DEAGRA-SCHAT. No. 94. Tweede Mad. Wegen en Megentigste Jaargang, Zondag 8 Aug. 1897. Nederland. FEUILLETON. S H E R L 0ÖK HOLMES. 57 j- Li. UktHARSCIIE COURANT. Personeele belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen, naar aanleiding van art. 1 van hot kon. besluit van 18 December 1896 (Staatsblad No. 223) tor algomoeno kennis, dat heden ter secretarie de zer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd het afschrift van de lijst, vermeldende de inrichtingen van weldadigheid of tot genezing of verpleging van zie ken of gebrekkigen en de inrichtingen tot algemeen nnt door zedelijke lichamen, vereenigingen in het bezit van rechtspersoonlijkheid of stichtingen, waarvoor krachtens art. 4 1, lift. d der wet van 16 April 1896, (Stbl. no. 72) tot regeling der personeele belastingde vr ij stelling dier belasting kan worden ingeroepen, behoudens de toepassing van art. 4 3 van ovenge noemde wet. Burgemeester en Wethonders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 7 Aug. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Harddraverij en. Aan de te Helloo gehouden jaarlijkeche harddraverij namen 9 paarden deel. De le prijs werd behaald door Witvoet," van J. de Wit te 't Zandtde 2e pr. door »De Kol," van I. Snoek te Bergen (N.-IL); de 3e pr. door »Prinses," van J. Dalenberg te Schoorl. To Westwoud zal op 31 Aug. e.k. een hard draverij worden gehouden van paarden onder den man, waarvoor prijzen van f 80, f 30 en f 10 zullen worden uitgeloofd. Hendrik de Jong, genoegzaam bekend door de ge ruchtmakende geschiedenis der verdwenen vrouwen, Sarah Anna Huett en Maria Sybilla Schmitz, en in 1894 ver oordeeld tot 3 jaar hechtenis wegens oplichting en ver duistering, zal don 18 dezer uit de gevangenis worden ontslagen. Naar »De Echo" verneemt, heeft hjj een vrij groote uitgangskas vergaard. Zijn plan moet zijn, onmid- delijk na zijn invrijheidstelling naar Melbourne te ver trekken. Den Haag. Verleden week werd door de recht bank alhier een Duitscher vrijgesproken van de aanklacht van diefstal van eene portemonnaie. Dezer dagen kwam hij dat overtuigingsstuk terughalen. Toen hij vertrokken was werd het rijwiel vermist, dat de waarnemende griffier mr. Schlingemann in de gang had geplaatst. Het was een nieuwe machine ter waarde van f 300. Veeziekten. Op last van den districts-veearts zijn bij de wed. Verbrngge, in den Grooten IJpolder, drie paarden afge maakt als lijdende aan kwaden droes. De familie Tissot heeft aan hare tiendplichtigen onder Pernis gemeld, dat wegens de schade, door den vloed van 19 Jnni veroorzaakt, de tiendheffing dit jaar niet zal doorgaan. Bovendien laat die familie de stuk geslagen kade voor hare rekening herstellen. Botsing. In den avond van den 3 omstreeks 9 uren zijn twee treinen van de »Gooische stoomtram," tusschen Laren en Hilversum met elkaar in botsing gekomen, op het oogenblik dat zij beide in volle vaart waron. Er waren slechts weinig reizigers, en van deze heeft gelukkig nie mand eenig letsel gekregen. De beide conducteurs vielen door den schok van den trein af, doch bezeerden zich ook niet noemenswaard. De beide locomotieven werden lichtelijk beschadigd. De schuld moet liggen bij het personeel van den Hil- versumschen tram, welke vóór den bepaalden tijd uit die plaats vertrokken was. (Het teeken van vier.) 26) Door A. CONAN DOTLE. Welnu, heeren ik verveel u met mijn lang verhaal en ik begrijp dat mijn vriend Mr. Jones ongeduldig is om mij in veilige haven te brongen. Daarom zal ik het zoo kort mogelijk maken. De laaghartige Sholto vertrok naar Indië, doch keerde nimmer terug. Kapitein Morstan toonde kort daarna mjj zijn naam op een lijst van pas sagiers van een der mailbooten. Zijn oom was overleden, en had hem een fortuin nagelaten om hetwelk hij zijn ontslag uit den dienst genomen had. Kort daarna ver trok Morstan naar Agra en bevond zooals wij ver wachtten, dat de schat verdwenen was. De schurk had alles gestolen zonder één der voorwaarden in acht te nemen, waarop wij hem het geheim hadden verkocht. Vanaf dien dag leefde ik enkel voor de wraak. Dit werd mijn overweldigende en verterende hartstocht. Ik gaf niets meer om wet of straf. Mijn eenige gedachte was te ontsnappen Sholto op te sporen, en bij de keel te grijpen. Zelfs de Agra-schat was mij minder waard gewordendan Sholto te ver moorden. Welnu; al wat ik mij in mijn leven heb voorgenomen heb ik ook ten uitvoer gebracht. Het duurde echter vele verschrikkelijke jaren eer mijn tijd aanbrak. Ik heb n verhaald dat ik mij eenigszins met de geneeskunde vertrouwd had gemaakt. Op zekeren dag, toen Dr. So- merton lijdende was aan koortswerd door een troep kettinggangers een kleine Andamanees opgevangen. Hij was dood-ziek en had zich op een eenzame plek neerge legd om te sterven. Ik nam de zorg voor hem op mij, en na eenige maanden keerden zijne krachten terng. "Verkiezing Provinciale Staten. Tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland is in het district Haarlemmermeer bij herstemming ge kozen de heer G. B. 't Hooft (aati-rev.) met 1096 stemmen. De heer Reinierse (kath.) verkroeg 858 stemmen. Den Helder. In den avond van den 2 Aug. heeft men gepoogd de stoomtram HeldorHuisduinen te doen ontsporen, door even voorbij de batterij Kaaphoofd klein spoor, dat gebruikt wordt bij werkzaamheden aan de zeewering, dwars over de rails te leggen. De machinist keek gelukkig goed uit en kon door tijdig te remmen voorkomen dat de tram uit het spoor en van het duin in do diepte werd geworpen. Voor het aanwijzen van den dader wordt door de directie f 100 uitgeloofd. Den Haag. Aan het Hollandsche Spoorstation alhier wordt sterk geklaagd over zakkenrollerij. Twee reizigers de heer E. uit Rotterdam en de heer C. uit Parijs hebben aangifte bij de politie gedaan, dat hun vermoedelijk in dat stationgebouw portefeuilles met geld zijn ontstolen. Eerstgenoemde reiziger mist een portefeuille, inhoudende f 400 aan bankpapier en f 3000 aan quitanties aan den Franschman is een portefeuille met 18 bankbiljetten van 100 francs en 2 rondreisbewijzen ontstolen. De politie onderzoekt, doch heeft de daders tot dusver nog niet opgespoord. Intusschen zijn nog twee heeren, die per Hollandsche spoor de stad wilden verlaten, op geheimzinnige wijze hunne brieventasschen kwijt geraakt, de een 's morgens, wiens portefeuille ongeveer f 1100 bevatte, de ander bij het vertrek van den op de boot naar Londen aanslui- tenden trein naar Vlissingen. Diens brieventasch hield, behalve twee biljetten naar Londen, een som aan bank en muntpapier in. Het is nog een onopgeloste vraag of dergelijke brutale zakkenrollerijen op het stations-perron zelf gebeuren dan wel in de naar dat perror leidende tunnels, waarin het halfduister een dergelijke daad kan begunstigen. Aan de fabriek Apollo1' ie Schieiiam viel den 3 de machinist met beide armen in een pot kokende teer, waardoor het aangezicht eveneens zwaar gebrand werd. Den 4 is men te Rotterdam van gemeentewege begonnen met het opruimen van het nog staande ge deelte van het ingestorte huis in de Wijnstraat. Nu is ook het daarnaast gelegen pand 7 op de Wijnhaven, be woond door den heer Visser, in scheepsbenoodigdhoden, ontruimd moeten worden, daar zich in de muren scheu ren begonnen te vertoonen. Als het zoo doorgaat zal de geheele Wijnstraat er aan gaan, daar het alle zeer oude panden zijn die alleen blijven staan, omdat zij elkander tegenhouden. Als men echter gaat breken, valt alles in. Beverwijk. De Rede rijkerskamer Kennemerland" alhier gaat in September a.s haar 25-jarig bestaan her denken. Van do oprichters zijn nog in leven de heeren M. Degenaar, J. v. Dorp, J. J. de Lange en Junius, de laatste elders woonachtig. Gespeeld wordt hetzelfde als vóór 25 jaar »De vrouw in de zaal en de man in de werkplaats." Czaar-Peterfeesten. De Zaanlandsche Courant meldt het volgende: »Pieter Michaeloff, dramatische schets door Gorrit Jon Honig.'' Dat dit historisch tooneelstuk niet alleen in de Zaanstreek de aandacht trekt, blijkt uit het volgend be richt, hetwelk wij uit goede bron vernamen. Een hooggeplaatst persoon te Sint Petersburg groot vereerder van Czaar Peter den Groote, heeft den schrij ver in de meest vereerende bewoordingen zijn ingeno menheid met den inhoud van het stuk kenbaar gemaakt en roemt vooral de verdienstelijke wijze waarop alle episoden uit het verblijf van den Czaar zijn te pas ge bracht. Verder vraagt Z. Exc. den auteur verlof zijn Daardoor vatte hij zekere genegenheid voor mij op, wilde ongaarne naar de bosschen terugkeeren, en zwierf voort durend in de nabijheid van mijn hut. Ik leerde een weinig van zijn taal van hem en dit deed zijne gene genheid nog meer toenemen. »Tonga, want zoo was zijn naam, was een be kwaam schipper en bezat een groote sterkgebouwde kano. Toen ik overtuigd was van zijne genegenheid, en dat hij alles zoude doen om mij van dienst te zijn, sprak ik met hem over eene ontvluchting. Hjj moest zijn boot op zekeren nacht naar een onbewaakte aanlegplaats brengen en mij daar opnemen. Ik gelastte hom te zorgen dat hij verscheiden kruiken water en een groote menigte jams, kokosnoten en zoete potatoes aan boord had. »Deze kleine Tonga was buitengewoon gewillig en trouw. Op den bepaalden tijd lag zijn boot gereed. Dochtoevallig bevond zich een gevangenbewaarder zekere ellendige Pathanees, die mij altijd geplaagd en beleedigd had ter plaatse. Thans had ik de gele genheid om mij op hem te wreken. Hij stond aan den oever, met zijn rug naar mij toe gekeerd en zijn karabijn op den schouder. Ik keek rond naar een steen om hem de hersenen in te slaan doch kon geen enkelen vinden. Toen kwam er een vreemde gedachte bij mij ophoe danig ik mij thans van een wapen kon voorzien. Ik zette mij in de duisternis neder en ontdeed mij van mijn houten been. Met drie sprongen was ik achter hom en sloeg hem met één enkelen slag ter aarde. Thans snelden wij Daar onze boot en binnen een uur waren wij in volle zee. Tonga had al wat hij bezat met zich genomen zoowel zijne wapenen als afgodsbeelden. Onder meerdere voorwerpen had hij een lange speer van bamboe en wat Andamansche kokosmatten waarvan ik een soort zeil vervaardigde. Gedurende tien dagen zwier ven wij op goed geluk rond en op den elfden werden wij opgepikt door een koopvaarder, die op weg was van Singapore naar Jeddah met een lading Maleische pel grims. Het gelukte ons spoedig ons in hun midden te doen opnemen. Het zon u gewis te lang duren als ik u al mijne werk in de Russische taal te mogen vertalen en met historische aanteekeningen verrijkt, uit te geven. Het voorgenomen bezoek aan het Peter-monument en de onthulling van een eenvoudigen gedenksteen ter ge legenheid der 200-jarige herdenking van het verblijf van Czaar Peter aan de Zaanstreekzal gesehieden door de overkomst op 18 Aug. a.s. van verschillende Russische Hoogwaardigheidsbekleders, waaronder behalve het per soneel van het Russisch Consulaat-Generaalook ver wacht wordt Z. Exc. de Directeur van het Keizerlijk Kabinet te St. Petersburg, de heer A. de Polovtzoff. Nader vernemen wij dat ook Z. Exc. de Russische Gezant bij het Nederlandsche Hof, Ridder de Strnvo, bij bovengenoemde plechtigheid zal tegenwoordig zijn. Gene nieuwe markt. Spanbroek. Gelijk in vele streken van het Noor derkwartier, wordt in Spanbroek en omstreken de teelt van vroege aardappeleu meer en meer algemeen. Wagens vol worden dan ook te Hoorn en Medemblik aan de markt gebracht. Voor de aardappel verbouwers zal't dus van groot belang zijn, datwanneer eenmaal de spoorlijn SchagenWognum gereed is, er te Opmeer een markt voor deze productie worde opgewekt. Baraingerhorn. Den 3 werd te K o 1 h o r ji in het koffiehuis »de Roode Leeuw," bij opbod aanbesteed het opbreken en nieuw leggen van een straatweg, op den havendijk (zoogenaamde tnrfdijk), alsmede het leggen van een paardenpad op den Westfrieschen dijk, langs de Kreil, Het werk werd gegund aan den heer A. Droog, alhier. Boekhouding zuivelfabrieken. De tweede aflevering is verschenen van Dubbel boekhouden voor zuivelfabrieken," door A. Minderhoud, leeraar in wiskunde en boekhouden te Sneek. Met deze nuttige uitgave, die onzen boeren van groot voordeel zijn kan, doet de nitgever W. A. Eisma Cz., te Leeuwarden, een goed werk. De prjjs behoeft voor geen fabriek oen beletsel te zijn. Compleet kost het werk f 2. De Ballon van Andrée. De »Lokalanzeiger" (een Berlijnsch Nieuwsblad) verneemt uit VardöHet voorwerp dat e6n Hollandsch scheepsgezagvoerder had opgemerkt in de Witte Zee is door een boot van den vice-consul van Vardö, Ilolmbö, gevonden en hierheen gebrachthet is een walvisch, die in het water gelijkt op het bovenste deel van een luchtballon Burgerlijke Stand. Barslngerhorn. Ondertrouwd en getrouwd. Klaas Leijen en Cornelia Kwantes. G e b o ren. 23 Juli. Jan, z. van Cornelis Koning en Maartje Nienw- poort. 26 Gerrit, z. van Gerrit van Stipriaan en Elisabeth de Smit. Anna, d. van Willem den Adel on Antje Wuis. 30 Neeltje, d. van Jan Duif en Maartje Stins. Overleden. 29 Juni. Ariën Vlaar, echtgen. van Jaeomijntje Grimvis, 3 Juli. Jacob Waterdrinker, echtgen. van Sijtje Wit, 58 j. 4 Lyvert Vader, echtgen. van Dieuwertje Stroo- mer, 73 j. 9 Elisabeth Catharina, d. van Martinus Vothman en Trijntje Wonder, 1 m. 23 Pietertje Bakker, echtgen. van Pieter Keuris, 47 j. avonturen zoude verhalen. Wij zwierven de gansche wereld rond, doch hielden ons steeds op een eerbiedigen afstand van Londen. Gedurende al dien tijd verloor ik echter mijn doel niet uit het oog. Ik droomde eiken nacht van Sholto reeds honderde keeren had ik hem in mijn slaap gedood. Ten laatste echter, voor ongeveer vier jaren geleden waagden wij ons in Engeland. Het viel mij niet moeilijk de woonplaats van Sholto uit te vinden, en ik zette mij aan het werk om gewaar te worden of hij den schat te gelde gemaakt had of dat hij hem nog in zijn bezit had. Ik maakte mij bevriend met zeker iemand die mij behulpzaam kon zijn ik noem echter zijn naam nietwant ik wil geen ander achter slot en grendel helpen en vernam al spoedig dat hij de juweelen nog bezat. Toen trachtte ik op allerlei wijzen tot hem door te dringenmaar hij was zeer sluw en had altijd twee bekende voorvechters be halve zijne zonen en een khitmugar om hem te bewaken. Op zekeren dag echter vernamen wij dat hij stervende was. Ik snelde onmiddellijk naar den tuin als waan zinnig van vrees dat hij mij zoude ontsnappen en toen ik door het venster loerde zag ik hem te bed liggen terwijl zijn zoons aan zijne zijde stonden. Ik stond op het punt om naar binnen te klimmen en hen te over vallen, doch juist op dit oogenblik zag ik dat hij stierf. Toch drong ik nog dienzelfden nacht zijn kamer binnen en doorzocht zijne papieren om te zien of ik er uit zou kunnen gewaar worden waar hij den schat verborgen had. Ik vond echter geen woord daaromtrent en moest dus wanhopig terugkeeren. Alvorens ik heenging bedacht ikdat indien ik ooit mijn Sikhsche vrienden weder mocht ontmoeten het eene voldoening voor hen zoude wezen te weten dat ik een teeken van onzen haat had achtergelaten daarom schreef ik het »teeken der vier" op een kaart en bevestigde het op het lijk. Al het overige is u reeds bekend. En dat ik u het vorige naar de zuivere waarheid heb verhaaldgeschiedde dit niet om u te vormaken doch wel omdat ik geloof dat mijn beste verdediging bestaat om niets terng te houden, doch bekend te maken hoe laaghartig ik door majoor Sholto

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5