No. 85. lüerste blad, Megen en HTegentigsf.e Jaargang. 1897, ZONDAG 18 J U L I. Crevonden U oor werpen. Buitenland. Nederland. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. ALKMAARSfiHE COURANT. Deze Courant wordt Uiasöag», Donderdag- en Bateffdagavoïsdl uitgegeven. Abonnmuentsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar f ranoo aoor bet gebeele rjjk 1, De 3 nummers/©,©®. Afzonderlijke nummers 3 eta. ShriJ§ der gewone Advertentlën t Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. IFelefooimuraraerS Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een kilogram een zilveren oorbolletje een armbandje met gouden slotje; een hakbijl; een r. c. gebedenboekje een lantaarn houder van een fietseen dop van een kin derwagen een zakmes een witte dam.shandschoen een portemonnaie een fantasie broche een vrouwenzak een fietssleuteleen bloedkoralen kettingje met kapittelstokje 5 sleuteltjes aan een kettingjeeen fantaiaie armband een roodgestreepte boezelaareen wagonkleedje een bam boes hengel een sleuteleen postduifeen doos met 3 kapers; 2 spoormandjes; een botertijnoen schoentje; een baleen kraag een hooivork een duimstok een horlogeketting een hondenhalsband met penningeen kruiwagentje. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 16 Juli 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. BEI.G1E. Er komt eenige verbetering in den toe stand in de Borinage. Dinsdag hebben een vrij groot aan tal werklieden door het geheele district het werk her vat. Te Cuesmes eu in de mijnen Levant-du-Flénu is het werk geheel hervat, elders hebben een paar honderd man de houweelen ter hand genomen. Er zijn echter nog 19 tot 20.009 stakers. Maar de laatste meetings hebben veel minder sneces gehad dan de vorige. De ellende onder de arbeiders stijgt met den dag. Vele bakkers weigeren op krediet te leveren, behalve aan zieken. DUITSCHIjAND. Te Berlijn heeft Woensdagavond een zware brand gewoed in de passementariefabriek van Bacher en Leon aan den Hansvogteiplaiz. Het geheele gebouw, vier verdiepingen hoog, is een prooi der vlam men geworden. Ook de peluchefabriek van den heer Salo mon is in de asch gelegd. Toen de brandweer op de plaats des onheils kwam, brandde het reeds lastig op alle verdiepingen. Vermoedelijk heeft de brand dns reeds gernimeu tijd gewoed voor hij ontdekt werd De keizer is op den terugweg uit Noorwegen. Dit maal is zijn zomernitstapje bijzonder rampspoedig ge weest. Eerst werd de keizer zelf' door het touw van een nedervallend blok dichtbij het oog gewond, (gelukkig had deze verwonding weinig te beteekenen) en thans komt bericht dat een der luitenants ter zee, aan boord van de .Hohenzellern", von Hahnke, die op ziju velocipède een tochtje langs de knst maakte, naar beneden is gestort en omgekomen is. Voor 's keizers vertrek naar Bergen werd aan boord een pleehtigen lijkdienst gevierd voor den overledene. ENGEIiAND. Het rapport der enquête-commissie is verschenen, en gelijk te verwachten was, staat er niets in wat belangrijk en wetenswaardig, doch alles wat onbe duidend en reeds lang bekend is. Rhodes schuld wordt breed uitgemeten, maar over het aandeel, dat het departe ment van koloniën (Chamberlain) aan de zaak gehad heeft, wordt geen woord gerept. De Eugelsche bladen zijn zeer ontstemd over dit rapport en noemen het een schande voor het land. De leider der radicalen Stanhope heeft het voornemen te kennen gegeven de Regeering te dezer zake te interpelleer en, maar volgens de telegraph scbe berichten weigerde de minister Balfonr een dag voor de bespreking te bepalenhij »zag het nnt van zulk »een discussie niet in." De heer Stanhope verklaarde, dat hij wel middelen zon vinden om do qnaestie op het tapijt te brengen zoodra het rapport rondgedeeld is. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp betreffende de maritieme werken in tweede lezing aangenomen. In dit ontwerp wordt o.a. voorgesteld, de haven van Dover zoodanig uit te breiden, dat 20 slagschepen en eenige andere oorlogsschepen er plaats kunnen viuden FBANKBIJK, De Bastille-dag (14 Juli) is te Parijs met opgeruimdheid gevierd. Op de Place de la Concorde was een groote menigte saamgestroomd om getnige te zijn van de jaarlijksche pelgrimstocht der Elzas-Lotharingers naar het standbeeld van Straatsburg. Tal van delegaties defileerden voor het beeld en legden kransen neder. Het meerendeel hunner trok daarna langs de standbeelden van Jeanne d'Are en Gambetta. Alles verliep uiterst kalm zonder eenig incident De leden van de Association Tonkinoise," allen ge wezen kolonialen zijn naar het standbeeld van sergeant Bodillot getrokken waar een krans werd neergelegd en verschillende redevoeringen zijn nitgesproken. TRABTSVAAIi. De Johannesbnrgsche bladen bevat ten schitterende beschrijvingen van de feestelijkheden, die den 14 Juli te Johannesburg gevierd zijn en die verba zend sncces hadden. De heer van Boeschoten, de vertegen woordiger der Transvaalscbe regeeringhield in het Fransch een toespraak, waarin hjj zeideNa de vrijheid haken wij naar eendracht en naar vrieudschap met alle volken en als dit doei zal bereikt zijn, zal een nieuw tijdperk geopend worden voor dit schoone land, zooals voor Frankrijk het geval is na de gebeurtenissen, waar van gij thans den gedenkdag viert. De verschillende nationaliteiten, die ons volk vormen, zullen elkander do hand reiken op het altaar des vredes, voor bet geluk en de welvaart van allen. De Uitvoerende Raad nam den 15 alle voorstellen aan van Danys van het Instituut-Pasteur betreffende de veepest. Een geheele veterinaire dienst zal ingericht wor den voordat Danys naar Frankrijk terugkeert. De »Times" verneemt, dat' commandant Meintjes en luitenant Coetzee gevangen genomen ziju op beschul diging van moord aan gevangenen gepleegd. Beide offi cieren voerden het bevel over de burgers van Gelukh in de Lange bergen, die waren uitgezonden tegen de opstan delingen van Galiskwo. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij bevriende inlanders en vronwon neerschoten en daar door het govaar voor uitbreiding voor den opstand ver hoogd hebben. De gevangenen werden tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. TURKIJE. De tTimes'' meldt, dat de mogendheden aan den toestand een <>inde willen maken zoo noodig door geweld. Indien dwangmaatregelen noodig zijn zullen Rnsland, Oostenrijk en Eogeland daarmede belast worden. Rusland zal den Bosporus Engeland de Dar- danellen blokkoeren Oostenrijk op den spoorweg naar Salonika beslag leggen. Dat klinkt wel zeer kras, maar de Saltan heeft reeds voor heeter vuurtjes gestaan en al zóóveel ultimata het hoofd geboden dat het zeer de vraag is of hij spoedig zal toegeven. De »Standard" is op dit punt nog al optimistisch. Uit Konstantinopel ontvangt het blad het bericht dat de ministerraadop verzoek van den Snltanbesloten beeftden eisch tot schadeloosstelling van acht tot zes millioen pd. st. te verminderen. Volgens denzelfden berichtgever heeft de Snltan naar aanleiding van een rapport van den ministerraadwaarin het Europeesch concert een Verbond des Krnises tegenover de Halve Maan genoemd wordteen Iradé uitgevaardigd waarin Z. M. zegt, overtuigd te zijn, dat de mogendheden niets anders verlangen dan dea vrede in Europa te handhaven. Daarom, beveelt hij zijn minister., de vredesonderhande lingen tot een goed einde te brengen, opdat de prelimi- nairen zoo spoedig mogelijk kunnen geteekend worden. VERBENIGDE STATE.*. De jongste berichten uit Washington en New-York doen vermoeden dat do verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Japan, ten gevolge der voorgenomen annexatie van Hawaïzeer gespannen is. üe regeering te Washington heeft besloten het pantserschip »Oregon" naar Hawaï te zenden daal de Japanscke regeering voornemens schijnt te zijn met geweld van wapenen de rechten zijner 20,000 onderhoo- rigen op de Sandwich-eilanden te beschermen. De»Daily Chronicle" verneemt ten minste, dat de Japansche vloot op weg naar Honolulu is. Nog steeds is het ontwerp tot annexatie van Hawaï niet door den Senaat in behandeling genomen. Laatste Berichten. De vredesvoorwaarden. ATHENE, 16 Juli. De oorlogsschatting is door de mogendheden bepaald op 4 millioen Tnrksehe ponden. Nu de grensqnaestie is opgelost, bleef nog alleen die van de capitnlatiën over. De mogendheden besloten om Grieken land en Turkije de zorg te laten die qnaestie te regelen, onder toezicht van Europa. Dankbetuiging van koningin Victoria. LONDEN, 16 Juli. Iu een treffenden brief tot het volk zegt koningin "Victoria uit het diepst van haar hart dank voor de uitbarsting van genegenheid bij haar jubilee. De koningin bidt God, dat zij in staat zal zijn hare plichten te vervullen zoolang haar het leven wordt geschonken. Op weg naar de Noordpool. TRANSÓ', 16 Juli, De stoomboot »Svensknnd" die heden middag van Spitsbergen is teruggekeerd, heeft bet bericht gebrachtdat de heer Andree Zondagmiddag om half drie onder gunstige omstandigheden is opgestegen. Er woei een flinke bries. ©ostgraftdijk. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier is benoemd mej. A. A. Wind te Groningen. Barsingerhorn. De laatste ansjovisvisschers zijn thans van Kol horn met hunne vaartnigen vertrokken. De vangst was de laatste dagen hoogstens een paarhon derd per sloep. Het saizoen kan thans wel als geëindigd worden beschouwd. Van de klok te Callantsoog. De klok in den toren te Callantsoog staat in wijden kring bekend als een mot een schoonen, vollen klank en do Callantsoogers dragen in verband met die klok den scheldnaam van klokkedieveu. Of ze dien terecht dragen is zeker moeielijk uit te maken, maar het volgende ver haaltje weten daarom unde Callantsoogers op te disschen Voor jaren zonden Potten, Huisduinen en Callantsoog van rijkswege een klok krijgen, om dien, in tijden van nood, bij stormweer en hoog water b.v. te luiden. Drie klokken werden in gereedheid gebracht en naar de Stolpen verzonden, terwijl de drie gemeenten aanzegging kregen er ieder een te halen. De Callantsoogers kwamen het eerst aan de Stolpen, wachtten de heeren vau Petten en Huisduinen niet af en zochten de beste klok uitdie ze in triomf naar hun zeeplaats voerden. De minder goede vielen nu ten deel aan de twee andere gemeenten, wier inwoners tot op den hnidigen dag zich over den gepleegden roof nog altijd wieken door de Callantsoogers voor sklokke- dieven" nit te maken. Bond van Nederl. Onderwijzers. De Boni van Nederl. Onderwijzers heeft eene ver loting op touw gezet van 20000 loten tot het verkrijgen van een flinke weerstandskas. Met den verkoop dier loten a 50 cents ging het niet al te ving, waarom do dag der verloting is uitgeBteld. Heden is de catalogus van de te verloten voorwerpen van kunst en smaak ver zonden en daaruit blijkt, dat er niet minder dan 1/91 prijzen zijn, waaronder schilderstukken van ouzo beste meesters, aquarellen, boekwerken, enz. enz Met wat ijver znllen de Bondsleden zeker wel met de plaatsing van het geheel aantal loten klaar komen. Veehandel in Friesland. In vet rundvee blijft de handel vrij wel in één doen. De le kwaliteit komt niet veel ter markt, en wordt dan tegen goeden prijs verkocht. In de tweede soort is de handel stabielmet vaste prijzen. In melk- en kalfvee is de handel matig de handel in melkekoeien is niet zoo drnk meer als voor eenigen tijd. De boeren, die toen wegens het vele gras kochten zijn nn voorzien ja sommigen zetten al weer af Dit is vooral het geval in de hooggelegen strekenalwaar door de aanhoudende droogte de weiden er slecht beginnen uit te zien en geen voedsel moer aan het vee kunnen ver schaffen. In don zomer hangt het beslag vee, wat het ge tal betreftin die streken af van den toestand der weidon. In stieren weinig handel met niet hooge prijzen een gevolg mede van den aanvoer van veel half vet rundvee. In gemeste kalveren minder, ten gevolge trage markt in Engeland. Er zijn een aantal boeren die opgehouden zijn met het mesten van kalveren, hetgeen met de lage prijzen niet zeer winstgevend was. Zij leggen zich nu meer toe op het mesten van varkens, hetwelk, nu de prijzen dier dieren vrij goed zijn een boter zaakje is. Voor deze dieren is karnemelk met maïs het hoofd- voedselde eerste is volop in menige boerderij en het laatstgenoemde koren is niet duur. Door meer mesterij is de prijs der biggen eu magere varkens dan ook rijzende. Melkschapen blijven goedkoop, met weinig handel, goede enters brengen f 12 op. In lammeren beteekent de handel niet veel meer, alleen in zoogenaamde graslammeren voor do Londensche markt gaat nog al wat om. Verkiezing Provinciale Staten. In de vergadering van de Liberale Kicsvereeniging te Anna-Paulowna, is besloten de candidatnur van den heer L. van de Vijzel te Sint-Pancras te steunen, bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten. Ook te Schoort zal deze candidatnur thans worden gesteund. Spanbroek. Met den aanleg der tramlijn is een begin gemaakt, hoewel het nog niet hard gaat. Op het oogenblik is men to Opmeer bezig met heien voor een brug. Voor deze met verkeersmiddelen zoo misdeelde streek is eene spoedige totstandkoming der ltjn alleszins wenschelijk. Den 6 Aug. hoopt de heer H. J. K. van den Steen den dag te gedenken, waarop hij vóór 25 jaar werd be noemd tot burgemeester dezer gemeente. Pleegzusters. - Met het oog op de mogelijke stichting van een algemeen pensioenfonds, worden de hoofden van inrich tingen eu de pleegzusters die hiermede gebaat kunnen en willen wordenbeleefd nitgenoodigd, hare namen mede te deelen aan een der leden van het Comité te Alkmaar. Ten einde zooveel mogelijk volledig te worden inge licht, spreekt het comité den wensch uit, dat bij de opgave mede vermeld wordtde ouderdom en de inrich ting waarin hare diensten worden verleend. Van de ontvangen mededeelingen zal een kie3ch ge bruik worden gemaakt. Het comité te Alkmaar. H. COOPMANS. C. D. DONATH. S. M.S. MODDERMAN Dr. R. SLEESWIJK. F. K. L. WEBER. Hoogere Burgerschool. Tot do eerste klasse der R. H. B. S. is ook nog toegelaten B. K. van Veen alhier. De barometerstand alhier, was 's morgeus te 8 nar als voigtden 16: 762: den 17: 764.9. Alkin. bad- en zweminrichting. Van 10—16 zijn gebruikt 782 baden, waarvan door heeren 487, dames 35, weezen 57, onverm. 203. Drukste dagen 12 en 14 met 134 en 207 baden. Hoogste tempera tuur 72° en laagste 68° Fahrenheit.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1