zTo NDAd No. 97. Kers te blad. IVegen en Negentigste «Jaargang. 1897. 15 AUGUSTUS. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. NOR": er.' ALKMMBSCHE COIIBAAT Deze Courant wordt Wasdag-, IBoaderdag- en Zatcrdegavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80; franco door bet geheele rjjk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Iclntsonnu Vrijs der gewone Advertentiën r Fer regel ®,1S. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. XX. Amsterdam is stil en verlaten. De zomerslaap is dit jaar, waarschijnlijk als gevolg van de hitte, dieper dan ooit. Trouwens, hoe aangenaam het verblijf in de hoofdstad moge zijn gedurende den winterwanneer opera'sko- medie's en andere amusementen elkaar onafgebroken afwisselen van de eigenschappen van een Sommer- Aufenthalt is weinig te ontdekken. De grachten ver spreiden een onaangenamen geur; de boomlooze straten, vooral de met asphalt bevloerde, kaatsen de zonnestralen tot een benauwende warmte terug en de beste krachten op tooneel- en muzikaal gebied vermeien zich in de diepste rust. Wie maar een klein spaarpotje heeft weten te vergaren, gaat 't leegstorten in de pensions van meer door de natuur gezegende streken en van de rijken spreekt 't vanzelf, dat zij de stad eenige weken verlaten. Verbazend is de exodus in de buurten der gefortnneerden; er zijn meer huizenwaarvan de bewoners öf geheel afwezig öf niet geheel compleet zijn dan perceelen die dezeltde menschen als in den winter herbergen. Onder die omstandigheden is 't zeker een loffelijk stre ven om aan de stad een bijzondere aantrekkelijkheid i;e geven ten einde de achtergeblevenen met haar te ver zoenen en zoo mogelijk do vreemdelingen te lokken. Daarom kan men in beginsel de vereeniging .Amsterdam Vooruit" niet anders dan dankbaar zijndat zij de Reclame-Tentoonstelling, die gedurende Augustas in het Paleis voor Volksvlijt wordt gehouden heeft ge organiseerd. Dat men echter om de goede bedoeling alles voor lief moet nemen, wat wordt voorgezet, vloeit hieruit niet voort. .Amsterdam Vooruit" werd opgericht in 1895 baar ontstaan vond blijkens de mededeeling van het bestuur, mede haar oorzaak in het feitdat in de hoofdstad de algemeene publieke opinie tot dusver meest gediend werd door mannen van een oudere generatie, terwijl jong Amsterdam in zijn verscheidenheid van politieke en religieuse richtingen geen aanknoopingspunt bezat om het publiek belang, waar dit boven en buiten de partijeu staat, naar zijn krachten te kunnen dienen. Eerst scheen 't, alsof de vereeniging al haar energie wilde sparen tot de inhuldigingsfeesten, maar weldra bleek, dat het jonge bloed niet zooveel geduld kon oefe nen. In navolging van een expositie der Amst. Ct. in 1896 wilde zij een reclame-tentoonstelling gaan honden. Het plan vond veel bijval, voornamelijk echter bij heeren, die er niet op tegen hadden in een commissie zitting te nemen. Exposanten kwamen er ook wel, maar toch niet zooveel als men had mogen verwachten. De commissie liet zich daardoor echter niet uit het veld slaan en zij, die meer dan iemand overtuigd was van de macht der reclame, zond aan de bladen allerlei berichten, die wel willend werden opgenomen en waarin telkens weer her haald werd, dat de tentoonstelling eenig in haar soort beloofde te worden. Hot noch nie dagewesene zou men er in ruime mate te zien krijgen en den Amsterdam mers werd een prettige Augustus-maand voorspeld. Wat er van al die sehoone uitzichten is verwezen lijkt Wij verzekeren, dat wij naar de tentoonstelling zijn gegaan in de welwillendste stemming, opgewekt door de in den aanhef genoemde overwegingen maar met den besten wil ter wereld is 't ons niet mogelijk ge weest in een goed humeur te blijven. Ja, enkele inzen dingen zijn er, waarbij men eenige minuten met belang stelling kan blijven staan, maar het gros is zóó onbe duidend en vertoont zóó groote overeenkomst met een doodgewone winkel-etalage, dat een wandeling door de Kalverstraat heelwat amusanter is. Maar zal men zeggen de meesten onzer dagbla den oordeelen zoo gansch andersHunne verslagen vloeien over van lof en zij laten 't uiet ontbreken aan opwekkingen om naar het Paleis van Volksvlijt te gaan. Ja, wat zullen wij daartegen aanvoeren Een mijner collega's aan een Groniugsch blad heeft dezer dagen den spijker op den kop geslagen. Hij heeft er zijn verbazing over uitgesproken, dat De Telegraaf, Het Nieuws van den Dag en de Amst. Ct. er geen bezwaar in hebben gezien om op deze tentoonstelling met een reclame-makerij voor zichzelf voor den dag te komen. De roeping der pers zoo redeneerde hij is 't om het publiek zooveel mogelijk buiten haar intieme aangelegenheden te laten, al was 't maar alleen om den schjjn van partijdige kri tiek te vermijden. Hoe toch kan een blad, dat een deel van zijn belangen aan deze tentoonstelling toevertrouwt, zich op een vrij standpunt handhaven Sluit het exposee- ren niet in zich een opkammen van de expositie, waar naar men zooveel mogelijk menschen lokken wil om de gemaakte reclame nog binnen des te grooter bereik te doen vallen Welk verslaggever kan onder die omstan digheden zijn ware meening verkondigen en moet hij niet welwillend zijn tegenover inzenders, die hij anders over eventneele smakeloosheid geducht de les zou lezen. De tentoonstellings-commissie heeft dan ook sterk ge boft, dat een deel der pers zijne belangen met de hare is gaan verbinden. Te meer nog, omdat deze inzendin gen tot de belangrijkste behooren. 't Is een waar ge noegen eenigen tijd te kijken naar de lichtbeelden, die het Nieuws vertoont de krantenznil van De Telegraaf geeft een goal begrip van de enorme verspreiding van het blad en de Amst. Ct. is met haar tjjdingzaal ook goed voor den dag gekomen. Belangrijk is ook do etalage van de Nederlandsche Gasgloeilicht-maatschappij, waar lampen zijn tentoongesteld, die met 'net opendraaien van de gaskraan automatisch worden aangestoken een uitvinding, die berust op het doen gloeien van een pla- tina-draadjo door het uitstroomende gas, waardoor het licht wordt ontstoken. Hot meeste bezoek trokken na tuurlijk die stands waar een werktuig in beweging is zooals een glasslijperij een weeftoestel en dergelijke maar voor menschen die wel eens meer op een tentoon stelling zijn geweestis ook daar weinig nieuws te zien. De clou zou men kannen noemen den pottenbakker, die met wonderlijke handigheid van do klei allerlei moois maakt dat is werkelijk interessant Den arbeid van dien eenvoudigen werkman gade te slaan is een verade ming van een rondwandeling door de zaalwaar telkens een aanval op de beurs wordt gedaan door quasi beval lige verkoopstersdie of een eigen nerinkje erop nahou den of loten aan den man brengen voor een tombola zonder nieten. Gelukkig heeft de tentoonstelliDgs-com missie voor ver schillende amusementen gezorgd 1 's Middags en 's avonds is er muziek en 's avonds brengt de reclame-optocht de lachspieren in beweging van mensehen die niet al te hooge eischen aan geestigheid stellen. Er is ook een kwast paleis, waar niets anders wordt geschonken dan de nieuw ste en de populairste onzer dranken en waar een zoo genaamde Italiaansche familie alles wat op de ten toonstelling zich op z'n Italiaansch heeft aangekleed riekt erg naar eene Amsterdamsche buurt zingt en musiceert. Voorts zijn allerlei z nderlinge wedstrijden uitgeschreven, die misschien ook wel bijval zullen vinden. Summa summarum wie een verloren uurtje heeft te Amsterdam kan dat zoek gaan brengen in het Paleis voor Volksvlijtmaar wie zich deze moeite niet geeft heeft daarbij niets verloren. De tentoonstellingen der laatste jaren in Amsterdam vormen een snel dalende reeks heel hoog bovenaan staaf, de leerrijke expositie van 1883 ongeveer ia het midden die van het Hotel- en Reis wezen en heelemaai onderaan de Reclame-Ten toonstelling. 't Is te hopen, dat wij in de eerstvolgende jaren bewaard blijven voor een collectie die nog weer lager staat. Hoe leeg 't te Amsterdam isheeft ook onze burge meester moeten ondervinden. Augustus is de vacantie- maand voor onze Raadsleden en daarop wordt door hen bij het maken van hunne reisplannen gerekend. Ditmaal waren er echter eenige urgente onderwerpen en daarom schreef de heer Veniug Meinesz die toevallig zelf in de stad is tegen Woensdag j.l. een raadsvergadering uit. Er kwamen maar 16 leden opzoodat de raad niet beschluss-fahig was en men onverriehterzake naar huis moest terugkeeren. De 16 nu natuurlijk booszoodat het meerendeel wegbleef uit do vergaderingdie tegen den volgenden dag was uitgeschreven. Gelukkig dat de gemeentewet in dergelijke gevallen voorziet en Vrijdag de meest dringende zaken konden worden afgedaan. Overigens is het contrast niet gering in het begin van den zomer bij de verkiezingen de candidaten tegenover hunne kiezers blakende van ijver om de gemeente-be langen te behartigen en aan het einde van het jaargetijde de wanhopigste pogingen om de helft der laadsleden bijeen te krijgen. Wat er bij zoo grooto nitstedigheid van de stembus moet terecht komen is een raadsel. Nu meer dan ooit kannen er verrassingen zich voordoen. De ond-minister van Houten heeft er zich evenwel niet aan willen wagen om wellicht op zoo'n manier in de Kamer te komen. Nadat in district VI door .Vooruitgang" mr. Geertsema als candidaat was geproclameerdheeft hij zich terug getrokken. Er zal mettertijd wel eens een district openvallenwaar men 't meer op prijs zal weten te stellen door een man als mr. van Houten op het Haagsche Binnenhof te worden gerepresenteerd. BUACi}ARI.fB. De Abendpost meldt dat de diplo matieke agent van Oostenrijk-Hongarije te Sofia baron Call von Kulmbach-Rosenbnrgaan de Bulgaarsche re geering heeft laten weten dat hij met onbepaald verlof gaat en den secretaris van het gezantschap, baron Hön- ning O'Oarrotmet de leiding der zaken heeft belast. BIUITSCHIiAAO. Keizer Wilhelm heeft bij gelegen heid van zijn bezoek te Petersburg den rnssischen mi nister van financiën Witte en den minister van buiten- landsche zaken, graaf Murawieff, de orde van den Zwar ten Adelaar verleend. Grootvorst Cyrilleen zoon van grootvorst Vladimir is d la suite van de Duitsche marine gesteld en grootvorst Konstantijn Konstantinovitch tot chef van een regiment grenadiers dier garde benoemd. Eindelijk heett de Reichsanzeiger de langverwachte be noeming van baron Von Thielmanngezant van het Duitsche rijk te Washingtontot staatssecretaris dei- schatkist afgekondigd. UGÏPTE. Generaal Grenfell, de vroegere sirdar van het egyptische leger, heeft het commando op zich genomen over de Engelsche strijdmacht in Egypte. Sir Horatio Kitchener zal dus voorloopig in Soedan blijven, om de operaties tegen den khalifa van Omdurman voort te zetten. De reeds gemelde inneming van Abu Hamed is een overwinning van groote beteekenis, die echter, zooals uit de berichten blijkt, dunr gekocht is. De Mahdisten verdedigden huis voor kuis duizend man Derwischen hadden de huizen bezet. Herhaaldelijk moest de egyptische artillerie oprukken, om door haar vuur het voortgaan der infanterie mogelijk te maken. Generaal Hunter meldt, dat de egyptische troepen zich in ieder opzicht uitstekend hebben gedragen. Telkens moesten zij bajonetaanvallen doen, om de smaUe straten van de Derwishen te zuiveren. Hot eerst gingen de bereden manschappen van den Khalifa op de vluchtde ge weerdragon den bleven zich echter hardnekkig in de huizen verdedigen. Eindelijk slaagden de egyptische troepen er in den vijand geheel te omsingelen. Slechts een honderdtal Derwischen konden zich door de vlncht redden. De com mandant Mohamed Zeini werd gevangen genomen met, een groot aantal zijner volgers. De Engelschen verloren 21 dooden en 61 gewondenonder de gesneuvelden be hooren majoor Sidney en luitenant Fitz Clarence. Door den val van Abu Hamed bunnen de stoomsche pen over de watervallen tusschen Merawi en Abu Hamed varen zonder gevaar door de Derwishen te worden over vallen. Thans kan de tocht naar Berber worden voort gezet. Valt ook dit, dan is de langgesloten handelsweg van Suabim naar Berber weder geopend, en dit is de voornaamste, zoo niet de eenige handelsweg in Soedan. FRANKRIJK. Prins Henri van Orleans is te Mar seille aangekomenen met geestdrift ontvangen door de bevolking. Men had gevreesd, dat eenige der talrijke Ita lianen, meer dan zestig duizend, die in deze stad leven, een vijandige betooging zouden houden en had daarom uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, doch ze zijn overbodig geweest. De beide getuigen van den prins, majoor Leontieff en de heer Mourichon vergezellen hem. De prins is voornemens om in November naar Ethio pië terug te keeren. Hij zal inmiddels een aantal inge nieurs in dienst nemen die hem moeten helpen bij het onderzoeken naar de geschiktheid voor kolonisatie van de streek tusschen het Albert Nyanza en het Rudolf-meer, het toekomstige koninkrijk Orleans, gelijk de vereerders van den prins het noemen. Als een bewijs hoe vurig de Negus naar de kolonisatie van dit gebied verlangt heeft de prins een phonograaf medegebracht, waarin Menelik deze woorden heeft ge sproken »Keer terug, lieve vriend, keer zeer spoedig weer Generaal Albertone is uit Rome naar Turijn vertrokken, waar hij de mededeelingeu van zijn getuigen omtrent het tweegevecht met prins Henri zal afwachten. §PANJE. Het lijk van den heir Canovas word Vrij dag begraven. Aan zijn weduwe is de titel van hertogin verleend met den graad van grande le klasse van Spanje en een pensioen van 30000 peseta's per jaar. De vermoorde premier heeft aan de Rijksboekerij zijn fraaie bibliotheek nagelaten. Deze telt 30000 werken waaronder zeer zeldzame als oen eerste en een tweede uitgave van Don Quichotte. Ei IJS AA AI». Bij de schietoefeningen in het kamp van Krasnoje Se'o die door den Czaar werden bijge woond is een granaat gesprongen bij het inbrengen in het kanon. Een man werd gedood en drie man gewond. De Czaar en de Czarina bezochten de gekwetsten in het hospitaal. Een aardig staaltje van smokkelaarshandigheid wordt door de Tiroolsche bladen verteld Te Fanzaso bij Belluno staat een beeld van de maagd Maria waarheen veel bedevaartgangers gaan ook uit Tirol. Zaterdag kwam er weêr een troep bedevaartgan gers nit Tirol, waaronder vele vrouwen waren. Het viel den Italiaansehen douanebeambten op dat bijna elke vronw een zuigeling op den arm had die zij zorgvuldig wiegde. De douanebeambten kwamen eens wat naderbij kijken en toen ontpopte elke zuigeling zich als een sui kerbrood dat in doeken gehuld was. Benige cijfers. Zes en dertig millioen paren handschoenen worden, volgens een statistiek, telken jare in Groot-Brittannië verbruikt, drie vierden daarvan door vrouwen. Er moeten Engelsche dames zijn, die f 1000 per jaar aan hand schoenen uitgeven. Volgens een Atnerikaansch statisticus vertegen woordigt het goud, dat in de Vereenigde Staten is ge bruikt voor het bevestigen van valsche tanden een waarde van 20 millioen dollars of 50,000,000 gulden. De meest gelezen boeken in Duitschland zijn nog altijd de klassieke schrijvers. Dat blijkt uit een verslag der bekende »Universal-Bibliothek." In die uitgaaf wer den 619,000 exemplaren van Schiller's Wilhelm Teil verkocht490,000 van Goethe's Hermann und Dorothea 48,000 van Scott's Ivanhoe en 40,000 van Dickens' Pickwick. Daarna volgt Shakespeare. Een onderzoek, dat onlangs de .National Zeitung" instelde naar de meest gelezen boeken, had tot uitkomst, dat tegenwoordig de moderne schrjjvers het meest ver kocht werdenmaar die cijfers waren onjuist, omdat zij alleen de groote steden betroffen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1