DE AGRA-SCHAT. 1 JULI. No. 78. Meg en en Megentigste Jaargang» 1897, VRIJDAG FEUILLETON. PARIJSCHE DRIEYEN. Toelating Burger- en Meisjesschool. SHERLOCK HOLMES. Stemlokalen Verkiezing Gemeenteraad. ILRMAARSfiHE COURANT Deze Courant wordt Hlasdftg-, lïon»t«rd»s- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80; va nou door het geheele rijk 1» De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. felefoonsuwnerS s?rijs der gewone Adverteiillpn Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e. k. bij de hoofden dezer scholen, oncler overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren be reikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1897. Kinderendie vóór of op 31 December den zes jarigen leeftijd bereiken kunnen in bijzondere gevallen ter beoordeeling van bnrgemeoster en wethouders het hoofd der betrokken school gehoord tot deze scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot 15 Juli aan de woning van het hoofd dier school, aan de Oadegracht, iederen Dins dag van 34 unr 's namiddags en voor de openbare burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillesteeg tot en met 10 Juli iederen Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 123/413/4 nur 's namiddags. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. '25 Juni 1897. 0. D. DONATH Secr. STEMMiare. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend dat op Dinsdag den 13 Juli 1897 eene stemming zal plaats hebben, ter benoeming van twee leden van den gemeenteraad te Alkmaar voor het 2e kiesdistrict, en wel uit de volgende candidaten Groot Jz. de G., Alkmaar. Janssen Cz. C. Kluitman P. De stemming vangt aan des morgens 8 uren en duurt tot des namiddags te 5 uren. Het stembureau zal zitting houden in een lokaal der 2e openbare school voor ouvermogenden aan de Oude gracht, tegenover het Wildemanshoije. De inhoud van art. 128 van het Wetboek van Straf recht luidt aldus Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemtwordt gestraft met gevangenisstraf' van ten hoogste één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 29 Jnui 1897. A. MACLAINE PONT. V K SU H t SC X I X 42. kiesdistrict Alkmaar. De BURGEMEESTER van ALKMAAR: Gelet op art. 53 der Kieswet, maakt bekend, dat de hij hem op den 29 Juni 1&97 ingeleverde opgaven van ■candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad voor de districten III en IIIter secretarie der ge- (Het teelten van vier.) 10) Door A. CONANDOYLE. Bij de tafel zat de eigenaar van het huis ingedoken in een houten armstoel, met zijn hoofd op den rechter schouder gezonken en dien spookachtigenaf schuwelijken lach op zijn gelaat. Hij was stijf en kond en was blijkbaar reeds verscheiden uren gestorven. Het ssheen mij toe dat niet slechts zjju gelaat, maar ook al zijne ledematen verwron gen en verdraaid waren. Naast zjju hand op de tafel lag een vreemdsoortig instrumenteen bruine, knoes- stige stok met een steenen knop in den vorm van een hamer die er op ruwe wijze met bamboesstroken aan verbonden was. Daarneven lag een stuk papier waarop eenige woorden gekrabbeld waren. Holme3 wierp er een blik op en reikte het toen aan mij over. «Gij ziet", zeide hij met een voel beteekenenden oog opslag. Bij het licht van den lantaarn las ik, met een schok van ontzetting«Het teeken der vier." «In 's Hemels naam, wat beteekent dit?" vroeg ik. «Het beteekent moord", antwoordde hij, den doode naderende «Haik verwachtte het. Zie hier Hij wees naar een donkerklenrigen doorn die juist achter het oor uit de huid stak. «Het schijnt wel een doorn te zijn," zeide ik. »Dat is het ook. Gij moogt hem er vrij uithalen. Doch wees voorzichtig, want hij is vergiftig." Ik nam het voorwerp tusschen vinger en duim. Het liet zoo gemakkelijk los dat er nauwelijks een teeken achterbleef. Een kleine droppel bloed toonde aan waar de punt was doorgedrongen. »Dit is alles een onbegrijpelijk geheim voor mij," zeide meente van af heden voor een ieder ter inzage zijn Deder- gelegd, terwijl afschriften dier opgaven tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 29 Juni 1897. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden is afgekondigd en op de secretarie dezer gemeente gedurende drie maan den voor een ieder ter lezing is gelegd de verordening, houdende aanwijzing der plaatsen, alwaar de stemlokalen in deze gemeente zullen worden gevestigd ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Exemplaren dier verordening, opgenomen in gemeente blad No. 67, zijn ter secretarie verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 5 cents. Burgemeester er Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 30 Juni 1897. O. D. DONATH, Secretaris, XVI. Parijs, 25 Juni 1897. 32° Oelcius, ongeveer 90° Fahrenheit, ziet daar de stand van onzen thermometer in de schaduw. Parijs is een ware oven, on de groote school vacantiën beginnen pas in het begin van Augustus, het is waar, dat deze tot 1 October duren. Nog spreekt men te Parijs over den windhoos in Asnières, men noemt dit «le Cyclone d' Asnières," omdat hot hier het ergst was, doch ook andere gemeenten rondom Parijs kregen er geducht van langs, Aubervilliers, Saint-Onen, Saint-Denis, Bois-Co- lombes en La Garonne. In Asnières waren drie dooden in de andere steden een vijftal, zonder het groot aantal gekwetsten te rekenen. Natuurlijk wordt een beroep gedaan op de li' fdadigheia der siadgenooten, op de scholen werden inzamelingen van sons en kleine zilverstukjes gehouden, aan het stadhuis, het postkantoor, het station zijn bussen geplaatst, waarin men een penningske kan offeren, en behalve de grootere gaven van de meerge- goeden brachten deze kleine offeranden toch reeds vier duizend iranken op. Op 22 Juni waren te Parijs alle engelsche magazijnen gesloten, ter eere van het Jubileum van koningin Vic toria. Deze engelsche huizen vindt men hoofdzakelijk in het Quartier de 1' Europe, waarschijnlijk aldus geheeten, omdat in dien kom der groote stad alle straten namen dragen van groote buiteniaadsche steden. Achter het station van den Wester-spoorweg, Gare Saint-Lazare ge noemd, ligt een klein plein, La Place de 1' Europe, en daarom en daarlangs, er voor en er achter, ligt eene landkaart van allerlei steden, schilderachtig door elkaar. De rue d' Amsterdam, evenwijdig met de rne de Rome, wordt gekruist door de rue de Londres, welke uitloopt in de rue de Constantinople, Noord, Zuid, Oost en West liggen naast en door eikander. Heel consequent is men OgUnHSBHUKSBSHaBMi HHBÜ ik: «het wordt mij hoe langer zoo meer onverklaarbaar." Integendeel," antwoordde hij: «het heldert elk oogen blik al meer op. Er ontbreken mij slechts eenige aan wijzingen om een volkomen samenhangend geval vast te stollen." Wij hadden sedert wij de kamer waren binnengedrongen bijna de tegenwoordigheid van onzen metgezel vergeten. Hij stond nog op den drempel als de verpersoonlijke ontzetting zijne handen wringende eu in zich zei ven klagende. Plotseling echter schreeuwde hij met een door merg en been dringende stem «De schat is heen! Zij hebben hem den schat ontroofd! Daar is de opening waardoor wij hem omlaag lieten. Ik was hem daarbij behulpzaam Ik heb hem het laatst ge zien .1 Ik verliet hem hier gisteravonden toen ik de trap opging, hoorde ik hem de deur sluiten." «Op welk uur was dat «Om tieu uur. En nu is hij dood, en zal de politie geroepen worden, en zal men mij verdenken er de hand in gehad te hebben. O ja, daar beu ik zeker van. Maar gij denkt toch nietheeren Neen, gewis gij deukt niet dat ik het geweest bon Zou ik u dan wel hierheen ge bracht hebben O wee 1 o wee ik weet zeker dat ik krankzinnig word Hft zwaaide met zijne armen, on stampte met zijne voe ten in de grootste overspanning. Gij hebt niets te vreezen, Mr. Sholto," zei Holmes, hem vriendelijk de hand op den schouder leggende: «volg mjjn raad, rijd snel naar het station om de zaak aan do politie mede te deelen. Bied hen aan om hen in alles ten dienste te zijn. We zullen hier uwe terugkomst af wachten." VI. Sherlock Holmes maakt gevolgtrekkingen. «En nu, Watson," zei Holmes in zijne handen wrij vende: «hebben wij een half uur voor ons. Laat ons er een goed gebrnik van maken. Het geval is, zooals hier niet in de benamingen der stratenom b.v. van de groote opera naar de Place Vendömo te gaan, wandelt gij door de rue de ia Paix, en het standbeeld van Na poleon den Groote boven op de Kolom Vendöme doet toch wel allerminst aan vrede en rust denken. Doch wij spraken over de Engelschenvelen vertrokken na tuurlijk naar Londen, doch er bleven toch nog genoeg te Parijs, welke hier de feesten van Victoria medemaakten. Wij zagen zeer vele vlaggen, de engelsche driekleur, of de beide kleuren rood en geel der Koningin, vele fraaie illuminatiëno. a. aan de engelsche ambassade en aan de protestanten en katholieke kerken, eu in de »bars" werd getoost op Engeland en op Victoria, en groepen Engelschen liepen 's avonds gearmd over de straat, en zongen het «God save the Queen." Te Parijs is eene commissie gevestigd van rijke Engelschen, met het doel hunne landgenooten, welke hier arm en ongelukkig zijn, te ondersteunen. Een gedeelte vau het geld, hetwelk wordt ingezameld, gaat naar Londen, voor het fransche hospitaal aldaar. Ter gelegenheid van het Jubileum bood deze commissie een groot diner aan, en werden 1300 Engelsche werklieden uitgenoodigd om te Saint-Cloud lekker te eten en misschien nog meer te drinken, ter eere van Engeland's Koningin. Op vier stoombooten vertrokken de genoodigden naar Saint-Cloud, daar bood de president Sir Edward Blount aan ieder hunner een portrait aan van koningin Victoria, militaire muziek veraangenaamde net diner, toasten werden uitgebracht op Victoria en op Felix Faure, gezongen word het «God save the Queen" en de Marseillaise," en tegen negen ure keerde men vroolijk gestemd naar Parijs terug. Georges Ohnet heeft weder een nieuwen roman ge schreven. Kent gij Georges Ohnet Misschien zult gij U beter zijne boeken herinneren of anders zijn bekend tooneelstuk «De Industrieel van Pont-Avesnes, zoo meenen wij tenminste, dat men bij U «le Maitre de Forges" ver taald heeft. Georges Ohnet is een zeer populaire schrijver, zijne boeken hadden een verbazend succes, le Maitre de Forges, Serge Panine, le Docteur Rameau, la Comtesse Sarah enz. enz., de eene roman werd nog meer gelezen dan de andere. Het vreemde in het talent van dezen schrijver is dit; hij maakt eerst den roman, en daarna wordt uit den roman een tooneelstuk, een drama ge trokken. En zijne roman» zijn zóó theatraal, dat men lator juist het omgekeerdo zon gelooven; men zou juist denken, dat eerst het drama geschreven werd en uit dit drama een roman word getrokken. Het gevolg van Ohnet's buitengewoon succes is geweest, dat de kritiek der geletterden, der schrijvers van groot en waar talent, doch die schrijven voor een klein groepje letterkundigen, wier geschriften men eerst dan geniet, wanneer men zelf letterkundig vrij hoog ontwikkeld is, dat die kritiek een heftigen aanval tegen Ohnet begon en voortzette. «De man kan niet schrijven," dat was de grootste ver oordeeling, welke men hem naar het hoofd wierp. Dit zelfde verwijt, met nog vele andere, trof een anderen schrijver, d'Ennery, vooral bekend door zijn drama «De twee Weezen." De smaak van het volk verandert, de ontwikkeling wordt grooter, en meu heeft zooveel te ik n reeds gezegd heb, voor mij reeds bijna compleet maar wij mogen niet te veel op ons zelve vertrouwen! Hoe eenvoudig de zaak thans ook schijnt, kan er toch nog het een of ander achter schuilen." «Eenvoudig?" riep ik. «Gewis," antwoordde hij met het voorkomen van een professor in de scheikunde die voor zijn klas doceert: «zet u in giudschen hoek neder opdat uwe voetstappen de dingen niet in de war brengen. En nu aau het werk In de eerste plaats op welke wijze zijn die lieden hier binnen gekomen en weder vertrokken De deur is sedert den vorigen avond niet geopend geworden. Hoe staat het met het venster Dit zeggende naderde hij dit mot de lamp in zijn hand, terwijl hij onderwijl zijne opmerkingen overluid herhaalde, doch eer tot zich zeiven dan tegen mij «Het raam is aan de binnenzijde gegrendeld. Hout werk zeer stevig. Geen hengsels aan de zijden. Wij zullen het eens open maken. Geen regenpijp in de na bijheid. De zoldering buiten alle bereik. Toch is een man langs het raam opgeklommen. Het regende gis teravond een weinig. Hier is de afdruk van een voet in slijk op het kozyn. En daar is een rond modderig afdruksel, eu hier weder, en ginds bij de tafel. Ziehier Watson I Dit is werkelijk oen zeer aardige ontdekking." Ik zag overal duidelijke ronde plekken op den vloer. „Dat is geen voetstap," zei ik. «Het is iets van veel grooter waarde voor ous. Het is de afdruk van een houten been. Hier op het kozijn ziet gij den afdruk van een grooten schoen met breedeu beslagen hak, en daarnaast dien van een houten been." «Dat is de man met het houten been riep ik. «Juist. Maar er is ook nog een ander geweest, een zeer handig en werkdadig bondgenoot. Zoudt gij dien muur kunnen overklimmen, dokter „Ik keek uit het geopend venster. De maan scheen nog helder op den hoek van bet gebouw. Wij stonden ruim zestig voet boven den beganeu grond, en waar ik mijn oog ook richtte, kon ik niet de minste holte in den stellen muur ontdekken. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1