Mr. E. FOKKER. Mr. E. Fokker. DE AGRA-SCHAT. No. 74. Negen en Negentigste Jaargang 1897. WOENSDAG 23 JUNI. Herstemming. FEUILLETON. Buitenland. SHERLOCK HOLMES. Verkiezing van v ij f leden voor den Gemeenteraad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,§0; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f O,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER k ZOON. Aanstaanden Vrijdag zal de herstemming plaats hebben tnsschen den liberaal Mr. E. Fokker en den antirevolu tionair Mr. van Asch van Wijck. Voor die herstemming steunen wij de candidatuur van Wanneer men de cijfers van de verkiezing op 15 dezer gehouden raadpleegt, dan blijkt het, dat de liberalen de meerderheid hebben behouden. 2158 kiezers stemden Mr. E. Fokker, 1413 Mr.W. van der Kaay, samen brachten de liberalen 3571 stemmen uit, terwijl de antirevolutio nairen, katholieken en protectionisten samen 2719 stem men wisten bijeen te garen. Een verschil dus van 852 stemmen is ons voordeel. Waarlijk, er is reden om vol bemoediging en zelf vertrouwen den nieuwen strijd te gemoet te gaan. Maar er is één gevaar, waartegen niet genoeg gewaar schuwd kan wordendat is gebrek aan waakzaamheid. Wanneer al onze troepen opkomen, dan zijn wij zeker van de overwinning. Maar ook alléén dan. Want onze tegenstanders zullen eene ongeloofelijke krachtsinspanning zich getroosten om het district Alkmaar voor hunne verbonden partijen te veroveren. Waakt dan, liberale kiezersGaat allen op ter stembusStemt als één man op Periodieke verkiezing Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Overwegende, dat op Dinsdag 29 Juni a.s. de verkie zing zal plaats hebben van leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding als zoodanig van de heeren Mr. H. Boelmans ter Spillin het 1ste kiesdistrict. G. de Groot Jz., 2de C. Janssen Cz., 2de Mr. J. P. Kraakman, 3de C. J. Canters3de Gelet op het bepaalde bij de 2de alinea van art. 6 der Wet van 28 April 1897 (Staatsblad no. 110) tot wijzi ging der Gemeentewet; Hebben besloten te bepalen dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 13 Juli a.s. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 Juli d.a.v. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 18 Juni 1897. C. D. DONATH, Secretaris. 6) (Het teeken van vier.) Door A. CONAN DOYLE. Het was een avond in September en nog geen zeven uur, maar het was een donkere dag geweest en er hing een vochtige doordringende mist over de groote stad. Gelijk zwarte wolken zweefde de mist over de modderige straten. Langs het strand drong het licht der lantaarns slechts met moeite door den nevel heen en wierpen een schaarsch schijnsel over de glibberige bestrating. De gele licht stralen uit de winkelramen drongen naar buiten door de dampachtige lucht en wierpen een spookachtig licht op de menigte daarbuiten. Deze omstandigheid en het doel waarvoor wij ons tnsschen dat licht en donker voortbewogen, maakte mij zenuwachtig en zwaarmoedig. Ik kon aan het voorkomen von Miss Morstan zien dat zij onder denzelfden indruk verkeerde. Holmes alleen was boven dusdanige invloeden verheven. Hij hield zijn geopend notitieboek op zijn knie en maakte van tijd tot tijd eenige aanteekeningen bij het licht van zijn zak-lantaarn. Bij de zijdeuren van het Lyceum-Theatre stond de menigte reeds in dichte drommen opeengepakt. Wij had den nog nauwelijks den derden pilaar, waar wij beschei den waren, bereikt, of een klein, donker uitziend, leven dig man als koetsier gekleed, sprak ons aan. *Zijt gij de partijen die hier komen met Miss Mor stan vroeg hij. »Ik ben Miss Morstan en deze twee heeren zijn mijne vrienden," antwoordde zij. Hij richtte een paar door dringende en vragende oogen op ons. »G(j zolt het mijten goede houden, Miss," zeide hij op scherpen toon »maar De BURGEMEESTER van ALKMAAR, brengt ter al gemeens kennis, dat de tot invulling bestemde formulieren voor de opgaven van candidate» voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraadwelke ge houden zal worden op Dinsdag den 29 Juni a.s., ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn ge steld van af 15 Juni e.k. tot en met den dag der ver kiezing op alle werkdagen van 's morgens 9 tot des namiddags 2 uren. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 9 Juni 1897. A. MACLAINE PONT. BEHGIE. De toespraak door koning Leopold ge houden tot de generaals, die het adres aanboden waarin op afschaffing der plaatvervanging wordt aangedrongen, heeft vele gemoederen in beweging gebracht, de katho lieken toch zjjn tegen de afschaffing der remplacenten en een der grootste clericale bladen van Belgie de»Patrie" uit zich aldus »De^ natie is met ons tegen verpruissing van het land. De militaire politiek van den koning is thans duidelijk gebleken. De toestand ligt dus open. Heeft de koning als onverantwoordelijk hoofd van den Staat en zonder voorafgaande toestemming van de verantwoordelijke ministers gesprokeD, dan heeft hij een »eoup d'ètat be gaan." »Doch de toespraak van Zondag zal door het ministerie worden gedesavoueerdhet kabinet zal er geen practisch gevolg aan geven Nu kan de koning een ander mini sterie kiezen, maar met het program des konings kan dit geen 14 dagen leven. De toespraak is dus zijn zuiver persoonlijk werken deze, door het hoofd van den staat, buiten alle regels der constitutie ondernomen betooging plaatst den sonverein buiten alle stroomingen van de open bare meening.'' Of de toestand inderdaad zoo ernstig is, zal nog moe ten blijken maar heftige kamerdebatten zijn zeker te wachten. l'e Brussel zal van 30 Augustus tot 3 September bet zesde internationale congres tegen het misbruik van alcoholische dranken gehouden worden. De graaf van Vlaanderen zal het eere-voorzitterschap waarnemen en de minister van landbouw hot beschermheerschap. DiriTSCJKHiAWD. De plotselinge terugkeer van den Pruisische minister van financiën von Miquel, geeft aan leiding tot heel wat gissingen. Meer en meer wint de meening veld, dat, waar zoovele zaken niet zijn gegaan naar den zin des keizers, (o.a. de mislukte marineplan nen en de wet over het vereenigiugsreeht), von Miquel, de aangewezen persoon zal zijn, om dat alles weder in het reine te brengen. De »Voss. Ztg." verneemt, dat Mipuel als minister van binnenlandsche zaken zal optreden en de »Münch. Allg. Ztg." zegt: het is mij opgedragen u te verzoeken mij uw woord te willen geven, dat geen uwer metgezellen een ambtenaar der politie is." »Daar geef ik u mijn woord op," antwoordde zij. Daarop deed hij een schril gefluit hooren, waarop on middellijk een huurkoetsier naderde met een vierwielig rijtuig en het portier opende. De man die ons aangesproken had steeg op den bok, terwijl wij ons in het rijtuig plaatsten. Onmiddelijk zette de koetsier zijne paarden aan en wij vlogen als het ware door de mistige straten. Het was waarlijk een zonder linge positie. Wjj reden naar een ons onbekende plaats, op de uitnoodiging van een onbekende. Of deze uitnoo- diging was een grap, iets wat bezwaarlijk te veronder stellen was, öl wij hadden alle reden om te denken, dat onze tocht groote gevolgen zon hebben. Miss Mor- stan's gedrag was even vastberaden als anders. Ik trachtte haar te amuseeren met het verhalen van eenige mijner avonturen in Afghanistanmaar, om de waarheid te zeggenik was zelf zóó opgewonden en nieuwsgierig, dat mijne verhalen niet goed vau stapel liepen. In het eerst had ik nog eenig idéé omtrent üe richting die ons rijtuig volgdedoch weldra verloor ik gedeeltelijk door onzen spoed en gedeeltelijk door den mist en mijne opper vlakkige kennis van Londen de route, en wist niets meer, dan dat wij een zeer verren weg aflegden. Sherlock Holmes daarentegen faalde geen enkelen keer en hij prevelde de namen der squares zoowel als die der straten en stegen. »Rochester Row," zeide hij, »nu Vincent Square. Nu komen wij uit bij de Vauxhall Bridge Road. Wij houden waarschijnlijk de zijde der Surrey. Ja, dat dacht ik wel. Nu zijn wij op de brug, gij kunt van tijd tot tijd de rivier zien." Wij zagen werkelijk een strook van de Theems, die door de bruglantaarns beschenen werd; maar ons rijtuig snelde voorwaarts en rolde spoedig door een doolhof van straten aan de overzijde. «Wordsworth Road," zei mijn metgezel,» Priory Road, Larke Hall Lane, Stockwell Place, Robert Street, Cold »Het aanblijven van prins Hohenlohe als kanselier, en de voortzetting van zijn staatkunde is verzekerd doch hij zal van een deel zjjner werkzaamheden worden ontlast. Miquel zal optreden als vice-president van het ministerie en als minister van binnenlandsche zaken." Volgens de »Voss. Ztg." heeft de liberale partij in geen staatsman minder vertrouwen dan in Miquel, die zich waarschijnlijk tot taak zal stellen de stoutste marine plannen uit te voeren en tot bereiking van dat doel nieuwe belastingen in het leven zal roepen. De aanstaande verkiezingen zullen dus plaats hebben onder de lens »Voor of tegen de financieele plannen van Miquel"wij rekenen op een overweldigende meerderheid er tegen" besluit de »Voss. Ztg." Dr. Leyds is met jhr. van der Hoeven uit Berlijn naar Londen vertrokken om de regeering der Zuidafri- kaansche Republiek te vertegenwoordigen bij de jubile umfeesten van koningin Victoria, Hij wordt in Juli te Berlijn terugverwacht. De historische brug over den Rijn bij Rheinfelden is verbrand. De brug bestond uit twee deelen. Een oude zeer primitieve brug verbindt den Zwitserschen oever met het eilandje, waar vroeger het oude slot der graven van Rheinfelden stond. Van daar naar den Badenschen oever leidde een zeer plomp bouwwerk rustende op drie pijlers. Dit laatste deel is thans een prooi der vlammen geworden. De zware eikenhouten onderlaag is brandend in de rivier gestort. De brug werd in 1798 door de Franschen in brand gestoken en in 1808 nieuw gebouwd. EKGEHAWB. De jubileum-feesten in Engeland zijn zaterdag begonnen met een schitterende fakkeloptocht te Windsor. Hieraan nam de geheele koninklijke garde met uitzondering van elke compagnieën en escadrons, die te Londen voor den paleisdienst waren achtergebleven, deel. De optocht was niet langdoch het schouwspel was onvergelijkelijk schoon. Op het oogenblik dat men het paleis voorbijtrok, vertoonde de koningin zich op het balcon, omgeven door de prinses en den prins van Wales, de hertogin en den hertog van York, don hertog van baksen-Coburg-Gctha, prinses Christina van Sieeswijk-Hol- stein en andere leden der koninklijke familie. Zondag is een algemeene dankdag geweest. Koningin ictoria woonde den dienst bij in de kapel van het kasteel Windsor, terwijl de Prins en de Prinses van Wales en de overige leden der Koninklijke familie met een aantal »Pairs, de vreemde Prinsen (voor zoover zij tot den Protestantschen godsdienst behooren) en de ge zanten (ook de Nederlandsche) een bijzonderen dienst in de St. Panlskerk bijwoonden. Voor de Katholieke Prinsen en gezanten werd een Hoogmis gecelebreerd in de Ka tholieke kerk van Brompton. Koningin heeft persoonlijk de uitdeeling der her- ïnneringsmedail es geleid. Aan de eene zijde staat de beeltenis van koningin Victoria met het omschrift: Victoria, koningin, keizerin," aan de andere zijde de woorden Medaille, gegeven door de Koningin, ter her- innermg aan de voltooiing van het zestigste regeeringsjaar Harer Majesteit." J Harbour Laue. Het schijnt dat onze taak ons niet naar zeer fatsoenlijke wijken roept." Wij hadden nu inderdaad een onaanzienlijke en dubbel zinnige wijk bereikt. Lange lijnen van donkere buizen werden alleen dof verlicht door den schijn der kroegen, die er in menigte te vinden waren. Daarop volgden lanen met villa's van twee verdiepingen hoog, elk met een klein tnintje er voor en toen weder onafzienbare rijen nieuw gebouwde rood steenen huizen. Dan ten laatste hield ons rijtuig stil voor het derde van een nieuw blok huizen. Geen der anderen was bauoond en dat waarvoor wij stilhielden was even duister als de anderen behalve een enkel lichtje voor het keukenraam. Toen wij echter aanklopten werd de deur onmiddellijk geopend door een Hindoesch bediende, gekleed in een gele turban, witte wijde kleederen en een gele sjerp. Er lag iets vreemd soortig onpassends in deze Oostersche figuur, die daar ineengedoken stond in de gang van een woDing van don derden rang. _»De Sahib verwacht u," zei hij, en juist toen hij dit zeide klonk er uit een ol andere kamer een schelle, pieperige stem »Wijs hnn den weg hierheen, Khitmutgar'" riep deze. »Breng hen onmiddellijk tot mij IV. De geschiedenis van den kaalhoofdigen man. Wij volgden den Indiaan door een morsige gang tot wij voor eon dear ter rechter zijde kwamen die hij open duwde. Een stroom geelachtig licht viel ons tegemoet, en in het midden van dien schijn stond een klein man met een zeer groot hoofd, dat met een kring van rood, bor stelig haar omgeven was en overigens in een glimmend kale pnntkruin uitliep. Hij wreef zijne handen terwijl zijne gelaatstrekken in voortdurende beweging waren nu eens grijnslachend, dan weder kauwend, maar geen enkel oogenblik in rust. De Natuur had hem met een hanglip bedeeld en daardoor was de rij zijner gele, onregel-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1