alhier op Zondag 29 Augustus a.s., 's namiddags 3 uren. De toegangsprijs is bepaald op 50 cents. Door burg. en wetb. dezer gemeente is bepaald dat de jaarlijkscbe stieren maf kt gehouden zal worden op Maan dag 2 Aug., de paardenmarkt op 3 Aug. en de veemarkt op Woensdag 4 Aug. Bovcnkarspcl. De aanvoer van bloemkolen is thans in vollen gang. Den 19 waren er ongeveer 65000 stuks ter markt. Waren de prijzen de eerste weken hoog, thans zijn ze ternggeloopen tot 6 a 7 gulden per 100 stuks. De eerste peren werden ook aangevoerd n.l. de bekende Haantjes. Zij brachten f 4,25 per half hekt. op. JBiildel om boter te bewaren. Het bewaren van versche boter geschiedtzooals bekend is op drieërlei wijze: lo. door toepassing van warmte waardoor de boter gepasteuriseerd of gesterili seerd wordt2o. door toepassing van koude3o. door toepassing van antiseptische middelen. In het Journal d'agriculture pratique bespreekt de heer E. Lezéleeraar aan de school te Grignon, deze drie methoden. De eerste werkt volgens hem niet voldoende, omdat de zuurstof der lucht, in de vaten aanwezig waarin de boter wordt bewaard, niet zonder inwerking blijft op de vetten, die daardoor een ranzige lucht verkrijgen. De tweede manier wordt door den heer Lezé uitstekend genoemdzij wordt dan ook met het beste gevolg toe gepast op boter, die uit Australië en uit do Argentijn- sche Republiek naar Europa wordt vervoerd, maar zij eischt omslachtige en vrij kostbare toestellen. Rest dus de derde manier, voor welke vroeger, behalve het gewone zout,allerlei scheikundige verbindingen werden aanbevolen, welke de beoefenaren der gezondheidsleer, niet ten onï rechte, zeer bedenkelijk vonden. Van alle smetten vrij" is volgens den heer Lezé alleen de crysoleïne, eene ver binding van fluorium, en natriumdat reeds door Villon is aanbevolen en waarmede onlangs te Bayonne uitmun tend geslaagde proeven zijn genomen. De crysoleïne is eene kleuiïooze en reukelooze vloeistof, die een zeer sterk ontsmettend vermogen heeft. Men lost er de noodige hoeveelheid van op in zuiver water (vijf gram voor eiken liter water), dompelt de boter in deze oplossing onder en kneedt haar dan goed door, haar steeds onder water houdende en van een machinalen kneeder gebruikmakend. Is deze bewerking afgeloopen, dan worden de stukken of kluiten geplaatst in goed sluitende vaten en weder bedekt mot eene laag der CH/soZeme-oplossing, voordat het luchtdicht sluitende deksel wordt aangebracht. Op deze wijze behandeld, kan de boter maanden lang worden bewaard en naar warme landen worden verzonden, zonder dat hij den zoozeer gowaardeerden »verschon" smaak verliest. Vóór het gebruik moet echter de crysoleïne, door nitwasschon of kneeden onder water, worden ver wijderd. Ten slotte wordt de boter dan weder, hetzij met de hand, hetzij in vormen, behoorlijk gefatsoeneerd. (Eigen Haard.) Club van Woord-SloilancJers. Te Nijmegen is een »Club van Noord-Hollanders" opgericht. Vele sinds eenige jaren aldaar wonenden die afkomstig zijn uit de provincie Noord-Holland, heb ben namelijk het denkbeeld opgevat om den gemeen- schappelijken provincialen band te onderhouden en te versterken door onderlingen gezelligen omgang en sa menwerking. Aanvankelijk werden alleen bedoeld voor malige bewoners van Noord-Holland benoorden bet Y (Waterland, Zaanland, Kennemerland en West-Friesland), doch de uitnoodiging is later ook gericht geworden aan hendie uit het zuidelijk deel dier provincie waren overgekomen Amsterdam, Haarlem, enz. Tot bestuurders zijn bij acclamatie benoemd geworden de heeren D. Merens Dzn., W. O. van der Sluys Veer en S. J. Eienks. Een door hen met het voorloopig be stuur te ontwerpen reglement zal in eene op 4 Augustus a.s. te houden vergadering behandeld worden. Iieeuirarden. De door de dames-commissie aan de huisvrouwen alhier aangeboden lijst tot afschaffing van den nachtarbeid voor bakkersbevat niet minder dan een 4000-tal onderteekeningen van vrouwen uit alle rangen en standen, die verklaren, gaarne het brood later op den dag te willen ontvangenindien daarmede de nachtarbeid ban worden afgeschaft. Kakhuizen. Het Snouck van Loosenpark werd den 19 geopend. Uit alle woningen was de vlag gestoken. Den zandschipper Jacob Romijn, uit Papendreeht, »Wij moeten in staat zijn om alles op de rivier te kunnen inhalen," zeide hij. »Dat zal wel gaan, want er zijn niet veel booten die het van ons kunnen winnen." "Wij zullen de Aurora moeten inhalen en die heeft den naam van buitengewoon snel te loopen. Thans zal ik u vertellen hoe het met de zaak gelegen isWat son. Gij herinnert u hoe verdrietig ik was, toen ik mij door zulk een kleinigheid gedwarsboomd zag?" Ja." »Welnuik liet mijn geest volkomen rusteD en ver diepte mjj in een chemische analyse. Een onzer grootste staatslieden heeft gezegd, dat verandering van bezigheden de beste rust is. En dat is ook zoo. Toen het mij gelukt was de waterstof waarmede ik mij onledig hield op te lossen, kwam ik weder op ons vraagstuk betrefïeude de Sholtos terug, en dacht de geheele zaak nog eens over. Mijne jongens waren zonder resultaat de rivier op en af geweest. De boot lag niet bij de een of andere landings plaats of werf en was evenmin teruggekeerd. Toch be greep ik, dat zij onmogelijk haar spoor kon verbergen, daar zjj noodzakelijk door de sluizen moest varen. Tevens hield ik mij overtuigd, dat deze Small, al was 'hij' nog zoo geslepen, daaraan vooruit niet gedacht zou hebben, loen bedacht ikdatwijl hij gewis eenigen tijd in Londen had doorgebracht, daar wij de overtuiging hadden, dat hij voortdurend een waakzaam oog op Pondi- cherry Lodge gehouden had, hij zeker eenigen tijd, al ware het ook slechts eén dag, noodig zoude hebben om voor zijn vertrek orde op zijne zaken te stellen. Dit waren mijne veronderstellingen." "Zij bomen mij wel wat zwak voor," zeide ik, »ik acht het waarschijnlijk dat hij zijne zaken geregeld zal hebben alvorens hij op zijne expeditie uitging." Wordt vervolgd. staande in het vooronder van zijn vaartuig, overkwam Zaterdag een hoogst ernstig ongeluk. Bij het ophalen van de fok door zijn zoon schoot het voorstag los, ten gevolge waarvan de zware mast met zeil achterover streek en de man hevig met het onderlijf beklemd ge raakte tusschen hot zware ondereind van den mast en het voordek. Vier personen waren noodig om den mast te lichten en den ongelukkige uit zijn ellendigen toestand te be vrijden. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Sclieventngen. De uitslag der strandmetingen is samengevat in een staat, waaruit blijkt, dat langs het geheele strand de duinvoet gemiddeld ongeveer 7 M. is afgenomen sinds de opname van het vorige jaar. De hoog- waterlijn verplaatste zich gemiddeld ongeveer 12 M. land waarts, terwijl de laagwaterlijn zich gemiddeld ongeveer 8 M. zeewaarts verplaatste. Vergelijkt men de in 1896 gedane opnemingen met die, verricht in 1878, dan blijkt daaruit, dat de duinvoet sinds dien tijd gemiddeld ongeveer 10 M. is afgenomen, dat de hoogwaterlijn zich gemiddeld ongeveer 9 M. land waarts verplaatsteen de laagwaterlijn zich gemiddeld ongeveer 9 meter zeewaarts heeft verplaatst. Belangrijke verandering valt dus sinds de opneming van 1878 niet te constateeren. Luitenant F. de Ridder van het le regt. veldartil lerie te Amersfoort, than3 gekampeerd in de legerplaats bij Oldenbroek heeft daar bij een val den hals gebroken, zoodat de dood onmiddellijk intrad. De overledene was eerst vier jaar officier. Maastricht. Bij het uitgaan van eene fabriek werden den 19 drie personen door de gebroeders T. op gewacht en mishandeld. Aan eau huuner werden met een hakbijl twee bloedende wonden op het hoofd toege bracht en eene lange wonde op zijne wang, terwijl een tweede een wonde aan zijn hoofd bekwam. Botterdam. Den 19 werd een agent bij een vecht partij, die hij wilde beslechten, door de twistenden op den grond geworpen en ernstig mishandeld. Andere agenten moesten, om hem te ontzetten, eerst een charge met de blanke sabel maken, waardoor verscheidene personen won den bekwamen. Een der grootste belhamels, die een vrij diepe hoofdwond door een sabelslag gekregen had, werd aangebonden. De mishandelde agent is ten gevolge dei- ontvangen wonden en kneuzingen buiten dienst gesteld moeten worden. Meerdere aanhoudingen zullen nog volgen. Schagen. Deze week vergaderde de vereeniging tot ondersteuning bij ziekte alhier, ter bespreking van den finantieelen toestand. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat de vereeniging in het eerste half jaar van 1897 een nadeelig saldo had van f 88.09. Ten eindo hierin verbetering te brengen, stelde het bestuur voor, om de uitkeering bij ziekte a, f 2.50 per week ge durende eeu vol jaar te staken, waardoor de toestand weder geheel zuiver zal worden. In de talrijk bezochte vergadering werd dit voor-stel met algemeene stemmen aangenomen. In de raadszitting van den 20 werd uit het viertal sollicitanten, wed. J. Denijs, A. van Gastel, G. Metselaar en H. Blok de heer A. van Gastel als klokkenist benoemd. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het be danken van den heer Jb. Deuijs, werd uit de voordracht van drie personon, P. de Joucheere, H. W. v. Rossem en W. Vader Dz., de heer H. W. van Rossem tot lid der plaatselijke schoolcommissie benoemd. Onze plaatsgenootde heer O. Nobel directeur der Rijks Landbouvvwinterschool alhier is benoemd tot lid der commissie tot bet afnemen van het examen voor landbouwkunde en houtteelt, welk examen te Wageningen zal afgenomen worden. Gymnastiek. Het programma voor de zesde Gewestelijke Uit voering van het Nederlandsch Gymnastiek verbond in het Gewest Noord-Holland, welke op Zaterdag 31 Juli en op Zondag 1 Augnstus a.s. te Schagen zal gehouden worden, onder leiding van den heer J. Zeeman, directeur van Amstels Gymnastiek-Vereeniging te Amsterdam, is thans officieel vastgesteld. Het feest zal op Zaterdag, des namiddags te 3!/2 uren, aanvangen met de ontvangst der turners door de Gym- nastiek-Vereeniging Lycurgns te Schagen, 's namiddags om half vijf optreden in groepen op het feestterrein en 's avonds 8 uur ontvangst der turners door de feestcom missie. Daarna zal een fakkeloptocht door de gemeente worden gehouden, ontvangst door het Gewestelijk Bestuur en gezellige bijeenkomst. Den tweeden dag, Zondag 1 Aug., optocht van alle aan de Gewestelijke Uitvoering deelnemende Vereeni- gingen met hare vaandels en ontvangst daarna der tur ners door het Gemeentebestuur van Schagen ten raadhuize. Het belangrijkste en het meest aantrekkelijke nummer van dit programma is ongetwijfeld de Gewestelijke Uit voering, welke des namiddags te 2 uren zal aanvangen. De uitvoering is verdeeld in vier seriën, n.l. A. Orde- en staafoefeningen. B. Afdeelingsturnen aan toestellen. C. VereenigingsturneD. D. Kenrtnrnen. Het feest wordt besloten met een concert van Schagen's Harmoniekapel in den tuin van »Hötel Vredelust," terwijl een volksconcert op de Marktplaats zal gegeven worden. De versieringen, die aan vele gebouwen aangebracht, en de groote eerepoorten, welke op de hoofdpunten der ge- meento geplaatst zullen worden, welke laatste, evenals de voornaamste straten in de gemeente, des avonds schit terend verlicht zullen worden, zullen aan de plaats een feestelijk aanzien geven. De feestcommissie bestaat uit de heeren S. Bei-man, bur gemeester van Schagen, eere-voorzitter ds. A. W. van Kluijve, predikant der herv. gemeente, voorzitter; Jb. Denijs Jzn., secretaris der gemeente, vice-voorzitter mr. L. N. Roodenburg, griffier van het kantongerecht, secre taris; A. C. Verhoeff, rijksontvanger, penningmeesterP. Meurs, J. H. Ressing, Pb. de Heer, W. A. Hazen, G. Muijs, A. C, Melchior, mr. P. de Joncheere, P. Timmer man, C. Nobel, C. N. Vlaming, J. Schenk, Joh. Govers, P. Buis Jzn., 1'. Boekei, J. C. Visser, J. M, Koelman en P. Trapman de regelingscommissie uit de heeren L. J. Roggeveen, voorzitter Joh. Overtoom, secretarisJb. Roggeveen, penningmeester K. Roggeveen, M. van Thijn, Roggeveen, Tb. B. Roep, A. O. Roggeveen en P. Trapman. Examens muziek. Bij de exameDS der Nederlandsche Toonknnstenaars- Vereeniging zijn van de 3 candidaten nog geslaagd voor piano (lager onderwijs) mej. J. A. Pfeiffer, Amsterdam; voor koorgezang mej. K. M. Wijchers, Amsterdam; den 21 van de 4 candidaten voor vioo 1 (lager onder wijs) mej. H. M. Peters, 's Gravenhage. Mond- en klauwzeer. Bij suppletoire begrooting heeft de minister van binnenl. zaken voorgesteld den post uitgetrokken op de begrooting van 1896 voor reis- en verblijfkosten van de district-veeartsen hunne plaatsvervangers en geëxami neerde veeartsenzoomede voor vacatie-gelden en beloo ningen, met f 13000 te verhoogen omdat de toegestane som wegens het heerschen van het mond- en klauwzeer onvoldoende is gebleken. Voorts wordt de post uitgaven wegens het heerschen van het mond- en klauwzeer mei f 15,000 verhoogd. Furmerend. Nauwelijks is het groote feest van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen achter den rug of een niet minder belangrijke feestdag staat in Pnrmerend weder gevierd te worden. Donderdag 29 Juli a. s. zal de afdeeling »Beemster Pnrmerend en Omstreken" dor Holl. Maatschappij van Landbouw van 102 ure eene tentoonstelling honden van vee op het „Doelenplein", terwijl 's namiddags om 2 nur eene harddraverij zal gehouden worden om een prijs van f 200 voorts een eerste premie van f 100 terwijl de tweede premie zal bestaan nit de inleggelden. Het Stodelijk Muziekcorps", onder directie van den heer J. A. Kwast, zal van 5'/27x/a ure een openbaar- concert geven op het Slotplein, terwijl het geheel zal be sloten worden met een Avondfeest, waartoe de Gymnas- tiek-Vereeniging Hercules" te Beemster hare medewer king zal verleenen door voorstelling van »Tableaux-Vi- vants" met knnstverlichting en opgeluisterd door het or kest van »Het Stedelijk Muziekcorps", onder* directie van den heer J. P. Groot. Veehandel in Friesland. De aanhoudende droogte doet ook haren invloed op de veeprijzen gelden, vooral op die van het melk-en kalfvee. Er is hier en daar reeds groot gebrek aan gras, zoodat men gaarne zon willen verkoopen, als er maar koopei's waren. Deze ontbreken schier, want bijna iedere boer in deze provincie houdt te veel vee in verhouding van zijn weiland. In vette koeien is de handel stadig, wat de le qualiteit betreft, welke goed betaald wordt. In inferieure soorten gaat meer om, met lagere prijzen. In vette kalveren gaat het niet druk de prijzen van de Londensche markt komen niet hoog afde tempera tuur begunstigt de veeveizonding naar Engeland niet, en de aanvoer is grooter dan de vraag. Hetzelfde geldt voor de graslammeren en vette schapen, welke ook geslacht naar Londen worden uitgevoerd. In stieren voor de slachtbank, waarin sedert langen tijd de handel slecht was, begint wat meer handel te komen. Het aanbod wordt kleiner en de aanvraag grooter, nu de le qualiteit vet rundvee prijzig blijft. In Londensche biggen is de handel stadigover het geheel maken de exportslagers met dit artikel geen beste zakeu, daar de prijs van de Londensche markt niet boog is. In magere varkens kalme handel met vrij vaste prijzen. Menig boer koopt op voor het mesten, du de vetie var kens, in verhouding van de andere veeprijzen, vrij duur zijn en het niet ontbreekt aan goedkoope voedingsmiddelen. De vette varkens loopen van 17 tot 20 ets. per f Kg. levend gewicht; Londensche biggen 14 17 ets.; magere varkens f 13 f 27 vette schapen f 12 f 24stieren voor de slachtbank 18 20 ets. per Kg.; vette kalveren 26 30 ets.; melke koeien f 80 f 155 kalve koeien f 110 f 160 vette koeien 23 30 ct. per Kg. Door den hoofd-ingenienr van den Provincialen Wa terstaat in Noord-Holland is een onderzoek ingesteld naar den toren te Zundcrdorp. Daaruit bleek dat het ten hoogste wenschelijk is dat die toren spoedig worde ver sterkt, wil men voorkomen, dat hij binnen een zeer kort tijdsverloop evenals voor een paar jaar die te Pur- merland zal moeten worden afgebroken. iti-and te Arnhem. In den avond van den 20 is brand ontstaan ou het tentoonstellingsterrein Sonsbeek. Men meende dat het landhuis zelf in vlammen opgingmaar het bleek dat het slechts de orangerie was waarin de kunstzaal was gevestigd d. i. de zaal met de Moorsche meubelen, de Deventer tapijten, de Apostelenklok, de collectie zeld zame uurwerken nit de 16e, 17e en 18e eeuw, de fayence d'Utrechtartikelende bronzen en marmers. Dit gebouw is geheel in vlammen opgegaan. Men beeft alleen de col lectie uurwerken kunnen redden. Het vuur schijnt in bet gebouwtje waar de schilderijen van v. d. Waay en Witkamp (Dante's Hemel en Hul) werden ten toon gesteld te zijn aangekomen. Er was een ontzaglijke menigte op de been. Het bran dende gebouw leverde tusschen de boomen door een phan- tastisch gezicht op. Olerleek. Voor de den 3 Angs. te houden ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer G. Visser, zijn den 20 vier candidaten tor secreta rie opgegeven, n.l., de heeren P. Kalis Jzn., O. Dekker Jzn., Jb. Slooten. en J. Glijnis Pz. Het dagelijksoh bestuur van den Oterleeker polder be noemde den beerC. Visser, bestuurslid, tot penningmeester en secretaris van dien polder. Met hem hadden zich nog een tweetal sollicitanten aangemeld. Opmeer. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare lagere school heelt zich slechts eene sollicitante aaDgemold. Leeuwarden. Alhior heeft in den morgi-n van den 21 een hevige brand gewoed in den winkel van den heer Vergnes. De drie kinderen, die, evenals de ouders en eene winkeljuffrouw bij het ontstaan van den brand nog in diepen slaap lagen, konden slechts gered worden, door ze te zamen in oen groot linnen laken te wikkelen, dat vervolgens langzaam naar beneden werd gelaten om door eenige mannen op een tegen den voorgevel geplaatste ladder in ontvangst te worden genomen. De overige huisgenooten wisten daarna langs ds ladder den grond te bereiken. De brand moet zijn ontstaan door het vlamvatten van een gordijn, dat met oen jnist door de dienstboden aan gestoken gastoostel in aanraking was gekomen. De dienst-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3