Nederland. Laatste Berichten. De aanslag te Barcelona. BARCELONA 6 Sept. De krijgsraad veroordeelde Sempan, den anarchist, (die een aanslag pleegde op den chef der politie, kapitein Portas), tot 40 jaar dwangarbeid. Hofberichten. Den 4 hebben de koninginnen de cavalerie-manoeu- vres te Elspeet (Velnwe) bezocht. De Koninginnen vertrokken gezamenlijk per rijtuig van het Loo. Op eenigen afstand van het manoeuvre- terrein, sleeg de Koningin met Haar gevolg te paard. Koningin Wilhelmina was in het witzij bereed een mooi zwart klein paard en reed met het gevolg over het terrein naar een heuvel, nu en dan flink galoppeerend. Vervolgens kwam de Koningin-Regentes in een rijtuig a la Daumont, waarna de revue begon. Jammer dat nu en dan hevige regens vielen. Toch bleef Koningin Wilhelmina, stortregen en wind trotsee- ren. Er waren vrij veel toeschouwers en de Koninginnen werden hartelijk toegejuicht. Heden wordt ten Paleize Het Loo, bij de ontvangst van den Koning van Siam, een groot gala-diner gegeven. De Honing van Siam. De Koning van Siam, die nu ons land met een kort bezoek vereert, is een zeer beschaafd en vellicht Aziatisch Vorst. Somdetseh-Pra-Paramindr (Maha Chulalonkom) Pra Chulu Chom Kluo bij verkorting Koning Chulalon kom genoemd deed reeds in 1871 en in 1896 een reis naar Java, en hij ondernam zijn tegenwoordige leis door de voornaamste landen van Europa om door eigen aanschouwing de Westersche beschaving te leeren kennen. Hij spreekt vloeiend Fransch en Engelsch. Daarbij wist bij, waar hij kwam, zich bemind te maken door zijn voorkomendheid. Ook bij zijne onderdanen, door wie bij, als een echt Oostersch aileenheorscher, met bijna afgodischen eerbied wordt behandeld, is hij zeer bemind. Chulalonkom heeft in zijn hoofdzetel, Bangkok, eene schoone stadeen Eu- ropeesch paleis laten bouwen, dat hem 4 millioen gulden kosttede weelde en pracht aan het S.ameesehe Hot herinneren aan de wondersprookjes van het Oosten. Ook 's Konings kostbare geschenken getuigen daarvan, o. a. dat aan Koningin Victoria, een theeservies van louter goud, met diamanten versierd. De vader van dezen Koning, stelde 8iam open voor het handelsverkeer met vreemde landen, knoopte vriend schapsbetrekkingen aan met Europa,, nam verscheidene Europeanen in Staatsdienst en schiep een Sumeesc e handelsvloot. Chulalonkom zette, zoodra hij meerderjarig was en de teugels van het bewind aanvaardde (1873), het werk zijns vaders voort. Hij voerde een aantal horvormingen in. Het rechts wezen werd op Europeesche wijze ingericht. De erfelijke slavernij werd afgeschaft. Er werden spoorwegen en telegraaflijnen aangelegd; het land werd aangesloten >ij het Wereldpostverbond en de onde ingewikkelde bia- meesche tijdrekening werd door de Europeesche vervan gen, met het onderscheid, dat in Siam het jaar begint ^Bangkok, de residentie, heeft in de laatste tien jaren zoo good als de Europeesche groote steden tramlijnen, moderne straatverlichting, genummerde huizen, een straat reinigingsdienst, een goede politie enz. Er zijn een aantal Europeanen in Siam werkzaam brj landsbestuur, leger en vloot. De Minister van ^nnen- landscho Zaken is een Zuid-Nederlander en die van Maiine een Deen. Het koninkrijk Siam, in Achter-Indië gelegen, beslaat een uitgestrektheid van 800.339 vlerk, kilometer t Heeft 5 millioen inwoners, onder welke 1 millioen Ghineezen en 1 millioen Maleiers. De godsdienst is het Bnddhisme. sameniarjtsKaiamsiSEögeimaBB De Koning regeert bet land met zijne Ministers en de Staatsraad, waarin ook de Prinsen van den bloede zitting hebben. De Koning moet een inkomen hebben van f 24.000.000. Vele Siameesche jongelieden ontvangen in Europa hunne opleiding, evenals ook de Kroonprins Chow Fa Mahavajiravndh, die thans ruim 16 jaren ond is. waarom de zaken, die u op een dwaalspoor leidden, en de zaak steeds duisterder voor u maakten, mij hielpen haar te doorgr ndon en mijne gevolgtrekkingen te staven. Het is eene vergissing iets zonderlings met iets geheim zinnigs te verwarren. De meest alledaagsche misdaad is dikwijls de geheimzinnigste, omdat zij geen nieuwe ol bijzondere zijden vertoont, waaruit men iets af kan leiden. Deae moord ware heel wat moeielijker op te helderen geweest, indien men het lijk van het slachtoffer eenvou dig op straat had vinden liggen, zonder een dier over dreven en aangrijpende bijkomende omstandigheden, die hem opvallend hebben gemaakt. Dus verre van de zaak te bemoeilijken, hebben die vreemde bijzonderheden haar veel vereenvoudigd." Gregson, die deze toespraak met het grootste ongeduld had aangehoord, kon zich niet langer bedwingen Luis ter, mijnheer Sherlock Holmes," zeide hij, »wij zijn allen bereid te erkennen, dat gij oen kundig menseh zijt en uw eigen methode van arbeiden hebtmaar wij hebben thans iets andeis noodig dan theorie of redevoeringen. Het komt er op aan ons meester van den man te maken. Ik heb mij met de zaak bemoeid, en het schijnt dat ik mij vergiste. De jonge Charpen- tier kan onmogelijk in dit tweede misdrijf gemoeid zijn. Lestrade spoorde zijn man na, Stangerson en het komt uit dat ook hij zich bedrogen heeft. Gij hebt hierop ge zinspeeld en daarop en schijnt heel wat meer te weten dan wij, maar het oogenblik is gekomen, dat wij ons gerechtigd achten n ronduit te vragen hoeveel gjj omtrent het geval weet. Kunt gij ons den man noemen, die de misdrijven pleegde?" »Ik kan niet helpen het met Gregson eens te zijn, mijnheer," merkte Lestrade op. »Wij hebben beiden ons best gedaan en hebben beiden gedwaald. Gij hebt meer dau eens, sedert mpne komst alhier, verzekerd al de noodige inlichtingen te bezitten. Gij zult die toch niet langer voor ons verborgen honden." Ieder uitstel in het in hechtenis nemen van den moordenaar," sprak ik op mijne beurt, »zou hem den tijd geven de eene of andere nienwe gruweldaad te plegen. Wordt vervolgd.) Haarlem. De heer J. A. Bakker alhier, die con cessie heeft aangevraagd om in de gemeenten Heemstede, Bennebroek en Hillegom watergas te mogen exploiteeren, gaf Vrijdagavond eenige proeven te zijnen huize ten beste om de lichtsterkte en het gevaarlooze van het gas aan te toonen. De burgemeesters, wethouders en vele raads leden dier gemeenten woonden de proeven bij en waren wel voldaan. Den prijs van het gas dacht de heer Bakker te stellen op 6 cent por kub. M., zijn fabriek zou komen te Bennebroek. Uit den Haag wordt gemeld Het nut. van het draineeren van het Malieveld sedert de landbouwtentoonstelling, in 1872 op dat terrein ge- honden toen het publiek tot de enkels door het water waadde blijkt vooral duidelijk, nu binnen enkele weken de groote tentoonstelling van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal worden ge opend. Ondanks het overvloedige hemelwater, dat in den laatsten tijd valt, is het tentoonstellingsterrein in den besten toestand. Ten bewijze dat de inzendingen van vee en paarden talrijk zullen zijn, kan medegedoeld worden, dat in niet minder dan 500 stallen op het terrein gelegenheid is de dieren te huisvesten. O n w c »1 er. Tijdens een zwaar on weder dat Zaterdagavond boven Hhenen woedde, sloeg de bliksem in den fraaien Cunera- toren. Spoedig sloeg de vlam uit de kap van de lantaarn die het bovenste uiteinde van den toren vormt. Om elf nnr was reeds de tweede zoldering doorgebrand en werd hot voor ieder duidelijk dat het schoone bouwwerk ver loren was, daar de brandweer niets tot redding kon doen. De inwoners van Rhenen brachten een angstigen nacht door, want de wind dreef de vonken over de geheele stad en hoewel de regen bij stroomen neerviel was het gevaar groot. Een paar kleine huisjes nabij de kerk geraakten door het vallen van brandende stukken hont in brand, maar men slaagde er in het vuur te blnsschen. De brand weer van Rhenen, versterkt met eenige spuiten nit Wage- ningen, werkte den geheelen nacht. Des morgens om zes uur was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken, maar de toren is verloren en ook de kerk met haar schoon orgel is geheel door de vlammen verteerd. De kerk, die nit het laatst dor tiende eeuw dateerde, was gewijd aan de H. Cnnera en werd daarom de Cunera's of Kuinerskerk genoemd. De toren, een der hoogste in ons land en een meesterstuk van bouwkunst, was van veel lateren datum blijkens een opschrift op den noorder muur in het portaal werd met den bouw aangevangen in het jaar 1492, »daags voor Pancras", maar hij werd eerst in 1531 voltooid. Het orgel in de kerk dateerde van 1527. Op den toren was geen bliksemafleider. Tien jaar geleden heeft de heer Le Cavelier in den gemeenteraad een voorstel gedaan om een afleider op den toren te plaatsen. Dat voorstel werd toen met op één na alge- meene stemmen verworpen De toren van de Protestantsche kerk te Hem, ge meente Venhuizen, werd Zaterdagavond door den bliksem getroffen en geraakte in brand. Snel grepen de vlammen om zich heen en weldra stond ook tiet kerkgebouw in brand. Tegenover do vuurzee was de brandweer machte loos. Te ongeveer 7 uur waren de vlammen nitgeslagen; om ruim half negon stortte de torenspits naar beneden langzamerhand werd het woeden der vlammen bij gebrek aan voedsel minder; eerst om 11 uur werd men het vuur meester. Kerk en toren zijn geheel uitgebrandalleen de muren zijn blijven staan. De pastorie, die zich vlak naast de kerk bevindt, is gespaard gebleven Te Helder is de houtzaagmolen »De goede ver wachting" van don heer H. J. Janzen Sz,, te Haarlem, en in gebruik bij de firma Janzen Co., door don blik sem getroffen en met de belendende houtloodsen en den aanwezigen voorraad hout eeu prooi der vlammen gewor den. Door de gunstige windrichting bleven do naastbijzijnde huizen gespaard. Al het verbrande was op beurspolis ver zekerd. De molen dagteekent van 1856. Op de üniderzee brak van het tjalkschip »De Weldaad", schipper G. de Winter, van Hamburg naar Amsterdam, in de nabijheid van de Kreupelde stag. De zware mast stortte achterover en verbrijzelde in zijn val ten deele de kap van de kajuit. Des schippers vrouw, die juist onder de kap zat, werd door een ijzeren bint ernstig aan het hoofd gewond. De schipper slak een noodvlag omhoog, en weldra kwam de schroef boot Enkhnizen te hulp; zij nam het tjalk schip op sleeptouw en bracht het te Enkhuizen binnen. Terstond werd geneeskundige hulp voor de vrouw van den schipper ingeroepen. Haar toestand is bevredigend. Voorts is te Hoorn en te Egmond aan Zee de bliksem ingeslagen. In laatstgenoemde plaats werd de tolgaarderswoning in de asch gelegd. Spanbroek. Bij het onweer dat den 4 boven deze gemeente woeddewerd een boom en een telefoonpaal getroffen. Tevens sloeg de bliksem in de slagerij van P. R., echter zonder brand te veroorzaken, Schagen Het volksconcert, den 5 om het regen achtige weer niet in den tnin van den heer Broersma, maar in het Noord-Hollandsche koffiehuis door Sehagen's Harmonie-kapel gegeven, werd door velen bijgewoond, ook nu bleek weer, dat het miuder met aardsche goede ren bedeelde publiek lang geen ondankbaar publiek is en weet te waardoeren, wat met liefde gegeven wordt. Barsingerhorn. De Floralia-tentoonstelling te Kolhora werd den 5 en den 6 bij ongunstig weder slechts matig bezocht. Er was veel schoons, ook ter opluistering ingezonden. Het geringe bezoek had ook een klein lotendebiet ten gevolge. liefden. Voor de uitdeeling van haring en wit tebrood op 3 October hebben zich bij de daartoe zitting houdende commissie Zaterdagavond ongeveer 3350 vrouwen aangemeld. Ruim 3000 mannen wenschen in aanmerking te komen voor bier en tabak op gemelden datum. Kegelen. Den 24 October a.s. zal in »Café Brinkman" te Haarlem do jaarlijksche wedstrijd van den Algemeenen Nederlundschen Kegelbond en tevens de jaarvergadering gehouden worden. Duiven. Bij de nationale wedvlucht van Rheine werd door de snelstvliegende duif, toebehoorend aan den heer Huf- ber ts le Alkmaar, een afstand afgelegd van 718 M. per minuut. De 50e duif, de laatste prijs, vloog nog 524 M. per minuut. De vereeniging »De Sperwer' hield te gelijker tijd een wedvlucht van Rheine. De uitslag hiervan is: le. P. O. Klugt, 57-3 M. per minuut2e. G. van Schalen, 572 M. per minuut; 3e. G. A. Hendriks, 527 M. per minunt; 4e. C. F. Hekkenberg, 523 M. per minuut. Amersfoort. Door het eten van vleesch vaneen ziek rund zijn een groot aantal personen ziek geworden, waarvan twee zóó, dat men voor hun leven vreest. Als oorzaak wordt genoemd, het goedkeuren van het rund door een ambtenaar, die de plaats van den keurmeester, welke ongesteld was, innam. Stf erenkeurl ng. Op de Donderdag j.l. te Schagen gebonden keuring vanwege de Provinciale commissie voor de veefokkerij, waren "aangevoerd 26 anderhalfjarige stieren en 12 oudere. Den volgenden dag werden te Hoogkarspel ter keuring aangeboden 3 11/2 jarige en 1 21/2 jarige stier, en te Hoorn 6 l'/2 jarige en 4 oudere stieren. Zuiderzee. Men verzekert dat de Regeering ernstig voornemens moet zijn, de zaak van de droogmaking der Zuiderzee ter hand te nemen en daaromtrent voorstellen voor te bereiden. Het weekblad »De Ingenieur" spreekt thans ook van een bijzondere opdracht aan den ingenieur Behrens te 's-Hertogeubosch, gewezen secretaris der Zuiderzee-Com- missie, door het ministerie van waterstaat in verband met een eventueel voornemen tot afsluiting en droogma king der Zuiderzee. Slechte kaas. Te Leeuwarden is in den laatsten tijd meermalen op de markt kaas aangevoerd, welke in bedorven toe stand verkeerde. Thans beeft de Burgemeester aldaar bekend gemaakt, dat in de Waag aangevoerde kaas welke bij onderzoek blijkt in staat van ontbinding te verkeeren of om andere redenen schadelijk voor de gezondheid wordt geacht, uit dat gebouw zal worden verwijderd. Hond- en klauwzeer. Door de Belgisehe Rijksveeartsen zijn den 3 te Es- schen 16 per spoor aangevoerde boeien voor den invoer in België geweigerd en naar Nederland teruggezonden, daar zich bij vier koeien lichte verschijnselen van mond en klauwzeer vertoonden. De 16 beesten zijn afgemaakt, doch het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Koppen en pooten zijn begraven. Kunstmest. Door eene commissie, benoemd door de afdeeliug Apeldoorn van de »Geldersch-Ovorijselsche Maatschappij van Landbouw," worden de leden dier afaeeling jaarlijks in de gelegenheid gesteld om gezamenlijk hulp meststoffen aan te koopen, waai van dan ook veel gebruik gemaakt wordt, daar de |gunstige uitkomsten hiervan bij voort during blijken, vooral op den schralen grond aldaar. Voor dit jaar is de aanvankelijke hoeveelheid van on geveer 230.000 Kg. Thomasphosphaatmeel en 150.000 Kg. kaïniet besteld. Benoemd tot hoofdingeland van »do Wester kogge", bij Oosthuizen, de heer K. Valentijn. Texel. De verloting ten bate van het Admiraal De Ruyterfonds," te Oude-Schild, zal aldaar in de Ko ningin Wilhelmina-Bewaarschool gehouden worden, op Woensdag, den 22 September a. s. Oudkarspel. Den 4 zijn twee paarden van den heer M. E. alhier, welke voor een vlot balken trokken, door den bliksem getroffen en gedood. De bestuurder der paarden, J. M., geraakte, bewusteloos, gedeeltelijk onder een der paarden, doch kwam met den schrik vrij. Het maandblad tegeu de vervalschingen met een bijblad gewijd aan hygiëne en industrie, no. 2 bevatde vervalscbingen in Ned. Indjë en hare beteugeling onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek. Keizersgracht 291, Amster dam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens); - contróle-onderzoekingen: advocaat, azijn, beschuit en brood, bier, boter geëmailleeerde voorwer pen, havermeel honden-vleeschbrood genever en spiri tus kanetl-likeur rgeelmelk melksuiker, plantenvet, servies voor koffie- eu theebereiding, verduurzaamde levensmiddelen vleeschwaren en worstsoorten wijn, zeep, vervalscbt rijstmeel* vervalschte raapolie, verval- sching van koffiestroop, vervalschingen door de Gezond heidscommissie te Maastricht geconstateerd het on derzoek van levensmiddelen te 's-Gravenhagover eeniging tot bestrijden van knoeiergen in den boter- en kaashandelmelkonderzoek: - gemengde be rich ten, hygiëne en industerie: gesteriliseerde melk' voor een geheele stad; de vergiftige eigeuschappen van verschillendo alcoholsoorten; het schudden en stooten op de spoorwegen in verband met, de gezondheid iets over de bacteriologie van het brood een en ander over australisch en amerikaansch vleesch een nieuw middel ter conserveering van boter proefnemingen met ruwe petroleum als brandstofhot harden van staal in petro leum; bet kleuren van houtsoorten; nieuw procédé voor het emailleeren vau blik korte be richten; feuilletonvervalschingen in den ouden tijdde grootste lens ter wereld bet verdelgen van mieren leveusünnr en hygiëneboekbeoordeeling: hygië- nisc he sprokkelingen

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2