No. 79 Eerste blad. Wegen en Negentigste Jaargang. 1807. ZONDAG 4 JULI. Buitenland. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; li-aneo door bei geheele rjjk 1» Do 3 nummers /O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel ©,1&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnuesmer.' 3 BHBOIE. Aan de werkstaking in de Borinage, nemen nu 18,300 arbeiders deel. Dat is ongeveer vier vijfden van bet geheele aantal mijnwerkers. DUITSCHDAND. De »Reichsanzeigon" bevat de officiëele mededeelingen van het aftreden van den heer von Böttioher en de benoemingen van graaf Posadowsky Wehner tot minister van binnenlandsche zaken, minister van staat en plaatsvervanger van den Rijks-kanselier, van Yon Miquel tot vice-president van bet Staatsministerie en van generaal Podbielsky tot minister van posterijen. Het beengaan van bekwame en vrijzinnige staatslieden als Von Marschall en Von Bötticher wordt zeer betreurd en men verwacht, dat de Rijkskanselier vorst Hohenlohe, nu hij de twee eenige medewerkers, met wie hij het vol komen eens was missen moet, thans ook wel spoedig zal heengaan vermoedelijk in den nazomer, nadat bij met den Keizer naar Rusland is geweest. Keizer Wilhelm woonde Woensdag-avond te Kiel een feestavond der Marine-Academie bij, waar hij de gezond heid dronk van den Koning der Belgen, die benoemd is tot eerelid van de »Keizerljjke Jachtclub." Koning Leo pold bedankte met een lange Duitsche toespraak, waarin hij zeide, dat Kiel, hetwelk hij jaren geleden had gezien als een onbeduidende stad, aan Keizer Wilhelm zijn tegenwoordigen bloei heeft te danken. BSHSEIjAND. Koningin Victoria heeft den 1 een groote revue gehouden te Aldershot over de troepen aldaar, onder bevel van den Hertog van Oonnaught. De troepen waren opgesteld in twee liniën, de eerste be staande uit de infanterie, de artillerie, de genie en den trein en de tweede uit de cavalerie. De koloniale troepen, die dicht bij hot rijtuig der Koningin waren geplaatst, begonnen het defilè en keerden vervolgens naar hunne plaats terug, om zeiven het leger korps voor de Koningin te zien defileeren. De parade liep uitmuntend af en leverde een schitte rend schouwspel op. Woensdagavond werd te Aldershot een groote taptoe bij fakkellicht gehouden. Meer en meer blijkt, dat de moordaanslag te Bom- bag tegen den commissaris van de maatregen tegen de pest, een weloverlegde, zorgvuldig voorbereide wraak neming. Reeds weken lang waren de inlanders daartoe aange zet, door allerlei opruiende artikelen in plaatselijke bladen. Daarin was te lezen »De pest-commissie is niets dan een bonde slachters, die het volk van Poona kwellen en mishandelen in naam der gezondheidswetenschap. Indien er niet spoedig een einde aan wordt gemaakt, zullen de tooneelen van 1857 zicb herhalen, daar Hindoes noch Mohamedanen kunnen toestaan, dat hunne vrouwen en kinderen worden betast. Het is een ongeluk voor het volk, dat de eer, de gods dienst en het gevoel van schaamte bij de vrouwen, die veilig waren onder het beheer der Moguls, geschonden moeten worden door de verlichte Engelache regeering »I)a heer Rand heeft ons getoond, wat Britsche tyran- nie is. Hij regelt de operaties zooals hij goedvindthij breekt honderden huizen af, vernielt bezittingen die dui zenden waard zijn en brengt zijn vette soldaten in aan raking met inlandsche vrouwen.'' Dan volgen oproepingen om naaide wapens te grijpen, de regeering neer te werpen, de soldaten te vermoorden en hen weerstand te bieden, als zij in de dorpen komen. De »Times" ontving den 1 nit Kaapstad bericht, dat president Kruger aan dr. Leyds geseind heeft, on middellijk terug te keeren, wegens het heerschen van ziekte onder de leden van den Uitvoerenden Raad en wegens redenen van groot staatsbelang. Naar aanleiding van de voortdurende onzeker- of de heer Chamberlain betrokken zou zjjn geweest bij de voorbereiding tot Jameson's inval, zegt de »Westm. gazette": »Wij zullen geen overtuiging uitspreken over de schuld of de onsehuid van den heer Chamberlain, omdat wij geen voldoende bewijzen hebben voor het gronden van een oordeel. Die bewijzen bijeen te brengen is de taak van de enquête-commissie. Een ding is echter zeker als de zaak zoo gelaten wordt, zal er voortaan stof ge noeg zijn voor vermoedens tegen den heer Chamberlain. »En het gaat niet aan, dat de vrienden van den heer Chamberlain hun volkomen geloof in zijn onschuld be tuigen. Zij moeten voor de commissie en voor het Engel ache volk die gronden blootleggen." In het tweede telegram, gedateerd 12 Dec., seint miss Shaw aan dr. Harris, dat uitstel gevaarlijk is. De sym pathie was toen compleet, maar het kwam er op aan te handelen, voordat de Europeesehe mogendheden tijd had den om protesten in te dienen betgeen de beweging zou verlammen. Het derde telegram van 17 Dec., luiddeChamberlain zai zich goed houden ingeva! de Europeesehe mogend heden tus3ehenbeide komen, ui, ar ik hob bjjzondefo roden te gelooven, dat hij wenscht, dat gij het onmiddelijk doet. Rhodes seinde op 30 Dec. aan miss Shaw »Zeg aan Chamberlain, dat ik er mij wel door zal slaan als hij mij steunt, maar bij moet geer telegrammen meer sturen zooals dat aan den hoogen commissaris. Ik zal winnen en Zuid-Afrika zal aan Engeland behooreu." Op 31 December seinde Rhodes aan miss Shaw: Als gij niet kunt maken, dat Chamberlain aan sir Hercules Robinson instructiën zendt oi terstond naar Johannes burg te gaan, is de geheele zaak verloren. Den hoogen commissaris zal daar een schitterende ontvangst ten deel vallen en hij zal de positie in Engelands voordeel kunnen veranderen, De instructie moet beslist zijn, want hij is flauwhartig en wil de verantwoordelijkheid niet op zich nemen. Miss Shaw, over deze telegrammen ondervraagd, zeide dat zij een korte uiteenzetting van den staat van zaken in Zuid-Afrika schreef, die naar de Times-correspondeuten in het buitenland werd gezonden. Ten opzichte van de volgende telegrammen ondervraagd, antwoordde zij, dat zij daarin slechts haar eigen meening uitdrukte. Zij had nooit ain het departement van kolo niën eenige mededeeling gedaan omtrent het plan, noch eenige informatiën van dat departement ontvangen. Voor het telegram van 17 December gaf zij de volgende verklaring. Toen zij omstreeks half December met Fair field sprak over den opstand te Johannesburg dien iedereen verwachtte, zeide Fairfield terloops tot haar »Wel, als zij een opstand beginnen, dan moesten zij het maar zoo spoedig mogelijk doen." Fairfild had dit schertsend gezegd. De voorzitter konaigde uau, dat hij voornemens was geweest dr. Harris voor de commissie te roepen, maar Harris was naar het buitenland en de commissie was niet in staat geweest, hem een oproeping te doen toekomen. De zitting werd daarop verdaagd. Ur. Leyds. PRETORIA, 2 Juli. Het bericht van de »Times," dat president Krnger aan dr. Leyds zon geseind hebben om terstond terug te keeren, is niet waar. Me onlusten In Engclsch Endië. CALCUTTA, 2 Juli. De onlusten zijn geëindigder is met de oproerlingen eene schikking getroffen. laatste Berichten. De Zuldafrikaansche enquête. LONDEN, 2 Juli. De zitting der Znidafrikaansobe enquête commissie werd om 2 nur geopend. Miss Flora Shaw was opgeroepen om gehoord te worden over zekere telegrammen, die, aan de commissie werden voorgelegd. Het eerste, gedateerd 10 December 1895, was van miss Shaw aan dr. Harris in Kaapstad. Zij vraagt daarin wanneer de plannen beginnen, omdat zij vooraf verze gelde instructiën wilde zenden aan de Times-correspon- denten in de Enropeesche hoofdsteden, daar het van het hoogste belang was, bun invloed aan te wenden. Alle electrische trams te Hamburg bluven Dinsdagavond plotseling staan. Ten gevolge van een ge brek in de geleiding in het station voor de electrische be weegkracht, was dit gebouw in brand geraakt. Voort durend schoten lange blauwe vlammen nit de vensters. De brand schijnt aangekomen te zijn door een ont ploffing. Machines van groote waarde zjjn vernield, de schade is zeer aanzienlijk, maar persoonlijke ongelukken zjjn niet voorgekomen. De electrische tram behoeft den dienst niet te staken daar in de beweegkracht door bij- stations voorzien kan worden. Het telephoounet is op verschillende punten beschadigd. De brand was den vol genden dag geblnscht. De moord te Uithuizen. Het is gebleken, dat de vermoorde knaap te Uit huizen (Gr.) het slachtoffer is van zjju 13-jaiigen makker Met den vermoorde had hij een nestje uitgehaald waarin een ei. Bij het beslissen, wien dit ei zou toebehooren viel het lot ten gunste van den vermoorde uit. Ver stoord over dezen uitslag, schijnt de dader daarop twist gezocht te hebben, waarin zjjn kameraad het onderspit dolf en met een mes vermoord, ja, letterljjk geslacht werd. Na deze verscbrikkeljjke daad bedreven te hebben wierp hij het ljjk in de zich onmiddellijk daarbjj bevin dende sloot en ging daarop, alsof er niets gebeurd was naar het andere einde van het dorp, om eens te kjjken wat er bij de haven voorviel. Een nur later terugkee- rende, verneemt hjj, dat men den jongen v. d. Hoek vermist en nu dischte hjj een verhaal op van een man zoo en zoo gekleed, die hem en zjjn kameraad met een lang voorwerp had achtervolgd. Hjj bood zich aan mee te helpen zoeken en noodigde zelfs andere jongens daar toe uit. Weldra »vond'' bij bet vreeseljjk verminkte lichaam. De maro hiervan verspreidde zieh als een loopend vuur door het dorp men ging een klopjacht houden op den »man met witte broek, blauwe jas en pet zonder klep," die zich waarsehjjnljjk in het hooge koren ver borgen had, doch natuurlijk nergens te vinden was. Men zette posten nit op de wegen, waarlangs dit onmensch des nachts waarsehjjnljjk ontvluchten zou. Bij het verhoor, dat de jongen den volgenden dag onderging, heeft hjj bekend. De koning van Slant. Naar gemeld wordt, heeft de Koning van S'.am die thans een reis maakt door Europa, het plan ook een bezoek te brengen aan Nederland en aan het Hof. De koning zal tot dat einde met zijn gevolg verblijf komen houden te 's Gravenhage. Het kouinkljjk bezoek zal eerst in September te wach ten zjju en de ontvangst zal als officiëe! van regeorings- wege geschieden. Verkiezing Prav. Staten. Den '2 trad in het N.-Holl. koffiehuis als spreker op de heer C. Prins, candidaat voor het lidmaatschap der prov. staten van de liberale kiesvereeniging te Anna Panlowna. De heer M. Kooi opende de vergadering met de mededeeling, dat de centrale lib. kiesvereeniging geen candidaat had gesteld, maar elk der aangesloten kies- vereenigingen daarin had vrjjgelateu. Daarom had de kiesvereeniging te Anna Panlowna be sloten de reeds door haar gestelde candidatuur van den heer 0. Prins te handhaven en door middel van een comité die candidatuur te bevorderen. De heer Prins daarop het woord verkrjjgende verklaardedat hjj niet optrad om hier iemand aan te bevelen of te bestrijden, maar enkel op uitnoodiging van het kiescomité om zich aan de kiezers voor te stellen en zich met hen bekend te maken. Spreker besprak daarop verschillende zaken, die voor ons distriet van belang mochten geacht wordenals het verkrjjgen van een kanaal Schagen Stolpen en verbetering van rijkswege van de zeewering te Callantsoog. In het breede wjjdde spreker uit over de nadeelige gevolgen van de reeds zoovele malen besproken „protectie', vooral wjjzend op de nadeelige gevolgen daarvan in Pruisen en vroeger in Engeland. Verbetering van den kwijnenden landbouw meende hjj te moeten vinden in uitbreiding van de staats zorg voor'landbouw, door ministriëele vertegenwoordiging, uitbreiding en verbetering van verkeerswegen, uitbreiding van handelsrelatiën, tegengaan van knoeierijen, subsidi- eering van proefnemingen en vooral van de vestiging van een beter landbouw-crediet. Over dit laatste punt bracht do heer Prins na de pauze nog het een en ander in het midden. Een landbouw-credietzooals dat in aDder» landen bestaatzeide spreker, hebben wjj niet. Banken zjjn er genoeg, maar het rjjk moet zicb meer aan het landbouwcrediet gelige" laten liggen. Een stelsel als te Neuwied voor jaren was ingevoerd, de Raffeisensche banken achtte spreker een zegen voor den landbouw. Landbouwers, die eerlijk en oppassend zjjn, moesten ge- makkeljjker geld kunnen krijgen voor uitbreiding van hnn bed rijf of voor aankoop van meststoffen. Etteljjke voorbeelden van gunstig werkende landbouwbanken in andere landen, Zweden, Schotland, Italië, enz., werden door den heer Prins aangehaald. Met behulp van den staat de oprichting van dergeljjke banken bevorderen, achtte hjj een zegen ook voor ons land. Na de beant woording van een enkele vraag sloot de beer M. Kooi de vergadering met eene uiteenzetting van de gronden, waarom Anna Paulowna niet den heer Van der Vjjzel wilde steunen, maar den heer Prins had gesteld, dien hjj met groote warmte aanbeval. Harsingcrliorn. In de polders Waard en Groet staan de suikerbieten zeer best. Er zijn hier veel minder suikerbieten dan de drie voorgaande jaren toch werden meer contraeten met de fabrikanten ge sloten, dan het zich aanvankeljjk liet aanzien. In diezelfde polders, alsook in de tuinen om die polders gelegen, staan de aardappelen zeer voordeeligsporen van ziekte worden nog niet ontdekt, besproeiingen hebben hier zoo goed als niet plaats gehad. Beger des Hel Is. De Nationale Velddag van bet Leger des Heils zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 18 Augustus a. s., op het landgoed Velserbeek te Yelsen, bjj Haarlem. Voor deze gelegenheid zal Genei-aal Booth overkomen, die de bijeenkomsten zal leiden. Met de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij zijn reeds schikkingen gemaakt voor eenige extra-treinen en voor verlaagd tarief voor deelnemers van de Stations aan de ljjnen dier Maatschappij. Schagen Aan het postkantoor Schagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Jnni ingelegd f 7323,27 J/2terugbetaald f 6712,33. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3577. Wlelerfeesten. Het programma der wielerfeesten uitgeschreven dooi de A. N. W. B. te Schagen op 11 Juli 1897 te houden, is als volgt samengesteld: 12 uur dejeuner in de sociëteit Ceres; van 1 tot 31/2 nur vossenjacht in de gemeente Zjjpe om drie fraaie medailles; 4 nur matinée mnsicale te geven door de Schager Harmoniekapelin den tuin van den heer Broersma 6 uur bonds-diner in het bonds- hotel7»/ï nar bal-champêtre in den tuin van het N.-Holl. Koffiehuis. Alles voor bondsleden en candidaat-bondsleden vrjj toegankeljjk. In een plaats als de onze met een 40-tal vergunningen en vele biljarts is het biljartspel nat-nurljjk een geliefd tjjdverdrjjf. Geen wonder, dat oen groot aantal lief hebbers dier kunst den 2 in het N. Ho'l. koffiehuis ver zameld waren om het spel te bewonderen van den hoog- geroemden biljart-professor »'t Is me ed zoo." Zjjn spel was dan ook buitengewoon kunstvaardig en zijne verkla ringen interessant. Een loterjj, in de pauze gehouden, vond algemeene deelneming en maakte zeker de kosten van den kanstenaar wel goed.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1