Te Schevenlngen zijn Zondagavond twee jongens, een van 15 en een van 16 jaren, het slachtoffer geworden van hunne roekeloosheid om tusschen de hoofden van het Ververschingskanaal te gaan zwemmen. Beide knapen waren vrij goede zwemmers, doch werden door de sterke strooming naar zee gedreven en konden den kant niet bereiken. Vier kameraden, die met hen te water waren, trachtten vruchteloos hulp te bieden. Na ruim tien minuten slaagde men er in de jongens op te halen. Zij bleken toen echter reeds overleden te zijn. noemde ziekten berokkend; dat zij het dringend noodza kelijk achten, dat de wetgever krachtdadiger dan tot op heden ingrijpt om te voorkomen, dat hnn bedrijf geheel ten gronde gericht wordt; dat door genoemde krachtige maatregelen ook de reputatie van den Nederlandschen veestapel in het buitenland hooger wordt gehouden en dientengevolge de uitvoer die thans meer dan ooit be dreigd wordtweder toeneemt dat waar door de daar toe aangestelde Rijksbeambten mond- en klauwzeer wordt geconstateerd een tijdelijke vergoeding van Staatswege wordt verleend en waar het lijdende vee noodwendig moet worden afgemaaktalgeheele vergoeding door den Staat wordt gegeven dat voorts in het algemeen die maat regelen worden getroffen, welke den wetgever noodzake lijk voorkomen om den thans zoo gedrukten stand van landbouwers en veehouders te behoeden voor algeheelen ondergang". Het voorloopig comité dat zich heeft gevormd teneinde eene vereeniging te stichten, ten doel hebbende bij de regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen, welke den stand van landbouwers en veehouders in Nederland ten goede kunnen komen, vooral ook met het oog op de schade door velen geleden door het thans heersehende mond- en klauwzeer, bestaat uit de heeren H. Barger en D. de Leeuw. Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam, Amstel 37. mond- en klauwzeer. Te Loosdrecht blijven de gevallen van mond- en klauwzeer nog maar steeds toenemen. Reeds komt de ziekte onder dertig koppels vee voor. Het aantal gestorven dieren bedraagt 3. Vreemd mag het genoemd worden, dat deze niet lijdende waren aan klauwzeer, welke ziekte gewoonlijk den dood veroorzaakt, maar aan tongblaar in hevige mate. Rangert. De verzending van aalbessen naar de Engelsche en Amsterdamsche markten is in vollen gang. De afzet geschiedt heden nog tegen redelijk hooge prijzen, waarvan de middelmatige teelt wel mede de reden zal zijn. Zwarte bessen zijn naar genoemde markten weinig verzonden, daar deze reeds meest voor het binnenland tegen hooge prijzen waren verkocht. De oogst van pruimen alsmede die van appelen zal dit jaar slecht zijn. Peren iets beter en hazelnoten best. Benoemd tot. secretaris-penningmeester van den polder Oterleek de heer C. Visser. Te Scharwoude is den 22 het zoontje van F. v. d. H., dat met andere kinderen op weg was naar school, bij ongeluk gestruikeld, waarop het door een zwaar ge laden petroleumwagen werd overreden. Het knaapje was terstond dood. Scliagen -Wognum, Met den aanleg van den Tramweg SehagenWognum is een begin gemaakt. Op verscheidene plaatsen zijn reeds de voorbereidende maatregelen voor 't leggen der bruggen genomen en nu is men bezig te Opmeer. Voor 't ver keer in deze aan vervoermiddelen zoo arme streek is 't zeer te wenschen, dat er krachtig aan de lijn moge ge werkt worden. Brand te Staphorst. De koninginnen hebben f 400 gezonden voor de slachtoffers van den brand te Staphorst. Gymnastiek. Aan de tuinfeesten, die op 31 Juli en 1 Aug. te Sehagen gehouden zullen worden, wordt deelgenomen door «Kracht en Vlugheid", Alkmaar; «Amstels Gymn. Vereeniging," »Amsterdamsche Gymn. Vereen., «Hol- land, »01ympia'' en »Plato", alle van Amsterdam »De Westfries", Barsingerhorn «Hercules", Beemster; «Bever- wjjksche G. V.", Beverwijk; «Sparta", Haarlem; «Pro Patria", Helder; «Oefening kweekt kunst", Helder; «Eigen Oefening", Hem«Hilversumsche Gymn. Vereen., Hilversum; «Uitspanning door Inspanning", «Willem van Oranje," Hoorn; «Simson'', Koog-Zaandijk; «Lycurgus", Krommenie; «Hercules", Nieuwe Niedorp; «Lycurgus", Sehagen; «Jahn", Westzaan; «Olympia", Wieringerwaard; «Sparta", Winkel; «Hercules", Wormerveor; «Concordia", Zaandam. De leiding der feesten is door het bestuur van het gewest Noordholland opgedragen aan den heer J. Zeeman, directeur van «Amstels Gymn. Vereen." te Amsterdam. «Gij schijnt er even veel van te weten, alsof gij er bij geweest waart, sir. De waarheid is dat ik de kamer ledig dacht te vinden. Ik kende de gewoonten vau het huis zeer goed. Ik zal geen geheim van de zaak maken. Mijn beste verdediging bestaat juist in de zuivere waarheid. Welnu, indien het de oude majoor ware geweest zou ik mij er weinig om bekommerd hebben. Ik zou er even weinig om gegeven hebben hem te doorsteken, als deze sigaar te rooken. Maar het zou vervloekt hard zijn als ik blijde zou zijn om den dood van dien jonge Sholto, met wien ik nog nooit een kwaad woord gehad heb." «Gij zijt de gevangene van Mr. Athelney Jones van Scottland Yard. Hij brengt u naar mijne woning, en daar zal ik je om een trouw verhaal van de zaak verzoeken. Gij moet mij er alles van mededeelen, want als gij dit doet hoop ik nog van dienst te kunnen wezen. Ik geloof dat ik bewijzen kan dat het vergif zóó schielijk werkt dat de man dood was vóór gij de kamer bereikt hadt." «Dat was hij ook, sir. Ik ben nog nooit in mijn leven zoo geschrokken, als toen ik hem mij zag aangrijnzen met zijn hoofd op zijn schouder, toen ik het venster binnenklom. Het schokte mij geweldig, sir. Ik zon Tonga half dood geslagen hebben als bij zich niet uit de voeten had gemaakt. Dat was de oorzaak dat hij de knots en eenige van zijn doorns achter liet, zooals hij mij later zeide, en dat u volgens mijne meening ons op 't spoor bracht hoewel het mijn begrip te boven gaat, hoe gij het hebt kunnen volgen. Ik draag u er geen kwaad hart om toe. Maar toch is het al zeer ongelukkig," voegde hij er met een bitteren grimlach bij «dat ik, die eerlijk deel heb aan een half millioen, de eerste helft van mijn leven heb doorgebracht met het bouwen van luchtkasteelen op de Andamans en nu alle kans heb om de andere helft in de gevangenis te Dartmoor door te brengen. Het was een ongeluksdag voor mij toen mijn oog voor het eerst den koopman Achmet ontmoette en met den Agra-schat te doen kreeg, die nooit anders dan onheil bracht over den man dien zij toebehoorde. Hem bracht zij moord, aan Majoor Sholto vrees en wroeging, en mij levenslange galei straf." Haringcarspel. Den 20 dezer kreeg deze ge meente een bezoek van den commissaris der Koningin in deze provincie, mr. G. van Tienhoven, vergezeld van den griffier der Staten, mr. A. A. Landen het lid van ged. staten, mr. J. A. Sillem. Na ten raadhuize, alwaar zij werden ontvangen door burgemeester en wethouders, eenige oogenblikken vertoefd te hebben werd een kort bezoek gebracht aan de hervormde kerk, de school, de kaasfabriek te Dirkshorn. Te ongeveer één uur werd ten huize van den burgemeester gedejeuneerd, waarna de reis werd voortgezet naar de gemeente Sint-Maarten. Van de kerktoren en vele particuliere woningen wapperde de vlag. Schermcrliorn. Bij de herstemming op den 23 voor een lid van den gemeenteraad alhier, zijn uitgebracht 132 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. Gekozen is de heer J. Klerk met 86 stemmen, terwijl 45 stemmen op den heer K. Grcotes werden uitgebracht. Hoewel in de laatste dagen in omliggende gemeenten veel water is gevallen, blijft men alhier nog steeds hier van verstoken. Bij velen is het drinkwater verbruikt en ziet men zich genoodzaakt water te koopen uit den bak van den kerk of het tramstation. Ook boeren en landbou wers zien met verlangen regen te gemoet. Provinciale la ten. Den 23 had te Haarlem de verkiezing plaats voor een nieuw lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. Van do 4977 kiezers waren slechts 1931 opgekomen. Van onwaarde waren 24 stemmen. Gekozen werd mr. W. A. 't Hooft (lib.) met 1076 stemmen. Op den heer H. van Blaaderen, candidaat der antirevolutionairen en katholieken, werden 778 stemmen uitgebracht, en 53 op den heer Van Bijleveld, candidaat der Chr. Hist., die na de candidaatstelling bedankt had. Volkszang. De Vereeniging tot verbetering van den Volkszang te Amsterdam, wil trachten, met het oog op het aan staande Kroningsfeest eenheid te brengen in de keuze der liederen, welke zonder twijfel ook dan weder uiting moeten geven aan de feestvreugde. Zij heeft daartoe uit haar midden eene commissie benoemd bestaande uit de heerenJ. Stamperius, voorzitter, P. van den Ent, W. H. de Groot Wzn., P. J. Haverkamp, G. Kappen borg Pzn., G. S. van Krieken, H. van Voorthuysen, A. H. Westendorp en A. P. de Wild, secretaris. Deze commissie zal een keurbundeltje liederen samen stellen, welke geschikt zijn om door klein en groot te worden gezongen. Het boekje zal tot een geringen prijs verkrijgbaar gesteld worden en zoo mogelijk door het geheele land verspreid. Reeds riep de commissie de medewerking in van alle onderwijzers en onderwijzeressen van Nederland, maar behalve die kunnen nog velen tot het goede doel, dat de commissie beoogt medewerken en alle medewerking zal hoogst welkom zijn. Wij denken hier aan feestcommis- sie's en zanggezelschappen, die de liederen kunnen doen instudeeren, aan particulieren, die genegen zijn de goede zaak financiëel te steunen en alzoo de commissie in de gelegenheid te stellen present-exemplaren in grooten ge tale te verspreiden. In de tweede plaats strekt de arbeid der commissie tot het in het leven roepen van een Kroningslied. Zij heeft daartoe een wedstrijd uitgeschreven, waartoe alle musici van Nederland ter deelneming zijn uitgenoodigd. De jury bestaat uit de heeren; Richard Hol, Dan. de Lange en Bern. Zweers. Aan de best gekeurde compo sitie zal eon prijs worden toegekend van f 100 of een gouden medaille van gelijke waarde. Nadere inlichtingen verschaft de Secretaris der Com missie, de heer A. P. deWild, Marnixstraat372, Amsterdam. Examens muziek. Den 24 zijn voor het examen van da Nederl. Toon- kunstenaars-Vereeniging te 's Gravenhage van de 5 can- didaten geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames Adr. H. van der Lek, 's GravenhageC. Jenny Neu- hoff, Arnhem en H. B. Posthumas, Dordrechtden 26 voor piano (1. o.) de dames G. J. Putman Cramer, Har derwijk; en J. W. Uden Masman, 's Gravenhageen de heer H. G. M. Verkooy, Amsterdam. Op dit oogenblik stak Athelney Jones zijn breed gelaat en forsche schouders door de opening van de hut. «Het lijkt hier wel een familie-partijtje," riep hij »ik denk dat ik dat varken wel zal wasschen, Holmes; en dat wij elkaar waarlijk geluk mogen wenschen. Het is jammer dat wij den andere niet levend in handen konden krijgen maar wij hadden geen keus. Je moet toestemmen, Holmes, datje den knoop wel wat te spoedig doorhaktet." «Eind' goed al goed," zei Holmes: «maar ik wist niet dat de «Aurora" zulk een vaart had." «Smith zegt dat zij de snelste stoomer op de rivier is, en dat, indien hij een beteren machinist had gehad, wij haar nimmer zouden hebben ingehaald. Hij zweert dat hij niets van deze Norwood-geschiedenis afweet." «Geen enkel woord," riep onze gevangene«ik koos zijn boot, omdat ik van hare snelheid gehoord had. Wij deelden hem niets mede, maar wij betaalden hem goed, en hij zou nog een flinke som ontvangen, indien wij ons schip, de «Esmeralda", te Gravesend in lading voor Bra zilië, zouden bereiken." «Welnu, als hij geen kwaad gedaan heeft, zullen we zorgen dat hem geen leed overkomt. Indien wij er al vlug in mogen zijn om onze lieden gevangen te nemen, zijn wij toch lang niet zoo haastig om ze te veroordeelen." Het was aardig om op te merken hoe de dwaze Jones zich op het geval verhoovaardigde. Er speelde dan ook een beteekenisvolle glimlach om Holmes' lippen. «Wij zullen terstond bij Vauxhall Bridge zijn," ver volgde Jones «waar ik u met den schat aan wal zal zetten Dr. Watson. Ik behoef u gewis niet te zeggen, dat ik daardoor een zeer groote verantwoordelijkheid op mij neem." «Het is zeer onregelmatigmaar, «een man een man, een woord een woord Mijn dienst verplicht mij echter om u een inspecteur mede te geven, wijl gij zulke groote waarden bij u hebt. Gij zult zeker rijden?" «Ja, ik zal een rijtuig nemen." «Het is jammer dat er geen sleutel bij is, om eerst inventaris op te maken. Gij zult de kist dus moeten openbreken. Waar is de sleutel, beste man Aan de Texelsche Hors geraakte dezer dagen een matroos van Hr. Ms. stoomkanonneerboot «Sperwer" door een ongelukkig toeval overboord. Daar de man niet zwem men kon, liep hij veel kans te verdrinken. Dit inziende, sprong de commandant van de boot, de luit. ter zee 2e kl. II. .1. Boldingh, den man onmiddelijk na en zwom naar hem toe. Hij wist den drenkeling te grijpen en vaat te houden, totdat men met de inmiddels gestreken vlet te hulp kwam en redder en geredde kon opnemen. De officier, van wiens krachten buitengewoon veel ge vergd was, moest, na aankomst van de kanonneerboot te Nieuwediep, in het Marinehospitaal ter verpleging worden opgenomen. In Friesland worden tegenwoordig voor Zweden twenterstieren opgekocht, waarvoor uitsluitend in aan merking komen stamboekstieren, die de tongblaar hebben gehad. Gemiddeld wordt per stuk f 300 betaald. Anna Paulowna. Dezer dagen heeft het bestuur van het Witte Kruis alhier besloten om voor het daar sterk ijzerhoudend nortonwater de filtratiemethode van den heer P. D. Spruyt, gasfabrikant te Maarsen, in toe passing te brengen. Ook in verband met de stichting van een prise d'eau te Fort aan het Nieuwe Meer worden door de militaire autoriteiten inlichtingen ingewonnen. De methode-Spruit wordt aan de zuivelfabriek teKoe- kange met veel succes in toepassing gebracht. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, dit najaar geen zaaigranenkeuring te Rotterdam of Amsterdam te houden, aangezien op de tentoonstelling te 's-Gravenhage overvloedig gelegenheid bestaat om evenals op bovengenoemde keuringen zaai zaden te koopen en te ruilen. Zaandam. Op het program voor de Czaar Peter feesten, hetwelk eerstdaags zal verschijnen, komt ook voor een kinderfeest. Hiervoor zal eene commissie zich tot de burgerij wenden om steun. Bij wielen fabriek. Te Groningen is de groote rijwieleufahriek »A. Fongers" voltooid. De inrichting beslaat eene opper vlakte van 6100 M2. Een gasmotor van 70 paarden krachten brengt de verschillende machines in beweging, welke wekelijks 60 rijwielen vervaardigen, waarvoor 100 personen werkzaam zijn. De rijschool is 920 M2., de fabriek 2300 M2. groot. De ijzeren bekapping van de rijschool is geleverd door de firma Gencke Co., te Amsterdam de bouw werd bestuurd door den heer K. Hoekzema. Hoorn. De Commissaris der Koningin, mr. G. van Tienhoven, heeft den 21 deze gemeente en eenige omliggende dorpen bezocht, en heeft den 22 een bezoek gebracht aan Enkhuizen, alwaar Z. E. ten raadhuize audiëntie verleende. Tienden. Te Hall, gemeente Brammen, heeft mejuffrouw Kok Ankersmit, uit Apeldoorn, eene samenkomst gehouden met de aan haar tiendplichtige landbouwers, teneinde zoo mogelijk tot eene schikking te komen, i:i zake de aan hangige tiendquaestio. Namens zijne zuster deed de heer Kok Ankersmit een voorstel, om het tiendrecht af te koopen voor zes maal de gemiddeld jaarlijksche opbrengst der tienden, berekend over de twee gunstige en de twee ongunstige der laatste 15 jaren. Mej. Ankersmit zou alsdan voor al de tienden ongeveer f 1000 ontvangen, ofschoon deze haar indertijd waren toebedeeld voor f 7000. De vergaderden namen evenwel met dezen voorslag geen genoegen. Zij bleven bij hun eisch, dat bewijs van eigendomsrecht zou worden getoond. Indien dit niet «Op den bodem van de rivier," antwoordde Small kortaf. «HumGij hadt ons deze onnoodige moeite kunnen besparen. Wij hebben reeds genoeg werk door u gehad. Evenwel acht ik het niet overbodig u te waarschuwen, om voorzichtig te zijn, Docter. Breng de kist weder terug op onze kamers in de Baker-Street. Als gij u naar het bureau begeeft zult ge ons dahr kunnen vinden Zij zette mij met mijn zware ijzeren kist, in gezelschap van een inspecteur van politie op Vauxhall aan walen een kwartier later stapten wij voor de woning van Mrs. Cecil Forrester uit ons rijtuig. De dienstbode scheen wegens een zóó laat bezoek ten zeerste verbaasd. Zij deelde ons mode dat Mrs. Cecil Forrester den avond elders doorbracht en eerst zeer laat zoude tehuiskomon. Maar, Miss Morstan bevond zich in de buiskamer ik begaf mij dus mèt de kist naar de huiskamer, terwijl ik den beleefden inspecteur in het rijtuig achterliet. Zij zat bij het open venster, in een wit-met-rood-af- gezet avondkleed, terwijl het getemperd licht haar kalm gelaat bescheen. Toen zij echter mijnen, haar reeds bekenden voetstap vernam, richtte zij zich ijlings over eind, terwijl een boog rood hare anders zoo bleeke wangen kleurde. «Ik hoorde een rijtuig aankomen," zeide zij «en dacht dat Mrs. Forrester veel vroeger thuis kwam dan ik haar verwachtte, maar ik kon nooit denken dat u bet zoudt zijn. Welk nieuws brengt u mij «Ik breng iets oneindig beters dan nieuws," antwoordde ik, de kist op tafel zettende op vroolijken toon, hoewel mijn hart beklemd was «ik breng u iets dat tegen alle nieuwstijdingen ter wereld opweegt. Ik breng u een fortuin." Zij keok naar de ijzeren kist. «Is dit dan de schat vroeg zij kalm. «Ja dit is de groote Agra-schat. De oene helft ervan behoort u en de andere aan Thaddeus Sholto. Voor beiden zullen er eenige honderdduizeude ponden zijn. Denk eens Een jaarlijksche rente van tienduizend pond sterling Er zullen niet veel zulke rijke dames in Engeland te vinden zijn. Is dat niet prachtig f Wordt vervolgd i

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2