DE AGRA-SCHAT. No. 76. Kerste blad, Negen en Negentigste jaargang» 1897, ZONDAG 27 J N L Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Toelating Burger- en Meisjesschool. SU EK LOCK HOLMES. AlKMAABSCHE COl ltAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Monderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnoj nentsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door hot; geheele rjjk 1, De 3 nummers/©,©®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Fr ijs der gewone Advertentlënt Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. felefoonnuiamer Periodieke verkiezing (üemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Overwegende, dat op Dinsdag 29 Juni a.s. de verkie zing zal plaats hebben van leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding als zoodanig van de heeren Mr. H. Boelmans ter Spillin het lste kiesdistrict. G. de Groot Jz., 2de C. Janssen Oz., 2de Mr. J. P. Kraakman, 3de 0. J. Canters3de Gelet op het bepaalde bij de 2de alinea van art. 6 der Wet van 28 April 1897 (Staatsblad no. 110) tot wijzi ging der Gemeentewet; Hebben besloten te bepalen dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 13 Juli a.s. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 Juli d.a.v. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACUAINE PONT, Voorzitter. 24 Juni 1897. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenscheu^ te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór 1£» Juli e. k. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewij van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren be reikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1896. Kinderen, die vóór of op 31 December den zes jarigen leeftijd bereiken kunnen in bijzondere gevallen ter beoordeeling van bnrgemeester en wethouders het hoofd der betrokken school gehoord tot deze scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot a a n g i f t e voor de openbare school voor meisjes bestaat tot 15 Juli aan de woning van het hoofd dier school, aan de Ondegracht, iederen Dins dag van 34 nar 's namiddags en voor de openbare burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillesteeg tot en met 10 Juli, iederen Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 123/4l3/4 uur 's namiddags. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik nit te stellen. Bnrgemeester en Wethouders voorn. Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 25 Juni 1897. C. D. DONATH, Secr. Hanotaux heeft", in den minister ïaad medegedeeld, dat do gezant te Peking een overeen komst heeft onderteekend, volgens welke Frankrijk nieuwe voordeelen erlangt voor zijn handel en zijn politieke ver (Het teeken van vier.) 8) Door A. CON AN DOYLE. t '3e^'u van 1882 ontving mijn vader een brief nit Indië, waardoor hij zwaar geschokt werd. Hij bezwijmde bijna aan de ontbijttafel toen hij hem opende w va?. bloot hij sukkelend tot aan zijn dood. Wat die brief behelsde werden wij nimmer gewaar, maar toen hij hem in de hand hield merkte ik op dat hij kort, en met krabbelend schrift geschreven was. Hij had reeds sedert jaren aan toenemende »spleen geleden, maar nu werd hij snel minder en tegen het einde van April werd ons medegedeeld dat hij hopeloos was en hij een laatst on derhond met ons wenschte te hebben. Toen wij zijn kamer binnentraden, werd hij door kus sens overeind gehouden, en ademde hij zwaar. Hij ver- verzocht ons de deur te sluiten, en ons elk aan eene zijde van het bed te plaatsen. Toen greep hij onze handen, en deed ons een merkwaardige bekenienis, met een stem, die evenzeer afgebroken werd door ontroering als door zijn lijden. Ik zal trachten n die met zijn eige°n woorden weêr te geven »fk heb slechts één zaak,' zeide hij »die mij in dit uiterst oogenblik bezwaart. Dat is mijne behandeling van Morstan s arme weeze. De verwenschte gelddorst die mijn gemoed gedurende mijn ganscheleven beheerscht heelt, onthield haar den schat, waarvan minstens de helft haar toebehoorde. Eu toch heb ik er voor mij zeiven geen gebruik van gemaakt, zoo verblind en onzinnig is de gierigheid. Het enkel bewustzijn van het bezit was mij zoo dierbaar, dat ik er met toe kon besluiten dit met een ander te deelen. Ziet dezen krans met paarlen bezet, naast de kinine-flesch. Zelfs daarvan kon ik niet scheiden, hoewei ik hem had achtergehouden om hem aan haar te zenden. Gij, mijn zoons, zult haar een eerlijk deel geven van den Agra-schat. Doch, zendt haar niets, zelf3 niet dezen krans, alvorens ik zal gestorven houding in de aan Tonkin grenzende landstreken. De voornaamste concessies zijn: verlenging van den spoorweg van Kwangsi naar het binnenland van China en de ex ploitatie der mijnen in de Chineesche grensprovinciën door Pransche ingenieurs. Te Rijssel hebben de katholieken wie een processie op don H. Sacramentsdag was verboden een betooging gohonden, waaraan eenige duizenden personen deelnamen. De socialisten hielden eene tegenbetoogiug. Beide optoch ten raakten met elkander in botsing en werden handge meen. De politie moest tusschenbeido komen en een einde maken aan de kloppartij. WMtlliHKNiliAfV'H. De regeering heeft aan de com missie tot regeling der vredesvoorwaarden eenige gegevens verstrekt waaruit moet blijken dat Griekenland te gronde zal gaan wanneer het tot het betalen van oorlogsschatting wordt gedwongen. De oogst in Thessalië is totaal ver nield terwijl juist deze oogst zeer hoog werd getaxeerd. En de jaarlijksche belastingopbrengst van Thessalië be loopt 10,000,000 drachmen, waarvan 4,000,000 reeds was uitgegeven voor administratie der provincie. Verder wordt berekend dat de oorlog 36,000,000 drach men gekost heeft en dat de kosten van onderhoud der vluchtelingen nit Thessalië Epirus en Kreta 3,000,000 zijn geweest. Zoodat ten slotte de staatinKomsten over 1897 met 40 pOt. zullen verminderen en niet meer dan 65,000,000 drachmen zullen bedragen waartegenover 135,000,000 aan uitgaven zal staan. Het tekort is°gedeel- telijk te dekken door een binnenlandsche leening, zoodat het op 40,000,000 drachmen is te schatten, waarbij echter nog 10,000,000 komt als schadeloosstelling aan de Thes saliërs te betalen. De opstandelingen op Kreta rusten nog niet. Zon dag hebben zij een vaartuigje aangevallen, dat vruchten bracht aan een Russisch oorlogschip te Hiérapiétra. De bewoners der stad hebben zich hiertegen verzet. Een Ita- liaansch schip heeft twee schoten gelost op de stad. ÏIALIË. Bij de handeling der begrooting van bin nenlandsche zaken in de Kamer hieldeu verschillende af gevaardigden den 22 redevoeringen voor of tegen het kabinet. De minister-president, markies di Rudini, verzocht de Kamer/e stemmen voor de motie van den afgevaardigde Gaëtaui, waarin gezegd wordt dat de Kamer de verkla ringen van de regeeriug goedkeurtwaarin deze haar eerbied betuigt voor de onafhankelijkheid vaD de magistra tuur. Deze motie werd aangenomen met 527 tege'n 133 stemmen. Behagen. Den 23 vergaderde in het N.-Holl. koffiehuis de liberale kiesvereeniging ten tweedemale tot bet stellen van een candidaat voir het lidmaatschap van den raad, vacature Stammes. De heer W. Vader werd zijn. Lr zijn wel menschen even ziek geweest als ik thans, die toch weder hersteld zijn. Ik zal u zeggen op welke wijze Morstan overleden is, ^vervolgde hij Hij had reeds gedurende vele jaren aan een hartkwaal geleden, doch dit zorgvuldig geheim gehouden. Ik alleen wist het. Toen wij te zamen in Indië waren, kwamen wij door een merk waard igen samen loop van omstandigheden in het bezit van een onrnele- 1 jjken schat. Ik bracht dien naar Engeland en op den avond van Morstan's aankomst kwam hij terstond hierheen om zijn aandeel op te eischen. Hij kwam van het station en werd binnen gelaten door mijn trouwen Lal Chowdar, die nu dood is. Morstan en ik kregen verschil omtrent de verdeeling van den schat en wij kregen hooge woorden. Morstan was in een opwellenden toorn uit zijn stoel overeind gesprongen, toen hij plotseling zijn hand op zijn zijde druktezijn gelaat werd donkerrood en hij viel achterover met zijn hoofd tegen de kist waarin do schat geborgen was. Toen ik mij over hem heen boog zig ik tot mijne ontzetting dat hij dood was. Langen tijd zat ik halt verbijsterd te bedenken wat ik zon aanvangen. Het spreekt van zelve dat mijn eerste gedachte was om hulp te roepenmaar ik kon niet an ders verwachten dan dat men mij zonde beschuldigen hem vermoord te hebben. De aan zijn dood voorafgegane twist, en de wonde aan zijn hoofd, zonden ten "ergste tegen mij getuigen. Daarbij kwam, dat een gerechtelijk onderzoek noodzakelijk eenige feiten omtrent den schat moest aan het licht brengen, dien ik ten koste van alles geheim wilde honden. Hij had mij gezegd dat geen ster veling wist waarheen hjj zich begeven had. Het kwam mij dus onwaarschijnlijk voor dat iemand dit dan ook ooit gewaar zonde worden. Terwijl ik nog over de zaak zat te peinzen zag ik, toen ik mijn hoofd ophief, mijn bediende LaRChowdar op den drempel der kamer staan. Hij sloop naar binnen en grendelde de deur. V rees niets Sahib,' fluisterde hij »geen levend wezen behoeft te weten dat gij ham gedood hebt. Laat ons hem verbergen, en wie zal hem vinden? Is hoorde het reeds Sahib," vervolgde hij: »dat gij twist met hem hadt en evenzeer hoorde ik den slag. Maar mijne lippen zijn gezegeld.Alien slapen. Laat ons hem tezamen weg brengeD. Dat was voldoende om mij een besluit te doen nemen. Indien mijn eigen bediende niet aan mijn on- candidaat gesteld en nam deze candidaatstelling ook aan. Den 23 had alhier de candidaatstelling van een lid van de Provinciale Staten plaats. Ingediend werden 2 lijsten voor jhr. mr. P. van Foreest te Heiloo. eene van Sehoorl met 46 en eene van Petton-Znidzijpe met 48 namen; 3 lijsten voor den heer J. H. Koomen te Winkel, eeDe van Winkel met 45 eene van Nieuwe Niadorp met 42 en eene van de protectionistische vereeniging met 44 namen; 2 lijsten voor den hoer O. Prins te Anna Paulowna eene van Anna Panlowna met 55 en eene van Callants- oog met 45 namen 2 lijsten voor den heer L. van de Vijzel te Sint Pancras, eene van Langendijk met 56 en eene van Schagen met 60 namen. Harsingerhorn. De ansjovisvisseherij is den 22 te Kolhorn geëindigd. Tot aan het stormweder van 19 Juni toe werd nog eiken dag gevangen en door den hoogen prijs nog een flink daggeld verdiend. Na den storm is het met vangen gedaan. Inplaals van met duizenden kwam men nu per sloep met l2 en 3 stuks aan. Veel geld is hier dit jaar met deze visscherij verdiend. In de polders Waard en Groet openbaart zich eene ziekte in de erwten. De plant krult ineen, juist om de uitkomende bloemde bloem wordt zoodanig ingesloten, dat ze zich niet verder kan ontwikkelen. Bij sommige landbouwers is het zoo erg, dat men tot omploegen over gaat om alsnog iets anders te verbouwen. Veehandel in Friesland. De handel in vette koeien is vrij geljjk aan de vorige week de prijzen zjja echter rijzende tengevolge van den minderen aanvoer. De prijs van le kwaliteit loopt tot 32 et. het V2 kg. In melkvee is de handel wel zoo druk, puike jonge melkkoeien worden gezocht en brengen goede prijzen op. In kalvekoeien gaat het stadig. In vette kalveren gaat de handel weer niet zoo druk deze handel hangt af van twee omstandigheden, die onder- ing weer van elkander afhankelijk zijn, nl. hit weder en de Londensche markt. Is het weder warm, dan is de handel slechter, wijl hooge temperatuur slecht op het verzonden vleesoh werkt. Wel worden de gemeste kalveren nu levend tot Rotterdam gezonden, maar toch merkt man steeds den invloed van het warm weder op de prijzen. In stieren blijft de handel traag door weinig vraag. In schapen en lammeren is de handel stadig, de omzet gaat nog al. De prijs van melkeschapen loopt van f 8 tot f 15, vette schapen brengen tot f 25 op, lammeren nn al ond worden betaald tot f 10 a f 12, le soort. De vette varkens zijn duur, voor een varken dat schoon aan den haak 230 pond woog werd f 56 betaald, dus meer dan 25 ct. per pond. Gerost kan men zeggen dat de prijs dezer dieren gemiddeld per pond 1 l1/, ct. gerezen is, ruig gewogen. Magere varkens zijn ook in prijs gestegen een nood zakelijk gevolg. Men betaalt thans tot f 45, le soort. Londensche biggon, waarin niet veel meer omgaat, gelden 16 tot 18 ct. per pond, jonge biggen f 1.25 a f 1.40 p. week. schuld kon gelooveu, hoe kou. ik dan hopen aan de uit spraak eener jury te ontkomen? Lal Chowdar en ik, wij begioeven dien nacht het lijk en binnen weinige dagen waien de Londensche bladen vol van de geheimzinnige verdwijning van Kapitein Morstan. Naar mijne beken tenis kunt gij oordeelen dat men mij nauwelijks omtrent dit geval kan hard vallen. Mjjn fout ligt in het feit dat wij niet slechts het ijk verborgen, maar tevens den schat en dat ik evenzeer Morstan's aandeel als het mijne heb achtergehouden. Daarom wil ik thans beiden uit- keeren. Brengt uwe ooren dicht bij mijn mond. De schat is verborgen in »Op dit oogenblik kwam er een verschrikkelijke ver andering op zijn gelaat; hij staarde woest voor zich nit, zijne tanden klapperden en hij gilde met oen stem die ik nimmer vergeten zalHoudt hem buiten Om 's He melswil houdt hem buiten 1 Wij keken beiden naar het raam achter ons waarop zijn blik gevestigd was. Daar staarde ons een gelaat aau van uit de duisternis. Wij konden den neus tegen het glas gedrukt zien. Het was een gebaard harig gelaat, met woeste, wreede öogen, en een misdadig uiterlijk. Mijn broeder en ik snelden naar het venster, maar de man was verdwenen. Toen wij tot onzen vader terugkeerden, was zijn hoofd op de borst gezonken en stond zijn pols stil. Wij doorzochten den ganschen nacht den tuin doch vonden geen ander teeken van den indringer, dan één voetstap in het bloembed onder het raam. Spoedig echter kregen wij een ander en meer treffead bewijs, dat er ge heime machten om ous heen aan bet werk waren. Des morgens werd het jenster van onzen vader opengevonden, zijne kasten en kisten doorzocht, en op zijn borst was een stak papier bevestigd, met do woorden »Het teeken der vier." Nimmer werden wij gewaar wat deze volzin beteekende, noch wie de geheime bezoeker geweest was. Zoover wij kannen ooideelen, was er niets gestolen ge worden, hoewel alles doorzocht was. Miju broeder en ik brachten dit vreemdsoortig geval natuurlijk in verband met den angst die mijn vader gedurende zijn leven ver volgd bad, maar het is nog steeds een geheim voor ons." Ii>er zweeg d-3 kleine man om zijn hookah weder aan te steken en bleef toen een poos in diep gepeius ver zonken doorreoken. Wij hadden allen met de grootste belangstelling naar zijn zeldzaam verhaal geluisterd. Bij

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1