Waarschuwing. Een Godsgericht. No. 98. Wegen en Megentigste Jaargang. f897. WOE N 8 DAG 18 AUGUSTUS. Stedelijk Museum te Alkmaar. Onbestelbare ürieven, Buitenland. FEUILLETON. Tobias Gregson. AlkllAA CIM RAM Deze Courant wordt Dlasdmg-, Donderdag- en Saterdag»vond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§Ofranco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlênt Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. TelefuunnunMcr3 De COMMISSARIS VAN POLITIE te ALKMAAR deelt ter waarschuwing mede dat tijdens de laatste kermis te Haarlem aan tal van bezoekers voorwerpen van waarde werden ontvreemd, en dat hij vermoedtdat de lieden die ziek aldaar aan zakkenrollerij schuldig maakten ook ALKHAAI1 met de a.s. kermis zullen be zoeken waarom hij een ieder aanbeveelt voor die lieden op zijn hoede te zijn en dringend nitnoodigt, bij ontdekking van diefstal, bij hem daarvan onmiddelijk aangifte te doen. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 17 Aug. 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. Hostelooze bezichtiging voor onvermogenden op Zondag 32 Augustus, 's namiddags van 1 tot 3 nnr, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter ver gadering der commissie, op Donderdag 19 Augustus 's namiddags van 2—3 uur ten stadshuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Het museum is voorts te bezichtigen iederen Haan dag en Vrijdag van 's namiddags 1—3 uur tegen be taling van 35 cents de persoon. verzonden gedurende de 2e helft der maand Jnli van het postkantoor Alkmaar: Mej. A. Bas, Amsterdam Machinefabriek Helmond Wed. K. Hebbe Rijp. Van Hoogwoud: G. Sannes, Amsterdam. Buitenland. C. Wolsey New-York. CHIMTA. De correspondent van de .Times" te Shang hai verneemt, dat een vertegenwoordiger van de Chinee- scho regeering machtiging heeft gekregen tot het teeke nen van een voorloopig contract met een syndicaat, onder leiding van den heer Hooley. Het doel der transactie is het sluiten van een 5 pet. leening van 10.000.000, uit te geven in 1905. DUlTSCHIiASTD. Den 14 omstreeks half negen ontspoorde tusschen Celle en Uelzen in Hannover de personenaneltrein. Volgens tot dusver ontvangen be richten zijn vier personen gedood, twintig zwaar en velen Roman naar het Engelsch VAN A. CONAN DOYLE. DERDE HOOFDSTUK. Het Geheim van Lanriston Gardens. Ik moet bekennen dat ik zeer getroffen was door dit nieuw bewijs van den practischen aard der thoo rieën van mijn huisgenoot. Mijn eerbied voor zijne ontledingskracht nam wonderbaar toe. Maar toch bleef er nog een klein vermoeden in mij over, dat de gansche geschiedenis vooraf was opgemaakt om mij te verblinden, ofschoon het mijn begrip te boven ging welk doel ter wereld hij er mee voor kon hebben mij voor zich te winnen. Toen ik naar hem opkeek, had hij den brief uitgelezen en hadden zijne oogen die onbestemde, doffe uitdrukking verkregen, welke verstrooidheid des geestes te kennen gaf. «Hoe iB het mogelijk dat gij dat af hebt kunnen leiden vroeg ik. «Wat afleiden vroeg hij driftig. Wel, dat hij een gewezen sergeant van de marine was." «Ik heb geen tijd voor beuzelingen" antwoordde bij kortafmaar voegde er toen glimlachende bij «Vergeef' mijue onbeleefdheid. Gij hebt den draad mijner gedachten afgebroken maar misschien is dat ook goed. Gij waart dns waarlijk niet in staat te zien dat die man een onderofficier van de marine was?" «Neen, zeker niet." Het viel gemakkelijker het op te merken dan uit te waarom. Indien men u vroeg te bewijzen dat tweemaal twee vier is zondt gij daar eenig bezwaar m vinden en toch heel zeker zijn van het feit. Zelfs van uit deze kamer kon ik een groot blauw anker op de buitenzijde van 's mans hand gebrand zien. Dat sprak van de zee. Hij had daarbij eene militaire houding en licht gewond. De wagens schoven ineen en werden bijna alle verpletterd. De locomotief reod nog een eind het struikgewas in en boorde zich in den grond. De «Hamb. Korr." ontvangt van een ooggetuige de volgende mededeeling over het ongeluk «De D-trein had Cello gepasseerd. De trein reed kalm voort, toen plotseling in mijn waggon alle lichten uit gingen. Op hetzelfde oogenblik vernamen wij aan het hoofd van den trein een steeds sterker wordend kraken, en knetteren. De bodem onder ons en het dak boven ons hoofd gingen krom staan en wij werden heftig door elkander geschud. De pakjes en valiezen vielen nit het net op ons hoofd. Er was geen twijfel meer aan er moest wat gebeurd zijD. Plotseling helde de waggon en stond toen stil. Een verschrikkelijk gesteun en geroep om hnlp, met angstige kreten er onder door, klonk ons in de ooren. Allen sprongen op, doch het was onmogelijk een deur of raam te openen, zoo was het hout en het ijzer verbogen. Wij klommen eindelijk uit een raam en konden toen zien wat er gebeurd was. De zware locomotief was uit de rails geloopen en in een boschje naast, den weg gereden, waar zij thans half staand, half liggend in den grond zat. De postwagen, die achter den locomotief kwam, was in duizend stukken geslageneen der lange zijden van den wagen lag op het dak van den volgenden personenwagen. Dit was een rookwagen derde klasse, waarvan de voorste helft geheel verpletterd was. De lange waggon was in letterlijken zin rond gebogen. Ik bevond mij in de achterste helft van dezen waggon en bleef als door een wonder ongedeerd. Onmiddellijk gingen wij aan het reddingswerk want voor ons was het gevaar voorbij. De machinist was gered, wat een groot gelnk mocht heeten; de man werd van de machine geslingerddoch had zich bijna niet bezeerd. Onmiddellijk sprong hij op de machine en zette de veiligheidsklep openwaardoor een ontploffing voorkomen werd. Ook de postbeambten waren bijna ongedeerd uit hun totaal vernielden waggon geslingerd. De aanblik dien het tooneel opleverde, was ontzettend. Het eerste wat ik zag, was een man, wiens hoofd geheel van de romp gescheiden was. Vier dooden werden nog uit de waggons gehaald (in de officieele berichten wordt slechts van drie dooden melding gemaakt). Iedereen die kon, poogdo te helpen. Doch er behoorde moed en koelbloedigheid toe. Hartverscheurend was het klagen, steunen en kermen der gewonden in het voorste deel van den personenwagen. De bodem was tot splin ters gedrukt en tusschen die splinters zaten mannen vrouwen en kinderen vastgeklemd. Omstreeks den tijd waarop het ongeluk plaats had, het zal kwart vóór negen geweest zijn moest de trein van Hamburg voorbij de plaats komen, waar de weg door het gebioken materiaal versperd was. Hetgelukte dezen trein goedgeknipte bakkebaarden. Daar hebben wij de marine al. Hij was iemand met een soort van gewicht, en eene zekere mate van heerschzucht over zich. Gij zult de wijze hebben opgemerkt, waarop hij het hoofd droeg en zijn stok zwaaide. Zijn gelaat was bovendien dat van een flink ordentelijk man vau middelbaren leeftijd. Ik leidde er uit af, dat hij sergeant was geweest," «Wonderbaarriep ik uit. «Heel gewoon zeide Holmes ofschoon ik nit de uit drukking van zijn gelaat meende op te makendat hjj aangenaam getroffen was door mijne verbazing en bewon dering. «Ik zeide daareven dat er geen misdadigers wa- ren' ..Ik schijn ongelijk te hebben gehad; lees dit eens," en hij wierp mij den brief toe hem door den kruier ge bracht. «Wel! riep ik, zoodra ik er een blik opgeworpen had, «dat is vreeselijk 1" «Het schijnt een weinig boven het alledaagsche te gaan", merkte hij kalm op. «Zoudt gij het mij eens hardop willen voorlezen Ziehier de brief dien ik hem voorlas Waarde Heer Sherlock Holmes. Gedurende den afgeloopen nacht is er eene misdaad gepleegd in No. 3 Lanriston Gardensbij de Brixton Road. Omstreeks twee uur in den morgen zag onze agent, die daar op post was een licht schijnen en aangezien de woning leeg stond, vermoedde hij dat er iets verkeerds gaande was. Hij vond de denr open, en in de voorkamer, die ongemeubeld is ontdekte hij het lijk van een goed gekleed heer, die kaartjes bij zich droeg, met den naam van Henoch J. Drebber, Cleveland, Ohio. V. S. A. Hem was niets ontstolen en er is ook geen spoor te vinden van de wijze waarop de man aan zijn eind kwam. Er zijn bloedsporen in het vertrekmaar hij zelf is niet verwond. Wij begrijpen niet hoe hij in dat ledige huis is gekomen; de gansche zaak is waarlijk een raadsel. In dien gij naar die woning knnt komen, om het even wan neer, maar vóór twaalven, dan zult gij mij daar aantreffen. Ik heb alles in statu quo gelaten totdat ik n zal zien. Mocht gij verhinderd zijn te komen, dan zal ik u nadere bijzonderheden verschaffen en het eene groote goedheid van u achten mij nwe meening mede te deelen. Geheel de uwe even voor de plaats van de ramp te doen stilhouden, en terng te stoomen naar het vorige station om hnlp te halen. Na verloop van twee uur kwam uit Uelzen een hulptrein waarin zich de inspecteur der spoorweglijn geneesheeren en hospitaal-personeel met verbandmiddelen bevonden. Even te voren was ook nit Celle een hulptrein met geneeskundige hulp aangekomen. Met vereenigde krachten gelukte het alle gewonden uit den vernielden waggon te voorschijn te halen. Het aantal gewonden be droeg ongeveer 20, waaronder enkele zwaargewonden. Een oude vrouw die met hare twee kleinkinderen in den trein washad beide beenen gebroken een dei- kinderen had een gebroken been bet andere was onge deerd. Met verpletterde beenen lag onder een der raderen een man te kermen naast hem lag zijne vrouw, die ern stig aan het hoofd gewond was. Terwijl de gewonden naar het hospitaal te Celle werden gebracht, transpor teerde men de lijken naar Eschedehet dichtstbijgelegen station. Over de oorzaak van het ongeluk was niets te weten te komennoch van het personeelnoch van de reizigers, wist iemand hoe hot ontsporen in zijn werk was gegaan. Tegen 2 uur in den nacht kwamen wij met een extra- trein te Eschede aan van waar wij de reis naar Ham burg konden voortzetten." Het bezoek van den koning van Siam aan keizer Wil helm is vastgesteld op 26 Augustus. Naar beweerd wordt, zal een der paleizen te Potsdam ter beschikking gesteld worden van den koning en zijn gevolg. De partijdag der Duitsche sociaal democraten zal 3 Oc tober te Hamburg plaats hebben. De afgevaardigde Auer zal inleiden het, onderwerp «de deelneming van de soci aal-democraten aan de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag." FRASIHR1JH. Het tweegevecht tusschen den graaf van Turijn en prins Henri van Orleans had don 15 te Beaucrespon plaats. De kamp was zeor verwoed; hij duurde 26 minuten. Er waren viif repris»? en twee corps a corps. Do prins van Orlems kreeg twee ernstige wonden, een aan den rechterschouder en een in den buik. Hij is naar het hotel van den hertog van Chartres, zijn vader, over gebracht en te bed gelegd. De graaf van Turijn werd aan de rechterhand gekwetst. OOST KAM J K-H OACIARI JEU Te Budapest wordt een werkstaking verwacht van 4000 metselaars en 6000 daglooners. ITAKIE. De italiaansche minister van justitie de heer Costa, is den 15 te Orada overleden. Het interim wordt waargenomen door den heer Di Rudini. il'AAJG. Aan het stoffelijk overschot van Canovas is koninklijke eer bewezen. Meer dan 10.000 man van «Gregson is de beste van de Scotland-Yarders," merkte mijn vriend op; «hjj en Lestrade zijn de bolleboozen van een rommelboel. Zij zijn beiden ving en vol geestkracht, maar schrikbarend aan oude vormen gehecht. Zij ver foeien buitendien elkander en zijn even jaloersch op el kaar als twee beroemde schoonheden. Wij zullen nog grappen beleven, als zij beiden de zaak moeten opsporen." Ik was verbaasd over de bedaarde manier waarop hij voortpraatte en riep uit: «Maar er is geen oogenblik te verliezen. Zal ik een rijtuig voor u gaan halen." «Ik ben nog niet zeker of ik wel zal gaan. Ik ben de onverbeterlijkste luiaard, die ooit op twee beenen stond dat wil zeggen, als ik in de stemming verkeer, want op andere tijden kan ik ving genoeg wezen." «Nu, het is juist znlk een geval, als waar gij naar verlangdet." «Wat geeft mij dat, mijn waarde vriend? Gesteld eens, dat ik de gansche zaak ontwar, dan kunt gij zeker zijn, dat Gregson, Lestrade en C°. er al de eer van zul len inoogsten. Dat komt er van, als men geen officieel persoon is." «Maar hij vraagt n te helpen." «Ja. Hij weet, dat ik hem de baas af ben en erkent dat tegenover mijmaar hij zou liever zijn tong afbij ten, dan het aan iemand anders te zeggen. Dat neemt niet weg, dat wij wol eens kunnen gaan zien. Ik zal bet verder in mijn eigen kamer uitwerken. Al haal ik er dan ook niets bij, ik zal hen altijd nog eens kunnen uitlachen. Kom mede!" Hij trok haastig zijn overjas aan en liep rond op eene wijze, die duidelijk zeide, dat zijne onverschillige stemming door eene opwelling van geestkracht was vervangen. «Krijg nw hoed," zeide hij. «Verlangt gjj, dat ik mee zal gaan «Ja, zoo gij ten minste niets anders hebt te doen." Eene minnut later zaten wij beiden in een hansom en werden wij in allerijl naar Brixton Road vervoerd. Het was een mistige, bewolkte morgen en een grijze dichte nevel hing over de huisdaken, als de weerkaat sing der modderachtige straten daar omlaag. Mijn tocht genoot verkeerde in zijn beste humeur en praatte aan houdend over violen van Cremona, en het onderscheid tusschen een Stradivarius en een Amati. Wat mijzelf betreft, ik was stil, want het sombere weder en de treu-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1