Nederland. 3 a a één minnut laat men het flink opkoken neemt dan de pan van het vuur en gebruikt de aardbeien, als ze afge koeld zijn. Een likenrglas marasquin, aan deze compöte toegevoegd, verhoogt den smaak. SToordpooltocht. Bij het aanvaarden van zijn luchtreis naar de Noord pool heeft André een telegram aan den Koning van Zwe den en aan Aftonbladet een bericht gezonden. Daarin meldde hijdat de ballon waarschijnlijk eerst in Noord- Noor d-Oostelijke richting zou drijven, maar dat hij hoopte op een gunstigen wind in de hoogere luchtlagen. Van Spitsbergen wordt berichtdat André met zijn 2 metgozellen Franckei en Strindberg precies half 3 in het schuitje stapten, na een hartelijk afscheid van alle aanwezigen. Zij sneden daar staande de lijnen door. André telde 1 2 3 daar werden de laatste touwen losge laten en de ballon die »de Adelaar'' is gedoopt steeg omhoog. Behalve de Zweedsche vlag, voerde hij een wit zijden vlag met een blauw anker der Hoop. André zag opgewekt en vol vertrouwen op de achter- blijvenden neer. Allen liepen naar het strand en daar had men een ang stig oogenblik. De ballon dreef naar een vooruitstekende rots aan de Oostzijde van den Smeerenburgsond heen en dreigde daar tegen aan te stooten. Maar plotseling kwam door de Sond een Zuid-Oostelijke wind, die hem in Noord- Westelijke richting heendreef en hem zoo van boven trof, dat het schuitje eenige seconden in het water kwam. Men wierp echter eenige zakken ballast uit en toen, weinige minuten na de opstijging, dreef de ballon, zooals André had gehoopt, regelrecht naar het Noorden. Aan den Noordrand van den Smeerenburgsond werd hij nog wel even door een Zuid-Westelij ken luchtstroom aangegrepen en schijnbaar tegen de klip van Vogelsang aangedreven, maar door de kijkers kon men zien, dat hij eenige meters er boven voortdreef en weder recht naar het Noorden ging. Het was juist 3 uur toen hij aan den Noordelijken horizon verdween. Holiandsche maatschappij van Landbouw. Op de Algemeene vergadering der Holiandsche Maatschappij van Landbouw, welke gehouden zal wor den op 23 September te 's Gravenhagezullen o. a. de volgende onderwerpen te behandelen zijn a. Van de Afdeeling Beemster, Purmerend en omstreken: De Afdeeling „Beemster, Purmerend en Omstreken" stelt voor het Hoofdbestuur te machtigen pogingen aan te wenden om van de Regeering te verkrijgendat bij ver nietiging van veegestorven aan miltvuur, door den Staat vergoeding worde gegeven. b. V an de Afdeeling Zaansclie Gemeenten.- De Afdeeling sZaansche Gemeenten" stelt voor, dat het Hoofdbestuur zich wende tot de HoogeRegeering, ten einde te verkrijgen le dat hot besmettelijk mond- en klauwzeer worde geschrapt van de lijst der besmettelijke ziekten onder worpen aan het veeartsenijkundig Staatstoezicht 2e dat bij onteigening van een cadaver van een aan miltvuur gestorven beest de waarde van het cadaver worde vergoed 3e dat er maatregelen worden genomen om de tubercu lose der runderen zoo spoedig mogelijk tot een minimum te beperken. Benoeming van een lid van het Hoofdbestuur uit Noord holland, in de plaats van den heer J. Breebaart Kz. Het voordeelig slot der rekening over 1896 bedraagt, f 406,81 De begrooting voor 1898 is geraamd op f 22,996,811I1. Examens muziek. De 18de jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging zijn te's Gravenhage, in het lokaal »Pulchri Studio" begonnen. Van de 5 candi- daten zijn geslaagd Voor piano (lager onderwijs) moj. P. M. G. N. van Wijk, 's Gravenhage voor koorgezang mej G. E. Munder, Zutfen. Benoemd tot heemraad van den Anna Pau- lownapolder de heer C. Prins Sz. Barsingerhorn. In de polders Waard en Groet staan de granen uitstekend. Gerst is bijna rijp, ook de men. Ik heb andere krachten aan het werk gezet en alle middelen die mij ten dienste staan aangewend. De gan- sche rivier is aan beide zijden afgezocht, maar er is geen nieuws en evenmin heeft mrs. Smith iets omtrent haren echtgenoot vernomen. Ik zal weldra tot de conclusie komen, dat zij do plaat gepoetst hebben. Maar dat gaat zoo gemakkelijk niet." »Of dat mrs. Smith ons op een verkeerd spoor heeft gebracht." »Neen, dat geloof ik niet. Ik heb een onderzoek laten instellen en er bestaat werkelijk een zoodanige boot." vKan zij ook de rivier opwaarts zijn gegaan »Aan deze mogelijkheid heb ik ook gedacht en er wordt reeds gezocht tot Richmond. Indien er vandaag geen bericht komt, dan ga ik er morgen zelf op uit en wel: meer om de mannen dan om de boot. Maar, zeker, zeker wij zullen wel wat vernemen." Dit gebeurde echter niet. Wij vernamen geen woord evenmin van Wiggins als van andere zijden. De meeste bladen bevatten berichten omtrent het drama te Norwood. Zij schenen het allen op den ongelukkigen Thaddeus Sholto gemunt te hebben. Er werden echter geen nieuwe bijzonderheden geopenbaard, behalve dat den volgenden dag een verhoor zou plaats vinden, Ik wandelde tegen den avond naar Camberwell om onzen tegenspoed aan de dames te berichten en bij mijne terugkomst vond ik Holmes zeer afgetrokken en ontstemd. Hij antwoordde nauwelijks op mijne vragen en hield den ganschen avond met een scheikundige analyse bezig, waarbij zooveel rook en damp ontwikkeld werd, dat ik ten slotte genoodzaakt was de kamer te verlaten. Tegen den morgen kon ik duideljjk hooren, dat hij nog steeds druk met zijne retor ten en flesschen bezig was. Plotseling ontwaakte ik met schrik en was verbaasd toen ik hem voor mijn ledikant zag staan, gekleed als een matroos met een geoliede jas en muts en een lossen rooden doek om zijn hals. »Ik ga de rivier af, Watson," zeide hij »ik heb alles opnieuw overwogen, en kan slechts één enkelen uitweg vinden. Het is in elk geval waard om te beproeven." »Ik kan u toch zeker vergezellen vroeg ik. tarwe wordt al geel. Het stroo is zeer lang, (ook van de haver) de aren zijn vol en groot en zien er veelbe lovend uit. Bij de erwten wordt hier in 't algemeen eene mindere opbrengst verwacht. Ook dit gewas is bijna tot rijpheid. Hooi is buitengewoon veel gewonnen; thans echter zijn de graslanden zeer dor. Schagen. Het oud-Hollandsch »katknuppelen" is in onze gemeente nog niet geheel vergeten. Wel wordt het niet eiken zondag gedaan, maar eenmaal in een jaar toch is er gelegenheid voor de liefhebbers om nog eens den knuppel te hanteeren. De kastelein Berkhouwer, die het elk jaar eens laat doen, liet het dit jaar den 18 plaats vinden. Yan groote bedrevenheid of handigheid getuigden onderscheidene gooien niet, een bewijs, dat ook in dezen tak aan sport niet een enkele oefening den meester maakt. Het is wel jammer, dat »katknuppelen'> uit de mode is geraakt, want het staalt in hooge mate de spieren, oefent het oog, vindt in de buitenlucht plaats' maakt nooit over-vermoeid, in een woord, heeft zooveel aanbevelenswaardige eigenschappen als spel en uitspanning, dat elke poging, die gedaan wordt om het weer in eere te brengen, dient te worden toegejuicht (mits men de kat er buiten lateRed.) Verkiezing Provinciale Staten. ICHAGElf. Uitslag der herstemming voor een lid van de Prov. Staten tusscben de heeren J. Koomen en L. v. d. Vijzel in het district Schagen op 19 Juli. Stemming 6 Juli. Herstemming. ra O -a CD i CO A N o K 'O _j 9 ra 13 O O M CO S CD J-* *-• P-4 O Cm W a O Schagen 484 70 174 36 70 182 St. Maarten 155 4 37 12 25 34 Zijpe le district 516 34 30 44 79 48 Zijpe 2e district 184 6 20 49 31 33 Anna Paulowna 475 19 2 138 47 44 Wieringerwaard 233 23 18 62 33 62 Callantsoog 97 4 1 39 10 10 Petten 49 0 1 29 5 21 Wieringen 94 13 34 56 51 32 Barsingerhorn 378 46 98 24 44 128 Oudcarspel 306 17 143 8 36 179 Z. Scharwoude 250 37 128 1 54 136 N. Scharwoude 234 43 134 6 46 131 St. Pancras 129 0 114 0 1 120 Br. op Langedijk 269 56 59 12 69 81 Harencarspel 336 22 72 4 79 84 Warmenhuizen 265 15 29 19 42 57 Koedijk 173 1 79 6 5 103 Bergen 279 18 37 72 62 53 Schoorl 244 20 6 140 43 81 H. Hngowaard 551 127 211 8 173 201 N. Niedorp 290 77 62 24 89 94 O. Niedorp 209 58 58 5 80 58 Winkel 298 139 53 14 144 67 6478 849 1610 808 1318 2039 Gekozende heer L. van de Vijzel. In do haven van Zaandam is dezer dagen aange komen het ss. »Indra", inhoudende 96525 balen rijst voor Zaansche firma's. Dit schip bevat bijna 2 maal zooveel balen, als de grootste boot, die onze haven tot dusver bezocht, aanbracht. Dit kolossaal laadvermogen dankt bet eensdeels aan de lengte, maar meer nog aan de groote afmetingen der breedte en diepte. Egniondbinnen. Den 18 is te Rinnegom eene kapitale boerdorij met kapberg verbrand ten gevolge van hooibroei. De boer en boerin waren afwezigmet groot gevaar zijn de kinderen gered, maar een hunner werd zoo deerlijk gebrand, dat het in den daarop volgenden nacht is overleden. De geheele inboedel en vijf vette varkens zijn verbrand. Boolstoinmen. Voor het eigen gebouw der Doofstommen-Vereeni- ging »Door liefde saamgebraeht" werd door den heer P. W. J., te Amsterdam f 1000 en door mej. A. V., te Utrecht, eveneens f 1000 toegezonden. Moge dit edele »Neen gij kunt van oneindig meer nut zijn, zoo gij hier wilt blijven als mijn vertegenwoordiger. Ik verzoek u alle brieven of telegrammen die in den loop van den dag mochten aankomen, te openen, en zoo zich iets nieuws mocht voordoen, volgens uw eigen oordeel te handelen. Kan ik op u rekenen »Zeer zeker." »Ik weet dat gij mij geen boodschap zult kunnen doen weten want ik weet bijna zelf niet waar ik wezen zal. Indien het mij echter meeloopt, dan zal ik zoo erg lang niet wegblijven Doch vóór ik terugkom zal ik eenig nieuws van welken aard ook, vernomen hebben." Op het uur van het ontbijt had ik nog niets van hem vernomen. Toen ik echter de Standard inkeek, bevond ik dat er een nieuw gezichtspunt omtrent de zaak geopend was. »Met betrekking tot het drama van Upper Norwood," stond er »hebben wij reden om te gelooven dat de zaak meer ingewikkeld en geheimzinnig belooft te worden dan oorspronkelijk verwacht werd. Nieuwe omstandigheden hebben aan het licht gebracht dat het totaal onmogelijk is, dat Mr. Thaddeus Sholto op eenige wijze in het geval betrokken zoude zijn geweest. Hij en de huishoudster, Mrs. Bornstone, werden beiden gisteravond op vrije voeton gesteld. Men gelooft echter dat de politie een nieuwe aanwijzing omtrent de ware schuldigen heeft ontvangen en dat die verschaft zijn door Mr. Athelney Jones, van Scottland Yard, met al diens alom bekende geestkracht en door zicht. Men kan elk oogenbiik andere inhechtenisnemingen verwachten." »Dat is in zoo verre in orde," dacht ik: vriend Sholto is ten minste in vrijheid. Ik ben benieuwd te weten waarin die nieuwe aanwijzingen kunnen bestaan, hoewel dit een stereotiepe uitdrukking schijnt te wezen, wanneer de politie een flater heeft gemaakt." Ik legde het blad op de tafel, doch op hetzelfde oogen blik viel mijn oog op een advertentie, van den vol genden inhoud «VermistMarc. Smith, schipper en diens zoon Jim verlieten de Werf van Smith, omstreeks drie uur laatstleden Woensdagmorgen per stoomboot Aurora, voorbeeld navolging vindenzeker zal dan het doel, ter leniging van den betreurenswaardigen toestand der arme doofstommen spoedig bereikt zijn. Voor giften is het adres: mevr. M. J. BlaseHellingman, Nassankade 112 Amsterdam. Aanbesteding. 1,00r bet Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is te Haarlem aanbesteed het verbroeden van het Noord zeekanaal in de bocht bij Buitenhuizen. Raming f45,000. Laagste inschrijvers waren de heeren A. Volkers te 'siie- drechten P. A. Boste Gorinchem voor f 36,800. Verkiezingen. h0er F. P. H. M. Bijleveld, te Overveen, heeft bedankt voor de candidatuur van de Chr. Historischen te Haarlem voor de Prov. Staten van Noord-Holland. De directie der Holl. IJzeren Spoorwegnii). zal een jaar lang een weekgeld van 12 en daarna een som in eens van 1000 uitkeeren aan de weduwe De Nijs te Haarlem, wier man Zondagmiddag aan den Kruis weg aldaar werd overreden. Broogte in Friesland. Door de aanhoudende droogte zijn in 't zuidelijk deel van Friesland de weilanden geheel kaal en als het ware verschroeid. Het rundvee wordt dan ook bijgevoe- derd of op stal gezet. Het laatste geschiedt vooral met het rundvee, dat pas hersteld is van 't mondzeer. Immers, de teere deelen in den bek kunnen in 't geheel niet de nu verdroogde grasspruitjes verwerken. Amsterdam. Het plan bestaat bijdragen te ver zamelen voor de vervaardiging van een geschilderd glas raam in de Nieuwe Kerk, n.l., dat aan de Damzijde. Het zal een voorstelling geven ter herinnering aan de inhul diging van Koningin Wilhelmina. De restauratie van het raam is opgedragen aan den architect 0. B. Posthumus Meijjes het ontwerp voor de eigenlijke glasschildering aan den heer Otto Mengelberg te Rijsenburg. Behalve een reeks meer dan levensgroots figuren van de Vorsten uit het Huis Oranje-Nassau zullen er twee groote voor stellingen in voorkomen; het eene met Prins Willem van Oranje omgeven door allegorische vrouwenfigurenhet andere evenzoo met Koningin Wilhelmina als hoofdfiguur. Het branden der glazen wordt opgedragen aan do firma Schouten te Delft. De kosten zullen ongeveer 35,000 bedragen. Wcstgraf'tdijk. De heer J. W. van Stuijvenberg, predikant bij de doopsgez. gemeenten van West- en Oostgraftdijk heeft het beroep naar de doopsgez. ge meente te Blokzjjl aangenomen. Het op Texel heerschende mond- en klauwzeer, schijnt tot heden gelukkig geen invloed te hebben op het vervoer naar elders van wolvee. Gedurende deze week toch zijn ruim 500 schapen en 100 lammeren elders verscheept. Men besteedt voor schapen van f 15 tot f 21 en voor lammeren van f 9 tot f 11 per stuk. Men schrijft uit Barneveld aan de Ar. B. C.: Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den löjarigen boerenknecht G. S., alhier, die Zon dagavond nabij de halte Tersehuur, even voor het passee- ren van een paar passagierstreinen op de rails van den spoorweg een steen en een stuk hout had gelegd Nadat deze voorwerpen door de locomotieven verwijderd of stukge reden waren, trok S. een 50 c.M. dikken eikenpaal uit den grond en legde ook dien op de rails even vóór het passeeren van een goederentrein. Ook deze paal werd gelukkig stukgereden zoodat geen ontsporing volgde. Als reden gaf S. aan de politie op eens te hebben willen zien hoe zoo'n ontsporing toch eigenlijk ging. Fee-tentoonstelling te Purmerend. Donderdag 29 Juli wordt te Purmerend een vee tentoonstelling gehouden van wege de afd. Beemster, Pur merend en omstreken der Holiandsche Maatschappij vau Landbouw. Deze belooft zeer belangrijk te worden. Vóór 22 Juli geve men zich aan bij den secretaris, den heer H. de Goede Az., te Beemster. Gevraagd worden I. Driejarige en oudere stieren II. Tweejarige stieren III. Pinkstieren IV. Kalfstieren V. Melkkoe (afgewis seld), gekalfd tusschen 1 Jan. en 1 Mei 1897 VI. Melkkoe (niet afgewisseld), idem; VII. Melkvaars, idem; VIII. De beste herfstkalf koe; IX. De beste herfstkalfschot; X. De beste kuispink; XI. Het beste knikalf; XII. De beste ram (inlandsch of inlandsch gekruist)XIII. De beste ram (buitenlandsch ras); XIV. Het beste ramlam; XV. De beste melkgevende ooi; XVI. Zes ooilammeren (van één eigenaar)XVII. Zes weidlammeren (weeren)van één eigenaar; XVIII. Zes vette schapen (van één eigenaar): XIX. Beste vette koe (weidkoe), afgewisseld; XX. Beste vette koe (weidkoe), niet afgewisseld; XXI. Het beste vette kalfXXII. De beste beer; XXIII. De be3ie zeug met biggen (minstens 6 stuks, niet ouder dan 8 weken); XXIV. Het beste vette varken; XXV. Merrie met veu- zwart, met twee roode strepen, zwarten schoorsteen, met een witten band hij, die eenige inlichting desbetreffende kan geven aan Mrs. Smith, op de werf van Smith of in Baker-Street No. 221 b, wordt bij dezen opgeroepen." Het was duidelijk dat dit Holmes' werk was Het adresBaker-Street was bewijs genoog, dat het van zijn hand kwam, omdat de vluchtelingen het konden lezen, zonder er meer in te ontdekken dan den angst van eene vrouw wegens de afwezigheid van haren echtgenoot. De dag duurde mij zeer lang. Telkens als er op de deur werd geklopt, of een zware stap werd vernomen, verbeeldde ik mij dat het Holmes was die terugkwam of dat er een antwoord op de advertentie gebracht werd. Ik trachtte den tijd met lezen te verdrijven, maar mijne geestvermogens bepaalden zich alleen tot ons vreemd soortig vraagstuk en het niet minder raadselachtig paar dat wij achtervolgden. Zon mijn vriend zich niet in zijne gevolgtrekkingen hebben kunnen vergissen Zou zijn ondernemende geest deze gewaagde theorie niet op valsche gegevens hebben kunnen vestigen Volgens mijne meening dwaalde hij af door de overdrijving zijner logica, en het zoeken naar meer ingewikkelde en vreemdsoortige verklaringen, diiür, waar de oplossing voor de hand ligt. En toch had ik zijn gedachtengang gevolgd. Als ik te rugdacht aan de lange keten der buitengewone omstan digheden, die oogenschijnlijk met elkander in strijd waren, doch allen in dezelide richting uitliepen, kon ik mij niet verhelen dat, mocht Holmes ook falen in zijne theorie, hij toch de eenige man was die het vraagstuk practisch zou kunnen oplossen. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2