No. 94. Eerste biad. Negen en Negentigste Jaargang, i 897. ZONDAG 8 AUGUSTUS. II urger avondschool met 4-jarigen cursus te Alkmaar. Buitenland. Nederland. Stadsberichten. ■t ALKMA1RSCHE COIRAVT Deze Courant wordt IMnsdag», Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door hei geheelo rjjk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Fr Ijs der gewone Ad verten «leur Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnu Inschrijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting voor den cursus 1897/98 zal plaats hebben op Donderdag, 12 Augustus, voor leorlingen van den vorigen cursus en op Vrijdag, 13 Augustus, voor hen, die de school voor het eerst wenschon te bezoeken, telkens 's avonds van 79 uren in het gebouw der burgeravondschool. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5.por leerling, f2.50 voor wie dit bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kunnen, tor beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaats ruimte is, kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoog ste schoolgeld worden aangenomen. DRP" Tevens wordt nog medegedeeld, dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen ver zuimen, van de school zullen worden verwijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De directeur, H. J. DE GROOT. DLITSCHLASTD. Het Keizerpaar is den 4, voor een bezöek aan het russisehe Hof, uit Kiel naar Kroon- stadt vertrokken waar het den 7 wordt verwacht. lAVKlii^U. De minister van marine Goschen deelde den 5 in het Lagerhuis mede dat de admiraals hebben besloten de turksche oorlogsschepen niet toe te laten in de golf van Kandia. De Porte heeft daarvan beripht ontvangen. De zitting van het Parlement, werd den fi verdaagd. De troonrede van de Koningin zegt, dat de vriend schappelijke verhouding tot vreemde mogendheden onver anderd bleef. De vereenigde invloed van de zes mogend heden die het tractaat van Parijs geteekend hebben, moest in den aanvang dezes jaars met veel nadruk wor den aangewend om den koning van Griekenland af te brengen van een oorlog, waartoe hij ongelukkigerwijs toch is overgegaan. Ofschoon de mogendheden in haar poging niet slaagden waren zij in staat een tijdige sta king der vijandelijkheden teweeg te brengen tusschen de oorlogvoerende partijen en de vredesonderhandelingen te openen. Deze onderhandelingen zijn zeer gerekt, en een formeel tractaat is nog niet geteekend. Doch er bestaan goede gronden om aan te nemen, dat alle be langrijke quaestieuse punten zijn geregeld en dat in ruil voor een billijke schadevergoeding, het grondgebied dat Turkije veroverd heeft, behoudens een kleine grenswijzi ging zal worden teruggegeven aan Griekenland. Aan den koning van België en don keizer van Duitsch- land is kennis gegeven van de opzegging der loopende handelstractaten van 1862 en 1865, waardoor wij werden verhinderd met cmze koloniën zoodanige fiscale schikkin gen binnen het rijk te treffen als ons noodig en gewepscbt schijnen. Wij hebben besloten tot een tractaat van handel en vriendschap met Menelik, keizer van Abyssinië. De tegenwoordigheid der vertegenwoordigers van de koloniën en het keizerrijk Indië bij de jubileeieesten heeft er toe bjjgedragen den band van eenheid tusschen alle deelen des rijks te versterken. HRITSCH-IBfDIE.Een officieel telegram uit Malakand meldt, dat alle stammen de partij van den opstand heb ben gekozen. Bij de aanvallen op Malakand cn Ohakdara hadden de opstandelingen 2700 dooden ongerekend de gewonden. Zij zijn zeer ontmoedigd en het wordt niet waarschijnlijk geacht dat zij veel tegenstand zullen blijven bieden. KRETA. De bedoeling van den nieuwen vertegen woordiger van den Sultan op het eiland is zeer duidelijk: hij wil goede vrienden worden met iedereen hij wil de rust herstellen omzooals steeds vermoed werd dan te kunnen verklaren dat er voor tnsschenkomst van vreemden niet de minste reden bestaat. Daarin is hij al aardig geslaagd. Tegenover de Grieken vooral is hij vol vriendelijkheid en gewilligheid, hij staat hun alles toe wat zij wensehengeeft zelfs geld voor kloosters, de beste manier om populair te worden die hij kon bedenken. Hij zorgt, dat de Mohammedanen niet meer weigeren van Christenen te koopen en zeifs voor hoe lang alle geneigdheid toonen in vrede met hen te leven. Het is nu zelfs zoo dat de opstandelingen schieten op Grieksche boeren, die de neutrale zÓQe overtrekken om hun waren in de steden te verkoopen De afgevaardigden van het district van Kanea hebben nu overigens in een officieel stuk aan de admiraals ver klaard, dat zij de autonomie aannemen. Men hoopt dat de anderen nu eveneens zullen doen, want het is zeker dat de groote meerderhoid der bewoners met eerlijk toe gepaste autonomie zeer tevreden zal zijn. Intusschen komt bericht, dat de engelsche troepen op Kreta, die pas met 450 man van Malta vermeerderd waren, spoedig weer versterkt zullen worden en dat ook de andere mogendheden, behalve misschien Oostenrijk en Dniischland, elk nog een regiment zullen zenden. Morgen reeds vertrekken 650 Italiaansche infanteristen uit Genua naar Kreta. Men vertrouwt blijkbaar de beweging der Turksche vloot niet. Levensbeschrijving van Dr. Leyds. In de »Holl. Revue" komt een zeer lezenswaardige levensbeschrjjving van Dr. Leyds voor, waaraan wij het volgende ontleenea »Het pleit voor dr. Leyds' karakter, zijn onafhanke lijkheid en de onbesmetheid van zijn intellect, dat hij in al die jaren, welke hij in de Transvaal heeft doorge bracht, nooit iets heeft gedaan om een hem ontbrekende populariteit ten koste van eenige concessie of geweldaan- doening aan zijn overtuiging te koopen. De volksgunst heeft hij, voor zoover men kan nagaan, niet geambitioneerd voor volksheld heeft hij niet gesol liciteerd maar hij is als een man van intellect tevreden geweest met de achting van hooger ontwikkelde lieden in de jonge Transvaalsche maatschappijmet de waar deering van staatslieden en geleerden in Nederland, die zijn wetgevende capaciteiten konden apprecieeren, en met de haat van zijn Engelsche vijanden." Uit het verleden van dr. Leyds wordt verhaald dat hij uit een ongefortuneerde familie isaanvankelijk onder wijzer aan een school te Amsterdam was, zich met ijze ren wil in vrije uren en 's nachts op de studie van 't hooger onderwijs toelegde veel aan prof. J. P. Moltzer dankt en door dezen aan Krüger werd voorgesteld. »Nadat" zegt »de Revue", »beide mannen de zaken had den afgehandeld waarbij de jonge Hollander een gun- stigen indruk op den president had gemaaktzei Leyds nog het volgende »Maar president, nu heb ik u nog iets te zeggen Ik meende 't n nier. te mogen verzwijgen, want ik weet ook niet of 't soms een hinderpaal voor de aanvaarding der betrekking zon kunnen zijn Ik geloof in geen God Na die woorden bleef 't eenigen tijT stil in de kamer, Krüger trok zwjjgend aan zijn pijp en blies dikke rook wolken uit. Hij scheen ernstig na te denkeu on sprak toen eindelijkLoyds aankijkend: Jongmensch wat ik daar hoor doet mij verdriet, 't Spijt me en ik beklaag jou 't meest. Maar als jij als eerlijk man je plicht doet en de Repnbliek trouw dient, dan behoeft dat geen be zwaar te zijn." Het goudland. De stroom van gouddorstigen naar Klondyke (Canada) houdt nog steeds aan, maar de meeste adspi- rant-goudzoekers zullen dit jaar niet meer aankomen. Het Britsche stoomschip aOomus" dat van Clipperson- eiland te Victoria in Britsch Columbia is teruggekeerd, meldt dat honderden aan den Witten Pas bij de Yukon- rivier zijn gelegerd en dat honderden anderen den berg opklimmen. Maar het zal allen onmogelijk zijn aan den anderen kant te komen en veel lijden staat hun te wach ten. De .reis kan niet voor de volgende lente worden ondernomen. Verleden jaar vroor de Vnkon reeds den 1 October dicht in plaats van omstreeks de helft van de maand. Dat het onmogelijk is om in den winter in deze on herbergzame streek te leven, leest men uit een brief van een gouddelver die de reis heeft gemaakt. Het is een verhaal van gruwelijke ontberingen, dat hij doet. Zoo moeilijk is de weg, dat een troep twaalf dagen noodig had om een afstand van 17 mijlen, van Dyea naar den Chilcoot-pas, af te leggen. En dat geldt nogal voor den besten weg Er zijn bergen van 15000 voet hoogte die overgetrok ken moeten worden. De sneeuw lag er in groote hoopen en er woei een ijzige storm. De koude was zoo intens en de moeilijkheden zoo groot, dat de mannen van den troep bevroren en tot den dood uitgeput waren. Hun lijden is niet te beschrijven. Een illustratie ervan zijn de tallooze kraizen langs den weg naar het beloofde land, die de graven der slachtoffers aanwijzen. Wacht tot de aanstaande lente is ook de raad dien de Canadeesche politie den Amerikaanschen gelukzoekers aan de grenzen geeft. Zij houdt hen tegen, want men vreest voor hongersnood onder de gouddelvers zoodra het wat verder in den tijd wordt. Duizend goudzoekers zitten reeds te Lynn aan het begin van het kanaal met een hoop waren de gelegenheid af te wachten om die te ver voeren. En toch worden nog overal in Amerika expe dities van gelukzoekers voor de goudvelden van Klondyke georganiseerd. Stompetoren. Werden onlangs in de Beemster een aantal jonge runderen voor rekening van het buiten land voor flinke prijzen aangekocht, in de afgeloopen week werden door den russischen graaf Kouleschoff, die onder geleide van den heer W. Visser de Sehermeer be zocht., van de heeren J. Glijnis en S. de Heer een twee tal tweejarige ^tieren afgekocht, respectievelijk voor f E>25 en f 550. Een en ander getuigt wel, dat het Noordhoï- laudsehe vee om zijn voortreffelijke eigenschappen in den vreemde nog wordt gezocht en het aanfokken en ver edelen van ons veeras ook nog wel wordt beloond. Zendingsfeest. Het vierde provinciaal Noord-Hollaudsch zendings- feest zal gehouden worden Donderdag 26 Aug. a.s., op het goed »Breedenhof" te Zaandijk. De openingsrede zal gehouden worden door den heer H. J. Heijnes, pred. te Landsmeer en de slotrede door, den heer D. G. Postma, pred. te Zaandam, terwijl verder als sprekers zullen op treden de heoren J. W. Brass, pred. te RijpJ. H. van Dijk, hulppred. te HolyslootS. van Eendenburg, zen deling op West-Java H. L. A. Feijkes, pred. op Marken; F. Oh. Geerling, pred. te Medemblik H. Hendriks, zen deling op Nienw-Gninea; W. Kieviet, evangelist te Edam L. Knperus, bestuurslid van het Javacomité te Amsterdam. Het feest zal worden opgeluisterd door fanfaremuziek. Soliagcn. Aan het postkantoor alhier en de daar toe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Jnli ingelegd f 11407.305, terugbetaald f 5548,89. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekjm draagt het nummer 3612. Wierf ngerwaard. Het karweid&rschen is om en in dezen polder begonnen en onderscheidene leege akkers worden reeds aangetroffen, waar de ploegbaas zijn werk reeds heeft aangevangen. Tarwe, haver, gerst rijpen met deze warmte buitengewoon snel aan; tarwe wordt reeds hier en daar gesneden. Het spreekt van zelf, dat de graanboer om dezen tijd liefst droogte houdt, de veeboer roept om water. Het weiland begint er dan ook al aardig geel en verbrand nit te zien. De rijke bronnen in onzen polder houden echter het weiland nog vrij goed in het gras, zoodat hier niet zoo om regen gevraagd wordt als elders. Waar do mest over het land is gebracht zou een buitje anders wel welkom wezen. Sfieuwe Wiedorp. Aan den grooten kolfwedstrijd van den Nederlandschen kolfbond, zal door 25 clubs in ons land worden deelgenomenwaarvan 1 uit Friesland, Bolsward; 1 uit Zeeland, Goes; 5 uit Zuidholland en 18 uit Noordholland. Deze wedstrijd zal dit jaar gehouden worden op 12, 13 en 14 September in het lokaal »de Prins Maurits" alhier. Spanbroek. Onder algeineene deelneming her dacht de heer H. J. K. van der Steen den 6 den dag, waarop hij vóór 25 jaar als burgemeester dezer gemeente werd benoemd. Optochten, toespraken en andere feeste lijkheden werden ter eere van den jubilaris gehouden, die den 7 de kinderen der gemeente feestelijk onthaalde. Leiden. Den 6 heeft tijdens het schaftuur een zeer hevige brand gewoed in de fabriek van katoenen ga rens en weverij van pitten voor lampenen kooktoestellen van den heer J. O. Spiecker (firma Van 't Hooft Co.) aan den Ouden Rijn. Van de fabriek was het dak weldra gedeeltelijk inge stort, waardoor het uitsteeksel aan den geveldat dient om goederen naar boven te hijsehen, achterwaarts ging, doch elk oogenblik naar beneden kon komen. Daar door was het op de smalle straat daar beneden voor de spuitgasten zeer gevaarlijk. Toen er mannen van de brandweer op de binnenplaats der fabriek waren viel de reeds waggelende schoorsteen om, waardoor een adjunct-brandmeester en een spuitgast gewond werden. In de fabriek waren ongeveer dertig personen werk zaam, meestal vrouwen of meisjes, slechts een paar man nen. De fabriek en weverij waren verzekerd. De oorzaak van het ontstaan van den brand is alsnog onbekend. ©udcarspel. Mej. A. Rab is den 6 geslaagd voor acte fransch (1. o.) Rijks hoogcre burgerschool. Met September zullen aan de R. PI. B. School alhier, tijdelijk twee nieuwe leeraren verbonden worden, en wel een leeraar in de aardrijkskunde en een leeraar in de wiskunde. De heer dr. Jt. .1. Terwen, leeraar aan de R. IT. B. S., alhier staat op de voordracht voor de betrek king van leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de eerste Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus voor jongeus, te Amsterdam. Alkm. bad- en zweminrichting. Van 31 Juli tot 8 Aug. zijn gebrnikt 580 baden, waarvan door heeren 351, dames 17, weezen 58, onverm. 154. Drukste dagen 2 en 4 Augustus met 108 en 135 baden. Hoogste temperatuur 74° en laagste 68° Fahrenheit. Kroningsfeesten. Den 6 hield de commissie voor de kroningsfeesten eene vergadering, waarin door den voorzitter werd medege deeld wat sinds de laatste vergadering door het bestuur was verricht, en dat de bijdragen voor het feest, door de ingezetenen ingeschreven, de niet zeer hooge som van plm. f2500 beliepen. De plannen van feestviering en de begrootingen der verschillende afdeelingen werden vervolgens voorloopig

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1