No. 106 Eerste blad, Wegen en Wegentigste Jaargang» 1897. ZONDAG 5 SEPTEMBER Buitenland. Nederland ALK1IAARS€HE («I RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; 'ranoo door het geheele rjjk 1, De 3 nummers/©,©S. Afzonderlijke nummers 3 ets. ïeïeioon. ij r .aer3 Prijs der gewone Advertentlënt Per regel 0,16. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. OEIBDËlSTKttAAU VAST A 1.14© VAK. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Dinsdag, 7 September 1897, des namiddags te 12 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de bier onder vermelde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. 1.Beëediging van de nieuw gekozen leden van den Ge meenteraad. 2. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 3. Aanvulling van verschillende raadscommissiën wegens plaats gehad hebbende periodieke aftreding van vijf leden van den Raad. 4. BenoemiDg van tijdelijke leeraren aan de Burgeravond school. 5. Rapport der commissie voor de belastingzaken enz. omtrent het onderzoek der rekening van regenten van het Mannen- en Vrouweugasthnis over 1896. 6. Als voren, in zake het doen van af- en overschrij vingen op de begrooting van de stads-apotheek, dienst 1896. 7. Voorstel van B. en W. Li zake de openbare verlich ting van de bnurt genaafc- Nieowpoort. 8. Idem, naar aanleiding eener aanvraag om restitutie van i 50,ter zake bet aanleggen van gasleiding in het bouwterrein aan den Stationsweg en den Berger weg. 9. Idem, betreffende het overbruggeh van de Nienwlan- dersingeigeacht. 10. Idem, tot vaststelling eener verordening tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der rijks perso- neele belasting. 11. Idem, naar aanleiding van art. 10 der wet, rege lende de financieele verhouding tnsschen het rijk en de gemeenten. 12. Rapport der raadscommissie, belast geweest^ met het onderzoek dor gemeente-rekening over 1896. 13. Idem van de raadscommissie tot het beantwoorden van de vraag of de gemeente de betaalde geldeu ter verpleging van H. Manschot, vronw van W. Linstra in een krankzinnigengesticht, van de gemeente Scher- merhorn zal terugvorderen. DUITSC1HLAAD. De keizer heeft aan hot feestmaal te Goblentz wederom een van die verrassende redevoe ringen gehouden, waarmede hij af en toe do geheele wereld in verbazing brengt. Hij zeide o.a. »Als een uitverkoren worktnig des Heeren beschouwde de Groote Keizer zich, toen hij den troon besteeg. Ons allen en vóór alles, ons Vorsten heeft bij een juweel, een kostbaar kleinood nagelaten, dat hij helder heeft doen stralen en dat wij hoog en heilig moeten houden dat is het koningschap door Gods genade, het koning schap met zijn zware plichten, zijn eindeloozen last, zijn voortdnrenden arbeid en zijn vreeselijke verantwoorde lijkheid voor den Schepper alleen, waarvan geen mensch geen minister, geen Parlement, geen volk, den Monarch kan ontheffen." Natuurlijk verdiepen alle bladen zich er in, wat de Keizer met deze zonderlinge uiting, in een tijd van groote politieke kalmte, kan hebben bedoelden verwachten, dat de toekomstige gebeurtenissen weldra zullen toonen, welke aanleiding de keizer had, om zooveel nadruk to leggen op zijn Koningschap bij de genade Gods." Eenige Lotharingers hebben aan Méline, de Fran- schen minister-president een telegram van gelukwen- sching gezonden met de Russische Alliantie. De minister antwoordde daarop. »De Voorzitter van den ministerraad, diep geroerd door de gevoelens, uitgesproken door de groep Lotha ringers als wier tolk gij zijt opgetreden, verzoekt u uwen landgenooten de gelukwenschen en de dankbaar heid der regeering over te brengen voor hun gloeiende vaderlandsliefde." De Duitsche bladen zijn daarover slecht te spreken en de »Frankf. Ztg." verwacht zelfs, dat van Duitsche zijde verklaringen zullen geëischt worden, opdat worde vast gesteld of de Eransche minister-president werkelijk op die wijze tegen den vrede van Frankfort heeft gede monstreerd. - Volgens de laatste berichten uit Indië is de Kobat-pas den Engelschen zonder slag of stoot in handen gevallen. Eeue afdeeling cavalerie en infanterie, van Matauri komende, is Dinsdag, zonder gemoeid te worden dooi den pas getrokken. Met deze versterking is generaal biggs in staat, van Kohat uit offensief tegen de Orak- zaïs op te treden, die in het Britsche gebied gevallen ziju. De »\\estm. Gazette' vreest, dat de geruchten over onlusten in Beludchistan maar al te waar zijn. Een groote verzameling van inboorlingen heeft plaats te Match in Beludchistan; eenigo inlandsche soldaten zijn gedood op een versterkte post, acht mijlen van Quetta. Generaal Yeatman Biggs, de commandant van de Engelseh-Iudische troepen nabij Hangn, uitgezonden om de Orakzai's te tuchtigen, ziet volgens de laatste berichten kans een be3lissenden slag to slaan Er moeten op de bergen nabij Hangu nu ongeveer 10.000 Orakzai's ver zameld zijn. ERAWKR-IJK. Nog steeds duurt de Alliantie voort Men is er op bedacht van du nieuwe vriendschappe lijke betrekking zooveel en zoo spoedig mogelijk partij te trekken. De minister van koophandel, de hoer Boucher, moedigt in een onderhond met een correspondent van den »Gaulois" den Franschen handel aan, verb'ndingen aan te knoopen met Russische firma's en Frans: >e industrieën in Rusland in te voeren. Hij gelooft, daf Rusland hiertegen, voor zoover eigen belangen niet bedr< gd worden, geen moeie- lijkheden zal maken. Intusschen heeft do ministeraad besloten tal van door bnrgelijke en militaire gerechten veroordeelden in vrijheid te stellen naar aanleiding van den gelukkigen afloop van de reis van president Fauro. UKii;HK\liAM». De Kamer is uiteengegaan, en zal volgens verklaring van don minister-president Ralli binnen veertien dagen waarschijnlijk opnieuw bijeen zon worden geroepen. Hieruit word-fc van verschillende zijden afgeleid, dat dan de vredesonderhandelingen zullen ge ëindigd zijn en de vredesvoorwaarden aan de goedkeuring der Kamer onderworpon zullon worden. De Daily Telegraph ontvangt het bericht, dat de on derhandelingen een gnnstigen koer hebben genomen. Er wordt niet langer op aangedrongen dat enkele inkomsten voor den dienst der onde schnld zullen worden aange wezen. Er is thans sprake vau, om de houders ervan op geheel andere wijze zekerheid te v rschaffen. De Westm. Gazette dringt er op aan, dat thans aan de Dnitsche schuldeischers van Griekenland waarborgen zullen gegeven worden. Het blad herinnert, dat Enge land dit in Egypte ook heeft verlangd voor zijn eigen onderdanen. Het. voorstel van Ralli om reeds verpande inkomsten als waarborg voor de orlogschatting aan te bieden is wel een beetje hart. -oor de schuldeischers, vindt de »Westm. Gazette." TURKIJE. De positie van Djewad-pacha den Torkschen gouverneur van Kreta, is niet precies aange naam te noemen. »Do Standard" weet te melden, dat de Engelsche admiraal geweigerd heeft deel te nemen aan een feest, dat de gouverneur den leger- en vloot voogden aanbood. De »Int. Korr." deelt mede dat de, door de admiraals ingestelde krijgsraad, ondanks den tegenstand van den Tarkschen gouverneur, zijn taak heeft aanvaard en dat binnen enkele dagen vier Mahomedanen en een Christen, die zich aan landvredebreuk hebben schuldig gemaakt, voor dien raad zu len terechtstaan. Voorts hebben de admiraals, trots de bezwaren van Djewad-pacha, den vuurtoren van Drepana door Euro- peesche troepen doen bezetten en de Turksche soldaten met geweld doen verwijderen. En de Italiaansche admiraal Canevaro zond den Turk- schen militairen commandant van Heraklion, Ismail-bey, een in krasse termen gestelde nota, om hem verantwoor delijk te stellen, dat de christelijke godsdienstoefeningen in de stad niet meer worden gehinderd. A T J E M. Den 31 ontving de Regeering het volgende draad- bericht »De eerste colonne kwam den 30sten te Kepaja Doewa en de 31 Angnstns te Selimoen eu Gleieng; zij werd den tweeden dag licht beschoten, de tweede colonne ontmoette geen vijand." Brandweer. De Hamburgsche brandweer is thans van 14 groote stoomspuiten en 25 drijvende stoomspuiten voorzien. Elke drijvende spuit kan uit vier buizen water geven. Drinken voor het eten. Mot het oog op het volkomen verteren van haver is het veel beter het paard voor het havereten te laten drin ken, dan onmiddelijk daarna. Proeven, daaromtrent eeni- gen tijd geleden in Frankrijk en Denemarken genomen, hebben dit duidelijk aan het licht gebracht. Aan een der landbouwscholen in Frknkrijk heeft men een paard 2 K.G. haver laten eten en het onmiddelijk daarna laten drinken, waarop men het gedood heeft. Bij de lijkopening bleek nu dat nog ongeveer '/2 K.G. haver in de maag drijvende was op wat water, doch dat de overige haver ver in het darmkanaal was doorgedron gen, waar het door het water heengedrongen was. Deze haver was voor de voeding zoo goed als verloren. Een ander paard liot men eerst drinken en daarna 2 K.G. haver eten. Een kwartier na het eten werd ook dit paaid gedood en toen bleek de meeste haver nog in de maag aanwezig te zjjn. In Denemarken heeft men hetzelfde waargenomen en ook nog opgemerkt, dat paarden, die onmiddelijk na het havereten, drinken, in hun mest veel meer onverteerde haverkorrels hebben, dan paarden, die men vooraf liet dtinken. Die dns van zijn ration haver het meeste voor deel wil hebben, moet zijne paarden eerst laten drinken en daarna de haver geven. Laatste Berichten. Koning Humbert te Homburg. HOMBURG, 3 Sept. Koning Humbert en zijn gemalin kwamen hedenmiddag hier aan en werden ontvangen door het Duitsche keizerpaar, prins Albrecht, den hertog van Cambridge en gevolg. Toen de trein stilstond, trad de keizer naar het koninklijk rijtuig en begroette zijn gasten. Hij kuste de koningin op de beide wangen en kuste ook den koning herhaalde malen. Hierop reed men gezamenlijk naar het slot. De weg was door infanterie afgezet. Op vele plaatsen was de straat feestelijk versierd. Voor het paviljoen van bet Kurhaus hielden de rijtuigen stil. De opperburgemeester begroette bet koningspaar, dat harte lijk bedankte voor de ontvangst. Het publiek bracht den gasten hartelijke ovaties. Tentoonstelling 's Boscli Ter gelegenheid der tentoonstelling van Noord-Bra- bantsche Nijverheid te 's Hertogenboscb heeft eene loterij plaats, met ruim 1000 prijzen, waaronder als hoofdprijs een landauer met 2 paarden (desverkiezende iu plaats daarvan t 2000 aan contanten). De trekking heeft plaats op donderdag, 23 September, terwijl inmiddels ad f 1 nog loten verkrijgbaar zijn. Urnen». Bij de den 1 gehouden herstemming voor de betrekking van voorzitter van de banne en den polder Ursem, verkreeg de heer S. Akkerman 111 en de heer E. Keijzer 73 stemmen; eerstgenoemde is dus herkozen. Warmenhulzen. Aan het posttelefoonkantoor alhier werden gedurende de maand Augustus behandeld 36 telegrammeniu de postspaarbank hadden plaats: 20 inlagen tot een bedrag van j 260.15 5 terugbetalingen tot een bedrag van f 396 Uzaar Peterfeesten. De Nowoje Wrernja (Nieuwe Tijd) bevat brieven over de Czaar-Pete'rfeesien to Zaandam, waaraan de N. R. Ct. het volgende ontleent Den Zaandammer is zijn Pietarbaas, zooals ze hem meestal noemen, dierbaar, hij gaat hem meer ter harte dan eenige Hollandsche koning of held. In de feestdagen was het een Rus in Zaandam half te moede als in zijn vaderland. Overal weerklonken het Russische volkslied en de Preobzazjénski-marsch, aan de maaltijden werden toosten uitgebracht op Z. M. den Keizer, onder de menigte hoorde men roepen »Vive l'empereur en de herinneringen aan Peter waren zóo talrijk, dat Zaandam in dat opzicht Petersburg in 1872 bijna de loef afstak. De schrijver heeft ook op een schip de groep van Ozaar Peter en zijn omgeving gezien. Over de geschiedkundige getrouwheid van de pakken zegt hij in zijn tweeden brief ^Geschiedkundig trouw is alleen het mooie donkerpaarsche pak van den Hollandsehen koopman (Van der Holst) de overige roode, groenachtige en witte pakken met gouden tressen en boordsels op de borst vormen een mengsel van Russisch, Poolscb, Hougaarsch en waarschijnlijk nog iets anders.'' Van zijn aanwezigheid bij het kinderfeest vertelt de schrijver »Vóor het middagmaal op het Raadhuis wordt ons nog een kijkje op het kinderfeest geguud. De Russen verwachtten natuurlijk niets van zoo'n schouwspel. Zij reden om het Raadhuis heen en van daar naar een plein. Een heele zee van kinderkopjes. Hoeveel zijn er daar wel?" s-Zesentwintighonderd kinderen, allemaal Zaandamsche." »Ze hebben de koets van den gezant in't oog gekregen. sVroolijk geschreeuw.Het Russische volkslied, hoerageroep. »Overal vroolijke, blijde gezichten. vVive notre Empereur roept een flink meisje. »In het rijtnig worden Hollandsche versjes geworpen, met zorg door een kinderhand geschreven »Pieterbaas." »Wat is dat »Een versje over Czaar Peter, dat al lang is opge nomen in de schoolliederboeken. Vroeger hebben ze het ook gezongen, maar voor het jubelfeest hebben ze het allemaal van buiten geleerd. Wilt a ze hooren zingen »Het orkest speelde een eenvoudig wijsje, dat door de kinderen opgewekt werd begeleid. »En wie heeft deze velletjes geschreven »De kinderenze wilden met alle geweld aan de vreemde gasten het eigenhandig geschreven vers aan bieden." Na den inhoud van het lied te hebben meegedeeld, gaat do schrijver voort: sZulke liedjes moesten eigenlijk niet door Hollandsche kinderen worden gezongen. Maar iu Godsnaam, als Rus sische kinderen het niet kunnen doen, laat dan Holland sche bet maar zingen en er Russische harten mee ver hengen." Veeziekte. De besmettelijke varkensziekte (vlekziekte) breidt zich te Haarlemmermeer en omstreken zeer uit: bij 6 a 12 stuks worden de dieren aangetast en sterven dan in den regel spoedig.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1