Een Godsgericht. No. 110. UTegen en Megentigste if aar gang, 1807, WOENSDAG Buitenland. FEUILLETON. 15 SEPTEMBER. MAARSC Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en ®aterdag»vo*d uitgegeven. Abonneiaentsprys per 3 maanden voor Alkmaar f <0.80ranoo door bet. geheele rijk 1, Do 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Trijs der gewone Advertentiêni Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franeo aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BEEGIE. In tegenstelling met de gunstige berichten die onlangs uit het Congo-gebied ontvangen werden en waarvan wij melding maakten, berichten eenige Duitsehe bladen thans dat de muitende troepen van baron Dhanis het Engelsche fort Katoeweaan het Albert Edward Nyanza- meer hebben genomen en verwoest. De muiters waren den 17 Juli slechts 50 K.M. van den naastbijzijnden Engelschen post Kasagana verwijderd en zijn dns over winnend verder doorgedrongen. Koning Leopold is weer op reis gegaan, maar waarheen wordt niet gemeld. Hij heeft zich Zaterdag te Ostende aan boord van zijn jacht .Clémentine'' ingescheept. DUITSCHÏiAMfD. Dat niettégenstaandoDnitschland's onvermoeide pogingen, gedurende bijkans 30 jaren, om de bewoners van hetRijksland (bet in 1870 geannexeerde deel van Elzas-Lotharingen) met de verandering van vaderland te verzoenen, de sympathie voor de regeering er nog niet groot is, blijkt wel nit het onderstaande, aan de »Voss Zeitg" ontleend «De groote massa van de bevolking van het Rijksland wil van protesteeren tegen de Duitsehe overheersching niets meer weten. Daarentegen vindt men bij haar ook geen levendig vaderlandsch gevoel de arbeiders vooral zijn als socialisten aan het denkbeeld van vaderlands liefde minder gaan hechten maar zij ziju in hun eigen welbegrepen eigenbelang bereid eerlijk deel te nemen aan het politieke leven der natie. Een echte pro testbeweging bestaat daarentegen nog in de rijke en be schaafde klassen der maatschappij en deze vijandige hou ding is de grootsto hinderpaal voor een spoedige ver smelting van den Elzas en Lotharingen met het overige Dnitschland. Van deelneming aan het politiek leven is bij deze klassen geen sprake. Voor den ambtenaarsstand die tot leedwezen van een groot deel der bevolking nit Dnitschors nit andere streken bestaat, leveren zij geen sollicitanten, hun zonen gaan naar Frankrijk om er hun opvoeding te krijgen. Slechts een klein deel is in het Duitsehe volk opgegaan." EGÏPTE. De opperbevelhebber der Engelsche ex peditie laat zich door de onverwachte triomfen niet verlokken om overijld voorwaarts te trekken zich spie gelende aan het rampspoedige einde der expeditie Hicks, wenscht hij een goede verbinding met zijne operatie-basis aan te leggen, alvorens verder zuidelijk te trekken. Eerst zal hij de strategische spoorweglijn van Wady Haifa naar Aboe Hamed doortrekken, en daardoor den weg naar Khartoem in verbinding brengen met den spoorweg Roman naar het Engelse h. 16) VAN A. CONAN DOYLE. «Hij maakte het land daarginds in Illinois en Hij maakte den Missouri,vervolgde de kleine. «Ik zou zeggen dat iemand anders deze streek hier schiep. Zij is volstrekt niet zoo goed gemaakt. Men heeft er de boomen en het water vergeten." «Wat zoudt gij er van zeggen als gij eens badt?" vroeg de man eerbiedig. »Het is nog geen avond," antwoordde zij. «Dat komt er niet op aan. Het is het gewone nnr niet, maar daar zal Hij niet op letten, daar kant gjj zeker van zijn. Zeg de gebeden eens op, die gij gewoon waart eiken avond in den wagen te doen, toen wij op de vlakte waren." «Waarom bidt gij zelf niet?" vroeg het kind, met verwonderden blik. «Ik heb mijne gebeden vergeten," gaf hjj ten ant woord. «Ik heb ze nooit meer opgezegd, sedert ik half zoo groot was als dat geweer maar misschien is het nooit te laat. Zeg de nwe op, en ik zal toeluisteren en er mede instemmen.'' «Dan moet gij neerknielen en zal ik het ook doen," zeide zij, tot dat doel de sjaal uitspreidende. «Kijk, zoo moet gij nwe handen ophouden. Dan zult gij n veel beter gevoelen." Het ware een zonderlinge aanblik geweest, voor ieder ander toeschouwer dan de haviken. Naast elkander op den smallen omslagdoek, lagen de beide zwervelingen, het kleine, babbelende kind en de rnwe, verharde man neergeknield. Haar rooskleurig gezichtje en zijn ver wilderd, hoekig gelaat waren beide naar den wolkeloozen hemel opgeheven, tot eene innige smeekbede aan dat ontzagwekkend Wezen, tegenover Wien zij zich van aan gezicht tot aangezicht bevonden, terwijl de twee stemmen de eene zwak en helder, de andere schor en lnid zich samenpaarden om ontferming en vergiffenis af te vragen. Toen het gebed ten einde was, gingen zij weder in de schaduw van het rotsblok zitten, totdat het kind naar Kaïrodan za' ook tassehen Saakim en Berber een spoorwegverbinding worden tot staud gebrachten zoolang dit niet geschied is, blijft sir Horatio te Berber, alleen door voortdurende verkenningen zich op de hoogte hondend van 's vijands handelingen. EMTGEItAND. Uit Engelsch-Indië komt weinig nieuws. Sir Bindon Blood rukt met zijn sterke troepen macht voort, doch heeft nog weinig of geen tegenstand ontmoet. «Politieke overwegingen" hebben de tweede colonne, die zich met sir Bindon's troepen vereenigen moest, acht-en-veertig nar opgehouden doch de «Westm. Gazette" begrijpt niet welke overwegingen dit kunnen zijn. De Afridis maken zich voor den strijd gereed en ver zamelen zich in groote massa's. De Engelsche bladen verwachten echter niet veel tegenstand van de zijde der opstandelingen, nn nit vele berichten blijkt dat de »al- gemeene opstand" feitelijk mislukt is Wat men na van da staatknnde der Indische regeering ook denke, zegt de «Daily Chronicle," er kan geen verschil van meening bestaan over de groote kosten die deze po litiek met zich brengt. In een boekje van kolonel Hanna komt een becijfering voor, waaruit blijkt, dat in de laatste twintig jaren, alleen voor de noordelijke grenzen van Indie is uitgegeven het bedrag van 52 mil lioen p. st. of ongeveer 21/ss millioen p. st. per jaar. En met welk resultaat Dat thans 40.000 man onder de wapenen zijn om den opstand te onderdrukken, dat een groote expeditie noodig wezen zal, die opnieaw 4 of 5 millioen zal kosten en dat zoodoende, vóór het jaar ten einde is, het totaal be drag der uitgaven voor de N.W. grens zal zijn gestegen tot zestig millioen P. St. alles sedert onder lord Lyt- ton's bewind de oorlog tegen Afghanistan begonnen werd. SP AATJE. Spanje is een van d'io landen die in tegeuspraak met de bekende zegswijzeslapende arm worden. Uit Cnba wordt het verrassende bericht ont vangen dat de stad Victoria de las Tnnas door de opstandelingen is genomen. Hoe is het mogelijk, vraagt men zich af, indien ten minste de berichten van generaal Weyler niet geheel en al op fantaisie berusten dat een stad van 5000 inwoners met zeven forten met een be zetting van 400 man Spaansche troepen, en tweeKrupp- kanonnen door de opstandelingen is genomen. En wel na een beleg dat veertien dagen duurde en waarvan zoomin in Spanje als in het overige Europa iets bekend geworden is. Is dan het oostelijk deel van het eiland geheel in handen der opstandelingen Is dan elke ver binding tnsschen het hoofdkwartier en Victoria verbroken geweest? Is dan generaal Weyler niet bij machte ge weest de benarde stad te ontzetten in de veertien dagen van het beleg in slaap viel en zich tegen de breede borst van haar beschermer aannestelde. Hij sloeg eenigen tijd achtereen hare sluimering gade, maar de natuur herwon hare rech ten over hem. Drie achtereenvolgende dagen en. nachten had hij zich geen oogenblik rust gegund. Van lieverlede zonken de oogleden over de vermoeide oogen neer, viel het hoofd al dieper op de borst, totdat de half vergrijsde baard van den man op de gnlden krullen van de kleine neerdaalde, en beiden in denzelfden zwaren, door geen droom verstoorden slaap verzonken lagen. Indien de zwerveling nog slechts een half nnr wakker ware gebleven, zon zijn blik een zonderling schouwspel hebben gezien. Ver weg, aan den uitersten zoom der alkali-vlakte, steeg een klein stofwolkje op, in den aanvang bijna onmerkbaar, en nauwelijks te onderscheiden van de nevelen in do verte, maar van lieverlede hooger on breeder wordende, totdat het eene groote, goed te onderscheiden wolk uitmaakte. Deze wolk ging voort met in omvang toe te nemen, totdat het klaarblijkelijk werd dat zij alleen teweeggebracht kon zijn door eene groote menigte zich voortbewegende wezens. In vruchtbaarder streken zon men t.ot de slotsom zijn gekomen dat een dier groote kudde buf fels, die gewoon zijn in de prairiën te grazen, in aan tocht wasmaar in deze dorre wildernis was dit geheel onmogelijk. Toen de stofwolk meer en meer de eenzame rots naderde, waar de beide ongelukkigen rusttenbegonnen de met doek overspande hniven van karren en de gestalten van gewapende ruiters zich door den nevel te vertoonen, en bleek dit alles deel nit te maken van eene groote karavaan Toen het hoofd daarvan den voet der bergen had bereikt, kon men het eind daarvan nog niet aan den horizon zien opdagen. Recht door de onmetelijke vlakte, trok de lange stoet, wagens en karren, ruiters en voetgangers. Tallooze vrouwen, die onder lasten gebogen voortstrompelden, en kinderen, die naast de voertuigen huppelden of wel nit de witte wagenkappen keken. Het was klaarblijkelijk geen gewone troep landverhuizers, maar veeleer het een of an dere rondtrekkende volk, dat zich door de macht der omstandigheden gedwongen had gezien een nieuw vader land op te sporen. Door de heldere lucht weerklonk een onbestemd gedrnisch van stemmen en leven, door al die tallooze reizigers voorgebracht; men vernam het geknars van wielen en het gehinnik van paarden. Maar hoe lnid dit ook mocht worden, het was niet voldoende om de twee afgematte zwervers daarboven te wekken. Het eerste bericht werd te Havana aangebracht door de gevangenen nit Victoria die door de opstandelingen in vrijheid waren gesteld. De minister van oorlog heeft onmiddellijk aan generaal Weyler het verzoek geseind om nadere inlichtingen over deze verovering. Hierop is het antwoord ontvangen dat de generaal een expeditie naar Victoria heeft ge zonden om de stad te heroveren. TURKIJE. Nog steeds is men niet verder met de vredesonderhandelingen en 't vreemde isdat men niet schijnt te weten, waar de schoen wringt. De «Times betoogt, dat er opnieuw vertraging in de vredesonderhandelingen te wachten is, door de schnld van Dnitschland. Uit Athene wordt aan het blad ge meld dat Dnitschland nu het zijn zin gekregen heeft wat de instelling der financiëele coutróle betreftthans voorsteltdat de ontruiming van Thessalië zal plaats hebben een maand nadat de commissie belast met het beheer van de verpande inkomsten de data heelt vast gesteld voor de achtereenvolgende betalingen op de oor logsschatting. De «Daily Telegraph" laat zich nit Konstantinopel meldendat de houding van Dnitschland de overige machten zal noodzaken, de vredesonderhandelingen voort te zetten zonder Dnitschland, «wat zeker niet in het belang van de Grieksche schnldeischers in Dnitschland wezen zon," De «Standaard" daarentegen werpt de schnld voor alle talmen op Griekenland. «Het Grieksche antwoord op de nota van lord Salisbury is zeer onbevredigend wat be treft de waarde der inkomsten die Griekenland voor den dienst der leeningen wil aanwijzen." VEREENIGDE STATEST. Men seint den 11 Sept. nit Hazleton (Pennsylvania.) Een troep ongewapende mijnwerkersdie het werk gestaakt hadden bij Colorainegaven geen gehoor aan het bevel van den Sheriff om zich te verspreiden. De adsistent-sheriffs vuurden öp /hen waardoor 22 man ge dood en 76 gewond werdèp. Men vreest voor internationale verwikkelingen daar vele slachtoffers vreemdelingen waren. In een meeting der burgers van Hazleton werd de vervolging der sheriffs geëischt. De stoom wal vischvaarder «Nnarch" is in het ijs van de Poolzee vergaan. Van de opvarenden zijn 31 tus- scheu de ijsschotsen verpletterd en elf doodgevroren. De kotter «Bear", die de noodseinen van de «Nnarch" opmerkteredde elf opvarendenwaaronder de vronw van den kapitein. Negen man weigerden het wrak te verlaten. Men vreest dat zij evenals de anderen zijn omgekomen. Aan de spits der karavaan, reed een reeks van ernstige mannen met harde gelaatsTrekken, in somberklenrige, eigengemaakte kleederen gehnld en met geweren gewapend'. Toen zij onder aan de rots gekomen waren, maakten zij halt en hielden onder elkander raad. «De bronnen zijn rechts van ons, broeders," sprak een hunner, een man met strak en gladgeschoren gelaat en half vergrijsd haar. «Rechts van den Sierra Blancodan zullen wij den Rio Grande bereiken," zeide een ander. «Gij behoeft niet bang te zijn voor gebrek aan water," riep een derde. «Hij, die het aan de rotsen kan doen ontspringen zal thans zijn eigen uitverkoren volk niet verlaten." «Amen Amen antwoordde het gansche gezelschap. Zij waren op het punt hun tocht voort te zetten, toen een der jongsten, die de beste oogen had, een kreet slaakte en wees naar het rnwe rotsblok boven hen. Van zijn top wapperde een stnk rooskleurige stof, die scherp en vroolijk tegen de grauwe steenen daarachter afstak. Bij dien aanblik grepen allen de paarden vaster in de handen en tastten naar hunne geweren, terwijl andere rniters toe kwamen snellen, om de voorhoede te verster ken. Het woord «Roodhuiden" was in ieders mond. «Er kan hier geen groot aantal Indianen wezen," sprak de bejaarde man, die de aanvoerder scheen te zijn. «Wij zijn de Pawnees voorbijgetrokken, en er zijn geen andere stammen, voordat wij do groote bergen doorkruisen." «Zal ik voornit gaan om te zien, broeder Stangerson?" vroeg een der beide. «En ik, en ik," riepen een twaalftal stemmen. «Laat nwe paarden omlaag en wij zullen n hier op wachten," zeide de aanvoerder. In een oogwenk waren de jongelieden afgestegen, hadden zij hunne paarden vast gebonden, en beklommen zij de steile heiling, die voerde naar het voorwerp, dat hnnne nieuwsgierigheid gaande had gemaakt. Zij schreden snel en onhoorbaar voorwaarts met heel het zelfvertrouwen en de vlugheid van jaren lange oefening. Zij, die in de vlakte achtergebleven waren, konden hen van rots tot rots zienspringen, totdat hnnne gestalten zich tegen de luchtlijn afteekenden. De jonge man, die het eerst, de opmerkzaamheid op dat raadselachtige punt gevestigd had, voerde hen aan. Eensklaps zagen zijne volgelingen hem de handen omhoog steken, alsof hij door verbazing overmeesterd werd, en toen zij hem ingehaald hadden, stonden zij niet minder verwonderd over den aanblik, die hunne oogen trof.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1