Sen Godsgericht. No. 96 Wegen en Wegenfigste «Jaargang, 1897. VRIJDAG l^AÜGUSTÜS. Stedelijk Museum te Alkmaar. KERMIS. Buitenland. F E UIL L E T O N. HkllAAIISCIII! COURANT Deze Courant wordt jBIasdag-, »OD«Serd»g- en '£ates?d»g®iroad uitgegeven. Abonnementsprijs per ■3 maanden voor Alkmaar f ©,8©; ï^anoo door hst geheele rjjk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. iAjkj felefooonumsier IPrijs der gewone Advertentiên t Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Bezi ehtiging tegen 1© ets. de persoon op Kon- dag 16 Augustus a.s., 's namiddags van 13 uur. De kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar gesteld ter secre tarie der gemeente, van 9 tot en met 14 Augustus, 's voormiddags van 9 tot 2 uur. Kostelooze bezichtiging voor onveruiogenden op Kondag 22 Augustus, 's namiddags van 1 tot 3 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter ver gadering der commissie, op Donderdag 19 Augustus, 's namiddags van 23 uur ten stadshuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Het museum is voorts te bezichtigen iederen Haan- dag en Vrijdag van 's namiddags 13 uur tegen be taling van 26 cents de persoon. Gemeente-rekening. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat de gemeente rekening, dienst 1896, met alle daarbij behoorende bescheidon heden aan den Gemeenteraad aangeboden op de gemeente-secretarie van heden af voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 11 Aug. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de kermis dit jaar zal worden gehonden van 21 tot en met 29 Augus tus 189 2, dat de regeling van de staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opge dragen blijft aan de gemeente-politie, dat de loting voor de niet verpachte staanplaatsen zal plaats hebben aan het politie-bureau op Woensdag 18 Aug. des voormiddags te ÏO uren, dat op KEaandag 30 Augustus Ï89I?, des morgens, onmiddeliik een aan vang moet worden gemaakt met het afbreken en oprui men der kramen, tenten en uitstallingen. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAGEAINE PONT, Voorzitter. 12 Ang. 1897. 0. D. DONATH, Secretaris, IIK1T§CHIATI»IK. Opnieuw is het aau de Af- ghaansche grens tot een uitbarsting gekomen tegen het Britscbe gezag naar de Engelsche bladen melden weder ingevolge van het stoken van een der mullah's die aan zijn geloofsgenooten de wonderbaarlijkste verhalen heeft gedaan van de Tnrksche overwinningen in Europa, Een paar duizend man uit het Mohmand-district heb ben Zaterdag een aanval ondernomen op een fort op acht tien mijlen van Pethawnr. Toen zij werden teruggeslagen Roman naar het Engelsch 2) van A. CONAN DOYLE. «Men mag u wel gelnkwenscben," zeide ik, geheel verbaasd over zijn geestdrift. «Verleden jaar had men dat geval van Von Bischoff, te Fraukfort. De man ware zekerljjk opgehangen ge worden indien dit middel reeds bestaan had. Verder hadt gij Mason te Bradford, en den beruchten Muller, en Lefevre te Montpellier, en Samson te Nienw-Orleans. Ik zon u een reeks gevallen kunnen opnoemen waarin het beslissend zou zijn geweest." »Gij schijnt een levende kalender van misdaden te- zijn, en zoudt er heel goed een blad over kunnen begin nen. Noem het «Het politie-nionws van het verleden." «En het zon eene zeer belangwekkende lectnnr zijn,'' antwoordde Sherlock Holmes, terwijl hij een stukje pleis ter over het wondje van zijn vinger legde»Ik moet voorzichtig zijn," voegde hij er bij, zich glimlachend tot mij koerende: «want ik ga heel wat met vergiften om." Al sprekende, strekte hij zijne hand nit en ik bespeurde, dat zij overal dergelijke pleistertjes droeg en door bijtende vochten bevlekt was. «Wij zijn hier voor zaken gekomen," sprak Stamford, terwijl hij plaat» nam op een hoogen stoel met drie pooten en er mij een toeschoof met behulp van zijn voet. «Mijn vriend hier zoekt naar kamers, en aangezien gij u be- klaagdet niemand te knnnen vinden om een kwartier met n te deelenheb ik gedachtdat gij misschien samen zondt kunnen wonen." Sherlock Holmes scheen opgetogen te zijn over het denkbeeld zijne kamers met mij te deelen. «Ik heb het oog gevestigd op een kwartier in Baker street," zeide hij: «dat uitstekend geschikt zon zijn voor ons. Gij geeft toch immers niet om de lucht van sterke tabak door de grenspolitie, staken zij eon Hindoesch dorp in braud en doodden twee inwoners. De overblijvenden namen de wijk naar het fort. -Een troep infanterie en cavalerie met kanonnen is naar Mohmand-district ver trokken o:) de rebellen te straffen. De »Mad Mullah" heeft weder een poging gewaagd om een opstad te verwekken, doch is ditmaal niet geslaagd. BUSIiAWD. De Duitsc'ne en Russische majesteiten gebruikten den 11 het ontbp aan boord van de »Konig Wilhelm" bij prins Heinrich. Te kwart voor vijven werd het sein tot vertrek gegeven. Onder het gedonder van het geschut vertrokken de schepen, paradeerend voorbij de «König Wilhelm". De Keizers en do Keizerinnen be gaven zich aan boord van de «Hohonzollern", waar zij hartelijk afscheid namen. De Czaar en de Czarina begaven zich daarop aan boord van de Alexandria", die naar Peterhof terugkeerde. Keizer Wilhelm en keizerin Vic toria Augusta vergezelden hen tot de onderste trede van de trap. De »Hohenzollern" lichtte om zes nnr het anker. Om de haven stond een dichte menigte geschaard honderden schepen waren zwart van menschea. Het vertrek van het eskader was een indrukwekkend slot van het keizerljjk bezoek te Peterhof. 8PANJIÜ. Thans wordt weer gemeld dat de moor denaar van Canovas niot Rinaldi ca evenmin Golli heet, maar Jose Santo. Dit bericht wordt zijdelings bevestigd door een telegram van den correspondent van de «Köln. Ztg." te Rome, die seint dat een anarchist van den naam Golli bij de Italiaansche politie ten eenenmale onbekend is. Een persoon van dezen naam is ook nooitgelijk beweerd werd, door de rechtbank te Lncero veroordeeld. Ook te Napels en te Baghia zijn geboorteplaats is de naam Golli onbekend. De Koningin-Regentes heeft aan de weduwe van den heer Canovas den volgenden brief gezonden «Ontroerd en wanhopig door het ijselijke ongeluk, weet ik geen woorden om mijn smart weer te geven. «Ik wilde n troost geven en ik kan niet anders dan met u het dierbare wezen be wc onen dat gij verloren hebt en dat u zoozeer lief had. »Ik heb ook veel verloren. Ik heb den trouwen raads man verloren die mij hielp en die ik zoo noodig had. De eminente diensten die hij aan wijlen mijn echtgenoot Alfonso XII heeft bewezen gaven hem recht op mijn eerbied en de nieuwe opofferingen die hij zich voor den troon heeft getroost, deden mij een zijn met hem. «Het vaderland, het volk en de geschiedenis zullen hem recht doen wedervaren. «Mijn kinderen zijn één met mij in dezen rouw van de Kroon en het volk. Al onze beden zijn voor hem. Dat de hemel n de berusting geve, die noodig is." JAPAS1. Japan gaat den lsten October a. s. den gouden standaard invoeren. Na dit tijdstip zal de regee ring alle in omloop zijnde zilveren munten inruilen tegen gouden. «Ik rook zelf altijd een pijpje," gaf ik ten antwoord. «Dat treft gelukkig. Ik heb meestal chemische stoffen in mijn bezit, en neem daarmede nu en dan proeven. Zon dat n hinderen «In bet geheel niet." «Laat mij eens zien wat zijn mijne overige tekort komingen? Ik behoor somtijds tot de stommen, en doe dagen achtereen geen mond open. Gij moet daarom niet denken dat ik nit mijn hnmear ben. Laat mij eenvou dig aan mijn lot over, en het zal spoedig weer terecht komen. Nn, wat hebt gij van uw kant op te biechten? Het is beter dat twee lieden elkanders slechte eigen schappen goed kennen voordat zij met elkander beginnen te leven." Ik lachte bij dit gewetensonderzoek. «Ik draag een kogel bij mij," zeide ik, «en schaw alle onaangenaam heden, omdat mijne zenuwen geschokt zijn verder sta ik op alle mogelijke onchristelijke uren op, en ben ik vreeselijk lui. Als ik gezond ben, heb ik nog een andere reeks ondeugden, maar voor het oogenblik zijn dit de voornaamste." «Behoort vioolspel ook onder uw rubriek van onaan genaamheden vroeg hij bezorgd. «Dat hangt af van den speler," antwoordde ik«als eene viool goed bespeeld wordt, is het een hemelsch ge noegen maar als men er op brast «O, dan zijn wij het eens," riep hij, vroolijk lachend, uit. «Ik geloof dat wij de zaak dus als beklonken mogen beschouwen, althans zoo de kamers u bevallen." «Wanneer knnnen wij ze zien «Kom mij hier morgen tegen den middag afhalen, en wij zullen er samen heengaan en alles regelen," gaf hij teu antwoord. «Zeer goed, om klokslag twaalf uur," zeide ik, hemde hand drukkende. Wij lieten hem aan zijn chemischen arbeid over, en wandelden samen naar mijn hotel terug. «Het is waar ook," zeide ik eensklaps, stil blijvende staan en mij tot Stamford wendende, «hoe ter wereld kon hij weton dat ik nit Afghanistan kwam Er speelde een raadselachtig glimlachje op het gelaat Van deze omstandigheden hopen eenige «ondernemende" mannen in China de Straits Settlements en elders ge bruik te maken om een aardig voordeeltje te behalen. Zij vervaardigen groote hoeveelheden zilveren yens en zijn voornemensdie tegen 1 October in Japan in te voeren en in te wisselen tegen gouden munt. Gelijk de koers van den zilveren yen nu staat, zullen zij per yen iets meer dan een dubbeltje verdienen aan deze zaak. Het »N. v. d. D." vermeldt het volgende Czaar Peter feesten te Kaandam. Preobrasliensky-marscli. Op de groote parade, eergisteren in het Czarendorp, Krasnoje Selo, nabij Petersburg, ter eere van den Duit- schen Keizer gehouden, voerde de Czaar o. a. het regiment «Preobrashensky" aan don Keizer voorbij, die de man schappen toejuichte als een Cesar: «Tsodowa Molodtsy" «zijt gegroet, gij dapperen De muziek van het regiment speelde den «Preobras» hensky-marsch." Deze marsch is zeer ond en hier te lande onbekend. Een ieder, die a. s. week te Zaandam in de tooneelzaal van Café Suisse de vertooning van G. J. Honig's too- neelstuk«Michaeloflf" bijwoont, zal dien marsch knnnen hooren. Door goedgunstige beschikking der Russische Regeering is door tusschenkomst van den bnrgemeester te Zaandam aan de Rederijkerskamer «Vondel" aldaar afschrift ge zonden van den «Preobrasheusky-marsch, die krooneigen- dom is. Na gebruik moet de muziek weder naar Rus land worden terugbezorgd. Voor den aanvang der vertooning van «Michaeloflf" zoodra de Russische belangstellenden binnenkomen, wordt het Russische volkslied gespeeld, en na het voorstel de «Preobrashensby-marsch." Voor de verdere bedrijven «Czaar en Timmerman" en andere toepasselijke muziek. Het «Preobrashensky-regiment" is bij oprichting sterk onder Hollandschen invloed geweest, door Le fort. Om trent 1687 vormde Czaar Peter een corps van 50 jon gelui van zijn leeftijd. Gelijkheid was de geest en de grondregel van dit corpsverdienste alleen gaf aan spraak op bevordering. Czaar Peter zelf gaf het voor beeld. Hij diende er èn als soldaat èn als trommelslager. Du oefeningen dezer jongelui werden beschouwd als een soort sport. Tal van jongelui waren begeerig in het corps te worden opgenomen en «Poteschnie", d. i. speelgezel van den jongen Czaar, te zijn. De bloem der jeugd de zonen van de edelste geslachten, dong naar deze eer en kwam naar do gemeentePreobrashenskynabij Moscoa. Spoedig was hier geene genoegzame ruimte voor de groote menigte een deel moest naar het bijgelegen dorp Semenofsky verlegd worden. Zoo ontstonden er twee compagniën, aan welke deze dorpen den naam gaven. Lefort, die in Holland handel en taal geleerd had en te Archangel lang onder Hollanders verkeerd had, richtte alles naar Hollandsch voorbeeld in bewapening, kleeding en oefeningen. Hij vond hierin grooten steun bij de Hol landers die deel uitmaakten der compagnies, o. a. van van mijn metgezel«Dat is juist een zijner eigenaar digheden," sprak hij «verscheidene lieden hebben zich reeds afgevraagd hoe hij de zaken toch altijd uitvond.'' «Zoo is dat een geheim riep ik, in de handen wrijvende, uit. «Dat is heel aardig. Ik ben n dankbaar ons bijeen te hebben gebracht. De «studie voor den mensch geschikt is de mensck," dat weet gij." «Dan moet gij hem bestndeeren," zeide Stamford, ter wijl hij afscheid van mij nam «Maar gij zult hem een ingewikkeld raadsel vinden. Ik durf wedden dat hij n beter zal leeren kennen dan gij hem. Vaarwel." «Vaarwel," antwoordde ik, en zocht mijn logement op, een levendig belang in mijn nieuwen vriend stellende. TWEEDE HOOFDSTUK. De wetenschap van gevolgtrekkingen. Wij kwamen den volgenden dag, zooals hij bepaald had, bijeen en gingen de kamers in No. 221 B, Baker Street bekijken, waarvan hij mij bij onze eerste ontmoe ting gesproken had. Zij bestonden nit een paar zeer ge schikte slaapkamers en een enkel groot, luchtig zitvertrek, dat nieuw gemeubeld was en door twee breede vensters werd verlicht. Het kwartier was in alle opzichten zoo uitstekend en de helft van den huurprijs kwam voor elk onzer zoo goedkoop nit, dat de koop op staanden voet gesloten werd en wij er onmiddellijk onzen intrek namen. Nog dienzelfden avond bracht ik mijn goed uit het hotel over en den volgenden morgen voegde Sherlock Holmes zich bij mij met een aantal kisten en valiezen. Een paar dagen lang waren wij druk bezig met uitpakken en de zorg onze voorwerpen zoo te rangschikken, dat zij op het voordeeligst uitkwamen. Dat gedaan zijnde, begonnen wij ons op ons gemak te zetten en ons aan onze nieuwe omgeving te gewennen. Holmes was waarlijk geen moeilijk mensch in den omgang. Hij was stil in zijne manieren en geregeld in zijne gewoonten. Het gebeurde hem zelden later dan

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1