Nederland. escouades werden uitgereikt. Deze konden hun porties naar den smaak der manschappen bereiden. Eenige maakten er soep van de anderen gebraad. Het doel van de proefneming was om te zien hoeveel tijd een troep soldaten noodig heeft om in het veld zijn voedsel te bereiden wanneer het vee levend wordt mede gevoerd. Het bataljon heeft juist twee uur noodig gehad om den os te verorberen. Het openmaken van Stopflessclien. Een franseh blad doet een middel aan de hand om een glazen stop, die in den hals vast zit, los te maken. Men smeert met een veertje een paar druppels olie rond om de stop, vlak boven den hals van de flesch, die men dan voor het vuur zetop een halven meter afstand. Door de warmte zal de olie langzamerhand tusschen de stop en den wand van de flesch indringen. Als de hals warm geworden is, tikt men met een houtje afwisselend tegen beide kanten van den stop, laat deze zich dan nog niet gemakkelijk bewegen dan doet men nog een drup pel olie er aan en verwarmt opnieuw. Zoo voortgaande zal men zelfs de meest vastgeklamde stop zonder veel moeite kunnen los krijgen. Het kleuren van worst met schadelijke kleurstoffen. Dikwijls komen uit Duitscbland worsten, waarvan het vel hoog geel gekléurd is. Het is gebleken, dat een schadelijke stof zoogen. ^coralline" hiertoe gebruikt wordt. Daar de aanwending er van in Duitschland verboden is, spreekt het van zelf, dat het voornamelijk voor »export" gebruikt wordt. Aangenaam vooruitzicht. Prof. Falb heeft voorspeld volgens de Figaro" dat op 13 Nov. 1899 een komeet in botsing zal komen met onze aarde. Zijne becijferingen, enz. zijn nog niet ver genoeg gevorderd, om te weten, of het geweld van den schok onze planeet uiteen zal doen vliegen, dan wel, of zij zal worden omringd door een vergiftigd gas, 't welk den dood van alle levende wezens ten gevolge zal hebben. Een naaimachine tlnor keizer Henelik hersteld. Een aardige en ware anecdote van de laatste reis van den heer Lagarde in Abessynië, vertelt de Figaro." De Fransche gevolmachtigde was te weten gekomen dat de keizerin Tahitoa zeer gaarne een naaimachine wilde hebben en had zich dus beijverd om er een mede te nemen. Maar de Abessyniscbe wegen zijn nog niet met hout ge plaveid en hoe goed de machine ook was ingepakt, het schokken had haar geen goed gedaan. Toen de kist te Addis Abeba werd geopend, zag de heer Lagarve tot zijn spijt, dat de naaimachine onklaar was. Hij wist niet wat tij doen moest. Maar keizer Menelik keek de machinerie goed aan en merkte op, dat er een veer van hare plaats was gesprongen. »0'', zeide hij, »we behoeven dat enkel maar in orde te brengen en dan zal de machine wel goed gaan. Zoo gezegd zoo gedaan. Met een tikje van een hamer bracht Menelik alles op zijn plaats terug en de machine naaide prachtig tot groot genoegen van keizerin Tahitou. Een glazen huls. Een Amerikaan, op wiens buitenverblijf zich groote meren bevinden, heeft een dezer moren droog laten maken, op den bodem een glazen huis doen bouwen en daarna het meer laten volloopen. Deze zeldzame villa bestaat nit drie vertrekken een rookkamer, een eetzaal en een dienstbodenkamer. De bodem bestaat uit steen, terwijl het ganscbe gebouw op een fondament van cement rust. De zijwanden en de zoldering zijn van dikke glazen plateneen gang loopt naar een klein, aan oen oever gelegen hnisjede noodige lucht wordt aangevoerd door ventilatiebnizen, die aan de oppervlakte van het meer eindigen in kunstmatige waterrozen. Het verblijf in het gebouw moet zeer aangenaam zijn; het is er koel en rustig en een genotde visschen gade te slaan, die door het electrisch licht worden aangelokt. De kleinste republiek. Nog kleiner republiek dan die van Andorra bestaat in de Pyreneeën namelijk die van Gonstzeer zeker de kleinste Staat op aarde. In het jaar 1895 bedroeg" het aantal inwoners er 61 zielen in 30 jaren was de bevolking met 2 zielen toe genomen. De regeering van dit republiekje is toevertrouwd aan een »raad der ouden", bestaande uit de drie meest bejaarde mannen nit het volk. Deze raad heeft natuurlijk een presidentdie om de vijf jaren nieuw gekozen of herkozen wordt. De Staat heeft hem een civiele lijst van 100 francs toegekend. Invoerrecht op bloembollen. Blijkens mededeeling van den Consul-generaal te Christiania is met ingang van 7 dezer de invoer van bloembollen in Noor wegen belast met een recht van 0,25 kronen (1 kroon ongeveer f 0,66'/2) per kilogram. Het Handelsblad vermeldt hierbij Van de firma Kleijmans Hoogewerfi' ontvingen wij mededeeling van de volgende wenken, hnn door hun cor respondent te Christiania, den heer Olof J. Aas, gegeven. Het invoerrecht in Noorwegen wordt geheven van het gewicht der goederen met inbegrip hunner naaste embal lage als »naaste verpakking''wordt beschouwd doozen papieren of binnenkisten zoodat het van belang isde goederen nooit los in kisten te verpakken, maar bij der gelijke verpakking de kisten met papier te voeren dit papier wordt dan als naaste emballage beschouwd. Als tarra voor kisten wordt 12 pCt. berekend daar echter in de meeste gevallen de tarra booger zal zijn wordt evenals hier te lande netto weging toegelaten en met het oog hierop verdient het aanbeveling (ter vermij ding van ontpakking) op de uitwendige emballage het gewicht van de kisten afzonderlijk te vermelden met flinke letters Tarra kilo. Abonnementskaarten voor het spoor zijn lastige din gen die men licht verliezen kan. Veel beter en gemakke lijker heeft men het in Australië ingerichtwaar men het bewijsje als een versiering aan de horlogeketting hangt. In New Sonth Wales zijn de eerste-klasse abonnements- bewijzen van goud en men moet 1 pond als waarborgsom storten. Derde-klasse bewijzen zijn van brons en de te storten som is anderhalve gulden. De stations waartns- schen het abonnement looptde data en de naam van den abonné zijn alle op de medaille gegraveerd. Op ver schillende lijnen hebben de medailles ook een ander uiter lijk. Men zegt dat deze methode uitstekend werkt. Erleksche gewonden. Nu het werk bij de gewonden in den Grieksch Tnrkschen oorlog geëindigd is, doet de vraag zich voor wat het fonds van de «Daily Chronicle" voor Grieksche gewonden moest doen met al de instrumenten en hos- pitaalbenoodigdheden en met de meer dan 40000 gulden die er van het fonds nog over zijn. In een vergadering van de commissie werd besloten alle instrumenten enz. aan de kroonprinses van Grieken land te geven, ten einde ze voor het nieuwe hospitaal te benuttigen. Het toestel voor photographic met X-stra- len zal aan de universiteit van Atheno ten geschenke worden gegeven. Het overgebleven geld wordt aan den koning van Griekenland overhandigd ten behoeve van de families van dooden en gewonden in den laatsten oor log. De koning heeft der commissie zijn innigen dank betuigd voor hare bemoeiingen en de geschenken. Valsche Bankbiljetten. Te Keulen heeft de politie eene belangrijke ont dekking gedaan in zake valsche Nederlandscbe bankbil jetten. Men heeft namelijk aldaar in een logement een complot ontdekt van lieden, die voor f50.000 aan val sche Nederlandsche biljetten van f 25 bij zich hadden. Men vermoedt nn, dat dit de eigenlijke fabrikanten van de nagemaakte biljetten zijn. De omstandigheid, dat in het woord sgevangenis", in plaats van eene v, eene f is gezet, doet denken aan Dnitsohe afkomst van deze biljetten. lilt Indië. Bij het departement van koloniën zijn de volgende telegrammen ontvangen, dd. 17 Aug.: »In Segli zijn sedert don tienden dezer geen vijande lijkheden voorgevallen expeditie ontbonden, vier com- pagniën blijven voor schoonkappen van het terrein en weg aanleg zij bezetten twee punten." »Gisteren controleur R. O. v a n d e r H o n t vermoord en controleur P. de Roo de la Faille niet gevaar lijk gewond door amokmakers in de Sasaksche dessa Sesela in West-Lombok. Boosdoeners zich niet willende overgeven, werd de kampong overmeesterd, waarbij ongeveer 25 Sasaks ge dood werden. Kapitein J. H. Hartmann licht gewond een fuselier sneuveldo en drie licht gewond, allen inlanders. Juiste oorzaak nog onbekend; schijnt van lokalen aard. Omliggende Sasaksche dessa's en Balische bevolking be toonden goede gezindheid." Insulinde" bevat het volgende bericht: Men deelt ons van gewoonlijk zeer goed ingelichte zijde mede ♦De Pedir-exfieditio is uitgesteld tot Mei 1898. Inmid dels wil men die expeditie voorbereiden door te ageeren in de XXII Moekims en het Selimoensche. De reden van het uitstel is gelegen in de omstandigheden, dat men in de XXII Moekims nog niet genoeg gevorderd is." De Indische correspondent van de »N. R. C." seinde onder dagteekening van den 17 »Er beerscht ontevredenheid onder de bevolking dor Padangsobe Bovenlanden over de nieuwe belastiug. Der tig onruststokers zijn gevangen genomen. ♦Vijandige Atjehers hebbeu een inval in Sicgkel ge daan, op de kampong Kajoemenaug gevuurd en veertig huizen in brand gestoken.'' Daarbij teekent de redactie bet volgende aan De toestand van onrust onder de inlaudsche bevolking van Sumatra's Westkust duurt reeds eenigon tijd. In Maart schreef do »Sum. Ct.": De geruchten betreffende een in te voeren hoofdelijke belasting en de onverstan dige, immers ontijdige, reorganisatie van het bestuur ter Sumatra's Westkusthebben de bevolking tot allerlei dwaze streken opgezweepthetgeen wij daaromtrent ver namen, geeft ons voor heden enkel aanleiding, het ge westelijk bestuur tot waakzaamheid aan te sporen, zoo wel in de Beneden- als in de Bovenlanden." In Mei richtte hetzelfde blad tot de regeering het verzoek de belastingplannen op te schortenzij blijven niet zon der uitwerking op de algemeene stemming. De ambte naren gelieven te bedenken dat de bevolking belasting opbrengen wil als zij daartoe de middelen heeft. Maar die middelen heelt zij nu niet." Singkel is een onderafdeeling van de residentie Tapa- noeli grenst ten noorden aan Atjeh en was vóór 1840 een rijkje welks radja onafhankelijk van den sultan van Atjeh was. In dat jaar werd het door ons vermeesterd. A t j e h. Blijkens van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië ont.angen telegraphische berichten zijn bij de onlangs in Atjeh goleverdo gevechten gesneuveld de fuselier J. van der Weijden. Gevaarlijk gewond de fuseliersJ. Nieborg en H. L. Gallier. Voorts is aan zijne in Atjeh bekomen wonden overle den de fuselier G. Doop, terwijl aldaar ton gevolge van zonnesteek is overleden: de le luitenant J. F. A. Schadée. Kamerverkiezingen. 17 Augustus. Amsterdam. Distriet VI. Geldig 2364 st. Her stemming tusschen W. J. Geertsema (lib.) 774 en mr. Th. Heemskerk (a. r.) 884. Verder verkregen G. V. Ger ritsen (rad.) 679, mr. S. van Houten (lib.) 16 en A. L. van Hasselt (chr. hist.) 51. Enschedé. Geldig 7935 st. Hei stemming tusschen J. H. ter Veer (r. k.) 3238 en H. H. van Kol (pari. soe.) 2589. Verder verkregen mr. G. Jannink (lib.) 1653, jhr. J. D. Six (chr. hist.) 199 en P. van Vliet Jr. (a. r.) 256. L o c h e m. Geldig 3915 st. Gekozen C. Lely (lib.) 3528. Jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford had 357. Zutfon. Geldig 5439. Gekozen mr. H. Goeman Borgesms (lib.) 3365. Mr. Th. Heemskerk (a. r.) had 2074 st. Delft. Verkiezing voor de onde Kamer, aftredend in September a.s. Geldig 1319. Gekozen H. A. van de Velde (a. r.) 1195. C. Cornelisse (anarch.) 124. Hond- en klauwzeer. Het bestuur der Vereeniging Do Veehandel" te Leeuwarden heeft een open brief gericht aan de veeartsen, behoorende tot het veeartsenij kundig staatstoezicht in Nederland waarin erop wordt gewezen dat alle maat regelen tegen de uitbreiding van het mond- en klauwzeer op dit oogenblik niet meer in staat zijn den voortgang dezer ziekte te stuiten. De VereeDiging wil daarom echter niet van de Regee ring verlangen, deze ziekte te schrappen van de lijst der besmettelijke ziekten, waartegen de wet moet optreden, maar meent dat het oogenblik gekomen is om de wet, wat deze ziekte betrefttijdelijk buiten werking te stellen omdat van hare handhaving slechts last en nadeel voor vele bedrijven het gevolg is zonder dat daarmee eenig nut gepaard gaat. Het bestuur noodigt daarom de veeartsen dringend nit, en mede allen die geroepen zijn in dezen handelend op te treden, hnn invloed bij de Regeering aan te wenden om aan den swaarlijk voor velen onhoudbaren toestand" een einde te maken. Of meenen de deskundigen, dat het nog geen tijd is verandering aan te brengen, dan verzoekt het bestuur hun openlijk te willen meedeelen, waarop dit gevoelen steunt, opdat zij tot andere inzichten worden gebracht, die steeds, zij het ook onder bedekte termen, de beschul diging uitspreken, als zouden de veeartsen uit eigen be lang een toestand bestendigen en profiteeren van de e'lende van anderen." Te Haarlenmierllede en Spaarnwonde waar het mond- en klauwzeer ruim drie maanden onder het rundvee heersohte is de ziekte thans zoo goed als geweken slechts enkele stallen bleven bevrijd sterfge vallen kwamen weinig voor. Opmerkelijk is hetdat in de afdeeling Schalkwijk de ziekte tot heden niet voorkwam doch thans komen aldaar meerdere gevallen voor. Uc Czaar-Peter-feesten. Onder harde regenbuien zjjn de feestelijkheden begonnen. Het vertrek van den Ozaar uit Amsterdam had plaats te tien uur. Het hooge gezelschap bestond uitZijne Czaarsche Majesteitvergezeld van Russische edellieden, benevens deu koopman Nicolaas van der Hulst, deelgenoot in hot handelshuis Lupo te Archangel als tolk, een page en lijfwachten, allen voorgestejd door den president en leden der Zaanlandsche Zeilvereeniging. De Zaansche vloot, met vlaggen en bloemen versierd, kwam al spoedig de hooge gasten tegemoet. Niettegen staande de ferme regenbuien was het te Zaandam stampvol met een juichende menscbenmassa. Op het stadhuis werden de gasten ontvangen door den burgemeester van Zaandam, mr. H. O. J. van Tnynen, in zijne hoedanig heid als eere-voorzitter der Zaanlandsche Zeilvereeniging. Terwijl de Czaar met gevolg een rijtoer door de stad maakte nu gelukkig met helder weer werden door de feestcommissie aan het station de hooge gasten uit Rus land ontvangen. Het gezelschap bestond nit: den heer Struve buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Ruslandden heer Hachneconsul-generaal van Rusland te Amsterdam, en verdere leden der ambassade en van het consulaatden heer Anatole de Polortzoff conseiller d'état actuelFonctionnaire pour missions speciales prés le Ministro de la Maison de Sa Majesté l'Empereur de toutes les Rosses", wonende te St. Pe tersburg in het paleis Anitschkoff; den predikant bij de Hollandsche gemeente te Petersburgden heer Gillet den heer Bloem, oud-minister van financiën, en zijn zoon, burgemeester van Oud-Hoorn, benevens eenige dames. Deze heeren begaven zich naar het Czaar Peterhuisje. De burgemeester van Zaandam hield in bet Franseh een toespraak waarin hij de gemeente gelukkig achtte, dat hij op dezen dag een hnlde mocht brongen aan de na gedachtenis van Czaar Peter. Hij beval een doek te laten vallen. Toen zag men een wit marmeren plaatwaarop de wapens van Rusland en Zaandam in kleuren. Aau do hoeken ter weerszijden de jaartallen 1697 en 1897. Verder het volgende inschrift in gouden letters in de Russische taalAan de nagedachtenis van Czaar Peter de Groote. De Burgerij van Zaandam. Deze toespraak werd in de Fransche taal beantwoord en daarbij de aangename mededeeling gevoegd dat de huidige Czaar van Rusland een groote gouden medaille had laten slaan, om dezen gedenkwaardigen dag in blij vende herinnering te honden een medaille aangeboden aau de gemeente Zaandam. Een gelijke zilveren medaille zon in het Czaar Peterhuisje worden gelegd. Bij deze plechtigheid was ook tegenwoordig de weduwe J. van Houten, da concierge van het Czaar Peterhuisje, die voor 20 jaar door tusschenkomst van Prins Hendrik als zoodanig werd aangesteld. Te 21/j uur begaf het hoog gezelschap zich per boot naar de molen ♦De Grootvorst" die op oud-Zaansche wijze was versierd en waar men door den heer Couwen- hoven, den eigenaar, werd ontvangen. Van daar voer bet gezelschap naar Wormerveer, stapte er aan land en reed in .rijtuigen door de geheele Zaan streek naar Zaandam terug. 's Avonds had de opvoering plaats van bet tooneelstuk voor deze gelegenheid vervaardigdterwijl een groote fakkeloptocht door Zaandam's straten gehouden werd. Beide feestelijkheden slaagden naar wenscb. Jacht en Vlsscherij. In Noordholland is de opening der jacht op klein wild bepaald op Zaterdag 4 September, die op hazen on fazanten op Zaterdag 2 October 1897. De korte jacht mag dagelijksbehalve op Zondag de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag worden uitgeoefend. Bloembollen. In de omstreken van Haarlem is de bloembollen- handel en verzending in vollen gang. De hyacinthon brengen betere prijzen op dan in vorige jaren; de tulpen mindere. Te Poeldijk (Westland) werd de bloembollenbours de beide laatste marktdagen niet druk bezocht door koop lieden. Er was meer aanbod dan vraag. Op het land is vlugge handel in goedkoope soorten tulpen. Deventer. In het magazijn van de Eerste Nederlandscbe Rijwielfabriek alhier is een miniatuur- rijwiel tentoongesteld dat bestemd is voor een knaapje van drie jaren. Het rij wie weegt slechts 4 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2