Een Godsgericht. No. 107. ïtiegen en Negentigste Jaargang* 897. W ÖENSDAG 8 SEPTEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, ILKIHAARSCHE COURANT Deze Courant wordt 3Miagd*g«, Doaiierdag- en SlRterdagsvcsid uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 31 ets. MefooHumMr s ï*rijs der gewone Adverfeutlën: Per regel 6,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ds ZOON. MOATD- en KLAUWZEER. Do BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbendendatofschoon bij Ministrieele beschikking van 5 Jnni 1897 de artikelen 2, snb 2e, 4e, 5e en 6e, 34, 37, 38 en 39 van het kon. besluit van 10 Juli 1896 buiten toepassing zijn gesteld het doen van aangifte van mond- en klauwzeer, bedoeld bij art. 13 der wetnog steeds verplich tend Is. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 4 Sept. 1897. A. MAOLAINE PONT. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van P. KLUITMANboekdrukker alhier, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor in het perceel aan de Kapelsteeg, wijk D No. 4, en dat op Maandag 20 Sep tember 1897, s middags te twaalf uren, ten stads- huize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprich ten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT, Voorzitter. 6 Sept. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. WUBTSCSSIiAATW. De Koning van Italië is naar Homburg gekomen om de groote manoeuvres van het Duitsche leger bij te wonen. Aan dit bezoek onmiddelijk na het tot stand komen van het Fransch-Russische ver bond wordt een nieuwe bevestiging gezien van de alliantie tnsschen Italië en Duitschland. Enkele Italiaansche bladen meenden dat de reis des Konings geen politieke beteekenis heeft. Maar, naar uit Rome wordt gemeld, is de regeering zeer verstoord over deze uitingendie zij als een bewijs van tactloosheid beschouwt. De olficieuse Italië'die daaraan had medegedaan moest dezer dagen van front veranderenen bevat nu een hoofdartikel, waarin het bezoek van den Koning aan Homburg een bewijs genoemd wordt »van de vaste en innige verhouding der Staten" van het Drievoudig Verbond". Volgens het »Frankf. Journal'' is de Prins van Wales dit jaar voor zijn gewone »kuur" naar Marienbad en niet weder naar Homburg getogen, omdat hij geen uitnoodi- ging heeft gekregen tot de wapenschouwingdie thans bij Homburg wordt gehouden. Dit is een opzettelijk verzuim eu wel omdat Keizer Wilhelm geen persoonlijke uitnoodiging heeft ontvangen bij de jubiléfeesten van zijn grootmoeder, Koningin Victoria. Men had dit nagelaten omdat naar beweerd werd minder aangename be toogingen van het Engelsch publiek tegenover den Kei zer te duchten waren. Roman naar het Engelsch *3) van A. CONAN DOYLE. De beide detectieven staarden hem vol verbazing aan, en mijn vriend hernam met overtuiging »Ik heb thans al de draden in handen, die zulk een warnet vormden. Er zijn, zeer zeker, nog bijzonderheden aan te vullen, maar ik ben even zeker van de hoofd feiten van het oogenblik af dat Drebber Stangerson aan het station verliet, tot de ontdekking van het lijk van den secretaris toe, als had ik ze met eigen oogen aanschouwd. Ik zal u een bewijs daarvan geven. Hebt gij de hand kunnen leggen op die pillen »Ik heb ze bij mij,' zeide Lestrade, een klein wit doosje te voorschijn halende»Ik nam ze mede, evenals d® beurs en het telegram, van plan zijnde ze in veilig heid te brengen op het politie bureau. Het is nog een wonder, dat ik die pillen bij mij stak, want ik moet hecht ^D' dat 6r hoegenaamd geen gewicht aan »Geef ze mij," zeide Holmes, en zich tot mij wendende, vroeg hg. Welnu, dokter, zijn dat gewone pillen?" Dat waren ze zekerlijk niet. Zij waren parelgrijs van kleur, klem, rond en bijua doorschijnend, wanneer men ze tegen het licht hield. »Uit hunne lichtheid eu door schijnendheid, zou ik opmaken, dat zij oplosbaar zijn in water; merkte ik op. »Volkomen juist, antwoordde Holmes. »Zou het u nu iets kunneu schelen naar beneden te gaan eu dien armen Kleinen duivel vau een hond te halen, die al zoo lang ziek is geweest, en dien de huisjuffrouw u gisteren ver zocht van zijne pijnen te ontslaan Ik ging naar beneden en droeg den hond in mijne lüWGEIiASfD. Uit Indië niet veel nieuws. De toestand is nog onveranderd en geeft den Engelschen bladen veel reden tot bezorgdheid. Men begint thans te twijfelen aan de juistheid van het bericht dat generaal Yeatman Biggs er in zal slagen tot een treffen met de Orakzais te komen. De Orakzais houden de vroegere politiek vol, om zich aan geen beslissen den slag te wagen en zich in de bergen schuil te houden. Kolonel Abbott kwam reeds in con tact met een bende van 1500 Orakzai's bij Doaba, doch toen hij tot den aanval wilds overgaan trokken zij in het gebergte terug. De Afridis schijnen zich met de Orakzai's te zullen vereenigen. Een bende van 12000 Afridis heeft met dat doel bet Samana-gebergte bereikt. De weg naar Tarachinar en de forten in de Kurram- vallei zijn door de vliegende colonne van kolonel Ri chardson ontzet, zoodat de Europeesche vrouwen uit die forten in veiligheid kunnen gebracht worden. Het fort Shabkadr wordt nog steeds ernstig bedreigd en de Mullah van Hattah heeft weer nieuwe troepen oproerlingen, voornamelijk Mohmands om zich verzameld. Ten einde deze uiteen te jagen en den bevrienden khan van Dir te beschermenzal een legermacht van 10,000 man onder generaal Ellis en sir Bindon Blood het land der Mohmands binnenrukken. In Beludohistan is de toestand rustiger dan vroegere berichten omtrent het afsnijden van telegraafdraden en moorden op Hindoo's deden vermoeden. Overigens valt er echter een groote werkzaamheid onder de oproerige stammen waar te nemen. Een detachement Royal Dra goons werd nabij den Khyber-pas beschoten, zoodat een man en drie paarden gedood werden. Het fort Cavagnari wordt nu ook ernstig bedreigdterwijl de Ozakrais zich nog steeds in grooten getale nabij de forten Hangn en Thai ophouden. Uit Woolwich wordt gemeld dat een batterij rij dende artillerie en de noodige manschappen van de rijdende en veld-artillerie bevel hebben ontvangen naar Indië te vertrekken en de daar liggende batterijen op oorlogssterkte te brengen. ERAAHRIJK. Nog steeds spreekt en schrijft men over niet veel anders dan over de Alliantie met Rusland. De »Gaulois" heeft van een »officiëel persoon" enkele bijzonderheden over het traetaat vernomen. Daarin deelt het blad mede, dat het traetaat zelf zeer kort is, doch een groot aantal bijvoegingen bevat. De woorden uit den toost van czaar Nikolaas s>recht en billijkheid" vormen den hoofdinhoud van het verdrag. Het verdrag is niet offensief, dooh het bevat verschillende, nauwkeurig aan gegeven gevallen, waarin de eene mogendheid de andere met een bepaald aantal troepen moet te hulp komen, indien de belangen van een der contractanten door een toonaangevende mogendheid van het Drievoudig Ver bond gekrenkt worden en diplomatieke onderhandelingen niet bij machte gebleken zijn de hierdoor gerezen moei lijkheden uit den weg te ruimen. Het schijnt dat hierbij vooral op verwikkelingen in Oost-Azië en Europa het armen naai boven. Zijne moeielijke ademhaling en ver glaasde oogen toonden aan dat zijn einde nabij was. Zijn sneeuwwitte kop verkondigde dat hij aan het einde van zijn bestaan was gekomen. Ik legde hem op een kus sen op het haardkleed. »Ik zal thans een dezer pillen doormidden snijden," sprak Holmes, en zijn pennemes nemende, voegde hij de daad bij het woord. »De eene helft zullen wij tot nader doeleinde weor in het doosje leggen. De andere helft stop ik in dit wijnglas, waarin een theelepeltje water is. Gij ziet dat onze vriend de dokter gelijk heeft en dat alles reeds opgelost is.'' »Dat mag heel belangwekkend wezen," zeide Lestrade op den gekrenkten toon van iemand, die vermoedt dat men don spot met hem drijft. »Maar ik begrijp volstrekt niet wat het te maken heeft met Stangerson's dood." »Heb maar geduld, mijn waarde vriend Gij zult eindigen met in te zien dat het er volkomen mede in verband staat. Ik zal er thans wat melk bijvoegen, om het mengsel smakelijk te maken, en als wij het den hond voorhouden, zullen wij zien dat hij het heel gewillig opdrinkt." Al sprekende goot hij don inhoud van het wijnglas op een schoteltje, dat hij voor den hond plaatste, die het spoedig oplikte. De ernstige houding van Sherlock Holmes had znlk een indruk op ons gemaakt, dat wij allen doodstil zaten toe te kijken en het een of ander aangrijpende voorval verwachtten. Er deed zich echter niets bijzonders voor. De houd bleef op zijn kussen uitgestrekt liggen, met moeite ademhalende, maar schijn baar niet zieker of beter door den drank. Holmes had zijn horloge in de hand genomen, en toen minunt op minuut verstreek zonder eenigen uitslag op te leveren, verscheen er een uitdrukking van groote verbazing en teleurstelling op zijn gelaat. Hij beet op zijne lippen, trommelde met de vingers op de tafel en gaf alle kenteekenen van het grootste ongeclnld. Zijn ontroering was zoo hevig, dat ik hem oprecht beklaagde, terwijl de twee detectieven spottend glimlachten, verre van verdrietig dat hij schaakmat was gezet. oog gevestigd is. Voor elk afzonderlijk optreden is een voorafgaande overeenkomst tnsschen de beide contrac tanten noodzakelijk. Iu de gesprekken tnsschen den Czaar en president Faure is, naar de »Gaulois" verder verneemt, ook de mogelijkheid behandeld, dat de Fransche vloot ter bescher ming van Denemarken zou kunnen optreden. Indien Denemarken door Duitschland wordt aangevallen, zullen Rusland en Frankrijk het te hulp komen, doch een vast verbond bestaat niet tnsschen Frankrijk en Denemarken'. De minister van koloniën, de heer Lebou, heeft van den ministerraad opdracht gekregen een inspectiereis naar de bezittingen in West-Afrika te maken. De heer Lebon zal zich 8 October scheep begeven en met de gouverneurs van de koloniën Senegal, Guinea, Soedan, Ivoorkust en Dahomey te St. Louis een bespreking houden. ttRAIillilffMIiAlKö. Met de vredesonderhandelingen schiet men nog niet veel op thans steekt Duitschland een spaak in het wiel door do besliste verklaring dat het niet zal toestemmen in de wijziging der voorstellen, door Turkije op raad ven Duitschland goed gekeurd. Dit heeft betrokking op de instelling der finan- ciëele controle. Duitschland wil niet alleen voor de be langhebbenden bij de nieuwe Grieksche leoningen afdoende waarborgen het eischt die ook voor de houders dei- oude Grieksche schuld, waarvan e/7 in Duitschland ge plaatst is. Uit Atheno wordt aan den »Times" gemeld, dat de houding van Duitschland in Griekenland een zeer ge drukte stemming heeft verwekt. Er is, naar de »Voss. Ztg.' meent, slechts een middel om aan die gedruktheid een einde te maken en wel door het kloeke besluit der Grieksche regeering om alle staatsinkomsten te onder werpen aan de contróle der Europeesche mogendheden. In Karditza, in het Z.W. van Thessalië, heeft Vrijdag een strijd plaats gehad tnsschen Turksche troepen en Grieksche landbevolking. De Grieksche boeren moesten voor de Turken vluchten en zich met vrouwen en kin deren verschansen in bet gebergte, waar zij den Turken hardnekkig tegenstand boden. Eindelijk waren de Turken sterk genoeg in aantal om de hoogten te kunnen bestor men 150 Grieken, waaronder vele vrouwen en kinderen, werden gedood. TUKhlJK. Ongeregelde Turksche troepen op Kreta hebben in den nacht van 31 Aug. geschoten op het Itali aansche schip »Sardaigne." Admiraal Canevaro heeft hierover bij zijn collega's beklag ingediend, en deze heb ben besloten aan Dje,vad-pacha ontwapening te vragen van de ongeregelde Turksche troepen. Indien dit wordt geweigerd, zullen de admiraals aan den Sultan verzoeken Djevad pacha te ontslaan. De admiralen stellen 10 September voor als den datum voor de opheffing van de blokkade van Kreta. Zij hebben daaromtrent telegraphisch aan hunne regeeringen instruc- tiën gevraagd. »Het kan geen louter toeval zijn riep hij uit, ten laatste vau zijn stoel opspringende, en door de kamer heen en weer loopend. »EIet is onmogelijk dat het slechts een toeval is. Dezelfde pillen, die ik vermoedde dat Drebber's dood veroorzaaKt hadden, worden na den moord van Stangerson gevonden. En toch zijn zij on schadelijk. Wat mag dat beteekenen Mijne gansche berekening kan toch geen dwaling zijn. Het kan niet 1 En toch is deze ongelukkige hond er niet zieker om. Oik weet het alIk weet het al Met een waren kreet van verrukking snelde hij op het doosje toe, sneod den tweeden pil doormidden, loste hem op, voegde er melk bij, en bood het schoteltje aan den hond. De tong van het arme dier scheen er ternauwernood van te heb ben geproefd, of een stuiptrekking doorliep al zijne leden, en hij strekte zich even roerloos uit als ware hg door een bliksemstraal getroffen geweest. Sherlock Holmes haalde diep adem, en wischte zich het zweet van het voorhoofd »Ik had meer vertrouwen moeten koesteren, zeide hij, sen reeds lang moeten weten datwanneer een feit in strijd is met een lange reeks gevolgtrekkingen, het onveranderlijk onderworpen moet worden aan eene andere toepassing. Van de twee pillen in dat doosje, was een gevuld met hot doodelijke vergif, en de ander geheel onschadelijk. Ik had dat moeten inzien, nog voordat de doos mij onder de oogen kwam." Deze laatste verklaring kwam mij zoo verbazend voor, dat ik ternauwernood kon aannemen dat hij bij zijn volle verstand was. Voor ons lag de dooóe hond echter, als het bewijs dat zijn vermoeden juist was geweest. Het scheon mij toe dat de nevelen voor mijn eigen verstand van lieverlede wegtrokken en ik begon mij een vaag, onbestemd begrip van de waarheid te maken. »Dii alles komt u vreemd voor," hernam Holmes »omdat gij bij het begin van bot onderzoek, naliet u rekenschap te geven van het gewicht van den eenigen waren leiddraad, die ons gegeven was. Ik had het geluk hem te vatten, en al wat sedert dien voorgevallen is, heeft mijn aanvankelijke veronderstelling gestaafd, en was ook slechts tiet logisch gevolg daarvan. Ziedaar

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1