DEAGRA-SCHAT. No. 84. Wegen en Megentigste Jaargang. 897. V R IJ DA G 16 J V L I. Onbestelbare Urieven, Buitenland. FEUILLETON. BEVOLKING. SHERLOCK HOLMES. ALMMRSCHE COI RWT. Deze Courant wordt BlMtl»®-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. ?rijs der gewone Ad ver ten tien t Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COS- TER ZOON. TelefoonnnHner3 verzonden gedurende de 2e helft der maand Juni van het postkantoor Alkmaar: A. Schroder, du Croix, P. de Bock, allen Amsterdam P. Helleman, HaarlemP. J. Rietveld, Helder; M. Har- debolOdijk Van H e i 1 o o D. v. d. Berg, Amsterdam. Van Obdam: A. BenedenHarenkarspel. Briefkaarten: v. d. Weide Amsterdam; C. van Langelaar, Rotterdam. Onderstaande personen worden in hm belang dringend nitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden ter gemeente-secretarie (afdeeling bevolking) Theodoras Albertns Veer, laatste woonpl. Amsterdam. Mattheus Dekker, Oudorp. Gnurtje Bunschoten, de Rijp. Maria Mar jot, Texel. Johannes Romein, Amsterdam. Jan Kok, Enkhnizen. Personeele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengt, op grond van artikel 1 dar wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat de voljaarsch kohieren nos. 5, 6, 7 en 8 der belasting op het personeel, dienstjaar 1897, op 12 Juli 1897 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, den 14 Juli 1897. Het Hoofd van het Bestuur voorn., A. MACLAINE PONT. BBIib.SK. De werkstaking in de Borinage neemt steeds dreigender afmetingen aan. De »Ind. Belg." schrijft »De verliezen der mijnindustrie zijn ongehoord. Alle groote markten van het bekken zijn verlaten en de handel verliest per dag meer dan 70.000 frs." Alleen te Jemappes hebben 740 werklieden het werk weder opgenomen. De afgevaardigde Roger is er heen gesneld om hen te overreden toch niet de overwinning in gevaar te brengen en niet de solidariteit te schenden. Overal heerscht nog de grootste geestdrift voor den strijd. De leiders hebben de bemiddeling van den gou verneur van Henegouwen ingeroepen om een vergadering van den Arbeidsraad bijeengeroepen te krijgen. De heer du Sart heeft aan hun wensch toegegeven en bij de regeering bewerkt de bijeenroeping van de Arbeidsraden te Boussn, Cuesmes, Dour, Flénu, Frameries, Hornu, Patunagos, Quaregnon en Wasmes. Deze raden bestaan uit mijneigenaars, vertegenwoordigers van de steenkool- 16) (Het teelten van vier.) Door A. CONAN DOYLE. •Ik wil liever twee shillings," antwoordde de kleine vluchteling, na eenig nadenken. Nu heb ik je meteen Een mooi kind Mrs. Smith1" •Ja, zeg dat wel, mijnheer. Hij is mij bijna de baas, vooral als mijn man dagen achtereen van huis blijft.'' »Is hij weg 7" vroeg Holmes op t9leurgestelden toon •dat spijt me, want ik had mr. Smith willen spreken." Hij is sedert gister morgen weg, sir, en om de waar heid te zeggen begin ik mij ongerust over hem te maken. Maar als het betreffende een boot was, sir, zou ik n even goed kunnen helpen." »Ik wenschto zijn stoomboot te huren." »Wel hij is juist met de stoomboot vertrokken, sir. Dat beangstigt mij het meest, omdat ik weet dat zij niet meer kolen in heeft dan om naar Woolwich en terug te varen. Indien hij met de bark vertrokken was, zou ik er niet over denken, want vaak moest hij wel heel naar Gravesend, en dan bleef hij ook meestal over nacht uit. Maar wat moet er worden van een stoomboot zonder kolen •Hij kan er wat aan de een of andere werf langs de rivier hebben gekocht." »Dat kon welsir, maar dat doet hij nooit. Ik heb hem dikwijls hooren klagen over de bnitengewoon hooge prijzen die zij daar voor wat slechte kolen vragen. Bo vendien die man met het houten been met zijn leelijk gezicht en vreemde spraak stond mij niets aan. Waarom zwierf hij altijd hier in den omtrek rond?" •Een man met een houten been vroeg Holmes ver baasd. industrie en mijnwerkers. Zij moeten nu het gewraakte nienwe reglement onderzoeken en een weg tot bemidde ling opsporen. DUITSCHIiAMD. De nieuwe Staatssecretaris vau buitenlandsche zaken, baron von Bülow, heeft een bezoek aan keizer Franz Joseph te Weenen gebracht. Hij heeft met den keizer een onderhoud gehad, dat een nur duurde en sprak daarna nog langer dan een nnr met graaf Goluchowski den minister van buitenlandsche zaken der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. De heer von Bülow zal in Augustus keizer Wilhelm vergezellen op zijn reis naar Petersburg, De »Voss. Ztg." verneemt, dat de Pruisische minis ter van koophandel tot de Oudsten der Berlijnsehe koop manschap de vraag heeft gericht of het niet doelmatig zon zijn een vergadering van de leden der goederenbeurs bijeen te roepen, waar deskundigen kunnen worden be noemd, die onder toezicht van den regeeringscommissaris zullen zorg dragen voor graanrroteeringen. De tegenwoordige goederenbeurs is thans slechts een zaal zonder bezoekers. Het heet dan ook, dat de Oudsten zullen antwoorden, dat de regeering eerst moet zorgen voor een grondslag tot herstel van de goederenbeurs en dat eerst dan de noteering der prijzen kan worden overwogen. BIMSEIiAWD. In het Lagerhuis deelde minister Chamberlain den 13 mede dat de beraadslagingen met de koloniale premiers voor het grootste deel het karakter van niet-officieele vriendschappelijke besprekingen droegen. Het authentiek verslag zal voor particuliere bespreking worden bewaard de regeering is niet voornemens om het volledig verslag te publieeeren. De heer Chamberlain verklaarde dat hij had goedgevonden dat zijn openingsrede der onderhandelingen en de verklaringen van minister Goschen werden gepubliceerd met de conclusies, waartoe de aanwezige vertegenwoordigers zijn gekomen. De groote strijd in het machiuevak over den eiseh der werklieden van een ac'ntnurswerkdag heeft een aeuten vorm aangenomen v;ogcus het afloopen der meeste termijnen van dienstopzegging door de werkgevers. 140 Firma's zijn daarbij betrokken en in het geheele land loopen 100.000 arbeiders ledig. FRANEKIJK. De gewezen procureur-generaal der Republiek, de heer Quesnay de Beaurepaire is voor de parlementaire Panama-commissie verschenen, maar heeft geweigerd op een enkele vraag te antwoorden. Toen hem erop werd gewezen dat ook de rechter Le Poitteviu op de vragen der commissie heeft geantwoord, antwoordde de heer De Beaurepaire»Den heer Le Poittevin doe ik niet de eer aan van hom te spreken". Een groote rijtuigfabriek in de rue du Pouchet te Parijs is afgebrand. Het vuur was ontstaan door onvoor zichtigheid van twee inbrekers die een rijtuig kwamen stelen. De schade bedraagt 350,000 frs. Er zijn zestig automobiles vernield. De inbrekers-brandstichters zijn aan gehouden. »Jasireen bruine kerel met een gemeene tronie kwam dikwijls bij mijn man. Hij was het die hem gis ter-nacht opklopte, en wat meer zegtmijn man wist dat hij zon komen want hij had stoom op in de boot. Ik zeg u eerlijk, sir; ik gevoel mij lang niet op mijn gemak". •Maar, mijn beste Mrs. Smith," zei Holmes, zijn schouders optrekkend »gij maakt u onnoodig ongerust. Hoe kondet gij met mogelijkheid zeggen dat het die man met het houten been was die in den nacht gekomen is? Ik begrijp ten minste niet hoe gij er zoo zeker van kunt zijn." •Zijn stem,sir. Zoo een zwaar en schor geluid heb ik nooit meer gehoord. Hij klopte op het venster, het zal omstreeks drie uur geweest zijn. »Kom voor den dag, maat!" riep hij. »Het is tijd om op wacht te gaan! Mijn oude man wekte Jimdat is mijn oudsteen voort gingen zij zonder zelfs een enkel woord tot mij te spreken. Ik kon het honten been op de steenen hooren stampen." »En was die man met het houten been alleen »Dat zon ik niet met zekerheid kamen zoggen, Sir. Maar ik hoorde er anders geen." »Het. spijt mij, Mrs. Smith want ik had-een stoomboot noodig, en heb goede geruchten vernomen omtrent de Laat mij eens bedenken, hoe heet zij ook wêer »De Aurora, Sir." »Ha jaist, Is hoe niet die oude, groene boot met een gele streep, zeer breed gebouwd »Neen, dat niet, er is geen slankere en kleinere boot op de gansche rivier. Zij is pas geschilderd, zwart met twee roode strepen." »Ik dank n. Ik hoop dat gij spoedig iets van Mr. Smith zult vernemen. Ik ga verder de rivier af, en als ik iets van de Aurora mocht zien, zal ik hem laten weten dat gij ongerust zijt. Een zwarte pijp, zegt ge Neen, Sir. Zwart met een witten band." »0, juist. De zijden waren zwart. Goeden morgen, Mrs. Smith. Ginds ligt een schipper met een roeiboot, Watson. Die zullen wij nemen eu de rivier oversteken." „Het is het verstandigst," zei Holmes toen wij op de bank in de schuit gezeten waren »om dat soort volk TUKHUE. De nota der mogendheden aan de Porte luidtals volgt s De ondergeteekende gezanten hebben de eer Zijne Excellentie den minister van buitenlandsche zaken mede te deelen, dat zij met het oog op de besluiteloosheid der Verheven Porte ten opzichte van de rectificatie der Thes- salische grens van hunne regeeringen eenstemmig en kathegorisch de opdracht ontvingen te verklaren De groote mogendheden hebben het plan tot strate gische rectificatie aangenomen zooals het is uitgewerkt door de militaire attaehé'sen medegedeeld aan de Verhoven Porte. Dientengevolge zijn zij overeengekomen aan de Turbsche regeering te verzekeren, dat zij tot het vaste besluit gekomen zijneen einde te maken aan een obstructie wier eenig doel is het sluiten van een vrede te voorkomen, die zoo bij uitstek iu het belang van Eu ropa is". •Daily Telegraph" verneemt, dat als de onderhandelin gen niet sppodig tot een einde worden gevoerd, de Griek- sche regeering een oproeping tot de mogendheden zal rich ten, om een einde te maken aan een toestand die voor Griekenland even noodlottig is als een oorlog. De Griek- sche regeering zal er op wijzen dat zij bereid is alle door de mogendheden gestelde voorwaarden aan te nemen, en dat alleen Turkije schuld draagt van het staken der vredesonderhandelingen. Taal- en letterkundig; Congres te Dordrecht van 23 tot 26 Augustus 1897. Op het Congres zullen de volgende sprekers alsnog de volgende onderwerpen behandelen Prof. Vercoullie, Gent Zuid-Nederland en de vereenvoudiging onzer schrijftaal"; Jan Bouchery, Antwerpen „Taalstrijd"; mevrouw Maria IJpes—Speet, Amsterdam »De uitspraak van het Ne- derlandsch in verband met hygiëne." Het eere-lidmaatschap van het Congres is aanvaard door dr. Hendrik P. N. Muller, consul-generaal van den Oranje Vrijstaat, te 's-Gravenhage. Het Hoofdbestuur der Regelings-com missie ontving dezer dagen een officieel schrijven vau het Hoofd comité der Nationale Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst, waarin dit zijn besluit mededeelde, om het Bestuur van het Congres op de tentoonstelling officieel te recipieeren en bizondere feestelijkheden voor die gelegenheid te doen plaats hebben. De leden van het Congres zullen dan, op vertoon van hun kaart, vrijen toegang hebben tot 't Hoofd terrein en Oud-Dordt. De heer Hidde Nijland heeft beloofd den Congres-leden vreemdelingen in de gelegenheid te zullen stellen, zijn schoone verzameling schilderijen te bezichtigen. Daar deze bizonder rijk is aan voortbrengselen uit de nieuwere school, zal dit vooral voor de bewonderaars van deze kunstrichting een welkome tijding zijn. Dagelijks ontvangt het Hoofdbestuur nieuwe berichten van toetreding, zoodat ook dit Congres druk bezocht belooft te zullen worden. Wij herinneren er aan, dat de contributie f 2 50 bedraagt en dat leden en sprekers zich nog altijd bij een der secretarissen kannen opgeven. De Congres-kaart, die men nimmer te laten merken, dat hunne inlichtingen voor u van het minst belang kannen zijn. Als gij dit wel doet, sluiten zij zich onmiddellijk gelijk een oesterschelp. Indien gij hen uithoort, verneemt gij meestal wat gij verlangt te weten." Thans schijnt onze koers tamelijk zeker," zeide ik. Wat zoudt gij dan doen Ik zon een stoomboot nemon en het spoor van de Aurora volgen." Beste jongen, dat zou een kolossale taak wezen. Zij kan bij een of andere werf langs de rivier tussehen hier en Greenwich hebben aangelegd. Voorbij de brug bevindt zich mijlen ver een doolhof van aanlegplaatsen. Als gij die allen zondt willen aandoen, zon n dit dagen en dagen bezighouden." Neem dan de politie te hulp." •Neen. Ik zal waarschjjnlijk Athelney Jones eerst op het laatste oogenblik te hulp roepen. Hij is geen kwade kerel, en ik zou niot gaarne iets dobn waardoor ik hem in zijn beroep zou kunnen beleedigeu. Maar, nu wij zóóver gegaan zijn, ben ik er op gesteld om de zaak zelf uit te werken." Zonden wij dan ook kunnen adverteeren, en om in formaties van eigenaars van werven vragen Al erger en erger! Dan zouden onze mannen gewaar worden dat men hen op de hielen zit, en spoedig het land uit zijn zooals het nu is zullen zij dit zeker ook willen doen, maar zoolang zij zich veilig wanen, zullen zij daar geen haast mede maken. Daarbij zal de ijver van Jones ons „o stade komen, want volgens zijne op vatting van do zaak, zal hij haar in de Dagbladen la'.en vermelden, waardoor de vluchtelingeu zullen denken, dat elkeen op het verkeerde spoor is." Wat moeten wij dan doen?" vroeg ik, toen wij in de nabijheid van het klooster van Millbuuk landden. Dit huurrijtuig nemen, naar huis rijden, ontbijten, eu een uur gaan slapen. Want hoogstwaarschijnlijk zullen wij vannacht wederom op de been zijn. Koetsier, leg bij het eerste telegraaf-kantoor aan Wij zuilen Toby bij ons houden, want hij kan ons nog van dienst zrjn.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1