Ingezonden Stukken. De medaille is vervaardigd van goud voor de leden der koninklijke familie, van zilver voor de ministers en hooge staatsbeambten, van brons voor bet personeel der hofhouding, de soldaten, onderofficieren en officieren der koloniale troepen, die aan den optocht deelnemen. De hertog van Cambridge [presideerde den 19 te Londen het jaarlijksche Zuid-Afrika diner en ried een .politiek van geven en nemen aan tusschen Engelschen en Hollanders. Beide nationaliteiten moesten de harte lijkste vrienden zijn. De premier van Natal zeide dat, als de nood aan den man kwam, niemand meer bereid was om het Rijk te helpen dan de Hollandersde confederatie-beweging was slechts tijdelijk tot stilstand gekomen. FRANKRIJK. Den 18 is boven Parjjs een zware waterhoos losgebarsten vergezeld van een heftigen storm. Het was tegen vijf uur, de lucht stond dreigend. Plot seling schoten eenige bliksemstralen uit de grauwe wolken, een verschrikkelijke donderslag volgde en daar stortte een hoos van water en wind neder, die overal verwoesting aanrichtte. Te Asnières, waar het juist kermis was, zijn alle kramen vernield. Te Saint Denis werden houten huisjes opge nomen door den wind en een eind vorder neergesmakt. De pianofabriek van Pleyel heeft veel schade bekomen. Er zijn meer dan 200 boomen ontworteld, rijtuigen bij tientallen omvergeworpen. Te Coutbevoie ligt een vuur werkfabriek in puin. Het dak is weggeslingerd en de stoomketel gesprongen. Er zijn twee dooden en vele ge kwetsten. Het spoor van Bois-Colombes is gedeeltelijk vernield het spoorwegverkeer is gestremd. De ateliers van de Wester-spoorwegmaatschappij tusschen Asnières en Bois-Colombes hebben belangrijke schade bekomen. In laatstgenoemde plaatsen zijn twee personen gedood en een vijftigtal gekwetst. RRIEKJENIiAND. Nu uit de inlichtingen, gegeven door de commissie voor de oorlogsschatting te Konstan- tinopel, blijkt dat Griekenland er onmogelijk een kan betalen, heeft de regeering aan de mogendheden gevraagd om het denkbeeld van een oorlogsschatting te ver werpen, daar Turkije den oorlog geprovoceerd heeft en graaf Murawjef bovendien heeft verklaard, dat geen der oorlogvoerende partijen profiijt zou trekken van haar overwinningen. ZWlTSKRIi ANK. Uit Bern komt hot bericht, dat met de gewezen Zwitsersche Bondspresident Numa Droz onderhandeld wordt over de post van gouverneur-generaal op Kreta. De heer Droz is naar Parijs ontboden en heeft daar een bespreking gehad met den heer Hanotanx. Hij heeft zijn dank betuigd voor de vereerende meening der mogendheden te zijnen opzichte, doch verklaard, dat hij eventueel slechts voorloopig het hem toegedachte ambt zou aanvaarden om de algemeene bestuursinrichting van het eiland in gang te brengen. Doch ook een voorloopige benoeming zou hij eenigen tijd in bedenking willen houden. A 'i' J K Bi. Uit Batavia werd aan de N. R. Ct. geseind »Op 14 Juni heeft een nieuwe excursie tegen Gliëng plaats gehad. Polio (Polim?) had vijf nieuwe ben tings opgericht, welke genomen werden. Een kanon werd buit gemaakt. Een mindere werd gedood, 9 minderen gewond. Bij het vervolgen van den vijand werden 6 minderen ge wond. Blijkens van den Gouverneur Generaal van Neder- landsch-Indië ontvangen telegraphische berichten is bij een der onlangs in Atjeh geleverde gevechten gevaarlijk gewond de eerste-luitenant der infanterie L. Weber, en zijn aan hunne bij verschillende ontmoetingen met den vijand aldaar bekomen wonden overleden de fuseliers F. A. Scheider, P. Groenendal en J. Wakker. Prov. Staten van Noord-Holland. De Centrale Liberale Kiesvereeniging in het kies district Schagen, bestaande uit de afd. Winkel—Petten, Zuid-ZijpAnna Panlowna en Noord-Zijp, besloot in hare vergadering te Schagen voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten zich te onthouden. Noord-Zijp zal evenwel den candidaat der kiesvereeniging van Schagen, Langedijk en Heer Hugowaard, den heer L. van der Vijzel te Sint Pancras, steunen. Anna Panlowna treedt zelfstandig op met den heer A. Prins te Anna Pan lowna. Statenverkiezing. Door de liberale kiesvereeniging Haringcar- spel is in hare vergadeaing van 21 dezer tot candidaat voor de Prov. Staten geproclameerd de heer L. v. d. Vijzel, burgemeester te St. Pancras. Outle Nledorj». De Protestant.sche Kiesvereeni ging alhier heeft in hare vergadering van den 16 beslo ten de candidatuur van den heer L. v. d. Vijzel, voor het lidmaatschap der Prov. Staten te steunen. Friesch vee in Rusland. De Vereeniging Friesch Rundvee-Stamboek heeft verleden jaar naar de tentoonstelling te Reval vier stieren gezonden, om te beproeven buiten Duitschland om over zee in Rusland een afzetgebied van Friesch vee t,e openen. Blijkens het daaromtrent door het bestuur der genoemde Vereeniging uitgebracht verslag, heeft deze poging veel teleurstelling opgeleverd en is het rechtstreeksch gevolg uit een geldelijk oogpunt niet gunstig te noemen. Gemis aan grondige bekendheid met het vee-type, hetwelk daar te lande wordt verlangd, minder gelukkige aankoop, tegen spoeden bij verzending, te late aankomst op het tentoon stellingsterrein en dientengevolge publieke verkoop na dat de fokkers reeds waren vertrokken dit alles te zamen heeft geleid tot deze onbevredigende uitkomst. Tot zegt hetzelfde verslag is er grond voor de verwachting, dat deze poging tot bekendmaking van ons vee in den vreemde in zijne verdere gevolgen gunstig zal werken. matige tanden al te zichtbaar, iets wat hij tevergeefs trachtte te verbergen door onophoudelijk met zijn hand over zijn onderkaak te wrijven. Niettegenstaande zijne buitengewone kaalhoofdigheid, was hij niet ouder dan dertig jaar. »Uw dienaar, Miss Morstan," riep hij herhaaldelijk op achrillen toon: >uw dienaar, mijneheeren. Ik bid n, treedt mijn klein heiligdom binnen. Een kleine woning, miss, maar naar mijn eigen smaak ingericht. Een soort oasis in deze beklagenswaardige wildernis van Zuide&jk-Londen. Wordt vervolgd. Sfor m. Was het weer in de laatste dagen der vorige week in deze streken al zeer onstuimig, in Zuidholland heeft een hevige storm gewoed, waardoor ontzettende schade is aangericht. In de weilanden langs de verschillende rivieren in Zuid holland zijn duizenden stuks hoornvee verdronken. Ook vele veldvruchten zijn bedorvenwaardoor een aantal boeren alles kwijt zijn. De benedenbooten konden niet varen. Het Znidergors en de Keilen zijn ingevloeid het hooi is weggespoeld en het vee verdronken. Nabij Dordrecht is de Krabpolder ingeloopen en een gedeelte van het grazende vee verdronken. Een paard en twee koeien kwamen de rivier de Kil overzwemmen. Aan den eigenaar gelukte het, in den nacht nog eenige dieren per schouw te redden. Daarbij gebeurde hetdat een der runderen zich te water begaf. De dochter van den eigenaar werd meegesleurd en wist niet beters te doen dan boven op het rund te klimmen, dat vervolgens met haar de rivier wilde overzwemmen. In het midden van de Kil kwamen een paar mannen haar met een roei boot te hulp. Het rund bereikte veilig den wal. Ouder de kermistenten in de stad hield de storm hevig huis en een omvallende boom vernielde een der kramen. Van een molen woei de geheele kap af. De scbade aan de tentoonstelling toegebrachtmoet groot wezen. Een hofstede te Hoogvliet is ineengestort. In den pol der Eenhoorn worden drie personen vermist. De polder Fransen van de Putte staat geheel onder water. Spijkenisse is voor den postbode onbereikbaar, zoodat de postdienst gestremd is. Zoowel te Hoogvliet als te Spijkenisse is de schade onberekenbaar. Uit Poortugaal meldt men dat de polders Binnen- en Buiten Grijpland geheel zijn ondergeloopen. De schade aan de te veld staande gewassen zal zeer aanzienlijk zijn. Met veel moeite werd het vee uit die polders gered. Een der officieren van de mailboot Regen tes der Mpij «Zeeland" is door het stormweer van de brug ge slagen en aan de gevolgen overleden. Uit Scheveningen wordt gomeld De winkelgalerij (aan het strand) met haren geheelen inventaris is totaal weggeslagen. Wat de gevolgeD van de ramp voor de visschersplaats betreftzij zijn voor Scheveningen om den noord het ergst. Van een achttal schuiten is het voor- en achter gedeelte verbrijzeld. Zes garnalenbooten zijn verbrijzeld andere zwaar be schadigd. Om de zuid zijn ook van verscheiden schuiten boeg en lendenen verbrijzeld. De Scheveningsche reeders hebben in een adres aan de Regdïites verzocht den toestand gedurende het nu heerschend stormweder te doen opnemen. Ook werden door ben de minister van waterstaat en burgemeester en wet houders telegraphisch uitgenoodigd om op de plaats des onheils zich te komen overtuigen van het onhoudbare van den toestand. Ook uit andere zeedorpen kwamen berichten van min dere of meerdere schade door de storm veroorzaakt. In het Westland heeft de storm veel schade veroorzaakt aan de jonge vruchten. Pruimen zijn bij menigten afge waaid, zoodat het gewas nog schraler is geworden. Voor appelen en peren vreest men kwetsing van de huid. De druiven leden niet, dewijl de wind achter de muren was. Eenige arbeiders aan den Nieuwen Maasmond, op een uiterwaard tijdens den hooibouw in een keet hun nacht verblijf houdend, waren Zaterdag door den hoogen water vloed ingesloten. Ontwakende konden ze nog juist op hun schuurtje klauteren spoedig steeg het water ech ter zoo hoog dat zij zich door zwemmen moesten zien te redden. Het was met recht een worstelen met de golven op leven en dood aanvankelijk ging het goed doch een vader, die zijn 12-jarigen zoon niet meer vast kon houden moest dezen voor zijne oogen zien verdrinken. In den polder Biesbosch is een 64 jarige arbeider door den watervloed overvallen en verdronken. Uit Belgie meldt men ook van groote schade door den storm aangericht. Verscheidene schepen worden ook vermist. Schagen. Den 19 had alhier de uitreiking plaats van eerbewijzen, spaarbankboekjes en prijzen aan die kinderen der openbare lagere school, welke minder dan 5 willekeurige verzuimen in het af'geloopen jaar hadden gehad. Aan 235 kinderen werden eerebowijzen en inschrij vingen op de spaarbank van f 0.75 toegekend, terwijl aan 26 kinderen der hoogste klasse, behalve een eerbewijs, ook een aardig geschenk werd gegeven. De heer A. W. van Kluyve verrichtte, als secretaris der schoolcommissie, de uitreiking en hield tot de kinderen en onderwijzend per soneel een waardeerende toespraak. Eenige autoriteiten woonden de feestelijke uitreiking bij. Den 20 vergaderde in het lokaal Cérès de liberale kiesvereeniging tot caudidaatstelling van een drietal raadsleden voor de a. s. periodieke aftreding. De aftre dende heeren P. Buis en D. Smit, werden met algemeene stemmen candidaat gesteld, terwijl in de plaats van den heer Jb. Stammes, die voor eene herbenoeming als raadslid had verklaard, niet meer in aanmerking te willen komen, de heer P. Timmerman als candidaat werd gekozen. De heer Timmerman, daarna gevraagd, verklaarde geen can- didaatstelling te willen aanvaardenzoodat de kiesver eeniging den 23 wederom zal vergaderen. Ten opzichte van de a. s. herkiezing voor een lid van de Tweede Kamer werd besloten alle krachten in te spannen, den heer Fokker als zoodanig verkozen te krijgen. Een 15-tal leden der kiesvereeniging woonde de vergadering bij, die bij ontstentenis van den heer P. Buis door den vice-voor- zitter, den heer L. Roggeveen, werd gepresideerd. In eene tweede vergadering de eerst uitgesehrevene werd door te weinig leden bezoekt werden de heeren W. Vader, voorzitter, P. de Joncheere, penningmeester, ter Linde, secretaris, W. van Stam en P. Munnik, com missarissen, in genoemde functiën gekozen als bestuur van onze zwemvereeniging »De Wiel''. Uit des penningmeesters rekening en verantwoording bleek, dat de vereeniging over een batig saldo van ruim f 13 kan beschikken. Maatregelen zullen genomen worden om te voorkomen dat niotleden der zwemvereeniging van de schoone gelegenheid aan de Wiel voor niets gebruik maken. Onze kermis heeft zich nu juist niet zoo goed ingezet. Nauwelijks was n. 1. de schaatsen baan voor het publiek geopend of een der rijdsters, de jongejnffr. N. Wagen maker, viel op de baan en had het ongeluk daarbij een arm te breken. Lettende op de vele bekomen builen en bulten, mag de sehaatsenbaan niet ongevaarlijk heeten, wat toch niet weg neemt, dat zeer velen er zich bij eenige voorzichtigheid uitstekend amuseeren. Barslngerliorn. Den 19 verloor eene te Kolhorn tehuis behoorende vissehersman met den storm op zee zijnde, de mast van zijn vaartuig .Geheel ontredderd, aan stroom en golven overgeleverd zijnde, werd zulks door een Wieringer schipper opgemerkt, die met zijn vaar tuig ter hulpe zeilde en nog juist in tijds kwam om het vaartuig veilig in de haven van Kolhorn te sleepen. De palingvisschers van Kolhorn zijn alle met hunne fuiken enz. uit zee teruggekeerd. De le teelt (zoo men zich uitdrukt) is afgeloopen en thans neemt men er een paar weken voor, om de fuiken na te zien en te herstellen en op nieuw te tanen. Over de voorjaarsvangst, alhoewel niet best, is men toch beter tevreden dan het vorig jaar; zijn zomer- en herfstvangst hiernaar geëvenredigd beter, dan wordt dit jaar met deze visscherij brood verdiend. De hooioogst is in bet Noorderkwartier in vollen gang. Bij allen is de oogst overvloedig en het hooi wanneer het binnenhalen met goed weder gepaard gaat, uitmuntend van kwaliteit te noemen. Warmenhuizen. Terwijl de veehouders hier zich reeds verheugden in den afloop van de 2 gevallen van tongblaar is die ziekte plotseling onder het vee van 2 veehouders uitgebroken, allereerst onder vee, dat graasde onmiddelrjk naast eene weide onder Oudcarspel gelegen, waar mond- en klauwzeer voorkwam. In verband met de steeds grooter wordende vlakte bouwland, de aanschaffing van stieren door de veehouders zeiven en de bezwaren van allerlei aard aan het houden der padstieren verbonden heeft de gemeenteraad dezer dagen tot opheffing daarvan besloten; deze zaak staat hier bekend onder den naam van bullestiek, verwant met stierenadministratie. Het Bestuur der Nijverheldsvereenlging voor goud en zilversmeden te Schoonhoven heeft zich met het Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem in verbinding gesteld ten einde uit de verzameling van genoemd Museum het materiaal te ontvangen om gedurende de vaeantie in de lokalen der teekenschool te Schoonhoven eene tentoonstelling op het gebied van het goudsmidsvak te houden. Deze tentoonstelling zal om vatten Oorspronkelijk drijfwerk, alsook galvaniplatische reprodnetiën van bijzondere werkstukken, proeven van be werking, op het gebied der incrustatie, van niello en van het email, afbeeldingen van oude zilversmidswerken, ont werpen teekeningen en photographieën van nieuwe werken en verder eene verzameling teekeningen en werkstukken der leerlingen van de aan het Museum verbondene school voor Kunstnijverheid. Door het Haarlemsche Museum werden in de laatste tijden kleine vaktentoonstellingen georganiseerd in ver schillende industrieele plaatsen van ons land. De laatste werden gehouden in Helmond en Almelo en de directie van het Museum is steeds bereid met belangstellenden, die eene tentoonstelling voor de industrieele ontwikkeling hnnner omgeving wenschelijk achten, in onderhandeling te treden. Purniercnd. In de den 16 gehouden vergadering van de afd. »Beemster, Purmerend en omstreken" der Hollandsche Mij v. landbouw is besloten op Donderdag 29 Juli a.s. eene tentoonstelling te honden van paarden, rundvee, varkens enz. De inleggelden zijn bepaald voor paarden stieren, melkkoeien en melkvaarzen op 50 ets., alle andere inzendingen op 25 cents. De uitgeloofde prijzen zullen in het programma worden vermeld. Men schrijft uit Ulrkshorn In de op den 19 gehouden vergadering van hoofdinge landen van do banne Haringcarspel werd ter vervanging van den overleden voorzitter den heer J. Groot benoemd de heer J. Swan, tot lid van het dagelijksch bestuur de heer C. Blankendaal. De levering van de voor die banne benoodigde grint, zijnde 225 M8 grint, werd opge dragen ^.aan H. de Boer te Oudorp voor f 2,12 de M3, zijnde op een na de laagste inschrijver. Met 28 rijtuigen maakten de leerlingen van de open bare lagere school alhier den 19 dezer een rijtoer. Het eerst werd halt gehouden te Schoorl en van daar werd de reis voortgezet tot Egmond aan Zee doch door den hevigen storm en den geweldigen regen konden de kin deren aldaar niet op het strand. Op den terugtocht werd wederom te Schoorl getoefd en was het gelukkig droo§ zoodat de kinderen daar door het beklimmen der duinen eenige vergoeding kregen voor wat zij elders moesten missen. Laatste Berichten. Ren Rngelsche Jubileum. LONDEN, 21 Juni. De Koningin is hier uit Windsor aangekomen, vergezeld door keizerin Frederik en de prin sessen Beatrice en Ghristiaan. De vorstelijke personen reden in een open rijtuig naar Buckingham Palace eene ont zaglijke monigte verdrong zich langs den ganschen weg van Paddingtou-Station tot het paleis en juichte de Ko ningin toe. De versierde straten, vol vlaggen, bloemen en schilden boden een schitterend schouwspel bij het mooie weer. LONDEN, 21 Juni. In het Lagerhuis werd het adres van gelukwensch aan de Koningin bestreden door Redmond, wiens amendement, verklarende dat de Ieren ontevreden zijn en zich daarom niet kunnen aansluiten bij de viering van het Jubileum, met 436 tegen 7 stemmen verworpen werd. Het adres Werd daarna aangenomen met 439 tegen 44 stemmen. Het metrieke stelsel In Riigcland. LONDEN, 21 Juni. In het Lagerhuis is ook bij tweede lezing het wetsontwerp aangenomen waarin bet gebruik van het metrieke stelsel van maten en gewichten wordt toegestaan. Geachte heer Redacteur Gaarne zag ik het volgende in cw blad opgenomen naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer X getiteld: »Een beleefd verzoek aan de commissie voor de straiverordeningr-n." Laat ik maar eens bij het einde beginnen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2