Buitenland. Nederland. DÏJITSCHKAND. De oud-kanselier van het Duit- sche Rijk graaf Caprivi, is door den keizer tot «Dom- heer" in Brandenburg benoemd. De domheeren zijn in de katholieke kerk, geestelijken eener hoofdkerk (kathe draal), die den bisschop bijstaan (domkapittel). In enkele protest an tsche landen is de titel blijven bestaan zonder eenige kerkelijke beteekenis. De domheer krijgt enkel de inkomsten, die vroeger aan het kerkelijk ambt ver bonden waren en die in dit geval 4500 mark bedragen. BNOEEAND. De berichten uit Indië blijven ern stig en wijzen er op, dat er meer te doen valt, dan het dempen van een plaatselijken opstand. De groote bladen erkennen dit, en zijn van meening, dat de 40.000 man waarover men aan de grenzen beschikt, voor die moeie- lijke taak niet voldoende zijn. De Indische regeering heeft geen andere keus, dan den Khyber-pas te heroveren. Dit zal niet gemakkelijk zijn en veel geld kosten, zegt de Times"maar het moet gebeuren. En zijn, door de Engelsch-Indischo troepen, de verloren posten in het bergland veroverd, dan moeten do oproerige Afridis streng worden gestraft. De Times- correspondent te Simla dringt bovendien aan op ge- heele ontwapening van de Pathan-stammen. Volgens telegrafische berichten, zonden de Afridis, of althans een deel hunner, naar hunne haardsteden terug gekeerd zijn. Blijkt dit juist, dan zou Engelands taak niet weinig verlicht zijn. FRANKRIJK. Nog steeds juicht men over het verbond met Rusland en dankbaar is men den president, die het tot stand wist te brengen. Bij zijne terugkomst te Parijs, zullen de straten waar bij doorrijdt versierd zijn. Aan de Gare du Nord wordt de extra trein Dins dagavond verwacht tegen 6 uur. Hij zal worden bege leid door een bataljon infanterie en een escorte van dragonders en de gemeenteraad heeft besloten ter gelegen heid van den terugkeer 100,000 francs onder de armen te doen verdoelen. Volgens de «Gaulois" is het tractaat den 25 onder teekend. Op verzoek van den Czaar heeft Fanre, in het kabinet des Keizers, persoonlijk een slotartikel geschreven voor het tractaat, onder dictée van den Czaar, daarin wordt op onmiskenbare wijze het beginsel van den Euro- peeschen vrede en behoud van het «status quo" vastge steld. Overigens is het tractaat een hernieuwing vaD de militaire conventie, in 1890 door De Freycinet, als minister van oorlog, met Rusland aangegaan. Het Fransche blad weet nog te vertellen, dat de Czaar den inktkoker en de pen, die bij de onderteekening van het tractaat dienst deden, aan president Faure ten ge schenke heeft aangeboden. Eenige bladen, zooals de «Lanterne" en «la petite Répu- blique" dringen aan op openbaarmaking van het tractaat, zeggende, dat er geen verbond kan gesloten worden, zonder goedkeuring van het Parlement. Het «Journal des Débats" wijst er op, dat deze rede neering in strijd is met de Grondwet. De constitutie toch bepaalt „De president der Republiek onderhandelt over tractaten en keurt dezelve goed. «Hij geeft daarvan kennis aan de Kamer, zoodra het belang en de veiligheid van den staat dat toestaan." SPANJE. De eerste-minister Azcarraga heeft in den ministerraad verklaard, dat hij in de Oubaansche aange legenheid den door Canovas ingeslagen weg zal volgen, Hij heeft vertrouwen in generaal Weyler, en hij gelooft, dat de opstand ten einde loopt. Indien de Vereenigde Staten onbillijke eiscben mochten stellen, zal de Spaansche regeering haar plicht doen. Van de lichting van dit jaar zullen 2000 man naar Cuba worden gezonden. A T J E H. Bij de Regeering is den 30 het volgende telegram ont vangen »Colonne van Kota Radja bereikte 27 dezer Lamto- ba na kort vuurgevecht, waarin een officier licht gewond station gereden, met de bedoeling den sneltrein naar Liverpool op te vangen. Men had hen later samen op het perron gezien. Men weet verder niets van hen af, tot op het oogenblik dat het lijk van den heer Drebber, gelijk men weet, ontdekt was in een leegstaand huis van Brixton Road, op vele mijlen afstands van Euston. Hoe hij daar kwam en er ter dood gebracht werd, zijn vra gen, nog altijd in een ondoordringbaren nevel gehuld. Er is niets bekend omtrent het tegenwoordig verblijf van den heer Stangerson. Het verheugt ons te vernemen dat de zaak is toevertrouwd aan de heeren Lestrade en Gregson, van Scotland Yard, en men mag verwachten dat dezo welbekende officieren van politie spoedig licht over het geval zullen verspreiden. De Daily News schreef dat er niet aan viel te twij felen of de misdaad droeg een staatkundig karakter. De dwingelandij en haat door de gouvernementen van het Vasteland tegen liberalisme ten toon gespreid, hadden ten gevolge gehad dat tal van lieden naar onze kusten waren gevlucht, die voortreffelijke burgers had den kunnen zijn, indien zij niet verbitterd waren ge raakt door al wat zij hadden doorstaan. Onder deze mannen heerschte een strenge wet van eer, waarvan elke overtreding met den dood gestraft werd. Men moest geen moeite sparen om den secre taris, Stangerson, te ontdekken, en enkele bijzonder heden omtrent de levenswijze van den doode te weten te komen. Men had reeds veel gewonnen, door het uitvinden van het adres der woning, in welke de over ledene had vertoefd een uitslagdie enkel te danken was aan den ijver en de schranderheid van den heer Gregson van Scotland-Yard. Sherlock Holmes en ik lazen dezen verslagen samen aan het ontbijten zij schenen hem groot vermaak te schenken. «Ik heb u vooruit gezegd datwat er ook gebeurde Lestrade en Gregson een pluimpje zouden krijgen." »Dat hangt er van af hoe de zaak uitvalt." «Och, lieve Hemel, dat komt er volstrekt niet op aan. Indien de man gepakt wordt, zal het wezen dank zij hunne inspanningzoo hij ontsnapt, zal het heeten in werd. Bevolking der vallei vredelievend. Colonne van Tjotmantjang was nagenoeg te gelijk te Lamtoba na een licht vuur gevecht. Heden rukt de eerste colonne naar Selimoen op en gaat de tweede colonne terug naar Tjotmantjang." Inktvlsschen. Schipper J. Noordzij, bevarende de sloep «Gual- therie van Weezei," van de beugvisscherij «Rotterdam," gisteren binnengekomen, rapporteert dat overal waar hij geviseht heeft, de zee overdekt is met iuktvisschen. Hij zag zelfs een balk drijven, naar zijne schatting 15 voet lang, waarvan geen hout te zien was, zooveel jonge inkt- visschen hadden zich daaraan bevestigd. Gedurende de 30 jaar, dat hij de Noordzee bevaart, heeft hij zooveel duizenden inktvisscben nooit gezien. Zooals men weet, klagen ook de haringvisschers daarover en beschouwen zij dit als de oorzaak van de slechte vangsten. Kinkhoest. Een Fransch geneesheer, dr. Weil, heeft na jaren lange waarneming bevonden, dat de besmetting bij kink hoest wordt overgebracht door kinderen bij wie de hoest zich nog niet heeft vertoond en juist ophoudt zoodra de eigenaardige hoest zich laat hooren. Hij trekt daaruit het gevolg, dat niet de reeds hoestende patiSnt moet worden afgezonderd, maar zijn broertjes en zusjes, die de ziekte nog niet hebben gehad. Koud In baksteen. Een Fransch geleerde heeft ontdekt, dat de gewone klei, waarvan men steenen bakt, goud bevat, verschei dene centigrammen per ton. Hij verklaart, dat men, volgens een door hem aangegeven methode, .uit 1000 kilogram klei voor 60 of 65 ets. goud zou kunnen halen, en hij berekent, dat de muren der huizen in Frankrijk voor ruim 41 millioen tranes aan goud bevatten. Een middel tegen dronkenschap. Over het middel tegen dronkenschap van de erven wed. Abbring, schrijft het «Maandblad tegen de Kwak zalverij" Deze firma bezit, zooals zij adverteert, het onfeilbare middel tegen het misbruik maken van sterken drank. De prijs wordt in de advertentie niet vermeld, doch schrijft men aan de firma, dan ontvangt men het bericht, dat het vijf en twintig gulden kost. Tevens krijgt men opnieuw de verzekering, dat het middel onfeilbaar is en eenige gedrukte attesten, die dit moeten bevestigen. De firma houdt haar waar op prijs. Niettegenstaande de zware concurrentie van de laatste jaren, laat zij zich nog f 25 betalen waarvoor Het middel is een plantenpoeder, dat men met melk of citroenlimonade moet drinken en op zich zelf niets zal baten, maar het eerste voorschrift dat daarbij gegeven wordt luidtgedurende 56 weken geen drank gebruiken. Wanneer dit gedurende die 13 maanden, zonder één enkele afwijking wordt volgehouden en de patiënt, telkens wanneer de trek naar sterken drank boven komt, wat melk of limonade met een weinig van het poeder ge bruikt, dan heet het, dat voor goed een afschrik van drank wordt verkregen. Niemand zal het thans behoeven te verwonderen, dat nu en dan wel eens «genezingen" zijn verkregenwie inder daad de kuur goed doormaakt, zich aan het voorschrift houdt en meer dan een jaar lang geen droppel drank gebruikt, die is gelukkig op weg tot beterschap. Doch een ieder kan ook inzien dat hetzelfde succes zonder het dure poeder van f 25 had kunnen worden verkregen. Rechtspraak In Konden. De rechter in «Bowstreette Londen heeft dezer dagen weder op echt aartsvaderlijke wijze zooals de Londensche politierechters meer doen recht gesproken Een troepje kibbelende vrouwen hadden elkander voor het gerecht gedaagd, wegens scheldwoorden. Lydia Lyons beklaagde zich over scheldwoorden van Emma Green en werd op haar beurt ter verantwoording geroepen door Jessie Cox, die ook nog aanklachten had tegen zekere mr. Woolly. Daarboven had Emma Cox zich te beklagen over Alice Ridley, enz. De rechter, Sir John Bridge, liet al de twistende vrouwen tegelijk voor zich komen en zei tot haar «Gij spijt van hunne moeito. Zij zullen bij zegepraal of neder laag winnen, zij zullen worden toegejuicht«Un sot trouve tonjours un plus sot qui l'admire." Wat ter wereld is dat?" riep ik uit, want op dat oogenblik vernam men het gedruisch van tal van voe> stappen in de gang en op de trap, gepaard aan luide uitroepen van afschuw van de zij ie onzer huisjuffrouw." «Het is de Baker-street divisie van de geheime politie macht," sprak mijn vriend ernstig en bij die woorden, stormde er een half dozijn van de vuilste, meest in lom pen gehulde straatjongens, die ik ooit onder de oogen had gehad, de kamer binnen. «Geef acht!" riep Holmes, op scherpen toon en dezes vuile, kleine deugnieten stonden op eens op eene rij, als even zoovele afzichtelijke standbeeldjes«Voor het ver volg mag Wiggins alleen naar boven komen om zijn rapport te doen en moeten de anderen op straat wachten. Hebt gij het gevonden, Wiggins «Neen, mijnheer, wij hebben het niet ontdekt," sprak een der knapen. «Ik dacht wel, dat het daarop uit zou loopen, maar gij moet voortgaan tot gij het vindt. Hier is uw loon," hij gaf elk hunner een shilling. «En nu, voorwaarts marsch en komt eene volgende maal met. betere tijding terug." Hij gaf een wenk met de hand en zij holden, vlug als ratten, de trappen af. In het volgende oogenblik hoorden wij hunne schrille stemmen op straat. «Men kan heel wat meer uitvoeren met een enkele dier kleine bedelaars dan met een dozijn detectives," verklaarde Holmes. «Alleen reeds den aanblik van iemand die er officieel uitziet sluit de lippen der men- schen. Deze bengels echter gaan overal heen en vangen alles op. Zij zijn wonderbaar sluwen hun ontbreekt niet anders dan africhting." «Gebruikt gij hen voor do Brighton-zaak vroeg ik. «Ja er is een punt waarvan ik mij wensch te over tuigen. Het vereischt alleen wat tijd. Komaan nu gaan wij wat nieuws hooren en eene wraakneming zien. Greg son steekt de straat over met een gelaatwaarop de grootste gelukzaligheid geschreven is. Hjj komt natuurlijk om ons. Ja, hij staat stil. Daar is hij F' (Wordt verv schijnt in een buurt te wonen, waar iedereen voortdurend in een kwaad humeur is. Als ik nu in al uw kleine ge schillen uitspraak deed zondt gij morgen opnieuw be ginnen te twisten misschien al dadelijk na het verlaten van deze zaal. Ik geef u daarom den raadverdrinkt al uw onaangenaamheden in een goed kop thee. Ik zal uw aanklachten als ingetrokken beschouwen en u een halve kroon geven om thee te koopen." Hij gaf het geld aan een der vrouwen. «Best, Sir John, ik zal zorgen, dat zij een sterk kop thee krijgen", zei deze, en allen gingen tevreden naar huis, blijkbaar in de beste harmonie. Eier vlekken op zilveren lepels verwij dert men met roet. Men heeft dezer dagen in het tnrksche leger een meisje ontdekt, dat als soldaat heeft meegevochten. Zij werd in den slag bij Domokos zwaar gewond aan den voet en ligt in het hospitaal te Salonica. De geneesheer, die haar daar behandelde, kreeg achterdocht tegen den zonderlingen baardeloozen soldaat. Hij liet hem nauw lettend bewaken en toen kwam het uit, dat de gewonde eigenlijk een meisje was en Chadidje Hanum heette. Zij was onder dienst gegaan om voor vaderland en vorst te strijden. Het »N. v. d. D." meldt In het district Kleef is de invoer van hollandsche boter geheel verboden en mag slechts 1 kilo vleesch per familie en per dag uit Nederland worden ingevoerd. Ren Haag. Twee reizigers zijn wederom in den tunnel van het Hollandsche-spoorstation alhier door zak kenrollers bestolen, ondanks het verscherpte politietoe zicht. De slachtoffers zijn een Parijzenaar, wiens porte feuille geen waarde bevat, en een Haagsch predikant wien een portefeuille is ontroofd met coupons en een bank- billet van f 25. Texel. Was men eerst bevreesd, dat het heerschen van mond- en klauwzeer van grooten invloed zou zijn op den uitvoer van vee, thans schijnt die vrees ongegrond te zijn geweest. In de jongste week toch werden van het eiland ongeveer 1000 schapen en lammeren naar elders uitgevoerd. De prijs van het wolvee is over het geheel tamelijk bevredigend. Zaandijk. Den 25 had alhier in «Bredenhof" het Zendingsfeest plaats. Het slechte weder van des morgens, maakte het aantal bezoekers zeer gering. Had men aanvan kelijk op 3000 personen gehoopt, het aantal bezookers was nog geen 700. Het weer hield zich in den loop van den dag goed en het feest liep naar aller genoegen af. «Edam's Fanfarecorps" luisterde het met muziek op. Brand In de Wolvensfraat. Amsterdam. De brandweer werd (Vrijdag) middag gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de stalhou derij van den heer Dwars. De paarden werden in vei ligheid gebracht en het verbrande hooi wordt door ver zekering gedekt. Een treurig ongeval viel op straat voor. De stoomspuit, van het Leidscheplein komende reed van uit de Beren straat de hooge brug over, die de verbinding vormt met de Wolvenstraat. Be ingang van de Wolvenstraat was geheel gevuld met meDSchen op de straat lagen een aantal brandslangen uitgerold. De koetsier heeft waar schijnlijk willen uitwijken de paarden werden schichtig en de zware wagen zwenkte dientengevolge wat vlug door de ophooping van menschen. Men trachtte een heenkomen te vinden op het smalle grachtgedeelte, docli eenigeraak- ten bekneld tusscben het pothuis op den hoek. Het pot huis werd zwaar beschadigdhet venster en de zijmuren geheel ingedrukt. Drie personen werden tegen den grond geslingerd en kwamen terecht onder de stoomspuit. Een der twee mannen, slechts licht aan den arm gekneusd, was in staat zonder geleide naar zijn woning te gaan. Doch de twee anderen waren ernstig gewond, vooral de vrouw was verschrikkeljjk aan gelaat en handen gekneusd, terwijl beiden over inwendige pijnen klaagden. Per rader- baar werden zij naar het gasthuis vervoerd. Vrijdagmiddag was de toestand der gekwetsten bevre digend. De brand is niet ontstaan op den hooizolder van den stalhouder Dwars, maar in de werkplaats van den schoor steenveger lerodini in hetzelfdo perceel vermoedelijk na het soldeeren van schoorsteenpijpen. Eerst later is de hooizolder aangetast. Hond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder de koeien te Anna- Panlowna is nog niet geweken. Dooi drie landbouwers is in den loop dezer week aangifte van deze ziekte gedaan. Te 's CJravenliage is overleden do heer J. A. Heule, oud-lid der Provinciale Staten v. Noordholland. üchagen. Deze gemeente is sinds eenige dagen eene instelling rijker geworden, die zeker niet van groote welvaart getuigt. Er is namelijk een bank van leening opgericht door I. de Vr„ in welke bank al dadelijk eenige goederen werden beleend. Verklaarbaar is het als in groote steden inrichtingen voor koop met recht van wederinkoop worden aangetroffen dergelijke inrichtingen in kleinere plaatsen wijzen toch zeker op een groot con tingent armere bevolking, voor het platte land een veeg teeken. Op de Nes onder Schagen verbrandde den 30 de herberg bewoond door P. Boon, benevens de daaraan grenzende smederij van O. den Hartog. Bergen. Ter gelegenheid van de kermis werden hier de volgende volksvermakelijkheden bij den kastelein P. Hilbrand gehouden Prijstonknuppelen, door jonge lieden uit de gemeente, 24 deelnemers. Hiervoor werden 9 prijzen toegekend, die respectievelijk behaald werden door: A. Burgering, N. Weijers, J. van Wonderen, J. Min, J. C. Leijen, C. Admiraal, A. Burgering, J. Min, J. van Wonderen. Prijzen voor het belachelijkst costuum werden hierbij toegekend aan: J. Morscb, W. Ellis, H. Schouten, G. Briefjes, B. okke, G. Roosloot. Harddraverij met bokken 6 deelnemers. Prijzen achter eenvolgens C. Leijen, Jac\ Oldenburg, D. Völtcr. Barsingerhorn. Den 5 September zal te K o 1- h o r n in de kolfbaan, eene üoralia-tentoonstelling worden gehouden. De bloemen en plantenhiervoor in April uitgereikt, moeten den 4 worden ingebracht. Ook kan ter opluistering worden ingezonden. De entrée is bepaald op 10 ets., een loterij is hieraan verbondeD, de loten kosten eveneens 10 ets.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2