Telegrafische Berichten. Nederland. Brand bij Hacliette. In de werkplaatsen van de beroemde uitgevers-firma Hachette Co. te Parijs heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een hevige brand gewoed. Een groot aan tal schoolboeken zijn verbrand. De schade wordt ruw beraamd op 700,000 frans. De brand, die van 'snachts half twee tot des morgens acht uur duurde, was aan gekomen door een fout in de electrische geleiding. De «Gazette de Lausanne" bevat bijzonderheden omtrent het ongeluk op de Mont-Pleureux. De veronge lukten wilden den top La Salie van Liappey bestijgen. De troep bestond uit 8 personen een gids en drie gym nasiasten gingen vooruit, terwijl de predikant Gouin, de 16-jarige Engelschman Bernard Swinstead, de zoon van den ingeneur. De Mollins en de 23-jarige zoon van een muziekonderwijzer Bischof uit Lausanne achteraan kwamen. De voorsten hoorden eenklaps een schreeuw en zagen om ziende den predikant Gouin in een 600 M. diepen afgrond verdwijnen. Zijn reisgezelschap was door een kleine lawine medegesleept. Daar de overgeblevenen niet zonder levens gevaar de kleine gletscher van Liappey konden bereiken, waar de overblijfselen van hun vier reisgenooten zich moesten bevinden, aanvaardden zij den terugtocht. Den volgenden dag zijn de vier lijken in deerlijk ge- havenden toestand te Sitten gebracht. Groot opzien is te New-York gewekt, door den beschuldigingen van zekeren Mack tegen zijn vrouw, die thans gevangen zit wegens wreedaardig vermoorden van haren minnaar. Mack beschuldigt zijn vrouw van een reeks misdaden. Zij heeft, volgens hem, de lichamen van een groot aantal pasgeboren kinderen doen verdwijnen, door ze te ver branden of in stukken te hakken. Hij verklaart, wel twaalf doode kinderen tegelijk in de kamer van zijn vrouw te hebben gezien. Twee dokters zonden mede in deze zaak betrokken zijn. Teleplioon. De Belgische regeering zal een krediet van 15 millioen francs aanvragen, om al de telephonische geleidingen onder- grondseh te maken. Edison. Volgens een bericht uit New-York heeft Edison zijn onderzoekingen omtrent de X-stralen moeten staken, om dat zijn oogen er te veel onder geloden hebben. Ook zou hij een groot deel van zijn haartooi hebben verloren. Kien stevige dame. Te Parijs is eene negerin aangekomen, «Campbell" genaamd, die, 34 jaar ond, 236 kilogram weegt; haar arm heeft een omtrek van 75 c.M., haar buste van 2 M. 75, haar middel van 1 M. 80. De omtrek vau haar been is aan den enkel 61 centimeter. Zij reist altijd in goederen wagens, daar alle portieren haar te eng zijn. Been luchtbanden meer. Volgens Engelsche bladen staat een groote veran dering in de rijwielen ons te wachten. Men heeft er wel eens over gedacht, de weinig duurzame luchtbanden van de rijwielen te vervangen door stalen veeren. De heer John Nntsford heeft dit denkbeeld practisch uit voerbaar gemaakt en onlangs is zijn ui vinding geoc- troieerd. Bekende wielrijders hebben zijn rijwiel be proefd en zeggen dat het even gomakkelijk en zacht rijdt als machines van luchtbanden voorzien, terwij het natuurlijk het groote nadeel van lekke banden mist. De heer Nutsford moet veel verwachting van zijn uit vinding hebben. Een aanbod van een groot rijwielfa brikant van 600.000 galden voor het uitsluitend eigen dom van het octrooi heeft hij afgeslagen. Het octrooi moet nu voor de kleinigheid van 1.200.000 gulden plus 1/s van de overwinst aan een syndicaat, de «Cumbrian Cycle and Moror Company Limited", ver kocht zijn. Er wordt reeds beweerd, dat de luchtbanden hun langsten tijd gehad hebben. Smokkelaars. Dicht bij de Nederlandsche grens heeft in den om trek van Lillo in den nacht van Donderdag op Vrijdag een gevecht plaats grhad tusschen verscheidene lieden, die twee koeien poogden binnen te smokkelen en Belgische douaniers. Van dezen werden drie zoo zwaar gekwetst dat één spoedig overleed. De smokkelaars ontkwamen. Op de kleine oppervlakte, die den kalen heuvel be kroonde, stond een enkel reusachtig rotsblok, en tegen dat rotsblok aan lag een groote man, met langen baard en harde trekken, maar ongelooflijk mager. Zijn rustig gelaat en regelmatige ademhaling bewezen dat hij in vasten slaap gedompeld lag. Naast hem rustte een klein kind, wier ronde, blanke armpjes zijn bruinen, gespierden nek omstrengeld hielden. Hare roodo lippen waren ont sloten, en vertoonden de dubbele rij hagelwitte tandjes, t erwijl een glimlach van geluk over hare jeugdige trekken peelde. Hare kleine, mollige, blanke beenen, die uit- iepen op witte sokjes en nette schoenen met glinsterende gespen, leverden eene vreemde tegenstelling op met de lange, uitgemergelde ledematen van haar metgezel. Op den rand van het rotsgewelf, boven dit zonderlinge paar, zaten drie plechtige havikken, die bij het zien der vreem delingen schrille kreten van teleurstelling slaakten en woedend wegvlogen. Het geschreeuw der roofvogels wekte de beide sla- penden, die met verbazing om zich heen zagen. De man hief zich pijnlijk overeind en staarde op de vlakte, die zoo verlaten was geweest, toen hij in slaap verzonk en nu door die reusachtige menigte lieden en dieren doorkruist werd. Zijn gelaat nam een uitdrukking van twijfel aan, en hij streek krampachtig met de knokke lige hand over de oogen. »Dit is zeker wat de menschen ijlhoofdigheid noemen," prevelde hij. Het kind stond aan zijne zijde, hem vasthoudende bij een slip van zijn jas. Zij zeide niets, maar zag om zich heen, met den verbaasden, nieuwsgierigen blik harer jaren. De jongelieden waren spoedig in staat de twee ver schoppelingen te overtuigen dat hunne verschijning geen begoocheling was. Een hunner greep het kleine meisje en tilde het op zijn schouder, terwijl twee anderen haar langen tochtgenoot ondersteunden en hem naar de wagens voerden. Wordt vervolgd.) A T .J Ki ll. Bij de laatste in Atjeh geleverde gevechten zijn ge sneuveld de fuseliers J. H. Naulaers, A. E. Mornie, J. Memmer, en F. C. A. Meeuwes, gevaarlijk gewond de serg. A. H. H. Tennissen en D. J. Verhelst licht gew. de 2e luit. der inf. H. A. Gusdorf en zijn aldaar aan de gevolgen van in Atjeh bekomen wonden overleden de van het Ned. leger bij dat in Indië gedetac. Ie luit. der inf. A. A. v. Mourib, de sergeant C. A. v Lawick en de fu selier H. L. Callier, H. J. J. Meersmans en J. Nieborg. Voorts zijn op Lombok bij het verdrijven van een roover bende uit de Prajasche bossehen gesneuveld de 2e luite nant der infanterie F. B. Nunnink en de fuselier P. H. W. Giddier en werd bij die gelegenheid gevaarlijk ge wond de fusilier R. Wardena. ^^BdTseptember 1897. Benoemd tot ontvanger der registratie te Zaandam de heer D. M. van der Veen, thans te Alkmaar. Amsterdam. Bij het eten kreeg dezer dagen een knaap alhier een stuk naald in de keel, hetwelk door operatie moest verwijderd worden. Onder die operatie bezweek de arme jongen. Twee hevige branden hebben alh er den 12 plaats gehad. Aan den Overtoom is de lakfabriek van den heer D e Ruiter tot den grond afgebrand. Overkoken van lak is daarvan de oorzaak. De schade is groot, wijl niets verzekerd was. In den Duivelshoek heeft de tweede brand gewoed. Met veel moeite gelakte het den brandweermannen alle personen van hetdoor verschillende gezinnen bewoonde huis te redden. De oorzaak van den brand is onbekend. Brand op de tentoonstelling te Arnhem. Zondagavond om half twaalf is brand ontstaan in de tentoonstellings-gebonwen op Sonsbeek. Hoe de brand ontstaan is, weet men nietmaar een feit is 't, dat binnen korten tijd het geheele hoofdgebouw in vlam men stond. Ook het physisch museum en het kabinet van wassenbeelden zijn verbrand. Alles is vernield; alles, ook van den inhoud is niets gered. Er staan nog slechts de ijzeren pijlen. Zelfs het zilver en goud der étalages van de firma's Manikus en Bouchette is gesmolten. Om het gevaar te voorkomen, dat de wilde dieren zouden kannen opleveren, (er was juist een beestenspel), waren infanteristen op het terrein. De zilversmid Manikus die de voornaamste juwee- len, zilveren stukken enz in de brandkast op het terrein had, heeft veel schade aan kleinere werken. De zilver smid Bouchette heeft ook groote schade. De kostbare verzameling pelsen van de hof-kleermaker De Jong is verbrand. Trouwens, niets is gered. De modelstal, het machinegebouw, de doolhof en het paviljoen van den neer Vau Marken uit Delft zijn behouden. De tentoonstelling was op Rotterdamsche beurspolis verzekerd voor t 400.000. Uit Arnhem wordt gemeld, dat U. de J., onlangs uit de gevangenis ontslagen, tbans opnieuw gearresteerd is. Tiet schijnt, dat uitlatingen omtrent de beide verdwenen vrou wen de justitie tot dezen stap hebben bewogen. Overreden. Een droevig ongeval is twee personen op 20 minu ten afstands van Beesterzwaag overkomen. De arbeiders G. v. d. Lee, oud 50 jaar, weduwnaar, en S. Kuiper, 35 jaar, gehuwd, waren naar Grouw ge weest om te maaien. Op de terugreis schijnen zij in de weide te veel sterken drank gebruikt te hebben en dien tengevolge tusschen de rails van de tram neergevallen en in slaap te zijn geraakt. Kwartier over elf moest daar de tram passeeren. De machinist had niets vernomen, maar de conducteur gevoelde een kleinen schok en liet dadelijk stoppen. Na onderzoek bleek het, dat de beide personen over reden waren en deerlijk aan hoofd en beenen wareu ge kwetst de een was reeds dood, terwijl de ander nog eenig teeken van leven gaf door met de schouders te trekken, doch daarna ook den laat.sten adem uitblies. Aan het trampersoneel is niet de minste schuld te wijten. Een nieuwe ploeg. Een nieuwe uit Amerika geïmporteerde ploeg heeft op het land van den landbouwer v. Vuuren aan den IJweg te Haarlommermeer met glans de proef doorstaan. Men verwacht door dien ploeg een geheelen ommekeer in het landbouwbedrijf, daar hij van den bok bestuurd met twee paarden een halven meter grond verplaatst bij een diepgang van ongeveer 0,4 M. Daar deze ploeg in denzelfden tijd het werk doet van 3 gewone, verwacht men èn door besparing van perso neel èn door trekkracht, dat hij spoedig algemeen in ge bruik zal komen. Te Zwolle is het twee-jarig zoontje van D. v. R., terwijl de moeder met een buurvrouw stond te praten, onder een met hout geladen wagen geraakt. Het achter wiel ging over het hoofd van het kind, dat onmiddellijk dood was. Aan de »N. R. Ct." wordt het volgende gemeld In October 1895 werd de postdirecteur te IJmuiden, de heer Massink, bestolen voor een som van goed f 2600. Politie en justitie stelden een onderzoek in, doch hoe scherp ook geleid, niets kwam aan het licht. Nu echter, bijna twee jaar later, schijnt men den dader op het spoor te zijn. De zoon van den heer M. gaf zich geruimen tijd af met een juffer, werd vader en stond op het punt dit voor de tweede maal te worden, doch daar zijn liefde voor de vrouw verdwenon schijnt, heeft hij haar de bons gegeven. En nu heeft de juffer aan de justitie dingen verteld, dio er op schijnen te wijzen, dat haar minnaar niet vreemd is aan het in 1895 gebeurde. Gebleken is reeds, dat hij groote verteringen heeft ge maakt, verteringen die van zijn salaris, ad f 80, niet te maken vielen. Zoo heeft hij inter tijd met zijn geliefde een reisje naar Duitschland ondernomen, dat tien dagen duurde. In het medegedeelde heeft de justitie aanleiding go- vonden de gevangenneming van de jongen M. aan den hoofdcommissaris van p litie te Amsterdam te gelasten, en reeds wordt te Haarlem de instructie geopend. Ook de juffer is opgeroepen. Ben Haag. Officiëal wordt bevestigd, dat bij de opening der Staten-Generaal de Koningin de Regentes zal vergezellen. Bi-oogmaking der Zuiderzee. Naar aanleiding van de geruchten, dat de tegen woordige minister van waterstaat de drooglegging der Zuiderzee aan de orde zou stellen, heeft de heer J. H. O. Heyse in de «Middelb. Ct." daartegen zijn stem verheven. Er is slechts één categorie, meent de schrijver, die be lang kan hebben bij do oplossing van de Zuiderzee-quaestie, nl. de heeren bankiers. Het Haagsche «Dagblad" herinnert er aan hoe nu ruim een tiental jaren geleden op het nijverheidscongres te Purmerend o. a. prof. Van Bemmelen sprak over de ge steldheid van den Zuiderzeebodem. Zijn conclusiën waren over 't algemeen zeer gunstig. In het debat mengde zich ook een man van praetijk, de heer Lankelma, wiens bedrijf hem veel de Zuiderzee doet bevaren en hem ook reeds jaren de gesteldheid van den grond langs empirischen weg deed kennen. «Het beeld dat deze practicus ons van den Zuiderzeebodem ophing, was alles behalve aanlokkend. Hij wees bepaalde plekken aan, waar de bodem uit slakken en niet dan slakken be staat en waarschuwde in eenvoudige taal om zich in deze niet aan illusies over te geven, maar zich liever voor teleurstellingen te wachten. Er volgde op deze mededee- lingen geen repliek. Zelfs de heer prof. Van Bemmelen deed er het zwijgen toe, belovende de zaak nader te zullen onderzoeken. Maar tot heden is van dat nader onderzoek nog niets vernomen". Het heeft het «Dagbl", altijd bevreemd, dat het plan van partieele drooglegging van de beste gedeelten niet krachtiger op den voorgrond treedt. Maatschappij van Landbouw. De ongeveer 10,000 leden, welke de Hollandsche Maatschappij van Landbouw telt, zullen een belangrijk aandenken bekomen aan het 50-jarig bestaan dezer Maat schappij. Bij de opening der landbouwtentoonstelling waar mede dit gouden jubilee gevierd wordt, zal in een oplage van bovengenoemd getal verschijnen, een gedenkboek, waarin de geschiedenis der Maatschappij van hare oprichting af wordt beschreven. Aan de samenstelling van dit historisch overzicht heeft nog een belangrijk aandeel gehad de be treurde secretaris vau het hoofdbestuur, wijlen de heer P. F. L. Waldeck. Het ligt in de bedoeling, den leden een exemplaar van dit geschiedboek ten geschenke aan te bieden. Pui-merende. Op eene druk bezochte vergadering van de afdeeling der H. M. v. Landbouw werd o. a. be sproken de mogelijkheid, aldaar eene tentoonstelling te houden in 1898 ter gelegenheid van de algemeene ver gadering. Deze tentoonstelling zou echter beter en uitgebreider mogen worden dan eene gewone afdeelings-tentoonstelling. Over het finantiëele gedeelte ontspon zich nog al eenig debat, dat tot resultaat opleverde eene vergadering te beleggen van de belangstellenden en belanghebbenden van Purmerend, om eene waarborgsom te verkrijgen van f500 k 600 voor deze tentoonstelling. Hiervoor zou eene commissie van 5 personen benoemd worden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te 's Hage, op 23 September a.s., werden benoemd de heeren L. Visser en J. G. Geerlings. Tot plaatsvervangers de heeren Gorn.de Goede en H. de Goede Az. Teleplioon. liimmen. De telephoon, verbonden aau Egmond aan Zee, opent 21 dezer. Aan den Gelderschen hoek, ten noorden van Bak huizen, is bij den vuurtoren een seinpaal geplaatst, om aan de schippers het naderen van stormen aan te kon digen. Landbouwtentoonstelling. Op de Landbouw-tentoonstelling te 's Gravenhage wordt door de afdeeling «Kokhuizen en Omstreken" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een collectie vee ingezonden, groot 10 stuks, waarvan vier behooren aan den heer C. de Jong Mz. te Hoogkarspel, en de andere zes aan de heeren P. van Kampen, te Hoogkar spel C. Schouten, te Westwoud0. Kommandeur, te Westwoud C. Mol, te Venhuizen; P. Visser Jz., te Andijk en M. Veer, te Andijk. Westgraftdljk. De heer R. Nijhoff te Groningen heeft voor zijne benoeming tot onderwijzer alhier bedankt, wegens eene dergelijke benoeming te d a m. Sijbecarspel. Herbenoemd tot wethouder de heer J. Bakker. Alhier zal zich eene commissie vormen tot aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes in 1898. Schagen. Den 3 October zullen J. Sluis, violist, mej. Slikker, pianiste en mej. de Lange, sopraan, allen van het conservatoire te Amsterdam een concert geven in het N. Holl. Koffiehuis alhier. Den 12 gaf de harmoniekapel haar laatste zomercon- cert in den tuin van den heer Broersma, die voor deze gelegenheid weer fraai met lampions was versierd. Van het achttal nummers voldeden vooral «Abendgebet" van G. Lange en »Rosenfee" van A Dewitz. Een niet zeer talrijk publiek woonde het concert bij. De heer K. van Genne, onderwijzer aan de o. 1. school alhier, is als zoodanig benoemd aan een der openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs te Utrecht, Wierlngerwaard. Aan de harddraverij, den 12 alhier gehouden, werd door 8 paarden deelgenomen. De prijzen werden in volgorde gewonnen door de paarden van de heeren G. Jimmink, G. Grin en P. Visser, allen alhier. Het scboone weer had velen uitgelokt een kijkje van den wedstrijd te nemen. Scheventngen. Veertien dagen geleden verloor een dame bij het baden in zee haar gouden trouwring waarin haar naam gegraveerd stond. Woensdag jl. vond een meisje, bij het baden haar hand in het zand stekende om schelpjes te grijpen, den ring terug. Het kostbaar voorwerp- is nu aau de eigenares opgezonden en de be looning, op het vinden er van uitgeloofd, door de familie van de jeugdige vindster voor de badvronweu bestemd. Benoemd tot heemraad van den polder Oost- zaan de heer J. Taams Dz.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2