No. 93. Kerst»' blad. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. VRIJDAG 6 AUGUSTUS. Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 4 Augustus 1897, AIKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dimsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door bet geheele rjjk 1> De 3 nummers ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën t Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Teketfoonnu**»f er t 3 VANü A 1.14 SI AAK, 's namiddags half twee ure. Voorzitterde heer A. Maclaine Pont, burgemeester. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren G. T. M. van den Bosch, B. Preijer, O. J. Canters en Mr. H. Boel mans ter Spill. Secretarisde heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering waarna de no tulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. Onderzoek geloofsbrieven. 1. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrieven van de op 29 Juni en 13 Juli 1.1. herkozen leden van den Gemeenteraad, de heeren: Mr. H. Boelmans ter Spill, C. 3. Canters, Mr. J. P. KraakmaD, G. de Groot en 0. Janssen Cz. Overeenkomstig de 2de alinea van art. 1 van het regle ment van orde worden door den Voorzitter tot leden der commissie van onderzoek aangewezen de heeren Goede, de Wit en Vonk. Na gehouden onderzoek brengt de com missie schriftelijk rapport uit waarin wordt geadviseerd, dat er tegen de toelating der gekozenen geene bezwaren bestaan. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt daarna tot toelating besloten. (De nieuw ingekomenen, voor zoo ver tegenwoordig namen aan de beoordeeling hunner eigen geloofsbrieven geen deel). 2. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat op 2 Augustus 1.1. wederom een acceptgroot f 60,000 is afgegeven op de Nederl. Bank ter ver nieuwing van het op dien datum vervallen accept tot gelijk bedrag, strekkende deze gelden tot dekking van het in 1895 ontdekte kastekort. Aangenomen voor kennisgevingnadat de heer Kraakman had geconstateerd, dat er geene andere schuld bij de Nederl. Bank bestond. b. dat met weinige dagen van den gemeente-ontvanger verwacht wordt de gemeente-rekening over 1896, welke alsdan onmiddellijk door B. en W. aan den Raad wordt overgelegd, ingevolge art. 219 der Gemeentewet. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten over te gaan tot benoeming van eene commissie van onderzoek bestaande nit vijf leden, ingevolge art. 32 al. 2 van het reglement van orde. Tot leden der commissie worden bij eerste stemming benoemd de heerenKraakman met 10, de Wit met 7 en de Lange met 7 stemmen. Bij de tweede stemming verkregen de heeren Vonk en de Groot de meeste stemmen, respectievelijk 6 en 9, zoodat deze eveneens benoemd waren. c. dat heden door B. en W. is aanbesteed het uitvoeren der uitbaggering van de Nieawlandersingelgrachthet dempen van Limmerhoek en daarmede in verband staande werken, en dat de uitvoering van dit werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver de heeren C. de Wijs en F. Rike beiden alhiervoor f 13900 of f 1335 be nedon de raming. Aangenomen voor kennisgeving. d. dat is ingekomeneene missived.d. 14 Juli 1.1. No. 13 van de Ged. Staten ten geleide van een uit treksel uit het Kon. besluit van 5 Juli te voren No. 30, waarbij is goedgekeurd de verordening op het heffen van gelden voor het gebruik van openbare gemeente werken, bezittingen of inrichtingen. Alsvoren. e. idemeen schrijvend.d. 5 Juli 1.1. van den heer W. F. Stoel, houdende bericht, dat door hem genoegen wordt genomen met de voorwaarden van 's Raads besluit van 23 Jnni 1.1. No. 2. Alsvoren. idem, een schrijven, d.d. 26 Jnni 1.1. van dr. M. N J. Moltzerhoudende dankbetuiging voor de hem opnieuw verleende subsidie ten behoeve der inrichting voor Hooger Onderwijs. Alsvoren. g. idem, eene missive, d.d. 28 Juni 1.1. van het bestuur der Vereeniging »de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken'', ten geleide van het verslag dier Veree niging over 1896. Ligt voor de leden ter inzage. h. idemeen adres ongedateerdden 13 Juli 1.1. ont vangen van het bestuur der vereeniging »de Alk- maarsche Huishond- en Industrieschool houdende het verzoek om tot instandhouding der genoemde school een jaarlijksch subsidie te verleenen van f 500. Gesteld in handen van B. en W., om bericht en raad. i. idem, een adres d.d. 5 Juli 1.1, (den 19 Juli ontvangen) van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, houdende het verzoek eene verordening vast te stellen tot voorkomingwering en beteugeling van besmet telijke ziekten bij de leerlingen der lagere scholen waartoe een ontwerp bij het adres is gevoegd. Alsvoren den arrondissements-schoolopzienergehoord. j. idem, een adres, d.d, 17 Juli 1.1. van O. Wever c. s., huiseigenaars en bewoners van de Geest, houdende het verzoek verbetering te brengen in den toestand der bestrating van de genoemde straat. In handen van B. en W., om bericht en raad. K idem, een adres d.d. 21 Juli 1.1. van J. de Jong c. s., zich noemende »belanghebben-ien bij een geschikten toegang tot de veemarkt te Alkmaar", houdende het verzoek om maatregelen te nemen waardoor de keu ring, wegens het heerschon van mond- en klauwzeer, minder belemmerend wordt voor het marktbezoek. Gesteld, krachtens art. 179 sub k der Gemeentewet, ter beschikking van B. en W., als zijnde belast met de marktpolitie. I. idem, een adres dd. 23 Juli 11. van A. Zuurbier c. s., huis eigenaars en bewoners van percelen aan den Kennemer- straatweg en den Achterweg ten Zuiden van de Vier Staten, houdende het verzoek om de straatverlichting tot het genoemde gedeelte der gemeente nit te strekken. In handen van B. en W., om bericht en raad. ra. idem, een adres, ongedateerd, den 24 Juli 1.1. ontvangen van 0. J. W, Maasc. s., bewoners of eigenaars van per- ceelen aan de Laat, houdende het verzoek een einde te maken aan den onhoudbaren toestand van do rioleering in de genoemde straat. Als voren. n. idem een adres dd. 27 Juli 11. van B. 0. Bergmann, c.s. bewoners van huizen aan het Fnidsen, tusschen Mient en Appelsteeg, houdende het verzoek, de Alge- meene Politieverordening in dien geest te willen her zien dat het Fnidsen tnsschen Mient en Appelsteeg slechts van de zijde der Appelsteeg met handkarren mag worden ingereden. In handen van de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen, om bericht en raad. o. idem, een adres d.d. 27 Juli 1.1. van J. Klnft, honden- de het verzoek, dat de gemeente zo 3 spoedig mogelijk een riool make door de Ridderstraat naar de Ondegracht. In handen van B. en W., om bericht en raad. p. idem, een adres d.d. 26 Juli 1.1. van L. M. J. Paleari, om teruggaaf van f50.wegens mindere lengle te leggen gasbuis in het bouwterrein den Stationsweg. Als voren. q. idem, een adres dd. 31 Jnli 11. vau J. M. Otto, hou dende het verzoek, om zijne instructie als stads-muziek- meester aan eene herziening te onderwerpen. Als voren. r. idem, een adres dd. 3 Augustus 11. van L. Gilles en J. Balder, houdende het verzoek, om zoo spoedig moge lijk een riool te doen leggen in de Snaarmanslaan. Aangezien in de vorige vergadering tot het maken van dit riool is besloten, stelt de Voorzitter voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kraakman zon gaarne vernemen, hoever het staat met de voorbereiding. De heer de Sonnaville zegt, dat de uitvoering wacht op de in deze vergadering te nemen beslissing, omtrent het gebruik van ijzeren, dan wel van gemet selde kolken. De V oorzitter doet de toezegging dat daarna mot den meesten spoed met den aanleg zal worden aangevangen. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. s. idem, een rapport der Commissie voor de belastingza ken enz., betreflende reclames tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897. Dit 3tuk zal worden behandeld na afloop van de op de agenda vermelde punten. Aankoop Sandersloot. 3. Gelijk ten vorigen jare werd medegedeeld staat de Sandersloot, kadastraal bekend gemeente Alkmaar in sectie E No. 1125, ten name van den Eandrachtspolder. Daar de juistheid dezer tenaamstelling betwijfeld werd 1° omdat die sloot buiten de grenslijn van den genoem den polder valt (Provinciaal blad No. 3 van 1869) en 2°. omdat die sloot geen polder- of bniten water is, ver zochten B. en W. het bestuur van den polder te willen medewerken om de wellicht foutieve tenaamstelling te verbeteren. Het antwoord daarop luidde dat de genoemde sloot inderdaad als eigendom van den Eendrachtspolder bekend stond en dat het polderbestuur geen reden had gevonden om de juistheid der tenaamstelling te betwijfelen wes halve het tot de gevraagde medewerking niet kon overgaan. Aan het polderbestuur werd daarna de vraag gesteld of' het wellicht genegen zon worden bevonden de San dersloot bij deze gemeente in eigendom en onderhoud over te dragen, waarop het antwoord bevestigend luidde. In de omgeving van de Vier Staten, van den Achter weg en langs den straatweg wordt in den laatsten tijd veel gebouwd. Het riool- en hemelwater van al de ge bouwde en nog te bouwen huizen moetbij gebrek aan beternaar de Sandersloot worden afgeleid. En daar het polderbestuur daartegen moeilijkheden zon kannen opwerpen, is het bezit van die sloot voor deze gemeente van overwegend belang. Eene uitdieping van de be doelde sloot, na reeds zeer noodzakelijk, bleef eenvoudig achterwegeomdat de polder daarbij geen het minste belang had. Na gehouden overleg verklaarde het polderbestuur de sloot te willen afstaan voor een prijs van f 100 en onder de voorwaarden, vervat in het volgende ontwerp besluit, hetwelk B. en W. ter vaststelling aanbieden. De Raad der gemeente Alkmaar Overwegende, dat het dagelijksch bestuur van den Eendrachtspolder zich heeft bereid verklaard om be houdens de goedkeuring van de Ingelanden van den ge noemden polder en van de Gedeputeerde Staten dezer provincieaan deze gemeente te verkoopen de zooge naamde Sandersloot, voor zoover die aan den genoemden polder toebehoort Overwegende, enz.; Besluit van den Eendrachtspolder in koop over te nemen de hem toebehoorende zoogenaamde Sandersloot, ten kadaster bekend gemeente Alkmaar sectie E No. 1125 groot 61 A. 20 c.A., op de navolgende voorwaarden 1°. de koopsom bedraagt f 100 te betalen bjj het pa seerun der akte van overdracht op welk tijdstip de Sandersloot kan worden aanvaard en de lasten komen voor rekening der gemeente Alkmaar 2°. de sloot mag nimmer aan hare bestemming met betrekking tot de afwatering worden onttrokken tenzij daarin op andere wijze door en voor rekening van de gemeente Alkmaar in overleg met het bestuur van den Eendrachtspolder, wordt voorzien 3®. wanneer door het bestuur der gemeente Alkmaar of opvolgende eigenarenaan de eigenaren van belen dende perceelen vergunning wordt verleend tot over- bragging of overkapping van de sloot, zullen de bruggen of overkappingen eoue doorvaartshoogte moeten hebben van 70 centimeters boven Amsterdamsch Peil en eene doorvaartswijdte van minstens 3.15 M.; 4°. de overdracht geschiedt bij notarieele aktede kosten daarvan en die der levering komen ten laste van de gemeente Alkmaar. Afschrift enz. De heer Kraakman zegt, dat hij in de vorige ver gadering heeft verklaard, dat het hem voorkwam, als zou het hier gelden eene foutieve kadastrale tenaamstel ling, voor de rectificatie waarvan de medewerking noodig was van den Eendrachtspolder. Spr. kan niet nalaten te getuigen, dat door B. on W. op loffelijke wijze die medewerking is verkregen, door de goede tenaamstelling te verkrijgen in den vorm van een koopcontract. De koopsom komt spr. niet te hoog voor. Als men erkent, dat de Sandersloot een betwist eigendom is, dan is de zaak tot eene zeer bevredigende oplossing gebracht. Tot de aanvaarding van het voorstel wil hij dan ook in alle opzichten medewerken. De heer Janssen zou ;gaarne weten, hoever de sloot loopt. De heer Kraakman doet opmerken, dat de gemeente ten deze volkomen zekerheid heeft, wat zij verkrijgt, aangezien het kadastrale nummer wordt verkocht tot de grootte, zooals het op het kadaster voorkomt. De heer Stoel verklaart, dat hij in de vorige verga dering, toen deze zaak ter sprake kwam, meteen de wen- schelijkheid betoogde, om de sloot achter de Cadetten school, die eveneens ten name staat van den Eendrachts polder, op naam der gemeente te krijgen. Hij gelooft, dat hier zeer zeker eene foutieve tenaamstelling bestaat. De Voorzitter zegt, dat hetgeen vorige spr. ver langt, niet gemakkelijk zal gaan. Het Rijk heeft de be wuste sloot indertijd verbreed, om het aangrenzende ter rein op te hoogen; tengevolge daarvan zal de grens niet gemakkelijk zijn te bepalen. De heer Stoel meent, dat er alleszins motieven zijn, om te trachten, dat de gemeente van deze sloot ook eigenares wordt. Hij acht dit vooral noodig, met het oog op de vaart en de waterloozing, aangezien de sloot nn reeds zeer vervuild is. De heer Kraakman zou wenschen, dat B. en W. den Eendrachtspolder gingen nitnoodigen de sloot vol doende nit te diepen. Als de polder den last van het onderhoud gevoelt, wellicht dat hij spoediger tot afstand overgaat, zoo zelfs, dat hij bereid ia zijne medewerking tot eene rectificatie der tenaamstelling te verleenen. Hij kan niet begrijpen, hoe die sloot eigendom van den polder kan zijn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bereid zijn, ten deze met het polderbestuur in overleg te treden. De aankoop wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Urine-afvoer ln de Cadettenschool. 4. Tot de zaken, die in den laatsten tijd vrij wat hoofdbreken hebben gekostbehoort eene doelmatige af voer van urine nit de Cadettenschool. Kort na de oprichting dier school werd een riool aangelegd, bestemd om de urine uit een vergaarbak, ge legen midden tusschen de gebouwen, te voeren naar een verder verwijderd puntvanwaar ze door middel van een pomp door de zorgen van den reinigingsdienst der gemeente werd verwijderd. Die inrichting blijkt alles te wenschen over te laten. Niet alleen wordt een zeer onaangename en voor de gezondheid nadeelige lacht in sommige gedeelten der genoemde school waargenomen maar is het verwijderen van de op die wijze vergaderde urine voor de gemeente zeer tijdroovend en kostbaar, in die mate, dat het treffen van voorzieningen mag worden geacht in hét belang te

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1