Neder laii d inwoners van Poona, gezonden aan lord Sandhurst, gou verneur van dat district. In dat verzoekschrift wordt er over geklaagd, dat de bevolking de laatste acht weken is onderworpen geweest aan een schrikbewind. Daarmede is bedoeld de pestcom- missie, die nog al ruw en gestreng schijnt opgetreden te zijn. De oproerige beweging, die hiervan het gevolg Is ge weest, is nu wel onderdrukt maar het bevel dat het district Poona gedurende twee jaar door een troepen macht bezet zal worden heeft de ontevredenheid onder de hevolking opnieuw gaande gemaakt. Te Londen hebben 4500 engineers het werk gestaakt. Zij eischen invoering van den aehtuurswerkdag. De overige machinebouwersachtduizend in getal, hebben hun eisch ingewilligd gekregen. De vakvereeniging der werkgevers dreigt de arbeiders van het geheele land te zullen boycotten, wanneer het werk niet hervat wordt FRANKRIJK. De Panama-enquéte-commissie heeft Zaterdag den rechter van instructie Le Poittevin gehoord. Deze was zeer gereserveerd in zijn antwoorden, maar verzekerde dat de instructie den 14en Juli ten einde gebracht zal zijn. Hij noemde geen namen van personeD tegen wie een vervolging zal worden ingesteld. De vriendschappelijke betrekkingen tusschen de regee ringen te Bangkok en te Parijs hebben gevaar geloopen verstoord te worden. Honderden Siameezen zijn onder het bevel van koninklijke commissarissen in het Fransche grondgebied binnengedrongen en hebben daar dorpen ge plunderd en verbrand. Een groot aantal gevangenen werd medegevoerd. Een Fransch priester werd door de Siameezen gewond. Naar de »Neue Freie Presse" verneemt heeft koning Chulalonghorndie zijne Europeesche reis zeker niet gaarne onderbroken zou zien, aan het geschil onmiddellijk een einde weten te maken door de volgende telegram aan den staatsraad te Bangkok en aan de koningin, die tijdens zijn afwezigheid met het regent-schap bekleed is. Hoewel de Koning aan het grensgeschil geen waarde toekent betreurt hij het voorgevallene en verlangt hij dat aan Frankrijk schitterende voldoening zal worden gegeven. De soldaten, die de oorzaak van den twist zijn, moeten streng worden gestraft. Zij moeten onmiddelijk het betwiste gebied verlaten. De Staatsraad moet aan den Fianschen resident en aan de Fransche regeering leed wezen betuigen over het gebeurde, daar de koning de goede verstandhouding met Frankrijk niet gestoord wil zien. Vooral over de verwonding van den priester Em manuel, dien de koning persoonlijk kent, spreekt hij zijn leedwezen uit." SPANJE. De regeering ontving uit Manilla het telegraphisch berichtdat de Philippijnsche eilanden geheel tot rust zonden gebracht zijn. TURKIJE. Naar uit Konstantinopel aan de France" bericht wordt, zijn Frankrijk, Oostenrijk, Engeland en Italië gunstig gestemd voor het plan om den heer Numa Droz tot gouverneur van Kreta aan te stellen. Duitsch- land heelt zijn denkbeelden hieromtrent nog niet ontvouwd, maar daarentegen is de sultan zeer zeker tegen de benoe ming van den heer Droz, daar deze eon groote vijand van de Turken is. De persoonlijke inzichten van den sultan zullen echter geen invloed hebben op de besluiten door de mogendheden te nemen. XU1D-AFRIKA. De samentrekking van Engelsche troepen in Kaapland en vooral dicht bij de grenzen van Transvaal en den Vrijstaat geeft nog steeds aan de Afri- kaanders reden tot ongerustheid, ondanks de geruststel lende verklaring, door president Steyn afgelegd bij het sluiten van de zitting van den Volksraad te Bloemfontein, toen hij zeide dat de toestand veel verbeterd en het gevaar voor verstoring van den vrede zoo goed als geweken was. Het is niet te veronderstellen, dat de toerustingen in Zuid-Afrika door Engeland gemaakt, tegen de Boeren republieken gericht zullen zijn. Naailes wat bij de enquête naar den inval is gebleken, en na de wijze waarop presi dent Kruger de eischen van Chamberlain beantwoord heeft, kan de Engelsche regeering slechts aan een scheids gericht de beslissing over hare grieven overlaten de op lossing te zoeken met het zwaard zou, onder de gegeven omstandigheden, ernstige gevolgen kunnen hebben, die Engeland niet wil en kan uitlokken. VEKEENIEBE STATEST. Uit New-York wordt gemeld, dat de onderhandelingen over het arbitragetrac- »Ik zal niet alleen bewijzen dat hij aan deze zaak part noch deel heeft, Mr. Jones, maar ik zal a een geschenk aanbieden, bestaande in den naam en de beschrijving van een der twee personen die in den afgeloopen nacht in deze kamer zijn geweest. Ik heb alle reden om te gelooven dat zijn naam Jonathan Small is. Hij is een arm opgevoed man, klein, en onbewegelijk; hij mist zijn rechterbeen en draagt daarvoor een houten stomp, die aan de binnenzijde is afgesleten. Zijn linkerschoen heeft een grove vierkante zool, en een hoefijzer onder een hak. Hij is een man van middelbaren leeftijd, zeer door de zon gebruind en is een ontvlucht veroordeelde. Deze wei nige gegevens zouden u van eenige dienst kunnen zijn gevoegd bij het feitdat een groote lap vel van zijn hand is afgeschaafd. De andere man." »Hade andere man vroeg Athelney Jones met snarpende stem, maar zooals ik duidelijk zien kon, niet het minst onder den indruk van de zekerheid in het voorkomen van Holmes. »Is een meer vreemdsoortig persoon," antwoordde Sherlock Holmes zich op zijn hiel omdraaiende »ik hoop u binnen kort met beiden in kennis te brengen. Een woord tot u, Watson. Hij geleidde mij naar de trap." »Deze onverwachte loop der zaak," zei hij »is oorzaak dat wij het eigenlijke doel van onze reis moeten missen." »l)at dacht ik juist ook," antwoordde ik »het is niet goed dat Miss Morstan langer in dit akelig huis blijft." »Neen. Ge moet haar naar huis brengen. Zij woont bij Mrs. Cecil Forrester, in Lower Camborwell, dus niet zeer ver van hier. Indien gij terug wilt komen, zal ik u hier wachten. Of misschien zijt ge te vermoeid?" »In geen geval. Ik geloof niet dat ik zou kunnen rusten, alvorens ik meer omtrent deze onbegrijpelijke aan gelegenheid vernomen zal hebben. Ik heb wel iets van taat_ tusschen de Vereenigde Staten en Groot Britannië hernieuwd zullen worden. Thans zullen de voorstellen van de Vereenigde Staten uitgaan. President Mc. Kinly is zeer ten gunste van vredelievende oplossing van ge schillen gestemd en door de zorg van den staats-secre- taris Sherman is een nieuw traetaat opgesteld dat naar men hoopt zal te gemoet komen aan de bezwaren van den Senaat. Wordt het door de beide regeeringen goedgekeurd dan zal in het in het begin van December aan den Senaat worden voorgelegd. De »Pall-Mall-correspondent" te New-Aork gegelooftdat er groote kans op aanneming bestaat, na de ontzaglijke sympathie ook weder in de jongste weken voor Engeland in de Vereenigde Staten getoond. Indien een volksstemming over het traetaat kon worden uitgelokt zou bet met bijna algemeene stemmen worden aangenomen en dat kan niet zonder invloed blijven op de stemming in den Senaat. Me Schipbreuk van de Aden. De Engelsche couranten bevatten de volgende bij zonderheden omtrent het vergaan van den P. C. stoo reer »Aden" Twee dagen na het verlaten van de haven werd het schip door een hevigen moesson geteisterd. Op den zes den dag (9 Juni) stootte het schip op een klip, ten oos ten van het eiland Socotora. Plet was drie uur 's nachts. De machine-kamer raakte onmiddellijk vol met water en ten gevolge hiervan gingen alle lichten (electrische) uit. De booten werden neergelaten maar drie werden door de golven medegesleept. De laatste echter kjn nog gered worden en met zeer veel moeite werden vrouwen en kin deren ingescheept. Eenige dames weigerden het schip en hare echtgenooten te verlaten. De woede der elementen was onbeschrijflijk hevig en een voor een werden velen onder de overgeblevenen van het dek gespoeld. Ook de kapitein Hilldie met gebro ken been zijn plicht was blijven doen, onderging dit lot. Den geheelen dag lang bleven de ongelnkkigen dit schouw spel aanzien steeds den dood verwachtende totdat zij eindelijk, tegen vijf uur des namiddags, zich naar bene den begaven. In den morgen van den lOden kon men met levensgevaar eenige levensbehoeften gaan ophalen en zoo gingen eenige dagen voorbij. Den 13en Juni werd voor de eerste maal een zeil ontdekt. De signalen van de ongelnkkigen werden echter niet opgemerkt. Nog andere schepen gingen den 17en en 20en voorbij doch zonder acht op hen te slaan. Velen der schipbreukelingen verloren alle zelfbeheer- sching, maar de vrouwen hielden zich uitstekend. Mrs. Gillett hield met,haar vroolijk humeur een goeden geest onder de schipbreukelingen. Haar zevenjarig dochtertje de lieveling van allen, mocht gelijkelijk met de volwas senen in de levensmiddelen deelen. Het weder bleef altijd onstuimig 's ochtends vermin derde de storm in hevigheid doch deze verergerde dan weer tegen den middag wanneer zeeën van een 30 voet hoogte wel over het dek henen braken. Telkens werden er deelen van het schip weggeslagen. De rantsoenen waren reeds zoo klein mogelijk gemaakt en toch zouden zij nog maar 3 dagen lang kunnen strek ken. Nu waagden eenige heeren zich in het ruim en von den daar provisies voor nog eene week. Toen zij op het dek terugkwamen (het was 25 Juni des avonds) waren er twee stoombooten in het zicht. Het eene ging door, het andere liet het anker onder Socotora vallen. Booten werden neergelaten en 45 minuten daarna was het wrak bereikt. Omtrent de bootdie met de vrouwen en kinderen het strandend schip verlaten had heeft men tot nog toe geen bericht. De waarde van het verongelukte schip met zijn cargo wordt op circa 250.000 pond sterling geschat. Nog meldt de Globe" eene treffende bijzonderheid omtrent het vergaan der Aden", Op den 22en Juni namelijk hebben de schipbreukelingen geslingerd op hun halfzinkend wrak, lijdende aan honger en gebrek en den dood steeds voor oogenop hunne wijze het jubileum van Koningin Victoria gevierd door gezamenlijk het »God save the Queen" te zingen. De <le Aationale Schietwedstrijd zal van 21 tot 25 Juli te Breda gebonden worden. Het Uitvoerend Comité roept alle vereenigingen, korp sen en schutterijen in Nederlandallen die het geweer, de buks of de revolver kunnen hanteeren tot deelname op. de ruwe zijde des levens gezien, maar ik moet u eerlijk bekennen, dat deze snelle opvolging van vreemdsoortige verrassingen van heden avond, mijne zenuwen ten zeerste geschokt heeft. Nu ik zoover gegaan ben, zou ik de zaak wel geheel met u willen mede maken." •Uwe tegenwoordigheid zal mij van grooten dienst zijn," antwoordde hij »wij zullen het geval onafhan kelijk behandelen, en laten dezen Jones zijn gang gaan. Als gij Miss Morstan zult hebben thuis gebracht, wenschte ik dat gij u naar No. 3 Pinchin Lane zoudt begeven, dicht bij den waterkant te Lamoeth. In het derde huis aan de rechterhand woont een opzetter van gevogelte, met name Sherman. Gij zult een opgezette wezel die een jong konijn viSthoudt, voor het raam zien staan. Klop den ouden Sherman op, en zeg hem uit mijn naam, dat ik onmiddellijk behoefte heb aan Toby. Breng Toby dan met u mede terug in het rijtuig." »Een hond, naar ik veronderstel." «Ja, een leelijk mormel, met een verbazingwekkend reukvermogen. Ik stel meer prijs op Toby's hulp dan op die van al de detectiven van Londen. »Ik zal hem medebrengen," zeide ik: sliet is nu één uur. Indien ik een versch paard kan krijgen, denk ik nog voor drieën terug te zijn." »En ik," zei Holmes »zal inmiddels zien wat ik van Mrs. Bernstone gewaar kan worden, en van den Indi- aanschen bediendo die, zooals Mr. Thaddeus mij gezegd heeft, op de vliering slaapt. Vervolgens zal ik de metho des van den grooten Jones bestudeeren, en naar zijne niet al te beschaafde sarcasmen luisteren. »Wir sind gewohn dass die Menschen verhöhnen wassie nicht verste hen.' Goethe is altijd pittig." Wordt vervolgd.) Kaatste Berichten. Woelingen in het OosJem A 1IIENE 5 Juli. Gisteren is er te Piraeus heftig ge vochten door dronken Russische matrozen en inwoners. De Russische officier De Nelidofi, een zoon van den ge zant van den Czaar te Konstantinopel kwam tusschen- beiden en bekwam vrij ernstige kwetsuren. De Turken hebben Kalabaka in het Noorden van Thes- salië bezet na een gevecht met de inwoners. Henningbroek. Den 5 's avonds is de boeren plaats van den heer C. Beerepoot door brand vernield. Niettegenstaande den hevigen wind kon men de omlig gende panden behouden. Zuid- en Noordscliermer. Do collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland heeft in deze gemeente f 13,24 opgebracht. Heerhugowaard. Op de voordracht voor hoofd der school No. 1 alhier komen voor de heeren D. Tjals- ma, onderwijzer te Helder; J. Eits, id. te Alkmaar; E. de Boer, id. te Beverwijk; J. Porte, id. te Winkel J.W. Hulseboom id. te Grootschermer en K. Helder, hoofd der school te Schardam. Kroningen. Een hevige vechtpartij tusschen twee Duitschers die alhier werkzaam zijn, en twee Groningers heeft den 1 alhier plaats gehad met het droevig gevolg, dat Jan Vorenhout tengevolge van eene ernstige verwon ding gestorven is en de andere Hollander zeer ernstig gekwetst werd. Amsterdam, Den 1 herdacht de Amsterdamsche omnibusmaatschappij haar vijf en twintig-jarig bestaan. Uit den aard der zaak kon aan een gemeenschappelijke feestviering van het personeel niet gedacht worden. De maatschappij heeft echter aan ieder, die bij haar in dienst is eene blijde verrassing bereid in den vorm van een spaarbankboekje en een feestgave, beiden berekend naar het aantal dienstjaren. Bij dit geschenk was een schrijven gevoegd waarin o. a. gezegd werd Er past der maat schappij in de eerste plaats een woord van waardeering aan het personeel, dat door toewijding en plichtsvervul ling veel bijdroeg tot de voortreffelijke verhouding, welke schier zonder uitzondering tusschen het publiek en de Maatschappij bestonden die wij als een hoofdreden beschouwden van het succes, 't welk haar ten deel viel. Eene vrouw, wier man voor 4 jaren als zeevarende vertrokhad van hem wel af en toe een brief gekregen, maar om haar te verrassen, had hij van zijne terugkomst niets gemeld. De vorige week nu stond hij plotseling voor haar oogen en door den schrik zakte zij in elkander en was na weinige oogenblikken een lijk. Gisterenavond arriveerden alhier de kroonprins van Italië en zijne gemalin, geboren prinses van Montenegro. Van Londen maakten de vorstelijke personen hun reis met het koninklijk jacht tot Vlissingen. Zij werden op gewacht door don heer H. van Dam, Italiaansch consul, en eenige leden der Italiaansche kolonie. De vorst en vorstin zijn afgestapt in het Doelen-Hötel. Vermoedelijk zullen zij aan deze reis een bezoek vast- knoopen aan de Koninginnen op het Loo. Rotterdam. De bereden politie is den 1 officieel in dienst gesteld. De brigade is 11 man sterk en bestaat uit een commandant (hoofdagent), een ondercommandant (majoor), 4 brigadiers, 4 agenten 3e klasse en een brigadier- stalknecht. Prov. Staten van Noord-tToliand. De antirevolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Haarlem heeft voor de Prov. Staten ge steld den heer H. v. Bladeren. De Katholieken hebben verklaard voor deze verkiezing met de anti-revolutionairen te willen samenwerken. Furmerend. Door den koning van Zweden en Noorwegen iswegens Veeljarige en getrouwe diensten benoemd tot ridder van de Wasaorde le kl. de heer W. Smitvice-consul van genoemde rijken wonende alhier. Bij de Rechtbank te Haarlem heeft het Op. Min. tegen den handelsreiziger A. Schipper, te Zaandam, eene gevangenisstaf van lx/2 jaar geëischt wegens het ver duisteren van per qnitanties geïnde gelden te Edam Monnikendam en Voiendam ten nadeele van zijn patroon O. de R. te Zaandam, In de haven van Zaandam verwacht men binnen kort het stoomschip »India" beladen met ruim 90,000 balen rijst, komende van Srigon. De grootste boot, welke tot heden de haven aldaar binnenliep, de sHapama" bad 64,000 balen in en lokte reeds een menigte nieuwsgierigen om zijn forschen bouw. 24e Ned. Taal- en Eetterkundig Congres. De Regelings-Commissie van het Letterkundig Con gres verzoekt ons het volgende mede te deelen Belangrijke onderwerpen zullen op het Congres be handeld worden. Zoo zal prof. Kern uit Leiden, spreken over het gebruik der Nederlandsche Taal in Nederlandscb-Indië prof. Paul Frédericq uit Gent, over de toekomst van den Ne- derlandschen StamJ. Vriesendorp, Amsterdam, over één tooneel voor Noord en Zuid; dr. Laurillard, over woorden, afkomstig van verouderde zaken; dr. H. van der Linden, over de Middeleeuwsche gilden in Noord- en Zuid-Nederland J. Winkler Prins Apeldoorn, over do litteraire kritiek der dagbladpers en het middel om de voor de litteratuur nadeelige gevolgen te keer en dr. D. C. Nijhoff, Meersen, over Willem den Zwijger; prof. Jan te Winkel, over de taalkwestie in Zuid-Afrika en Mevrouw Cornelia van Zanten over de uitspraak vanhetNederlandsch. Prof. te Winkel zal in plaats van prof. Spruit optreden voor de belangen onzer Zuid-Afrlkaansche stamverwanten. Verder zullen nog als sprekers optreden, maar hebben hun onderwerp nog niet opgegeven, de heeren Jan van Rijswijck, Max Rooses, Pol de Mont, mr. W. H. de Beaufort, Marcelles Emants, dr. Boekonoogen, dr. Julius Frédericq, hoogstwaarschijnlijk ook dr. Scbaepmau en vele anderen. Tot de feestelijkheden zal ook nog behooreo eene boot tocht op de rivieren en wateren, die Dordrecht omgeven, waarover wij later het een en ander zullen mededeelen. Nogmaals moeten wij er op aandringen, dit ieder, die aan het Congres wil deelnemen, zich zoo spoedig mogelijk opgeve, wil hij dezen zomer van een goed logies ver zekerd zijn. Men zal ons daarmede een groot genoegen doen en de taak der Huisvestingscommissie zeer verlichten,

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2