Buitenland. Ned e r 1 a n d. leeren en te werken, de groote nitvindingen op allerlei gebied vereischen zooveel van onze aandacht, het aantal couranten en brochures is zoozeer legio gewordendat wij bijna niet meer den tijd vinden voor het lezen van romans. Is het dan niet een bewijs, dat een schrijver toch wel een persoonlijk talent moet bezitten, wanneer, in dezen tijd van overvloed van auteurs en boeken, zijne romans en drama's een fabelachtig succes hebben, gelijk aan dat van Zola, Daudet, Victor Hugo, Dumas, enz. Georges Ohnet geeft ons thans «le Curé de Favières." De abt Daniel werd priester, omdat zijn meisje hem be droog en met den burgemeester van het dorp trouwde. Deze echtgenoot is natuurlijk een zeer slecht mensch, zoodat de jonge vrouw zich in de armen werpt van een vriend. De «Maïre" verrast, de beide schuldigen, doch hij heeft geen tijd zich te wreken, daar hij zelf door den minnaar gedood wordt. Die minnaar is een vriend uit de kinderjaren van abt Daniel, en om dien vriend en tevens zijne vroegere geliefde te redden, laat de priester zich beschuldigen van den moord. Men weet immers, dat hij vroeger verliefd is geweest op de jonge vrouw, en dat hij bovendien de politieke tegenstander was van den vermoorden radicalen burgemeester. De karakters zijn misschien, evenals in alle boeken, welke voor de groote massa geschreven werden, wat heel sterd afgeteekend, de abt te groot en te braaf, de maire al te slecht, maar de toestanden zijn fraai en vlug weer gegeven en zeer dramatisch is o.a. het berouw van den minnaar, die gelukkig bijtijds tot inzicht komt, en den abt bewaart voor het schavot. Het is een nieuw succes voor den schrijver, die overigens een beminnelijk man schijnt te zijn, want al die heftige kritieken heeft hij nooit vinnig of heftig beantwoord. J. M. T. BELcölE. Eene werkstaking is uitgebroken onder de mijnarbeiders in de Borinage. Het aantal stakers wordt geschat op 12.000. De toestand is kalm. De beweging is ontstaan door de toepassing van een nieuw reglement. MIT1TSCHLAAM. Baron von Marsehall is, zooals het besluit zegt, »omdat zijn gezondheidstoestand het vordert," voorloopig ontheven van het beheer der bui- tenlandsche zaken. In zijn plaats zal de heer von Biilow als minister optreten. De «Köln. Ztg." verwacht thans nog de volgende mn- tatiën in het kabinet graaf Posadowsky Wehner zal optreden als opvolger van den heer Von Bötticher in het ministerie van binnenlandsche zaken, en Von Miquel, die minister van financiën zal blijven, zal dan als oudste Pruisische minister, vice-voorzitter worden van het Prui sische ministerie. Bij de wedvaart van Kiel naar EckernfÖrde heeft Keizer Wilhelm's jacht »Meteor" met den Keizer en Koning Leopold van België aan boord den eersten prijs behaald. Het tweede kwam Prins Heinrich's «Es- pérauce'' aan. Te Mainz is de drijvende militaire bad- en zwem inrichting op den Rijn welke in een vervallen toe stand moet hebben verkeerd plotseling gezonken, terwijl er 200 soldaten in waren. Bij de redding had men verscheidene angstige oogenblikken maar gelukkig is er niemand vertronken. EAOEEAAM. De Transvaal-enquête commissie heeft den 29 hare zittingen hervat, maar van deze ver gadering, die met gesloten deuren gehouden werd, is zoo goeds als niets uitgelekt. De heer Labonchere vertoonde zich een oogenblik en werd bestormd door krantenmenschen. «Ik weet zelf niet goed wat we gaan uitvoeren," zeide hij. „Begrijp ik goed dan gaan we een algemeen praatje houden over onze rapporten een soort van «conversazione." Ik weet niet eens zeker of ik niet in uniform had moeten komen, of tenminste in ochtendtoilet." Maar meer was er ook uit den redacteur van «Truth" niet te krijgen. De «Contemporary Review" geeft een zeer belangrijk artikel, waarin iemand, die zich Quaesitor noemt, de oude vraag bespreektof Chamberlain bij den inval en de voorbereiding er toe betrokken was en niet alleen dat Quaesitor deze vraag stelt, maar met veel nadruk wordt door hem gewezen op veel wat getuigt tegen de houding van Chamberlain, en het departement van koloniën. Quaesitor zegt o. a.: «Indien de heer Chamberlain zoo volkomen onbekend was met het plan van Jameson als hij voorgeeft, is het moeielijk na te gaan, welke nadeelen er voor het Rijk of' voor den minister zouden kunnen rijzen uit een nauw gezet en volledig onderzoek. Chamberlain zegt, dat zijn verlangen is, dat alles zal worden onderzocht maar hij doet niets om dat resultaat te verkrijgen. En het gevolg daarvan is, dat een nationaal en internationaal vraagstuk van het hoogste belang aan do orde is gesteld." Zoolang er documenten bestaan, die licht kunnen wer pen op de voorgeschiedenis van den inval, bestaan en verborgen wordenzoolang zal een drukkende twijfel blij von bestaan aan de eerlijkheid der verklaringen van de regeering. En het is de plicht van ieder eerlijk man, en bovenal van het parlement van Groot-Brittannië, toe te zien dat een einde worde gemaakt aan een staat kunde van wegmofielarij, en dat de waarheid te voor schijn kome, onverschillig of deze ten nadeele komt van Rhodes, van Chamberlain of van wie dan ook. De «Times" deelt mede, dat de hertog en de hertogin van York voornemens zijn den vice-koning van Ierland in den Burg van Dublin een bezoek te brengen. Koningin Victoria heeft de reis, die reeds geruimen tijd beraamd was, goedgekeurd. Het Londensche blad merkt hierbij op, dat men geen beter slot had kunnen bedenken aan het feest van de koningin. Plet zal op de Ieren zeker den aangenaamsten indruis maken deze beide leden der koninklijke familie, die na den prins van Wales tot den troon geroepen zijn, in hun midden te zien. FUAKURIJH. President Faure deelde den 19 aan •de minister mededat hij een brief ontving van den Czaar, waarin deze zijn voldoening uitsprak, dat hij den President dit jaar op Peterhof zou zien. President Faure is voornemens in de tweede helft van Augustus te vertrekkende ministerraad heeft besloten daarvoor de noodige credieten aan te vragen. In de „Cbamp Elysées" is Maandagnacht een bom gevonden in de gedaante van een pot van ongeveer een liter inhoud, voorzien van een lont. Door het onderzoek bleek, dat de bom met groen cbloraatpoeder was gevuld geweest en bij een ontploffing groote schade zou hebben aangericht. Een aantal personen zijn in hechtenis genomen in verband met deze vondst. De werklieden van de groote bouwcorporatie te Lyon hebben in het gebouw van de arbeidsbeurs Zondag een groote vergadering gehouden. Met groote meerderheid werd besloten een algemeene werkstaking te proclameeren voor de gezellen in het bouwvak werkzaam. Bij deze staking zullen naar schat ting 20,000 werklieden betrokken zijn. ORIEEEAJLAAM. In afwachting van het vredes- tractaatdat denkelijk op het einde dezer week geteekend zal worden wordt het op Kreta weder rumoerig. Bij Clari waren door de opstandelingen drie Koerden gedood en twee gevangon genomen. De Baschi Bazoeks vielen daarom des nachts het dorp Kanicastelli aan en doodden een aantal der inwoners. In den morgen wer den zij achtervolgd door Italiaansche wachtposten. Ver dere ongeregeldheden zijn onvermijdelijk. De Engelsche hebben 100 man aan land gezet. 1TAI.IE. Door het springen van een machinedeel werden aan boord van de Italiaansche kruiser «Bausan" in de baai van Soeda vijf personen gedood en een gewond. PORTUGAL. De leden der republikeinsche partij in Portugal hebben in een bijeenkomst geprotesteerd tegen de politiek en de financieele plannen van de re geering. De vergadering is zonder stoornis afgeloopen. RUJMF.ATE. De toestand van den kroonprins is verergord. De longen zijn meer aangedaan en de krachten nemen afzoodat men wanhoopt aan het herstel van den zieke. RITSEAAM. Ter eere van president Faure zal een vlootschouw plaats hebben voor Kroonstad waaraan de geheele Oostzeevloot zal deelnemen. De militaire wapen schouwing zal alles overtreffen wat men hier op dit ge bied heeft gezien. Niet minder dan 100.000 man zullen voor den Czaar en zijn gast defiieeren. SPAAJE. Onder de troepen op Cuba heerscht gele koorts. Volgens een bericht liggen er 20000 man ziek. Er zijn 50 geneesheeren door de vreeselijke ziekte aan getast. De heer Canovas heeft in de Kamer verklaard dat wanneer het leger op de Antillen zwaar geteisterd werd door ziektein October weder 20000 man naar Cuba zullen gezonden worden om de verliezen aan te vullen en aan den opstand voor goed een eind te maken. ZUID-AERIJKA. Aan de «Times" wordt uit Kaap stad gemeld dat president Steyn hersteld isen dat de gezondheidstoestand van president Kruger veel is ver beterd. De zitting van den Volksraad van den Oranje-Vrij staat is gesloten. In zijn boodschap zeide de President, dat de politieke horizon veel is opgeklaard en dat voor zoover was na te gaan, de vrede voor den Vrijstaat ver zekerd is, ondanks het bijeontrekken van Engelsche troe pen op de grenzen van den Oranje-Vrijstaat. Schipbreuk van de „Aden." De «Aden" blijkt vergaan te zijn op de oostkust van het eiland Socotra, reeds in den morgen van 9 Juni. Van de opvarenden zijn 25 passagiers, 20 Europeesche manschappen alle officieren en 35 Indische schepelingen verdronken of vermoedelijk omgekomen. Want een boot met 17 passagiers2 officieren en eenige schepelingen wordt tot dusver nog vermist. Gered zijn van het wrak door de stoomboot «Mayodie uitgezonden was om de Aden op te zoeken, negen passagiers, drie Europeesche en 33 Indische schepelingen. Het wrak is thans geheel uit elkaar geslagen. Een kind vermoord. Te Uithnizen (Gr.) werd Donderdagavond het zoontje van den koopman J. v. d. Hoek, 10 jaar oud, met diepe messteken aan den hals levenloos opgehaald uit eene moddersloot. Deze treurige geschiedenis wordt aan de «Prov. Gron. Ct." aldus verhaald Genoemde jongen bevond zich in de zoogenaamde «Wilgenbosch" (dit is een tuinbouwinrichting onmiddellijk bij hef dorp), om op den akker van den vader met een broodmes eenig onaruid te verwijderen. Daar trof hij een drie jaar onderen knaapmet wien hij ging nestjes uithalen. Volgens het verhaal van dezen knaap werden zij daar overvallen door een persoon met witte broek, blauwe jas en pet zonder klep waarop de 13jarige het hazenpad koos en het dorp inging. Een goed uur later hoorende dat het zoontje van v. d. Hoek vermist werd, ging hij met eenige anderen naar de plek, waar zij samen geweest waren waarop het lijk weldra in eene sloot gevonden werd. Het onderzoek van de politie zoo uit Uithuizen als uit de omliggende gemeenten \yaar men onmiddellijk met het feit in kennis gesteld werd, heeft naar het schijnt nog geene resultaten opgeleverd. Een dus danig gekleed persoon schijnt hier niet opgemerkt te zijn. Ook het broodmes is nog niet terecht. Laatste Berichten. KONSTANTINOPEL, 30 Juni. Ten gevolge van een aanvaring tnsschen de Dnitsche booten Berthilde en Rein beck, is de laetste gezonken, met 14 man van de equipage, die allen verdronken slechts de kapi tein werü gered. Het Oostenrijksche stationsvaartuig dut te hulp kwam, werd omvergeworpen en twee der opvarenden verloren het leven. Me nieuwe haring op de Mordtsche Ten toonstelling. Een eigenaardige feestelijkheid had Zaterdagavond in Oud-Dordrecht plaats. De heer A. Hoogendijk, reeder te Vlaardingen, bracht dien dag de eerste nieuwe haring aan. In dezelfde autieke sjees, waarmee vroeger het eerste zeebanket aan den Ko ning werd gebraebt, was de heer Hoogendijk van Vlaar dingen komen rijden. Uit de poort van Oud-Dordt waren de staketsels voor deze gelegenheid weggenomen en tegen 8 uur kwam de sjees door een zwart vierspan getrokken, daar binnenrijden. Op de brug van de gracht was een eerenboog opgericht. Op het midden van het marktplein, waar zich een dichte menigte bezoekers verzameld had, stapte de heer Hoogendijk, die, evenals zijn koetsier, in oud-Hollandsch costuum was, uit en begaf zich naar het burgemeesters huis, voor hetwelk de burgemeester en de vroedschap in hunne schilderachtige kleedij hadden plaats genomen. Hier sprak de heer Hoogendijk de vroedschap toe, en overhan digde den burgemeester een vaatje haring. Vervolgens werd de eerewijn rondgediend en de muziek speelde fan fares en vaderlandsche liederen. Later op den avond had in het wijnhuis Oporto de oudhollandsche haringmaaltijd plaats, door den heer Hoo gendijk aan de vroedschap, den hopman van het vendel en den voorzitter der afd. Scheepvaart en Visscherij, aan geboden. Vermeld moet nog worden dat de heer Hoogendijk de leden van de vroedschap en hunne dames uitnoodigde tot een zeetochtje met het stoomschip «Koningin Wilhelmina", dat gisteren weder ter haringvangst ging. Het gezelschap maakte van Vlaardingen tot IJmuiden de reis mee en keerde over Haarlem naar Dordrecht terug. Rampen. Zaterdagavond werd het personeel der sigarenfabriek «De Beurs", van de firma W. G. Boele en Zn. alhier, een feest aangeboden, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der fabriek, op 1 Mei reeds feestelijk herdacht. Een 550-tal personen, waaronder vele depot houders van elders overgekomen, het kantoorpersoneel en de werklieden met hun vrouwen of meisjes, vertrok Zater dagavond 6 uur per Oentraalspoor naar Zwolle waar de feestviering plaats had in de Buiten Sociëteit, door den heer Kolkman zeer smaakvol versierd. Te Zaandam is Zondag in het kerkgebouw aan de Westzijde thans voor de laatste maal de godsdienst oefening gehouden. Door de sterke verzakkingen der fun- deeriug vooral van de zuidermuur waarin een scheur van groote afmeting zich vertoont, die met den dag wijder wordt is, na ingesteld onderzoek van deskundigen, dezen maatregel noodig bevonden. Of het gebouw geheel zal worden gesloopt en een nieuw in de plaats gesteld, of dat men het oude zal trachten te herstellen, is nog niet beslist. De kosten voor herstellen worden begroot op f 30,000. De kerk werd gebouwd in het jaar 1640, vergroot en voltooid in 1680. De heer J. J. van Hille, predikant alhier, herdenkt den 7en Juli a.s. zijne 25jarige ambtsvervulling in deze gemeente. •lacht. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben be paald dat de jacht op waterwild zal worden geopend in den kring begrepen binnen den Westfrieschen Om- ringdijk, Petten, Callantsoog, en in het gedeelte van den polder het Koegras onder Helder, op Zaterdag 14 Augustus 1897 op T e x e 1 met uitzondering van den polder Eijerland op Zaterdag 14 Augustus 1897en in de overige deelen der provincie dus ook in den pol der Eijerland op Texel op Zaterdag 31 Juli 1897. Alles met zonsopgang. Bescherming van kinderen. Op eenparig advies der commissie van beoordeeling voor de prijsvraag uitgeschreven door het bestuur van «Talitha Knmi" te Zetten betreffende wettelijke maat regelen tot bescherming van verwaarloosde kinderen, is de prijs toegekend aan mr. H. L.Asser te Bussum. Me Storm. Het Hdsbl. meldt Een onzer berichtgevers die den Biesbosch bezocht schrijft: De schade, door den jongsten stormvloed, alleen in den Biesbosch veroorzaakt, wordt met inbegrip van de schade aan kaden en waterkeeringen op f 150,000 ge- sehat. Het water, dat de verschillende polders instroomde was brak on thans blijktdat al de te veld staande graangewassen daardoor bedorven zijn. De boeren kunnen het pand weer opnieuw gaan omploegen. Verklexlngsijver. Een kiezer uit Sneek bevond zich Donderdag voor zaken te Middelburg. Te middernacht waren de zaken afgeloopen, en om nog tijdig aan de stemming in Sneek te kunnen deelnemen, begaf hij zich onmiddellijk per rijtuig naar Vlissingen van waar de sneltrein hem op tijd naar Sneek bracht, en hij dus in de gelegenheid was zijne stem op den liberaal uit te brengen. Zooals bekend, won deze 't met 1 stem boven zijn mededinger te danken dus aan den ijver van genoemden kiezer. Schevenlngen. De kunstschilder H. W. Mes dag heeft een schilderij voltooid, die eerlang in hetKur- haus tentoongesteld en later, nadat voor minstens f 2500 aan loten zal zijn genomen zal worden verloot ten bate van hen, die, de door den storm te Scheveningen veroor zaakte schade niet uit eigen middelen kannen dragen en te wier behoeve een liefdadigheids-commissie zich zal vormen. Texel. De aftredende raadsleden, de heeren F. Keij- ser, wethouder, A. Dros Az. en A. P. Koorn, allen liberaal, zijn in het tweede stemdistrict door meer dan 22 kiezers op nieuw candidaat. gesteld. Ook van anti-revolutionaire en katholieke zijde zullen candidaten voorgedragen wor den. Naar men wil zullen de twee laatste partijen samen gaan. Ofschoon het getal kiezers voor leden van den ge meenteraad aanmerkelijk kleiner is dan dat voor leden der Tweede Kamer, staat een warme strijd te wachteD. Me polder Callantsoog. De jongste storm beeft aan de duinen bij Callantsoog weder belangrijke schade toegebracht. Het met helm beplante voorduin is met ongeveer Vjt M. in hoogte afgenomen en vormt met het holle strand thans een bijna rechte hoek. De zee drong bij de Groote Keeteu andermaal tot de duinpannen door, zoodat de polder nog slechts door een zanddijk tegen eene overstrooming beschermd werd. Met groote ongerustheid zien de bewoners van den polder Callantsoog nu reeds de herfststormen tegemoet. Er worden ernstige pogingen aangewend om den Egmonden betere aansluiting te verschaffen met Alk maar en Caslricuin, door middel van een stoomtram.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2