Buit e n 1 a u d. Nederland. Ul'ITSC'HIiANI». Op den dronk dien keizer Wilhelm hem op 't paradediner te Homburg bracht (zie ons vorig nummer), antwoordde koning Humbert »Het was mij een genoegen Uwer Majesteits vrien delijke uitnoodiging te kunnen aannemen om hier voor Uwe Majesteit luide mijn gevoelens te kunnen uitspreken en opnieuw getuigenis te kunnen afleggen van de tusschen onze regeeringen en rijken bestaande betrekkingen van hartelijke vriendschap en alliantie. »Uwe Majesteit heeft zich een edele taak uitverkoren door haar krachten onafgebroken te wjjden aan het be houd van den vrede in Europa. Het behoud van den vrede door de eensgezindheid der regeeringen is zooals Uwe Majesteit weetook mijn hartewensch. Ik geloof steeds aan de roeping van mijn land getrouw te zullen blijven, wanneer ik mijn loyalen steun geef aan dit groote werk dat voor het welzijn der volkeren en voor den voortgang der beschaving van zoo groot gewicht is." Ook de koningin van Italië werd niet vergetentot haar zeide de keizer o. m. »Ik heet tevens uit naam van mijn volk de hooge koningin welkom die niet geaarzeld heeft haar rust en haar sfeer van kunst en literatuur te verlaten om hier te midden van het kamp van onze soldaten haar lieve verschijning te laten zien. Uwe Majesteit is ons Duit- schers bijzonder lief, omdat zij het evenbeeld is van het hooge gesterntewaarop haar volk en haar vaderland met vertrouwen zietomdat de kunstenaar, de wijsgeer, de musicus en de geleerde steeds vrijen toegang tot Uwe Majesteit hebben omdat in Uwe schaduw zoovele Duit- schers hun wetenschap beoefenen en zoovelen herstel zoeken in het schoone zonnige Zuiden." Een opzienbarende inhechtenisneming heeft te Eger plaats gehad. De journalist Hofer is onder verdenking van hoogverraad in hechtenis genomen. Aanleiding daartoe heelt gegeven een redevoering, die Hofer op den ■Sedan-dag te Leipzig heeft uitgesproken. KKAFTK. Zeer guustige berichten worden uit den Soedan ontvangen. De Mahdistenonder bevel van Osman-Digma hebben Metemneh en Berber ontruimd welke beide plaatsen onmiddellijk door de Engelschen bezet zijn. De «Temps" (die dit succes der Engelsche troepen met leede oogen aanziet) merkt opdat de Mahdisten dit maal getoond hebben, zeer weinig tactische bekwaamheid te bezitten. In het open veld zijn zij stoutmoedig en dapper, maar hun optreden is niet bestand tegen kalmte, orde en krijgstucht. Nu zij herhaalde malen terug ge slagen zijn, wil Osman-Digma beproeven hen te gebiuiken voor de verdediging van de versterkte toegangswegen tot Khartoem. FBANHUIJH. De geschenken die president Paure uit Rusland heeft medegebracht, zijn te Havre aange komen. Er zijn zooveel kisten, dat zij bijkans niet te bergen zijn in de villa van den president. De meeste zullen naar Parijs worden gezonden naar het Elysée, maar eenige blijven te Havre. Do heer Faure zal zelf keus doen, want hij wil een tentoonstelling van deze geschenken organiseeren. Naast zeer kostbare zijn er ook zeer treffende blijken van vriendschap de kost baarste en de eigenaardigste zullen worden uitverkoren om bij het Pransche volk de tolk te zijn van de gevoe lens van de verbonden natie. Wanneer deze tentoonstel ling geopend zal worden, is nog niet bekend. Czaar Nicolaas heeft aan den president, tijdens zijn bezoek aan Peterhof nogmaals zijn vast voornemen te kennen gegeven om in het aanstaand voorjaar Parijs voor de tweede maal te bezoeken. De «Soleil" verneemt uit Petersburg, dat president Faure in een onderhoud met den Czaar heeft aangedron gen op de machtiging, om de eerste paragrafen van het tractaat te publiceeren. Tegen dit voorstel word bezwaar gemaakt door graaf Mnrawjef; en zoodoende is de rege ling van deze zaak lot later uitgesteld. Voorloopig zal dus het tractaat niet worden gepu bliceerd. «U ïi KM 3*1 A 9< A A1». De Atheensche «Akropolis" be vat een hoofdartikel, waarin der Griekse he regeering duidelijk wordt gemaakt, dat iedere hoop op het ver- TWEEDE GEDEELTE. Het land der heiligen. EERSTE HOOFDSTUK. Op de groote Alkali-vlakt o. krijgen van de gelden voor de oorlogsschatting noodig, zonder dat de oude schnldeischers worden tevreden ge steld, (Duitschlands voorwaarde) moet worden opgegeven. Het blad meent, dat de regeering niet beter doen kan, dan zich met de mogendheden te verstaan, en dezen op duidelijke en onomwonden wijze den financieelen toestand bloot te leggen dan zullen de mogendheden zich beijveren een regeling van de betaling der schatting te verkrijgen, waarbij met de middelen van Griekenland rekening ge houden wordt. De »Voss. Ztg." wijst, er op, dat de Akropolis" be schouwd kan worden als de politieke barometer, waarop men dagelijks de stemming in de Grieksche regeerings- kringen kan aflezen. Hetgeen dit blad thans aanvoert is dus voor het Duitsche blad het bewijs, dat de Grieksche regoering tot toegeven in de financieelB quaestie bereid is. IPA1VJE. De anarchist Sempan, tegen wien 40 jaar dwangarbeid geëischt was, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Sempan behoort tot een familie, die in zijn vaderstad Barcelona in hoog aanzien staat. Hij ontving een uit stekende opvoeding en heeft de colleges aan de hooge- school gevolgd. Als bekend anarchist moest hij Spanje verlaten. Geruimen tijd hield hij zich onder een valschen naam, te Parijs en later te Brussel op. Vandaar keerde Sempan, eveneens onder een valschen naam, naar Spanje terug met het doel den chef der justitieele politie, den heer Portas, te vermoorden uit wraak dat deze hem het verblijf in zijn vaderland onmogelijk had gemaakt. Tien dagen lang hield hij zich in een logement verborgen tot dat hij Vrijdag zijn kans waarnam. In een nota, door de regeering te Madrid aan de groote mogendheden van Europa toegezonden, wordt de aandacht der regeeringen gevestigd op de anarchistische woelingen en wordt de noodzakelijkheid in het licht ge steld, gemeenschappelijk tegen de anarchisten op te treden. A T J E II. Uit Atjeh zijn eenige offlcieele telegrammen open baar gemaakt. Het eerste, betreffende de bestnursregeling die ter noord kust van Atjeh getroffen is als gevolg van de krijgs ver richtingen aldaar in de vorige maand luidt«Toekoe Bintara Pinang aanvaardt het bestuur over de moekims Pakan Baroe en Pekau Soth, en bezetaldaar driepunten. Een compagnie gaat terug naar Kota Radja de drie overigen blijven voorloopig te Segli." Het tweede telegram luidt«Gisteren had in het dal van Lamteh in Lepong een gevecht plaats met sterke benden van Toekoe Oemar, wier klewangaanval driemaal werd afgeslagen. Gesneuveld drie fuseliers en gewond één officier en twee militairen beneden dien rang.'' Volgens een telegram aan de N. R. G. werden bij den klewangaanval in Lepong gedood 6 minderen; gewond luitenant Van Mourik en 12 minderen. In 1! ondsflolhcid. Engeland, dat zijne grenzen voor honden sloot In het midden-gedeelte van het groote Noord-Ame- rikaansche Vastelandligt een dorre en afzichtelijke woestenij die gedurende tal van jaren als een schoids- muur diende tot den voortgang der beschaving. Van de Sierra Nevada tot Nebraskaen van de Geelsteen- rivier in het noorden tot de Colorado in het zuiden strekt zich eene streek uitwaar enkel troosteloosheid en stilzwijgen heerschen. De natuur vertoont zich nog niet eens altijd dezelfde in dit droeve oord. Zij bestaat daar uit hooge bergen met sneeuwkruinen en donkere onheilspellende dalen. Men heeft daar snelvlietende rivieren die langs hobbelige oevers stroomener zijn ook eindelooze vlakten in den winter overdekt met sneeuw en in den zomer grijs met het van zout door trokken alkali-stof. Alles evenwel bohoudt er do alge- meene kenmerken van onvruchtbaarheid, onherbergzaam heid en ellende. Dit land der wanhoop heeft geen bewoners. Eene bende Pawnees of Zwartvoeten mag het nu en dan eens doorkruisen om andere jachtgronden te bereiken de vermetelsten dier dapperen zijn blijde deze schrikwek kende vlakten uit het oog te verliezen en zich wederom in hunne prairiën te bevinden. De slang schuifelt tus schen de krnipplanteu heen de havik fladdert zwaar door de lucht en de logge grijze beer houdt zich schuil uit vrees voor hondsdolheid, is die ziekte uitgebroken onder de beroemde meute van de West Carbey Hunt Club. Het besluit is nu genomen al die dieren zestig in getal te dooden om het groote gevaar te voorkomen dat deze zich over groote uitgestrektheden bewegende honden zouden kunnen teweegbrengen. Ken schat. Een schat die tusschen zes en zeven jaren in zee heeft gelegen, is thans boven water gebracht. Het is de lading zilverstaven van het schip S k y r o, dat bij Kaap Pinisterre op een klip stiet en zonk. Die lading had een waarde van f 108.000. Men trachtte in 1891 het zilver te redden maar die pogingen moesten worden opgegeven. Verleden jaar be proefde men het opnieuw met betere dnikertoestellen. Toen werden er 50 staven zilver bo/engebracht, enthans heeft men al het overige zilver opgedoken. Als men de groote diepte, waarop het schip lag 30 vademen in aanmerking neemtde sterke stroomin- gon, het ruwe woder, de noodzakelijkheid voor den duiker om herhaaldelijk dynamiet te gebruiken tot het wegrui men van al wat hem den weg versperde naar de kajuit waar het zilver lag, dan krijgt men eenig denkbeeld van de gevaren welke verbonden waren aan de thans geluk kig volbrachte ondernoming. Spoorwegen. In den Engelschen Economist" komt een belangrijk staatje voor omtrent de uitbreiding der spoorwegen sedert 1850. Wij zien daaruit, dat de lengte der lijnen was in 1850 24,155 Eng. mijlen 1860 67,393 1870 130,631 1880 232,691 1890 395,143 1895 433,953 Van 18801890 is de vermeerdering dus het sterkst geweest, ruim 160,000 mijlen. Daarvan werden 113,000 mijlen spoorweg in Amerika aangelegd. In 1855 had men in Europa 14,551, in Amerika 9604, mijlende drie andere werelddeelen hadden toen nog geen spoorwegen. In 1895 was de lengte in Europa155,284 Amerika 229,722 Azië 26,890 Australië 13,888 Afrika 8,169 Nederland en Argentinië. In de «Consulaire Verslagen'' is opgenomen een mededeeling omtrent den invoer in Argentiniëge schreven door den zaakgelastigde en consul der Neder landen te Buenos Aires, den heer L. van Riet. Daaruit blijkt, dat, al is ook Argentinië vooruitgegaan in het znivelbereiden er nog belangrijke hoeveelheden kaas uit het buitenland worden aangevoerd. O. a. uitK.G. Dnitschland 24,777 België 37,268 Frankrijk65,717 Italië409,619 Nederland56,381 Groot-Brittannië 10,625 Andere landen17,033 in de donkere ravijnen en tracht, zoo goed en zoo kwaad als hij kan zijn voedsel tusschen de rotsen te vinden. Zij zijn de eenige bewoners dier wildernis. In de geheele wereld kan er geen droeviger gezichts punt gevonden worden, dan dat van de noordelijke hel ling af der Sierra Blanco. Zoover het oog kan reiken strekt zich het breedevlakke onbebouwde land uit overal bedekt met alkali en afgebroken door boschjes dei- dwergachtige chapparal struiken. Aan de uiterste gren zen van den horizon ligt een lange keten van bergpieken, wier ruwe toppen gehuld zijn insneeuw. In deze eindelooze landstreek vertoont zich geen spoor van leven, of van iets dat aan leven denken doet. In de staalblauwe lucht ziet men geen vogel, op de grauwe, donkere aarde geen beweging heerscht er overal volstrekte stilte. Men mag zoolang luisteren als men wil geen zweem van geluid stijgt in die reusachtige wildernis op niets dan stilte, volstrekte, vernietigende stilte. Wij hebben gezegd dat er op die breede vlakte niets was dat aan leven herinnerde. Dit is slechts ten deele waar. Als men van den Sierra Blanco nederblikt, ziet men een pad afgebakend door de woestijn, een pad, dat zich voortkronkelt en verliest in de uiterste verte. Het is doorgroefd van wielsporen en betreden geworden door den voet van heel wat avonturiers. Hier en daar liggen witte voorwerpen verspreid, die in de zou schitteren en bij den donkeren achtergrond van alkali afsteken. Nader en bekijk hen! Het zijn beenderen, enkelen groot en ruw, anderen kleiner en smaller. De eersten hebben aan ossen toebehoord, de laatston aan meDschen. Vijftienhonderd mijlen ver kan men dezen spookachtigen karavaansweg herkennen, aan de overblijfselen van hen, die op hun tocht zijn bezweken. Wordt vervolgd.) Totaal 621,420 kilo. Er is heel veel slechte kaas te koop doch door hen die over een goede beurs beschikken wordt veel geld besteed aan puike waar. Welk soort levert ons land Helaas nog maar al te veel bocht. In dat verslag leest men ook «Het gebeurt toch, dat op deze markt Hollandscbe kaas wordt aangevoerd die gelijk men hier meentof te oud of te versch is; te oud, omdat het artikel droog en hard, te versch, omdat het eene zeer weeke massa is, waaruit zich soms een melkachtig vocht in niet geringe hoeveelheid afscheidt. Ook komt het voordat het artikel onaangenaam riekt. Willen do Nederlandsche exporteurs hun debouohé in Argentinië behouden, dan dienen zij puike, versche, ge sorteerde qualiteiten hierheen te zenden." Moge het een spoorslag wezen voor boeren om goede waar te leveren. Die zal gewild blijven. Ken rupsenplaag. Een correspondent van »La Nature" werd gedurende een 'verloop van bijna een maand in de departementen van de Oharente en de Charente Inferieure getroffen door het feit, dat gansche bosschen, soms ware wouden, door de rupsen volkomen ontbladerd waren. Vooral de eiken hadden in dit opzicht het meest te lijden. Hij merkte op dat de dieren, wanneer zij de bosschen hadden kaal gevreten, deze bij geheele Jegers verlieten en zich naar elders begaven. De snelheid, waarmede de rupsen zich voortbewogen, is grooter dan men zou denken; zij leggen ongeveer 1,20 M. in de minuut af, dus 60 a 72 meter in het uur. Om van de uitgestrektheid van deze plaag een denk beeld te krijgen, verhaalt de correspondent het volgende. Tusschen de stations van Neurrie en Rouillac, op de lijn Saint-Jeanne d'Angély naar Angonlème, vindt men vrij uitgestrekte bosschen. Een daarvan had door de rupsen zijn loof verloren en de dieren begaven zich nu naar minder geteisterde wouden. Te dien einde moes'ten zij den spoorweg passeeren, en gedurende vier dagen doorsneed eene processie van rupsen de rails. Het aantal der ver pletterde rupsen was zoo groot, dat de wielen van de locomotieven geen vat meer op de rails hadden en dat de trein bleef stilstaan. De machinist en de stoker moes ten van de machine stijgen om de rails voor de locomo tief over eene uitgestrektheid van meer dan 100 meters schoon te vegen en de wielen van de locomotief te rei nigen. De zachte winter had zeker de ontwikkeling van de rupsen bevorderd, maar de berichtgever schrijft dien toe stand vooral toe aan de ter plaatse heerschende gewoonte bij mannen en kinderen om alle vogelnesten, die zij kun nen opsporen, zonder genade te vernielen. Ken land zonder huisdieren. Er is een land waar huisdieren een groote uitzon dering zijn een land waar dan ook het geheele bestaan anders dan bij ons is ingericht, n.l. Japan. De Japannee- zen eten geen vleesch en drinken geen melk waarvoor zouden zij er dus koeien op na houden? Wanneer zij rijden willen doen zij dat in de bekende djinriksha's welke door een van hun landgenooten getrokken worden; paarden zijn dus ook overbodig. Honden zijn er wel, doch alleen wildezij worden als jachthond, nooit als waakhond, gebruikt. De Japan- neezen kleeden zich in katoen of zijde schapen om wol te leveren worden dus niet gefokt. Kippen, eenden en duiven worden slechts bij groote uitzondering ten be hoeve van buitenlanders gehoaden. Er zijn nabij Yeddo wel eenige grondbezitteis die buf fels tokken. Deze worden echter alleen gebruikt om wanneer een lid van de keizerlijke familie overlijdt, den begrafeniswagen te trekken. Wil men de zijderups als een huisdier beschouwen, dan maakt die een uitzondering. Hofberichten. De Koninginnen ontvingen uit handen van den Ko ning van Siam de grootkruizen der hoogste Siameesche orde, uitsluitend voor vorsten bestemd. De Siameesche prinsen en leden van het gevolg ontvingen Nederlandsche or de teekenen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2