DE AGRA-SCHAT. feuilleton. No. 92. Wegen en Megentigste Jaargang 1897. WO ENS DA Gr 4 AUGUSTUS. Buitenland. Nederland. SHEKLOUK HOLMES. 4LKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt lMusdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franeo door het geheele rjjk 1, De 3 nummers ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. .1m *s&. Prijs der gewone Advertentiën i Per regel 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franeo aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. TelefoonnunHier: 3 BRITSCH 1 \BHK. De arrestatiën dureu voort Meer inlanders van aanzienlijke positie zullen voor den rechter worden gebrachtom zich te verantwoorden over pogingen in woord of geschriftom het engelsche gezag te ondermijnen. RBMJRRAWIR. De regeeringen van Groot-Britannië en de Vereenigde Staten zijn naar de »Times" meldt overeengekomen om in October aanstaande een conferentie te houden ter bespreking van de robbenkwestie. De conferentie zal niet het verdrag herzien maar de rap porten in ontvangst nemen van de commissarissen die den toestand der robbenvisscherij zullen onderzoeken en verder bewijzen trachten bijeen te brengen voor de klachten die geuit zijn. Waarschijnlijk zullen Japan en Rusland aan de conferentie deelnemen. De intrekking van het handelsverdrag tusschen Enge land en Duitschland hondt de pers in die twee landen natuurlijk druk bezig. Zonder er een maatregel van vijandschap tegen Duitschland in te zien, zijn de Duitsche bladen met deze verandering in de handelsverbintenissen met Engeland niet zeer ingenomen. Dat Groot-Britannië geen algemeene protectionistische politiek zal gaan voeren, gelooven de Duitsche bladen wel, maar toch zien zij in de intrekking der handelsverdragen ook dat met Belgie is opgezegd en de toenadering tot de koloniën een neiging tot protectionisme. .Engeland krijgt nu de vrije hand, natuurlijk de vrije hand voor nieuwe verdragen," zegt de «Erf. Ztg., .want na ineens tot een eigen tarief te komen, dat zou een te groote sprong zijn.'' De Engelsche bladen zjjn met de opzegging van het tractaat van 1865 zeer ingenomen. Maar zij hebben meest een andere opvatting van da richting in de handelspolitiek, op welke deze maatregel wijst. De .Times" zegt, dat men, ook wanneer Duitschland zijn inkomende rechten op En gelsche waren verhoogde, dit als een matigen prijs zou moeten beschouwen voor de rechtstreeksche en nog kost- baaider indirecte voordeelen, die voortvloeien uit de be weging, welke in Canada haar oorsprong heeft genomen. De .Daily News" gelooft, dat er misschien een tijdlang voor Engeland eenig gevaar van Duitsche zijde uit dezen maatregel dreigt, maar meent toch dat Duitschland Enge land ten slotte weer de behandeling op den voet der «meestbegunstiging" zal toestaan. Van protectionisme ligt in deze beschouwingen niets. KAAPIlASD. In het district Langsberg is den 30 viij ernstig gevochten. De stelling van den vijand in het Gamasiefdal werd ingenomen en de rebellen vluchtten naar Twaiskloof. AOORWRGRA. Het Storthing heelt de regeering gemachtigd een maximaal tarief aan te wenden tegen die landen welke noorsche koopvaardijschepen ongunstiger behandelen dan koopvaardijschepen van andere mogend heden. (Het teeken van vier.) 24) Door A. CON AN D O YLE. ileze voorgewende koopman, die reist onder den naam van Achmet, bevindt zich thans in de stad Agra, en wenscht m het fort binnen te dringen. Hij heeft'als reis-gezel mijn zoogbroeder Dost Akbar bij zich die met zijn geheim bekend is. Dost Akbar heeft beloofd hem heden nacht bij deze zij-poort te brengen. Hij zal ter stond hier zijn en zal Mahomet Singh en mij op hem vinden wachten. De plaats is eenzaam en afgelegen, en niemand zal zijn komst bemerken. De wereld zal nooit iets meer van den koopman Achmet vernemen, maar de onmetelijke schat van den rajah zal onder ons verdeeld worden. Wat zegt gij daarvan, Sahib »In Worcestershire schijnt een menschenleven iets groots en heiligs; maar het is geheel iets anders als er vnur en bloed allerwegen om iemand heen is, en men elk oogenblik den dood voor oogen ziet. Of de koopman Achmet leefde of stierf, woog even zwaar voor mij als rook; maar toen ik van dien schat hoorde, sprong mijn hart op van vreugde en verlangen, en dacht ik wat ik el..ln ..P^f vaderland mede zou aanvangen, en hoe mijne familieleden zonden opkijken als zij hun deugniet teing zagen komen met zijn zakken vol gouden moidores. Ik had mijn besluit dns reeds genomen. Maar Ab dullah Khan. die dacht dat ik nog aarzelde, beschouwde ue zaak nog van een andere zijde. .Bedenk, Sahib," zeide bij, .dat wanneer die man door den commandant gevangen genomen wordt, bij gehangen of doodgeschoten zal worden en zijne jnweelen door het (jouvernement verbeurd worden verklaard, zoodat er geen sterveling beter van zal worden. Welnu, daar wij ze ons Rrlekenlaml en Turkije. In het Engelsen Hoogerhuis hield Lord Salisbury den 2 eene rede, waarin hij o.a. zeide te gelooven, dat Tur kije de strategische linie had aanvaard. De Turksche re geering heeft recht op een schadevergoeding, maar het betalen daarvan door Griekenland gaat met moeielijk- heden gepaard daarom heeft Turkije verlof gevraagd, zekere punten bezet te honden, tótdat de oorlogsschatting betaald is. Deze zaak maakt :\og steeds een punt van beraadslaging uitover het be Jrag der oorlogschatting bestaat veel verschil van meoniug. Het verlangen dat de Duitsche houders van Grieksche jkchnld zekerheid zullen hebben, heeft aanleiding gegevenïtot moeielijkheden. Spr. gelooft dat eventueel eenige vor ti van controle over de Grieksche ontvangsten onvermijdelijk zal zijn, om Grie kenland in staat te stellen, de ocHogschatting te voldoen. Spr. hoopt dat dan de Griek3ch<^ gemeenten in Thessalië tot aan de strategische linie zullen terugkeeren op Grieksch gebied. Wat Kreta betreft, vervolgde lord Salisbury, de mo gendheden zijn van meening dat het nutteloos is een re geling te treffen voordat de vrecje tusschen Griekenland en Turkije is gesloten. Ten gevolge van de geschillen tusschen de Christenen en de Muzelmannen zijn de moeie lijkheden groot, maar de mogendheden hopen in staat te zijn eene autonomie te vestigen die billijk is voor beide sekten. Rene moedige vrouw. Een treffend staaltje van heldenmoed heoft mevrouw Meynier, de echtgenoote van den Franschen consul in een Armeniscb plaatsje te zien gegeven. Een bende Turksche soldaten had naar de gewoonte van het land, de bewoners van hot stadje omgebracht. Er waren nog een driehonderdtal over die door den Fran schen consul gered werden. De heer Meynier vroeg en kreeg voor hen vergunning om zich te begeven naar de naaste Enropeesche haven. Mu»r, het was zeer waar schijnlijk dat de ongelukkigen, als zij alleen vertrokken, onderweg vermoord zouden worden. De consul kon hen niet vergezellen, daar zjjn bezigheden hem terughielden. Toen besloot mevrouw Meynier met hen te gaan. Mevrouw Meynier had twee jonge kinderen, waarvan zij er een nog zelf voedde, maar niettemin zon zij ver trekken. De beide kinderen waren aan het hoofd der colonne, zij zelf volgde achteraan, om te zorgen voor het leven van hen die zij wilde beschermen. Veertien dagen lang trokken zij door een vijandig land en niet eenmaal schoot zij te kort in wat zij baar plicht achtte. Eens op een dag wilde de gouverneur der provincie de doorreis van de bannelingen beletten. Toen liet mevr. Meynier hare beide kinderen de rivier overgaan en ver klaarde zij, dat zij niet zou oversteken, voordat haar troep haar was voorgegaan al zonden haar kinderen van honger moeten sterven. De pacha werd bevreesd en gaf toe en zoo redde de moed van een vrouw driehonderd menschenlevens. toeëigenen, waarom zonden we dan het overige niet even goed doen? De jnweelen zullen bij ons ovengo'ed bewaard zijn als in de schatkist van het Gouvernement. Er is meer dan genoeg om elk onzer rijk en een groot opper hoofd te maken. Niemand kan iets omtrent de zaak vernemen, want wij zijn hier van de gansche wereld af gezonderd. Hoe kon het ooit beter komen Zog dus Sahib of gij vóór of tegen ons zijt," »Ik ben met hart en ziel vóór u," zeide ik. «Het is wel,' antwoordde hij, mij mijn geweer terug gevende «gij ziet dat wij u vertrouwen, want gij moogt evenmin als wij uw woord breken. Wij hebben nu slechts te wachten op mijn broeder en den koopman." «Weet nw broeder dan wat gij doen wilt vroeg ik. «Hij heeft het plan ontworpen. Laat ons nn naar de poort gaan en met Mahomet Singh de wacht honden." »Het regende nog steeds, want het was juist het begin van de natte mousson. Zware, donkere wolken dreven langs het uitspansel en men kon nauwolijks een steenworp ver zien. Er lag een diepe gracht voor onze poort, maar het water was op verscheiden plaatsen opgedroogd en kon met gemak doorwaad worden. Het was een vreemde gewaarwording voor mij toen ik daar stond met deze twee wilde Pnnjaubees te wachten op den man die zijn dood tegemoet kwam. «Plotseling ontwaarde ik den schijn van een lantaarn aan de overzijde der gracht, in onze richting naderende «Daar zijn zij riep ik. «Gij moet hem als gewoonlijk aanroepen, Sahib," fluis terde Abdullah «geef hem geen aanleiding tot vrees. Zend ons met hem naar binnen, dan zullen wij de rest doen, terwijl gij hier op wacht blijft. Houd de lantaarn gereed, opdat wij ons kannen overtuigen dat het inder daad onze man is." •Het licht naderde langzaam tot ik duidelijk twee donkere figuren aan de overzijde van de gracht kon waarnemen. Ik liet hen den glibberigen oever afdalen, door de modder plassen en halverwege bij de poort op klauteren, alvorens ik hen aanriep. «Werda riep ik op gedempton toon. Prins Henri van Orleans, die te Port-Said is aan gekomen, heeft aan de getuigen van generaal Albertone geseind dat hij diens uitdaging aanneemt. Het tweege vecht zal in Zwitserland plaats hebben. Ren huls Ingestort. - Indertijd werd melding gemaakt, dat te Rotterdam, op den hoek Wijnhaven en Gelderschekadeeen huis zou gebouwd worden in Amerikaanschen trant 10 ver diepingen hoogen dit huis zon komen te staan op een 500-tal palen. Vrijdag werd de eerste paal geslagen; maar al spoedig begonnen de muren van de aangrenzende huizen welke door het af breken van hot pand dat er gestaan had hun steun verloren hadden, znllen verdachte teokenen te geven dat de boawpolitie verder heien verbood. Zater dagavond werd eene zoo belangrijke werking waargeno men, dat de bewoner, dr. van Loon, het raadzaam achtte het huis te verlaten met achterlating van alles. Dit bleek hoog noodig geweest te zijn want in den nacht had een belangrijke instorting plaats. Alle vloe ren helden sterk over en van het meubilair stortten reeds verscheidene stukken naar beneden. Het dak had eene zoodanige helling aangenomen, dat het ieder oogen blik dreigde naar beneden te komen, zoodat de politie, welke om elk gevaar te voorkomen reeds een groot terrein in den omtrek had afgezethet noodzakelijk achtte den boel te laten omver halen hetgeen dan ook Zondag in tegenwoordigheid van duizenden nieuwsgieri gen is geschied. Daardoor is nn het oogenblikkelijk gevaar voor onge lukken wel voorbij, doch voor de bouwondernemers, die dezen toestand hebben veroorzaakt is het een aanmer kelijke schadepost, waarop natuurlijk niet gerekend was. Op 12 Augustus a. s. zal te Rflam eene harddra verij worden gehouden, door paarden van «zessen klaar"; het plan bestaat dien dag ook een ringrijderij te doen plaats hebben. Beverwijk. Door de Harddraverij-Vereeniging alhier is besloten tegen 15 Sept. a.s. eene internationale hardrijderij uit te schrijven voor aangespannen paarden. Rene zonderlinge keuze. Men schrijft uit Opsterland «De uitslag der herstemmingen voor den Gemeenteraad heeft ons een verrassing bezorgd. Tegenover mr. baron Van Plarinxma Thoe Slooten, griffier bij 't kantongerecht, te Beetsterzwaag, die aftreden moest, is gekozen S. Wes- tra, boerenarbeider te Lippenhuizen die bekend staat dat hij in t wildstroopen geen vreemdeling is." Amsterdam. Eene hevige gasontploffing heeft maandag plaats gehad in de woning van den heer Terhaak, Hemonijlaan alhier. De ontploffing ontstond door de onvoorzichtigheid van den loodgieterdie met licht bij den gasmeter kwam om daar naar een lek te zoeken. De loodgieter werd zoo ernstig aan hoofd en «Vrienden," klonk het antwoord. Ik richtte mjjn lantaarn en liet het sterke licht op hen vallen. De^ eerste was_ een reusachtige Sikh met een zwarten aard die hem bijna tot aan zijn gordel reikte. Ik had nog nooit zulk een langen man gezien. De ander daar entegen was een klein, dik ventjo met een groote gele turban en een in een shawl geknoopt pak in zijn hand Hij scheen van angst te beven, en zijn hoofd wendde zich onophoudelijk naar links en rechts, met zijn schit terende kleine oogen, evonals een mnis die het wagen wil zijn hol te verlaten. «Uwe bescherming, Sahib," stamelde hij «uwe be scherming voor den ongelukkigen koopman Achmet. Ik heb geheel Rajpootana doorreisd om een schuilplaats in het fort te Agra te zoeken. Ik ben beroofd, mishandeld en beleedigd geworden omdat ik een vriend van de Com- pagnie geweest ben. Gezegend zij deze nacht waarin ik en mijn geringe bezittingen weder in veiligheid ben." «Wat hebt gij in dien doek vroeg ik. «Een ijzeren kist," antwoordde hij «die een of twee kleine familiestukken bevat, die voor anderen niet de minste waarde hebben, die het mij smarten zonde te verliezen. Toch ben ik geen bedelaar, en ik zal u, jonge Sahib en uwen aanvoerder beloonen, indien hij mij de schuilplaats waarom ik vraag, wil verleenen." «Ik kon mij zelf niet langer vertrouwen met denman in gesprek te blijven. Hoe meer ik zijn dik angstig gelaat beschouwde, des te harder viel het mij om hem in koelen bloede te laten vermoorden. Het was dns het best er een einde aan te maken." «Brengt hem naar#de wacht," zeide ik. De beide Sikhs namen hem in hun midden en de reus wandelde achter hen aan terwijl zij de donkere poort door gingen. Nimmer was een mensch zoo aan alle zijden door hen ingesloten. Ik bleef met de lantaarn bij de poort. Ik kon hunne gelijkmatige voetstappen door de corridors vernemen. Plotseling hielden deze op en hoorde ik stemmen, een geschuifel en het geluid van slagen. Een oogenblik later vernam ik de naderende schreden en het hijgen van een snel loopend man. Ik keerde mijn antaarn

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1