Ken Godsgericht. ALKMAARSCHE COURANT. Burgeravondschool. Crevonden IToorwerpen. Rationale Militie. Nederl and. FEUILLETON. No. 109. Negen en negentigste Jaargang. 1897. Zondag 12 September 1897. Tweede blad. De LESSEN aan bovengenoemde inriehting nemen maandag 13 September, 's avonds 7 nnr, een aanvang. Zijdie het vaccinebewijs nog niet inleverden, worden daaraan herinnerd. De dir. der school H. J. DE GROOT. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschen 9 en 12 uur een portomonnaie, een bril in étui, een onderstakje van een oorbelletje, een strijkstok van een baseen schoen tje een rozenkranseen witte boezelaar, een halsband met panning een handschoen een mes en een teekening van het Huis van Bewaring. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 11 Sept. 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene keunis, dat het register der in 1897 voor de lichting der Nationale Militie van 1898 ingeschrevenen en de alphabetische naamlyst ter gemeente secretarie ter inzage zullen liggen van 13 tot 25 Sept. e.lr. van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, binnen welken tijd daartegen bezwaren kunnen ingeleverd worden bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift in tegen bewijs van ontvang bij den Burge meester zijner woonplaats, die het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACEAINE PONT, Voorzitter. 10 Sept. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Aoordscliai-wonde. Bij het op den 8 dezer ge- honden kegelconconrs ten huize van den kastelein D. Stam alhier, is de le prijs behaald door J. Frank met 67 houten do 2e pr. J. Mulder met 66 houten de 3e pr. C. Trompetter mot 61 houten de 4e pr. L. Kuiper met 59 houten. Texel. De visscherij naar zeepaling is in vollen gang. Langs de kust, over een afstand van bijna vijf uren gaans, staan meer dan duizend fuiken in zee. De vangst is nog onbevredigend. Gemiddeld wordt voor zee paling 430 it 35 ct. per pond gemaakt. IJmnldcn. Bij de schietoefeningen op het fort alhior heeft een soldaat de stukken van een springende ruit in het gezicht gekregen. Na verbonden te zijn is hij naar het militaire hospitaal te Haarlem gegaan. Zondagmorgen zag men een groote hoos uit zee aankomen. Terstond werd de bemanning van bet fort gewaarschuwd, die een krachtig vuur gaf en daardoor de hoos uit elkaar schoot. Zakkenrollers. Niet alleon in den Haag, maar ook aan andere stations schijnen de zakkenrollers het toe te leggon op de beurzen der reizigers. Nu weder te Rozendaal bij het verlaten van den trein is den heer Mulders, gemeente secretaris te Stratum, die bij gelegenheid van de kermis zijne familie ging bezoeken, eene portefeuille met f 700 ontrold. Amsterdam. Tegen 38 deelnemers aan het op stootje in de cellulaire gevangenis alhier is een vervol ging ingesteld, wegens 't vernielen van Rijksgoederen. Kolven. Do Nederlandsche Kolf bond zal een nationalen kolfwodstrijd houden op 12, 13 en 14 September e.k., in de kolfbaan van hot koffiehuis »de Prins Maurits" van den heer P. Haringhuizen, te Nieuwe Niedorp. Deze uitsluitend voor leden van den Bond bestemde wedstrijd valt samen met de algemeene vergadering van den Bond, die op Maandag 13 September zal plaats heb ben. De oponingsrede zal don 12 Sept. ongeveer 3y2uur gehouden worden door den voorzitter van den Ned. Kolf- boud, den heer H. F. van Thiel. Te 4 uur aanvang van don wedstrijd. Den volgenden morgen om 10 uur rijtoer in den omtrek, bij geschikt weder, voor leden die zich daartoe aanmelden. Dinsdagavond tot sluitiDg bal, te geven door het Casino-orkest te Helder en feestelijke uitreiking der prijzen. De wedstrijd bestaat uit een korpswedstrijd om medal- jes en een personeelen wedstrijd om een zilveren modalje en vijl' kunstvoorwerpen. Van wege de Regeering zal op den Zanddijk onder Callantsoog een seininrichting worden geplaatst, ten einde door signalen het naderen van stormen bekend te maken. Door het Meteorologisch Instituut te De Bilt zal van het naderen van depressies telegraphisch bericht gegeven werden. Het »N. v. d. D." meldt: Werkstaking te Almeloo. De werkstakingreeds lang als een dreigende wolk boven Almeloo hangende, zal nu ovor veertien dagen uitbreken. Geruime tijd is voorbijgegaan sedert de eerste ver gadering door de arbeiders werd gohoudeu waarin zij besloten pogingen aan te wenden tot verbetering van hunneu maatschappelijken toestand en lang hebben de onderhandelingen met de fabrikanten geduurd. Toch hebben deze niet tot een gunstige uitkomst geleid. De voorstellen der meeste fabrikanten waren, naar het oordeel der arbeiders zoo gering dat zij die niet konden aan nemen. Bewonderenswaardig zegt onze correspondent is de eenstemmigheid, en groot is de moed waarmede het besluit tot staking is genomenvooral omdat er geen weerstandskas is, om tijdena de werkloosheid den eersten nood to lenigen, de eerste levensbehoeften aan te schaffen, en omdat men overtuigd isdat het grootste deel van het werkvolk niet bij macUte is een tijd door te komon, waarin niets verdiend wordt. Al is de solidariteit groot, en de offervaardigheid ken- merkond, toeh staat gebrek, waarschijnlijk broodsgebrek, te wachten. Iu elk geval zal het bedrag der uitkeeringen minder bedragen dan hun loon was. V an roekeloo3 optreden is echter in het geheel geen sprake. Op de verschillende vergaderingen bleek zeer duidelijk, dat de ontevredenheid groot is; dat de loonen niet toereikend zijn; dat die loonen te Almeloo veel min der bedragen dan te Hengeloo en te Enschededat de arbeiders ontevreden zijn over verichilende zaken, in de vorige berichten gemeld. En toch hebben de besturen maatregelen kunnen ne men, waardoor iedereen tqtjfe overtuiging komt, dat de nood heeft gesproken datkloeke mannelijke ernst en vastberadenheid bij de leiding hebben voorgezeten. Aan het bestuur der gecombineerde vereenigingen komt een woord van hulde toe voor de gematigdheid en don tact, waarmede het de beweging heeft geleid. vVat de uitslag zal zijn is niet te voorzien. De fabri kanten hebben verklaard niet meer te kunnen doen, dan zij hebben voorgesteld. Een moeilijke tijd voor do arbeiders breekt misschien aan. Ruim 2000 arbeiders zullen zonder werk zijn, tot schade van geheel Twente, en de wensch van alle inge zetenen van Almeloo is dat de qnaestie spoedig worde opgelost. Hoe men ook over de zaak denke de gedachte aan de vele huisgezinnen welke in meerdere of mindere mate gebrek zullen lijdendient allen die er buiten staan, zacht te stemmen en tot weldadigheid op te wekken. Voor de werklooze arbeiders te Almeloo is te Enschede bijeengebracht de vorige week f 292.191/, en deze week 329.137J, Heerhugowaard. De talrijk bezochte vergade ring der Protestantsche Kiesvereeniging »Burgerplicht", den 8 gehouden, werd door den voorzitter geopend met een gelukwensch over den uitslag van de gehouden stem mingen het groote succes, met veel krachtsinspanning verkregen, zal z. i. tevens een drang behooren te zijn om steeds wakker te zijn. Mededeeling werd gedaan, dat het bestuur door de Politieke Kiesvereeniging te Alkmaar uitgenoodigd is, tot eene vergadering ter vaststelling en Roman naar het Engelse h. 15) VAN A. CONAN DOYLE. Op don 4den Mei, aehtienhonderd zeven en veertig, stond een eenzaam reiziger op dit schouwspel neer te blikken. Aan zijn uiterlijk zou men hebben gezegd dat hij do berggoest of wel de kwelduivel dier streek was. Wie hem gadegeslagen had, zou moeielijk hebben kunnen bepalen of hij veertig of wel zestig jaren telde. Zijn gelaat was ingevallen en verwilderd, en zijn bruine perkament achtige huid zat strak: heengetrokken over de vooruit stekende beenderenzijn lange, bruine lokken en baard waren overal doorregen van witte dradenzijne oogen lagen diep in hunne kassen gezonken en brandden van een onnatuurlijk vuur, terwijl de hand, die zijn geweer omklemde, weinig meer vleesch bezat aan die van een geraamte. Hij leunde, al staande, bij wijze van steun op zijn wapen, en toch wezen zijne hooge gestalte en zijne gespieide ledematen op een taai en krachtig gestel. Zijn ingezonken gelaat, echter, en zijn kleederen, die letterlijk om zijn mager 1 chaam heenfladderden, verrieden wat het was dat hem zoo oud en vervallen deed schijnen. De man was stervend, stervend van honger en dorst. Hij had zich met inspanning tot in het ravijn gesleept, on nu weder naar deze kleine hoogte, in de vruchtelooze hoop eenig spoor vau water te ontdekken. Thans strekte de groote zoutvlakte zich voor zijne oogen uit, aanschouwde hij de verwijderde ketens van woeste bergen, zonder ergens oen schaduw van plant of boom te zien, die op de aan wezigheid van water kon wijzen. Over heel dat breede landschap zweefde geen lichtstraal van hoop. Hij staarde met brandende, bogoerige blikken naar noord en oost en west, en begreep ten slotte dat hij aan het eind van zijn pelgrimstocht was gekomen en op het punt stond, op die naakte rots, den laatsten adem uit te blazen. Waar om niet hier, oven goed als op een veeren bed, twintig jaar geleden mompelde hij, zich neerzettende onder beschutting van een rotsblok. Alvorens zich uit te strekken, had hij zijn doelloos geweer op den grond gelegd en daarnaast een groot pak, dat in een grijze sjaal gewikkeld had gezeten en dat hij over den rechter schouder gedragen had. Het scheen eenigszins te zwaar voor zijne krachten te wezen, want toen hij het neerliet, kwam het ietwat hard tegen den bodem aan. Onmiddellijk daarop steeg er uit het pak een zachte, klagende kreet op, en kwam er een klein, verschrikt gelaat uit te voorschijn, met bijzonder schit terende biuine oogen, terwijl zich nu ook twee kleine handjes, door de zon verbrand en met kuiltjes versierd vertoonden. »Gij hebt mij pijn gedaansprak eene kinderstem, verwijtend. »Heb ik waarlijk?" vroeg de man berouwvol, »ik wilde dat toch volstrekt niet doen Al sprekende maakte hij den grijzen omslagdoek los en er verscheen een mooi klein meisje, van omstreeks vijfjarigen leeftijd, wior traaie schoentjes en mooi roodkleurig jurkje, met den kleinen linnen boezelaar, de zorgen eener moeder verrieden. Het kind was bleek en afgemat, maar hare gevulde armen en beenen bewezen dat zij minder geleden had dan haar metgezel. »IIoe gaat het er na mede?' vroeg hij bezorgd, want zij wieef nog altijd aan de weelderige goudblonde krul len, die haar achterhoofd bedekten. »Kus het en neem de pijn weg," sprak zij heel ern stig, hem toonende waar zij gekneusd was. »Zoo deed moeder ook altijd. Waar is moeder f" regeling van gemaakte kosten; voorts dat Mr. Fokker in Alkmaar te spreken zal zijn op Vrijdag en Zaterdag a.s. Alvorens tot de agenda werd overgegaan, werd op de vraag oi de pers toegelaten zon worden bevestigend be slist, doch den correspondent te verzoeken ook de ver gaderingen der Katholieke Kiesvereeniging bij te wonen. Besproken werd, de aangenomen houding der r.k. kies vereeniging bij de laatste gemeenteraadsverkiezing. Een commissie werd benoemd, die middelen zal trachten te vinden om de belangen der protestanten op velerlei wijze te bevorderen. Omtrent het armbestuur werd besloten den gemeenteraad uit te noodigen, aan de kerkelijke besturen voor het armwezen eene subsidie te verstrekken. Bij de rondvraag werd besloten de afdeeling der Evan gelische Maatschappij te stennen. De voreeniging zal als lid hieraan deelnemen. Bovendien werd op voorstel van een der leden overeengekomen, geene nieuwjaarsgiften aan de huizen uit te reiken, doch daarvoor op eeno kerkelijke collecte te teekenen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Tuberculose bij het vee. De heer D. van der Slnijs, onder-directeur aan do veemarkt en het abattoir te Amsterdam, heeft een nuttigen arbeid gedaan niet de bewerking van een boekje, dat hij met medewerking van de Amsterdamsehe afdeeling der II. M. v. L., bij den uitgever H. Gerlings, tot den ma- tigen prijs van f 1 het licht deed zien. Het handelt over de tuberculose bij het vee en hare betrekking tot die van den mensch en de bewerker stelt zieh ten doel, om te trach ten, door een geschrift de kennis omtrent de tnbercnlose ook in ons land meer algemeen te verspreiden. Wat in andere landen reeds lang bestaatwerd ten onzent nog gemist en daarom alleen reeds mag het den schrijver in dank worden afgenomen, dat hij verzameld heeft, wat op dit gebied den laatsten tijd vooral is bekend ge worden. Hij deelt bovendien een en ander mede op hoogst bevattelijke wijze. Steenkool. Te Oirsbeek (Limburg) levert het boren naar steen kolen een steeds gunstiger resultaat. In den loop der vorige week werd de vierdemisschien wel de vijfde steenkoollaag (vetkool) aangetroffen. De boring wordt met kracht voortgezet. Slangen In de maag. Onlangs heeft zekere Pradier van Sauvagnat, na lang durige maagziekte, twee levende slangen uitgebraakt. Een medewerker van het »Petit Journal'' is naar Sauvagnat gegaan, om zich van de waarheid dezer geschiedenis te overtuigen. Martin Pradier heeft in Tunis gediend. Vóór vier jaar teruggekeerd, is hij overtuigd, dat hij in Afrika de dieren heeft ingenomen. Hij heeft dikwijls uit staande waters gedronken en deze wemelden gewoonlijk van slangen. Eerst anderhalf jaar geleden voelde hij pjjnen in de maag, die ten slotte onverdraaglijk werden tot bij eene braking de slangen te voorschijn kwamen. Sedert is hij geheel genezen en heeft den besten eetlust. De dieren leven nog. Pradier verzorgt ze zeer goed en zij hebben grooten eetlust. Hij geeft ze kaas rauw vleesch en melk. Zij zitten in een honton kooi met g'as er voor en slapen onder een kleine wollen deken. Hij vreest echter, dat zij den winter niet zullen uithouden. Vele dokters hebben hem bezocht en de faculteit van Parijs heeft hem de slangen gevraagd. Hij wil ze echter niet missen. - liet Technlkum Mlttwelda, een onder staats toezicht staand instituut voor hoogere technische vorming van electriciteits- en machine-ingenieurs, alsmede werk bazen, telde in het jongste 30e schooljaar 1698 bezoekers. Onder de nationaliteiten der bezoekers komen staten voor van alle vijf werelddeelen evenzoo behooren de ouders der studeerenden tot de meest verschillende standen, met name echter zijn het fabrikanten, ingenieurs, mijnbezit- tersambtenaren en kooplieden. Het onderwijs in de electroteehniek heeft ook in het vorige jaar weder eeno belangrijke uitbreiding ondergaan en wordt door de rijke verzamelingen, werkplaatsen en machineriën zeer krachtig gesteund. Het winterhalfjaar begint 18 October en kan op iederen werkdag aangifte geschieden om deel te nemen aan het kostelooze voorbereidend onderwijs dat 21 September een aanvang neemt. Uitvoerige pro gramma s worden gratis verstrekt door het Secretariaat van bet Technicum Mittweida (koningrijk Saksen). Moeder is heengegaan. Ik geloof dat gij haar spoe dig znlt weerzien." Heengegaan P hé!" sprak het kleine meisje: »Hoe vreemd dat zij geen goeden dag zeidedat deed zij toch altijd, wanneer zij thee ging drinken bij tante, en nu is zij al drie dagen weg geweest. Wat is het vreeselijk droog, vindt gij niet Is er hier geen water of iets om te eten »Neen, er is niets, lieveling. Gij zult nog maar een beetje geduld moeten hebben, en dan zal alles heel goed zijn. Leg uw hoofdje zoo tegen mij aan en dan zult gij n prettiger gevoelen. Het valt niet gemakkelijk te pra ten, als de lippen droog als leder zijn, maar ik geloof dat het beter is n te zeggen hoe de zaken staan. Wat hebt gij daar?" Aardige dingen! mooie dingen!" riep het kind vol geestdrift uit, terwijl zij twee glinsterende stukjes mika omhoog hield. »Als wij naar huis terngkeeren, zal ik hen aan broertje Bob gevon." »Gij zult gauw nog mooier zaken zien," sprak de man vertrouwend. Wacht slechts een weinig. Ik wilde n echter vertellen gij weet immers wel, toen wjj de rivier verlieten?" »0, ja." Welnu, wij rekenden er op, ziet gij, dat wij spoedig eene tweede rivier zonden ontmoeten. Maar er haperdo het een of ander aan de kompassen, de kaart, of iets anders, en de rivier vertoonde zich niet. Het water hield op. Behalve een druppeltje voor zoo iemand als gij, en en »En gij hebt n niet mear knnnen wasschen," viel de kleine hem ernstig in de rede, opblikkende naar zjjn somber ge aat. »Neen, en niet drinken ook. Mijnheer Bender was de eerste die heenging, en toen de Indiaan Pote, daarop juffrouw Mac-Gregor, toen Johnny Hones, en eindelijk, liefste uwe moeder."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5