Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. Markt- en ileiir.sbeiïcJiteii. J. V. en Kr. H., Uitgeest, spoor- en vischwetovertr., BURGERLIJKE STAND. In ons vorig berieht sloopt een font. In plaats van deze sotterniën, las onze oorrespondent de 7 sotteriën, wat natuurlijk geen zin heeft. Veehandel in Friesland. De handel in vette koeien was in de laatste week wel zoo goed als in de vorige naar de eerste qualiteit is voortdurend de meeste vraag, hoewel het aanbod daar van nog niet groot is. Vele boeren zetten om de tong- blaar zooveel mogelijk af, al zijn de koeien nog niet goed rijp voor de slachtbank, zoodat er vele vette koeien van tweede en derde qualiteit aangeboden worden. In kalve-en melke-koeien weinig veranderingzoodat de prijzen stationnair zijn in stieren nog altijd slechte handel door grooten aanvoer en weinig vraag met da lende prijzen. De boeren kunnen dit vee dat zijne dien sten heeft verricht nu missen en zetten daarom zooveel mogelijk af. In vette kalveren traagook door den grooten aan voer en de flauwe markt te Londen, tengevolge van het warme weder. In vette schapen en lammeren ook slap, mede een ge volg van de warmte waardoor Engeland weinig trekt. In melke-schapen zeer stadig omdat de arbeiders en de boeren daarvan voldoende voorzien zijn in vette varkens tamelijk vlug door geringer aanvoer, oen gevolg van de omstandigheiddat dit vee nog niet voor de slachtbank rijp is. In Londensche biggen weinig handel door geringen aanvoeromdat het daarvoor do tijd nog niet is en de markt in Engeland wegens de warmte slecht afkwam. In magere varkens en biggen vrij druk door den groo ten voorraad karnemelkwaarvan de boeren zooveel mogelijk voor het mesthok aankoopen. De karnemelk is nu zeer overvloedig, omdat de boeren vele kalveren, die daarmede moesten gevoed worden hebben verloren aan de tongblaar. In zesweekscho biggen vlug, daar de vraag het aanbod overtreft. Vette kooien 22, 28, 29 ct. per '/j K.G., kalve dito f 120, f 155, melke dito f 80, f 140, pinken f40, f 60, vette kalveren 26 en 30 ct. per ]/2 K'G., stieren 17, 21 ct. per 1/2 K.G., nuchtere kalveren f 4, f 6, melke schapen f 8, f 14, vette schapen f 16, f 26, lammeren f 3 f 8, vette varkens (ruig) 16, 18, ct. per '/2 K.G., magere varkens f 12, f 29, Londensche biggen 15,. 16 ct. per 1/2 K.G., zesweeksche biggen f 6, f 8. Hof berichten. De Koningin-Regentes heeft den Iloogleeraar Mr. J. de Louter, te Utrecht, tot nu toe belast mot het onder wijs in de Bestnnrs-inrichting van Nederlandsch-Indië aan Koningin Wilhelmina tevens opgedragen het onderwijs aan li. M. in de Bestuursinrichting van Nederland en de Grondregels der Staathuishoudkunde. Texel. Zaterdag werd nabij de Koog een welge slaagde proeftocht gemaakt met de reddingboot der Noord en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij. De toestand der zee was juist goed voor het dool. Boot en manschappen voldeden goed aan den eisch. Ook werd de vuurpijltoestel beproefd en schoot men een paar pijlen af. De wind deed een der pijlen nog al ver uit de richting afdrijven. Het gerecht uit Breda heeft den 3 te SBergen-ojs- ïoom een onderzoek ingesteld omtrent knoeierijen in de Bank van Leening aldaar gepleegd. Die knoeierijen moeten gepleegd zijn met de panden, niet in de boeken, en reeds jaren geleden begonnen. De directeur heeft vol ledig bekend. De borgtocht van den directeur bedraagt f 4000, door familieleden gedekt. Noordpooltoclit. De bekende reiziger luitenant Peary vertrekt op 10 Juli met eenige geleerden uit Boston, om een tocht te doen langs de westkust van Groenland. De geleerden gaan aan land voor plaatselijk onderzoek, en worden na drie of vier maanden weder afgehaald. Peary zelf wil een voor- loopig ot.derzoek instellen ter voorbereiding van een tocht, dien hij in 1898 wil ondernomen en die drie of vier jaren zal duren. Hij zal trachten zoo dicht mogelijk de Noord pool te naderen en in hooger gelegen gewesten Eskimo's te vestigen. Een millionair, die niet genoemd wil worden, heeft de geldmiddelen voor dezen tocht beschikbaar gesteld, dreef. Aan de lagere school alhier werd in het tweede kwartaal van '97 in de rijkspostspaarbank inge legd f 58.86. Teruggevraagd werd f41.56. Alzoo meer gespaard, dan teruggevraagd f 17.30. Den 16e Juli a.s. zal de Fereesiïging van Hur- geineesters en Secretarissen in Noordholland een uitstapje maken naar Hoorn, waar geluncht wordt. Vandaar zullen de leden een rijtoer maken naar Enk- hnizen, waar een diner bon zal vereenigen. - Westerblokker. Door Gebr. Laan, tuinders alhier, zijn den 2 de eerste aalbessen naar de Engelsche markt verzonden. Reclame-wagens In het Agnetapark te Delft heeft de eerste voor stelling plaats gohad met twee reclame-wagens, wolke door de direetiën der »Ned. gist- en Spiritusfabriek'' en »Ned. Oliefabriek" op een tonrnée door ons land worden uitgezonden, ten einde aan de producten van beide fa brieken een nog grootere bekendheid te verschaffen. Heeft een der wagens ten doel het publiek door ki nematograaf en tooverlantaarn kijkjes te geven in en om de fabriek, met den tweeden wordt bedoeld den belang stellenden ook terstond van de goede hoedanigheden der producten te overtuigen. In dit voertuig worden in Delftsche sla-olie en met koningsgist oliekoeken en beig nets gebakkeu en voor geringen prijs verkocht. De zui vere opbrengst zal telkens voor de armen der plaats ba- schikbaar worden gesteld. Indische vorsten ter kroning. Behalve door de prinsen van Solo en Koetei zal de kroning van H. M. de Koningin, naar het N. Bat. Hbld. meldtnog bijgewoond worden door den sultan van Siak, die voor deze gelegenheid een costunm besteld heeft bij ae firma Van Kempen te 's-Gravenhage van 16.000 gulden. Schagen. Met ingaug van 16 Juli is de heer J. Hollenberg Jzn., ambtenaar der posterijen alhier als telegrafist overgeplaatst naar het Rijks telegraafkantoor te Amsterdam. Den 4 maakte de heer ter Linden onderwijzer aan de o. L school alhier, met een 35tal kinderen zijner klasse een rijtoeitje naar het bosch »Anas'' in de Zijpe en Callantsoog. Melk, brood, zeelucht, een verfrisschend voetbad een duinwandeling en een rnst in het bosch gaven den kleinen kracht om den dag vol te maken frischheid eu opgewektheid van geest, en lichaam voor langen tijd en heerlijke vermoeidheid die hen 's avonds vroeg in de armen van Klaas Vaak riep. Dergelijke tochtjes zijn om zeer vele redenen warm aan te bevelen om de kosten behoeven weinigen het te laten. Obdam. Benoemd tot onderwijzer alhier de heer A. A. Vermeeren te Eindhoven. Spanbroek. In 't Noorderkwartier is thans groot gebrek aan werkvolk. Voor den in vollen gang zijndeu hooibouw komt men allerwege krachten te kort, waar uit noodzakelijk voortvloeit dat do loonen stijgen. Meer dan ooit begrijpt men in zulke dagen de waarde der ma chinerieën, vooral van maaimachines. Barsingerliorn. Den 4 werd alhier eene politieke lezing gehouden door den heer O. Prins te Anna Paulowna, thans candidaat voor 't lidmaatschap van de Prov. Staten in het district Schagen. De opkomst van het publiek was niet groot, (de entreé was geheel vrij) de spreker ver klaarde zich een tegenstander van beschermende rechten. Ook de bescherming der suikerindustrie, wordt door spr. een cadeau aan de fabrikanten geheeten, waarvan de landman (suikerbieten verbouwer) geen voordeel heeft. De heer Prins acht de landbouw meer geholpen, door een ministerie van landbouw, verbeterde water- en ver keerswegen, snbsidiën aan proefvelden en door beter land- bouwcrediet, uitgaande van regeeringswege op coöpera tieven grondslag als in Dnitschland. Met gloed en over tuiging werd gesproken, jammer, dat de zaal niet beter gevnid was. Bij de gebonden Nationale wedvlucht, van Postduiven van nit Manheim behaalde de heer J. Hai- berts den 20en prijs de heer J. G. H. Beekman den 60en prijs bij de Nationale wedvlucht van Stuttgart uitge schreven door den Ned. Postduivenbond, behaalde de heer J. Huiberts den len en lOen prijs, de heer J. O. H. Beekman den 8en prijs. Badhuis „Witte Kiruig." In de week van 27 Juni tot 3 Juli zijn in het bad huis van »het Witte Kruis" genomen 64 kuipbaden, 106 regenbaden le kl. en 175 regenbaden 2e kl., te zamen 345 baden. Concert Biitten-Soclcteit. Van wege de Buiten-societeit zal op Woensdag den 7des avonds ten 7 nrein den Stadshout een concert plaats hebben door het Stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, in garnizoen te Amersfoort, ouder leiding van den heer G. K. G. van Aken waarvan het programma luidt als volgt 1. »Marcho des escrimeurs'' du ballet »Brnxelles Port de mer'' van Nazy; 2. Ouverture hongroise v. Kéler Béla 3. Deux airs fugitifs", a. Elegie; b. Moment Capri- cienx v. J. H. v. de Hegge Zijnen4. »Goldregen", Goncert-Walzer v. Waldteufel 5. Grande fantaisie de 1' opéra ïCarmen" v. Bizet. 6, Ouverture »Das Gol- dene Kreuz" v. Ign. Brüll7. »Wilhelm's Krönnng'', Caprice Héroique v. de Kontsky; 8. a Séréuade (because) v. Oh. Gounod; b. Toreador et andalouse du »Bal cos- tumé'' v. Rubinstein 9. Grosze Fantaisie aus »Tann- haüser" v. Rich. Wagner. Bij ongunstig weder zal het concert niet doorgaan. Is zulks het geyal dan zal dit door den stadsomroeper bekond gemaakt worden. Wij verzuimden reeds te lang te berichten, dat het sehoolfeegt voor de oudere leerlingen der Openb. scholen (tocht naar Schoorl), 30 Juni weer uitstekend geslaagd is. Het genot, dat de kinderen dien dag gesmaakt hebben, was het geluk der ouders niet alleen, maar bijna geheel Alk maar deelde in hunne vreugde. Allen, die op de eene of andere wijze meegewerkt hebben tot het weislagen van het feest, zoo prettig voor de ijverige jeugd, verdienen den dank van het publiek. Donderdag a.s. worden de jongere leerlingen op de school- plaatsen beloond voor het trouwe bijwonen der lessen. De heer «F. Heets, onlangs alhier overleden, heeft de volgende legaten besproken f 500 aan de herv. kerk, f 500 aan de ned. herv. diaconie, f 100 aan het burger weeshuis en f 100 aan de christelijke school te Alkmaar. De barometerstand alhier,was 's morgens te 8 nar als volgtden 4 759.8 dan 5 763.0; den 6 755.0. Zitting van 2 Juli 1897. M. C. K. en G. J. Kr., Alkmaar, burengerucht, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. W. J., C. Gr., Kl. Sch., J. H., 0. d. N. en A. v. d. VI., als boven, met geld spelen op den openbaren weg, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. A. Sch,, M. D., Af B., H. B., A. S. St. en W. T., als boven, hetzelfde gepleegd, ieder f 0.50 boete ot 1 dag hecht. M. H. Fr. v. Wals boven, arbeidswet, 2 maal ge pleegd, 2 maal f 2 boete of 2 maal 1 dag hecht. N. J., als boven, straatschenderij, f 1 boete of 1 dag hecht. J. Kl., als boven, politie ■overtr. Alkmaar, f 1 boete of 1 dag hecht. S. Gr., P. Gr. en J. Fr. K., als boven, dronkenschap, de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de laatste 2 maal gepleegd, 2 maal f 2 boete of 2 maal 1 dag hecht. ieder 2 maal f 1 boete of' 2 maal 1 dag hecht. J. VI., Warmenhuizen, politie-overtreding, f 1 boete ot 1 dag hecht. W, B., Oudcarspel, spoorwet-overtr,, f 1 boete of 1 dag hecht. D. St., P. d. Gr. en D. W., Heerhngowaard, straat schender;.), ieder f 5 boete of 3 dagen hecht. S. J. Jz Schoor], jacht- en vischwetovertreding, f 1 boete of 1 dag hecht. M. K Rijp, politie-overtreding Rijp, f 1 boete of 1 dag hecht. S. v. d. B., Egmond aan den Hoef, politie-ovortreding Egmond aan Zee, t 1 boete of 1 dag hecht. S. d. G., Zijpe, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. Allen te Egmond aan Zee. J. W. Pz., jacht wetovertreding, f3 boete of 1 dag hecht. G. D. Dz., art. 32, prov. regl. op de wegen, f 1 boete ot 1 dag hecht. E. D. Cz., E. St. Lz., M. Pr. Jz., C. V. Jz., A. 81. Az., E. de Gr. Dz., J. K. Ez., J. BI. Jz. en A. Zw. Kz., jacht- en vischwetovertreding, de le, 2e, 3e en 4e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 5e en 6e iederH 3 boete of 3 dagen hecht., de 7e f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2 laatsten ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. Pr. Jz., J. Kr. Cz. en G. Kr. Az., strooperij, de le f 5 boete of 5 dagen hecht., de 2e f 6 boete of 6 dagon hecht., de laatste f 4 boete of 3 dagen hecht. Kl. W. Pz. en G. Br. Tz., dronkenschap, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. GETROUWD 4 Jnli. Jan Kommer en Trijntje Schot. George Hen- drikns Abraham Schot en Geertruida Stierman. Johan Jacob Klooster en Maria Johanna Prnimboom. GEBOREN 2 Jnli. Janna Wubbina, d. van Hendrik Bok en Wnb- bina Hoogeveen. 3 Maria Johanna, d. van Antonius Simon Smo- renberg en Antje Fraaijman. 4 Pieter, z. van Gerrit Molenaar en Maartje Max, Pieter, z. van wijlen Pieter Stokman en Trijntje Bruin. Gardenier Nicolaas, z. van Pieter Goedhart en Cathariua Ooijevaar. OVERLEDEN 5 Jnli. Cornelia lvapteiu, 48 j. Elelleo. Ondertrouwd 11 en getrouwd 27 Juni.: Pieter Blokdijk, te Alkmaar, en Neeltje Olreé, alhier, laatstelijk te Alkmaar. Getrouwd. 11 Juni. Jan Otto, wednr. van Grietje Blokker, te Win kel, en Maartje Kuiper, wed. van Gerrit Lnken, alhier. Geboren. 1 Juni. Pieter, z. van Arie Blokker en Antonia van Echdom. 2 Nicolaas Cornells, z. van Johannes Admiraal en Naatje Wortel. 17 Maria Johanna, d. van Nicolaas Ursem en Maria Koopman. Johanna Jacoba, d. van Dirk Jacob Ruijter en Trijntje Fijnheer. 27 Jacob, z. van Jacob van der Molen Jr. en Dien - wertje Greeuw. Overleden, 8 Juni. Trijntje Keuken, echtgen. van Isaak Schipper, 58 jaar. 10 s Arend Hardebol, eebtgen. van Aafje Roos, 47 i. en rnim 4 m. lil lil RH'II Geboren. 8 Juni. Franciscus, z. van Cornelis Bakker en Neeltje Balk. 19 t> Wilhelmus, z. van Nicolaas Dekker en Johanna Abbo. 26 Petronella, d. van Arie Kraakman en Jansje Admiraal. Petronella, d. van Willem van der Eng en Elisabeth Genet. 29 Johannes Petras, z. van Johannes Nnijens Sr. en Neeltje Beentjes. Micnwc iWfcdorp. 1 -30 Juni. Getrouwd. Cornelis Beers en Antje Wiers. Geboren. Trijntje, d. van Aris Stapel en Trijntje Wit. Ger rit, z. van Gerrit Wit en Gunrtje Krap. Sijtje, d. van Jan Metselaar en IJ tja Raa. Overleden. Arie, z. van Jacob Pankras en Catharina Maria Weel, >3 m. Trijntje, d. van Gerrit van der Stoop en Maartje de Moei, 6 j. Maartje Groot, echtgen. van Coenraad Terbeek, 41 j. Maartje, d. van Reijer Rezelman en Antje Over, 14 j. Uitgeest. Getrouwd. 17 Juni. Ferdinand Albert Maller en Neeltje Kooij. Geboren. 7 Juni. Dirk, z. van Klaas Korver en Neeltje Rol. 12 Hermijntje, d. van Jan Rol en Neeltje Rol. Joanna Dimpbena, d. van Cornelis Josephus van Loon en Elisabeth Huijper. 22 Hermina, d. van Adolf Starreveld en Hermina Mooij. Overleden. 3 Juni. Pietronella Teeling, echtgen. van Willem Bra- kenhoff, 51 j. Matthijs, z. van Jan Bakknm en Aagje Bakker, 4 m. 10 Wilhelmina Mejjne, echtgen. van Jan Boon, 33 j. 23 Maartje Groot, wed. van Paules Rol, 83 j. 25 Pieter Velzeboer, echtgen. van Aaltje Schave- maker, 78 j. Edam, 3 Juli. Kaas: Aangevoerd 79 stapels, weg. 17676 Kg. Hoogste prijs f 25.— de 50 Kg. Leeuwarden 2 Juli. Boter le soort f37,Aange voerd 437 vierde, 49 achtste en 49 zestiende vaten Haarlem 5 Juli. Roode tarwe f 0,— a 0.— Witte, tarwe f 6,-, a 0,— rogge f 4,— a 0,— haver f 0.— a 0,—, geist f 0,a 0,— duiïenboonen f0. - a 0.— paarden boon en I 0,— a 0,—, bruine boonen f 0,— a 0,—. Groene erwten f0,a 0,—. Karweizaad f— a Pruiu Mosterdzaad fa f PURMELiEND 6 Juli. Aangevoerd 375 vette runderen f 0,55 a 0,64 per pond. 18 stieren. Vette koeien hooger in prijs en ving. Gelde- en melkkoeien prijshoudend han del matig. 304 vette kalveren 55 a 75 ets per Kg. handel vlug. 114 nucht.id., f 6 a 18, handel matig 27 paarden, 1060 schapen vette schapen hooger in prijs, handel vlug, lammeren prijshoudend, handel matig 241 vette varkens, p. P. 10,36 0.41 handel vlug, 44 magere id. f' 11 a 16 251 biggen f6 f9 beide handel stng, Kaas Klome f 26.middelbare f 18, aangevoerd 334 stapels, 20304 kg. boter van 85 a 95, kipeieren f2,75 a f3,25 eendeioren f3— per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3