Nederland Een eigen gebouw der Doofstommen-Ver- eeniging, „door Liefde saamgebraclit. stralen. In Puy-de-Döme, te Clermont werden gaarden en velden tot ijsvelden. Men heeft hagelsteenen opgeraapt, die 60 en 65 grammen wogen. Menschen en vee werden gedood, daken gemitrailleerd, planten neergeslagen, blade ren afgescheurd. De Garonne, de Gers, de Adour hebben haar beddingen verspreid over de velden der boeren. TCBKIJE. Blijkens berichten uit Konstantinopel van 5 dezer, heeft de ministerraad besloten, afwijzend te beschikken op de nota der gezanten van 3 dezer. Door dit weigerend antwoord zijn de onderhandelingen feitelijk afgebroken. Het heet dat in een rapport van den Groot- Vizier aan den Sultan eerstgenoemde heeft verklaard dat hij nooit eene overeenkomst zou teekenen waarin de door de gezanten voorgestelde strategische lijn als basis wordt aangenomen. De Sultan wenscht een deel van Thessalië, althans tot den Penlios waardoor o.a. Trikala en Larissa Turksch zouden worden. Daar het zeer onwaarschijnlijk is, dat de mogendheden één dezer plaatsen zullen prijsgeven is de kans op spoe dige vrede voorshands verkeken. Zl'lD-AFRIHA. Zoowel te Kaapstad als te Pretoria, is men van meening dat de debatten der parlementaire enquöte-commissie voor Zuid-Afrika doen zien dat het departement van koloniën niet ^rechtstreek s het complot, van Rhodes tegen de Boeren heeft aangemoedigd, maar evenmin het met voldoenden nadruk heeft ontraden. De Pretoriaansche pers is van oordeel dat Chamberlain niet in functie kan blijven, en »De Volksstem" noemt zelfs Zuid-Afrika het graf van Chamberlain's reputatie. Het gerucht dat dr. Harris met Jameson passage heeft besproken op de Norham Castle'' wordt hier niet geloofd. De regeering der Zuidafrikaansche Republiek heeft onderhandelingen aangeknoopt met de regeeringen van de Oranje-Vrijstaat, van Natal en van andere Staten, om gemeenschappelijke actie te verkrijgen ter bestrijding van de runderpest, die zich voortdurend uitbreidt. Zij stelt zich voor daartoe een conferontie bijeen te roepen. door J. A. Toubs. Aan de stillezijde der Westermarkt staat een perceel No. 16, thans leeg en onbewoond, maar niet lang zal het duren of elke kamer, groot en klein is betrokken en doet belangrijke diensten. Door de goede zorgen van den heer C. Hellingman, den schutspatroon van boven genoemde Vereeniging, is het aangekocht, om te worden ingericht tot een vriendelijk en gastvrij tehuis der doof stommen, die als leden dier vereeniging een nauw aan eengesloten groep van vrienden en vriendinnen vormen. Zondag 27 Juni 1. 1. was het huis voor de leden te zien. Ze kwamen er mannen, vrouwen en kinderen, en toen ze de gangen doorloopen, de trappen op- en afge klommen, de kamers bezichtigd haddon, toen drukten ze elkander van blijdschap de hand en gaven hun vreugde te kennen door allerlei gebaren en geluiden, toen voel den allen zich rijk in hun eigen gebouw. Merkwaardig is de opgewektheid die deze misdeelden bezielt, de vroolijkheid waarmede zij elkaar naderen en toespreken, Toen zij daarna in de groote zaal van Ons Huis" eene tentoonstelling van aquarellen bezochten, waren zij van alle bezoekers de meest belangstellende. Zij stonden nu hier, dan ginds te kijken, wezen elkander op wat zij het mooist vonden en wisselden van gedach ten met eene vingervlugheid die men moet hebben gezien, om er zich eene juiste voorstelling van te kunnen vormen. Perceel no. 16 der Westermarkt ruim 2 aren groot, is een uiterst geschikt huis voor het hier gewenschte doel. Het ligt vrijwel in het midden der stad en is voor allen gemakkelijk te bereiken. Het zal bevatten een lokaal voor vergaderingen en gezellige bijeenkomsten, eene zaal voor de godsdienstoefeningen van den zondag morgen een paar logeerkamers voor doofstommen, die van elders komen en hier korten tijd vertoeven, eene woning voor een directeur, een andere voor den concierge, een kantoor, lokalen voor de werkverschaffing, en een groote kelder als bergplaats voor materiaal. B—MMBTTHI ■■■II ill MBKMbffitfiTOiïïiTgiiiri ZjSS&OSv: De breede poort kan dienen als toegang voor de werk plaatsen, en wagens en karren doorlaten. Inderdaad, als dit huis, na het ondergaan van kleine veranderingen in gebruik zal zijn genomen, zal elk, die het ziet, moeten erkennen, dat de doofstommen, die zich hier vereenigen, een veilig toevluchtsoord, en vriendelijke verblijfplaats hebben gevonden. Nog geen twee jaren geleden begon de genoemde heer Hellingman, bijgestaan door een dames-comité, zijn plan nen tot het verkrijgen van een eigen gebouw ten uitvoer te brengen. Niet minder dan honderd acht en twintig duizend circulaires werden naar alle steden en dorpen van ons vaderland verzonden. Zij hielden het verzoek in, eene bijdrag in den vorm van een postzegel over te zenden. Ofschoon de kosten van drukken en verzenden slechts zeer matig werden vergoed, werd de aandacht op de Vereeni ging, die tot nog toe vrij onbekend was, gevestigd en de bekendheid, die nn verkregen werd, had allerlei gun stige gevolgen. Ook toen een kleine schets door den schrijver dezer regelen in verschillende dagbladen ge plaatst door den heer Hellingman als brochure met inschrijvingsbiljet in vele exemplaren werden verzonden, werden verscheidene jaarlpsche bijdragen of giften in ééns aangeboden. De vereeniging ging nog verder en met het oog op doofstommen uit andere landen, die zij som- wjjlen bij hun doortocht door Amsterdam steunt, had zij den eigenaardigen inval, zich schriftelijk tot alle gekroonde hoofden van Europa te richten, met verzoek om geldelijke hulp, voorloopig niet zonder eenig resul taat. Vorst Johan II van Lichtenstein gaf het goede voorbeeld, dat wie weet, door welke monarchen nog zal gevolgd worden, en zond eene gift van f 200 Vergeten wij niet te vermelden dat onze Koninginnen waren voor gegaan en elk f100 hadden bijgedragen. Zoo kwam eene som van ruim 5 mille in kas van den penningmeester en werd er aan jaarlijksche bijdragen f 1555 toegezegd. Het gebouw, dat met overdracht voor ruim 13 mille werd gekocht, is dus niet vrij eigendom der Vereeniging, maar de mannen die het kochten heb ben geloof in de medewerking der burgerij en geloof geeft moed. Voor vertimmeringaanschaffing van meubels, zal een sommetje noodig zijn, evenzeer als voor de aanvulling van hetgeen aan de koopsom ontbreekt. Naar berekening zou de Vereeniging met 10 12 mille geholpen zijn. Zal zij zooveel ontvangen? Voorzeker. Niet in ééns en niet in een paar weken, maar langza merhand in kleinere en grootere giften, die uit alle oorden van ons land zullen toevloeien. Zoo spoedig het gebouw gereed is, zal het voor een ieder ter bezichtiging gesteld worden. Eerst dan zal de werkzaamheid worden gekend en gewaardeerd. Wie daar de verschillende doofstommen aan den arbeid of in gezellig verkeer vereenigd zal zien, zal de groote waarde van dit vereenigingspunt beseffen en gaarne iets bijdra gen in het belang van hen, die zooveel missen en die in den regel met het weinigje wat zij bezitten, zoo tevre den zijn. Men vergete niet dat dit groepje mannen en vrouwen een innig gevoel van gemeenschap kweekt en de een zich verantwoordelijk stelt voor het wel en wee van den ander. Vriendschappelijk gaan ze met elkander om en geen wonder is het ook dat zij onderling huwelijken sluiten, waaruit gelukkig in den regel hoorende kinde ren worden geboren. Is het geen voorrecht voor onze samenleving dat deze Vereeniging voor deze misdeelden van haren aard zich in de bres stelt en verdient zij daarom niet den steun van wie wat missen kan Zoo gebeurde het nog onlangs dat tot de Vereeniging een doofstomme kwam, die twee nachten onder den blooten hemel en zoo goed als zonder voedsel had doorgebracht. Holmes stond met zijn handen in de zakken op de stoep zijn pijp te rooken. »IIa hebt gij hem daar?' riep hij: «een beste hond. Athelney Jones is vertrokken. Hij is sedert uw vertrek vol ijver aan het werk geweest. Hij heeft niet slechts vriend Thaddeus, maar ook den portier, de huishoudster en den Indiaanschen bediende gevangen genomen. Behalve een agent hier boven, hebben wij het ruim alleen. Laat den hond hier en kom boven.'' Wij bonden Toby aan de tafel, en gingen de trappen op. De kamer was nog in denzelfden staat als wij haar verlaten hadden, behalve dat er een laken over den doode gehangen was. Een vermoeid uitziend politieagent stond in den hoek. »Leen mij uwen dievenlantaarn, agent" zei mijn met gezel, »en bind nu deze kaart om mijn hals, zoodat ze voor mij blijft hangen. Dank u. Nu moet ik mijn schoe nen en kousen uittrekken. Neem gij die mede naar beneden, Watson. Ik ga een kleine klimpartij doen. En doop mijn zakdoek in de creosoot. Dat gaat goed. Kom nu met mij naar de vliering." Wij klommen door de opening. Holmes liet het licht nogmaals op de voetstappen in het stof vallen. «Ik verzoek u vooral goed nota te nemen van deze afdrukken,'' zeide hij, »merkt gij er nog iets bijzonders aan op »Zij zijn van een kind of een kleine vrouw,'' zeide ik. »Is er niets anders behalve hun omvang „Zij lijken niet op gewone voeten." «In geen geval. Zie hier Dit is de afdruk van een rechtervoet in het stof. Nu maak ik er met mijn naakte voet één naast. Wat is nu het voornaamst verschil «Uwe teeuen sluiten aaneen, terwijl deze bij den an deren afdruk elk op zich zelve staan." «Juist. Dat is het. Onthoud dit goed. Zoudt gij nu eens bij dat vensterluik willen gaan, en ruiken aan den hoek van het houtwerk Ik zal hier blijven staan met dezen zakdoek in mijn hand." Ik deed wat hij mij verzocht en ontwaarde onmiddel lijk een sterke teerlucht. Daar plaatste hij zijn voet bij het heengaan. Indien zijn spoor kunt vinden, zal Toby er naar ik denk geen moeite meé hebben. Ga nn spoedig naar beneden, maak den hond los en zie uit naar Blondin." In den tijd, dat ik mij naar beneden begaf, was Sher lock Holmes op den zolder, en zag ik hem als een glim worm zeer langzaam langs het latwerk kruipen. Achter een schoorsteen-uitstek verloor ik hem uit het gezicht, doch onmiddellijk daarna kwam hij weder te voorschijn en verdween toen weder aan de tegenovergestelde zijde. Toen ik mij ook naar boven begaf vond ik hem zittend op de hoekbalken. «Gij daar, Watson riep hij. »Ja." «Dit is de plaats. Wat is dat zwarte ding daar be neden »Een regenpijp." »Een bak aan het einde Ja." »Geen bewijs van een ladder »Neen." »Een verwenschte kerel Het is een halsbrekend werk. Ik diende toch in staat te zijn naar omlaag te komen waarlangs hij naar boven kon klauteren. De regenpijp lijkt stevig. In elk geval, daar ga ik Ik hoorde het geschuifel van voeten en de lantaarn begon langs den muur omlaag te glijden. Daarop be reikte hij met een lichten zwaai de pijp en gleed daar langs op den grond. «Het was makkelijk hem te volgen," zeide hij, terwijl hij zijn kousen en schoenen weder aantrok slangs den ganschen weg waren steenen losgeraakt en in zijn haast heeft hij dit verloren. Het bevestigt mijn diagnose, zooals gij doktoren het noemt." Het voorwerp dat hij omhoog hief was een kleine zak of koker van gekleurd gevlochten stroo met eenige waar- delooze kralen versierd. Het geleek veel op een ciga- retten-koker. Daarin bevonden zich een half dozijn splinters van donkerkleurig hout, aan een eind scherp puntig en aan het andere afgerond, juist als die waarmede Bartholomeus Sholto getroffen was. «Dit zijn helsche dingen," zeido hij »pas op dat gij u er niet mede prikt. Ik ben blijde dat ik ze heb, want het is hoogstwaarschijnlijk dat het zijn gansche voorraad is. Er is dus in langen tijd voor u noch voor mij kans er een in onze huid te vinden. Ik voor mij zou nog liever met een Martini-bom te doen hebben. Gevoelt ge u tot een wandeling van zes mijlen instaat, Watson «Zeker," antwoordde ik. (Wordt vervolgd.) Te vergeefs had hij hier en daar aangeklopt om huip. Een doofstomme mist de handigheid en gevatheid die hoorenden kunnen aanwenden om hun beklag te doen. Welnu, de Vereeniging heeft dien zwerver de hand toe gestoken. Een goed verblijf en voedsel zijn hem verstrekt en bij de werkverschaffing is hem arbeid aangewezen. Zoo is deze ongelukkige in den kring opgenomen en voor verdere onheilen behoed. Zoo wordt de werkverschaffing dagelijks bezocht door twee broeders, waarvan de jongste in zijn jeugd geener lei onderwijs heeft genoten, omdat noch bnrgelijke noch kerkelijke overheid van bet dorp zijner inwoning dat onderwijs kon bekostigen. Ten einde raad hebben zijne ouders hem gezonden naar de Vereeniging »door Liefde saamgebracht' en deze stiet hem niet af, maar nam hem aan. De nieuwe lotgenoot begint nu in den vrienden kring op te leven en leert allerlei, dat hem vroeger Diet onder de oogen gebracht werd. Van de werkverschaffing gesproken den geheelen winter, die achter ons ligt, door, werden van 24 tot 26 doofstommen aan den arbeid gezetthans is nog eon 15-tal aan het werk. Kleedingstukken en voedingsmid delen werden hun verstrekt, die te weinig met hun han den verdienden, om een, zij het ook sober bestaan, te kun nen leiden. Deze Vereeniging, die niet vraagt naar godsdienstige belijdenis en mannen en vrouwen van elk kerkgenoot schap gaarne opneemtzalzoo vertrouwen wij, een nieuw en verhoogd leven te gemoet gaan. Rondom aller vriend «Vader Hellingman", die steeds bedacht is op aller welzijn en die zooveel voor hen voelt, omdat hij van nabij al den jammer der doofstom heia moest leeren kennen en die door zijne dochter en behuwdzoon krach tig gesteund wordt, vereenigaen zich de leden der Ver eeniging zoo gaarne. Maar niet minder gaarne romdom hun lotgenoot de heer J. Stuhr, die des Zondags voor de Protestantsche vrienden eene leerrede voordraagt in de zoo eigenaardige godsdienstoefening en den heer J. Beelen, die als hoorende, de tolk is tegenover de buitenwereld en 't lief en leed met allen sinds jaren deelt. Dat de beide mannen als direc teur en concierge in het nieuwe gebouw zullen inwonen, dat is allen een waarborg, dat zij 't er goed zullen hebben. Welaan dan, laat ons een bewijs onzer belangstelling zenden naar het nieuwe huis als het gereed is en giften ontvangt, of reeds dadelijk aan den heer O. Hellingman, Nassaukade 113 of aan den voorzitster van het dames comité mevr. M. J. BlaseHellingman, Nassaukade 112. Boeken voor de ontspanningszaal, meubels voor de ver schillende lokalen, versieringen voor de wanden, allerlei kleinigheden, die in een huis te pas komen, giften in geld voor de kas van den penningmeester, alles is welkom, zeer welkom. En al kan maar deze en gene, die zonder zich zelf te hooren, de kunst van spreken heeft geleerd, u dank zeggen met hoorbare klanken, allen zullen met sprekend oog u de band drukken en een woord van erkentelijkheid stamelen. Wie een goed oogen- blik wil doorbrengen, ga met gevulde hand naar de Westermarkt stille zijde No 16. Hij keert huiswaarts, rijker dan hij ging. Sportterrein Den Haag. Programma van het bloemencorso ringsteken met paard en sjees ringsteken te paardkopsteken te paard, op Zondag, 18 Juli, ten 11j2 ure, op het sport terrein Den Haag. I. Bloemencorso, voor twee of vierwielige rijtuigen, toebehoorende aan handelaren,en stalhouders; reclame- en transportwagens le prijs f 75.— benevens verguld zilveren medaille voor den bloemist, die bet rijtnig ver sierd heeft; 2e prijs f 40.benevens zilveren medaille voor id. id.; 3e prijs f 20.benevens bronzen medaille voor id. id. II. Bloemencorso, voor twee- of vierwielige rijtuigen, toebehoorende aan particulieren le prijs een kunst voorwerp, benevens een verguld zilveren medaille voor den bloemist, die het rijtuig versierd beeft2e prijs id., benevens een zilveren medaille voor id. id.; 3e prijs id., benevens een bronzen medaille voor id. id. III. Bloemenscorso, voor sportkarren en bokkenwageus: le, 2e en 3e prijs kunstvoorwerpen. IV. Ringrijderij te paard. Bij dit nummer zal een heg gesprongen worden le prijs f 50.—2e prijs f 25.- 3e prijs f 10.-. V. Ringrijderij te paard, van 't dek te berijden le prijs f 30.— 2e prijs f 20. 3e prijs f 10.—. VI. Ringrijderij met paard en sjees: le 2e en 3e prijs kunstvoorwerpen. VII. Kopsteken te paard le prijs verguld zilveren medaille; 2e prijs zilveren medaille; 3e prijs bronzen medaille. De inschrijving sluit 13 Juli, des avonds ten 12 ure, bij den Directeur der Naamlooze Vennootschap, Sport terrein Den Haag, Laan van Nieuw Oost-Indië. Extra Treinen. Bjj gelegenheid der Wielerfeesten te Schagen op Zondag 11 Juli zullen de volgende extra-treinen 1 opeu Vertrek van Schagen naar Alkmaar 11,15 (Greenwich) van Schagen naar Helder 12.40 (Greenwich). Aan alle tnsschenstations en halten zullen genoemde treinen stoppen. Veeziekten. In de Friesche gemeenten Menaldumadeel en Het Bildt heeft zich bet mond- en klauwzeer in de laatste dagen snel uitgebreid. In de eerstgenoemde gemeente waren in de afgeloopen week meer dan 50, in de voor laatste meer dan 100 aangiften van nieuwe gevallen. Dat de koeien, welke ééns aan mond- en klauw zeer hebben geleden, daarvoor minder vatbaar worden, blijkt op een stal te EngGutn, waar thans alleen die koeien werden aangetast, welke voor twee jaar, toen de ziekte sporadisch op dien stal voorkwam, gespaard waren gebleven. De toen aangetaste dieren hebben nn de ziekte niet gekregen. Prov. Staten van Noordholland. Het «comité tot verkrijging van eeu spoorweg (stoomtramweg) VolendamEdamKwadijk", in aan sluiting bij het station Kwadijk met de lijn Amsterdam Enkhuizen, heeft zich tot. de Prov. Staten van Noord holland gewend ter verkrijging van een subsidie ad f 85,C00 in de kosten van aanleg ran dit werk.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2