Stadsberichten. Beurs- en .llarkfhoriclitcn. BURGELIJKË STAN D! Minder gunstig luiden de berichten omtrent erwten en k a r w ij z a a d. Op zeer vele plaatsen zal de op brengst daarvan beneden het middelmatige blijven, daar die gewassen tijdens den bloei zeer veel van de rupsen te lijden hadden. Ook het mosterdzaad zal in ver scheidene gemeenten door dezelfde oorzaak een minder ruim beschot opleveren. De vruchtenoogst zal over het algemeen schraler zijn dan het zich in den aanvang van don zomer door buitengewonen bloei deed aanzien. Op sommige plaatsen wordt intusschen eene goede opbrengst tegemoet gezien. De oogst der bolgewassen, en voornamelijk die der hyacinten en tulpen, laat te wenschen over, en wordt door de gemeentebesturen slechts als zeor middelmatig beschouwd. Van slechts ééne der gemeenten, waarin de voor de provincie Noord-Holland zoo belangrijke bollen teelt voornamelijk aangetroffen wordt, kwam dienaan gaande een meer gunstig bericht. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat in den laatsten tijd sterk naar regen wordt verlangd. Willen de boven ge schetste goede verwachtingen, ook wat do latere gewassen betreft, tot verwezenlijking komen, dan zal overal, maar vooral in de hooger gelegen landen en in de duinstreek, regenval noodzakelijk zijn. (St.-Ct.) Uitvoer van koren. Uit Nieuweschans (Gr.) schrijft men »Het koren mag ongedorscht in Duit9chland worden ingevoerd, en daarvan wordt door sommige grensbewoners met groot voordeel gebruik gemaakt. Zoo verkocht do heer H. Bouwman, alhier, bijna zijn geheele gewas (ruim 70 deimt) aan twee Oostfriesche landbouwers, wij hoorden voor f 100 per deimt. Alle werkzaamheden zullen komen voor rekening van de koopers. Met vervoer zal natuurlijk eenige bezwaren meebrengen, omdat het verkeer met paarden over de grens is ver boden. Nederlandsche paarden trekken den wagen tot de grens, arbeiders trekken hem er over, en daarna komen Duitsche paarden in het gareel." Hootliamlcl. De hooihandel is tegenwoordig in Friesland bui tengewoon levendig. Groote mijten worden aan den waterkant opgemaakt om bij verkoop spoedig te worden afgeleverd. De hoeveelheid hooi is in deze provincie bijzonder groot. De prijs, die tot nu toe bedongen wordt, varieert van f 7 tot f 10 de 500 kilo in verhouding der kwaliteit. Aanzienlijke partijen zijn reeds verkocht en worden met tjalken overgebracht naar groote plaatsen vooral naar Amsterdam den Haag en Rotterdam. Sommige koop lieden en hooiverbruikers vandaar komen persoonlijk om het hooi te koopen en toonen echte kenners van dat handelsartikel te zijn. In andere streken van ons land laat de tweede snede te wenschen over. Vertrek naar Slaapstad. Ge firma Hoyman en Schuurman berichten, dat einde Augustus een stoomschip van Amsterdam direct naar Kaapstad, Durban en Delagoabaai vertrekt, zoodat dan gunstige gelegenheid bestaat tot het vervoer van levend vee naar die streken. Als eene bijzonderheid meldt men uit Barneveld, dat aldaar Zaterdagavond half zeven een vijftigtal ooie vaars zijn komen vliegendie eene plaats zochten op den omloop van den toren en op de hoogste huizen. Niettegenstaande hevige stortregens met onweder bleven zij stil zitten. Ouden mensehen heugt het niet hier zoo iets gezien te hebben. Apeldoorn. Een droevig ongeval heeft alhier plaats gehad het negenjarig zoontje van den tuinman Z. viel van eene trap. Oogenocbijnlijk ongedeerd stond het op en ging weder spelen. Na eenige oogenblikken echter zakte het kind plotseling ineen en was dood. Te Tiel is, waarschijnlijk ten gevolge van het drinken van ongekookte melk, bij twee kinderen der familie B. mond- en klauwzeer geconstateerd. Een nieuwe wenk alzoo tegen het gevaar van ongekookte melk, vooral wanneer men weet, dat vele landbouwers de ziekte van hun vee zooveel mogelijk geheim honden. 1*urinerend. Het gemeentebestuur heeft met zeer goed gevolg een Norton-pijp doen slaan ter verkrijging van drinkwater. an eene diepte van 47 Meter wordt het water opgevoerd en dan gefiltreerd door cokes en zand. De hoedanigheid van dit water dat kosteloos voor de ingezetenen verkrijgbaar is gesteld, wordt zeer geroemd. Nederlandsche Holfhond. t Op maandag, 13 September, heeft te Nieuwe Nledorp, in de Prins Maurits", de algemeone verga dering plaats van den Nederlandschen Kolfbond. kreeg de inhoud een doffe melkwitte kleur, en viel er een bruinachtige stof op den bodem van den glazen kom. Hahariep hij in de handen klappende uit, ter wijl hij even verrukt scheen als een kind met nieuw speelgoed. »Wat zegt gij daarvan?" sHet schijnt een zeer bijzondere proefneming te zijn merkte ik op. »Prachtig! prachtig! De oude proefneming met guaia- cum was zeer omslachtig en onzeker. Eveneens is het gesteld met het microscopisch onderzoek naar bloeddee- len. Dit laatste is zelfs zonder waarde, zoodra do vlekken een paar uur oud zijn. Dit echter bewijst even goed te werken of het bloed versch of oud is. Ware deze proef eerder uitgevonden dan zonden honderden liedendie nu vrij rondloopen sedert lang de boete voor hunne mis daden hebben betaald." Waarlijk', mompelde ik. Gerechtelijke zaken blijven telkens op dit eene punt hangen. Men verdenkt iemand van eene misdaad, maan den wellicht nadat zij gepleegd is geworden. Men onder zoekt zijn linnengoed of kleederen en ontdekt er bruin achtige vlekken op. Zijn het vlekken van bloedvan modder, van roest, van vruchten o' wat dan ook Zie daar de vraag die menig deskundige in verlogenheid heelt gebracht, en waarom dat? Omdat men geen be trouwbaar proefmiddel bezat. Nu hebben wij het Sherlock Holmes-middel, en zal men niet langer in onzekerheid blijven." Zijn oogen schitterden onder het spreken hij bracht de hand aan het hart en boog, als zag hij voor zijne verbeelding eene toejuichende menigte oprijzen. Wordt vervolgd. Scliagen. Zij hadden bijna een rond jaar gespaard, de jongens van de Volksklasse onzer gymnastiekvereeni- ging »Lycurgus" en den 8 zou het opgespaard geld ver reisd worden naar Schoorl, Bergen en Alkmaar. Vroeg in den morgen trokken ruim 20 jongens onder vroolijk gezang naar de boot, die aan de Stolpen aanlegt. Den geheelen dag bleven ze uit, wandelende langs de duinen, ravottende in het zand, ververschingen gebruikende in de café's, enz., enz. Jammer was het, dat onderscheidene regenbuitjes de kleeren natmaakten en dikwijls tot vluch ten binnenshuis dwongen. Zóó nat kon het echter niet worden, dat het humeur werd bedorven, want even vroo lijk a'ls ze droog weggingen, kwamen ze 's avonds laat nat weer in onze gemeente terug. Echte gymnasten Aan het postkantoor te Deventer kwam dezer dagen een brief aan uit Duitschland, met het volgende adres: Aan den heer nam is mij vergeten, wont Aan den Hek van den Maart, ik men en hoek Smee- straat, hij is kuper en handelt met waag schroef- kaarraaderen te Deventer. De brief is aan het goede adres terecht gekomen. De afzender had 19 jaren geleden zaken gedaan met de firma te Deventer. De afdeeling »Edam, Zeevangsdorpen en de Purmer" der liollandsche maatschappij van Landbouw heeft den 5 eene vergadering gehouden te Middelie, onder leiding van haren voorzitter den heer H. J. Calkoen burgemeester van Edam. Tot afgevaardigden naar de aanstaande algemeene ver gadering te 's-Gravenhage werden benoemd de heeron A. N. T. Teengste Edam en M. Bark Dzn. te Mid delie en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. Uiteu- tuis Jz., te Kwadijk en P. Hooijberg te Middelie. Eene levendige gedachtenwisseling ontstond over het voorstel van de afdeeling Beemster over de punten ter beschrijving voor de algemeone vergadering, n.l. om het Hoofdbestuur te machtigen, pogingen bij de Re geering aan te wenden ten einde te verkrijgen dat (bij vernietiging van vee, aan miltvuur gestorven) door den Staat vergoeding worde gegsven hetzij de waarde van het cadaver hetzjj bv. 2/3 van de waarde van het beest in gezonden toestand doch niet langer zooals thans slechts 2/3 der waarde van de huid. De voorzitter herinnerde aan alle pogingen vroeger door de afdeeling in deze zaak gedaan en wees er op hoe hij zelf met een der toenmalige bestuursleden den heer D. F. Pont - ter audiëntie bij den Minister was geweest, om, namens de leden, in gelijken zin te pleiten. Besloten werd het voorstel te steunen en eveneens dat van de afdeeling Bodegraven, om zich tot de Regeering te wenden ten einde te verkrijgen, dat, als op eene hoeve door den naastbijzijnden veearts miltvuur wordt gecon stateerd deze in overleg met den burgemeester onmid- delijk bevel kan geven het doode dier te doen verbran den, zonder dat het noodig is de komst van den district veearts af te wachten. Omtrent het voorstel der afdeeling »Zaanlandsche Ge meenten om pogingen aan te wenden, dat het ^mond en klauwzeer" worde geschrapt van de lijst der besmet telijke ziekten liet men de afgevaardigden vrij. Pot lid van het Hoofdbestuur werd (op voorstel des voorzitters) met algemeene stemmen aangewezen de heer I. B. J. Ferfte Haarlem, lid der Tweede Kamer en van Gedep. Staten. Spanbroek. Den 6 vierde de geheele gemeente feest ter eero van het 25-jarig burgemeesterschap van den heer H. J. K. van den Steen. Door een 73 tal rij tuigen afgehaald werd met den jubilaris eerst een toer door de gemeente gemaakt, waarna hem bij monde van den voorzitter der feestcommissie, op het raadhuis, een mahoniehouten buffet, met een fraai beeld en een drietal sierlijke bokalen werden aangeboden. Van zijne werklieden ontving hij een gouden lorgnet. De gemeente was met eerepoorten versierd en 's avonds werd overal geïllumi neerd. liet fanfarecorps van Ursem luisterde de feeste lijkheden op. Aan het einde van den feestdag werden de ingezetenen ten huize van den burgemeester ontvangen en den daaropvolgenden dag een 309 tal kinderen ton zjjnent genoodigd. Sint-maarten. Tengevolge van hooibroei ont stond in den morgen van den 10 brand in de boeren plaats van C. Leeuwen alhier. Alles werd een prooi der vlammen en bijna niets werd gered. Den 9 was men begonnen met hooispitten, omdat de broei te sterk was den brand heeft men daardoor echter niet kunnen voor komen. Het maandblad tegen de vervalschlngen, met een bijblad gewijd aan hygiëne en industrie, no. 1 bevat: de vooruitgang der vervalscbingskunst; vervalschte waren voor de armen onmogelijke toestanden in zake vleesch- keuring; geheel-onthouding in verband met het onder zoek van alcoholische dranken onderzoekingen van le vensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291 Amsterdam (directeuren: dr. van Hamel Roos en Harmens); contröle-onderzoekingen: be schuit, boter, bier, en cognac, geëmailleerde voorwerpen, havermeel, jenever, likeur (advocaat), melksuiker, wijnen' zontwetenschappelijke berichten: on derzoek van thee gemengde berichten; hygiëne en industrie: vergiftige werking van vleesch-conserveermiddelen (zwaveligzure verbindingen) besmettingsgevaren bij het telephoneerenijzeren ameri- kaansche huizen; over den invloed van het rookon; zoete en dessertwijnen zijn noch als natuur- noch als kunstwij nen te beschouwen het kleuren van worst met schade lijke kleurstoffen -feuilleton: over het vergif der ho ningbijen; voor en tegen het wielrijden; algemeene doof heid in het vooruitzicht; kostbare wijn; de dierenwereld tegenover de kunstproducten; melkbaden; ter voorkoming van zelfontbranding van steenkolen aan boord dor sche pen het bewaren van voedingsmiddelen in ijskasten; hygiënische sprokkelingen; vraagbord én cor- responden tie. Badhuis „Witte Kruis." In de week van 1 tot 7 Aug. zijn in het badhuis van »het Witte Kruis" genomen 64 kuipbaden 118 regenbaden le kl. en 198 regenbaden 2e kl., te zamen 380 baden. Zondagsrust kruideniersvak. Zondag, den 15, 's namiddags te 3 uur, zal in het lokaal Harmonie, alhier, eene vergadering worden gehoudenwaartoe allen die dienstbaar zijn in het kruideniersvak, volgens achterstaande advertentie, drin gend worden uitgeuoodigd. Wij vestigen gaarne de aandacht op deze vergadering, in de hoop daardoor er toe mede te werken dat de op komst zoo algemeen mogelijk zij. Daardoor toch alleen is het mogelijk, dat er kracht uitga van het aan de patroons te richten verzoek om zondagsrust. Ook deze staan dan ook te sterker tegenover het publiek waar zij ongetwij feld bereid zullen gevonden worden om het billijke stre ven hunner bedienden zooveel mogelijk in de 'hand te werken. Mejuffrouw M. A. Buis alhier, is den 7 te 's Gra- venhage geslaagd voor het examen in de Fransche taal (lager onderwijs). GETROUWD 8 Aug. Cornelia Rijs en Marijtje Barbara Mooij. Tennis Smit en Maartje Oostwouder. Herma- nus Schrander en Friedrika Eliezabeth Tolle. Dirk Nol en Elisabeth Johanna Gesina Henze. GEBOREN 8 Aug. Afra Anna Elisabeth Maria, d. van Theodoras Messelaar en Jansje Anna Keijsper. Marti» nus, z. van Gerrit Teerhuis en Maartje Jonges. 9 Aleida Helena, d. van Albertus Donatus Rij naars en Maria Emerentia Hillaria Schouten. Oudkarspel. G'e boren. 18 Juli. Klaas, z. van Jnriaan Boot en Grietje Kramer. Overleden. 14 Juli. Maria, d. van Jacob Bood en Antje Dokker. 17 Johannes van Hout, echtgen. van Maartje Semeijns. 18 Pieter Slot, echtgen. van Hitje Smit. 30 Grietje Huigen, wed. van Pieter Kramer. 31 Levenloos aar gegeven zoon van Jacob Maakal en Grietje de Ruiter. Noordscliarwoutic. 1-31 Juli. Ondertrouwd en getrouwd. S. Opperdoes en M. Slooves. Ondertron wd. J. Duijneveld, alhier, en M. Rood, te Zuidscharwoude. Getrouwd. J. J. P. van den Berg, te Utrecht, en J. C. A. van Rossum, alhier. E. Noordwest en E. Roozeudaal, beiden alhier. Geboren. Cornelis, z. van P. Bergen en G. Wablen Arie, z. van D. Keppel en A. Groet. Overleden. Jan, z. van Jb. Moeijes en T. IJfs, bijna 2 m. Warmenhuizen. Geboren. 8 Juli. Catharina, d. van A. Commandeur en C. Goudsblom. 12 Petrus, z. van P. de Moei en C. Slikker. 16 Pieter, z. van J. Bus en N. Goedhart. 27 Elisabeth, d. van P. Koorn en R. Snip. Overleden. 1 Juli. Arie Jonker, echtgen. van Jannetje Mosch 65 j 6 Levenloos aangegeven kind van Th. Stadegaard en M. Strooper. 26 Cornelia Basie, echtgen. van Jacob Olthoff 55 j 27 Dieuwertje, d. van Arie Veter en Marijtje dé Groot, 3 m. Hcerli ug;o waard. Ondertrouwd 16 Juli en g e t r o u w d 30 Juli Jacob Geel en Grietje Mosk. Geboren. 5 Juli. Aaltje, d. van Jan van der Oord en Maartje Leegwater. 7 Cornelis, z. van Arie Steur en Klaasje Limmen. 18 Gerrit, z. van Jan Appelman en Niesje Dekker. 19 Pieter, z. van Pieter Kieft en Gnurtje Blan- kendaal. 20 Anthonius, z. van Arie Pannekeet en Neeltje Rood. J 23 Grietje, d. van Jacob Weel en Neeltje de Boer Overleden. 7 Juli. Klaas Kleimeer, echtgen. van Grietje Kooij eerder wednr. van Neeltje Stekelbos, 55 j. Beatrix, d. van Jan Stam en Jantje de Beurs, ,4 w- Muurtje Borst, echtgen. van Pieter Beers, 68 j. 19 Aagje van Twuiver, echtgen. van Arie Kuile- man, eerder wed. van Arend van Beuzekom, 74 J- 31 Klasina, d. van Jantje Roemer, 15 w. Jan Oudes, echtgen. van Gnurtje Visser, eerder wednr. van Neeltje Zeeman, 36 j., ovcrl. te Amsterdam. Alkmaak 9 Aug. Aangevoerd 0 Paarden f a ?"-■ 5 ,k°eien en ossen f 140 a 180, 151 v.tte kalveren f 35 a 100, per pond 60 a 70 ct„ 34 nuchtere kalveren f 8 a 16, 392 vette schapen f 16 a 23,- 193 vette varkens f 0,34 a 0,40, 37 magere f 13 a 16. Amsterdam, 9 Aug. Aardappelen. Friesche Franeker Muisjes f 1.40 a 1.50, Friesche zaaiers f 1.20 a 1 30 id Hamburgers f 1.90 a 2.20, Zeenwsche Spuische Jammen 1 1.80 a 2.—, Geldersche Blauwe f 1 50 a 1.60, id. Kralen f 1 50 a 1.50, id. Muisjes f 1.80 a 2—, Katwijker Zand t 2 - a 3.- id, Muisjes f 2.20 a 2.50, IJpolder Blauwe t 110 a 120, Andijker Blauwe f 1.60 a 1.90id. Muis- jes f 1.90 a 2.10, Wesfc landsche mand f 2.a 2.'60, id. Zand f 0.a 0,—, id. Muisjes f 0.— a0.—Noord- wijker Grave f 1.60 a [2.—, dito Zand f 0.- a 0.-, Sassenheimer Zand f 0.- a 0.-, Hillegommer Zand t 1.1U a 2.50, Haarlemmer Muisjes f 1.60 a 0.— Alles per >/2 HL. Aanvoer 10 ladingeu. Handel flauw. Petroleum. Onveranderd. Raapkoeken f 55 a f 75. Lijnkoeken f 8 a 1 10j.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3