Stadsbericliten. BURGELIJKE STAND. Me Koning van Slam. Den 7 ia de Koning van Siam, vergezeld van twee zijner broeders, in den Haag aangekomen met groote onderscheiding werden de vorsten ontvangen, en een groote meuschenmassa vnlde de straten. Het bezoek op het Loo heeft den volgenden dag plaats gehad. Om 4 nni' kwamen aldaar per extra-trein, behalve de vorsten, ook de Ministers en andere hooge gasten, allen in gala, zoomede de stafmnziek van het reg. grenadiers en jagers. Aan het Paleis Het Loo aangekomen, werden de Vor stelijke personen door HH. MM. de Koninginnen begroet. De Koning en de Prinsen waren in groot gala (wit) nniform, alle leden van het gevolg mede in gala, een aantal veelkleurige nniformen. Aan (het gala-diner zat de Koning van Siam tusschen de beide Koninginnen, met Koningin Wilhelmina aan zijn rechterhand. In zeer vloeiend Engelsch bracht H. M. de Koningin- Regentes een dronk uit op Z. M. den Koning van Siam, waarop door den Oosterschon Souverein zeer uitvoerig werd geautwoord en op het welzijn van Hare Majesteiten en het land werd gedronken. De muziek der Kon. Mil. Kapel voerde tijdens den maaltijd muziek uit. Na afloop werd eercle gehouden en onderhielden Hare Majesteiten en de Koning zich met onderscheidene aan wezigen. Nadat Z. M. op hartelijke wijze afscheid had genomen van de Nederlandsche vorstinnen, werd de terugtocht naar Den Haag aanvaard. Amsterdam genoot den 7 de eer van het vorstelijk bezoek. Een rijtoer werd door de stad gemaakt, waarna in het Amstel-botel het dejeüuer werd gebruikt. Later werd het Rijks-museum en een diamant-slijperij bezocht. Omstreeks vier uur werd de terugreis naar den Haag ondernomen. mond- en klauwzeer. Onder een koppel rundvee, groot 30 stuks, van den landbouwer A. Strij'ois te Heemstede, is mond- en klauw zeer uitgebroken. Oudkarspel, Tengevolge van het bedanken van den heer C Eecen Pz. als wethouder, is in diens plaats den 7 benoemd de heer Jb. Pranger. Koedijk. Tot wethouder dezer gemeente is her benoemd de heer P. Geus Cz. Te Haarlem is de bliksemafleider op den toren der Bavokerk kort na elkander driemaal door den blik sem getroffen. Een ooggetuige zag den wiudhaan dien tengevolge zeer snel in de rondte draaien. Pnrmerland. De heer T. Brandenburg, sedert 1855 hoofd der school alhier, heeft den eersten steen gelegd voor de nieuwe kerk en den (oren. Men zal zich herinneren, dat de vorige toren geheel verzakte en toen moest worden afgebroken. Te .liiure heeft een droevig ongeval plaats gehad. Vier leden van den kerkeraad der ned. herv. gemeente te Apeldoorn wa^en overgekomen om ds. L. W. Bak- hnijzen van den Brinck te hooren. Na afloop van de godsdienstoefening besloten ze naar Heerenveen te wan delen; onderweg zijnde kwam de tram hen achterop. De machinist belde, doch één hunner, de 70-jarige H. Polman, week den verkeerden kant uit en vóór remmen mogelijk was geweestwerd hij door de tram aangereden. In deerniswaardigon toestand werd hij opgenomen en in de tram gedragen, waar hij spoedig overleed. Uit Friesland wordt gemeld Ofschoon nog ongewoon veel goed gras in de weilanden is, zal er spoedig gebrek daaraan zijn. Door het vele water, dat in de laatste dagen gevallen is, vertrapt het vee in de drassige weiden het gras, dat dan niet meer genuttigd wordt. De boeren noemen dat »eten met vijf bekken," en daarvoor is geen weide te honden. Sommige boeren gaan nu het gras maaien en inkuilen anderen voederen het gras aan de koeieu op stal of op het afgeschutte terrein op de weide, dat als melkplaats gebruikt wordt. Men Ka»;. De spoorwegbeambte, die Vrijdag- avoud aan het Hollandsche Spoorstation werd aange houden op aanwijzing vau eene juffrouw, die beweerde, dat hij haar bestolen had, is den volgenden middag weêr op vrije voeten gesteld. Een landbouwer in den Westpolder te Anna Paulowna vond eeaige dagen geleden niet minder dan 53 doode vogels, zoogenaamde pluvieren, op zijn land. Enkele waren geheel vermorseld. Naar het scheen, waren deze dieren door den bliksem gedood. Texel. De verzending van bloembollen heeft woer een aanvang genomen. Het kweeken van bloemen krijgt op dit eiland allengs meer beteekenis. Sommige daglooners beginnen er ook al kleine parkjes te bebouwen, waaraan in snipperuurtjes gearbeid kan worden. Indien het dan eenigszins meelooptis er met dat werk allicht f 100 of meer per jaar voor de arbeiders te verdienen. Postduiven. Den 7 werden te ISevcrwijk van wege de Alk- maarscho postduivon-vereoniging »do Postduif" een 40-tal duiven losgelaten, die binnenkort aan de wedvlucht zul len deelnemen uitgeschreven bij gelegenheid van de Ten toonstelling der Holi. Landbouwmaatschappij te 's-Gra- venhage. A.s. Vrijdag zullen dezelfde duiven te Haarlem en Maandag te Leiden worden losgelaten om daarna voor de wedvlucht nog eenige malen den oefeningstocht van den Haag naar Alkmaar te maken, opdat zij op den dag der wedstrijd de noodige geoefendheid bezitten. Schagen. Den 7 had alhier eene raadsvergadering plaats, waarin de herkozen raadsleden, de heeren P. Bnis Jz. en D. Smit en het nieuw gekozen raadslid, de heer W. Vader Dz., als zoodanig werden geïnstalleerd. 9 heer P. Buis werd met algemeene stemmen op één na wederom tot wethouder gekozen. Oterleek. Benoemd tot wethouder de heer P- Dekker en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer J. Glijnis Pz. Weslgi'aftdijk. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd de hoer R. Nijhoff, Gro ningen. Uraft. Tet wethouder dezer gemeente is herbe noemd de heer H. Schoehnijs te Oostgraftdijk. ©ekozen tot voorzitter van de banne en den polder Ursem de heer S. Akkerman. Tram-Ongeluk. Zaterdagavond is weder een ongeluk gebeurd op de Gooische stoomtram. De laatste trein van Amsterdam is nl. bij Naarden in volle vaart gederailleerd en daarbij zijn, naar het Hdbld. meldt, een dame te water geraakt en vier soldaten zoo gekwetst, dat zij te Naarden in het hospitaal moesten worden opgenomen. Ook de machinist moet zwaar gewond zijn. Te Saandam heeft den 7 in den Gemeenteraad de waarnemende voorzitter, de beer P. Latenstein, mede gedeeld de ontvangst van de toegezegde gouden medaille, welke, als blijvende herinnering aan de gehouden Czaar Peterfeesten, op het gemeentehuis zal bewaard worden. Het opschrift in bet Russisch luidt, vertaald Genadig lijk vereerd door Z. M. den Keizer aller Russen, Nicolaas II, aan de stad Zaandam, ter berinnering aan de viering van het 200-jarig jubileum van het verblijf van Czaar Peter den Groote te Zaandam.'' Deze mededeeling werd door den Raad, op verzoek van den voorzitter, ter wille van de etiquette, staande aangeboord en toegejuicht. De voorzitter voegde er aan toe, dat bet Dagelijksch bestuur reeds eenige waardeerende woorden van dank aan den Keizer had gericht. Puriisercnd. Op voorstel van het Dag Best. heeft de gemeenteraad besloten, een adres aan H. M. de Ko ningin-Regentes te richten, tot opheffing der dienstdoende schutterij alhier. Redenen tot dit besluit zijn, de vermin derde opbrengst der personeele belasting van ongeveer f 1600, terwijl de schutterij eene uitgaaf vordert van f 800 's jaars. De voorzitter van den Provincialen Bond van Har monie- en Fanfarekorpsen in Noord-Holland de heer J. P. Groot alhier heeft als zoodanig zijn ontslag ge nomen. De tentoonstelling te Dordrecht is den 7 met eenige feestelijkheid gesloten. Kdasai De opcenten op de personeele belasting zullen hier ruim f 4800 minder opbrengen dan vroeger. O n w c d e r. Onder de gemeante Sloten is Maandag de water molen van den Riekerpolder door den bliksem getroffen; oen begin van brand daardoor ontstaan was spoedig ge- bluscht de molenaar werd eveneens getroffen de man geraakte bewusteloos eu bekwam enkele brandwonden. Uit Kcvenhergen (N.-Br.) schrijft men over de scha de in die streken aangericht door de hevige hagelbui, welke het onweder van Zaterdagavond vergezelde en welke in korten tijd de straten geheel bedekte met eene dikke laag hagelsteenen, hetgeen aan een echt winterlandschap deed denken. Vooral aan de bladeren der suikerbieten is groote schade aangericht; men vreest dat door de onverwacht sterke afkoeling van den grond, ookdeknol veel geleden zal hebben. De aardappelen, welke voor het meerendeel reeds rijp warenondervonden geen letsel. Dc boonen, welke nog in den grond stonden, evenals de haver dio nog in sehooven op den akker aanwezig was oudergingen merkbare schade. Het geroode vlasop het weiland uitgespreidheeft bijna geheel zijne waarde verloren. Vooral ook leden de ooltboomen de appelen en peren zijn aanmerkelijk in boeveelheid verminderd. „,Fala Morgana." Zaterdagavond had tijdens het onweer te Groningen omstreeks hall'vijf, een merkwaardig natuurverschijnsel plaats dat de Prov. Gron. Ot. als volgt beschrijft Twee personen staan op de bovouste verdieping van een pakhuis naar het onweer te kijken. Terwijl ze daar zoo staan, zien ze tnsschen kerk en kazerne, in hunne onmiddelijke nabijheid, even duidelijk als de kerk, een groot, wit huis in de lucht. Het is een huis met twee verdiepingen en een plat dak. De voorgevel heeft in de benedenverdieping een denr met ter weerszijden twee ramen en in de bovenverdieping vijf ramen. Een spits, niet hoog, trontspies en breede dakgoot vormt het hoo- gere gedeelte van het huis. Ook bevindt zich nog een balkon voor het huis, terwijl kleine boompjes aldaar zich heen en weer bewegen, zoodat ze in het eerst meenden, dat er zich menschen voor het huis bevonden, die heen en weer liepen. De bliksem, die nog steeds door het lucht ruim slingert, schijnt elk oogenblik het huis te zullen treffen, wat do waarnemers erg benauwd maakt. Na eea poosje scheidt zich het huis iu tweeën, terwijl het daarna weder een geheel wordt. Het is zoo duidelijk op te merken als de gevel der Nieuwe Kerk, die in wer kelijkheid daar voor hen staat. Vóór het huis bemerken ze nog een pad of loopgelegenheid, die naar de deur leidt. Nu minder helder, dan zeer duidelijk, verdwijnt, dit »fata morgana," wat het toch zeker zal geweest zijnnadat het ongeveer 10 minuten is waargenomen kunnen worden. Sïoogere Burgerschool. Bij de den 4, 6 en 7 gehouden toelatings- en her examens tot de Hoogare Burgerschool alhier zijn toege laten tot de le klasseJ. Houtkooper (enkele vakken), D. PurmerIJda van Balen Blanken (Spanbroek), K. Leeuwenkamp en Anna Tussenbroektot de tweede klasset Johanna Bossert, (enkele vakken), J. Bossert, O. Glijnis, G. do Graaf, W. A. van Griethuijsen, J. Hols- muller, G. Keijser (Dirkshorn), A. Zondervan, (Schagen) tot de 3e klasseL. A. A. van Haaften, M. D. Pran ger, C. Smit, (Ursem). J. J. van Trotsenburg tot de 4e klasseH. Dikkers, G. Brand, J. A. Goekoop en Marie van Soest. De nieuwe cursus werd 8 September geopend met 124 leerlingen. Den 12 zal de dienst in de evang. lutli. kerlt vervuld worden door den heer ds. G. F. Drejer, pred. te Zierikzee in de doopsgezinde gemeente door den heer dr. J. G. Boekenoogen, Krommenie. Koting voor de Nationale Militie. De loting zal dit jaar plaats hebben te Alkmaar: voor de gemeenten Alkmaar en Akersloot op maan dag, 25 October; voor de gemeenten Heiloo, Limmen, Bergen, Egmondbinnen Egmond aan Zee ;Scboorl Ouclorp, Koedijk Ursem, Schermerhorn, Zuid- en Noord- Schermer Warmenhuizen en Petten op d i n s d a g, 26 October; te SSeerlnigowaardvoor de gemeenten Heerhugo- waard, Broek op Langedijk, St. Pancras, Oterleek, Ob- dam Hensbroek Ondkarspel, Noordscbarwoude, Znid- scharwoude, op vrijdag 15 October; te Winkelvoor de gemeenten Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek, Opmeer, op zaterdag 16 October; te Sehagen voor de gemeenten Schagen, Barsinger- horn, Haringcarspel St. Maarten, Zijpe, Anna Paulowna, Callantsoog en Wieringerwaard op Maandag 18 Oc tober. Amsterdamsoh Vocaal-Kwartet. Zoo mogelijk maakte de uitvoering van het »Amster- damsch Vocaal-Kwartet," in onze Groote Kerk, op Woens dagmiddag 3 uren, nog grooter indruk op ons, dan toen wij het eenige dagen geleden te Midden-Beemster boorden. Hier, in die kolossale ruimte, kwamen er oogenblikken, dat het geen zingen meer was in de gewone beteekenis het geleek veel meer op een majestueuzen orgelklank. In de nummers, waarin men de verschillende stemmen niet afzonderlijk, maar van het begin tot het einde gelijk hoorde, werd weder een verrukkelijk ensemble verkregen, o. a. in »Weihnachts-gesang," van Praetorius, mat het prachtige pianissimo in het derde vers »Du Hirte Isra els," van Bortniansky en in het indrukwekkende Ave verum," van Mozart. Zelfs de heer Rogmans met zijn metaalgelnid, weet zijne stem in die nummers zóó te beheerschen, dat zij met de andere stemmen volkomen ineenvloeit. In het »Er Kommt," van Joh. Adam Hil- ler, dat een meer opwekkend karakter draagt, en waarin de sopraan als 't ware een jubelzang heeft, maakte mevr. Noordewier—Reddingins van hare stem op schoone wijze gebruik. Het Ganto religioso," van J. Haydngaf ge legenheid de stemmen meer afzonderlijk te hooren. Men had hier niet zulk een rustige plaats als in het kerkgebouw te Beemster. Hier, om 't kwartier klok kenspel, dan geraas van rijtuigen, en schreeuwende jon gens, die in de onmiddelijae nabijheid op de straat speelden. Te B. niets van dat alles, men zat daar zoo heerlijk rustig, niets was er wat hinderde, geheel kon men zich overgeven aan die hartverheffende klanken, door dit kwartet voortgebracht. In de kerk alhier moest men zich meer inspannen, kon men niet zoo ongestoord genieten. Er was een talrijk publiek tegenwoordig, toch bleef het heneden onze verwachting. Kunstuitingen, als van dit viertal komen te weinig voor, dan dat men niet zou willen, dat de kerk bijna te klein ware om allen binnen te laten, die van hunne belangstelling blijk wilden geven Zltlfng van den Kcmeenteraad van Dinsdag ff September 189 ff. 11. Een voorstol van bnrg. en weth., naar aanleiding van art. 10 der wet, regelende de financieele verhouding tnsschen het rijk en de gemeenten, werd op voorstel van den heer Kraakman met 12 tegen 3 stemmen, die van de beeren de Wit, Bruinvis en Bosman, aangehouden, om to behandelen bij de vaststelling der gemcente-be- grooting voor 1898. Dcineente-rekening «ver 1896. 12. De commissie in de vergadering van den 4 Augustus j.l. ten fine der gemeente-rekening over 1896 benoemdheeft deze nagegaan en met de bescheiden vergeleken. Wat de ontvangsten betreft wenscht zij er haren lof niet over te onthouden, dat die meer en beter dan vroe ger werden toegelicht en voor controle vatbaar gemaakt door de dadelijke overlegging van wat tot justificatie kon strekken. De controle omtrent de marktgelden is blijkbaar zeer verbeterd al blijft het toezicht op de richtige inning daarvan de voortdurende zorg van B. en W. eischen. Aan de ontvangsten ontbreekt een bedrag van f 7000 sub volgnummer 1 bij de begrooting gesteld „als terug gave van voorschot door de gemeente-gasfabriek in 1895 te doen." Dat bedrag werd echter reeds in het einde van 1895 vereffend toen de gemeente boven de benoo- digde f 20000 nog f 7000 in obligatie-leening opnam .en de gasfabriek verplicht werd daarvan 's jaarlijks f 1000 terug te geven. Feitelijk bedroegen dientengevolge de ontvangsten van vroegere diensten, geraamd op f 10482.01 slechts f 3848.06 (/jzooals nit de rekening blijkt. De opbrengst der gemeente-reiniginggeraamd op f 12700, was slechts f 10779.27'/2. Voor de 60 opcenten op het personeel werd geraamd f 32500 en die hadden ruim f 33009 kunnen opleveren, doch zij gaven slechts f 23136.78omdat het Rijk de belasting slechts over acht maanden heeft geheven. Vol gens de begrooting hadden de opcenten over de laatste vier maanden van het dienstjaarloopende tot 1 Mei 1897, over den gemeentedienst van 1896 moeten verant woord worden doch dat is nn onuitvoerbaar geworden. In de vermelde sniet ontvangen" posten ligt de oor zaak van het verbroken evenwicht der begrooting en van het nadeelige saldo der rekening. Omtrent de uitgaven valt geene bijzondere opmerkiog te maken. Het nadeelig saldo van vroegere rekening ad f 8951.44 werd behoorlijk in uitgaaf gesteld en daardoor vereffend. Voor kasleening wordt f 79000 in ontvang en uitgaaf gebrachtzoodat de rekening daardoor niet wordt be zwaard. De commissie heeft geen bezwaar om den Raad voor te stellen de rekening voorloopig goed te keuren in ont vang op f 320357.34in uitgaat op f 334497.12 alzoo met een nadeelig saldo van f 14139.78 zij wil evenwel er op wijzen dat de rekening een voordeelig saldo zon hebben opgeleverd wanneer niet voor 60 opcenten per soneel pl. m. f 11000 te weinig ontvangen en voor na deelig saldo van vroegere dienst pl. m. f 9000 uitgegeven warehet beheer over 1896 mag alzoo geacht worden eene bevredigende uitkomst te hebben opgeleverd. Zonder hoofdelijke stemming wordt de rekening tot bovengenoemde cijfers voorloopig vastgesteld. GETROUWD. 9 Sept. Hendrik Hart en Immetje de Groot. Johannes Jacobus van den Bos en Geertruida Johanna Kroese. GEBOREN 8 Sept. Antonia Anna Maria, u. van Theodorus Smoren- borg en Oatharina do Graaf.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3