daar de boeren zoo veel mogelijk koopen, omdat zij van karnemelk, dat tot voeder dient, ruim voorzien zijn, zoodat het getal varkens, dat voor het mestdak wordt aangekocht, dit jaar groot is. In zesweeksche biggen ook vrij goeden handel. Vette koeien 24, 29 ct. per kilo; kalve dito f 110, f 170 melke dito f 85, f 160; pinken f 35, f 65 vette kalvoren 25, 32 ets. per kilo nuchtere kalveren f 4, f 8 stieren 17, 22 ct. per kilo melke schapen f 9, f 16; vette schapen f 12%, f 25; lammeren f 4, f 10 vette varkens (ruig) 16, 19 ct. per kilo i magere dito f 13, f 35 Londensche biggen 15, 16 ct. per kilo jonge biggen f 1 00, f 1.25 per week. Door het Nutsdepartement te Fdaui is het besluit genomen het getal zijnor instellingen te vergrooten, door het oprichten van een voorschot-bank voor den kleineren burger. Eene commissie is benoemd om de zaak teregelen. Te Helder zijn twee personen bij het baden ver dronken aan het Noordzeestrand een 23jarige tamboer der mariniers en een 21jarige vuurwerker der marine in het Noordhollandsch Kanaal. Beiden waren ongehuwd. Medeinbllk. Bij kon. besluit zijn bij het Rijks krankzinnigengesticht benoemd lo. tot geneesheer-direc teur dr. T. E. Freijlinck thans eerste geneesheer in dat gestichten 2o. tot eerste geneesheer .JP. E. A. Noor- duyn, arts, thaus tweede geneesheer in dat gesticht. In den Prins-IIendrikpolder te Texel, voor 25 jaren nog de onvruchtbaarste van hot geheele eiland wordt sedert de laatste jarenouder hot goed behoer van den tegenwoordigen rentmeester, alles gedaan wat de bodem vooruit kan brengen. Er worden thans niet alleen talrijke kudden schapen in geweid, doch het rnnd- voe en de paarden in dien polder gehouden zijn reeds tot meer dan honderd gestegen. Men maait er dit jaar 90 hectaren hooiland, waarvan de opbrengst op rnim 500 wagens hooi wordt geschat. De kunstmest heeft ook in dien polder wonderen verricht. - Te Zaandam hoeft de heer J. O. Wiepjes, werk zaam aan 'ïtle speelgoedfabriek van de firma Herm. de Vries Co., aldaar in zijn vrijen tijd een bootje ver vaardigd, geplaatst op twee waterschoenen, welke voort bewogen worden door een onder aan de boot aangebracht rad, dat in beweging wordt gebracht door t,wee trap- machines op gelijke wijze als bij een rijwiel. Het bootje heeft ruimte voor tien personen, van welke twee op het zadel plaats nemen om de trappers in be weging te brengen en één als stuurman optreed (er be vinden zieh twee roeren aan welke met elkaar in ver binding staan), terwijl da overigen in het voorschip terecht komen. Dezer dagen nam de heer W. met zijn toestel eene proef op de achter-Zaau welke echter niet ten volle slaagde. De linkerschoen waswaarschijnlijk door het uitdrogen van het hout niet geheel waterdicht. Dit euvel zal echter wel te verhelpen zijn en men verwacht nn dat een volgende maal het pogen van den heer W. met goed gevolg zal worden bekroond. Een stadgenoot heeft den heer W. reeds f 400 voor zijn water-rijwiel geboden. Proeffzulvelfooerderij. De vereeniging tot exploitatie van eene proefzuivel boerderij te Hoorn hoeft zich tot de Prov. Staten van Noord-Holland gewend met verzoek om subsidie voor de exploitatie der door haar ontworpen proefzuivelboerderij. Adressante zegt o. a. het. volgende: Het voornemen bestaat voor bet Rijkslandbouwproef station en voor de daaraan verbonden bacteriologische afdeeling te Hoorn een nieuw gebouw te stichten in plaats van het tegenwoordige onvoldoende perceel en om daaraan eene proefzuivelboerderij te verbinden. Het gemeentebestuur van Hoorn heeft een terrein groot l'/a hectare aan den Wognumschen straatweg kosteloos aan het Rijk aangeboden voor de stichting van proefstation en boerderij. De minister van binnenlandsche zaken heeft bedoeld bouwplan in ernstige overweging genomen en is in October 1896 persoonlijk te Hoorn gekomen om zich van de zaak op de hoogte te stellen de minister heeft daarna de opdracht verstrekt aan den Rijksbouw- kundige om een project voor Rijkslandbouwproefstation met daaraan verbonden proefzuivelboerderij welke ge bouwen op het bedoelde terrein te Hoorn zouden worden gesticht zoo spoedig mogelijk te vervaardigen en met eene ram;ng van kosten bij hem in te dienen. Het ligt evenwel voor de hand, dat het Rijk wel de voormelde gebouwen kan stichten en wat de boerderij aangaat eene subsidie kan verleeueu voor inrichting en exploitatie, doch dat de exploitatie zelve niet van Rijkswege kan worden gevoerd, en dat met betrekking tot de exploitatie der boêrdërjj de Commissie van Toe zicht op de Rijkslandbouwproefstations in den zomer van 1896 in overleg is getreden met de Vereeniging tot ont wikkeling van don landbouw in Holland's Noorderkwartier. Uit het overleg tusschen deze twee lichamen is de in den aanhef dezer vermeide vereeniging voortgekomen, bestaarde uit de leden jhr. mr. P. v. Foreest, te Heiloo, voorzitter J. Zijp Kzn., te Abbekerk J. L. T. Grone- man, te Wieringerwaard G. Vas Visser, te Amsterdam prof. dr.'H. P. Wijsman Jr., te Leiden; D. Brander, te HoogkarepelG. Wonder, te Hoorn dr. K. H. M. v. d. Zande, te id.; dr. J. W. Chr. Goethart, te Leiden mr. J. Kruseman, te Amsterdam, (Keizersgracht 547) secretaris. De vereeniging is bereid, de exploitatie der proef zuivelboerderij te drijven, mits haar voldoende subsidie voor het onvermijdelijke tekort wordo verleend. Volgens hare plannen zal de weidegrond, welke, behalve het aangeboden terrein van 1% hectare, benoodigd zal zijn, worden gehnnrd en de boerderij geheel als een normale Noordhoilandsche boerderij worden gedreven, met dien verstande, dat zij te allen tijde voor goed voorbereide en door onze deskundige leden goedgekeurde wetenschap pelijke en praetische proefnemingen op zuivelgebied be schikbaar zal zijn. Volgens ramingen zal de exploitatie der boerderij aldus uitvallen Uitgaven. Huur, land, arbeidsloon, administratiekosten, veevoeder, onderhoud en afschrijving, verlichting, brand stoffen, assurantie, belasting en verdere onkosten f8350; rente obligatieleening f 450 kosten der proefnemingen f 2000 te zamen f 10,800. Inkomsten. Opbrengst boter on kaas f 2500, afzet van vee, schapen en varkens f 1600, subsidie f 6700, te zamen f 10,800. De Vereeniging heeft aan de regeering verzocht, be halve de stichting en het onderhoud van het gebouw, eene subsidie voor eerste inrichting van f 5000 en eene jaarlijksche subsidie te verleenen zij stelt zich voor zelve als bedrijfskapitaal bijeen te brengen f 15,000 in den vorm eener 3 pCt. obligatieschuld.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5