Nederland. atT¥ïT het garnizoen stonden aan weerszijden van den weg ge schaard van de woning naar het kerkhof San Isedore. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door Mar tinez Campos, Romero, generaal Lopez Domingnes en admiraal Chalon. In den lijkstoet gingen voorname re- geeringspersonen, de leden van de Cortes, de leden van de Academie voor taal en wetenschappen, de koninklijke lijfwacht, de vertegenwoordigers van bijna alle plaatsen van eenige beteekenis in Spanje. Er waren meer dan 2000 rijtuigen waarbij de galakoetsen van het Konink lijk huis en den Senaat. Meer dan 100.000 personen namen aan de begrafenis deel. V roMwen-Predikanten. Miss Sarah A. Discor is, na aan de universiteit te Boston haar theologisch examen te hebben afgelegd, tot predikant benoemd. Reeds sedert drie jaren preekte zij eiken Zondag in de nabijheid van Boston en deze gemeente heeft haar nu ook tot predikant beroepen. De baptisten in Wisconsin hebben thans vier door den staat erkende vrouwelijke predikanten. En ook de bis schoppelijke kerk begint thans de vrouwen te erkennen. Te Boston en Connecticut zijn vrouwen als diaken aan gesteld. Eveneens heeft de Unitarische kerk vrouwen tot predi kant benoemd. Hoe incn voor honderd jaren reisde. In Bellijn woonde voor een eeuw geleden de geleerde boekhandelaar Nicolaidie een groote reis door Europa wilde maken, en nu bij vrienden en bekenden inlichtin gen vroeg omtrent de beste routes. Zoo klopte hij bij zijn bereisden vriend den keizerlijken raad Bretschneider te Ofen aan om advies omtrent de reis van Regensburg naar Weenen, nu in achtuur sporens af te leggen. Bret- seheider antwoordde, dat er eiken Zondag een schip voer 't welk als er niet te veel tegenwind was, Donderdagin den voormiddag Weenen bereikte. >Maar" voegt hij er bij»u reist dan niet gemakkelijk heeft geen kajuit alleen en zult ongewonschte gasten mee naar Weenen brengen. Doch daar u ook als litterator reist, zult n kunnen genieten van allerlei volksliederen want ze ne men op dat schip daglooners en handwerkslui gratis mee in ruil voor de diensten aan 't roer en elders op het schip bewezen zoodat er altijd velen aan boord zijn, die lustig hun liedjes zingen. Als u echter een eigen schip neemtzou het u waar schijnlijk te duur worden. Het beste zal zijn dat u zich tot den Beierschen reeder Keiler wendtdie in de stad dichtbij de Regensburgsche brug woont. Hij staat dan een schip afdat in twee-en-een halven dag naar Weenen vaart. U betaalt dan 35 gulden rijksmuntof als er toevallig meer personen meegaanveel minder ik ben zelfs eens voor 12 gulden meegereisd. Zoo legde men een eeuw geleden een traject at, waar voor men nu acht negen uur en ongeveer evenveel guldens noodig heeft. Het grootste schip. Het voor White Star line in aanbouw zijnde stoom schip »Oceanic" zal de »Great Eastern" in grootte over treffen. Zij krijgt twee schroeven, triple-expansie-macbines en zal in Januari te water gelaten worden, terwijl zij vermoedelijk in Juni d.a.v. haar eerste reis naar New- York zal ondernemen. Voor het oogenblik is de Kaiser Wilhelm der Grosse" de grootste stoomer. De »Great Eastern" was lang 697 voet, de machines ontwikkelden 2700 I. P. K. en de vaart was 12 mijl. Voor de Kaiser Wilhelm der Grosse" zijn deze getallen resp. 649 30.000 en 22 terwijl ze voor de ^Oceanic" zullen zijn 705, 45.000 en 27. (Mar. bl.) rige bezigheid, die wij gingen verrichten, drukten mij terneer. »Gij schijnt niet veel te denken aan de zaak, die gaande is," zeide ik ten laatste, hem in zijn muzikale uitleggingen storende. „Voor het oogenblik nog niet," gaf hij ten antwoord t,Het is een groote misslag gissingen te maken, voordat men al de bijzonderheden kent. Het vervalscht het oordeel.'' »Gij zult niet lang te wachten hebben," merkte ik op, den vinger uitstekende: >Dit is Brixton Road en als ik het wel heb, dan ligt ginds het huis." »Gij hebt gelijk. Houd op, koetsier, houd op!" Wij waren nog wel honderd meters van het huis verwijderd, maar hij wilde reeds uitstappen en wij eindigden onzen weg te voet. Nummer 3, Lauriston Gardens, zag er akelig en on heilspellend uit. Het was een van vier woningen, die een eindje van de straat af stonden. Twee daarvan waren leeg en twee verhuurd. De eersten hadden drie rijen onbekleede, droefgeestige vensters, die beslagen en dof waren; hier en daar had het bord >Te huur het water als een cataract op de verweerde ruiten doen nedervallen. Daar voor strekte zich een kleine tuin uit, met hier en daar wat kwijnende planten, de huizen werden daardoor van de straat gescheiden. Er liep een smal pad van geelach tige kleur en schijnbaar bestaande uit een mengsel klei en kiezelsteenen, door den tuin. De gansche plaats was zeer modderig door den regen, die gedurende den nacht cevallen was. De tuin was omheind met een steenen muur van drie voet hoogte, met een rasterwerk van houten latten daarboven open tegen dezen muur leunde een forsche politie-agent, omringd van een troepje nieuws gierigen, die hunne halzen uitrekten en hunne oogen inspanden, in de ij dele hoop iets te zien te krijgen van hetgeen daarbinnen voorviel. Ik had mij voorgesteld dat Sherlock Holmes terstond de woning zou zijn binnengesneld en zich in het bestu- deeren van het geheim zou hebben verdiept maar hij scheen daaraan zelfs niet te denken. Met eene uitdrukking van onverschilligheid, die mij, onder deze omstandigheden, gekunsteld scheen te zijn, liep hij de straat op en neer, en keek onbestemd naar den grond, de lucht, de huizen aan den overkant en het rasterwerk. Nadat hij hiervan genoeg bleek te hebben, liep hij langzaam over het pad, of liever gezegd om de graszoden langs het pad, de oogen op den bodem gericht houdende. Tweemaal bleef hij stil- IVlet de ballon van Andrée. De »Lustige Blatter" hebben eenige brieven ontvangen van lezers met berichten over den ballon van Andrée. Ik bemerkte schrijft iemand uit Norderneytoen ik gisteren aan het strand wandelde aan den horizon een grootzwevend voorwerp dat er raadselachtig uitzag. Een schip kon het niet zijn, schepen zien er anders uit. Doode walvisschen heeft men hier niet; ik veronderstelde dus, dat het wel de ballon van Andrée kon zijn. Het voorwerp kwam naderbij en werd eindelijk door visschers opgevangen. Ik kan dus allen, die belang stellen in Andrée en zijn dappere makkers mededeelendat het niet de ballon maar de nieuwe zomerhoed van mijn vrouw was, die door den storm was meegenomen en door visschers teruggebracht is. Een dame schrijftIk kreeg de eerste tijding over Andréemerkwaardig genoeg niet door een postduif maar door een doode kip. Toen ik het dier vanmorgen wilde schoonmaken melkte ik dat het opgestopt was met een courant. Het blad bevatte een mededeeling waarin de redactie tot haar leedwezen verklaarde, dat over den gang der expeditie nog niets bekend was, Ook ontving de „Lustige Blatter" een telegram uit Stockholm aangeboden 's avonds elf uur. Het luidde »Zie uit venster ballonachtig voorwerpdat in vlam staat. Blijkbaar luchtballon waarvan gas ontploft. Arme Andrée Een tweede telegram sprak echter het eerste tegen. De afzender had de maan voor een ballon aangezien. Zonnehoeden voor paarden. De Kamer vau Koophandel te Lnton heeft kort ge leden van bet nieuwe departement van handel verschil lende modellen van zonnehoeden voor paarden ontvangen, door den Britschen consul te Bordeaux naar Engeland gezonden. In diens rapport wordt medegedeeld dat de hoeden tegenwoordig algemeen in die streek gebruikt worden. Vroeger verloor de Trammaatschappij aldaar jaarlijks met het warme weder gemiddeld twaalf paarden door zonnestekenmaar sedert de invoering van de hoofdbe dekking heeft zij ten minste door deze oorzaak geen enkel paard meer verloren. Deze gunstige resultaten waren oorzaak dat op het oogenblik in de hondsdagen de meeste paarden zonnehoeden dragen. De hoeden zijn van biezen gevlochten, breedgerand 6n hoogbollig met gaten voor de ooren. Zij worden met banden onder de »kin" vastgemaakt. De vereeniging voor dierenbescherming in Engeland heeft de zaak reeds ernstig ter hand genomen en heeft met een der grootste manufacturiers te Luton een over eenkomst gesloten voor de levering van zonnehoeden voor paarden. Trappen klimmen. Er zijn maar weinig personen, die weten, hoe zij eigenlijk trappen moeten klimmen, zoo schreef onlangs een Amerikaansch geneesheer. Gewoonlijk gaat men bij eiken stap op don voetbal staan, om zoo tot eene vol gende trede op te springen. Dit is zeer vermoeiend voor de spieren, omdat hierdoor het volle gewicht van het lichaam op de beide been en en voeten rust. Men moet bij het trappenklimmen juist zorgen voor een zooveel mogelijk gelijkmatige verdeeling van het lichaamsgewicht en den voet plat op de treden van de trap zetten, met hiel en al, en dan langzaam en bedaard klimmen. Zoo doende doet geen enkele spier te veel werk, maar ver vult elke spier op natuurlijke wijze haren dienst. Wasltloemcn. Hoe men lelietjes-van-dalen namaken kan. Men steekt eene kaars aan en houdt die horizon taal boven eene kom mot water. De vallende wasdrop- pels nemen dan in 't water dadelijk een bekervorm aan, meestal ook getand, zoodat ze in vorm zoowel als kleur staan en eens zag ik hem glimlachen en hoorde ik hem een uitroep van voldoening slaken. Er waren tal van voetsporen op den natten, modderigen grond; maar aan gezien de politie er op en neder was gegaan, kon ik niet inzien waarom mijn metgezel zon meenen er iets wijzer door te worden. Toch had ik zulke buitengewone blijken van de vlugheid van zijn opmerkingsvermogen gehad dat ik er niet aan twijfelde of hij bon heel wat bespeuren, dat voor mij verborgen bleef. Aan de deur der woning werden wij ontvangen door een langen man, met bleek gelaat en vlaskleurig haar. Hij droeg een zakboek in de hand, en stormde op mijn vriend toe, om hem hartelijk de hand te drukken »Het is waarlijk heel vriendelijk van u te komen," zeide hij. alk heb alles onaangeroerd gelaton." „Behalve dit 1" gaf mijn vriend ten antwoord, op het pad wijzende. »Als er een kudde buffels overheen was gegaan, kon het er niet anders uitzien. Gij hebt toch zeker eerst uw eigen opmerkingen neergeschreven, voordat gij dit toeliet, Gregson." »Ik heb zooveel te doen gehad binnenshuis," sprak de detective ontwijkend. „Mijn collega, mijnheer Lestrade, is hier. Ik had op hem gerekend om hierover te waken." Holmes keek mij aan en trok spottend de wenkbrauwen op»Als er twee zulke lieden, als gij en Lestrade, op het terrein zijn, zal er niet veel voor #en derde te ont dekken zijn," zeide hij. Gregson wreef zich vergenoegd in de handen„Ik meen dat wij alles gedaan hebben wat wij vermochten," sprak hij met zelfvoldoening „maar het is een zeldzaam gevalen ik wist dat gij van dergelijke zaken hieldt." „Z(jt gij hierheen niet per rijtuig gekomen vroeg Sherlock Holmes. „Neen, mijnheer." »Lestrade ook niet?' »Neen". „Laat ons dan binnengaan en de kamer bekijken." Met deze onsamenhangende opmerking betrad hij het huis, gevolgd door Gregson, op wiens trekken duidelijk ver bazing stond te lezen. Een korte gang, met stoffige, naakte steenen, leidde naar de keuken en het waschhok. Aan weerszijden daar van zag men eene deur. Een harer was klaarblijkelijk sedert weken gesloten geweest, de andere behoorde tot de eetkamer, in welk vertrek de geheimzinnige zaak had plaatsgevonden. Holmes ging daar binnen, en ik volgde hem, in die gedrukte gemoedsstemming, welke het bijzijn van een doode steeds veroorzaakt. Wordt vervolgd. op bloeiende lelietjes gelijken. Om deze nu aan steeltjes te bevestigen, buigt men aan stukjes dun koperdraad kleine weerhaakjes, maakt het andere eind in de lamp warm en steekt dit eind midden door het kelkje, totdat dit tegen 't weerhaakje van 't koperdraad stuit. Heeft men zoo eenige kelkjes op stelen gebracht, dan kan men die, voorzichtig de natuur nabootsend, aan een koperen stangetje bevestigen. Om de proef te doen gelukken, moet men de koper draadjes niet t e warm maken en vlug door de kelkjes steken, daar deze anders geheel smelten. In liet goudland. De laatste mailberichten van Dyla Alaska, melden dat de toestanden aldaar ellendig zijn. Men voorziet dat het lijden en de sterfte wanneer de winter eenmaal te Klondike zijn intrede doet, verschrikkelijk zullen zijn. Langs de geheele baai zijn goederen en bagage opgesta peld en elke stoomboot, die van Juneau komt, doet die stapel nog hooger worden. Er heersebt groote verwarring en vele Klondikers hebben hun geheele uitrusting verloren. Alle Indianen en paarden die te krijgen zijn, vervoeren goederen over de passen maar er is zooveel dat, bleef de weg open, het toch Kerstmis zou zijn voor alles ver voerd is. De prijzen voor vervoer zijn reeds meer dan verdub beld en de kleinste kano wordt voor 5 tot 8 pond per dag verhuurd Te Skagura is de toestand evenzoo. De baai is vol met goederen en een 700-tal menschen wachtte daar op eene gelegenheid om vervoerd te warden. Daar werden ook eenige rijwielen gezien, wier eigena ren blijkbaar van plan waren naar de gouddistricten te rijden. Daaruit kau men zien welk begrip de „tenderfoot", de groen, heeft van de bergpassen en paden die hij door moet en van de moeilijkheden die bij te overwinnen heeft. In Alaska heeft men op het oogenblik evenveel aan een rijwiel als aan een paar satijnen dansschoentjes. Waarschijnlijk zullen drie-vierde- van de goudzoekers den winter in ledigheid aan de kustplaatsen moeten doorbrengen de levensmiddelen verterende, die zij ge dacht hadden in IJukon te verbruiken. Dau zijn zij tegen het voorjaar, wanneer weer gereisd kan worden, zonder middel van bestaan en kan de Canadeesche regee ring ze weder naar huis sturen. Ieder die nu tracht tol de goudvelden door te dringen, moet er heel slecht van afkomen en loopt kans dit zelfs met den dood te be- koopen. Handelsblad Te Berlijn werd dezer dagen een 13^2 jarig meisje in het ziekenhuis gebrachtklagende over vreeselijke buikpijn. Eene operatie werd noodzakelijk geacht, en toen bleek dat het arme kind oen half kilo kersepitten in de maag had. Twee dagen na de operatie stierf bet meisje. Brand in een Iwitserscli hotel. Het Grand Hótel te Baden bij Zürich is gedeelte lijk verwoest door een zwaren brand die Donderdag middag omstreeks drie uur uitbrak. De bovenverdieping van den westelijken vleugel i9 geheel nitgebraud en de onderverdieping is door het water onbruikbaar gemaakt. Eerst te zeven uren in den avond was de brand gebluscht. Er waren 130 logeergasten in het hotel waarvan velen zich genoodzaakt zagen een toevlucht te zoeken in andere hotels. In strijd met de mededeeling aan de Duitsche bladen, dat er geen enkel persoonlijk ougeluk te betreuren is verneemt de correspondent van de Standard, dat twee menschenlevens verloren gingen. De eigendommen dei- gasten werden gered. Maar in de overhaasting waarin dit moest geschieden werd alles op een hoop dooreen geworpen zoodat het uitzoeken veel tijd en geduld ver- eischt. Volgens een telegram den 15 uit Indië bij de N. R. Ct. ontvangen is de expeditie bij Segli ten einde gebracht en zijn onze troepen te Kotta Radja teruggekeerd. ieger des SSeils. Woensdag a.s. zal de velddag van het Leger des Heils op Velserbeek bij Velsen gehouden worden. Gene raal Booth zal weder de leiding van de voornaamste samenkomsten hebben. De generaal zal om halftien uit Londen op het land goed aankomen en daar verwelkomd worden. Om 10, uur zal bij het groote platform, waarop 400 personen kunnen plaats nemen, een heiligingsbijeenkomst gehouden worden, geleid door den generaal, bijgestaan door den commandant, de maréehale, col. Lawly en den Hollaud- schen staf. Vervolgons'"zal om 1 uur een algemeene bid stond gehouden. Over hot geheele terrein zullen de heilsoldaten waar zij zijn, bij groepjes of alleen, geduronde een kwartier een bidstond houden. Voorts om half twee over het geheele terrein verschillende openlucht-samenkomsten en om half- drie wederom een samenkomst, geleid door den generaal, bijgestaan door zijn staf. Om kwart over 5 zullen alle officieren, soldaten, mu zikanten, enz,, zich vereenigen voor den marsch, daarna de revue door den generaalen eindelijk zal om 6 uur deze dag wederom feestelijk gesloten worden door den generaal. Om half twee zal in de lunchtenttegen be taling van 60 cent, gelegenheid zijn tot deelname aan een gemeenschappelijke lunch, waaraan ook de comman dant en staf zullen deelnemen. Vier of vijl muziekkorpsen uit verschillende plaatsen van ons land zullen spelen. Treffend weerzien. Voor eenigen tijd is van Gorinchem een gehuwd man mot een andermans vrouw heimelijk naar Amerika getrokken. De vrouw nam twee harer kinderen mee en liet er drie achter, terwijl de man twee zijner kinderen, een jongen van 8 en een meisje van 4 jaar, medenam. Al spoedig werden laatstgenoemde kinderen aan hun lot overgelaten. Bedelende werden zij door een Hollander, die toevallig een Gorcummer was, opgemerkt. Deze heeft zich het lot der kleinen aangetrokken en door bemiddeling van den Nederlandschen consul werden zij naar Gorinchem teruggebracht. Vrijdag werden ze door honderden nieuws gierigen van de stoomboot afgehaald en aan de moeder, die bijna krankzinnig van blijdschap was, wedergegeven.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2