Stadsberichten. a. Eene verordening tot wijziging van de artt. 37, 172 en 229 der Algemeene Politie verordening b. Eene verordening, houdende geldig verklaring van verordeningen, tegen wel ker overtreding straf is bedreigd. BURGrELIJKE STAND. Spanbroek. Den 28 werd de jaarlij ksche alge- meene vergadering van de sociëteit »de Vier Eenen"'ge houden. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar f 108.60 bedroegen en de uitgaven f 68.82. Als korpskolvers bij den nationalen wedstrijd werden aangewezen de heeren P. H. van Roozendaal, O, Igesz en J. de Vries. Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. Stam. Jonge gymnasten. Men schrijft ons uit Schagen Een dertigtal jongens, allen beneden 16 jaar, hebben niet genoeg aan de gymnastiekoefeningen, aio «Lycnrgus hun aanbiedt, en besloten tot oprichting een er jongens- gymnastiekvereeniging met eene contributie van 21/a ct. per week en oen oefeningsveld achter de stal van den heer Rotgans, alhier. Den 29 werd de vereeniging op gericht en bepaald, dat er eiken avond gelegenheid zou zijn, zich aan rek en ringen te oefenen. Zulk een gym- nastiek-vereeniging bewijst wel, dat de lust tot gym- nastiseeren zeer levendig is, maar het ontbreken van goed toezicht is een gevaar, dat niet te licht is te schat ten ontwikkelende gymnastiek eischt methodische be handeling en degelijke leiding. Dc Koninginnen te Arnhem. Het bezoek der Koninginnen te Arnhem heeft den 28 plaats gehad. De stad was mooi versierd, en bood een feestelijken aanblik. Na de begroeting aan het sta tion door den burgemeester, werden door H.H. M.M. be zocht Het St. Elisabeth's-gasthuis, de Groote Kerk, het Burger-weeshuis, de schilderijen tentoonstelling, en ten slotte het Gemeente-huis, waar den Koninginnen door 900 kinderen een lied werd toegezongen. Op het Velperplein wachtte H.H. M.M. een indrukwekkende hulde. Een 60-tal invaliden van Bronbeek stonden met hunne muziek opgesteld, om hulde te brengen aan de Kóninginnen. Na een kort bezoek aan de tentoonstelling, aanvaardden de Koninginnen de terugtocht naar het Loo. De jaardag der Koningin. Op 31 Augustus zal ten Paleize Het Loo, ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, een gala-diner gegeven worden, waaraan genoodigd zijn do ministers, hoofden der departementen, de voorzitters der beide Ka mers, de vice-president van den Raad van State, de voorzitter van den Voogdijraad, de directeur van Hr. Ms. Kabinet en bet Civiele en Militaire Huis van Hare Majesteiten. Nationale Stoll'wedslrijd. Vanwege den «Nederlandschen Kolfbond" zal op 12, 13 en 14 September 1897 een nationale kolfwedstrijd gehouden worden in de kolfbaan van het koffiehuis «de Prins Maurits," van den heer P. Haringbuizen, te Nieu we Niedorp, uitsluitend voor leden van den Bond. Uit het programma nemen wij het volgende over: Zondag, ongeveer 3'/a uur openingsrede door den Voorzitter van den Ned. Kolfbond, den heer H. F. van Thiel. 4 uur aanvang van den wedstrijd; Maandag, 13 Sept. 8*/a uur voortzetting van den wedstrijd 10 uur rijtoer in den omtrek, bij geschikt weder, voor leden die zich daar toe aanmelden2 uur gemeenschappelijke maaltijd op de bovenzaal voornoemd. Gedurende den rijtoer, de vergadering en het dinerwordt de wedstrijd zonder onderbreking voortgezet; Dinsdag, 14 Sept. 8uur voortzetting van den wedstrijd en afkolven des avonds bal, te geven door het Oasino-orchest te den Helder en feestelijke uitreiking der prijzen. Toegankelijk voor de leden met hunne dames en geïntroduceerden. Voor niet- leden of geïntroduceerden is de entrée f 0.50 en voor een Heer en Dame f0.75. Gedurende den geheelen wedstrijd zal op het terrein annex „de Prins Maurits," fancy-fair of kermesse d'été worden gehouden door de leden der Dameszangvereeni ging «Melodia," afgewisseld door zang. De prijzen voor den wedstrijd bestaan uita. korps- wedstrijd: 1°. een groote verguld zilveren medaille en 3 zilveren medailles voor de leden van het overwinnende korps, als 1ste prijs 2°. een groote bronzen medaille en 3 bronzen medailles voor de leden van het daarop vol gende korps, uitgeloofd door het hoofdbestuur5. per soneele wedstrijd: 1°. een groote zilveren medaille voor hem, die de meeste punten slaat, uitgeloofd door het hoofdbestuur; 2°. vijf kunstvoorwerpen ter waarde van f 200, uitgeloofd door de Kolfclub «Over de Hellt." Tijdens den kolfwedstrijd zal in de «Prins Maurits" een biljartwedstrijd worden gehouden op een biljart Ch. Toulet, uitsluitend voor leden van den Ned Kolfbond. Bij genoegzame deelneming zal op den laatsten dag prijskatknuppelen worden georganiseerd (natuurlijk zonder levende kat), mede uitsluitend voor leden van den Bond. Stierenkeuring. Te Zaandam is Donderdag vanwege de aft.eeling «Zaanlandsche Gemeenten", der «Maatschappij van Land bouw de aangekondigde stierenkeuring gehouden voor- pink-en kalfstieren. In eerstgenoemde afdeeliog waren 12, in de laatste 4 stuks ingeschreven. Voor mededinging waren alleen leden der afdeehng gerechtigd. Als prijzen werden uitgeloofd f 50, f 25, f 15 en 10, welke echter nog niet konden be haald woiden. Art. 2 der voorwaarden zegt, dat de voor bekroning in aanmerking komende stieren weder in de maand April 1898 ter keuring moeten worden aangeboden. Dan eerst worden de prijzen definitief toegewezen, onder beding, dat de bekroonden tot 31 Juli 1898 in de Zaanlandsche Ge meenten tot dekkiDg van hun vee worden beschikbaar gesteld, waarna in de maand Augustus de prijzen aan de winnaars worden uitgereikt. Door de keurmeesters de heeren J. Brinkman, D. Kraai, beiden te Zaandam D. Luit, te Oostzaan S. Bakker, te W estzaan, en C Reijne, te Krommenie is bepaald, dat voor de keuring in April 1898 in aanmerking komen 7 pinkstieren ingezonden door de heeren W. van Ederen, P. Groot, JZwikker, allen te Zaandam G. Groot, te West- zaan Jb. SlootenJr., te Zaandijk; C. IJff, te Koog a/d Zaan, en A.Jansen, te Oostzaner Polder. In de klasse «kalfstieren' komen in aanmerking al de ingezondene, n.l. van de heeren K. de Boer Dz., te Zaandam M. Engel en C. IJff, te Koog a'd Zaan, en Jb. Slooten, te Zaandijk. Te Beverwijk en Halfweg zullen vanwege de pro vinciale commissie voor de veefokkerij in Noord-Holland respectievelijk op 6 en 9 September a. s. stierenkeuringen worden gehouden. Onderscheidingen. Bij koninklijke besluiten van 28 Augustus 1897 zijn benoemd in de provincie Noor d-H o 11 a n d. Tot ridder in de orde van den Ned. Leeuwde heer mr. D. L. de Leao Lagunasecretaris van het college van regenten over do gevangenissen Amsterdam; de heer mr. G. A. van Hamel, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit Amsterdam; A. Laan, oudste lid der firma Wessanen en Laan te Wormerveer C. H. Strumphler directeur der Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel Amsterdam. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de heer Th. J. Waller, burgemeester der gemeente te AnnaPaulowna; de heer M. J. Hengeveld G. Jzn., district-veearts te Haarlem A. van der Voort Azn., leeraar aan de ge meentelijke H. B. S. te Haarlem, secretaris van den Volks bond, «Vereeniging tegen drankmisbruik"; H. A. vanV assen, stationschef bij de H. IJ. S. M. Amsterdam H. E. Suyver lid der firma H. en J. Suyver Amsterdam Tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heeren A. W. M. van der Upwich, directeur van het postkantoor Amsterdam. Amsterdainsch vocaal-kwartet. Zij, die Zondag, den 29, te ruim 1 uur te HSIdden- Beemsier waren, hadden gelegenheid op te merken dat er iets bijzonders gebeuren moest. Van alle kanten begonnen langzamerhand rijtuigen te komen en een steeds grooter wordende menschen massa verspreidde zich langs de straten. Deze buitengewone belangstelling kon men zich zeer goed voorstellen wanneer men wist.dat het Amsterdamsch vocaal-kwartetbestaande uit de dames A. Noordewier-Reddingius, sopraan, 0. Loman, alt, en de heeren J. J. Rogmans, tenor cn Joh. M. Messchaert, bas in de hervormde kerk aldaar eene uitvoering van gewijde muziek zou geven. Toen om half twee de deuren van het kerkgebouw geopend werden, stroomde eene groote schare naar binnen, dat zich nog eenige malen herhaalde bij de aankomst van een tram van Alkmaar en een van Purmerend. De regeling was echter uitstekend zoodat er maar weinig personen waren die zich met een staanplaats moeste i vergenoegen. Precies half drie weérklonken de eerste ionen van het: »0 bone Jesn", van Palestrina, en kwam ongetwijfeld ieder in eene hoog ernstige stemming bij het hooren dezer diep aangrijpende klanken. En die stemming bleef, zij werd zoo mogelijk nog door de uitvoering der andere nummers versterkt. Een zekere rust en kalmte kwam over den hoorder die hem stil deed nederzitten en hem tot eerbiedig luisteren dwong. De vier stemmen sluiten volkomen aan elkander aaner is een eenheid verkregen die bewonderenswaardig is. De fijnste schakeeringen, alle nuanceeringen van af het fluisterend pianissimo tot aan het krachtige fortissimo worden uitgevoerd met de meeste accuratesse, en op de schoonste wijze. De dames en heeren afzonderlijk te bespreken is natuurlijk onnoodig, iedereen, hetzij hij musicus, dilettant of geheel leek in de kunst is weet wie zij zjjn en wat zij kunnen praesteereu. Evenzoo zullen wij ons onthouden van eene bespreking van elk nummer in 't bijzonder, wij verklaren dit niet te kunnen. Verschil van smaak zal altijd blijven bestaan, zoo ook hier. Enkele stukken zal men wellicht te geleerd, daarei :egen andere te eenvoudig vinden, maar wanneer wij het programma nog eens door zien en ons dan herinneren hoe de uitvoering er van was, dan komen wij tot de conclusiemisschien wel te evenaren, doch niet te verbeteren. Hier was het de kunst, in haar schoonste, edelste uiting, De ten gehoore gebrachte stukken waren la. O bone Jesn, Palestrina, 5. Ave Regina, (1604) Orlando di Lasso, 2a. Weihnachtsgesang, (1609) M. Praetorius b. Christus factus est. (1660) F. Aneris. 3a. Tenebrae factae sunt Michael Haydn, b. Furwahr, (Uit de Passions cantate Ein Lammiein geht1730) C. H. Graun, 4a Choral (melodie van Hasler) J. S. Bach, b. Choral, melodie en toonzetting van J. S. Bach. 5a. Du hirte Israëls, Bortniansky, b. Er Kommt (1760) Joh. Adam Hiller, 6a. Ave Veruru, W. A. Mozart, Canto religioso, J. Haydn. 7a. Bede voor het vaderland (naar Valorius) J.Röntgen,b. Daukgebed, Valerius-Röntgen. W i e 1 r ij d e n. In verband met do door Burg. en Weth. dezer gemeente gedane afkondiging der verordening tot wijzi ging o. a. van art. 172 der Algemeene Politie-verordening vestigen wij de aandacht van wielrijders op onder staande bepalingen dier verordening, welke met 3 Sep tember a.s. in werking treden, t. w. Art. 172a. Het is verboden op een rijwiel te rijden met grooter snelheiddan waarmede een paard in matigen draf zich voortbeweegt. Art. 1725. Het is verboden tusschen een half uur na zons-ondergang en een half uur vóór zons-opgang te rijden op een rijwieldat niet voorzien is van een helder brandende lantaarnwaarvan het licht recht vooruit zichtbaar is. Art. 172c. Het is verboden op een rijwiel te rijden in het Fnidsen tusschen de Mient en de Appelsteeg, in de Schapensteegin de drie Krebbestegen, in de Diggelaarsteeg in de Ruitersteeg en in den Kooltuin. Art. 172d. De bepalingen van de artikelen 172, 172a en 1725 zijn alleen van toepassiug op het rijden op den openbaren wegbinnen de bebouwde kom der gemeente*) zooals die door heeren Gedeputeorde Staten van Noord holland bij hun besluit van 10 Februari 1897 No. 12 (Provinciaal Blad No. 17 van 1897) is aangewezen. Art. 172e. De overtreding van eene der bepalingen van art. 172, art. 172a, 1725 en 172c, wordt gestraft met eene geldboete van hoogstens vijj gulden. Onder de kom der gemeente is de geheele Alk maarder Hout met Harddraveislaan begrepen. De grens loopt langs de Vier Staten. Ken papegaal gevangen. In den morgen van den 29 langs de muziektent wandelendeontwaarde een onzer stadgenooten dat zich op een der lessenaars eene papegaai geposteerd had, welke zich zeer gedwee liet grijpen. Ofschoon aangifte werd gedaan aan het bureau van politie heeft zich nog nie mand als de eigenaar doen kennen. Hoe hij daar ge komen isPappetje heeft het nog niet gezegd. P- P- 41 p. 41 p. P- P- P- P- P- P- P- 39 39 37 37 37 37 36 35 p.9-4-9 35 p. 8-4-9 35 p. 7-8 9-7 na. 9-8 4-8 8-7 7-6 8-5 8-7 3-7 7-8 6-8 7-6 4-4 5-7 Badhuis „Witte Kruis." In de week van 22 tot 28 zijn in het badhuis van »het Witte Kruis" genomen 31 kuipbaden 48 regenbaden le kl. en 118 regenbaden 2e kl., te zamen 197 baden. Kegelen. Voor den eerewedstrijd van de Kegelclub «de Unie", alhier, waren van de overwinnende clubs 7 opge komen en maakten zij «Ewaldi", Amsterdam 240 p.; »Hard-gaat-ie", Haar lem 246 p.; «Koekoek", Amsterdam, 259 p.; «de Vol harding", Haarlem, 272 p.; «de Vliegende Hollander", Haarlem, 274 p.; «Kegellust", Noordscharwoude, 276 p.; «de Kroon", Haarlem, 284 p., zoodat laatstgenoemde de zilveren lauwerkrans verwierf. Na afloop van den eere wedstrijd reikte de voorzitter de heer H. v. d. Berg onder recht hartelijke en goedgekozen woorden de me- daljes en zilveren lauwerkrans aan de overwinnende clubs uitwaarna de heer H. Blokvoorzitter van de club «de Kroon", te Haarlem met welgepaste woorden den heer H. v. d. Berg hulde bracht voor zijne uitste kende leiding en der Kegelclub «de Unie" voor het welslagen van het concours. De stand van de wedstrijden op de personeele en vrije baan welke Zondag 5 September 's avonds 12 uur sluiten, is thans als volgt: Personeele Baan. J. J. H. Fischer, Amsterdam, 45 p. B. Bergmann, Alkmaar, 43 p. R. Bouw, Haarlem, 43 Chr. Zanders, Amsterdam, 41 H. H. Eenhorst, Alkmaar, J. Brinkman, Haarlem, G. Rijkers, Amsterdam, Buijs, Amsterdam, Francke, Noordscharwoude, Blom v. Wezel, Amsterdam, Chr. de Ruiter, A. C. Schröter, J. v. Giezen, Alkmaar, H. Ernsting, Amsterdam, W. Hnijstee, Aarsen, V r ij e Baan. W. Hnijstee Amsterdam, 50 p. 9-7 na. Buschen50 p. 7-7 E. G. v. d. Horst, Alkmaar, 48 p. 9-9 Ferd. A. Fischer, Amsterdam, 48 p. 9-8 Wattena, Haarlem, 47 p. 9-7 J. v. Giezen, Alkmaar, 46 p. 6-8 v. d. Laar, Amsterdam, 46 p. 9-6 Chr. Zanders, 44 p 9-9 de Jong, Noordscharwoude, 44 p. 7-8 Jacobse, Haarlem, 44 p. 8-6 Blom, Noordscharwoude, 44 p. 7-4 N. N. Amsterdam, 43 p. 7-9 Donders, Alkmaar, 43 p. 3-8 Francke, Noordscharwoude, 43 p. 7-7 J. J. v. d. Berg, Haarlem, 43 p. 7-6 J. W. de Haan, Amsterdam, 42 p. 4-8 A. Breed, Helder. 42 p. 8-4 Koninginnedag. Allerwege in deze gemeente wapperen de vlaggen op den 31, ter eere van den zeventienden verjaardag van H. M. de Kouingin Wilbelmina. Eene nette w.nkel- raamversiering zagen wij bij de firma J. Brongers G z., in galanteriën euz.: de buste der Koningin, geplaatst tusschen fraaie planten en bloemen. In den middag heeft eene muziekuitvoering plaats in den Hout door het Ste delijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, dat in den avond van dien dag te Haarlem spelen zal. Ken eigenaardig geschenk. Dat iemand voor de tweede maal zijn zilveren brui loft viert wat dezer dagen het geval was met onzen stadgenoot, den heer J. van Twisk, is zeker een zeld zaam voorkomend feit. Wij zouden het echter niet afzonderlijk vermelden, ware het niet, dat het zilveren echtpaar bij die gelegenheid van hun kleinzoon, den heer G. J. Kohier, te 'sHage, een geschenk had ontvangen, dat zich niet alleen door eene fraaie bewerking, doch ook door artistieke opvatting onderscheidt. Een 45 tal soorten tuinzaden heeft den schenker, tegelijk bewerker, gediend tot samenstelling van een huldeblijk, waarbij de opdracht in letters van verschillende kleur is aangebracht tusschen twee zich naar boven buigende takken, beneden verbonden door een strik. Het geringste onderdeel is van genoemde tuinzaden kunstig gevormd. Het is der bezich tiging zeer waard. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenen, dat in de ge meentebladen van Alkmaar nos. 69 en 70 zijn opgeno men besluiten van den Raad dier gemeente, dd. 4 Aug. 1897, waarbjj zijn vastgesteld Bedoelde gemeentebladen zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie tegen betaling van 5 ets. per exemplaar. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLA.INE PONT, Voorz. 30 Aug. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. GETROUWD: 29 Aug. Jan Giliüg en Co uelia Jaspers. Gijsbertus Cornelis Schot en Hermina Schrijver. Ja- colus Beudeker, wednr. van Francina Hendrica Baan, en Antje Nieuweboer, wed. van Jan Kort. 31 Paulus Franciscus Gijzen, wednr. van Marga- retha Celia Berkhout, en JLohanna Christina Geertrnida Bibo. GEBOREN 29 Aug. Thoodora Johanna, d. van Petrus Johannes Franciscus Donders en Francisca Adriana Kroese.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3