No. 88. Eerste blad, ÏITegen en ï¥egentigste Jaargang. 1897. Z 0 N I> A G 25 J U L I. Buitenland. Nederland, Inrichtingen, (lie gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken, Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. tl.ktlttKSCIIK COIIUH. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnei nentsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO'ranco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frljs der gewone Advertentie»: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnu er s 3 Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van PIETER WIT, koopman alhier, om vergunning tot het oprichten van eene lompenbergplaats, op den zolder van het perceel aan de Hofstraat Wijk A No. 25, en dat op Vrijdag 6 Augustus 1897, 's middags te twaalf uren, ten stadshuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 23 Jnli 1897. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van den 22 Juli 1.1. vergunning hebben verleend aan S. PLANTEIJDT en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten eener zeildoek en linnenweverij, in welke stoomkracht zal worden ge bezigd in het perceel, staande aan de Wognumschebuurt, Wijk E No. 19. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 22 Jnli 1897. C. D. DONATH, Secretaris. BEEGIE. Koning Leopold is van zijne reis door Noorwegen Zweden en Denemarken te Antwerpen te- rnggekeerd en heeft zich onmiddellijk naar het kasteel Tervueren begeven. "UlTSCHIiAND. Eenige dagen geleden heeft een nieuwe hoogleeraar aan de Berlijnsche universiteit, prof. Reinhold, bij de aanvaarding van den leerstoel der staat hnishoudkunde een rede gehouden die zeer de opmerk zaamheid heeft getrokken. Na eenige opmerkingen over de ontwikkeling van het gemeenschapsleven en enkele politieke vraagstukken kwam de redenaar tot de ver klaring dat bijna het geheele rijk in oppositie is tegen de tegenwoordige regeering. Vooral was er een sterk gevoel van misnoegen in geheel Znid-Duitschland een oppositie tegen Pruisen, die aan 1866 herinnerde. »Heel Duitsehland ten zuiden van de Main stemt met uit bundig gejuich in met de woorden van een radicalen rijks afgevaardigde God zij dank, dat wij geen Pruisen zijn." En dat prof. Reinhold grond heeft voor zijne meening blijkt, uit een artikel in de te Neurenberg verschijnende .Frankische Kurier", waarin nadrukkelijk en zeer open hartig de redenen van dien af keer worden genoemd. EBfOBIiAND. De handelingen van de Zuid-Afrika commissie brengen nog steeds heel wat pennen in be weging. Onder het opzienbarend opschriftDe Zuid-Afrilcaan- sche telegrammenMedeplichtigheid van den prins van Vales, schrijft Reijnolds Newspaper het volgeude: »Er zullen in de politieke wereld ernstige moeilijk heden ontstaan over het plotseling wegmoffelen van de Zuid-Afrikaansche enquête-commissie. Deze voorspelling zal men begrijpen wanneer wij verklaren, dat wij kunnen aangeven welke de reden is dat leiders van Tories en liberalen overeengekomen zijn de zaak van de ontbre kende telegrammen onaangeroerd te laten. Wij hooren van een zeer gezaghebbend persoon die de Zuid-Afri kaansche zaken kentdat de naam van den prins van Wales in deze telegrammen voorkwam, en dat ten gevolge van dit hachelijke feit de leiders der liberalen gedwongen zijn geworden toe te staan dat het Hawksley-incident in den doofpot werd gestopt. „Den heer Rhodes zal niets meer gevraagd worden omtrent de telegrammenom de eenvoudige reden dat de prins van Wale3 er bij betrokken is. »Men zal zich herinneren, dat in de eerste dagen van het onderzoek de prins van Wales steeds tegenwoordig was. Zulk optreden van zijn zijde was voorbeeldeloos We zien nu in dat geen staalkundige, maar persoonlijke redenen hem hiertoe drongen. Men gelooft dat de heer Rhodes den prins te kennen gaf, dat hij van hem ver wachtte dat hij tegenwoordig zou zijn en hem openlijk vertrouwen zou toonen. Deed hij dit, dan zon de naam van den prins door geen getuigen genoemd worden." Wel wordt deze beschuldiging door de West-Minster Gazette met groote verontwaardiging weerlegd, maar zeker is hetdat de openbaarmaking van de bewuste telegrammen meer dan ooit noodig wordt geacht, wat ook blijkt uit het volgende: In de »Trnth" heeft de heer Labouehere n.l, een zeer scherp artikel geschreven naar aanleiding van het verslag der Zuid-Afrika-commissie. De heer Labouchère is vast overtuigd dat minister Chamberlain van de geheele zaak meer hee;t geweten dan hij wil doen voorkomen. Maar hij gelooft dat Chamber lain Rhodes heeft willen ontzien en daarom werkeloos is blijven toezien, en dat Rhodes Chamberlain wil ontzien en daarom de bewuste telegrammen achterhoudt. Schandelijker dan de inval en het onderzoek daarnaar vindt de heer Labouehere de wandaden van de .maat- sehappij-schacheraars en concessie-jagers" te Rhodesia tegen de inlanders. Hij wenscht dat een ieder het rap port van sir Martin zal lezen Dan zal een ieder in staat zijn om voor zichzelf te o^rdeelen over de gevolgen van het verleenen van het recht om over een onderwor pen ras te regeeren, aan een finaneieele maatschappij. .Het is een verhaal dat elk Engelschman moet doen blozen over do onrechtvaardigheden die bedreven zijn onder de Engelsche vlag onrechtvaardigheden bedre ven met het eenig doel om een groote waarde te geven aan aandeelen, die geld zijn geworden louter door ze te drukken en om hen die op deze gemakkelijke wijze in het bezit ervan zijn gekomen in staat te stellen ze in geld om te zetten dooi' ze tegen belachelijk hooge prijzen te verkoopen aan dwazen." De werkstaking in het Britsche machinebouwvak breidt zich nog uit. Volgens schatting van de patroons loopen thans 40.000 man ledig, waaronder 20.000 .engi neers," 18.000 arbeiders bij neven-industrieën en 2000 niet-nnionistische werklieden. F It A Y lillIJK. De heer Felix Faure is naar zijn villa te Havre vertrokken, waar hij tot het eind van de maand zal blijven. Dan gaat hij een reis maken door de zuidoostelijke departementen der republiek. De Panama-commissie nam vacantie. Zij zal zich slechts door eene delegatie doen vertegenwoordigen, die te Parijs blijft en van al wat inkomt kennis neemt. Van het be zoek aan Dr. Herz komt voorloopig das niets. GRIEHEAIiAWD. Zeer droevig is de toestand van de Thessalische vluchtelingen op Euboea en andere eilan den in den omtrek en ook te Athene. Het geld ter onder steuning dezer ougelnkkigen begint op te raken en spijs- kokerijen en dergelijke inrichtingen, die men tot hulp dor arme vluchtelingen heeft opgericht, zullen al heel spoedig moeten sluiten. Daarbij zijn er verschillende ziekten onder hen uitgebroken en is de sterfte vooral onder de kinderen zeer groot. Te Kanea is ook weder gevoenfcen ditmaal tncschen een Russisch detachement en een bende ongewapende Turken. De Russische soldaten waren met levensmidde len voor de Christenen op weg, toen zij werden aange vallen door de Muzelmannen zij dreven dezen met de kolven van hun geweren uiteen. Te Retymo is de orde thans hersteld, dank zij der tusschenkomst van den Rnssischen admiraal. De opge wondeuheid is er echter nog groot. De Europeesche admiraals hebben besloten de Mnzel- mansche vluchtelingen die wegens roofplundering en moordaanslagen in hechtenis zijn, naar Benghazi in Tri polis te deporteeren. ITAIiïE. Koning Umberto en koningin Margherita zijn door keizer Wilhelm uitgenoodigd om in September naar Homburg te komen en de keizermanoenvres bij te wonen. De uitnoodiging is in dank aangenomen. RUSE AAR. Het schijnt den Czaar ernst te zijn met zijne plannen tot ontwikkeling van zijn volk. Een ern stige poging in die richting blijkt uit eene nkase, waarin bepaald wordt, dat elke gemeente op haar enkele aan vrage van den staat grond en materialen kan krijgen voor den boaw van scholen. TURIiWE. Uit Konstantinopel wordt het volgende bericht. In de vergadering der gezanten met Tewfikpaeha werd den 22 de strategische grenslijn, gelijk die is ont worpen door de militaire attaché's, aangenomen. Vervol gens werden voorloopige vredesvoorwaarden besproken. Er is een aanslag gepleegd op het leven van maar schalk Edhem-pacha, opperbevelhebber der Turksche troepen in Thessalië. De maarschalk heeft een postpakket ontvangen, dat bij opening een helsche machine bleek te bevatten. Het toestel ontplofte en de opperbevelhebber werd aan den arm gewond. ZUID-AERIRA. De meeste Zuidafrikaansche b aden zijn ontevreden over het resultaat van het onderzoek der parlementaire enquête-commissie voor Zuid-Afrika. De Hollandsehe pers zegt, dat de beloften van den heer Chamberlain aan den heer Hofmeijer en aan president Kroger niet eerlijk gehouden zijn en dat de enqnête een bespotting is geweest, welke den toestand niet verder heeft gebracht dan hij te voren was en niets gedaan heeft dan de vermoedens tegen sommige persoDen ver sterken. Het rapport van de geneesheeren van het Instituut Pasteur is verschenen. De methode der serumtherapie is met veel succes toegepast in gevallen van runderpest; zij bestaat in inenten van zieke dieren met bloed van andere. Een congres over het onderwerp zal spoedig in de Trans vaal gehouden worden en gevolgd worden door een alge meen Zuidafrikaansch congres te Pretoria, waaraan afge vaardigden van den Oranje-Vrijstaat, van de Kaapkolonie, Natal en de Portngeesche en Duitscho kolonies zullen deelnemen om de veepest te bespreken van een interna tionaal standpunt beschouwd. Moord door een 13-jarlgen knaap. Te Groningen werd den 23 voor de Rechtbank be handeld de zaak van den 13-jarigen Luye v. d. L., die 29 Jnni zijn kameraad Albertus v. d. H., 9 jaar oud, zoo zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, dat het knaapje is bezweken. Uit dc beantwoording van des voorzitters vragen bleek, dat L. en A. samen vogelnestjes hadden uitgehaald. Daarna waren ze samen op den grond gaan zitten bekl. een stokje snijdende, waarvoor hij Albert's mes gebruikte. Albert zon hem toen een beetje geplaagd hebben, hij had bekl. met een stokje op den rug geslagen en uitgeschol den voor »zwijnestaart. Bekl., boos geworden, heeft toen den bleinon Albert met het mes in den hals gesneden, 't Jongentje was raar geworden, had wat gezegd, dat bekl. niet begrijpen kon en toen had hij gedacht, dat Albert dan heelemaai maar dood moest. De hoed en het mes van Albert heeft bekl. nog weggegooid en daarop is hij naar den vader van het vermoorde jongetje gegaan, om hem een verhaal op te disschen van een man, die hen achterna had gezeten. Met den vader ging hij naar Albert zoeken, eerst aan den anderen kant van het dorp. Later ging hij weer zoeken in gezelschap van andere jon gens, en toen heeft hij al heel gauw geroepen»ik heb hem al Het O. M. stelde voorop, dat een hoogst treurig mis drijf is gepleegd. Twee levens zijn verwoesteen aardige, flinke knaap is vermoord en aan den vader van dien knaap is naamloos veel leed toegebracht. Bekl. heeft zich zeer hardvochtig getoond toen hij bij het lijkje stond, heeft hij nog een deuntje gefloten Uit de nagelindrukken in het gezicht van den vermoor den jongen, moet worden opgemaakt, dat er nog een kleine worsteling heeft plaats gehad. Het O. M. neemt aaü, dat bekl. heeft gehandeld met oordeel des onderscheids; enkel zijn jeugdige leeftijd kan gelden als een verzachtende omstandigheid. De eisch is 20 jaren gevangenisstraf. De verdediger, rnr. H. Schaap, riep de clementie in van de recutbank en vroeg plaatsing in een opvoedingsgesticht. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet zijn reeds een tiental stoomdorschmachines in werking. Deze machines in het midden der karweizaadvelden op gesteld geven in werking zijnde aan den polders eens eigenaardige bedrijvigheid 't is een gebrom gesnor en gestamp, als ware men in eene fabrieksplaats. Schagen. Den 23 had alhier de derde jaarlijksche markt van luxepaarden plaats. Bijna 180 paarden ter ma kt aangevoerd, waarvau een groot aantal 4 en 5-ja- rige minder 2 en 3-jarige dieren. Vooral in eerstge noemde was de handel levendig en werden goede prijzen besteed voor 4 en 5-jarige van f 450 tot f 675 voor 2 en 3-jarige van f 250 tot f 500. Ook deze markt heeft weer bewezendat de nieuwe jaarmarkt in een behoefte voorziet. Meilerl. Onderw. Genootschap. Uit het jaarverslag van bovengenoemd Genootschap blijktdat deze groote onder wijzers vereeniging in een bloeienden staat verkeert. Niet minder dan 9 nieuwe afdeelingen werden in 1896 opgericht, terwijl er geen enkele moest worden opgeheven. Het ledental klom van 5395 tot 5500, het aantal afdeelingen van 205 tot 214. Bevredigend mag ook heeten dat het batig saldo over 1896 bij een uitgaaf van f 7806.785f 758.78s telt hoewel daartegenover staat, dat in 1897 de grootst mo gelijke zuinigheid moot worden toegepast, wil men rond komen. Als nieuwe hoofdbestuursleden traden in 1897 op de heeren P. do Geus en W. F. Hildebracd. Groote werkzaamheid is ontwikkeld voor de pensioenbeweging. In enkele weken tijds werden 8700 handteekeningen van onderwijzers op een adres bijeengebracht, dat over deze zaak aan de regoering zal worden aangeboden. Ook andere belangrijke zaken vroegen in 1896 de aandacht en de behartiging van het Genootschap dat immer op waardige wijze de belangen van het onderwijs en de onderwijzers in Nederland heeft gediend. Banged ijk. Er heerscht aan den Langedijk dooi de langdurige droogte watergebrek en, als altijd in die omstandigheid gaan ettelijke Langedijkers dan water halen van Schoorldam dat zij aan waterlooze burgers voor goed geld verkoopen. Den 19 kwam de treklijn van een der waterschuiten geladen met 12 okshoofden duinval, in aanraking met eeu lijn van een marktschuit, tengevolge waarvan do schuit kautelde on haar inhoud in het water liet stroomen. Ook een der opvarenden geraakte uit de schuit en bekwam gelukkig geen verder ongeluk dan een nat pak. Den 20 moesten de water- halers om nieuwen voorraad naar Schoorldam. Examen muziek. Van de 5 candidaten zijn den 23 geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames M. M. Rademacber, Rotterdam en M. F. HuffelUtrecht. Sijbckarspei. Den 1 Augustus a.s. hoopt de heer 0. Stuurman hoofd eener school alhier, den dag te her denken, waarop hij vóór 40 jaar zijne betrekking aan vaardde. Het schoolfeestin de kom der gemeente gevierd is in alle opzichten geslaagd.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1