DE AGRA-SCH AT. ALKMAARSCHE COURANT. Nederland, FEUILLETON. SHERL0CKH0LMES. No. 79. Negenen negentigste Jaargang. 1897. XONRAO 4L JULI 1897. Tweede blad. 1NKWART1EB1NQ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis datovereenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Stbl. No. 138) door hen is herzien en heden vastgesteld de lijst, bevat tende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verkenen van inkwartiering en onder hond van militairen en paarden, welke lijst ter inzage van een ieder is nedergelegd ter gemeente-secre tarie0 gedurende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lijst kunnen schriftelijk worden ingediend binnen één maand na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Yoorz. 1 Juli 1897. C. D. DONATH, Secretaris. lie Storm. De storm die voor een tiental dagen op zooveel plaatsen in ons land zoo groote verwoestingen aanrichtte, heeft ook de mosselbanken op de Scholde niot gespaard. Op bijna alle banken is al het mosselzaad, dat in het voorjaar gezaaid is, weggeslagen. De grootere mossels zijn alle op een hoop gedreven en zullen voor hel grootste gedoelte bederven. Te Hoorn is in de stoomhoutdraaierij van den heer Beek brand ontstaan in de machinekamer. Door het spoedig optreden' van de brandweer bleef het vuur tot dat gedeelte der fabriek beperkt. Ruim een half jaar geleden brandde deze fabriek ook geheel af, en was nu nog niet gfeheel afgeleverdzoodat de aannemer deze schade draagt. Obdam. Het nieuwe kerkorgel is nu ingewijd De heer de Groot, stedelijk muziekonderwijzer tePurme- rend, bespeelde het bij de inwijding. Het kerkgebouw was bij die gelegenheid met groen en bloemen versierd. Leger des Hcils. De zesde nationale velddag van het Leger des Heils zal gehouden worden te Velserbeek het in de nabijheid van Velsen gelegen landgoed van baron P. W. v. Tuyll v. Serooskerkenop Woensdag 18 Augustus. Generaal Booth zal daarbij tegenwoordig zijn. Dordrecht. Den 29 ondekten eenige buren, dat uit de woning van J. Stolk rook te voorschijn kwam, terwijl ook kreten werden gehoord. Een paar werklieden drongen terstond de woning binnen en vonden de 67- jarige vrouw des huizes geheel alleen voorover op den grond liggen met brandende kleeren, terwijl een bran dend petroleumstel op de tafel stond. Fluks rukten zij der vrouw de brandende kleeren van het lijf, maar reeds had zij zoo hevige wonden bekomen, dat de ter hulp geroepen geneesheeren weinig vermochten te doen en hare overbrenging naar het Gasthuis gelastten. Na een vreeselijk lijden is de vrouw daar in den voormiddag overleden. Waarschijnlijk zijn de kleeren der vrouw in brand geraakt bij het aansteken van het kookstel. Het nut van vogels voor den landbouw. In het noorden van ons land richt do rups in boom gaarden en moestuinen groote schade aan. Zeker tengevolge van de langdurige droogte is hot rupsenheir, voornamelijk de wolf- en ringrops, veel talrijker dan vorige zomers. Het koolwitje laat zich nog zelden zien, doch wanneer de talrijke rupsen hiervan het vernielingswerk voortzetten of uitbreiden, dan is het nadeel voor onderscheiden gaarde niers niet gering. Wanneer za! men toch eens inzien, dat alleen de trouwo en sterke bondgenooten van den landman, hieraaD een eindo kunnen maken Wanneer zullen de vogels ongestoord kunnen nestelen, broeden en hunne jongen met de rupsen voeden Een voorbeeld moge dienen om aan te toonen, dat één vogel meer vermag dan 100 menschen. Een basterdnachtegaal geeft aan zijn 5 jongen per dag 250 rupsen van verschillende soorten. De voedering der jongen duurt 30 dagen, zoodat deze kleine rienden van den landman" in één maand 7500 rupsen verorberen, waarbij nog gevoegd moet worden het aandeel dat de ouden nemen. Gaat men nu na, dat een rups evenveel bladeren en bloesems vernielt als haar eigen gewicht be draagt, dan kan men begrijpen welk nut honderden van deze vogels reeds zondon stichten. Conclusie wie de vogels verstoort, beschermt de rupsen 1 (Med. Landb. Wbld.) -Texel.Den 30 werd door de te De Cocksdorp gevestigde rederijkerskamer »Door inspanning uitspanning" aldaar eene voorstelling gegeven. Voor eoue flink bezette zaal werden voor het voetlicht gebracht»De Buren", dra matische klucht in één bedrijf en »Jochem Pezelwat ben je voor een ezel?' Met de meest belangstelling werd het spel gevolgd. Een zeer opgewekt bal besloot den ge noeglijken avond. Tegen veler verwachting zijn de aftredende raadsleden de heeren F. Keijser, wathouderA. Dros Az. en A. P Koorn, herkozen, daar geen tegencandidaten waren gesteld Graft. Tot leden van den raad dezer gemeente zijn herkozen de heeren H. Schoehuis en P. Konijn. Grootschermer. Tot leden van den raad der gemeente Zuid- en Noordschermer zijn herkozen de heeren C. H. van Reenen en S. Vlaanderen. Schoort. Den 29 zijn tot leden van den Raad benoemd de aftredende leden de heeren A. J. Peeck en 0. van de Pol. Beverwijk. Bij het onweder van den 29 zijn de vrouw en een jong kind van den arbeider P. in hunne woning door den bliksem doodelijk getroffen. Wariuenhulzen. Aan het hulppostkantoor alhier hadden gedurende do maand Juni j.l. op de Rijkspost spaarbank plaats 30 inlagen tot. f 397,60 en 11 terug betalingen lot. f 1211.11. Aan het Rijkstelefoonkantoor alhier werden in diezelfde maand behandeld 50 telegrammen, waarvan 22 ontvangen en 28 verzonden. Benoemd tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap Rijnland provinciën Zuid- on Noordholland, de heer H. F. Bultmantot heemraad van den Terschel- lingerpolder de heer P. A. Zorgdrager. Bij kon. besluit s: met, 1 Juli, mr. A. -T. E>oest burgemeester der gemeente 's Gravonhage benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland in de plaats van Jhr. de Brauw, aan wien op verzoek eer vol ontslag is verleend. Stoinpetoren. Aan hot hulpposlkantoor alhier werdgedurende de maand Juni in de Rijkspostspaarbank ingelegd f65,075 in 12 inlagen. Over het eerste halfjaar '97 werd ingelegd f 1769,59s in 60 inlagen etj werden 15 nieuwe boekjes uitgegeven. No. 12 van het Maandblad tegen de vervalschin- gen met een bijblad gewijd aan hygiëne en industrie, onder redactie van Dr. van Hamel Roos en Harmens, Keizersgracht 291. Amsterdam, bevat het volgendo vervalsching van tafelzoutonderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291 Amsterdam directeuren dr. Hamel Boos en ITar- mens controle-onderzoekingenbeschuitboter bruin brood cognac eikelcacao gecondenseerde molk geëmail leerde pannen gist kaasstremselmeelmelk staal- pillen stouttabak en sigaren thee verduurzame levens middelen wijn (voor suikerzieken) wjjn en coguac zeep zachte zeepsoorten kinine vervalsching vervalsch- te cacaowetenschappelijke berichtenherkenning van margarineboter melkonderzoek op onzuiver water vraag- bord en correspondentie hygiëne en industrieinspectie van vleesch en melk over de waarde der zouten voor do voeding; iets over 't gebruik van vruchten; onzuivore thermometers bij zieken een beproefd middel ter verdel ging van insecten laureol (ptantenvet) een en ander over het wegmaken van vlekken slotinkt die op glas hechtnieuwe toepassing van koolzuur in de industrie het bewaren van touwwerk door steenkolenteer-olio hou ten waterleidingen iets over den duur van de kiern- kracht der zaden korte berichten feuillleton ongevoe ligheid voor de muskieten-steken do plichten der kip in China; geboorten, huwlijken en sterfte; de levens kracht der insecten. Burgerlijke Stand. Seheorl. Getrouwd. 20 Juni, J. Blom on A. Jonker. 30 W. Goudsblom en A. Schavemaker. Geboren. 28 Juni. Franciscus, z. van C. Kaandorp en M. IJpe- laan. Overleden. 17 Juni. Elisabeth Timmer, 13 m. (Het teeken van vier.) 11) Door A. CONAN DOYLE. »Het is volstrekt onmogelijk," antwoordde ik. Zonder hulp zeker. Maar veronderstel eens dat zich hierboven een goed vriend van u bevond, die n dit stevig touw, dat in gindschen hoek ligt, omlaag liet, nadat hij het eene einde aan dezen stevigen haak in den muur zon hebben vast gemaakt. Dan geloof ik wel dat gij, zoo gij een ondernemend man waart, u met houten been en al naar boven zoudt werken. Het spreekt van zelve dat gij op dezelfde wijze zoudt heengaan waarna uw kameraad het touw omhoog zou halen, het van den haak zou losmaken, het raam zou sluiten en van binnen grendolen, en vertrekken langs den weg dien hij oor spronkelijk gekomen was. Als een punt van onderge schikt belang moge worden aangemerkt," vervolgde hij op het touw wijzende »dat onze vriend met het houten been, ofschoon een bekwaam klimmer zijnde, geen vol leerd zeeman was. Zijne handen waren verre van vereelt. Ik bespeur door mijn lens, vooral aan het einde van het touw, meer dan één bloedig teeken, waaruit ik opmaak dat hij zoo overhaast omlaag gleed, dat hem de huid van zijn hand werd afgeschuurd. »Dit is alles zeer goed," zeide ik: »maar de zaak wordt mij al meer en meer onbegrijpelijk. Hoe dan met dien geheimzinnige medeplichtige Op welke wijze kwam hij in de kamer »Ja, de medeplichtige?" herhaalde Holmes nadenkend: »dat schijnt niet van belang ontbloot te zijn. Ik ver onderstel dat deze een nieuweling is in de lijfstraffelijke geschiedenis van Engelandhoewel dusdanige ge vallen zich wel in Indië hebben voorgedaan en indien mijn geheugen mij niet bedriegt, in het bizonder op Se- negambië." »Hoe kwam hij dan binnen?" hernam ik: »de deur is gesloten en het raam is ontoegangelijk. Wat denkt gij van den schoorsteen d De opening is te klein," antwoordde hij»aan deze mogelijkheid had ik reeds gedacht." »Zeg dan op drong ik aan. »Gij wilt mijn voorschrift niet opvolgen," zeide hij zijn hoofd schuddende: »hoe dikwijls heb ik niet gezegd, dat, wanneer gij de onmogelijkheid van iets hebt vast gesteld, hetgeen er alsdan overblijft, hoe onwaarschijnlijk ook, de waarheid moet wezen Wij weten dat hij noch door de deur, noch door den schoorsteen, noch door het raam is binnengekomen. Tevens woten wij dat hij niet 3 4 16 17 in de kr.mor verborgen kan zijn geweest, omdat daartoe geen gelegenheid bestaat. Waar kwam hij dan vandaan »Door de opening in het plafond riep ik. »Wel zekerdat moetIndien gij zoo goed wilt wezen om de lamp voor mij vast te houden, dan zullen wij nu ons onderzoek voortzetten in het geheim vertrok hierboven, waar de schat gevonden werd." Hij liep de treden op en met elke hand een lat grij pende, haalde hij zich door de opening omhoog. Toen legde hij zich voorover, waarop ik hem de lamp over reikte en hem volgde. De kamer waarin wij ons thans bevonden, was om streeks tien voet lang en zes voet breed. De vloer be stond uit de latten van het plafond met een dunne laag pleister er tusschenin, zoodat men als men liep, van den eenen balk op den andere moest overstappen. De zoldering liep driehoekig omhoog en was blijkbaar de binnenzijde van het dak. Er bestond niet het minste meubelair, en het stof lag zeer dik op den vloer. »Hier ziet gij," zei Sherlock Holmes, terwijl hij zijn hand tegen den schuinoploopenden muur bracht»een trapdeur die naar de vliering voert. Ik kan haar open duwen. En hier is de vliering zelve. Dit is dus do weg dien nommer' Een genomen heeft om binnen te komen. Laat ons zien of wij eenig spoor omtrent zijne persoonlijkheid kunnen vinden. Hij hield de lamp omlaag en toen hij den vloer ermede verlichtte, zag ik wederom dien van verbazing getuigenden blik in zijne oogen. Doch toen ik dien blik volgde, werd ik koud tot op mjjn gebeente toe. Do vloer vertoondo overal het spoor van een naakten voet, zeer duidelijk afgedrukt, van volmaakten vorm, doch nauwelijks de halve afmeting hebbende van dien van een gewoon man. »Holmes," fluisterde ik »een kind heeft deze afschu welijke daad verricht." In een oogenblik had hij zijne zelfbeheorsching her wonnen. »Ik was voor een oogenblik in de war," zeide hij, »maar de zaak is zeer natuurlijk. Mijn geheugen liet mij in den steek, anders zou ik het terstond begrepen h?bben. Hier valt voor ons niets meer te leeren. Laat ons omlaag gaan." »Welke is dan uwe theorie omtrent deze voetstappen vroeg ik nieuwsgierig toon wij weder in de benedenkamer waren. »Mijn beste Watson, tracht uw eigen analyse te maken," antwoordde hij ongeduldig»gij kent mijne methodes. Breng ze in toepassing, en het zal leerzaam voor u zijn om de uitkomsten te vergelijken. »Ik kan geeu veronderstelling maken, die de feiten met elkander in verband bifngt," zeide ik. »Het zal u weldra duidelijk genoeg zijn," sprak hij ontwijkend, sik denk dat hier niets belangrijks meer te vinden is; doch ik zal nog eens rondzien." Hij nam zijn lens en een maatstok, en kroop op zijne Warmenliuizcn. Geboren. 9 Juni. Petrus Adrianus, z. van P. Goudsblom en He lena Kamper. Getrouwd. 2 Juni. K. Mul wednr. van Antje do Jong, to Oude Niedorp, en Antje Bakker, alhier. J. Pie en Antje Kroon. A. Swager, te Noordscbarwoude, en M. Vlam alhier. G. Stoop, te St. Maarten, en Christina Rozen- daal, alhier. - Jacob Smit, te Haarlemmermeer, en Maria Tesselaar, alhier. Peter Yerburg, te Noordscharwoude, en M. Paarl- berg, alhier. Ovorleden. 5 Juni. Maartje van der S.luijs, 59 j., wed. van W. Ver- kroost. 11 Pieter, z. van J. Kroon en E. Kooij, 7 m. Trijntje van Duin, 60 j,, echtgen. van Christiaan Scheid. 27 Pieter Glas, 85 j., wednr. van Guurtje Bos. knieën de kamer rond, al metende, vergelijkende en on derzoekende, met zijn langen smallen neus slechts een paar duim van de planken verwijderd, terwijl zijne oogen er met buitengewone scherpte op gevestigd waren, als die van een vogel die naar voedsel zoekt. Zijne bewe gingen waren zoo vlug en onhoorbaar en geleken zoozeer op die van een afgerichte bloedhond, die een spoor moet ontdekken, dat ik onwillekeurig de gedachte in mij voelde opkomen, wat een verschrikkelijk misdadiger hij zou hebben kunnen worden, indien hij zijn geestkracht en moed tegen de Wet gekeerd had, inplaats van ze ter harer verdediging aan te wenden. Terwijl hij zoo voort- wipte, prevelde hij gestadig in zich zeiven en slaakte ten slotte een blijden uitroep. »Wij hebben waarlijk geluk zeide hij»wij zullen nu zeer weinig moeite hebben. Nummer Een heeft het ongeluk gehad om in de creosoot te stappen. Gij kunt hier den uitersten omtrek van zijn kleinen voet zien, tor zijde van dit kwalijk riekend vocht. De kruik is gebar sten en de inhoud is er uitgelekt. »En wat dan?" vroeg ik. »Wel, wij hebben hem, dat is alles", zeide hij»ik ken een hond, die deze reuk zou volgen tot aan het einde der wereld. Indien een haricgvisscher den haring op een afstand kan ruiken, hoe ver kan dan een bizonder afgerichte hond een zoo doordringendon reuk als dezen volgen Het lijkt wel wat op een som uit den regel van drieën. Het antwoord zou ons deMaar, hallo daar zijn de vertegenwoordigers der Wet." Zware voetstappen en de klank van luide stemmen werden van beneden vernomen en de buitendeur werd met een zwaren slag dichtgeworpen. »Voor zij bovenkomen," zei Holmes: »kunt gij nog even met uw hand den arm en het been van dezen armen kerel aanraken." »De spieren zijn zoo hard als ijzer," antwoordde ik. sJuist. Zij zijn in een staat der zwaarste verstijving, veel erger dan de gewone rigor mortis. Wanneer gij daarbij let op de vreemdsoortige verwrongenheid van het gelaat en dezen Hippocratischen glimlach of »r i s u s sardonicu s," zooals de oude schrijvers dien noemen, welke gevolgtrekking zoudt gij dan uit deze verschijnselen maken »Gestorven ten gevolge van een uiterst vergiftige plant", antwoordde ik»een of andere op strichnine gelijkende stof, die te tan os (doodskramp) veroorzaakt." »Dit was het eerste idéé dat bij mij opkwam zoodra ik de verwrongen gelaatspieren zag. Toen ik de kamer binnenkwam keek ik onmiddellijk naar het lijk, om te zien op welke wijze hem het vergif was toogediend. Gij zaagt mij immers oen doorn van achter zijn oor verwijderen. Onderzoek nu dezen doorn. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5