ALK1AARSCHE COURANT. Schutterij. €revonden SToorwerpen. Kantongerecht te Alkmaar. No. 82. Negen en negentigste Jaargang. 1897. XONUAO 11 .11X1 1897. Tweede blad. Ter gemeente-secretarie te Alkmaar is tegen betaling van een gulden verkrijg- «W ™BJ* baar een afdruk van het door burg. en weth. aan den gemeenteraad uitgebrachte Verslag om trent den toestand der gemeente over 1896. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de com missie voor de s c h u t t e r ij bedoeld bij art. 15 der wotop Donderdag 22 Juli a.s., 's namiddags te 11/2 ure precies, ten raadhuize dezer gemeente zitting zal honden tot het beoordeelen dor lichaamsgebreken enverderebezwaarschriften tegen den dienst bij de schutterij met inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenenonder opmerkingdat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van den dienst kan verleend worden terwijlwanneer vrijstelling wegens broederdienst verlangd wordt, bovendien schriftelijke bewijzen vóór dien tijd ter gemeente-secretarie aan te vragen gevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne bezwaren tevens op die zitting doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 8 Juli 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Bevolking van Nederland. De bevolking van Nederland is in het vorig jaar met 69,207 gestegen en bedroeg, volgens de bevolkings registers, op 1 Jan. 1897 4,928,658. De 5 millioen zijn dus nog niet bereikt en zullen ook in 't eind van 1897 nog niet aanwezig zijn, tenzij de vermeerdering in den loop van dit jaar iets grooter is dan in 1896. Daartoe zou de toeneming nog niet eens zooveel behoeven te be dragen als in 1895, toen zij op 195 na 100,000 bedroeg. Bovendien is bij elke volkstelling gebleken, dat de cijfers der bevolkingsregisters te hoog waren in het eind van 1889 was het verschil 37,181. In allen gevalle mag men aannemen, dat op het tijd stip waarop H.M. de Koningin de regeering zal aanvaarden, haar rijk in Europa over de 5,000,000 inwoners zal tellen, tweemalen zooveel als waarover baar overgrootvader, 75 jaren geleden, wat Noord-Nederland betreft, regeerde. De vermeerdering bedroeg in 1896 1.4 pCt. over het geheele land, maar liep in de verschillende provinciën nog al uiteen. In Friesland was zij slechts 1.6 pCt., ruim 500nadat zij in die provincie over 1895 1559 had bedragen en in de beide vorige jaren evenals van 1887 1890 zelfs achteruitgegaan. In Zuid-Holland was de toeneming daarentegen ruim 1.9 pCt., in Noord-Holland, Overijsel en Limburg 1.5 pCt. In Zeeland was de stijging slechts 1 pCt., in Brabant en Utrecht 1.2 pCtin de andere provinciën ongeveer als die van het geheele rijk. De vermeerdering door overschot van levendgeborenen boven de overledenen is in 1896 veel grooter geweest dan in een der vorige jaren, nl, 75,933, tegen 68,123 in 1895 en 66,752 in 1894. De bevolking nam echter minder toe, omdat 6726 per sonen meer uit de gemeenten vertrokken dan zich daar vestigden. In 1895 was het nadeelig verschil 3300. in 1994 3984. Oplichting. Bij eene weduwe, wonende aan de Turfmarkt te 's-Hago, die sedert jaren gemeubelde vertrekken verhuurt, meldden zich Dinsdag jl. twee net gekleede heeren aan om boven appartementen te huren. De een beweerde te behooren tot het kunstenaarsgezelschap van het circus Carré, terwijl de andere zeide reizend koopman in manu facturen en gros te zijn. De kamers werden verhuurd en al spoedig bleken de nieuwe bewoners joviale luidjes te zijndie zich zeer minzaam betoonden jegens hunne hospita, die zij zelfs nog denzelfden avond wenschten te onthalen op koekjes en gebak. Den volgenden dag verzocht een der heeren verlof om, wegens de volgens hem heerschende warmte op zijn kamer, des middags de koffie te mogen gebruiken op de kamer der hospita, hetgeen bereidwillig werd toegestaan. Dit gebeurde omstreeks 2 uur, toen het dienstmeisje van de weduwe vertrokken was. Er ontspon zich een gesprek over koetjes en kalfjes, waarbij de nieuwe huurder de fraaie meubels van de juffrouw zeer roemde en in den loop van welk gesprek de juffrouw er zich over uitliet, dat zij vaak aan zenuw lijden onderhevig was. Voor zenuwlijden had de huurder een probaat middel bij zich, zeide hij, want ook hij had last van zenuwen. Hij overreede de juffrouw om een lepeltje van dit middel in te nemen en gaf zelf het voorbeeld om alle wantrou wen te voorkomen, aangezien de juffrouw nog geksche rend vroeg of mijnheer haar toch niet vergeven zou. Nauwelijks had zij het middel gebruikt of een loom heid overviel haar. Zij liet zich in een leunstoel vallen en viel in diepen slaap, waaruit zij eerst den volgenden avond ontwaakte. Bij haar ontwaken bespeurde zij verdachte dingen. Doozen en papieren lagen over den grond verspreid en toen zij, met een angstig vermoeden, haar linnenkast eens nauwkeurig onderzocht, bleek haar, dat al haar contanten, ongeveer f 600, benevens hare juweelen, effec ten, gouden en zilveren sieraden enz. enz., verdwenen waren. De beide huurders hadden natuurlijk eveneens het huis verlaten, zoodat der juffrouw niets anders over bleef dan van dezen brutalen diefstal kennis te geven aan de politiedie dadelijk haar onderzoek heeft aan gevangen. Aan de Prins Hendrikstlchting, te Egmond aan Zee, is door wijlen den heer van Beest van Voorst, te De Bilt, eene som van f 6000 vermaakt. Circus Carré. Volgens de »Amst. Ot." is de heer Oscar Carré voornemens, na afloop van het seizoen te Seheveningen, het circus-Carré te ontbinden en zich geheel uit de zaken terug te trekken. De jonge leden der familie zouden verbonden worden aan het circus Salomonskite St. Petersburg. Bij een voltige-nummer, door al de mannelijke leden van het gezelschap van den circus Carré te Sehe veningen Woensdagavond uitgevoerdkwam een der acrobaten, na een dubbele salto mortale over acht naast elkander geplaatste paarden, op 't hoofd neer. Men dacht dat de man de nek gebroken had; roerloos bleef hij lig gen maar na eenige oogenblikken kon hij, weder op den been geholpen, te voet uit don circus worden geleid. Na een paar nummers verschoen hij weder in de manége en duikelde als ware er niets gebeurd, viermalen door 't luchtruim. Hij werd met hartelijke belangstelling begroet. Smokkelarij. Te Rijssel hebben de douanen op de locomotief en in den kolenwagen van een uit Doornik (Belgie) komenden trein een groote hoeveelheid tabak 100 kilogr. koffie 10000 sigaren en 10000 doosjes lucifers verborgen ge vonden. Op dat alles werd beslag gelegd en de machi nist en de stoker (beiden Belgen), die zich al geruimen tijd aan zulke smokkelarij schuldig maakten worden in hechtenis genomen. Te Zaandam heeft Woensdag 7 Juli de heer J. J. van Hille onder vele blijken van belangstelling, zijn 25jarige ambtsvervulling als predikant bij de Ned. Herv. Kerk aldaar (westzijde) herdacht. Telephoon-verbliidïng. I'rk. Den 7 werd een rijnaak waarin de bijna 20000 M. lange telephoonkabel, de haven alhier binnenge sleept. De voorbereidende werkzaamheden tot het leggen van den kabel zullen spoedig beginnen. Indien het weder zulks toelaat, worden binnen enkele dagen door een bot ter de tonnen in zee gelegd om de richting aan te geven. In de steenglooiing bij de kaap vlak bij den vuurtoren zal een opening gemaakt worden, om den kabel van daar omstreeks 1000 M. zuidwaarts in zee te brengen, waarna de koers naar het zuideinde van Schok land en verder naar den Ketel gevolgd wordt. Utrecht. Aan het staatsspoorstation is de weg werker J. V. tusschen de buffers geraakt. De ongeluk kige was terstond dood. Purmerend. Den 8 werden veertig jonge run deren van hier naar Rusland verzonden, welke door eene adellijke Russische familie dezer dagen in de Beemster voor hooge prijzen zijn aangekocht. Een jonge éénjarige stier bracht o. a. f 550 op. In de gemeente Wognum is bij den heer G. V. een kip die twaalf jonge patrijsjes verzorgt. Meermalen kwam het voor, dat een hen eendekuikens om zich had, doch dit zal wel zelden voorkomen. Een 12jarige knaap te Werkendam, die, om voor zijne moeder, eene arme weduwe, iets te verdienen, met een boer naar het land was gegaan wilde een paard grijpen dat voor een hooiwagen was gespannen en keeren moest. De jongen greep mis, struikelde en viel. Toen de boer van den wagen sprong en den jongen oplichtte, bleek hij reeds overleden te zijn. Waarschijnlijk heeft het paard den jongen op eene bijzonder gevoelige plaats een trap gegeven. •fubllé-postzegcls. De Engelsche regeering heeft besloten bij gelegen heid van het jubilé van koningin Victoria een bijzonderen jubilé-postzegel uit te geven van 1 shilling, waarvan de opbrengst geheel zal komen ten voordeele van het Prince of Wales Hospital fund. Deze Prince of Wales Fund Stamp is keurig uitge voerd in staaldruk. De agent van Lloyds te Amster dam, de heer J. Herman Schröder Heerengracht 473 wil zich, met het oog op het liefdadig doel van de uit gifte wel belasten met het bezorgen van exemplaren aan hen die zich daarom tot hem willen wenden. Schipbreuk. Op den'zelfden dag dat de »Aden" strandde en niet ver van de plaats waar deze ramp gebeurde, is in den Indischen Oceaan de stoomboot Sultan" vergaan. De Sultan" bracht pelgrims van Egypte naar Kalkutta over, en werd overvallen door een hevigen storm, waar door spoedig een lek geslagen werd zoodat het vaartuig begon te zinken. Op het dek vielen onbeschrijfelijke tooneelen voor. De hitte was 115° in de schaduw; vele pelgrims lagen ziek van de warmte op het dek. Toen bekend werd dat het schip zinkende was werden zij door vrees bevangen en het werd er niet beter op toen zij over de verschansing zienden, tal van haaien bemerkten die belust op prooi, om het schip zwommen. Er werd krachtig aan de pom pen gewerkt, maar alle inspanning kon niet beletten dat het schip langzaam water maakte. Sein op sein werd gegeven om de aandacht te trekken, maar het duurde den langen, bangen nacht over, voor dat hulp kwam opdagen. Eerst den volgenden morgen kwam een stoomboot in zicht, de Australische »Valetta", die de teekens opmerkte en te hulp kwam. Van de »Sul- tan" werd een boot nedergelaten, die onmiddellijk door de woedende golven werd verbrijzeld. Twee andere booten waren gelukkiger zij slaagden er in langs de »Valetta" te komen wier bemanning de opvarenden redden. Zij waren allen gekwetst, de meesten hadden gebroken armen of beenen. De geredden vertelden dat nog zeventig men- schen aan boord van het zinkende schip waren. De «Valetta" zette een reddingboot uit; drie officieren, vijf matrozen en vier hofmeesters bonden met mannenmoed den strijd tegen do woedende elementen aan en mochten het geluk smaken alle opvarenden van de »Sultan" te redden. Moedige vrouwen. De vorige week werd een schilder uit Salzburg, terwijl hij op de Mondsee, een Alpenmeer in Oostenrijk zeilde door een on weder overvallen, zoodat zijn boot omsloeg. Hij klampte zich er aan vast en werd er mee door den vloed naar het midden van het meer gevoerd. Mevr. Von Förster, do vrouw van een kolonel, bemerkte uit hare villa het gevaar waarin de schipbreukeling ver keerde en begaf zich met haren jongen zoon, een cadet, en hare dochter in een boot om hulp te verleenen. Of schoon de golven telkens over het vaartuigje sloegen, gelukte het hun den drenkeling te bereiken en veilig aan wal te brengen. Men Haag. Dezer dagen is in de gewelven on der het gebouw van het Gerechtshof een ruime kelder ontdektwaarin onderscheidene voorwerpen, o.a. zeer oude tegels, werden gevonden. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een kruiwagentje een portemonnaie, een manchette- knoop een paarden halster een armband een kapertje met voile, eenige sleuteltjes, 2 pakjer inh. klosjes garen, een horloge kettingeen stopmes en een sleuteleen bloedkoralen halsketting een mes en een ocorino. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 9 Juli 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. Zitting van 9 Juli 1897. E. Pr. Jz., Egmond aan Zee, jacht- en vischwetover- treding f 3 boete of 2 dagen hecht. P. K., Bergen kippen laten loopen op eens anders grond i 2 boete of 1 dag hecht. K. BI. Jz., C. Zw. Ez., W. Zw. Phz. en T. Zw. Cz„ allen Egmond aan Zee strooperij de le f 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e f 5 boete of 4 dagen hecht., de 3e en 4e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. Allen ter zake van dronkenschap. Th. v. h. H., Amsterdam; W. Sch., Uitgeest; V. d. B., Purmerend; C. Gr., de Rijp; J. K. Lz., IJmuideu, ieder f 1 boete of 1 dag hecht.; D. Zw. Az., Egmond aan Zee; S. N., Alkmaar ieder f 2 boete of 2 dagen hecht.; K. Br. Gz,, Egmond aan ZeeG. J. B., Alkmaar, ieder f 3 boete of 2 dagen hecht.; F. R., de Rijp, f 3 boete of 3 dagen hecht.; J. B. B., Alkmaar, 2maal 4 dagen hecht. Bergen. Getrouwd. 10 Juni. Jacob de Waalte Koedijk en Klaasjo Veen- huijsen alhier. G e b o ren. 6 Juni. Pieter, z. van Cornelis Houtenbos en Trijntje Kuiper. 11 Cornelis, z. van Wouter Roobeek en Aaltje Kaag. 19 Jacobz. van Willem Swaan en Dienwertje Berkhouwer. Overleden. 17 Juni. Cornelis Wilhelmus Stengs43 j., echtgen. van Catharina Brammer. 24 Levenloos kind van Hendrikus Roos en Johanna Jalink. Winkel. Ondertrouwd. 3 Juni. Jan Breebaart en Loulina do Jongh. Ondertrouwd 16 Juni en getrouwd 30 Juni. Jacob Landman en Hilletje Schram. G etrouwd. 6 Juni. Dirk Dikstaal en Olazina Lampers. Geboren. 4 Juni. Pieterz. van Jacob Pluister en Anna Maria de Boer. 6 Margarethad. van Arie Slijboom en Trijntje de Leeuw. 11 Jan, z. van Jan Knijper en Aagje Bood. 22 Cornelia, d. van Pieter Stam en Trijntje Smit. Overleden. 8 Juni. Cornelis Koster, 80 j., wednr. van Trijntje Koeten. Oude Nlcdorp. Geboren: 2 Juni. Frans, z. van Maarten Groot en Trijntje Dekker. Gerritz. van Simon Stam en Grietje Over man. 13 Ohristiaanz. van Gerrit Goedhart en Alida Klaasse. 17 Christina Johannad. van Johannes Ligtbart en Geertje Pater. 20 Willemz. van Gerardus Martinus Snekes en Cornelia Otsen. 24 Cornelis en Trijntje, z. en d. van Dirk Oukes en Hendrika Veldt. 30 Maria, d. van Pieter Glas en Maartje Stoop. Spanbroek. Geboren. 8 Juni. Anna, d. van Petrus Stain en Cornelia Truijens. 14 j> Anna, d. van Evert Séholten en Cornelia Mooij. 15 i Aafje, d. van Sjonko Nobbe en Hendrika Ottes. 22 Willemz. van Pieter Schouten en Marijtje Dekker. Overleden. 3 Juli. Jacobus Joseph, z. van Hendricus Truijens en Helena Maria Oaarls, 23 j. 4 Arien Peotoom echtgen van Betje Klomp, 46 j. 8 Anna, d. van Pieter Commandeur sn Maria W - ver, 28 j. 20 Klaasje d van Klaas Beers en Jantje Koniju, 17 j. 25 Maria d. van Anthonie Groskamp en Aafje Akkerman. Harlngcarspel. Ondertrouwd. 4 Juni. Pietor Gildemeijer en Elisabet Goudsblom. Getrouwd. 11 Juni. Simon Rus en Cornelia Blaukman. 17 Pieter Gildemeijer en Elizabet Goudsblom. Overleden. 8 Juni. Trijntje Schaap, 52 j., echtgen. van Jan Koomen, eerder wed. van Pieter Os. 10 Cornelis Frai78 j., echtgen. van Trijntje Ren tenaar. Zuldscharwoude. Getrouwd en Ondertrouwd: Geene. Geboren: 4 Juni. Dienwertje, d. v. L. Bood en P. Nol.-Cornelis z. v. J. Kist en S. Miessen. 7 Trijntje, d. v. C. Klingeier en N. IJven. Overleden: Lize Heertjes, 6 m.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5