Buitenland. Nederland. DUITSCHENND. De Keizer heeft ten bate van de door watersnood zwaar getroffen bewoners van het koninkrijk Saksen en Wurtemberg 30.000 mark geschon ken. Er zal tijdelijke kwijtschelding van belasting ge geven worden aan hen die in den eersten tijd niet in staat zullen zijn te betalen. ENCJBEAND. Uit Engelsch-Indië komen gunstige berichten. Het energiek optreden en spoedig handelen van den opperbevelhebber, generaal Blood, heeft den in- landschen stammen blijkbaar ontzag ingeboezemd. Het mocht genoraal Blood, (volgens de laatste telegrammen), gelukken, de Khy^er-pas te bezetten, den sleutel van Af ghanistan. Hij ondervond onderweg geen tegenstand, in welke omstandigheid men in Engeland de bevestiging ziet van het aanvankelijk vermoeden, dat de Afridis der Regeering trouw zonden blijven. De Indische regeering heeft thans 37.000 man aan de grenzen bijeengebracht; generaal Roberts heeft verklaard, dat de Emir tegen deze strijdmacht niets zal durven on dernemen. En daar het hem bekend is, welk een invloed de Emir op de grensvolken oefent, verbaast bet hem niets, dat deze hun plan tot een aanval hebben opgegeven, nu zij overtuigd zijn, dat zij van den Emir geen steun te wachten hebben. FRANKRIJK- In het proces over den brand in den Bazar de la Charité" te Parijs deed de ambtenaar van het O. M. uitkomen, dat baron De Mackan alleen gedacht heeft aan de mogelijkheid van brand in het ge bouw, zonder erbij te denken, dat er dan ook menschen gered' moesten worden. Hierin beging de baron een fout, die ieder begaan kan, maar die daarom niet minder zwaar weegt. De heer Normandin had hem moeten waarschuwen voor het gevaar dat de kinematograaf meebracht, doch ook deze kon niet beter weten dan dat alle maatregelen voor de veiligheid genomen waren. Voor de onvoorzichtigheid van de heeren Bailac en Bagrachoff kon de procureur-generaal geen verontschul diging vinden, doch hij moende, dat men ook over hen niet met hardheid kon oordeelen. Zij hebben groote zelf- beheersching en moed getoond bij het redden der slacht offers. Het was duidelijk, zeide de heer Wattine, dat bij deze vervolging geen sprake was van wrok of wraak. De drie beklaagden hebben zich uitstekend gedragen toen de ramp eenmaal da&r was. Beilac en Begrachoff hebben zware brandwonden bekomen bij bet redden van de levens van anderen. De laatste redde twee dames, die anders zeker verbrand zouden zijn. Daarna was de verdediger van baron De Mackau aan het woord. SPANJE. De koningin-regentes heeft generaal Azcar- ragna definitief tot minister-president benoemd en daar door haar goedkeuring gehecht aan het program, dat de minister had opgesteld. De generaal is voornemens de Cortes in November bijeen te roepen, om zijn plannen aan de vertegenwoor diging voor te leggen. Daar de generaal verklaard heeft het optreden van generaal Weyker goed te keuren, zijn er moeielijkheden met de Vereenigde Staten te duchten. Volgens berichten uit New-York toch, heeft de Amerikaansche gezant de opdracht aan de Spaansche Regeering mede te deelen, dat de belangen van den handel, van een goed beheer en van de beschaving vorderen, dat de Cubaansche quaestie spoedig tot oplossing worde gebracht. Hij moet er op aandringen, dat autonomie aan Cnba worde verleend, opdat het verkeere in den toestand van Canada, met «Ik zal n nog iets anders vertellen," zeide hij. «De fijnlederen schoenen en de vierkante pnnten kwamen samen per zelfde rijtuig, en zij liepen zoo vriendschap pelijk mogelijk, waarschijnlijk arm in arm, over het pad. Toen zij binnen waren, liepen zij in het vertrek op en neer, of liever gezegd, Patent-leder stond stil, terwijl Vierkante Punten heen en weer ging. Ik kon dat alles in het stof lezen en ik kon zien dat hij onder het loo- pen al meer en meer opgewonden werd. Dat geeft do toenemende lengte zijner stappen aan. Hij sprak aan houdend door, en geraakte, zonder twijfel, in steeds grooter woede. Daarop volgde het drama. Nn heb ik alles medegedeeld wat ik zelf weet, want het overige berust slechts op vermoedens en gissingen. Wij bezitten echter reeds goede uitgangspunten. Ik moet mjj haasten, want ik wil naar Halle's concert gaan, van middag, om Nor man Nernda te hooren." Dit onderhoud was gevoerd terwijl onze cab voort reed door eene reeks vuile straten en sombere steegjes. In de somberste en vuilste daarvan hield de koetsier plotseling stil. »Daarbinnen hebt gij Audley Court", zeide hij, wijzende op eene smalle holte in de muren van dofkleurigen baksteen. „Gij zult mij hier vinden als gij terugkomt. Audley Court was geen aantrekkelijke woonplaats. De nauwe gang voerde ons tot een vierkant hofje, geplaveid met keien en omzet met ellendige huizen. Wij baanden ons een weg door troepjes morsige kinderen en touwen met verschoten linnengoed totdat wij aan nummer 46 kwamen. De deur daarvan was versierd met een klein reepje koper, waarop de naam van Rance gegraveerd stoud. Op onze vraag naar hem, vernamen wij dat de agent naar bed was gegaan, en werden wij eene kleine voorkamer binnengelaten om hem op te wachten. Hij verscheen al spoedig, een weinig verstoord dat men hem nit zijn slaap was komen wekken. «Ik heb al mijn rapport ingediend op het bureau, zeide hij. Holmes nam een zesgnldenstnk uit den zak en begon er verstrooid mede te spelen: «Wij hoorden de geschie denis liever nit uw eigen mond, sprak hij. «Ik zal n heel gaarne alles vertellen wat ik weet," antwoordde de agent, wiens oogen zich op het goudstukje hadden gevestigd. »Zeg mij dan eens op uw eigen manier hoe alles zich toegedragen heeft." Rance zette zich neder op de paardenharen canapé, en trok de wenkbrauwen bijeen, als was hij vastbesloten geen enkele bijzonderheid in zijn verhaal te vergeten. Wordt vervolgd.) betrekking tot Engeland. De Vereenigde Staten bieden hun goede diensten aan, om dia oplossing langs den meest minnelijken weg te verkrijgen. Vrijdagmorgen heeft de terechtstelling van Angiolillo plaats gehad. Hij hoorde het doodvonnis zonder ontroe ring aan. Hij beklaagde zich over de voortdurende be zoeken van de priesters, ofschoon hij hun verklaard had, dat ze toch niets van hem te wachten hadden. Toen men hem verzocht in de kapel te gaan, zeide hij, dat hij het in de cel beter had. De terechtstelling had op de binnenplaats van de ge vangenis plaats, door middel van den wurgpaal. Toen een geestelijke den moordenaar aanmaande tot berouw zeide hij »laat mij met rust, ge kunt mij toch niet uit de gevangenis helpen. Ik zal het met God wel zelf vinden." TRANSVAAIi. De Volksraad heeft besloten 415,000 beschikbaar te stellen voor de boeren, die door de vee pest geleden hebben het geld zullen zij op gemakkelijke voorwaarden kunnen verkrijgen en in kleine bedragen kunnen terugbetalen. De verklaring, door Chamberlain op 4 Augustus in het Lagerhuis afgelegd »dat het voorstel om de geschil len tusschen een suzerein en een ondergeschikte mogend heden te onderwerpen aan de arbitrage van een buitenl. mogendheid, een geval zonder precedent was" vormde het onderwerp van een warm debat in den Eersten Volksraad te Pretoria. De voorzitter Wolmarans ontkende, dat er eenige snzereiniteit bestond, Deze verklaring heeft, de positie van Wolmarans in aanmerking genomen, zeer de aandacht getrokken te Kaapstad en zal naar men verwacht de onzekerheid in financieele kringen hernieuwen. TURKIJE. Ondanks het strenge verbod van den Sultan hebben de Kurden een inval in Perzië gedaan, waar zij eenige Armenische dorpen volkomen uitplunderden en tweehonderd Christenen en Mohammedanenvermoorddeu. De Perzische regeering heeft troepen afgezonden, om de grens te bewaken. Uit Teheran wordt gemeld, dat verleden week een paar duizend gewapende Armeniërs op Tnrbsch gebied zijn ge vallen en om de Kurden in het vilayet van bloedige wraak te nemen. Zoodra zij op Perzisch gebied teruggekeerd waren werden zij door de troepen van den Shah ontwapend. De Noordpoolrelziger Nansen. De Noordpool-reiziger Nansen, die eerstdaags te St. Petersburg wordt verwacht, waar hij het geologisch congres komt bijwonen, zal van een aantal dames der Russische hoofdstad een eigenaardig geschenk ontvangen. Het bestaat uit een groot tapijt, waarop met zijde kaar ten van alle werelddeelen zijn gestikt. De plaatsen waar Nansen is geweest, zijn met goud- en zilverdraad be werkt. Onder de kaarten is Nansen's schip «Fram" gebor duurd en de opschriften: «Do Russische vrouwen aan P. Nansen" en «Den moedige helpt God." Trein-cUefstal. In den sneltrein, welke van Weenen naar Karlsbad vertrok, zijn vijf passagiers in een slaapwagen door die ven bedwelmd en daarna van hun geld en kostbaarheden ter gezamenlijke waarde van f 12.000 beroofd. Men is de roovers, die bij het station vóór Praag den trein verlieten, nog niet op het spoor. Bloedzuigers als liarometer. Eene niet algemeen bekende gewoonte is het, dat sommige landbouwers in enkele streken van ons land als barometer gebruiken den bloedzuiger; daartoe wordt meestal genomen een gewoon bierglas, waarin vooraf wat zand op den bodem wordt gestrooid en dat vervolgens voor een groot deel met water gevuld wordt; de bloed zuiger hierin gedaan en ge kunt verzekerd zijn een bes ten weerprofeet te bezitten; immers bij schoon weder ligt het diertje kalm op den bodem van het glas evenzoo in den winter bij vriezend weerbij regen en sneeuw klimt hij langs den rand van het glas en houdt zich daar zoo lang op tot beter weer te wachten is. Bij storm onweder of hevige verstoringen in de natuur zegt hot diertje door zijn onregelmatige stuipachtige bewegingen vooraf, dat deze storingen zullen plaats hebben. Men be- proeve het eens tiet glas wordt met een linnen lapje afgesloten terwijl slechts nu en dan bet water behoeft ververscht te worden. (Dagbl.) Over den Invloed van liet rooken. Bij een reeks van 123 patiënten, die 17 tot 78 jaar ond waren, deed dr. Brodnar de volgende waarne mingen. Van genoemd aantal waren 98 hartstochtelijke rookers bij 90 vertoonde zich duidelijke verzwakking der zintuigen82 leden aan periodieke hoofdpijn 49 aan maagaandoeningen van min of meer erustigen aard. Bij 80 werden oogziekten waargenomen terwijl meer dan do helft klaagden over vergeetachtigheid verstrooidheid en verschijnselen van duizeligheid. Wat betreft de wijze van rooken, zoo blijkt, dat het gebruik van tabakspijpen het minst schadelijk is; dat het rooken van sigaren het veelvuldigst aanleiding geeft tot oog-, maag- en hartaandoeningen, terwijl over het alge meen door het gebruik van sigaretten de ernstigste stoor nissen in de gezondheid kunnen ontstaan. Brieven van Napoleon. Do «Nouvelle Revue" publiceert 60 tot nn toe niet uitgegeven brieven van Napoleon I. De laatste dezer, waarvan het origineel wordt bewaard in de Nationale Bibliotheek, is gericht tot Las Cases. Hij is gedagteekend Longwood, 7 Maart 1816 en heeft betrekking op Napo leon's mislukte poging om Engelsch te leeren. »Zes weken lang heb ik Engelsch geleerd en ik vorder niet. Zes weken zijn 42 dagen. Indien ik eiken dag 50 woorden had kunnen leeren, zon ik 2200 woorden kennen. In het woordenboek staan meer dan 40.000 woorden. Laten wij slechts 2000 in aanmerking nemen. Dit neemt 120 weken weg. Nu zijn 120 weken twee jaar, zoodoende znlt ge bemerken, dat de studie eener taal eene zware taak is, welke men in zijn jeugd dient te ondernemen." Uit dezen brief maakt men op, dat 's Keizers kou nis van vermenigvuldigen en deelen op dat oogenblik ook nog al te wenschen overliet 1 Kaatste Berichten. De opstand in Afghanistan. LONDEN, 23 Augustus. Eefi officieel bericht uit Pe- shawur meldt, dat bericht ontvangen is over een gevecht te Ali Mnsjid tusschen Afridis en het Engelsche garni zoen. Ook uit Balesk Khel is bericht ontvangen dat een gevecht plaats heeft. SIMLA, 23 Augustus. Een groote macht Afridis rukt, naar gemeld wordt, door den Khyberpas naar Adamul- lah. Men zegt, dat zij Mohmarde aanzochten met hen Michni Shabkadar aan te vallen. Nieuwe troepen zijn naar Kohat gezonden, welke Ali Musjid aanvielen, en thans op het lort Mande een aanval doen. Een andere troep was hedenmorgen te tien nur op marsoh naar Kadami. Alle Afridis-stammen zijn, naar men zegt, in opstand. De President ln Rnsland. KROONSTAD, 23 Aug. Om half tien werd het eerste saluutschot door het Fransche eskader voor Kroonstad gelost .De «Pothuau" ging in de nabijheid van het keizerlijk jacht «Standard" voor anker. Grootvorst Alexis begaf zich van de «Alexandria" naar de «Pothuan" om den president af te halen en te ge leiden aan boord van de «Alexandria." Grootvorst Alexis inspecteerde, nadat hij president Faure begroet had, de eerewacht, onder geestdriftig ge juich. De kapel op de «Pothuan" speelde het Russische volkslied. Faure dankte herhaaldelijk, met het ontbloote hoofd buigend. Toen steeg de geestdrift tot het hoogste pnnt. De Czaar wachtte president Faure op aan de valreep van de «Alexandria." De Czaar en de President om helsden elkander tweemaal. De «Alexandria" kwam te halftwaalf te Peterhof aan met den Czaar, president Faure en grootvorst Alexis benevens de Russische en Fransche ministers van buiten- landsche zaken. President Faure begroette de grootvorsten Wladimir en Konstantijn met een handdruk en met het afnemen van den hoed. Bij het inspecteeren van de eerewacht der garde-marine werd do Marseillaise gespeeld. Bij het vertrek naar het Groote Paleis weerklonk hoera geroep dat tijdens den tocht toenamdames wierpen bloemen op den President. Een gelijksoortige hulde werd hem gebracht op den tocht naar de Alexander- vesting, het paleis der Czarina. Kuiel- en Noordscheriner. Door gedeputeerde staten is aan deze gemeente voor den tijd van 5 jaar ont heffing verleend tot het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek aan de openbare lagere scholen in deze gemeente. Behagen. De heer P. Mut nik, commies 2e klasse aan het station alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar het station Uitgeest. De heer A. Huitenga van Kondum Molkwernm is in zijne plaats als assistent alhier benoemd. De collecte voor het huldeblijk aan de Koningin-Regentes heeft alhier, volgens mededeeling van den burgemeester', de som van 184,225 opgebracht. Schermerhorn. Door deelhebbers van het vee fonds alhier werd voor het 1ste kwartaal 1897/98 eene contributie betaald van 35 ets. per stuk vee. Verzekerd waren op dat tijdstip 719 stuks. Vanwege de vereeuiging «Floralia" alhier, zal op den 31 Augustus, den verjaardag onzer Koningin, weder een tentóonstelling worden gehouden van door leden en door schoolkinderen gekweekte bloemstekken en bloemzaden. Hieraan worden weder toegevoegd inzendingen van tuin en veldvruchten in deze gemeente gekweekt. Stompetoren. De vergadering van de afdeeling Schermeer der HollanJsche Maatschappij van landbouw, op Zaterdag den 21 werd bijgewoond door 16 leden. Bij de bespreking van den beschrijvingsbrief werd be sloten het voorstel van de afdeeling Pnrmerend, om aan te dringen op vergoeding van Rjjkswege van 2/3 der waarde in gezonden toestand van aan miltvuur gestorven en onteigend veete steunen. Hetzelfde besluit werd genomen omtrent het voorstel der afdeeling Bodegraven, dat beoogt om spoediger verlof te verkrijgen tot ver nietiging van b.v. aan miltvuur gestorven vee. Met het voorstel van de afdeeling Zaanlandsche gemeenten om mond- en klauwzeer van de lijst der besmettelijke ziek ten te schrappen, kon de vergadering zich niet vereenigen. De candidatuur van den heer C. de Goede Hz. voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur van Noordholland zal worden gesteund en voor leden van het Landbouwcomité die van de aftredende leden voor zoover herkiesbaar en van den heer G. Vas Visser. Voor de verdere benoe mingen zal den afgevaardigde vrij mandaat worden gegeven. Als afgevaardigde voor de in September te honden Algemeene Vergadering werd benoemd de heer K. Schoone en als diens plaatsvervanger de heer D. de Boer Dz.; als afgevaardigde en plaatsvervanger voor de najaars vergadering van Hollands Noorderkwartier de heeren K. van Twisk en D. Glijnis. Als bestuursleden der afdeeling werden gekozon de heeren P. Vader en D. Glijnis. Bij de rondvraag werd nog besloten op voorstel van den heer N. Klerk bij de gemeente Alkmaar pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van eene betere ver lichting van het gedeelte weg tusschen Vlotbrug en Friescbe brug en op voorstel van den heer D. Glijnis aan de directie der Noordhollandsche Tramwegmaatschappij te verzoeken een seinlicht te hangen aan de palen van den overweg bij de Schermerpoort. Met het voorstel van den heer K. Govers om nog maals aan het polderbestuur van de Schermeer te ver zoeken om eene andere wijze van verhuren van dijken en wegen in te voeren kon de vergadering zich niet vereenigen. Op de gebruikelijke wijze werd de verga dering daarna gesloten. Oudcarspel. Bij de aanbesteding van olie, reuzel enz. voor den polder Geestmer Ambacht (Oosterdijk en Molengoersen) is laagste inschrijver. W. Kroon, Oud- karspel en voor de 50 Ms. grindC. Schot, Alkmaar. De uitslag van den jongsten kolfwedstrijd, in het lokaal van den heer G. Slotemaker, waaraan door 24 personen werd deelgenomen, was als volgt: le pr. Jb. Slotemaker, met 122 punten; le premie, 0. Zomer, Znidscharwonde, bij overkolven met K. v. Kleef, 116 p.; 2e premie K. v. Kleef, Znidscharwonde, 116 p,, serieprijs. H. Ton met 43 p.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2