DE AGRA-SCÏÏAT. No. 80. HTegen en UTegentigste jaargang. 1897. WOENSDAG 7 JULI. Gevonden IToorwerpen. FEUILLETON. Buitenland. Toelating Burger- en Meisjesschool. Stemlokalen Verkiezing Gemeenteraad. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, SHERLOCK HOLMES. AM. Deze Courant wordt IMi»sd»g-, Houderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80; ranoc door het geneele rjjk 1, De 8 nummers O,O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentie» Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. felefeonnuMMer3 Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een sigarenhokereen muntbiljet van f 10 een jong varkeneen portemonnaieeen muntbiljet van f 10 een paar handschoenen een armbandje een zilveren arm band een ring met drie sleuteltjeseen stukje van een zilveron oorbelletje een stemsleuteleen zinken kom een rozenkrans; een zakmesje een bruine zweep een gouden oorbelletje een bos sleutels een ceintuureen pet; een kettingtje met gouden slootje een papiertje in houdende eenig geld; een gouden oorbelletje; een sigaren koker inh. een sigarenpijpje. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 2 Juli 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór lö Juli e. h. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inëutingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren be reikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1897. Kinderen die vóór of op 81 December den zes jarigen leeftijd bereiken kunnen in bijzondere gevallen ter beoordeeling van burgemeester en wethouders het hoofd der betrokken school gehoordtot deze scholen worden toegelateu. De gelegenheid tot aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot 15 Juli aan de woning van het hoofd dier school, aan de Oudegracht, iederen Dins dag van 34 uur 's namiddags en voor de openbare burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillesteeg tot en met 10 Juli iederen Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 123/413/4 uur 's namiddags. Zij uoodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 29 Juni 1897. 0. D. DONATH Secr. T E n M I H De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend dat op Dinsdag den 13 Juli 1897 eene stemming zal plaats hebben, ter benoeming van twee leden van den gemeenteraad te Alkmaar voor het 2e kiesdistrict en wel uit de volgende candidaten Groot Jz. de G., Alkmaar. Janssen Oz. 0. Kluitman P. De stemming vangt aan des morgens 8 uren en duurt tot des namiddags te 5 uren. Het stembureau zal zitting houden in een lokaal der 2e openbare school voor onvermogenden aan de Oude gracht, tegenover het Wildemanshofje. De inhoud van art. 128 van het Wetboek van Straf recht luidt aldus Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemtwordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 29 Juui 1897. A. MAOLAINE PONT. VEBHIEZING. Kiesdistrict Alkmaar. De BURGEMEESTER van ALKMAAK: Gelet op art. 53 der Kieswet, maakt bekend, dat de bij hem op den 29 Juui 1897 ingeleverde opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad voor de districten III en IIIter secretarie der ge meente van af heden voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd, terwijl afschriften dier opgaven tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 29 Juni 1897. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brongen ter algemeene kennis dat heden is afgekondigd en op de secretarie dezer gemeente gedurende drie maan den voor een ieder ter lezing is gelegd de verordening, houdende aanwijzing der plaatsen, alwaar de stemlokalen in deze gemeente zullen worden gevestigd ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Exemplaren dier verordening, opgenomen in gemeente blad No. 67, zijn ter secretarie verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 5 cents. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 30 Juui 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Burgemeester en Wethouders vau ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van de firma S. PLANTEIJDT, fabrikant van weefgoederen enz. alhier om vergunning tot bet oprichten van eene zeil doek- en linnenweverij, en tot de plaatsing van de daar bij benoodigde machines in het perceel aan de Wognnm- sche buurt, wijk E, No. 19, en dat op Maandag 19 Juli 1897, 's middags te twaalf uren, ten stadshuize ge legenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 5 Jnli 1897. C. D. DONATH, Secretaris. (Het teelten van vier.) Door A. CONAN DOYLE. 12) Ik nam hem voorzichtig op en beschouwde hem bij het licht der lantaarn. Hij was lang, scherp en zwart en glasachtig aan de punt, alsof er eene gomachtige zelf standigheid op gedroogd was. Het stompe einde was met een mes afgerond. «Is dit een Engelsche doorn vroeg hij. «In geen geval." »Met al deze gegevens zondt gij instaat zijn een juist oordeel omtrent de zaak te vellen. Maar, daar zijn de bevoegde machten, dus moeten de onbevoegde het veld ruimen." Terwijl hij dit zeide, klonken zware voetstappen in den gang en terstond daarop stapte een zwaar gebouwd man, met trotsch uiterlijk, in een grijs costuum gekleed, het vertrek binnen. Hij had een hoogrood, vet en vol bloedig gelaat, met een paar zeer kleine, bewegelijke oogen. Hij werd op den voet gevolgd door een inspecteur in uniform en door den nog bevenden Thaddeus Sholto. »Hier is aardig wat te doen riep hij met een hee- schen neusklank: «maar wie zijn dit? Wel, het huis schijnt even vol te wezen als een konijnenhok «Mij dunkt, dat gij u mij wel moet herinneren, mr. Athelney Jones," zei Holmes kalm. «Wel, dat spreekt van zelve schreeuwde hij «het is mr. Sherlock Holmes, do theorist.. Herinner je eens Ik zal nooit vergeten hoe gij ons allen een lesje gaaft omtrent oorzaken, bijkomende omstandigheden en gevol gen in het geval van de jnweelen van Bishopsgate. Het is waar, gij bracht ons op het jniste spoor, maar gij zult thans zelf toestemmen, dat het meer aan goed geluk, dan aan uwen leidraad te danken was." »Het was niets dan een eenvoudige redeneering." «Och, kom, kom Niet al te nederig zijn Maar wat is dit alles hier? Kwaad werk! Ernstige feiten hier, geen gelegenheid voor theorieën. Hoe gelukkig dat ik juist te Noorwood aanwezig was voor een ander geval Ik was juist aan het station toen de boodschap aankwam. Waaraan denkt gij, dat de man gestorven is «Och, het is nauwelijks een geval voor mij om er theorie over te houden," zei Holmes droog. «Neen, neen. Wij kannen niet loochenen, dat gij som wijlen den spijker op den kop slaat. Wel, welDear gesloten, dat begrijp ik. Voor een half millioen aan ju weelen vermist. Hoe stond hot met het venster «Gegrendelddoch er zijn voetstappen op het kozijn.' «Wel, welals het gesloten was, dan kouden de voet' stappen niets met de zaak te maken hebben. Dat is elk met mij eens. De man zou aan een beroerte gestorven knunen zijn; maar dan, de vermiste jnweelen. Ha! ik heb een theorie. Ik heb zoo van tijd tot tijd van die plotselinge ingevingen. Ga eens naar buiten, sergeant en gij ook, mr. Sholto. Uw vriend kan hier blijven. Wat denkt gij hiervan, Holmes Slrolto was, volgens zijn eigen bekentenis, gisteravond bij zijn broeder. De broeder bleef in een beroerte, waarop Sholto zich met den schat uit de voeten maakte Hoe vindt gij dat «Waarop de doode man zonder bedenken opstond de denr sloot en grendelde." Hum Dat is mis. Laat ons de zaak in algemeenen zin beschouwen. Deze Thaddeus Sholto was bij zijn broe der er ontstond een twistvoor zoover vrij weten. Do broeder is dood en de jnweelen zijn heen. Dat ook zoo ver wij weten. Niemand zag den broeder sedert Thaddeus hem verliet. Zijn bed is niet beslapeD. Thaddeus is blijk baar zeer onrustig. Zijn persoon is welnu niet aan trekkelijk. Gij ziet, dat ik mijn web om Thaddeos spin Het net sluit hem al meer en meer in." «En toch zijt gij nog niet op de hoogte der feiten, zei Holmes, «deze houtsplinter, die, naar ik alle reden heb te gelooven, vergiftigd is, stak achter het oor van den man, zooals gij daar nog zien kunt; dezo kaart zoo als gij haar thans ziet, lag op de tafel en daarnaast lag dit vreemdsoortig instrument met steenen knop. Hoe past dit alles in uwe theorie BKÏjKSSW. De werkstaking in de Borinage is alge meen. Gedeeltelijk in navolging van het voorbeeld dei- kameraden, gedeeltelijk uit vrees voor de wraak der sta kers hebben ook do laatste arbeiders het werk neerge legd. Het is te vreezen, dat de strijd van langen duur zal zijn en de droevige gevolgen van de staking doen zich nu reeds gevoelen. De kleine winkeliers, wier zaken toch al niet bloeien, zijn verbitterd op de stakers en weigeren aan dezen eenig crediet te verleeneu. Het meest znllen de werklieden zelf lijden. De fabrieken in het district hebben om geen gebrek aan kolen te krjjgen, reeds belangrijke bestellingen gedaan te Pas-de- Calais, zoodat de mijnwerkers van de Borinage na de staking in plaats van hoogere loonen en ze3 werkdagen per week, vele gedwongen rustdagen, wegens gebrek aan bestellingen znllen krijgen. DUITSCHIiASTD. Keizer Wilhelm heeft den 5 aan boord van den Hohenzollern do reis naar het Noorden aanvaard. Hij wordt tegen het eind van de maand terug verwacht on begeeft zich in hot begin van Augustus naar Peterhof om czaar Nicolaas te bezoeken. Een hevige storm heeft een der vruchtbaarste stre ken van Wurtemberg, tot sen woestenij gemaakt; het stadje Oehringeu heeft vooral zeor geleden, en, geeft den indruk alsof het een beleg heeft doorstaan, De hooioogst, die droog was binnengekomen, is in de schuren bedorven door den regen. De schade is niet te becijferen. In Elsas-Lotharingon heeft het zwaar geonweerd en gehageld. In Buchsweiler zijn zestien dorpen «verhageld." De schade wordt op ten minste drie millioen mark ge raamd. BBMSEIiAïBB. De Zuid-Afrikaansche enquête-com missie heeft opnieuw bare zittingen verdaagd. De open baar gemaakt telegrammen, hebben den iudruk gegeven, dat de nog achter gehouden ook voor den dag moeten gebracht worden, om het volle licht over den inval te doen opgaau en miss Elora Shaw de voornaamste getuige i-an verleden vrijdag heeft voor de commissie verklaard «Ik gevoel, dat nu er zooveel geheimzinnigs als ik het zoo noemen mag in doze zaak gekomen is, het kwaad van iets achter te houden onnoemelijk veel grooter zou zijn dan bet kwaad om alles te publiceeren eu daar door het publiek in staat te stellen zich er een óórdeel over te vormen." De «West-minster Gazette" voegt hieraan toe «Als de commissie niet voornemens is dezen goeden raad, door een getuige gegeven, op te volgen^ laat dan het verhoor van Vrijdag bet einde niet alleen van de «commissie van niet-onderzoek" maar van de geheele zaak zijn. Dan moeten wij trachten het te vergeten en te doen vergeven, zoo goed wij kunnen." De «Daily News" bevat den tekst van een adres geteekend door 2000 Mohammedaanscbe en Hindoesche «Dat ben ik volkomen met u eens," zei de dikke detective op blufferigen toon «het huis is vol Indische curiositeiten. Thaddeus bracht die hierheen, en indien de splinter ver giftigd is, dan kan Thaddeus er even goed een moorddadig gebruik van hebben gemaakt als eenig ander. De kaart is een soort hocos-pocus, een niets beteekend fopmiddel. De eenige vraag is, langs welken weg ging hij heen Pla, dat spreekt van zelve, hier is een opening in het plafond." Met groote vlugheid, in aanmerking genomen zijne zwaarlijvigheid, sprong hij de treden op, wrong zich op de vliering en onmiddelijk daarop vernamen wij hem met opgewonden stem naar beneden roepen, dat hij de trap deur gevonden had. «Hij kan wel iets vinden," merkte Holmes op, terwijl hij zijne schouders optrok, «want bij heeft somwijlen aan vallen van verstand! II n'y-^ pas de sots si incommodes que cenx qui ont de l'esprit «Ziet gij nu welriep Athelney Jones, de ladder we der afdalende, «alios wel beschouwd, zijn feiten toch beter dan theorieën. Mijn gezichtspunt omtrent de zaak staat vast.Daar is een trapdeur die met den zolder in verbin ding staat en deze staat gedeeltelijk open.' «Ik heb haar opengemaakt." «Zoo? Inderdaad? Merktet gij dit dan ook op?" Hij scheen door deze mededeeling een weinig teleur gesteld. «Wie hot echter ook opmerkte, het bewijst hoe onze gentleman de plaat poetste. Inspecteur «•Ja, sir," klonk het uit de gang. «Vraag Mr. Sholto bierheen te komen.Mr. Sholto, het is mijn plicht u mede te deelen, dat elk woord dat gij zondt spreken tegen u zal getuigen. Ik arresteer u in naam der Koningin als betrokken te zijn in den dood van uwen broeder." «Daar hebt gij het al! Heb ik het u niet gezegd!schreide het arme mannetje, zijne handen uitstrekkende, en elk onzer beurtelings in het gelaat ziende. «Maak u er niet ongerust over, Mr. Sholto," zei Hol mes «ik denk dat ik in staat zal zijn nwe omchuld te bewijzen." «Beloof niet to veel, mijnheer Theorist!" herhaalde d<3 detective: «het zou u bezwaarlijker vallen dan gij denkt"

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1