mi. Een Godsgericht. No. 101. UT eg en en Megentigste «Jaargang, WOENSDAG 25 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt te Alkmaar Maandag' 6 September 1897. IJKKANTOOR. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. IARSCH Deze Courant wordt XMAsdag-, Dos&derdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8©; fraaeo door het geheele rijk 1, De 3 nummers/O,©®. Afzonderlijke nummers 3 ets. felefoennnnner3 Fïijs der gewone Advertentiën t Per regel O,Aft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. OP BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 2ft Augustus a shet IJMK&A'TOOR weder geregeld geopend zal zijn eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, van 's voormid dags 9 tot 's namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MAOLAINE PONT, Yoorz. 19 Ang. 1897. L. van der YEGT, 1°. Secretaris. XX. Parijs, 17 Aug. 1897. Het duel Henri D'OrléansOomte de Turin. Twee prinsen, die duelleeren, dit ziet men niet dikwijls, dit is geene gewoonte en eigenlijk had prins Henri gerust kun nen weigeren den degen te kruisen. Maar in Italië was men niet tevreden, Henri D'Orléans wa3 in Abessynië geweest en had aan het dagblad Figaro weinig vleiende verslagen gegeven over de houding der Italiaansche offi cieren, gevangenen van den Negns, na de nederlaag, door de Italianen geleden. De jonge vorstelijke reiziger beweert, dat hij het recht had onpartijdig de waarheid te zeggen, doch er zijn waarheden, welke men eenigszins mag ver zachten, de italiaansche officieren toonden grooten moed en dapperheid in het gevecht, doch schijnen in gevangen schap minder heldhaftig te zijn geweest. Misschien had de prins kunnen bedenken, dat het veel moeilijker is grooten zedelijken moed te toonen in gevangenschap, dan in den strijd met de wapenen in de hand. Officieren zijn ook mensehen, wel wordt hoog opgegeven van de beschaving van koning Menelik, doch op de zachtheid van dezen neger-koning is allicht iets af te dingen, de gevangenen moesten lange marschen afleggen en vele ontberingen ondervinden, dit kan van invloed geweest zijn op hun zedelijke kracht en moed, vandaar dat do brieven van prins Henri in Italië groote verontwaardi ging verwekten. Generaal Albertone, luitenant Pini en luitenant Roppa wilden de oer der Italianen ophouden en reeds waren de getuigen in druk gesprek, toen de graaf van Turijn tusschen beide kwam en voor zich zei ven het voorrecht eischte met Henri D'Orléans in het strijdperk te treden. Die graaf van Turijn heeft een lan gen naam, Victor Emanuel Turin Jean Marie Comte de Turin, hij is de tweede zoon van den gewezen koning van Spanje, Amédée, duo d'Aoste en geboren in Nov. van het jaar 1870. Prins Henri vond in hem een tegen partij van zijn eigen rang en het dnel is dan ook zeer regelmatig en ernstig geweest. Vijf malen heeft men den Roman naar het Engelsch 7) van A. CONAN DOYLE. VIERDE HOOFDSTUK. Wat John Rauce te verteilen had. Het was éen uur toen wij Lanristou Gardens ver- 1 ie een. Sherlock Holmes voerde mij naar het naastbij liggende telegraafkantoor, van waar hij een lang tele gram verzond. Hij riep daarop een cab aan, en gebood den koetsier ons te brengen naar het door Lestrade op gegeven adres. «Niets is zoo goed als de getuigenis uit de eerste hand," verklaarde hij «natuurlijk ben ik het reeds geheel met mijzelf eens omtrent het geval, maar wij moeten toch alles vernemen wat er te hooren valt.'' «Gij verbaast mij, Holmes," zeide ik. «Gij kunt toch immers niet zoo zeker zijn, als gij beweert van al de door u opgegeven bijzonderheden." «Het is niet mogelijk zich te vergissen," antwoordde hij«Het eerste wat ik bij mijne komst opmerkte was dat een cab twee sporen met hare wielen gemaakt had vlak voor den ingang. Welnu, tot den afgeloopen nacht toe, hebben wij een week lang geen regen gehad, zoodat de wielen, die zulk een diepen indruk hebbeu nagelaten, daar van nacht moeten geweest zijn. Ook de sporen der paardenhoeven waren achtergebleven, en de omtrekken van een dier hoeven was scherper afgeteekend dan de drie andereD, wat bewijst dat het een nieuwe hoef was. Aan gezien de cab daar geweest is nadat het begon te re genen, en niet gedurende den morgen, zooals Gregson mij verzekerd heeft, volgt het als vanzelf dat zij er in den loop van den nacht kwam, en daarom dat zij die twee mannen naar hei huis bracht." strijd moeten hervatten, het had weinig gescheeld of de graaf van Turijn ware gedood geworden, want de degen van zijn tegenstander, met volle kracht gestooten, stuitte af op eene knoopprins Henri was minder gelukkig en ontving eene vrij ernstige wonde in den onderbuik. De beide prinsen hebben elkander op het terrein de hand gereikt. De journalisten zijn niet zeer tevreden, het dnel had plaats in den vroegen ochtend, te vijf nre en men had opzettelijk de heeren van de pers niet gewaarschuwd. Het tweegevecht, hoewel eigenlijk een overblijfsel van barbaarsehe tijden, zal in Frankrijk altijd blijven bestaan. Frankrijk is een katholiek land, zóó katholiek, dat het altijd beschouwd werd als een kind van de kerk. Maar dan is het een echt «enfant terrible" want het is bijzon der ongehoorzaam, ook al weder ten opzichte van het duel. De kerk verbiedt en veroordeelt het duel, zij die zich daaraan schuldig maken, worden in den ban gedaan en alleen de paus kan hun vergiffenis schenken. Wij zeiden reeds vroeger, dat men hier heel spoedig klaar is met den degen en er zijn gevallen waarin zelfs de meest vredelievende mensch niet zou kunnen weigeren degen of pistool op te nemen. Men noemt dit hier «zijne eer verdedigen", alsof die eer niet beter te verdedigen ware door een scheidsgericht van eerlijke, onpartijdige, ernstige mannen maar in iederen Franschman sluimert, ondanks de groote revolutie en al de spreuken van gelijk heid, sluimert een wonld-be aristocraat. Een gewoon burgerman moest kunnen volstaan met zijn plicht te doen en zijDe eer uitsluitend stellen in het volbrengen van dien plicht; maar de adel heeft uitgevon den dat de eer de plicht is van don edelman een edel man droeg vroeger een degen en trok dien uit de schede om zijne eer te verdedigen wel heeft men voor honderd jaar geleden de edelen weggejaagd, doch ze toch in alles nageaapt. Yoor de liefhebbers van wielrijden is het misschien van belang te vernemen dat wij j.l. Zondag een prachtigen wedstrijd hadden in het velodrome du Pare des Princes. Het was de wedstrijd van 24 uren, Zaterdagmiddag te zes uren begonnen en Zondagmiddag cp hetzelfde uur geëindigd ouder een vreeselijken stortregenwelke van twee tot zes uur aanhield. Ondanks dit bad, legde Huret den verbazenden weg af van 909 kilometers 27 meters op een bijzonder soort van rijwiel, 1' Acatöne, het rijwiel zonder ketting, in het begin spottenderwijze gedoopt de koffiemolen. Maar die koffiemolen won verleden jaar den wedstrijd Bordeaux-Paris, den Bol d' Or van 24 uur, dit jaar weder den Bol d' Or, en bewees thans eindelijk in dezen laatsten wedstrijd dat de Aeatêne voorzeker een der beste machines is. Steeds hooren wij de Franschen zeiven klagen over hnn oigen achteruitgang, over de vermindering der be volking, over den achteruitgang van den handel en vooral van de koopvaardijvloot. En toch vinden wij dat hier nog al heel wat omgaat op het gebied van handel en nijverheid. Onlangs lazen wij in het dagblad 1' Eclair een kort uittreksel uit een dik boek van achthonderd «Dat schijnt zeer eenvoudig," zeide ik: «maar hoe weet gij de lengte van den tweeden man «Wel, iemands lengte kan neg n van de tien keeren berekend worden naar de lengte zijner stappen. Het is eene gemakkelijke berekening, ofschoon ik u daarmede niet lastig zal vallen. Ik zag zijne voetsporen zoowel in het slijk buitenshuis als in het stof daarbinnen. Daar enboven had ik nog een middel om mijne gissing na te gaan. Als iemand op een muur schrijft, brengt zijn in stinct er hem toe ter hoogte van zijn eigen oogen te schrijven, en dit schrift was meer dan zes voet boven den grond. Het was kinderspel." «En zijn leeftijd vroeg ik. «Wel, als iemand zonder eenige moeite over eem breedte van vier en een halven voet kan springen, kan hij nog niet aftands zijn. Dat was de omvang van een plas op het tuinpad waar hij klaarblijkelijk overheen was gegaan. De fijne lederen schoenen waren eromheen geloopen de vierkante punten er overheen gesprongen. Er ligt niets geheimzinnigs in. Ik pas eenvoudig op het alledaagsche leven een paar dier regels van opmerkzaam heid en gevolgtrekking toe, die ik in dat artikel aan prees. Is er nog iets anders, dat gij niet begrijpt?" «De vingernagels en de Triehinopoly," prevelde ik. «Het schrift op den muur werd aangebracht door den in bloed gedoopten wijsvinger van een man. Mijn ver grootglas toonde mij aan dat de kalk daarbij een weinig afgekrabd was geworden, wat het geval niet geweest zou zijn, indien de man korte nagels had gehad. Ik raapte wat asch op die over den vloer verspreid lag. Het was donkerkleurig eu vlokkig, zooals alleen de asch van een Triehinopoly is. Ik heb eene bijzondere studie van si- garen-asoh gemaakt, en er zelfs een stuk over geschreven. Met een enkelen oogopslag, ik durf het getuigen, kan ik zien of deze of gene asch toebehoort aan de eann of an dere brandstof, aan eene sigaar of aan tabak. Het is juist in zulke kleine zaken dat de wel-geoefendc detec tive verschilt vau lieden als Gregson en Lestrade." «En het hooggekleurd gelaat vroeg ik. «O dat was vermeteler gezegd, ofschoon ik er niet aan twijtel of ik had gelijk. Gij moet mij daarnaar niet vragen op dit oogenblik." bladzijden, het «Tableau général du commerce et de la navigation." Wij zien daaruit, dat de algemeene handel van Frankrijk met zijne koloniën en met het buitenland geschat wordt op eene som van negen duizend 522 mil- lioen franken. Negen en half milliard voor het jaar 1896. Dat is toch geene kleinigheid. De invoer bedroeg 4.929 miliioen, de uitvoer 4.594 miilioen. Over zee telt men 6.618 miliioen, waaronder 3.210 miliioen onder fransche vlag. De landen, met welke men het meest in handelsbetrekking stond, waren Engeland, België, Dnitsch- land en de Yereenigde Staten van Noord-Amerika. Ne derland levert aan Frankrijk voor 50 miliioen, en koopt voor 67 miliioen. Het kleine België voert hierheen voor 576 miliioen en koopt hier voor 348 miliioen. Meer cijfers willen wij niet noemen, doch men ziet, dat de handel hier nog ni8t dood is, en de industrie evenmin. Wel klaagt men er terecht over, dat de Franschen niet genoeg op reis gaan, liever in hun land bljjvon, dan hunne koloniën te bevolken, zoodat b. v. op Madagascar de handel in handen van Engelschen en Duitschers is, doch wat zal men daar tegen doen De Franschman verlaat niet gaarne zijn land, en de Parijzenaar is bijna niet van den Boulevard af te krijgen. De Parijzenaar, die naar een vreemd land trekt of zelfs maar naar de pro vincie, beschouwt zich als een banneling, dat vindt hij vreeselijk, en wanneer hij gaat, dan is het met het doel zoo spoedig mogelijk terug te komen. Dat maakt na tuurlijk niet de echte kolonisten, doch de Parijzenaar is geen wereldburger, hij is van den Boulevard, van Mont- martre of van Belleville, of Montronge, dat is zijne wereld, daar alleen gevoelt hij zich tehuis. J. M. T. Een practise!! man. Eenige dagen geledon trad een heer het kantoor eener drukkerij te Londen binnen wendde zich tot een der beambten en droeg hem op, het een en ander, dat hij hem dicteereu zoude op te willen schrijven en dade lijk te doen drukken. De klerk nam een pen en de vreem deling begon«Wees maar rustig, ik heb de huisdeur gesleten. «Ileeft, u 'tal?" «Ja, maar ik begrijp niet...." «Dat doet niets ter zake val mij niet in de rede voor ik klaar ben. Schrijf dus verder op«Ik heb het gas in de badkamer uitgedraaid" «Uitgedraaid" «De vensters in de keuken zijn dicht." »Ja" «De hond is ia den kelder, de meiden zijn allen thuis. De staldeur is dicht. De kat is buiten. De gaskraan is geslo ten. Neen ik ruik geen bijzondere luchtik hoor geen leven er is niemand die inbreekt. Neen onze hond blaft niethet is die van onzen buurman. Neen ik hoef niet meer te zien of de kelderdeur wel dicht is ik heb haar behoorlijk gesloten. Er is niemand buiten" Yer- der niets? «Neen, ik geloof, dat het alles is. Ziet n, als ik 's avonds naar bed ga en juist ingeslapen ben dan wekt mijne vrouw mij om mij altijd dezelfde vragen te doen. Als zij nu het antwoord gedrukt voor zich ziet zal zij mij naar ik hoop, met rust laten en mij niet meer storen. Laat, als 't u blieft de lijst spoedig drnkken Ik streek met de hand over het voorhoofd. «Ik dui zel van de zaak," zeide ik«hoe meer men er over nadenkt, hoe geheimzinniger alles wordt. Hoe kwamen die beide mannen als er twee waren in eene le dige woning Wat is er geworden van den koetsier, die hen daarheen bracht Op welke wijze kon de een den ander dwingen vergif in te nemen Van waar kwam het bloed Welk doel had men voor oogen, nn er van geen diefstal sprake is Hoe kwam die vrouwenring daar Waartoe, bovenal, heeft de tweede man het Duitsche woord Rache neergeschreven alvorens te vluchten Ik beken dat ik geen mogelijkheid zie om al deze feiten met elkaar in verband te brengen." Mijn metgezel glimlachte goedkeurend en zeide «Gij geeft zeer duidelijk en wel de moeielijkheden der zaak op. Er blijft nog veel duisters over hangen, ofschoon ik de hoofdpunten reeds doorzie. Wat de ont dekking van den armen Lestrade betreft, het was slechts een middel om de politie op een dwaalspoor te leidon, door haar te doen denken aan socialisme eu geheime genootschappen. Geen Duitscher schreef dat neer. Zooals gij zult hebben opgemerkt, leverde de A eenige gelijkenis met de Duitsche drukletter. Welnu, een ware Duitscher gebruikt de Latijnsche letter als drukschrift, zoodat wij veilig mogen aannemen dat het niet door een Duitscher geschreven werd, maar door een ongeoefend nabootser, die zich al te veel moeite gaf. Plet was enkel een list om de instructie op een verkeerd pad te leiden. Ik zal n niet veel meer over het geval zeggen, dokter. Gij weet, een goochelaar wordt niet meer geloofd, wanneer hij eens zijn kunstje heeft uitgelegd, en indien ik u al te veel van mijn methode van arbeid laat zien, zult gij tot de slotsom komen dat ik eigenlijk een heel gewoon alledaagsch wezen ben." «Dat zal ik nooit," gaf ik ten antwoord. «Gij hebt de opsporing van misdaden zoo volkomen op eene weten schap doen gelijken als hier beneden ooit het geval kan zijn." Mijn vriend kreeg een kleur vau genoegen over mijne woorden en den ernst waarmede ik zo uitsprak. Ik had reeds opgemerkt dat hij even gevoelig was voor vleitaal betreffende zijn kunst, als ooit een meisje met het oog op hare schoonheid kon zijn.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1