B n i t e ii 1 a n d. Nederland, I i in de eigenlijke Witte Zee, maar bij de Laplandsche knst, tegenover Kola Fjord op een paar honderd zeemijlen O. Z. O. van Vardö. De ontdekking had plaats op 17 Juli, Andrée is den Hen van Spitsbergen opgestegen. Dat klopt. De ballon zou dan eerst een poos in N. N. O. richting gedreven zijn vervolgens (die mogelijkheid is reeds verleden jaar door Andrée en Ekholin aangenomen) in een boog naar Nova-Zembla en het Samojedeu-schiereiland. Was hij daar ergens in zee gevallen, ten gevolge van de een of andere ramp, dan zou de strooming die langs de westkust van Nova-Zembla meest naar het noorden voert, hem niet in zoo korten tijd naar de kust van het Kola-Schiereiland gebracht hebben. Tenzij dus de ballon na eenigen tijd juist in omgekeerde richting gedreven is van die welke hij bij het opstijgen insloeg, zou men moeten aannemen dat de ramp op geen zeer grooten afstand van Kola plaats heeft gehad. Men behoeft ook dan echter niet alle hoop te verliezen. De reizigers kunnen door den nood gedwongen, hun ballon in den steek gelaten, en zelf een goed heenkomen gevonden hebben Wellicht wegens het mistige weder heeft kapitein Lehmann het voorwerp niet nader onder zocht. Misschien vernemen wij later dat het hier of daar aangespoeld is en dan kan men tevens weten of het enkel Andrée's ballon was, of dat het schuitje, de mee genomen boot, enz. er nog aan vast zaten. Maar men moet helaas, ook rekening houden met de mogelijkheid, dat niemand ooit meer iets verneemt noch van den ballon zelf, noch van het lot van Andrée en zijn metgezellen. Ondanks de bovenbedoelde mededeelingen van kapitein Lehmann, zijn de vermoedens omtrent het lot van den heer Andrée en zijn reisgenooten nog te vaag, dan dat men niet met belangstelling zou vernemen hoe luitenant Svedenborg denkt over de mogelijkheid om tijding van den luchtreiziger te krijgen. Luitenant Svedenborg is een schoonzoon van Nordenskjöld en zou den koenen luchtschipper hebben vergezeld wanneer een zijner reis genooten verhindering had gekregen. Hij merkt in zijn verhaal van de opstijging op, dat men dit jaar waarschijnlijk niets meer zal hooren van de expeditie, tenzij binnen zes weken na de opstijging. Als de heer Andrée en zijn metgezellen moeten neder dalen in de Poolstreken, na alles te hebben weggewor pen, dat niet onmisbaar is, zal het te laat in den zomer zijn om nog dit jaar huiswaarts te keeren. E1¥<SEI<A.1M®. In het Hoogerhuis legde lord Salis bury den 27 de verklaring af dat het niet de bedoeling is der regeering, het charter der Britsche Zuidafrikaansche Maatschappij intetrekken, maar dat zij wijzigingen daarin noodzakelijk acht. Welke maatregelen bovendien genomen moeten worden, kon hij nog niet mededeelen. Zij kunnen eerst bekend gemaak worden, wanneer zij genomen zijn. Bij de beraadslaging in het Lagerhuis over de sup- pletoire begrooting van marine deelde minister Goschen mede, dat do regeering voornemens is, vier groote krui sers op stapol te zetten. Blijkens een telegram uit Washington moet En geland het eiland Palmyra in bezit genomen hebben en vermeent de regeering van Hawai daarop aanspraak te hebben. Zal dit weer nieuwe moeielijkheden geven tus schen Engeland en de Vereenigde Staten, welke laatste onlangs Hawai onder de Staten der Unie opnam In Britsch-Indie blijkt het nog alles behalve rustig. Thans worden weder arrestatiën te Poonah gemeld van tegen het moederland samenspannende personen. Tot hen behoort o. a. een lid van den Wetgevenden Raad van Bombay. De drukkerij van een inlandsch blad werd doorzocht, en boeken en papieren in beslag genomen. nt \]VKKIJM. De Parijsche stadsspoorweg, waar voor het plan dezer dagen eindelijk door den gemeenteraad der Fransche hoofdstad is aangenomen, zal voor een groot gedeelte ondergrondsch zijn, voor een deel op den beganen grond en voor een ander deel over viaducten loopen. De hoofdlijn, van de Porte de Yincennes naar de Porte Dau- phiné, loopt geheel onder den grond. Men hoopt, dat zij er gebruik van zullen kunnen maken. Ik heb even goed voor hen als voor mij zeiven gehandeld. Het steeken der vier" heeft altijd tusschen ons bestaan. Welnu, ik weet dat zij mijn daad zouden goedkeuren en ook den schat liever in de Theems zouden werpen dan hem aan een nakomeling van Sholto of Morstan in handen te spelen. Wij vermoordden Achmet niet om hen rijk te maken. Gij kunt den schat vinden waar de kleine Tonga en de sleutel zijn. Toen ik zag dat uw boot ons moest inhalen, wierp ik den inhoud in de rivier. Er valt dezen keer niets voor u te verdienen." »Gij misleidt ons, Small," zei Athelney Jones ernstig; sindien gij den schat in de Theems hadt willen werpen, dan ware het gemakkelijk voor u geweest kist en al weg te werpen." Makkelijker voor mij om weg te werpen en ook makkelijker voor u om haar terng te vinden," antwoordde hij met een boosaardigen blik »de man die slim genoeg was om mij op te sporen, is zeker slim genoeg om een ijzeren kist op te visschen. Nu de kostbaarheden echter over een lengte van ongeveer vijf mijlen verstrooid zijn, zal er wel niets van terecht komen. Het ging mij wèl aan het hartik was half waanzinnig toen gij ons achterop kwaamt. Maar nu treur ik er niet meer om. Ik heb voor- en tegenwind in het leven gehad maar ik heb ge leerd dat gedane zaken geen keer nemen. »Dat is zeer erg voor u, Small," zei de detective indien gij de justitie behulpzaam waart geweest, inplaats van haar te dwarsboomen, zou dit bepaald van gunstigen invloed op uw vonnis geweest zijn." Justitie," grijnsde de ex-banneling»Een fraaie Justitie Wien anders dan ons behoorde deze rijkdom Welke Justitie kan mij dwingen om hem af te staan aan hen die er geen voet voor verzet hebben Luistert, wat ik er voor gedaan heb Twintig lange jaren in dat koortsverspreidende moeras, eiken dag aan den arbeid in de mijn-groeve, eiken nacht geketend in de volgepropte hokken, gebeten door de muskieten, geslagen met de zweep, en behandeld als een hond door eiken verwenschten zwarten bewaker, die zich vol vreugde aan een blanke die lijn nog vóór de tentoonstelling van 1900 gereed zal zijn. De vijf andere lijnen zijnrondom de buitenste boulevardsvan de Porte Maillot naar Menilmontant van de Porte Clignancourt naar de Porte d'Orléans van den Boulevard Strassbourg naar den Pont d'Austerlitz en van de Porte de Vincennes naar de Place d'Italie. Later volgen nog andere verbindingslijnen. De geheele spoorweg moet uiterlijk in 1910 voltooid zijn. De spoorweg wordt aangelegd door de gemeente en dan ter exploitatie gegeven aan een ondernemer, die de passa giers 2e kl. 15 centimes en die der le kl. 25 centimes mag laten betalen en daarvan 5 en 10 centimes aan de stad moet geven. Het werk zal 165 millioen francs kosten, welk bedrag door een leening is gedekt. Om de kosten voor renten, schuldafdoening, enz. er uit te halen, moeten er 110 millioen passagiers per jaar worden vervoerd. Men hoopt echter dat cijfer gemakkelijk te be reiken, want de verschillende omnibussen vervoeren 300 millioen menschen per jaar. ITALIU. De Vesuvius is weder aan het werk. De lavamassa's in den krater zijn aanzienlijk gestegen en voortdurend werpt de berg asch uit. Den Haag. De nieuw benoemde ministers heb ben den 27 hun ambt aanvaard. Aan het Departement van Binnenlandsche Zakeu was de overdracht binnen een half uur afgeloopen. De minister van marine neemt ad interim de porte feuille van oorlog waar totdat de nieuwe functionaris de heer Eland, uit het buitenland zal zijn teruggekeerd. Hamerverklezlngen. Amsterdam, district IX. Geldig2382 stemmen. Gekozenmr. A. Kerdijk (lib.), met 1229 st. Verder verkregen mr. W. H. de Beaufort (lib.) 285 mr. Th. Heemskerk (a. r.) 835, W. J. den Boer 33 st. stemmen. Leeuwarden. Geldig 3669 st. Herstemming tusschen H. Pijttersen Tz. (lib.) met 1399 en W. Bax (soc.-dem.) met 1081 st. Verder verkregen W. van Munster (a. r.) 856 en Z. Middelkoop (rad.) 333 st. Winschoten. Geldig 3880 st. Herstemming tusschen B. L. Tijdens (rad.) met 1208 en H. van Kol (soc.-dem.) met 1181 st. Verder verkregen O. V. Ger ritsen (rad.) 1050, P. Dijkhuis (a. r.) 441 st. Hond- en klauwzeer. Te Oosterdijk, gemeente Enkhuizen, is onder het rundvee mond- en klauwzeer geconstateerd. Door de afd. Enkhnizen en omstreken der »Holl. Maatsch. van Landbouw" zal op de in September te 's Gravenhage te houden tentoonstelling een collectie melkgevende koeien, 10 stuks, worden ingezonden. Belangrijke uitvinding. Een werkman van de »Pletterij" der heeren Ent hoven te 's-Gravenhage de instrumentmaker-electricien J. H. v. V., heeft eene belangrijke vinding gedaan. In militairen dienst de gevaron en bezwaren van het tegen woordige waarnomen van do schietschijven ondervonden hebbende heeft bij zich toegelegd op de oplossing van het vraagstuk om daarvoor iets beters te vinden, en in derdaad heeft hij eene eleetrische inrichting uitgedacht waardoor de officier, die bij de schutters staat, onmidde- lijk met onmisbare zekerheid voor zich ziet, hoe de ko gel heeft geraakt. Met dit toestel dat van groote beteekenis isnu de nieuwe kogels en geweren de gevaren voor den observa tiepost vermeerderenen waarmoe men bovendien bij snelvuur de trefiers der opvolgende schoten kan waarne men kan ook worden nagegaan welke baan een kogel volgt. Naar wij vernemen zal de uitvinder zijn toestel over eenige dagen aan den (nieuwen) minister van oorlog aan bieden. Examens muziek. Bij de examens dsr Nederl. Toonkunstenaars-Ver- eeniging zijn van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames Chr. H. Conrad 's Graven- te goed deed. Zóó verkreeg ik dien Agra-schat en gij spreekt tot mij van Justitie en rechtvaardigheid omdat ik de gedachte niet kon verdragen dat ik er dezen prijs voor betaald heb opdat een ander hem zoude bezitten Ik zou liever een poos hangen, of een van Tonga's doornen in mijn huid hebben dan in de gevangenis te zitten met de gedachte, dat een ander met het geld dat mij toebe hoort in een paleis woont Small had zijn masker van onverschilligheid afgelegd, en dit alles sprak hij op woesten toon, terwijl zijne oogen vlammen schoten en de boeien tegen elkaar rammelden, door de heftige beweging zijner handen. Toen ik de woede van den man gadesloeg, begreep ik dat het geen ongegronde of onnatuurlijke angst geweest was die Majoor Sholto bevangen had, toen hij voor de eerste maal vernam dat de getergde galeiboef zijn spoor gevonden had. »Gij vergeet dat wij niets van dit alles weten,' zei Holmes kalm »wij hebben uwe geschiedenis niet ge hoord, en kunnen dus niet oordeelen in hoeverre het recht aan uwe zijde is geweest." Welnu, sir hoewel ik het aan u te danken heb, dat ik deze armbanden weder om mijn polsen draag, hebt ge mij toch steeds fatsoenlijk toegesproken, en draag ik u geen wrok toe. Indien gij mijne geschiedenis wenscht te vernemen, verlang ik u die niet te onthouden. Elk woord dat ik tot u spreek is volkomen waar. Dank n, gij kunt het glas hier naast mij zetten, dan kan ik er als mijn lippen droog worden met mijn mond bijkomen. »Ik ben geboortig uit Worcestershire, in den omtrek van Pershore. Indien gij daar een onderzoek zoudt in stellen, zoudt gij er nog een menigte Smalls vinden. Ik heb er dikwijls aan gedacht om er eens weder heen te gaan, maar de waarheid is, dat ik nooit erg bij mijn familie in gunst stond, en ik betwijfelde het of mel^ ginds wel zoo buitengewoon verheugd zoude zijn, mij te zien. Het waren allen rustige, welvarende menschen kleine hageP. Th Overgaauw, RotterdamC. E. Rooth en S. M. Everts, Amsterdam; den 28 van de 5 candidaten: voor piano (1. o.) de damesA. G. Meliter en A. Coelingh, beiden Amsterdam de heer G. Groen, Aartswoud, gem. Hoogwoud. Eén candidaat heeft zich teruggetrokken. Ericus meldt in het »N. v. d. D.": Hampshiredowns. Algemeen was de wensch om van dit zoo uitmuntend schapenras volbloed nakomelingen te fokken op Neder- landschen grond. De heeren H. de Goede Az. en W. Bakker, te Beemster, zijn er in geslaagd 40 anderhalf- jarige ooien te koopen en te importeeren mede voor rekening van den heer Poels. Elke ooi heeft 6 kleine en breede tanden en is op den rug gemerkt met een roode 2. (2 breede tanden.) Deze loopen in de weide van den heer A. de Goede Hzn. bij de veemarkt te Beemster, bij de tram. Hiervan zijn nog maar 10 te koop: 28 waren reeds besteld vóór ze aankwamen. De prijs is ongeveer f 50 per stuk. Alle dieren zijn prachtig getee- kend en komen bijzonder overeen in grootte, zwaarte en teekening. Toch zullen ze aan de koopers bij loting wor den toegewezen, natuurlijk zonder nieten". Kop en be- nedenpooten zijn gitzwart, al het overige blank. Dp ooien zien er zeer gezond en krachtig uit, zijn van het zui verste ras en hebben prachtig gewelfde koppen en zeer sterke pooten. Bij den heer W. Bakker weiden de rammen, nl. 3 ramlammeren (prijs van f 100 tot f 110) en 2 ander- halfjarige rammen van f 110 en f 125. Vooral voor schapenfokkers in beste streken zijn ze uitmuntend en buitengewoon sterk, snelgroeiend, vroegrijp en prachtig van teekening en bouw. Toen ik deze schapen bezag was er meteen keuring voor een collectie van 10 fraaie melkkoeien voor de ten toonstelling van Den Haag. 15 prachtige dieren werden voorloopig goedgekeurd door de Beemster veefokkerij- vereeniging. Ook de stier dezer vereeniging zal hoogst waarschijnlijk deze koeien vergezellen. Behalve dat steeds veel vee naar Zeeland gaat, zijn o.a. 22 April j.l. de volgende runderen naar de Kaap kolonie verzonden Voor rekening van Louw en Venter, alles afkomstig uit de Beemster1 pinkstier van D. Hogetoorn, f 400 1 kuispink van A. de Goede, f 300 1 kuispink van D. Hogetoorn, f300; 1 kuispink van Jb. Edel Kz., f 300; kuispink van Jb. Edel Kz., f 2501 kuispink van wed. C. de Heer, f 2002 kuispinken van P. Zeeman, f 2001 kuispink van W. Bakker, f 200, dat zijn 9 eenjarige dieren en een 2-jarige kalfschot van A. Zijp voor f 300. Veel vee ging ook naar Rusland. Met Texel als badplaats wil het nog maar altijd niet, in weerwil der gunstige gelegenheid van strand zoowel als van zeestrooming. Men gelooft dat de voornaamste oor zaak, dat dit bij vreemdelingen zoo weinig bekende strand nog niet talrijker bezocht wordt, wel daarin ligt, dat de gelegenheid om de badplaats te bereiken van de punt van aankomst op 't eiland, wat te ver verwijderd is. Al leen een tram, via den Burg, zou in deze verbetering kunnen brengen. De vraag is maar wie het initiatief tot zulk een verkeermiddel zal nemen. Op Vlieland slaagt de bad-onderneming beterdaar zijn thans meer dan 50 badgasten gelogeerd. Een bijenpark. Men schrijft uit Santpoort Een belangwekkende inrichting bezit dit dorp in het Nederlandsch bijenpark van den heer August F. Kelting. Het is gelegen even buiten het dorp Santpoortaan de stoomtram HaarlemAlkmaar die er op verzoek stopt om passagiers in of uit te laten. Dagelijks geeft de heer Kelting die op de hoogte is van het vak en zelve een belangrjjk geïllustreerd werkje heeft geschreven over de bijenteelt, gratis en op de meest welwillende wijze ge legenheid om zijn bijenpark te bezichtigen en nader keunis te maken met het nijvere volkje. In allerlei korven en kastjes kan men zien op welke wijze de bijen leven en werken en hoe in verschillende landen de ho ning wordt verzameld. boeren, wijd en zijd geacht en bemind, terwijl ik altijd meer op een roover geleek. Ten laatste echter, toen ik omstreeks achttien jaar oud was, veroorzaakte ik hun geen last meer, want ik kwam in ongelogenheid wegens een meisje en kon mij nog juist bijtijds er uit redden door het handgeld der Koningin op te strijken en dienst te nemen naar Indië. Ik was echter niet voor het soldaten-leven geboren. Ik had pas den pas ieeren houden en mijn geweer te be handelen, toen ik dwaas genoeg was om in den Ganges te gaan zwemmen. Gelukkig voor mij was de sergeant van mijn compagnie tegelijkertijd in het water en een der beste zwemmers van het leger. Juist toen ik het midden der rivier bereikt had greep mij een krokodil en hapte mij het rechter been boven de knie zoo glad af, dat het hem geen dokter kon verbeteren. Door schrik en bloedverlies verloor ik'mijn bewustzijn, en zou gewis verdronken zijn indien Holder mij niet gegrepen had en met mij naar den oever ware gezwommen. Ik lag er vijf weken door in het hospitaal en toen ik er eindelijk met een houten plaatsvervanger kon uitstrompelen, was ik ongeschikt voor den dienst evenals voor andeie werk zaamheden. »Gij kunt u licht voorstellen hoe ongelukkig ik mij gevoelde als een gebrekkig en nutteloos schepsel op nog geen twintigjarigen leeftijd. Maar mijn ongeluk nam spoedig een gunstigen keer. Een man met name Abel White, die zich als indigo-planter gevestigd had, ver langde een opzichter over den arbeid zijner koelies, ilij was toevallig een vriend van onzen kolonel, die mij sedert het ongeval zijne belangstelling betoond had. Kortom mijn kolonel beval mij ten zeerste voor de betrekking aan, en daar het werk veelal te paard moest geschieden, was' mijn houten been geen bezwaar, omdat ik mij goed in het zadel kon houden. Mijn werkzaamheid bestond in het rondrijden der plantage, om te zien of de slaven wel aan het werk bleven. Het loon was goed, ik had een goed verblijf en alles tezaam genomen was ik tevreden met het vooruitzicht om mijn gansche loven op deze in digo-plantage door te brengen. Mr. Abel White was een vriendelijk man, en dikwijls kwam hij in mijn kleine hut een pijp met mij rooken, want in de Oost of West zijn de blanken veel eigener mot elkander dan dit^ in Europa het geval zoude zijn. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2