DE AGRA-SCHAT. PIANINO'S. UTegen en UTegentigste jaargang. Zondag 18 Juli 189?. Schutterij. Nederland. FEUILLETON. Advertentie n. Piano- en Orgelhandel F.Th. ¥pma, Alkmaar, (Iroote keuze zeer solide G-emakkelijke afbetaling. Koode Bordeaux wijn Iloode Port-a-Port, COGNAC Ifan Eomunde &eveke, 8IIERL0CK HOLMES. STEMMEN,VERHUREN, RUILEN, RE PAREE REN. NO. 85. Tweede blad. ïer gemeente-secretarie te Allernaar is tegen betaling van een gulden verkrijg- baar een afdrnk van bet door bnrg. en wetb. aan den gemeenteraad nitgebraebte Verslag om trent den toestand der gemeente over 1896. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de com missie voor de schutterij, bedoeld bij art. 15 der wetop Donderdag 33 .Juli a.s., 's namiddags te l1/, ure precies, ten raadbuize dezer gemeente zitting zal houden tot hot beoordeelen dor lichaamsgebreken enverderebez waar schriften tegen den dienst bij de schutterij met inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenenonder opmerking dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van den dienst kan verleend worden terwijlwanneer vrijstelling wegens toroederdfenst verlangd wordt, bovendien schriftelijke bewijzen vóór dien tijd ter gemeente-secretarie aan te vragen gevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne bezwaren tevens op die zitting doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Yoorz. 17 Juli 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Voor de moeielijkemet eigen boot volbrachte redding van de bemanning van het den 5 Dec. 1896 bij Callantsoog gestrande Belgische visschersvaartuig Louise Marie verleende de Koning van België aan de navolgende personen uit die gemeente een passend getuigschrift met medaille t. w. aan Jacob Bakker, als schipper, de gou den medaille 1ste klasse. Verder ontvingen de zilveren medaille 2e kl.M. Bakker, P. Bakker, J. Hollander, J. Duit, H. Verver, T. Mooij, A. Koogeren G. van Twuijver. Een welverdiende hulde is dit aan de wakkere mannen, en vooral aan den eerstgenoemde, die reeds meer dan veer tig jaren aan de kust de wacht hield en bij zoovele moeielijke tochten zijne diensten heeft geboden en dan ook reeds menig schipbreukeling van een wissen dood heeft gered. Uitgeest. Herkozen tot leden van den gemeente raad de heeren P. Brasser en A. van Lith. Bij genoegzame deelname zal alhier in het voorjaar van 1898 weder eene Floralia-tentoonstelling gehouden worden. Dertig mededingers worden toegelaten. Onze kermis, die 18 Juli begint, belooft dit jaar nog al druk te worden. De nooit ontbrekende schouwburg tent van Harthet van vroeger gunstig bekende théatre Mullens, en de acrobaten-tent van Schouten vormen den hoofdschotel. Vervolgens een paar draaimolens, eene Ame- rikaansche luchtscheepvaart eene tent, waarin gelegen heid gegeven wordt tot dansen en de gewone kramen, waaronder een wafelkraam. Bovendien zal iu het koffie huis van den heer J. Rol eiken avotid een café-chantant- gezelschap optreden. Als nu alles maar ordelijk mag afloopen dan zullen de liefhebbers van do kermis zich wel kunnen vermaken. De heer dr. H. J. Hamburger te Utrecht is be noemd tot lid van het Bataafsch Genootschap voor proef ondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam. Urseiu. Tot lid van het dagelijksch bestuur van de banne en den polder Ursem is in plaats van den heer P. Koppes Senior gekozen de heer 0. Keijzer; tot hoofdingeland van genoemde banne en polder is de heer D. van Diepen herkozen. (Het teeken van vier.) 17) Door A. CONAN DOYLE. Op dit oogenblik werd or zeer hard ge3chold en hoorde ik onze huishoudster, mrs. Hudson, luid hare veront waardiging te kennen geven. Bij den Hemel, Holmes," zei ik, half opstaande »ik geloof, dat zij ons al komen halen »Neen zoo erg is het niet. Het is mijn garde de onbetaalde politie van Bakerstreet." Terwijl hij dit zeide, vernam ik het geklik klak van naakte voeten op de trap, en onder luid getier stormde er een dozijn kleine, morsige straatjongens het vertrek binnen. Doch zoodra zij binnen waren, kon men zien dat zij aan eenige tucht gewend waren want zij plaatsten zich onmiddellijk in een gelid en bleven in afwachtende houding voor ons staan. Een hunner, slanker en ouder dan de anderen, trad voorwaarts met een zeker gezaghebbend voorkomenwaarover ik mijn lachen nauwelijke kon bedwingen. »Ik heb uw boodschap ontvangen, sir," zeide hij »en ze dadelijk bij elkaar geroepen. Drie zitten er in de doos en een staat met tramkaartjes." »Gg zijt nu eenmaal hier," zei Holmes, hem eenig zilvergeld gevende »maar in het vervolg kunnen zij het met u afmaken en dan onderhandelt gij met mij, Wig gins. Ik kan het huis niet zoo laten bestormen. Maar het is nu wel zoo goed dat gij allen mijn instructies verneemt. Ik moet weten waar zich een stoomboot be vindt, met name Aurora, eigenaar Marc Smithkleur zwart met twee roode lijnen, zwarte pijp met witten band. Zij is ergens de rivier afgevaren. Een der jongens moet de wacht houden bij de aanlegplaats van Smith, Haarlem. Den 14 is door de afd. Haarlem der vereeniging liet vaderland getrouw" in het gebouw Weten en Werken" eene ovatie gebracht aan mevrouw 0. Kempers, geb. Stutterheim, te 's-Gravenbage, wier man chef was van het hospitaal te Magelang, waar na de expeditie naar Lombok tal van gekwetsten werdeu verpleegd. Zij zelve heeft persoonlijk een zeer groot aan deel gehad in de verpleging der militairen, zich tevens ontfermende over de achterblijvende vrouwen en kinderen, door die soms uit eigen middelen bij te springen. Mevrouw Kempers heeft zich vooral groote dankbaar heid verworven van menigen verminkten of stervenden soldaat, alsook van hunne betrekkingen, door eigenhandig voor die hulpbehoevenden en machteloozen correspon dentie te voeren met verwijderde geliefden. De militairen in Indië droegen haar als 't ware op de handen on noemden haar eenvoudig, doch aandoenlijk »Moeders Kempers." Voor gemeld doel waren 3 leden van het hoofdbestuur van »Het Vaderland getrouw" uit den Haag naar hier overgekomen. Verschillende! sprekers gaven uitdrukking aan de ge voelens van hulde voor het heldhaftig gedrag van mevr. Kempers in O.-Indië, waarna haar het eere-lidmaat schap der vereeniging werd aangeboden. In eene toe spraak bracht mevrouw Kempers daarop dank voor den haar gebrachten lof. Te Zutphen wilde Maandagmiddag J. D. Tieleman de kachel aanmaken met petroleum. Op eens sloeg de vlam in de kan, welke uiteenbarstte, waardoor zijne vrouw en hun anderkalfjarig kind met brandende petroleum worden overgoten. Wel gelukte bet spoedig de brandende kleederen te blusschen, doch moeder en kiud hadden reeds vreeselijke brandwonden gekregen. Het kind is reeds bezweken de toestand der vrouw is hoogst ernstig. XSnkhnl7.cn. Maandag a.s. zal het Snouck van Loosenpark, waarin nu reeds verscheiden woningen zijn betrokken en dat tegen dien tijd geheel bewoond zal zijn, voor het publiek worden geopend. Het gehoele park zal 's avonds door gas-gloeiïicht verlicht worden. Duinbrand. Bij den aan de zeewering onder Loosduinen gewoed hebbenden duinbrand is ongeveer 700 c.A. droog gras en helm verbrand. Drlcus schrijft in hot »N. v. d. D.": Hanipshlrc-Downs. Wegens de groote behoefte vooral aan vrouwelijke fokdieren van bovengenoemde Engelsehe soort schapen welke o. a. bleek bij de jongste tentoonstellingen en bij de besprekingen van de schapen-teelt in de vergaderingen van Hollands Noorder-kwartierzijn de zoo gunstig be kende Beemster veehandelaars H. de Goede Az.. on W. Bakker weer naar Londen vertrokken om zooveel mo gelijk minstens 50 ooien mede te brengen en eenige rammen. Van deze ooien zijn reeds de helft besteld en door het groote getal dat men importeert, worden de onkosten laag. Meest altijd zijn deze importeurs juryleden bij veetentoonstellingen. Hampshire-Downs zijn de zoo sterke snel groeiende vroeg lijpe, zeer vleezige, aan de Engelsehe markt 4 a 6 ct. por kilo duurder betaalde zwartkoppen waarvan ook de wol uitmuntend is. Op schier alle tentoonstellin gen verwierven ze eerste prijzen. Ik ben uitgenoodigd de dieren bij aankomst te zien en hoop daaraan te voldoente liever omdat bij den vorigen (eersten) invoor geen enkel schaap inferieur" was. 't Waren alle prachtexemplaren, Na twee jaar wachten zoodat er werkelijk groote behoefte bestaatkan 't wel niet anders of ook deze Engelsehe fokschapen zullen zeer spoedig verkocht zijn. Men melde zich aan bij den heer tegenover Millbank om kennis te geven als de boot te rugkomt. Gij moet dat maar onder u zeiven uitmaken, en allen flink uw best doen. Zoodra gij iets verneemt, laat ge het mij weten. Goed begrepen »Beat, Overste," antwoordde Wiggins. »Het gewone loon en een guinea voor den jongen die de boot vindt. Ziehier een dag loon vooruit. En nu ingerukt, marsch Hij gaf hun elk een shilling, en weg vlogen zij de trappen af en een oogenblik later zag ik ze do straat uit hollen. »Indien de boot boven water is, zullen zij haar vinden," zei Holmes, terwijl hij van tafel opstond en zijn pijp opstak »zij kunnen overal heenkomen, alles zien, en alles hooren. Ik verwacht nog vóór heden avond te vernemen dat zij haar hebben opgespoord. Wij kunnen inmiddels niets doen dan daarop wachten. Wij kunnen het afge broken spoor niet volgen vóórdat wij óf de A u r o r a, of Smith gevonden hebben." »Toby zal dit restje wel lusten. Gaat gij slapen, Holmes »Neen. Ik ben niet vermoeid. Ik heb oen zeldzaam gestel. Ik gevoel mij zoolang ik werken kan nimmer moe, terwijl ledigheid mij afmat. Ik ga rooken en over deze vreemdsoortige zaak nadenken, waarin mijn schoone cliënt ons gewikkeld heeft. Wanneer iemand ooit een makkelijke taak had, dan is deze er zeker een. Mannen met houten beenen zijn niet zoo alledaagseh, maar daarentegen moet de andere man volstrekt zeldzaam zijn," »Toch weêr die andere man »Ik vorlang n omtrent hem niet in het onzekere te laten. Maar gij hebt gewis ook uw eigen oordeel ge vormd. Welnu denk dan eens aan de data. Buiten gewoon kleine afdruk van de voetzool, teenen die nimmer door schoenen werden bijeengehouden, naakte voelen, oen knots met steenen handvat, groote vlugheid, kleine ver giftigde dorens. Wat maakt gij uit dit alles op »Een wilde 1" riep ik wellicht een dier Indianen die tot de bondgenooten van Jonathau Small behoorden. H. Poels, te Purmerend; H. de Goede Az. of W. Bakker, beiden te Beemster en thans te Londen. Na opheffing van de quarantaine worden de dieren verzonden. Avenhorn. Een belangrijke verbetering ondergaat dat gedeelte van den West-Frieschen dijkdat zich be vindt tusschen den Kathoek en het Hoog alhier. Deze weg die tot nu toe grindweg was, wordt geheel bestraat, waardoor de klachten over de onbegaanbaarheid in herfst en winter niet meer zullen gehoord worden. Botterdam. Een rijtuig, terugkeerende van eene begrafenisplechtigheid en waarin twee vrouwen en twee mannen gezeten warenwerd in Orooswijk aangevallen door iemand die een geopende flesch vitriool in het rij tuig wierp. Een der mannen kreeg het bijtende vocht in het gelaatwaardoor één oog vrij ernstig beleedigd werd; een der vrouwen kreeg door het vitriool brandwonden aan den pols. De dader, die waarschijnlijk uit minnennijd handelde is gearresteerd. Postkantoor Egmond aan Zee. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, over de 2e helft der maand Juni 1897. A. de Jonge, Rotterdam. Zonnesteek. Een Engelsch blad geeft bij de groote hitte dezer dagen en de vele noodlottige gevolgen van zonnesteek, den arbeiders, die in het open veldwerken, den raad, des morgens een versch koolblad in hun hoofdeksel te leggen dan blijft het hoofd frisch. Bedevaartgangers. Te Kevelaar (Rjjn-Pruisen) waren den 11, 25 pro- cessiën aanwezig, met een getal van 50,000 bedevaart gangers. IAAOË8TRAAT A 35. MOI VAN TOON. BILLIJK IN PRIJS. a f 36,-, f 38.-, f 30, per anker en hooger. a f 1,16 1 1,50 en f 1,80 per fl. en hooger. f 1,—, f 1,36, f l,öO per fl. en hooger. A L K B AA H. Telefoonnummer 86. »Dat is bijna onmogelijk," zeide hij»toen ik voor het eerst teekens van vreemde wapens zag, was ik ook genegen zoo te denkenmaar de merkwaardige vorm der voetsporen noopte mij van meening te veranderen. Sommige der bewoners van het Indische Schiereiland zijn wel klein van gestalte, maar niet een hunner zon zulk een voetspoor hebben achtergelaten. De Hindoes hebben lange en dunne voeten. De sandaal-dragende Mo hammedaan heeft den grooten teen wel van de anderen gescheiden, omdat de riem er veelal tusschen door ge bonden wordt. Deze kleine dorens zijn van geen ander dan van Spaansch riet. Welnu, waar kunnen wij dan onzen wilde vinden »Zuid-Amerika," antwoordde ik. Hij nam een dik boek uit het rek. »Dit is het eerste doel van een woordenboek dat pas wordt uitgegeven. Het mag als de laatste autoriteit beschouwd worden. Wat hebben we hier Andaman- Eilanden, gelegen op 340 mijlen ten Noorden van Su matra, in de Golf van Bengalen." Hum 1 Hum Wat betoekent dit alles? Zacht klimaat, koraalriffen, Port Blair, barakkeu voor bannelingen, Rutland-eilaud, katoen- hoornen. Ha, hier hebben wij het»De inboorlingen der Andaman-eilanden mogen wellicht bogen op het voorrecht van het kleinste menschenras ter wereld te zijn, hoewel sommige anthropologen de Boschnegers van Afrika, de Digger Indianen van Amerika en de Terra del Fue- gians boven hen stellen. Hun gemiddelde lengte is vier^ voet, hoewel er vele wolwassenen onder hen gevonden worden die zelfs nog voel kleiner zijn. Het. is een woest, valsch en onhandelbaar ras, doeh wanneer zij eenmaal hunne vriendschap geschonken hebben, zeer gehecht on vertrouwbaar." Let daar op, Watson. En luister nog verder»Zij zijn afschuwelijk leolijkhebben groote, misvormde hoofden, kleine, woeste oogen en verwrongen gelaatstrekken. Maar hunne voeten en handen zijn daar entegen opmerkelijk klein. Zij zijn zóó woest en onhan delbaar, dat alle pogingen van de Britsche ambtenaren om hen eenigszins aan het gezag te onderwerpen, mis lukt zijn. Zij zijn altijd een verschrikking geweest voor

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5