DE AGRA-3CH AT. No. 81 Hie gen en Bïegentigste Jaargang 1897, VRIJ DAL 9 JULI. Nationale Militie. Duinwaterleiding. Buitenland. FEUILLETON. SHERLOCK HOLMES. ALKMAA Deze Courant wordt IMssdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertenttëni Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. felefounnunmer3 Ter gemeente-secretarie te Alkmaar is tegen betaling van een gulden verkrijg baar een afdruk van het door burg. en weth. aan den gemeenteraad uitgebrachte Verslag om trent den toestand der gemeente over 1896. De BURGEMEEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, onderstaanden verlofganger aldaar, om zich bij zijn korps te vervoegen op den daghieronder vermeld, 's namiddags vóór 4 nren, 4 Augustus 1897, grenadiers en jagers, lichting 1894, garnizoen 's-Gravenhage. JACOB DU BOUD. Hij moet voorzien zijn van zijn verlofpas en heeft recht op vrij transport naar zijn korps, tijdig ter ge meente-secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 8 Juli 1897.A. MAOLAINE PONT. Hl ItOUnI:USTKK en WËTMOUDËRi van ALHHAAB brengen ter algemcene kennis, dat wegens aansluiting van Snaarmanslaan aan het buizennet der waterleiding, de toevoer van duinwater voor de geheele gemeente zal zijn gesloten van VRIJDAG 9 Juli a.s. 's avonds ÏO uur tot XATUKDAO 19 Juli a.s. 's mor gens 3 uur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar C. W. BRUINVIS, Voorz. 8 Juli 1897. 0. D. DONATH Secr. BE1E.GII2. De socialistische afgevaardigde Roger, heeft den Minister van Arbeid, den heor Nijssens, ge ïnterpelleerd over de werkstaking iu de Borinage. Hij verlangde dat de regeering tnsschenbeide zou komen. Hierop antwoordde de minister het volgende »De beer Roger verlangt dat wij zullen tusschenbeiden komen in een werkstaking die door de uiterste linker zijde is uitgelokt. »De staking is van gedeeltelijk, algemeen geworden na deze aanplakbiljetten die inderdaad opruiend zijn. Gij hebt slechts een woord te zeggen om den »strike" te doen ophouden. Men volgt u gij zjjt de leiders der arbeiders gij hebt hun vertrouwen een woord van u zou alles doen ophouden, gelijk een aanplakbiljet van u alles in opstand heeft gebracht. Ik ben in deze zaak onbevoegd." »Gij zijt de minister van arbeid," werd daarop den heer Nijssens toegevoegd en deze hernam »Ik heb den vrede niet te herstellen, waar gij don oorlog hebt gezaaid. Ik ben een lijdelijke en bedroefdo getuige van de gebeurtenissen die voorgevallen zijn.'' (Het teeken van vier.) 13) Door A. CONAN DOYLE. VII. De Regenpijp. De politie had een rijtuig mede gebracht en daarom geleidde ik Miss Morstan naar hare woning. Zoolang zij in gezelschap was geweest van iemand die zwakker was dan zij en die zij kon ter zijde staan, had zij haar leed met kalmte gedragen en vond ik haar opgeruimd en bedaard bij de beangstigde huishoudster. Maar zoodra zij in het rijtuig zat, viel zij eerst in zwijm, en barstte toen in een hartstochtelijk weenen uit, zoo zwaar had haar dit nachtelijk avontuur getroffen. Later heeft zij mij verhaald, dat zij mij gedurende dien rit koel en af getrokken had gevonden. Zij kon echter weinig gissen welke strijd er in mijn binnenste gevoerd werd, of met hoeveel kracht ik mij zeiven beheerschte. Het stuitte mij echter tegen do borst om haar op zulk een tijd eD onder zulke omstandigheden mijne liefde te bekennen. En wat nog erger was, zij was rijk. Wanneer de nasporingen van Holmes tot een gewenscht resultaat mochten leiden, zon zij een der rijkste meisjes van En geland zijn. Mocht ik dus van de toevallige omstandig heid, waardoor ik met haar in kennis was gekomen, en mijne betrekkelijk bekrompen omstandigheden als ge neesheer, partij trachten te trekken Deze Agra-schat scheen mij een onoverkomelijke hinderpaal toe tusschen haar en mij. Het was omstreeks twee uur toen wij het huis van E(ü¥PTEl. De correspondent van de »Daily News" meldt uit Kaïro, dat de stammen ten zuiden van Khartoem in openlijken opstand zijn, de khalifa heeft uit Omdurman troepen moeten zenden om de beweging te onderdrukken. Niet alleen is dientengevolge het garnizoen der residentie verzwakt, zoodat de kansen voor de Brit.sche Egyptische expeditie beter staan, maar net oproer is ook een zeer zwaren slag voor het prestige van den khalifa, dat reeds erg aan het tanen was. EAUEIiAA' 11. Dat Turkije's dralen en telkens uitstellen in zake de vrede met Griekenlanddoor de mogendheden euvel zou worden opgenomen, was te voorzien. Lord Salisbury zeide den 6 in het Hoogerhuis »Tijdens de onderhandelingen te Berlijn in 1878 stond een Russisch leger bij Konstontinopel. Het denkbeeld alleen dat hot mislukken der conferentie het oprukken van dit leger zou kunnen teweeg brengen, dreef Turkije aan om spoedig te besluiten. »Thans is de vertraging in de onderhandelingen uit sluitend te wijten aan de Portede mogendheden zijn een van zin. Ik wil niet zeggen dat zij het volkomen eens ziju over elk onderdeel, maar als het enkel van de mogendheden afhing zou men binnen zeer korten tijd een oplossing hebben. Misschien levert uitstel gevaar op, maar ik hoop van niet. »Ik meen dat wij in geen der voornaamste punten, te weten de grensregeling, de oorlogsschatting en de capi tulaties, de definitieve meening der Porte kennen, maar wij weten wat de mogendheden willen en deze zijn daar omtrent tot volstrekte overeenstemming gekomen. Toch zijn wij niet dichter bij de oplossing en of wij zoover zullen komen, kan niemand met zekerheid zeggen. »Ik geloof dat naarmate de toestand thans meer in overeenstemming kan worden gebracht mot die van 1878 de hoop op een spoedige oplossing grooter zal worden.'' Het is, vooral voor Griekenland, te hopen, dat dit dreigement te Konstantinopel zijn uitwerking niet za 1 missen, maar de Turken hebben reeds zóó vaak dreige menten in den wind geslagen, zonder dat zij daarvan eenige slechte gevolgen ondervonden, dat de vrees ge rechtvaardigd blijft, dat men zich om Lord Salisbury's rede niet veel zal bekommeren. Het oproer te Calcutta is van zeer bedenkelijken omvang geweest. De politie heeft, volgens een lage schat ting niet minder dan zeshonderd oproermakers moeten nederschieten voordat de orde was hersteld. En geheel rustig is het nog niet. Het broeit nog de oproerlingen smeden nog plannen. De Mahomedaansche slachters beramen een aanval op enkele Europeesche hui zen. De politie patrouilleert onophoudelijk door de strateu der stad. Men vreest nog voor ernstige gebeurtenissen. De plechtige godsdienstoefening ter herdenking van het zestigjarig regeeringsjubilee van keizerin Victoria die wegens de aardbeving was uitgesteldheeft Zondag avond in de kathedraal plaats gehad. De dienst was zeer indrukwekkend. Het gebouw was propvol. Er liepen geruchten dat de muiters een aanval op de kerk zouden doen. Uit voorzorg was een politiemacht Mrs. Cecil Forrester bereikten. De dienstboden hadden zich reeds lang ter ruste begeven. Mrs. Forrester had zooveel belang gesteld in de vreemdsoortige boodschap die Miss Morstan had ontvangen dat zij hare terugkomst was hlijven afwachten. De beschaafde vrouw, vau mid delbaren leeftijd opende zelve de deur en het verheugde mij ten zeerste te zien, hoe teeder zij haar arm om het middel van het meisje legde en op welk eene recht moe derlijke wijze zij haar begroette. Het was duidelijk waar te nemen dat zij moor een vriendin, dan een loontrekkend huisgenoote was. Ik werd voorgesteld en Mrs. Forrester verzocht mij dringend binnen te komen en haar onze avonturen te verhalen. Ik wees haar echter op het gewicht mijner volgende boodschap, doch beloofde haar op mijn woord, dat ik haar met den geheelen loop dei- zaak op de hoogte zou honden. Hoe meer ik onder het rijden over het gebeurde nadacht, des te onbegrijpelijker en duisterder werd het mij. Daar was b. v. het oorspron kelijk vraagstuk doch dit was mij nu volkomen dui delijk. De dood van kapitein Morstan, het zenden der parelen, de advertentie, de briefomtrent dit alles hadden wij ophelderingen verkregen. Maar deze feiten hadden ons gaandeweg voor een meer tragisch en dieper geheim geplaatst. De Indiaansche schat, de vreemdsoortige teekening onder Morstan's bagage gevonden, het vreemd tooneel van Majoor Sholto's dood de weder-ontdekkiug van den schat, oumiddelijk gevolgd door den moord op den ont dekker, de zonderlinge omstandigheden waaronder de moord gepleegd werd, de voetsporen, de merkwaardige wapens, de woorden op de kaart die juist overeenkwamen met die op de teekening van Kapitein Morstandit alles vormde inderdaad een labyrinth, waarin een man met minder zeldzame geestkracht dan mijn mede-bewoner gewis zou wanhopen een uitgang te vinden, Pinchin Lane bestond uit een rij van bouwvallige huizen van twee verdiepingen in de lager gelegen wijk van Lambeth. Ik moest geruimen tijd op de deur van No. 3 kloppen alvorens ik gehoor verkreeg. Ten laatste echter verscheen er een zwak kaarslicht van 800 man opgesteld maar zij behoefde niet op to treden. Deze en dergelijke voorzorgen der regeering wor den door de inlaudsche pers als bewijzen van lafheid en vrees der Europeanen uitgekreten. De Zuid-Afrika-Commissie heeft den 6 weer een ge heime zitting gehouden ter bespreking van het rapport dat door den voorzitter Jackson is voorgelegd. Het rap port handelt uitsluitend over den inval van Jameson. Het heet dat Labouchere een rapport der minderheid heeft ingediend. I'KA AiilSl.! 14. Het blijkt uit telegrammen uit Bangkok, dat het verhaal van een botsing tusschen Fransohen en Siameezeu geheel een verdichtsel is De regeering te Bangkok verklaart officieel, dat geen enkele Siamees zich op Fransch gebied heeft begeven noch een Fransche priester is gedood. Te Bangkok gelooft men, dat het verhaal louter met de bedoeling is verspreid om verbitteriug te zaaien tus schen Frankrijk en Siam tijdens de afwezigheid van den koning, ten einde te bewerken, dat den vorst te Parijs een slechte ontvangst zou worden bereid. De Kamer heeft met 447 tegen 29 stemmen het krediet van 500,000 frs. voor de Russische reis van president Faure bewilligd. De socialisten lieten zich heftig uit over de voorge nomen reis maar werden door den voorzitter flink terecht gewezen. De heer Dejeante verklaarde onder toejuichingen van zijn vrienden, dat de republiek niet was uitgeroepen in Frankrijk om aan de tyrannie hulde te brengen. Hij sprak over verspilling van het geld van den Staat, maai de heer Brisson merkte onder veel gejnicb op, dat er geen sprake mocht zijn van verspilling wanneer beraad slaagd wordt over een beleefdheids- en vriendschaps- bezoek. De afgevaardigde Renoux wilde het ambt van president afschaffen. De heer Faberot sprak ook al van geldverspilling voor een bezoek aan den moordenaar van Rusland". Hij werd tot de orde geroepen onder daverende toejuichingen, waaraan de buren der socialisten van do nitersto linkerzijde levendig deelnamen. De heer Faure zal den 18 Augustus te H&vre op de »Dupuy de Lóme" scheepgaan. Zijn escorte zal enkel bestaan nit kruisers, die sneller varen en veiliger voor Kroonstadt kunnen komen dan pantserschepen. Behalve de voorzitters van de Kamer en den Senaat, de minister van buitenlandsche zaken Hanotaux, admiraal Gervais en generaal Boisdelfre zullen nog de secretaris-generaal, generaal Hagron, de directeur van het kabinet, de chef van het particulier secretariaat en twee officieren van het Militair Huis den president vergezellen. Regen en hagelslag hebben den oogst voor een groot deel vernield. In vier districten om Lyon is voor meer dan 3,500,000 francs schade in een gehucht bij Mire- court 150,000 frs.; te Neufch&teau 150,000 frs.; Rebeu- villes 217,000; Bazoilles 200,000; Harmonville 125,000; Autigny-la-Tour 111,000; Ronceux 100,000 frs. hon derd millioen in minder dan 24 uur tijds. De regen viel niet in druppels, maar in machtige achter het luik, en keek een gelaat uit het bovenste venster. »Ga heen, dronken schavuit," sprak dat gelaat»indien gij nog esnmaal klopt, dan zal ik u met mijn bezem op het hoofd slaan." »Maar, Mr. Sherlock Holmes," begon ik angstig. Deze woorden hadden een tooverachtige uitwerking, want het raam werd onmiddellijk dichtgeschoven, en binnen een minuut werd de deur ontgrendeld en geopend. Mr. Sherman was een lauge, magere oude man, met een blauwen bril op zijn neus. »Had n dat maar dadelijk gezegd," sprak hij »een vriend van Mr. Sherlock is altijd we kom. Kom binnen, doch neem u in acht voor dien dashond, want hij bijt. U moet mij niet kwalijk nemen dat ik eerst een weinig ruw tegen u was. Wat wenseht Mr. Sherlock Holmes van mij <>Een hond." »0, dat zal zeker Toby zijn." »Ja, Toby heeft hij genoemd." »Toby woont op No. 7 links." Hij begaf zich voorzichtig tusschen den leelijken troep beesten om hem heen. Id de onzekere schaduw van het kaarslicht zag ik verscheidene vurig glinsterende oogen dreigend op mij gericht. Zelfs de vele vogels boven mijn hoofd schenen gebelgd dat zij in hunnerusl gestoord werden. Toby was een leelijk, langharig schepsel met hangende ooren, bruin on wit van kleur, met een ruigen staart Na eenige aarzeling nam het een klontje suiker, dat de oude werkman mij overhandigde, van mij aan, en nadat ik zooveel mogelijk vriendschap met hem gesloten had, volgde hij mij naar het rijtuig, en liet er zich gewillig in plaatsen. Het had juist drie unr geslagen toen ik mij op den terngweg naar Pondicherry Lodge bevond. De voormalige prijabokser Mc. Murdo was, naar ik vernam, als medeplichtige gevangen genomen, en hij en Mr. Sholto waren naar het station overgebracht. Twee constabels bewaakten het hek, doch zij veroorloofden mij, nadat ik den naam van den detective genoemd had, naar binnen te gaan.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1