Fabriek8tiagazijn (ran Marmeren ScMenntels. Een Godsgericht. No, 103, Tweede Mad. BTegen en BTegentigste jaargang. Zondag 29 Aug. 1897. A d v e r t e n t i n. Openbare Verkooping Openbare Verkooping Groote voorraad. Nederland, FEUILLETON. te «root§che si m e r prijzen ALKMAARSCHE COURANT bare onderhoud van ons gezegoud plokje grond noodig hebben. Tentoonstelling' te Dordrecht. De Dordtsche Tentoonstelling, uitgeschreven door de Veroeniging »Voor Vak en Kunst", is tot op heden bezocht geworden door 167.000 betalende bezoekers aan den hoofdingang, waardoor begrepen zijn 22000 school kinderen 5 cents per kind. In de hoofdbestuurs-vorgadering is met algemeone stemmen besloten de tentoonstelling nog eone week te verlengen en onherroepelijk te sluiten op Dinsdag 7 September. &ardapiiclen. Door de vele regens is de ziekte onder de aard appelen uitgebroken en de kans op eon goeden oogst voor dit jaar verkeken. Siteek. De zes jongens, die door 't instorten eener tribune werden gekwetst (zie ons vorig nummer), zullen er hoogstwaarschijnlijk allen goed afkomen. Vier, die aan ruggegraatskneuzing lijden, zullen een week of vijf zes onder geneeskundige behandeling moeten blijven, een vijlde patiënt zal wegens een gebroken enkel de eerste weken niet op straat worden gezien, en de zesde, wiens schedel werd bezeerd za! wel weer spoedig hersteld zijn. De maker van de tribune zal zich vrij zeker voor de recht bank hebben te verantwoorden omdat hij naar men mededeelt, te veel publiekop de tribune had toegelaten en omdat hij niet aan de verplichting heeft voldaan, om onder toezicht van den commissaris van politie het spreekgestoelte te timmeren. l'aardcnkeurlng. De op 31 Aug. a. s. te Leeuwarden te houden pro vinciale paardenkeuring op de veemarkt, waarvoor tal rijke prijzen zijn uitgeloofd, belooft belangrijker te wor den dan ooit te voren. Niet minder dan 226 paarden zijn aangegeven. De uit Oldenburg aangovoerde veulens, eerste qualiteit, zullen mede worden ter bezichtiging gesteld en daarna worden verkocht onder de leden der landbonwmaatsehappij. Hollandsch spek. Sedert eenigen tijd klaagt men in Engeland over de slechte qualiteit van het Hollandsche spek en het Hollandsche versche varkensvleesch, dat het nl. week en olieachtig is een gevolg alleen van het buitensporig voede ren met mais, waardoor de prijzen van het spek en het versche varkensvleesch achteruitgaan en daardoor de prijzen der varkens ook dalende zijn. Het is daarom zoowel in. het belang der boeren, van den handel en ook van ons, dat er geprotesteerd wordt tegen het overmatig voederen met mais en dat zemelen beter is dan mais. Wij hopen daarom daar het hier een algemeen belang voor de landbouwers betreft, dat hoofdbesturen der Land bouw-Maatschappijen onze zaak ter harte nemen en de afdeelingen er op zuilen wijzen opdat de boeren behoed blijven voor lage varkeosprijzen. (Landbouw Weekblad.) in do herberg «de Jonge Ruiter", op liomlerdag September 189P, 's voormiddags I© ure, van: Een MUIS mot SCHUUR en ERF, te Grootscher mer en eenige perceelen WBlIiAWfiï TUIST» OROSTD en RIETBUSTI», in den Eilandspolder, alles in de gemeente Zuid- en Noordschermer te zamen 11 hectaren 4 aren 50 centiaren. Nagelaten door Jb. HEINIS Jcbszn. Twee MUlKBSr en EftVMaan het Zuideinde te Grootschermorsamen 6 aren 1 centiarebehoorende aan W. HEINIS Jacbz. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris P. A. DE GELDER, te Stompetoren. te ALKMAAR, in het café «de Nederlanden" op Donder dagen 23 September 1897, bij opbod en 30 dier maand bij afslag, telkens 's namiddags 6 uur, ten overstaau van den te Alkmaar gevestigden notaris Mr. ADRIANUS PE TRUS HENDRIK DE LANGE, van de volgende per ceelen te ALKMAAR 1. Een MUIS, waarin Zeilmakerij, met Erf en Steeg, a. d. Voormeer, groot ongeveer 3 aren 13 eentiaren, verhuurd voor f5.per week aan A. do la Grangé, 2. Een Bakhuis en Erf, a. d. Achterwezel, achter perc. 1, groot ongeveer 92 centiaren. 3. Een Erf, aldaar, naast perc. 2, groot ongeveer 1 are 4 centiaren. 4. Een Erf aldaar, tegenover perc. 2 en 3, groot 72 centiaren. 5. Zes nieuw gebouwde Huizen en Erven aan het Groote Kerkplein, groot 4 aren 76 centiaren, in perceelen en massa en eigendom van de heereu W D. VAN ZOOST c. s., te bezichtigen zooals op de biljet ten staat vermeld. 6. Uier Muizen en Erven aan den Kennemersingel, groot 2 aren 70 centiaren, eigendom van de erven van den heer J. BEETS. Breeder bij biljetteninlichtingen worden gegeven door voornoemden notaris, en wat perceel 5 betreft, ook door notaris J. COMPRIS te Amsterdam. W. F.STOEL* ZOON ALKMAAB I lll—l IMIMMI lil Onze veehandel opnieuw bedreigd. Volgens het «Centrum" dreigt onzon veeboeren weer een nieuwe slag van de zijde van België, dat hun in den laalsten tijd toch niet bijzonder vriendschappelijk gozind was. De minister van landbouw de Brnijn zou n.l. den Belgischen veestapel geheel onafhankelijk willen maken van buitenlandsche fokdierendie hij tot heden niet missen kan. Hij zou dit doel willen bereiken door de toepassing der stelling, dat het vee het best veredeld wordt in eigen bloed en op zijn eigen geboortegrond. Bij zulk een stelsel vervalt natuurlijk kruising en zijn Hollandsche stieren en fokkoeien geheel overbodig. Wat dit zeggen wil voor den Nederlandschen veehandelbe grijpt men, als men nagaat, dat België tot nu toe jaar lijks nog 80 tot 90,000 stuks van ons beste rundvee noodig heeftzoowel om de fijne hoedanigheid van het vleesch als om het eigen vee te verbeteren. Om dit stelsel toe te passen heeft men in iedere streek van België een bepaald type vastgesteld het welk verschilt naar gelang men met Hasselsch, Veurne- Ambachter, Land van Herver, Ardenner, Kempener of Condroz veeslag te maken heeft, of met het zoogenaamd Belgische rashetwelk in het hart des lands of half Waalsch gebied gezegd wordt thuis te behooren. Grootte, kleur en bijzondere eigenschappen van ieder slag moeten worden bepaald en met die kennis van het regionale type zal men nu aan het veredelen trekken zooals ge zegd is in eigen bloed. Bovendien zal de Belgische Regeering om de twee jaar een groote tentoonstelling van runderen organiseeren (van Belgische natnurlijk) en hooge prijzen uitloven voor het beste fokvee. Voor ons is nu niet de vraag, zegt het «Centrum", of de Belgen, indien zij niet slagen, niet een sterk in inten sieve waarde verminderden veestapel zullen bekomen maar wèl wat de Nederlandsehe fokkersindien de proef want meer kan het niet heeten wèl gelukt en beantwoordt aan de hooggestemde verwachtingen met de 80 a 90,000 stuks runderen zullen uitvoeren, die België thans nog van ons nemen moet. Voor Nederland is alzoo hetgeen op dit stuk bij onze zuidelijke Daburen geschiedtvan zeer veel belang. In België zelf schudden velen ook nu nog over do optimis tische uiting van hun minister van landbouw bedenkelijk het hoofdMaar wij leven snel en er gebeurt veel. In elk geval zal men zien, dat de sterk geprikkelde foklust der Belgische boeren-syndicaten van invloed wordt op de beschikbare hoeveelheid runderenen al moge ook in sommige streken de kwaliteit dalen, zoodat men spoedig om bnitenlandsch fokvee zal schreeuwen als kinderen om de pap, 't verhindert niet, dat voor onzen veehandel een wijziging voor de deur staatwaarmede rekening zal moeten gehouden worden. Een middel om het op zich zelf zeer begrijpelijke nationale streven onzer zuidelijke naburen te belemmeren of te fnuiken bestaat er niet. Tenzij men don weg vinde om de betrekkelijke waarde van het Hollandsche en Friesche rundvee zoodanig op te voeren, dat men elders allen strijd togen de producten van onzen vetten bodem opgeeft, zich geslagen verklaart en ons weer de schatting betaalt, die wij voor het kost- Roman naar het Engelsch 9) VAN A. CONAN DOYLE. VIJFDE HOOFDSTUK. Onze advertentie brengt ons oon bezoeker. Onze ochtendtocht had te voel van mijne wankelende gezondheid gevorgd en ik was dien middag doodmoe. Nadat Holmes naar het concert vertrokken was, strekte ik mij op de sofa nit en poogde ik eenige uren te gaan slapen. Dit was echter eene vruchteiooze zaak. Mjjn geest was te zeer overprikkeld door al het voorgevallene en de zonderlingste denkbeelden en visioenen rezen bij mij op. Zoo vaak ik de oogen sloot, zag ik weder het verwron gen, aapachtig golaat van den vermoorden man, en zoo somber was de indruk door dit gelaat op mij teweegge bracht, dat ik moeite had iets anders dan dankbaarheid te gevoelen jegens hem, die zulk een monster de wereld uitgeholpen had. Zoo ooit menschelijke trekken de grootste ondeugden uitdruktendan waren het zekor die van Henoch J. Drebbor, nit Cleveland. Toch erkende ik, dat het recht zijn loop moest hebben en dat de verdorven heid van het slachtoffer geen versehoonende omstandig heid kon zijn in de oogen der wet. Hoe meer ik er over nadacht, hoe zonderlinger de bewering van mijn vriend mij voorkwam, dat de man door vergif was gestorven. Ik herinnerde mij hoe bij aan zijne lippen had geroken, en twijfelde er niet aan, of hij had iets ontdekt, dat hem op dit denkbeeld had gobracht. Daarenboven, indien het geen vergif was ge weest, wat had dan zijn dood veroorzaakt Er waren geen sporen van wonden of van verworging te vinden Maar, van een anderen kant, wiens bloed kon daar zoo dik gezaaid op den vloer liggen Er was niets dat op eene worsteling wees, de doode had ook geen enkel wapen bij zich, waarmede hij zijn vijand kon hebben gekwetst. Zoolang als al deze vragen onopgelost bleven, gevoelde ik, dat ik niet gemakkelijk den slaap zou vat ten en Holmes evenmin. Zijne rustige houding, vol zelf vertrouwen, overtuigde mij, dat hij reeds eene theorie had opgemaakt, die al de feiten verklaarde, ook al kon ik in het minst niet vermoeden wat hjj daaromtrent dacht. Hij kwam zeer laat terug, zoo laat zelfs dat ik be greep dat het concert niet al dien tijd in beslag kon hebben genomen. Het eten stond reeds op tafel voor dat hij verscheen. «Het was prachtig," zeide hij, terwijl hij ging zitten «Herinnert gij u wat Darwin over muziek zegt Hij beweert dat de macht haar voort te brengen en op prijs te stellen bjj het menschelijk ras bestond, lang voordat men geraakt was tot de bekwaamheid van spreken. Misschien is dat wel de reden waarom wij zoo zoet haar invloed gevoelen. Er leven onbestemde herinneringen voort in onze ziel aan die nevelachtige eenwen toen de wereld in hare kindsheid was." «Dat is «,1 een heele breede gedachte," zeide ik. «Onze gedachten moeten breed zijn ab de Natuur, willen zij die Natuur bevatten," gaf hij ten antwoord «Maar wat sch'.-elt u Gij ziet er niet uit zooals anders. Die zaak van Brixton Road heeft u in do war gebracht." «Om de waarheid te zeggen, ja. Na de ondervindin gen, door mij in Afghanistan opgedaan, moest ik meer gehard wezen. Ik zag te Maiwand mijn eigen kame raden in stukkon houwen zonder mijne zelfbeheersching te verliezen." «Ik begrijp dat. Hier ligt eon geheim over verspreid, dat de verbeeldingskracht gaande maaktwaar geen verbeelding bij komt, heerscht geen afschuw. Hebt gij het avondblad gelezen «Neen." «Het behelst een vrij goed verslag van de zaak, maar het maakt geen melding van het feit dat, toen men den man ophief, er een vrouwen-trouwring op den grond rolde. Het is zeer goed dat dit over het hoofd werd gezien." «Waarom dat «Lees deze annonce eens," antwoordde hij. «Ik zond van morgen, terstond na het gebeurde, zulk oen bericht aan alle bladen." Hij wierp mij het blad over de tafel toe en ik bekeek de aangewezen plaats. Het was de eerste advertentie op de kolom van gevonden voorwerpen en luidde«Van morgen, in Brixton RoskI, tussehen het koffiehuis Het Witte Hert en Holland Grove, gevonden een gladde trouwring. Zich aanmelden bij Dr. Watson 221n Baker Street; hedenavond tusschen acht en negen uur." «Vergeef mij uw naam te hebben gebruikt", hernam hij. «Indien ik den mijne had opgegeven, zouden enkelen van die domooren hem hebben erkend, en zich in de zaak hebben willen mengen." «Heel goed," antwoordde ik. «Maar aangenomen dat zich iemand aanmeldt, dan heb ik geen ring." «Jawel," sprak hij, er mij een overhandigende. «Deze zal kunnen dienen. Hij is zoo goed als eender." «En wie verwacht gij dat op deze annonce zal komen «Wel, de man in de bruine overjas, onze vriend met de roode kleur en de vierkante laarzen. Indien hij zelf niet komt, zal hij een medeplichtige zenden." «Zou hij dat niet als te gevaarlijk beschouwen «Volstrekt niet. Zoo ik mij een juist denkbeeld maak van de zaak, en ik heb alle reden te gelooven dat ik dat doe, dan zou die man liever alles op bet spel zetten dan den ring te verliezen. Volgens mijne berekening, verloor hij hem, toen hij zich over Drebber's lijk heen- bukte, en miste hij hem niet aanstonds. Na het huis te hebben verlaten, ontdekte hij dat hij hem niet meer had en spoedde hij zich terug, maar vond de politie reeds daar, dank zij zijn eigen dwaasheid de kaars te hebben laten branden. Hij moest voorwenden dronken te zijn, om de vermoedens at te weren, die op hadden kunnen rijzen door zijn aanwezigheid aan de poort. Stel uzelf nu eens in zijne plaats. Bij kalmer nadenken moet hij op het denkbeeld zijn gekomen, dat hij misschien den ring op straat verloren had, na het huis te hebben verlaten. Wat zou hij dan doen? Natuurlijk verlangend naar de avond bladen uitzien, in de hoop hem onder de gevonden voor werpen te ontdekken. Zijn oog moest als vanzelf hierop vallen. Hij zal overgelukkig zijn geweest. Waarom zou hij voor een valstrik vreezeu Er kan in zijne oogen geen oorzaak bestaan, waarom het vinden van den ring in verband zou worden gebracht met den moord. Hij zal komen, dat zult gij zien. Binnen het uur zult gij hem aanschouwen." «En dan vroeg ik. «O! dan knnt gij hem aaü my overlaten. Bezit gij wapenen «Ik heb mijn vroegeren dionst-revolver en een paar patronen." «Dan deedt gij goed met het pistool schoon te makon en te laden. Hij zal een wanhopig mensch zijn, eu of schoon ik hem vast zal grijpen zonder dat hij er op ver dacht is, moet men toch op alles voorboreid zijn." Ik ging naar mijne slaapkamer en volgde zijn raad op. Toen ik met het pistool terugkeerde, was de tafol afge nomen, en zat Holmes, verdiept in zijne geliefkoosde be zigheid, op zijn viool te tokkelen. «De zaak ontwart zich," sprak hij, toen ik binnen kwam. «Ik heb juist antwoord ontvangen op het tele-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5